UIT DEN OMTREK Een spoorbrug, die niet dicht wilde. Ook ln het buitenland warmte en onweer. Wieringen. Burgerlijke Stand van WIERINGEN, Schagen. was dat elders m het land wel het geval. Ook in onze onmiddellijke omge ving. Wij laten hier allereerst de berich ten van onze correspondenten volgen: Wlerlngen. JU. Donderdagavond ontlastte zich bo ven ons schiereiland een hevig onweer, hetwelk ongeveer vijf uur achtereen duur de. Ouden van dagen weten er niet van, ooit zulk zwaar noodweer te hebben mee gemaakt. De bliksem was niet van de lucht af, terwijl regen en hagelsteenen bij stroomen neervielen. Telefoonpalen, palen van het electrisch licht, telefoonlijnen, het P.E.N., de radio-centrale, alles werd zoo hier en daar getroffen. Te W es ter land sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Nan Cz. Mostert. Huis en inboedel, benevens wat pluimvee, verbrandden ge heel. Daar de wind gunsti» was hadden de belendende perceelen geen gevaar. Persoonlijke ongelukken hadden hier niet plaats. De boerderij was verzekerd bij de Wieringer Mij. In de Elft werden in de woning van Mej. de Wed. J. Tijsen vijf personen, welke om de tafel zaten, bij een fel licht plotseling tegen den grond zeslagen. Vier ervan stonden spoedig op, doch Mej. Tr. DekkerPruim boom bleef roerloos liggen. Direct werd de hulp ingeroepen van Dr. De Groot, doch deze constateerde de dood. Daar aan het lichaam in 't geheel geen teekenen van bekomen letsel waren waar te nemen» is de dood vermoedelijk door den schrik veroorzaakt. Dit treurige geval heeft algemeene deelneming. Een woonkeet, welke naast de woning van Mej. de Wed. Tijsen staat, werd door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken of persoonlijke on gelukken teweeg te brengen, alleen is die inboedel wat gehavend. Nader vernamen wij nog, dat te Stroe een koe van den landman A. Rotgans door den bliksem is gedood en dat van enkele woningen de pannen zijn afgeslagen, de stopcontacten van het electr. licht stuk geslagen zijn. In de woning van den heer J. de- Wit te Waard Nieuwland is de bliksem nog ingeslagen zonder onheil te veroorzaken. 't Was in één woord een noodweer; dat er echter niet meer ongelukken zijn ge beurd, mag wel een wonder heeten. Behagen. (Van onzen correspondent).- Het hevig onweer, dat Donderdagavond boven Schagen en omstreken woedde, bracht verschillende onheilen met zich mede. In de weiden werden door den blik sem gedood en ter verwerking naar Scha gen gebracht: 3 koeien, 1 stier, 6 paarden, 8 varkens, 7 schapen en 1 lam. In een kippenhokje te Schagen verdronken 17 jonge kippen. De geweldige regen ver oorzaakte hier en daar in winkels en kel ders overstroomingen. De riolen raakten op vele plaatsen verstopt, waardoor enkele straten en. tuinen in stroomende of stil staande wateren veranderden. Drie gebou wen werden in de buitenwijken door den bliksem getroffen, zonder evenwel schade te veroorzaken. Wel werden gevels en muren en daken deerlijk gehavend. „De Tel." meldt: In den avond van 12 Juni en gedurende een groot gedeelte van den nacht, ontlastte zich in de omgeving van Schagen een ongekend zwaar onwe- der, dat gépaard ging met een buitenge wonen regenval. In don regenmeter van de Rijkslandbouwschool te Schagen werd op gevangen 13' cM. water, d. i. nagenoeg een vijfde van de gemiddelde jaarhoeveelheid. Wanneer deze hoeveelheid ook terecht ge komen is in den Wieringermeerpolder, meet men een week malen om het te ver wijderen. In den vroegen morgen ontdekte men tal van branden in de naaste omgeving. De verwerkingsinrichting rijdt met haar auto af en toe om doode dieren uit het veld te halen. Zeer waarschijnlijk zullen ook de landbouwgewassen veel hebben geleden. Tal van hoopen hooi dreven in het water. Callantaoog. Donderdagavond J.L ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweer, dat ruim 4 uren aanhield. De oudere inwoners van ons dorp kun nen zich niet herinneren ooit zoo'n lang durige onweer te hebben beleefd. Voor ons dorp Is het best afgeloopen; alleen weigerde, door het inslaan van den bliksem op de electrische geleiding, in heel het dorp het licht. Ook kwam ons ter oore, dat het radiotoestel van den heer P. de Haan hierdoor onklaar is ge worden. Rondom Callantsoog zag het er niet zoo best uit; op talrijke plaatsen toonde ons een roode gloed, dat de bliksem verschei dene malen is ingeslagen. Nader vernemen we nog, dat het defect aan de electrische geleiding, welke Don derdagavond door den bliksem werd ver oorzaakt, eerst .Vrijdagmorgen pLm. 10 uur is hersteld kunnen worden. Wel een bewijs, dat er in het transformatorge bouwtje veel vernield is. Schagerbrug. Uit de „Wier. Orl": Donderdagavond ongeveer half zeven ontlastte zich boven ons dorp en de om geving een buitengewoon zwaar onweer, dat tot ongeveer half twaalf aanhield. Felle bliksemlichten doorkliefden den ge- heelen avond de lucht gevolgd door knet terende donderslagen. Alles dreunde en schudde in de hulzen en op enkele mo menten was het een angstige toestand. Ook ontlastte zich uit dit onweer ver schrikkelijk veel regen en hagelsteenen. Bij verschillende bewoners geraakte het electrisch licht onklaar en stroomde het water de huizen binnen. Van Mej. de Wed. S. Brommer alhier werd een koe en van den heer G. van Schalk een stier in de weide doodgeslagen. Buxgerbrug. Te Burgerbrug is de boerderij van den heër Kruijer afgebrand, terwijl een derswoning van den heer Koster, Beiz- merweg, St. Maartensbrug, de bliksem in sloeg zonder brand te veroorzaken. Een kippenboet brandde evenwel af. ^and Tijdens het hevige onweer, dat Donder dagavond boven Holiandsch Noorden woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer G. Marees te Belk- merweg alhier. In minder dan geen tijd was de zaak althans de boerderij; de bij behoorende schuur begon later Das aan den grond, zoodat niets kon worden gered, zoover het den inboedel en inven taris betrof. Het vee was alles bulten, alleen de waakhond zat in de schuur, deze is dan ook in de vlammen omgekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk- ln^ niet voor. Toen de motorbrandspuit van Schager- bru£? op de Plaats des onheils aankwam, had de brand zich reeds zoo uitgebreid, dat aan blusschen niet meer viel te den ken. De schade wordt door verzekering gedekt. Verschillende kleinere ongevallen kwa men door het onweer voor, o. a. is de blik sem ingeslagen bij den heer C. de Wit Wz., Kolksluis, alsmede bij den heer S. Baken Gz., Oosterweg, Callantsoog zon der echter noemenswaardige schade aan te richten, terwijl van K. Tenzen, Groote Keeten en J. Kooijman, Zijperdijk, Cal lantsoog, ieder een koe in de weide zijn doodgeslagen. Breezand. (Van onzen correspondent). Een paard, toebehoorende aan den heer Roosloot, is in het land door den bliksem gedood. Elders ln de provincie. Alkmaar heeft een flinke onweersbui gehad, evenwel zonder onheilen dan alleen een „nat pak" voor de stad. Aan den Omwal sloeg de bliksem in een woning, waarbij bet plafond beschadigd werd. Te Heiloo is de bliksem ingeslagen in een tweetal woningen. Een koe werd ge dood. Ook te Oudorp en te Oudkarspel is een koe doodgeslagen. Te Westwoud is de boerderij van den heer J. de Boer afgebrand tengevolge van het inslaan van den bliksem. Te Tuitjen» horn een café, in Zuld-Scharwoude sloeg de schoorsteen van een' huis weg, in Bur gerbrug sloeg de bliksem in een elec trisch gemaal, zonder veel schade te ver oorzaken. In het land. Ook boven Amsterdam was het, naar uit de ochtendbladen van Vrijdag blijkt, zwaar weer; ook vielen daar hevige plas regens. De kern van de bul is slechts ge deeltelijk over de hoofdstad getrokken en voornamelijk in het westelijk gedeelte; dientengevolge zijn de berichten uit Haarlem wat meer positief omtrent de hevigheid van de bui, die aldaar verschil lende straten blank zette. De bliksem sloeg in het bovennet van de leiding der N.Z.H.T.M., waardoor stagnatie ontstond op de lijn Amsterdam—Zandvoort. Ook Rotterdam bericht zwaar weer, gepaard met een hevigen windstoot, waar door een tweetal, in de Waalhaven ge meerd liggende schepen, van de trossen sloegen. Men heeft ze spoedig weer naar hun ligplaats weten te krijgen zonder averij, zoodat dit ongeluk nogal goed afliep. De bliksem sloeg ook hier in, na melijk in de Gereformeerde Kerk aan de Duysstraat, waarvan het electrisch licht- net werd verwoest, het lood van de dak gooien van den toren smolt en verschil lende pannen werden vernield. De uit gerukte brandweer behoefde evenwel geen dienst te doen. Tengevolge van de groote hitte was de spoorbrug te Grauw zoodanig uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen de prugge- boofden was te krijgen. De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, die 2 u. 7 te Mep pol moest aankomen, moest dientenge volge voor de brug bleven staan. De passagiers werden per motorwagen af gehaald. Berlijn had Woensdag zijn waxmsten dag; de temperatuur steeg tot 82 graden, een temperatuur, die sinds 1821 op 12 Juni niet meer is bereikt. En boven de Portugeesohe hoofdstad ontlastte zich Donderdagavond een hevig onweder met een wolkbreuk. De omtrek van de stad werd geteisterd; in de stad zelf staan de straten blank en is het verkeer ontwricht. Tal van winkels staan onder water. Een kind werd door den bliksem gedood, en 2 soldaten verlamd. DEMON STR ATTEBEDRIJVEN VAN HET PROV. ELECTR. BEDRIJF. Een belangrijke gebeurtenis in ZJUpe. Ook voor «te landbouwers hier van beteekenis. Een belangrijke gebeurtenis heeft te St Maartensbrug Woensdag plaats gehad op de boerderij van dein heer E. de Boer, Gr. Sloot Aldaar is namelijk opengesteld het electrisch demonstratie-veehouders- bedrijf van het Provinciaal Electrloiteits- bedrijf van Noord-Holland. De genoodigden verzamelden zich ln de Landbouwhuishoudschool te Schagen. Vandaar begaf men zich naar het bedrijf van den heer De Boer. Om. waren hierbij aanwezig de heeren: dr. ir. v. d. Waerden, Voorzitter van den Raad van Toezioht prov. bedrijven; G. Nobel, Voorzitter van den bond van Ooöp. Zuivelfabrieken; W. R. Drost Voorzitter van den bond van Pluimveehouderijen in Noord-Holland: Veenstra, uit Schagen; Ubbels, Ass.- Pluimveeteelt-consulent, te Beekbergen en verschillende Hoofdingenieurs en In genieurs van de Provincie. De Inrichting der bedrijven. De stichting van bovengenoemd demon- stratiebedrijf is uitgegaan van het P.E.N., dat reeds jarenlang op verschillende boer derijen diverse electrische landbouwap paraten in beproeving had gegeven om over het nut daarvan een oordeel te kun nen verkrijgen. In den zomer van 1929 werd het initiatief genomen tot het stich ten van drie demonstratiebedrjjven, waar alle practische toepassingen zouden kun nen worden gedemonstreerd. Het bedrijf van den heer E. de Boer, Groote Sloot 114 te Zijpe werd met algemeene stemmen verkozen voor het veehoudersbedrijf; bij den heer J. Sleutel* te Ztjpe wer<L een eierenproductiebedrijf ingericht, terwijl op de boerderij van den heer C. ader te Dirkshorn een electrische piepkuiken fokkerij werd geopend. De bedoeling van deze inrichtingen is te doen zien, hoe deugdelijke en veilige installaties behoo- ren te worden ingericht, mede wat be treft het te gebruiken materiaal, welke toepassingen mogelijk zijn en in de prao- tijk voldoen, de aanschaffingskosten en de kosten van stroomverbruik. Verder worden er natuurlijk de verschillende werktuigen in werking gedemonstreerd, ook alle toepassingen in de huishouding (koken, warmwaterbereiding, waseh). Een „model electrisch huis" heeft men van het woonhuis van den heer De Boer, dat afgescheiden is van de boerderij, niet gemaakt, teneinde alle overbodige luxe en overdaad te vermijden. De gewone huishoudelijke apparaten zijn hier aan wezig; in de keuken wordt uitsluitend electrisch gekookt met de eenvoudigste apparaten, die daarvoor kunnen worden toegepast, terwijl in het wasohlokaal de electrische waschmachine is te vinden. Op de boerderij vindt men een melkmachine, waarmede circa 36 koeien worden gemol ken. Een electrisch warmwaterreservoir reinigt tweemaal daags vaten, emmers, enz. Ondergrondsche leidingen voeren naar de stallen waar de koeien electrisch worden gemolken. Verder is er een elec trische gierpomp, terwijl op den land- bouwmotor, die voor de aandrijving wordt gebruikt, natuurlijk tal van andere machinerieën kunnen worden gekoppeld. Dit zijn bietensnijders, hakselsnijders en koekenbrekers, waschmachine, slijpsteen, erjz. Voor het opjagen van het hooi dient een veiligheidslier. Zelfs is er een elec trische tondeuse voor het knippen der dieren, dat uit den aard der zaak ietwat luxueus is, daar dit slechts eenmaal 's jaars geschiedt, doch dat volledigheids halve is aangebracht. De electrische stof zuiger kan tevens worden gebruikt voor het vangen van vliegen en muggen uit de stallen, er kan een roskam op worden ge plaatst, terwijl tevens op deze wijze des- infecteerende vloeistoffen of poeders kun nen worden verstoven. Er is voorts in den stal een electrische ventilator, terwijl de verlichting op bizondere wijze is aan gebracht. In het eierenproductiebedrijf van den heer Sleutel worden alle thans uitvoer bare toepassingen van de electriciteit in het pluimveebedrijf toegepast De meest algemeene en bekende toepassing is de dagverlenging van don „werkdag" van het hoen, door middel van electrisch licht. Hiervoor was de bouw van een vrij uit voerig bovengrondsch net noodzakelijk. In het broedlokaal is voorloopig nog slechts een kleine Overing Lampenbroed machine opgesteld. Tevens treft men al daar de electrisch verwarmde batterij kunstmoeder merk A.S.U. aan; de bedoe ling hiervan is een maximaal aantal kui kens op te fokken in een minimum-ruimte en met minimaal stroomverbruik. Ter voorkoming van besmettelijke kuiken ziekte, loopen de kuikens op speciaal gaas, waardoor het vuil naar heneden valt. Drink- en voedselbakjes zijn tegen verontreiniging aan de buitenzijde der hokken aangebracht. Wij kunnen niet alles opnoemen, maar ongetwijfeld zullen vele hoenderkweekers hier ter stede eens op het bedrijf van den heer Sleutel gaan zien. Tenslotte, maar daarvoor moet men naar Dirkshorn de piepkuikenfokkerij van den heer O. Vader. Het belangrijkste toestel is hier de broedcentrale (Buckeye). De heide laatste bedrijven zijn evenwel nog niet geheel gereed. De opening van het bedryf van den heer De Boer. De openingsrede werd uitgesproken door den heer J. van Oldenborgh, direc teur van het P.E.N., die omtrent het voor bereidend werk een en ander mededeelde. De propaganda van de zijde van het P.E. N. in veeteelt-, landbouw- en pluimvee kringen, welke bestond uit lezingen, demonstraties op tentoonstellingen, enz., is gebleken niet afdoende te zijn; nog slechts 2 pet. der op de netten aangesloten boerenbedrijven verbruiken ook kracht. Toen het P.E.N. een jaar geleden contact kreeg met de sub-oommissie voor Land bouwcoöperatie uit den Bond van op ooöp, grondslag werkende zuivelfabrie ken inzake bet tarief voor electrisch mel ken, rijpte het denkbeeld een drietal proefbedrijven op te richten, waar alle toepassingen van de electriciteit in het bedrijf van den boer in de praktijk zou den zijn te zien. Veel van het succes dezer drie demonstratiebedrijven zal van de be trokken landbouwers, de heeren De Boer, Sleutel en Vader, zelf afhangen. Wat den landbouw betrefi wensoht het P.E.N. de resultaten van het veeteelt-proefbedrijf eerst eens aan te zien, alvorens zich ook op het gebied van den akkerbouw te be geven. Vele soorten toepassingen van de electriciteit zijn in beide bedrijven trou wens dezelfde. Ten opzichte van den tuin bouw is reeds een geslaagde proef ge nomen te Heemskerk met electrische grondverwaiming. LOOP DER BEVOLKING OVER MEI 1930. Ingeschreven personen: W. K. van Oppen en gezin van Voorburg mej. E. v. d. Schans van Groningen; H. riiaaen en gezin van WinschotenA. Doddema van Oude PekelaJ. B. Meijer en echtg. van ZijpeH. Kluppel van HoornA. Kraak geb, Molenaar van Den Helder; J. Zijlstra en gezin van VlagtweddeP. C- de Wit van Etten en Leur; J. Schut en gezin van Eindhoven H. O. Swierts van Dei: Helder F. C. Huft van Scheem- da; A. Nap van Finsterwolde B. Hulse- bos van Rotterdam; J. Nicolai en echtg. van BarsingerhomP. Dekker en gezin van Anna-PaulownaR. Tuin en gezin van Oude PekeiaO. Geervliet van SchagenD. Kooij geb. Kuiper van Texel; mej. G. Baudach uit Duitschland; R van Klinken en gezin van OdoornJ. Hum mel en gezin van OdoornC. de Boer van SpanbroekR. Vennik van Bar singerhom; B. IGebert van EmmenG. Blom van SchermerhornA. Verblauw van Den Helder; G. Verboven en gezin van Woensdrecht; P. L. Pijnen en echtg. van Woensdrecht; K. Duimering geb. Cijvat van Middelburg; Wed. D. Doorn bos en gezin van EmmenJ. Bolt van Onstwedde;H. Duimering van Hooge- zandJ. Bos van Wedde. Afgeschreven personen C. J. Visser en gezin naar Den Helder; Wed. M. Heyligenberg naar Alkmaar; J. Jonker naar Werkendam; P Semeins en gezin naar Den Haag; C. Breed naar Zaandijk; W. H. Klos en gezin naar Harlingen; R. J. Huggers naar Heerlen: J. J. Vink naar Abbekerk I. Verstraate en gezin naar Harlingen, wed. M- Vroone naar RotterdamL. Hoek en echtg. naar RhedenB. J. Langes en echtg. naai- Anna-Paulowna; Mej. G. D. Grin naar Den Helder; C. J. Breed naar Schoorl; Mej. A. W. Baijs naar Wieringerwaard R. J. Blaauboer naar Anna Paulowna; G. A. Bijman naar HoornWed. T. Kingma naar Bolsward; P. Kreijger naar KrommenieJ. van Dijk en gezin naar WonseradeelR. Windsma en gezin naar Den Helder. over de maand Mei 1930. ONDERTROUWD: T. Wigbout en M- de Krijger. J. de Graaf en M. Tijsen. GETROUWD: B. H. Kraan en M. A- de Haan. C. de Boer en M. Vroone. GEBOREN: Jan, z. v. T. Barelds en H. Stobbe. Bouke, d. v. H. J. Stulp en H. r. d. Plas. Berendina, d. v. U. G. Kok en A. Snltjer. Jan,z. v.J.Lont en M. Mulder. Gerda Krijntje Marie, d. v. C. P. Poel en M. C. Koorn. Maria Geertruida, d. v. J. A. Hofstetter en M. G. M. Langes. Grietje, d. v. T. Grijze en P. Lont. Annegien, d. T. W. Kies en S. Gangelhof. Jacobus Pie- ter, z. v. J. Doves en A. Kreijger. Jetske, d. v. P. Veling en W. Smidt. OVERLEDEN: J. F. Kelch, 58 jaar, echtgenoot van A. G. Schindeler. A. Snooij, 65 jaar, weduwe van S. Mostert. N. Halfweg, 80 jaar, weduwnaar van J. W. Koster. L. Geeraerts, 29 jaar, eohtgenoote van D. Steigstra. Th. Pais, 3 jaar, doehter van J. Pais en A. A. Heine. JJ. Donderdag 12 Juni, des n.m. 2 uur, had in het hotel van den heer M. de Haan tt Hippolytushoef door notaris Obreen de openbare verkoop plaats van de navol gende onroerende goederen: 1. Een huis, waarin woon- en winkelhuis (slagerswinkel) met ruime schuur, erf en tuin te Hippolytushoef, eigendom van den heer S. de Leeuw alhier, tezamen groot 0.03.45 H.A. Kooper werd de heer Jannes Bosker Jz. te Hipolytushoef voor 5800. 2. Een woonhuis met erf en tuin aan den Poel weg te Westerland, eigendom van den heer Joh. van Hemert te Sliedrecht, groot 0.06.10 H.A. Kooper werd de heer Martin de Haan, hotelhouder, voor 8600. Nap- wij vernemen, zal de tooneelver. „Nieuw Leven" op Zondag 22 Juni a.s. een uitvoering geven in de concertzaal van den heer Jr. Lont te Den Oever. Op gevoerd zal worden „Lafaards", anti-mll. tooneelspel in 4 bedrijven, door Nlc. de Groot. Gezien het groote succes, dat de vereeniging onlangs met de opvoering van dit stuk te Hippolytushoef behaalde, twijfelen wf1 er niet aan of de zaal zal vol- looTven. PAARDENKEURING TE SCHAGEN. De Harddraverijvereeniging „Voor- ^^aits te Schagen hield haar jaarlijk- uitslag^ar^en^eUr^1^ den volgenden Eenjarige paarden, warmbloed: le prijs Schagen; 2e prijs J. Broer- sen, St Maartensbrug; 8e prijs D. Sleutel, Schagen. Eenjarige paarden, koudbloed: le prijs J. Roos, Schagen; 2e prijs O. Spaans, Wieringerwaard; 3e prijs J. Stammes, W ïermgerwaard. Tweejarige paarden, warmbloed: le pr Jb. Schilder, Schagen; 2e pr. P. Timmer man, Schagen; 8e pr. L. Visser, St Maar- Driejarige paarden, warmbloed: le nr P. de Graaf, Schagen; 2e pr. W. Klok! Schagerbrug; 8e pr. J. Zwaag, Schagen vanr4 jaar en ouder. warm bloed: le pr. L. Visser, St. Maarten; 2e pr. K. Reijne, Baimngerhorn; 8e pr G visser, St Maartensbrug; 4e pr W NïaI man, Oudealuis. Het onderzoek naar de geheimzinnig*, oudheden, die de terp Avedorp te Schagen volgens de legende moet bevatten, i8 begonnen een loopgraaf uit het midden, naar den slootkant. Hoe oud de terp is wij kunnen hiervan zeggen, dat zij reeds in 989 bekend was. In üat jaar werd zij door graaf Dirk II en zijn huisvrouw ge schonken aan de Abdij te Egmond. Deze bouwde er een klooster op. Voor enkele jaren werd bij het graven toevallig een potje met geldstukjes gevonden, die bij onderzoek bleken van Egmonder af komst te zijn. Wij zijn natuurlijk nieuws gierig wat er nu uit deze oude spaarpot te voorschijn zal komen. De kerkeraad van de Herv. Kerk te Schagen heeft besloten op het terrein van het tehuis voor ouden van dagen een kerkje te stichten. Dit zal worden beschikbaar gesteld voor Protestantsche echtelieden, die den gemiddelden leeftijd zijn gepasseerd. De stichting zal oentraal worden verwarmd. Den architect, Chr. Dekker, is bestek en teekening opgedragen WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Wat te verwachten was is ook gebeurd. De toenemende prijs van het vleesch heeft slagers en grossiers genoodzaakt naar goed en goedkooper vee uit te zien. Ze meenen dit te kunnen vinden in Denemar ken. Wel is de aanvoer van Deenssh slachtvee in ons land reeds zeer belang rijk, maar deze aanvoer brengt toch mee, dat men van den Deenschen koopman afhangt. Hollandsche grossiers hebben thans relaties in Denemarken aange knoopt, anderen hebben zelf op deze mark ten zaken gedaan. Door een en ander is er in de laatste 3 weken heel wat Deensch vee naar ons land gekomen. Zoowel in woord als in geschrifte zijn velen door dezen buitenlandschen invoer in verzet gekomen. Daar deze strijd voor ons van geen belang is, willen wij alleen maar enkele punten opnoemen, die voor aanval en verdediging moeten dienen. De tegen standers zeggen, dat de invoer niet van algemeen belang is, doch een zuiver eigen belang bezorgt. De invoerders ontkennen dat niet, doch zij zeggen, dat aan het Hollandsch vleesch, wegens den hoogen prijs, niets te verdienen is. Dan komen de tegenstanders met de bewering, dat het Deensche vleesch wel 3 dagen oud is, waarop de tegenpartij antwoordt, dat er wel Hollandsch vleesch is, dat een week heeft gelegen en toch verkocht wordt en zoo gaat het voort en ten slotte weet de gebruiker: als kok en keukenmeid schel den, waar de boter blijft. BH beschikking van den minister van financiën is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der registratie en do meinen M. Drukker van Nijkerk naar Schagen. (St.Ct. SCHAGER MARKTOVERZICHT van Donderdag 12 Juni 1930. We kunnen dit overzicht goed aanvan gen onder het motto „stug", want waar we ook kwamen het was stug en in het rundvee bovendien duur. Het marktbe zoek ondervond wel iets van den „hooi bouw", de meeste boeren waren aan het maaien of andere werkzaamheden aan 'ti verrichten, nauw met de hooiteelt in verband. Hoogste markt voor magere koeien 820.kalfkoeien 880.De sitierenhandel houdt geen gelijken tred met de vette koeienhandel; hoogste markt 270.De nuchtere kalveren waren weer beter in prijs, het buitenland schijnt nogal veel te vragen, zoodat wij een beste markt hadden, met als hoogste markt J 28.De paardenhandel is aar dig op dreef, we zitten nu dan ook in het drukste seizoen voor paardenwerk bij de koeboeren, hoogste markt 850.—. De vetveemarkt was ook weer duur, de sla gers zouden het wel een tikje lager willen hebben, want er is meest geen brood aan te verdienen, het is te duur en de omzet schaadt er door, het zal echter nog wel enkele weken zoo blijven, bovendien Is er om dezen tijd wat schaartschte, daar de stallers op zijn, en er no«g weinig land- koeien worden aangevoerd', hoogste markt 450.—. De wolveehandel wordt Iets vlot ter, hoogste markt 86.— voor de vette schapen en 25.voor de lammeren. De vette varkensmarkt is nu vrijwel stabiel en in verhouding met de speknoteerln- gen, de hoogste markt was 0.38 per pond. De magere varkens- en biggen- markt heeft ook een gevoelige tik gehad, zoodat er in enkele weken van de magere varkens wel 10.en van de biggen wel 5.per stuk af is. Hoogste markt ma gere varkens 80.—, biggen 26.—. Burgerlijke Stand van Behagen van 6 tot 12 Juni. GEBORENAbraham Cornelis, z. v. A. Borat en M. Mant; Thea, d. v. J. Holtz en M. A. Gloostra; Hidzer, z. v. J. de Graaf M. Brantenaar. vi™Y^^kEJDEN: Willem Terbeek, 77 j.; Wilhelm Heinrich Nieetadt, 61 j., echtg. van M. van Rijswijk. POLITIE. Gevonden: een witte muts; een damestasch (te Bergen aan Zee), een gou den kruisje, een sleutel van een melk wagen, eenig koperdraad, een duimstok. Verloren: een rjjwielplaatje, een pakje met inhoud.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 14