tA'ssz r Asrara P SfM .ïiSsPOST--TELEGRAAF-w TELEF00N- Burgerlijke Stand van Den Helder Julianadorp. 't Zand. Anna Paulowna. ONZE TWAALFDE PROVINCIE. van als men WtJ ontvangen onderstaand verslag van een op 1 Juni te Alkmaar gehouden vergadering van bovenstaanden Bond. de sociaaldemocraten. Spr. protesteert dienst kan men in de kerken voldoende PROTESTVERGADERING VAN DEN uia men zegt. dat de arbeiders de Avro krijgen, de radio is daarvoor met noodig. CEXTRALEN BOND VAN NEDERL, den wereldoorlog rieD men ons toe: dam: daarvoor is de A\ro met noodig, bSS «n,"ÏÏSI MÏÏ? SS zat dat dort de=Vjr. ook Maar m™, dan toen in nood, nietwaar. Thans wil spr. het \erkmppen. ,f? wor(,|t' tiid over de hooiden der politici heen roepen: Menge erg KRO samen een Hoewel wij aanvankelijk ernstig bezwaar blijft één, en de meesten zouden dat ook datde \axa en ^«^istSRfyme? maakten A een tijdsverloop van elf da- «m Samelljt een centrale temn*. Ba gen pw^ntodof van «n 225000 Radio-bodes wijst toch wel op een aantal van minstens een millioen Neder landers, die ons standpunt deelen. Daar om zegt spr.: arbeiders, laat u niet over het paard tillen door de mooie stróoibil- letten, maar bedenkt als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen! Ook deze rede werd met daverend ap plaus begroet. Daarna had een korte pauze plaats, waarin een schaalcollecte plaats had, ter dekking van de kosten en daarna kwam aan het woord de heer D e K1 e r k, lid van het Dag. Best. der Avro. dat wel omdat hij zooveel last krijgt van op te nemen, omdat aan de verslaggeving 1„CM v, v, 1 nln CM/vi ft Aft-» UT (1 (1 1</1 A f 1 O Wat de heer De Klerk te ver tellen heeft. Deze spr. herinnert eraan, dat h'et Den Helder was, waarheen de toenmalige H.D.O. voor het eerst een S.O.S. draad loos' telegram zond, al was dat dan niet van zeer ernstigen aard, maar alleen een boodschap, dat de heer Vogt dien avond zou thuiskomen. Spr. vertelt van de histo rische rechten van de Avro, die altijd door de tegenstanders zijn aangetast. Bij de in terpellatie-Boon hebben we weer moeten hooren, dat de Avro niet ouder, maar jon ger is dan de Vara. Juridisch-spitsvondig is dat natuurlijk juist, want de Avro als zoodanig dateert van 1928, maar ieder weet, dat zij ontstaan is uit de Anro en deze weer uit de H.D.O. Dit was de eerste omroep en al direct is men daaraan gaan tornen. Het ls onwaar, dat de Avto uit sluitend en allereerst de inate- rleele belangen dient Spr. zal niet de geheele geschiedenis van den omroep uiteenzetten, dit zou te lang ophouden. Maar wel wenscht spr. te protesteeren tegen de uitlating van den heer Duys, die in de Tweede Kamer ge zegd heeft, dat, als wij aan een grammo foon plaat meer verdienen dan aan een concert van Mengelberg, wij de grammo foonplaat geven. Dit is een absolute leu gen; de eerste vraag bij de Avro is wat is de wensoh der Nederlandsche luisteraars? En in doorsnee voldoet het programma vrij aardig aan de wenschen De K.R.O. heeft beweerd, dat de 9e sym- phonie van Beethoven heel anders klonk wanneer zij gegeven werd uit de gewijde studio van de K.R.O. dan uit de onze Andere groepen zeiden iets dergelijks. De tegen ons aangevoerde argumenten houden geen steek. In de politiek waren wij, toen wij met den omroep begonnen kinderen. Do ondervinding heeft ons ge leerd, dat politici meestal zeer kortzich tig zijn, en dat elke politicus in een klein hokje zit, maar wij verzetten ons tegen een bepaalde politieke kleur. Ook wen schen wij niet te worden ingedeeld noch bij rechts noch bij links. Wij; blijven alge meen. Wij hebben dit verwacht „Vogt". Hopen wü, dat hij er nog lang last van zal hebben! Fatale daad van de regeering. De Nederlandsche regeering deed een fatale daad met deze zendtijdverdeeling, waardoor aan de cultureele taak van den Omroep een onnoemelijke schade is toe gebracht. De minister heeft wel gesproken van een Salomo's oordeel, maar koning Salomo dreigde alleen maar het kind in tweeën te zullen snijden om daardoor het leven van dat kind te redden, terwijl onze minister het kind in vieren snijdt en het daardoor doodt. Als de geschiedenis van Nederland geschreven wordt, zal dit een zwarte bladzijde vormen. Zelfs aan de klassieke vrijheid in Nederland is een ein de gekomen; vóór de onderwijs-pacificatie, dus midden in den schoolstrijd, was het altijd mogelijk uit eigen kas scholen te bouwen. Thans is het niet mogelijk uit eigen middelen een zender op te richten. Deze radiostrijd is goed, omdat hij den Nederlander leert, dat er dingen zijn, waard om voor te strijden! Wij hebben altijd geweten, dat deze be slissing komen moest; straks zeide de heer Vogt, dat minister Van der Vegte zoo goed was. Ja, omdat hij zoo besluite loos was. Zeven oplossingen hebben wij aan de regeering aan de hand gedaan; men zou verwacht mogen hebben, dat de regeering ze met beide handen zou heb ben aangegrepen. Dit geschiedde evenwel niet, wij vernamen alleen, dat de regee ring er met belangstelling kennis van nam! Weet men wat dat in de terminolo gie van de regeering beteekent? De beslissing is thans definitief en de Vara heeft de eerste algemeene uitzen ding. Dit is de eerste maal, zegt spr., dat de soc. dem. zich een algemeen program ma kunnen indenken. En nu het eenmaal een feit is zijn wij feller dan ooit. Er belde ons dezer dagen iemand op, die de vlag halfstok wilde uithangen, „alles was nu verloren". Wij antwoordden hem: „neen, de vlag gaat nu hooger dan ooit! En als er zal worden uitgemaakt, wat in de Neder landsche huiskamer zal worden gehoord, zal dat niet zijn de minister, maar de Nederlandsche luisteraar". Dr. L H. J. Vos aan het woord. Laatste spreker is dr. V o s, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Spr. heeft zich afgevraagd of hij hier wel op zijn plaats was hedenavond, omdat het misschien wat vreemd is, dat politieke menschen er tegen kunnen zijn, dat de politiek in den aether wordt gebracht. Maar als ik hier sta en mede protesteer, zegt spr., is dat, omdat in Nederland het radio-instituut wordt vermoord. In het buitenland is de politiek uit de radio ver bannen en heeft men de beteekenis daar van op het zuiver cultureel gebied ge zocht De beteekenis van de radio is buiten gewoon groot. Spr. heeft onlangs in de Tweede Kamer gewezen op het feit, dat de maatschappelijke ontwikkeling in ons land de verkeerde richting ingaat. In Engeland is nog slechts 8 pet. van de bevolking landbouwers, en tengevolge van dit feit zien we in Engeland gebeuren, wat tot nog toe uitsluitend monopolie van Frank rijk was: een teruggang in bevolkings cijfer. Deze achteruitgang, die zich thans ook in Engeland begint te demonstreeren, is het gevolg van over-industrialisatie van een ooncenteeren der bevolking in de groote steden. En in Nederland gaan we denzelfden kant op; nog maar 25 pet van de bevolking woont op het platteland. Spr., als sociaal-hygiënist, acht dit een ramp voor ons land, en Bpr. heeft er bij die gelegenheid in de Tweede Kamer op gewezen, dat naar zijne meening twee zaken verbetering kunnen brengen: het snel-autobusverkeer en de radio. Gods- Telegram aan den Minister. Ook deze spreker kreeg, evenals de andere, een ovatie. Tenslotte werd staande het Wilhelmus gezongen, waarna het vol gende protest aangenomen werd en zal worden verzonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage. De vergadering van Luistervinken der „A.V.R.O." op 10 Juni 1930 in -het gebouw „Casino" te Den Helder bijeen, diep teleurgesteld over het Besluit door Uwe Excellentie op 15 Mei j.1. genomen, waarbij de zendtijd der „A.V.R.O." met drie en een halven dag per week werd verkort, acht dit besluit grovelijk in strijd met de billijkheid en teekent tegen dit besluit protest aan. Zü verzoekt Uwe Excellentie eerbie dig, aan de „AV.R.O." zoodra mogelijk een zendtijd gedurende de geheele week te geven, al of niet met toepassing van het z.g. „Gleichwellen-systeem". Namens de Vergadering, Het Comité van Actie. De bovengenoemde collecte bracht een bedrag op van 165.63. GYMNASTIEK. van een courant als eerste voorwaarde de eisch van snelheid en actualiteit moet worden gesteld, is ons bij onze informatie gebleken, dat hier vanwege het bestuur een perscommuniqué is opgesteld, dat aan alle bladen in het rayon Alkmaar gelijk tijdig, verzonden is geworden. Toevallig is de vergadering te Alkmaar een der eer ste in den lande, en op het oogenblik is de actie nog overal aan den gang, zoodat in dit opzicht het verslag nog actueel is. Daar het hier bovendien voor de betrok kenen een zaak van groot belang is, zijn wij, ten slotte over onze 'bezwaren van de late publicatie heengestapt en verleenèn er alsnog plaats aan. jaren door de regeering worden besten- d'verklaren, onder aanbieding van deze samenvatting aan Staten-Generaal, - nister van Waterstaat, Directeur-Gene raal der P.T.T en Pers, niet te zrulien ru^ ten voor de arbeidstijden van het geheele P.T.T.-personeel beduidend zullen zijn verkort. Door den Turnkring Hollands Noor derkwartier zal op Zondiag 22 Juni a.s. te dezer stede een groote openlucht-uitvoe ring worden georganiseerd. Deze uitvoering wordt gehouden op het voetbalterrein aan den Bolweg en zal daaraan door 11 gymnastiekvereenigin gen uit den omtrek worden deelgenomen Het aantal medewerkende turners en turnsters bedraagt ruim 700. De middag opent met een optocht door de stad, welke tevens wordt benut voor een mar9chwedstrljd, waaraan enkele prijzen zijn verbonden, en om 2 uur njn, begint op het terrein de uitvoering, welke, behalve uit gymnastische oefeningen, zal bestaan uit enkele athletleknummers; ook zullen door de adispiranten der beide plaatselijke vereenigingen „O.K.K." en „Pro Patria" afzonderlijk eenige oefe ningen worden uitgevoerd. Muzikale medewerking zal worden ver leend door het Stedelijk Muziekcorps en het Helders Fanfarecorps. Om 8 uur 's avonds zal in „Casino", Kanaalweg, een z.g. Eere-avond wordien gehouden, waaraan door enkele der groote vereenigingen met uitgezochte nummers zal worden deelgenomen. Een en ander belooft dus een grootsche betooging te zullen worden en verwijzen wij, gaarne naar de in deze courant ver schijnende advertenties on die uit te geven uitvoerige programma's. HEBT U SCHOEN REPARATIE? Een drietal knechts van de Vereenigde Schoenmakers, welke in de Spoorstraat, zooals bekend is, hun werkplaats hebben, vond de vooruitzichten bij dezen werk gever van dien aard, dat zij besloten zich van hun patroon vrij te maken en te trachten zelfstandig aan een bestaantje te komen. Zij hebben zich nu, naar uit de advertentie in dit nummer blijkt, in de Molenstraat 79 (Schoenmakerij „de Toe komst") gevestigd en vragen om een beetje steun van de Heldersche bevolking. Denkt u eens aan ze bij reparatie? van 10 en 11 Juni. ONDERTROUWD: J. Altink en N. Hubbellng. J. Jansen en M. C. Kikkert. C. Bregman en A. Zon. O. Dekker en J Zon. H. J. Stolk en H. Makelaar. J. Lie- vense en J. A. Koehorst. P. G. Bizel en D. Boom. BEVALLEN: M. VriesOost, z. O. P. de Wijn—Tijssen, d. A. Wendel—Blok huis, z. M. A. Slot—Mulders, d. L. C. van V elzenSluijters, z. O. J. Bouwer Bais, z. OVERLEDEN: P. v. cL HeuvelStiü- kes, 88 j. A. Zeeuw—Duit, 79 j. A. Dienaar, 10 jaar. Op 1 Juni werd te Alkmaar een open' bare gewestelijke vergadering gehouden door de afdeelingen Alkmaar, Anna Pau- lowna, den Helder, Hoorn, Kennemer land, Schagen, Texel, Wieringen en Zaan dam van bovengenoemden bond. Het Hoofdbestuurslid, A. v. d. Baan hield een rede, waarin met een voldoend sterke argumentatie werd aangetoond dat de werktijdverlenging sedert 1 Ja nuari 1923, noodig voor de zoogenaamde gezondmaking van 's lands financiën, niet noodzakelijk meer is, Het navolgende werd er aan ontleend. Een feit is het, dat het P.T.T.-personeel heeft meegeholpen om te geraken dat een brief 6 cent kost Dat is nog te duur, zegt men, want in 1914 kostte een brief maar 5 cent, maar die „men" vergeet, dat, wanneer in 1914 het enkelvoudig port 5 cent waa, dit nu niet 6 maar 8 zou moeten zijn om even duur te wezen. Dit is mede verkregen door de ratio nalisatie, die het personeel elke minuut laat arbeiden; de Amerikaansche arbeids methode dus, die men het personeel bracht, doch hierbij vergat, ook de daar algemeen gebruikelijken karteren ar beidstijd in te voeren. Er is geen tak van overheidsdienst, waar zoo bard en intensief gewerkt wordt als bij die P.T.T. Ook is er geene waar zoo lang gewerkt wordt. 8 uur door het kantoorpersoneel! en 8l/> uur door het bestellend en technisch personeel, waar bij de laatste de dienstreizen in eigen tijd moeten verrichten. De stopwatch heeft aangetoond, dat thans 40 meer wordt gepresteerd dan vroeger. Daarentegen vraagt bet perso neel 7 minder arbeidstijd. Inderdaad, het menschelijke kunnen is optheden be reikt bij de P.T.T. Bij andere takken van overheidsdienst zien we het personeel resp. 61/s en 7 uur arbeiden met daarbij1 behoorenden in vele gevallen een geregelden diensttijd, vrijen Zaterdagmiddag en vrijen Zondag. Het postpersoneel kent deze luxe niet.... Doch het vraagt: Zijn we minderwaar diger dan departement»- en ander per soneel? Het kan anders aantoonen, dat elke minuut, mede ter voorkoming van kaste korten, die het zelf moet bijpassen, de volle 100 geëischt wordt. En wat kost nu de arbeidstijdverkor- tin: g met V» uur per dag? Slechts l1/» 2 millioen. De regeering kan toch moeilijk zeggen, die zijn er niet. Immers zijn bij de P.T.T. eenige millioenen over. Tevens vermin dert het aantal werkloozen met circa 1000 man. Ook eischt de schatkist alleen maar zorg en is ze niet meer zorgwekkend! Een bewijs hiervoor ia, dat er 120 millioen voor de vloot wordt gevoteerd. Bovendien kunnen de 8 bestellingen binnen een raam van 8 uur worden uit gevoerd en kan dit dus ook geen factor zjjn om zoo maar botweg neen te zeggen. Na deze pittige rede werd de volgende motie aangenomen: De Afdeelingen Alkmaar, Schagen, Anna Paulowna, Den Helder, Hoorn, Kennemerland, Wieringen, Zaandam en Texel van den Centralen Bond van Ne- derl. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel (O.B.P.T.T.), in openbare vergade ring bijeen te Alkmaar; stellen vast, dat sedert 1 Januari 1923 aan bet geheele P.T.T.-personeel een ver lenging van dien arbeidsduur werd opge legd, waardoor een extra-aandeel (waar van de noodzakelijkheid naderhand niet door den stand van 's Rijksmiddelen is bevestigdl) werd geleverd in de zooge naamde gezondmaking van 's lands finan ciën; berinneren aan de veel voorkomende vroege-, late nacht-, Zondags- en Zater dagmiddagdiensten, verder aan de zeer beduidende verzwaring en intensiveering van den arbeid door de toenemende ratio nalisatie; wijzen op het feit, dat een gedeelte van het Rijkspersoneel 39 of 42 uur, een ander gedeelte 48 uur en nóg een ander ge deelte waaronder die grootste groepen bij P.T.T. 51 uur per week en langer ar beidt, hetgeen onverklaarbaar is, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat het gedeelte van het rijkspersoneel met de regelmatige denstverdeeling en een kort dienstraam de minste diensturen verricht, terwijl juist bij de inet zeer ongeregelde diensten belaste P.T.T.-ambtenaren, die bun arbeid verrichten in een dienstraaam v_an 15 uur en langer, mt dikwijls split sing in drie gedeelten per dag, een lan gere dienstduur is voorgeschreven; geven uiting aan haar groote onvol daanheid over deze ongemotiveerde lange arbeidstijden, die thans reeds ruim zeven PROPAGANDA VOOR NOORDZEEBADPLAATSEN To Baarn vergadert op het oogenblik de Alg. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Naar aanleiding van de besprekingen betreffende het voeren van propaganda, vestigde de afgevaardigde van Callants- oog, burgemeester D. Breebaart, de aan dacht er op, dat de propaganda voor de Noordzeebadplaatsen thans beperkt is van Hoek van Holland tot Bergen. Hij drong er sterk op aan om ook de plaatsen gele-i gen ten Noorden van Bergen in deze pro paganda te betrekken. HET IS ZOMER! door Jan Mens. Het is zomer! De paaiden staan droomerig in de weide. De zon zendt haar gouden stralen naar moeder Aarde. Hoog in de lucht zingt de leeuwerik jubelend zijn lied. Tegen of op den duinenrand liggen ontel bare paartjes, als het kan onzichtbaar voor de oogen der voorbijgaande wielrijders of automobilisten. Zij fluisteren hun liefde woordjes en bij tusschenpoozen hoort men ze elkaar een zoen geven, die' knalt als een springende autoband. Autobezitters, opge schrikt door die geluiden, komen achter hun stuur vandaan om te kijken of zij wel licht een lekken band hebben. Het is zomer! De varkens knorren met lieflijk geluid. De kikkers kwaken in het vijvertje der Donkere Duinen. Op „Duinoord" zijn danslustige paren aan 't dansen op melo- dieuse Tango's, Foxtrots of Blues, om daarna te genieten van hun Ranja (of het zusje van Ranja, Rajo geheeten) met of zonder rietje. De kellners verdienen in het zweet des aanschijns hun daag'ltjksch brood. Langs den duinrand rijdt Laan met z;jn IJsauto. Hij zorgt voor de minne- koozende jongelui, ver van .Duinoord", die dus Ranjaloos zijn. Hij zorgt voor hen met zijn ijsoo's van drie, vijf of tien oent. Een koppel koeien brult bij wiize van reclame het bekende ijsco-lied. Het is zomer, de hanen kraaien. Zou den wü regen krijgen? De Bilt heeft droog weer voorspeld, maar je kan nooit weten of de regenmaker soms aan den gang is. Zouden de hanen dóór ook al on rea- geeren? Naar wij' uit 'goede bron hebben ver nomen zal de voetbalvereeniging J.V.O. hare jaarlijksche feesten houden op 19 en 20 Juli a.s. De Zaterdag zal besteed wor den met bet houden van de diverse volks- en kindie napelen. Des Zondags groote be hendigheidswedstrijden op motorrijwie len en voorts voetbalwedstrijden. De danstent van den heer Benema zal met haar aanwezigheid op het terrein het feest opluisteren, terwijl er des Zaterdags avonds bal masué in de danstent zal zijn. DIJKBRAND. Zondagmiddag is, vermoedelijk door het spelen met lucifers van kinderen, de Zijpendijk t.o. de Oosternollen in brand geraakt. Over een afstand van pl.m. een paar honderd meter is het dijklichaam kaal en zwartgebrand, opmerkelijk was hierbij dat het vuur zich sneller tegen al voor den wind uitbreidde, in de hei en het dorre gras kroop het als het ware voort. Door middel van den motorbrand spuit van Schagerbrug, welke inmiddels was gerequireerd, alsmede door het op gooien van zandwalletjes, werd de zaak gebluscht. GEBRUIKT NATUURBOTER! Vanwege de Coöp. Zuivelfabr. „Nieuw Leven" G. A alhier, circuleert momenteel een aardig reolamevlugschriftje hetwelk door de post huis aan huis wordt bezorgd Men wekt hierin op om thans in verband met de lage boterprijzen, versche room boter i.p-v. margarine te gaan gebruiken. Verder geeft men er in aan dat in na tuurboter de verschillende vitaminen in flinke hoeveelheid voorkomen in tegen stelling met de namaakproducten waarin 'deze niet voorkomen. Alles samengevat een aardige reclame voor de natuurboter in het algemeen en die der Ooöp- Zuivelfabriek in het bizon der. TELEFOONPAAL VERNIELD. Zondagavond tugschen half 6 en half 7 ls door een auto, vermoedelijk door uit wijken een telefoonpaal staande even voorbij' den Zandtenerkluft naar Qr. Keeten bij den grond totaal afgereden, waaruit blijkt dat er met kracht tegenop is getornd. Tot heden is het onbekend wie dit malheur heeft gehad, daar voor zoover na te gaan. niemand het heeft zien gebeuren. CIRCUS-VOORSTELLIN GEN. Evenals reeds eerder op andere plaat sen, gaf het circus Charles Mark ook hiel den 2en en 3en Pinksterdag voorstellin gen. Daar een en ander dus reeds meer dere malen in dit blad werd weergegeven, willen wij volstaan met op te merken, dat zoo iets voor een dorp toch altijd nog een aardige afwisseling geeft. We weten nu eenmaal dat we de eerste klas spelen niet op de kleinere plaatsen krijgen. DRUK VERKEER MET DE PINKSTERDAGEN. Nu de doorgaande teer weg vanaf Den Helder naar Alkmaar, eindelijk na jaren, geheel prima in orde is, blijkt het en bleek het vooral met de afgeioopen Pink sterdagen in welk een groote behoefte hij voorziet. Een bijna onafgebroken file van auto's, motorfietsen en gewone fietsen trok met de Pinksteren, en vooral Pink ster-Maandag, hoofdzakelijk des morgens in zuidelijke en des avonds in noordelijke richting, door ons dorp. Daarbij gevoegd de reizigers per autobus „Noord-Holland", van welke dienst somtijds 5 a 6 bussen achter elkaar heen en terug gingen, zoo mede die der „Esona"-boot, welke ook stampvol was, konden we spreken van een enorm druk verkeer. t Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: a. met ingang van 1 Juli 1930, tot heem raad van den Anma-Paulownapolder J. Lindenbergh, te Anna Paulowna; b. tot dijkgraaf van den polder Waard- Nieuwland op Wieringen, J. Breebaart Kzn., te Winkel. Voor rekening van den beer O. Hartog zal aan den Zwarteweg een woonhuis wor den gebouwd. De heer J. de Graaf, aannemer alhier, is met den bouw belast. Aan C. P. Wejjers, dienstplichtige der lichting 1925, is uitstel verleend van her halingsoefeningen tot 12 Februari 1981. De heer H. van Twuijver te Wleringer- waard, die in de laatst gehouden raads vergadering werd benoemd tot chauffeur werkman bü den Reinigingsdienst, heeft deze benoeming aangenomen. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige G. Rijpma uitstel van herhalingsoefeningen verleend tot nader te bepalen datum. Door den Hoofdinspecteur van den Ar beid is ten behoeve van den bouw van een bloembollenschuur, aan de firma J. P. Oudshoorn, te Sassenheim, van 10 tot en met 21 Juni 1930 vergunning verleend door mannen van 18 jaar of ouder arbeid te laten verrichten tot maximaal 91/, uur per dag en 48 uur per week. hegmanen1 met^he^grav'en^van^éIkanMen^6^^611 o°0g komt'is men bruik gemaakt ran^pedad damS, vHle™f W°rdt fT den uitgegraven grond door "Ia"dtlgde baggermolens, welke goten ep den wal brengen. van

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 4