S. 1. .UIIEIUSEl S IN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. SAM EN ZIJN SCHAT BINNENLAND. Nierkwalen veronderen U! RugpijnNieren Pillen' Nr. 6819. EERSTE BLAD ZATERDAG 14 JUNI 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. ADYBRTINfflBM: De toestand in Roemenië. Manioe geen kabinetsformateur. Dé nieuwe koning Karei heelt Manioe met de vorming van een kabinet willen belasten, doch deze bedankte voor de eer en heelt daarvoor anderen aanbevolen. Wel heeft hij aan journalisten gezegd den koning de vrije hand te zullen laten. Ge neraal Averescu heeft den koning gead viseerd een kabinet uit de nationale boe renpartij te vormen. Latere berichten melden dat generaal Presan de opdracht heeft aanvaard. Manioe is voormalig mi nister-president. Koningin Marie, 'sko- nin?s moeder, is inmiddels te Weenen aangekomen op weg naar haar land, waar zü haar Karei behulpzaam wil zijn bij zijn taak. Donderdag 12 Juni wordt uit Ber lijn geseind, dat de koning zich ook weer met zijn gewezen gemalin heeft verzoend, en deze tot koningin van Roemenië heeft geproclameerd. Werkeloosheid ln Europa. Verontrustende cijfers omtrent de in de groote Europeesche landen heerschen- de werkeloosheid worden gepubliceerd. Uit Londen: De premier zal Dinsdag in de Guild Hall 350 afgevaardigden van plaatselijke besturen ontvangen, teneinde zoo moge lijk de uit te voeren gemeentewerken te bespoedigen om den nood der werkloozen eenigszins te lenigen. Ramsay MacDonald zal voorstellen doen om de samenwerking tusschen de regeering en de gemeenten te verbeteren. Van de zijde der plaatse lijke besturen wordt de regeering er van beschuldigd, de werkzaamheden te ver tragen, doordat er maanden verloren gaan voor men tot overeenstemming kan komen over de regeeringssubsidies. De cijfers van de werkloosheid in Mei toonen een,stijging van 75.800 vergele ken bij April. In Duitsohland bedroeg het aantal werkzoekenden einde Mei volgens de ar beidsbeurzen 2.698.000. Vlaamsche verdrietigheden. Ondanks de circulaire van minister de Broqueville omtrent de toepassing van het Vlaamsch in het leger, is het voor de Vlaamsche jongens nog misère. Bij het zesde regiment infanterie te Antwerpen deed ziph een incident voor op de binnenplaats der kazerne waar de luitenant-kapelmeester meende, evenals vroeger, zijn muzikanten, die allen Vla mingen zijn, Fransche bevelen te moeten geven. Bij het eerste bevel reeds bleken alle muzikanten plots totaal doof te zijn geworden en was er niet één, die een vinger of een voet verroerde. Er moest een onderofficier bij worden gehaald om de bevelen in het Nederlandsch- te her halen, waaraan de muzikanten onmiddel lijk gevolg gaven Ook eldtrs blijken zich incidenten van denzelfden aard te hebben voorgedaan. Over de vertaalde reglementen, die thans verschenen zijn, wordt algemeen geklaagd. Deze reglementen, die Maan dag j.1. moesten worden toegepast, zijn pas Zaterdagnacht aangekomen. De taal is, op sommige.plaatsen, zoo erbarmelijk dat men eerst den Franschen tekst moet lezen alvorens het zoogenaamde Neder- FE UILLETON Uit h»t Bagelmh door P. G. WODEHOUflE. „Precies. Ik dacht nog al slim te zijn. Ik meende, dat ik dan net genoeg men- schelljk ln handelszaken was. om de schaal naar mijn kant te doen overslaan. Nu, het is een droeve waarschuwing om nooit meer te leep te willen zijn. Meer dan de helft van de zaken loopt spaak, omdat een van beide partijen 't slimst heeft willen zijn". „Ja maar, Georgie. Wat is er nu eigen lijk gebeurd? Wat mankeert er dan .eigen lijk aan?" Lord Tilbury hervatte zijn imarscih over bet karpet. „Dat zal ik je zeggen. Er werd afgespro ken, dat hij' met mij op de „Mauretania^ zou reizen, imaar toen het schip afvoer, was hij nergens te vinden. En op den twee den dag in zee kreeg ik een draadloos be richt: „Het spijt mij niet met u samen te zÜn. Kom per „Araminta". Hartelijke groeten aan allen." Ik snapte er nets van." „Neen," zeide mevrouw Hammond na denkend, „het is heel vreemd. Misschien beteekende het. „Ik weet, dat het beteekende nu al thans. De oplossing," zeide Lord Tilbury oitter, „werd mij een uux geleden gele landsch van deze reglementen te kunnen verstaan. Verscheidene Vlaamsche bla den laten dan ook bittere klachten hóoren en stelxen de vraag met wie men eigen lijk den spot wil drijven: met het laamsch#of met het leger? Op de taalgrens van Vlaamsch en Waalsch heeft zich een sterke pro- Vlaamsche actie gevormd, die zich nog steeds uitbreidt. De arbeidsoonferentle te Genève. Op deze conferentie maakte de vraag of de oonferentie inzake de internationale regeling van den arbeidstijd een conven tie dan wel een aanbeveling zal aannemen punt van discussie uit. Er moet nog over gestemd worden. Een conventie is natuurlijk een posi tiever uitspraak dan een simpele aanbe veling. De meerderheid der regeerings- gedelegeerden schijnt voor het sluiten van een conventie te zijn, ook de Neder- landsche. Het incident tusschen de chr. en de soc. vakvereenigingen is vrijwel bijgelegd, nadat de Engelsche arbeiders gedelegeerden persoonlijk aan onzen landgenoot Serrarens hun leedwezen hebben betuigd over het gesprokene en aan de chr. vakvereenigingen eveneens plaats in het bureau van de arbeiders groepen is verleend. De onrust ln Brltsch-Indlë. De berichten van de N.W. grens schij nen er op te wijzen, dat de toestand over het algemeen rustiger wordt. In Bombay hebben honderden vrouwen deelgenomen aan een betooging van vrijwilligers, die door het Congres waren georganiseerd als protest tegen de afkondiging van den staat van beleg te Sholapur, een maand geleden. De optocht was door de politie verboden, maar niettemin wisten kleine groepen personen het Maidanplein te be reiken in de zakenwijk gelegen. Bij een hierop volgende charge werden 12 perso nen gewond. Tenslotte kreeg men toe stemming verder te gaan(l) De burgeroorlog ln China. Generaal Feng Ju-siang is voor de kleinigheid van 3 millioen dollar bereid het zaakje van Sjansi in den steek te la ten en naar de centrale regeering over te loopen. President Tsjiang Kai-sjek heeft tegen den generaal gezegd: „Tsjing-sjang-sjie-king-ke-lie-ga-gie-ga- gon-sjing-sjie" hetwelk in het Holland- sohe beteekent: „Beste man, sla eerst Sjansi een blauw oog, dan weten we ten minste, dat je 't meent. Kom dan nog eens terug, dan kunnen we eens verder zien, ofschoon 3 millioen wel wat veel is". Misschien doet de generaal er nog wat af straks, n HET FRANSCHE SOCIALISTISCHE CONGRES TE BORDEAUX. Het congres heeft in zijn sluitings-ver- gadering met algameene stemmen een motie betreffende de agrarische politiek van de partij aangenomen. Het heeft zich uitgesproken vdór klein, tegen groot grondbezit. De partij zal ijveren voor het eerste, het laatste bestrijden .De motie keurt verder de politiek, totdusver door de partij als groote strijd-partij gevolgd, goed. Ook werd de taktiek bij verkiezin gen gevolgd goedgekeurd. Zij komt hier op neer, dat bjj herstemming die candl- daat wordt gesteund, welke de meeste kans bied den reactionnairen candidaat te verslaan. Oost-lndie. BESTUIVING PER VLIEGTUIG. Voor de tabak In Dell, Naar de „Deli Courant" verneemt zal bij de totstandkoming van de luchtverbin-1 ding in Deli waarschijnlijk tevens van, een vlietuig gebruik worden gemaakt om de taabksvelden te bestuiven. Van de K. N. L L. M. zullen dan toestellen worden gehuurd, waarvoor deze maatschappij ongeveer 250 per vlieguur zal bereke nen. TELEFONEEREN TUSSCHEN SCHIP EN MOEDERLAND. Bandoeng, 11 Juni. Gisteravond is de „Johan van Oldenbarneveldt" liggende ter reede van Semarang, in radio-telefoni- sehe verbinding gebracht met de directie „Nederland" te Amsterdam. Het radio-gesprek tusschen den gezag voerder der „Johan van Oldenbarneveldt" en een inspecteur der Stoomvaart Mij. „Nederland" in N èöerlandsch-Indië, die zich aan boord van dat schip bevond en den heer A. F. Bronsing, directeur der maatschappij, die zich bevond in het kan toor der maatschappij te Amsterdam, is zeer goed' doorgekomen en werd een vol komen succes. LUCHTVAART. VLIEGONGELUKKEN. Naar uit Algiers wordt gemeld, is een verkeersvliegtuig in de lucht in brand ge raakt en gevallen. De twee inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. Een vliegtuig van het Fransche 31ste regiment van de luchtmacht is tusschen Komt Tobralco aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN IIII VOLLEDIGE GARANTIE, In 50 patronen en 20 effen kleuren Thioville en Tours op 8 K.M. van Orleans boven de Loir in brand geraakt. De piloot, de adjudant-chef Vergnaud wist zich met behulp van zijn parachute te redden, de andere inzittende, sergeant Bonafos werd gedood. Het vliegtuig is geheel vernield. Volgens een N.T.A.-bericht uit Parijs is hij Charon een verkeersvliegtuig bran dend omlaag gestort. De beide inzittenden zijn verbrand. Twee vliegtuigen van de luchtmacht zijn gisteren bij Upavon met elkaar in botsing gekomen. De ééne bestuurder, Lord Malcolm Douglas Hamilton, derde zoon van den hertog van Hamilton, wist met een parachute den grond te bereiken. De andere bestuurder, sergeant Frederick Omeara, werd gedood. dreigende staking aan de n.v. confectie fabriek v/b Gebr. Brasz te Enschedé. Bij deze bespreking werd overeenstemming bereikt; de vertegenwoordigers der werk nemersorganisaties verklaarden zich be reid de volgende punten bij hun leden te verdedigen: a. De firma is bereid met de vaKorga- nisaties overleg te plegen over de arbeids voorwaarden van het personeel.' b. De firma is bereid de christelijke feestdagen te vergoeden op de basis van bet loon, dat in de zes weken, vooraf gaande aan den betreffenden feestdag, is verdiend. Vergoeding der christelijke feestdagen zal niet plaats hebben jegens degenen, die op eigen verzoek niet de geheele week werken. Voor 1930 zal de vergoeding voor den 2en Pinksterdag als vacantiedag worden uitgekeerd, ook aan hen, welke vóór de vacantie mochten worden ontslagen. c. Aan het geheele personeel zullen in Juli of Augustus 8 achtereenvolgende dagen vacantie met behoud van loon wor den gegeven. De uitbetaling; zal geschie den op dezelfde basis als voor de christe lijke feestdagen is vastgesteld. d. De aangekondigde staking gaat niet door. STATEN - GENERAAL. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot finantieele verhouding van Rijk en Gemeenten aangenomen. verd door den jongeling in eigen per soon." „Is hij dan aangekomen?" „Ja, hij is aangekomen. En hij, reisde op een vrachtboot." „Een vrachtboot! Maar waarom?" „Waarom? Waarom? Weet Ik waarom? Gisternacht is hij niet uit de kleeren ge weest, deelde hij mij mede." „Niet uit de kleeren geweest? Hoe kan ik nu de geestesafdwalingen begrijpen van iemand, die volslagen idioot is?" „Maar heb je hem al gesproken?" „Neen. Hij belde op van het kantoor van een makelaar in huizen ln Valley- FieldB. Hij heeft daar öen huis gehuurd en gaf mij op, als referentie." „Valley-Flelds? Waarom nu juist Valley Flelds?" „Vraag toch niet aldoor waarom," viel Lord1 Tilbury driftig uit. „Ik heb je nu al wel honderd maal verteld, dat ik geen en kel waarom weet dat ik er zelfs geen flauw idee van heb." „Het lijkt mij een wonderlijke jongen." „Wonderlijk? Ik heb een gevoel alsof ik voogd geworden ben over een dansen den derwisch. En als ik dan bedenk, dat Pynsent mjj zeker verantwoordelijk zal stellen, als die jonge idioot Jn moelljk- heden raakt, zoolang hij onder mijn toe zicht staat, zou ik mij de haren uit het hoofd kunnen rukken over mijn dwaas heid om hem hier te brengen." ,yDoe jezelf nu maar geen verwijten, Georgie." Daar gaat het niet om, Het is de vraag maar, of Pynsent mij geen verwijten zal doen en van den verkoop van het eiland fifzlon En Lord Tilbury trok zijn duimen uit zjjn armsgaten om zijn armen omhoog te UIT DE KLEEDIN GINDU STRIE. Een conflict voorkomen. Donderdag heeft op het departement van arbeid, handel en nijverheid te 's-Gra- venhage een bespreking plaats gehad, onder leiding van den rijksbemiddelaar ir. H. A. van XJsselstern, betreffende een kunnen heffen en uitte eei) geoompli- ceerden klank, die op geciviliseerde wijze zijn intense ontroering moest uitdrukken. De geladen stilte, die nu volgde, werd verbroken door de huistelefoon. ,Ja. O, laat maar boven komen". Lord Tilbury legde het instrument neer en wendde zich norsch tot zijn zuster. „Shot- ter ls beneden," zeide hij. „Nu kan je zelf oordeelen." De eerste indruk van mevrouw Ham mond, toen ze Sam oder de oogen kreeg, was, dat ze plotseling ln oontact werd gebracht met een tussohending tusschen een wervelstorm en een jongen New Foundlander ln een helkleurig pak ge kleed. Sam was al opgeruimder en opge ruimder geworden gedurende zijn wande ling en hij stormde bij zijn toekomstigen patroon binnen, alsof hij juist van den ketting was losgebroken. „Hoe maakt u het", riep hij uit en hij greep Lord Tilbury's hand met een hartelijkheid, die dezen een kreet van pijn ontlokte. Toen bemerkte hij voor het eerst, dat er een lid van het sohoone geslacht aan wezig was, hij matigde zich dus wat en staarde haar beleefd aan. „Mijn zuster, mevrouw Hammond", zei de Lord Hilbury, terwijl hij zijn handen eens wreef. Sam boog. Mevrouw Hammond boog. „Misschien is het beter, dat Ik wegga," zeide mevrouw Hammond. „Jullie zult nog wel iets te bepraten hebben." „O neen, blijft u gerust," zeide Sam gastvrij. v „Ik heb nog wat te doen in Lombard Street," zeide mevrouw Hammond met een kouden blik afkeurend, wat haar te recht of te onrechte scheen een neiging bij dezen jongen man om de honneurs waar te nemen en zich te gedragen, alsof bij te verstaan willde geven, dat Tilbury House hem toebehoorde, maar dat de bloedverwanten van Lord Tilbury er ge rust mochten komen. „Ik moet naar de Bank.". „Ik zal ook eens gauw naar de mijne moeten," zeide Sam, „anders komt de hond ln den pot" „Als je wat krap zit.begon Lord Tilbury. „Op het oogenhlk gaat het beet, dank u. Ik heb bijna vijftig pond1 van iemand ge jat vanochtend." „Wat hebt u gedaan?" zeide Lord Til bury dood-verbaasd. „Vijftig pond gejatl Gek, dat hij zoo veel bij zich had. Maar gelukkig.voor mij." „Maakte hij geen enkele opmerking over uw eigenaardig gedrag?" „Hij sliep net en Ik heb hem maar niet wakker gemaakt. Ik heb een oeuf poohé op zijn kussen gelegd en ben er vandoor gegaan." Lord Tilbury slikte zenuwachtig en zijn blikken zochten ln zenuwachtigen angst die van mevrouw Hammond. „Een oeuf poché", fluisterde hij. Mevrouw Hammond had van haar plan om zich terug te trekken en d!e belde man nen aan een gezellig intiem gesprek over te laten, afgezien. Georgie, naar zijn wanhopige blikken te oordeelen, had lief derijken, vrouwelijken steun broodnoo- dig. Sam scheen op hem te werken als een onaangenaam drankje, dat stijve spieren en puilende oogen veroorzaakte. I „Jammer dat u de „Mauretania" ge lullet hebt, mijnheer Shotter," zeide zij. 1 „Mijn broer had gehoopt, dat u samen zoudt reizen, dan hadt u beiden eens rus tig kunnen bespreken, wat uw bezig heden hier eigenlijk zouden zijn." „Doodjammer," zeide Sam, niet vermel dend, dat dit nu Juist de reden was, waarom hij de „Mauretania" zonder hem aan boord het ruime sop had laten kiezen. „Maar het is nu alweer in orde. Ik heb een haan." „Wat hebt u?" „Ik heh mijn levenswerk gekozen Hij haalde een verkreukt papier uit zijn zak. „Ik wilde bij „Pykes Huisgezin" komen. Onderweg had ik een nummer gekocht en het is de pracht. Leest u misschien het vervolgverhaal „Vlammende harten" door Oordella Blair. Fijn wek. Ik had alleen maar tijd om het laatste nummer in te zien, maar ik ben vast besloten den hee- len jaargang aan te schaffen, zoo gauw mogelijk. En als u het niet gelezen hebt, ik ben nu aan Seslie Mordyke's trouwdag en een gesluierde vrouw met een buiten landsch accent staat in de kerk op, als het huwelijk wordt afgekondigd en pro testeert. En," zeide Sam enthousiast. „Ik verwijt het haar niet, want bet schijnt, dat jaren geleden. Lord Tilbuiry maakte gebaren van wan hoop en mevrouw Hammond boog zich deelnemend naar hem toe, als stond ze aan een ziekbed om zjjn koortsachtig ge fluister op te vangen. „Mijn broer," deelde zij mede, „wensch- te. hoopte," oorrigeerde Lord' Tilbury. .hoopte," zeide mevrouw Ham mond, de oorrectle overnemend, „dat u bij de redactie van Dagelljksch Nieuws zoudt komen, onder zijn persoonlijk toe zicht." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonntment per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldorache Cóurant f 1.50; voor KoegYa», Anna Paulowna, Breezand en Wieringen'f 1.65; binnenland fa.-, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f a.io, ld, p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. fo.jo, f0.70, fo.70 fr Modeblad reap.fo.95.fi.as.fi.as, f U3. Lo.ae noa. 4 ct.; fr p. p 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER ;R. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 au 413 Poat-Glrorekeniag No. 16066. 20 ot p. regel (galjard). Ingwe. moded. (kelombaaedte ala ledaotion tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10ot. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv, extra). Bewljano. 4 rt. 21) TOBRALCO niet alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit Verkrijgbaar bij Xkhkadriii Toffifee. Na den middelbaren leeftijd heeft men 100 vaak last van rugpijn, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen en urinestoornissen. En dan moet vaak gedacht worden aan overspannen nieren. Want gedurende uw geheele leven passeert iedere drie mirtuten het bloed de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden. Geen wonder derhalve, dat deze organen verzwakken kunnen. Er bestaat gevaar voor uitbreiding van uw kwaal en daarom is het ver standig bijtijds in te grijpen. Versterk uw nieren met Posters Rugpijn Nieren Pillen, het zacht werkende middel, dat blijkens de ervaring van zooveleö een weldadigen invloed kan uitoefenen. Houd uw nieren jong en Hink» dan houden deze uw flink en jon^ Verkrijgbaar bij alle drogisten wt in glazen verpakking fi f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1