seizoenprijs f 10.50. STRANDSTOELEN f 1.98. S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. öeP^roeUafW? KANAALWEG. Nr. 6820. EERSTE BLAD DINSDAG 17 JUNI 1930 58ste JAARGANG Wij BREIEN!!!!!!!!!! FEUILLETON Komt Tobral co aan het stuk zien GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN!III VOLLEDIGE GARANTIE, (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.1o, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, f 0.70. ft. Modeblad resp. f 0.95, f 1-25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENif IEM: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded, (kolombreedte ala redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 9 regels 40 ct.. elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewljsno. 4 »t. Het werk van de 14e Int Ar- beidsconferentle. Een belangrijke beslissing heelt Zater dag de conferentie genomen, zij heelt namelijk met 32 tegen 7 stemmen en 3 onthoudingen aangenomen een (gewijzigd) artikel, waarin de afschaffing van den gedwongen arbeid op zoo kort mogelijken termijn wordt gedecreteerd. Onder de voor stemmers behoorden de Nederlandsche vertegenwoordigers, Fransche, Belgische en andere stemden tegen. Met de onverwacht groote meerderheid van 14 tegen 7 stemmen is een voorstel van de afgetreden conservatieve Zweed- sohe regeering, door de tegenwoordige ge handhaafd, om de herziening van de con ventie op de agenda der Internationale Arbeidsconferentie van 1931 te plaatsen, van de hand gewezen. Dit ia een belang rijke overwinning van de arbeidersgroep in den Raad van Beheer. Er komt dus geen herziening van de ach tuur SKxmventie van Washington. De nieuwe toestand ln Roemenië. Manioe is erin geslaagd een kabinet te vormen. Wij kunnen onze lezers wel ver blijden met de namen der verschillende excellenties, maar wij vreezen, dat zij er zich niet bijster voor zullen interesseeren en laten het dus maar achterwege. Het nieuwe kabinet wordt over het algemeen gunstig door de pers ontvangen; men ge looft, dat het stabiel zal zijn. De liberale partij verklaarde pijnlijk getroffen te zijn door de commentaren, die in het buiten land gemaakt zijn, en haar woordvoerder heeft gezegd, dat de partij, ofschoon zij geen andere houding kon aannemen, vol strekt niet gerekend wil worden dat zij Roemenië tot een burgeroorlog zal voeren, Voorloopig nemen zij een afwachtende houding aan, doch zij achten den toestand niet bevredigend en ernstig voor de eco nomische ontwikkeling van het land. Koning Karei heeft zich inmiddels, naar gemeld is, met zijn voormalige vrouw ver zoend en de echtelieden hebben dit met een gezellig dinertje gevierd. En zoo is voorloopig alles pais en vree, en het kleine, nu op zij geschoven koninkje, dat tot kroonprins is teruggezet, zal zich ver moedelijk wel niet druk maken over de politieke machinaties, die zijn vader op den troon hebben gebracht. De onrust ln Britsch-Indië. Nog steeds komen er verontrustende be richten uit Britsch-Indië. Men oordeele over deze bloemlezing uit de bladen van Zaterdagavond en Zondagmorgen. Uit Poons is een bataljon ter sterkte van 600 man en deel uitmakende van het WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN allesoorten wollen Kleeding, Kousen en ->okken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Voor Texel: Mejuffr. de Wed. S. BAKKER, Gravenstraat, Den Burg. Ujt het RngeUwh door P. G. WODMOUSE. 22) Sam kreeg hier een proefje van Lord Tilbury's persoonlijk toezicht, besloot, dat hij' geen neiging voelde om daaronder te blijven en schudde zijn hoofd. „Het Huisgezin," zeide Lord Tilbury, als uit een droom ontwakend, „is een zeer ondergeschikt onderdeel van mijn kran- tengroep." „Ofschoon het natuurlijk een groote oplage heeft," zeide mevrouw Hammand loyaal. „Een heel groote oplage," zeide Lord Tilbury; „maar bet biedt niet veel moge lijkheden voor een jongen man in uw po sitie, die een journalistieke loopbaan be ginnen wil. Het is niet hoe zal ik zeg gen het is geen levendig blad geen blad dat er veel op aan komt." „Vergeleken bij de adere uitgaven van wijn broer," zeide mevrouw Hammond. „ik geloof, dat u u vergist," zeide Sam. „Tk kan mij voor niemand een edeler levenstaak voorstellen, dan om te helpen bet Huisgezin uit te geven Iets liefs en lichts 'bijvoorbeeld; nu, het Huisgezin geeft woorden en muziek. Luister eens naar dit: „A. M. B. Buxton. Ge vraagt ine naar een eenvoudige, goedkoope wijze regiment Mahrattas met een extra trein naar Bombay gezonden .Uit die stad wa ren onverwijld militaire versterkingen aan de militaire overheid gevraagd. Men verwacht dat de politie krachtig op zal treden tegen alle posters, die in vol ledig aantal waren verschenen in de fa- briekswijk, waar zij voor de drankwinkels hebben gepost. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat het Congres voornemens is, zich krachtig te verzetten tegen de handhaving der jongste ordonnanties tegen 'het posten en intimideeren; er wordt gesproken over een proces-hartal van de kooplieden, die een maand zou duren. De heale stad verkeert in groote opwin ding over de gebeurtenissen, die te wach ten staan als voor het eerst tegen de pos ters zal worden geageerd. Delegaties uit geheel Inidië zijn bijeen gekomen voor de All-India-oonferentie van de orthodoxe Hindoes. De besprekin gen verliepen zeer luidruchtig, zoodat de politie tusschenbeide moest komen, om de orde te herstellen. De voorzitter verde digde in zijn openingsrede het kasten systeem, dat naar hij zeide, den economi- schen vooruitgang van het land in geeenen deele heeft tegengehouden. Het werkelijk goede middel om eenheid te bewaren moet z. i. gevonden worden door een gemeen schap van Indiërs, die gebaseerd is od de hooo-ere kasten. Krachtig werd geprotesteerd tegen het ontreden der sociale hervormers en de regeering werd aangespoord de politiek van religieuze neutraliteit op te geven. Een ander soreker echter hoopte, dat de regeering zich van inmenging in het godsdienstige leven zou onthouden. Honderd congres-vrijwilligers, met na tionalistische vlaggen, waren in het sta tion van Sholapur afgestapt. De politie heeft hen ingerekend toen zij de stad binnentrokken; 82 ervan zijn weer ver wijderd en de overige zijn elk tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Calcutta heeft von nis ~ewezen tegen 27 Bengaleezen, be schuldigd van samenzwering, en het ver vaardigen en in bezit hebben van ont plofbare stoffen. De twee hoofdbeklaagden zijn veroordeeld tot 10 jaar verbanning, vijf tot 7 jaar harde gevangenisstraf, 11 anderen tot straffen, wisselend van 3 tot 5 jaar. Acht beklaagden zijn vrijgesproken. Nader wordt bericht uit Bombay: Telkens wanneer de politie hier men- schen die voor katoentjes-winkels posten, in hechtenis neemt, worden hun plaatsen weer door anderen, onder gejuich van de menigte, ingenomen. De troepen staan klaar om tusschen beide te komen. Anti-communistische betoogin gen te FinlandL Aan de „N. Rott. Crt" wordt uit Stock holm geseind: In groote spanning wordt in geheel Fin land de Zondag tegemoet gezien. Te Hel- singfors wordt een massa-betooging tegen de communisten gehouden, die tevens dient om de regeering aan te sporen krach tige maatregelen te nemen. Uit het ge- Is maar eer» vraag .Rookt U J.CRU/iO'3 ECHTE FRJL5Q11 B AA! TABAK mijnheer Oio ruik fk zei fa dai graag heele land, vooral Ostebbotten, worden den duizenden betoogers verwacht. Alle communistische bladen te Helsingfors zijn verboden. Gebleken is, dat de relletjes te Vasa door de activisten waren voorbereid. Ge neraal Mannerheim, de leider der acti visten, zou volgens geruchten Zondag willen trachten de regeering omver te werpen. Staking in de Antwerpsche metaalnijverheid. Ongeveer 550 stakers. De bijz. Antwerpsche medewerker van „De Tel" schrijft: De j.L Dinsdag uitgebroken staking in de metaalnijverheid heeft zich tot heden beperkt tot de contructiewerkplaats „Wil- lebroeck", ijzergieterij Fierens en de fa briek van Kromhout motors. Het aantal stakers zou ongeveer 550 bedragen, waar van het grootste gedeelte behoort tot den Central en oftewel So'rilistischen Metaal- bewerkersbond of ongeorganiseerd is. Bfj een bezoek aan de werkgeversorga nisatie „Association des Constructeurs" (gewest Antwerpen, gaf een der bestuur ders de volgende leizing over het ontstaan van het conflict. Den 4en December 1929 werd een over eenkomst gesloten met de Vakbonden tot betaling van een duurtetoeslag van frs. 0.75; 1.75 en frs. 2 per dag naar gelang van den leeftijd) der arbeiders. De over eenkomst hield o. a. in, dat deze toeslag uitsluitend zou geiden voor het tijdsver loop 1 Dec. '29—31 Maart '30. Kort voor den vervaldatum kwamen de vakbonden te voorschijn met bet verlan gen den duurtetoeslag te wijzigen in een peliike loonsverhooging plus een algemee- nen opslag van 6 pet. Dat verlangen be rustte op geen enkel te aanvaarden recht, en werd van die hand gewezen. De qaastie bleef eenige maanden sle pende en er werden vergeefsehe schrifte lijke en mondelingsche onderhandelingen gevoerd. Om de moeilijkheden zooveel mo gelijk te omzeilen werd gedurende April en Mei onverplicht de duurtetoeslag door betaald, wat een blijk van goeden wil der werkgevers is geweest. Omtrent de richting, waarin zich den thans ontbranden strijd zal ontwikkelen, valt op het oogenblik niets positiefs mede te deelen. Evenmin is met zekerheid te zeggen, dat de staking zich zal beperken tot de thans betrokken personeelen. Van arbeiderszijde wordt verklaard, dat men geenszins ongevoelig is voor de in getreden minder gunstige economische omstandigheden, doch meent dat er geen redenen bestaan om onvoldoende arbeids voorwaarden te aanvaarden in een periode van veel arbeid in de metaalnijverheid. De nieuwe Duitsche leening. TOBRALCO STRANDTENTEN Van eenigszins anderen aard is het geen hier volgt omtrent de door het Duit sche rijk uitgeschreven internationale geldleening. Deze leening strekt ter ver krijging van 300 millioen. Amerik. dollars, waarmede Duitsohland zijn oorlogsschuld- annuïteiten moet aflossen, en wordt over verschillende landen verdeeld. Tweederde gedeelte van het bedrag zal ten goede komen aan de Crediteurstaten van Duitschland, eenderde zal worden aange wend ten behoeve der Duitsche Spoor wegen en de Posterijen en Telegrafie. De voorwaarden waarop deze leening is uit geschreven, zijn uiterst gunstig, namelijk tegen den koers van 90 pet. en 51/, pet. rente. Het gevolg van deze uiterst gun stige voorwaarden is, dat de bedragen, welke voor Duitschland, Zwitserland en Italië zijn gereserveerd, in belangrijke mate zijn overteekend. Aan Zwitserland is een bedrag van 92 millioen Zw. fran ken toegewezen, dat reeds kort na de ope ning belangrijk overteekend was. Italië kreeg 110 millioen lire (een lire is onge veer 10 a 11 oent), dat ook ver overtroffen werd:, terwijl in Duitschland zelf het Duit sche deel driemaal volteekend is gewor den. Voor Duitschers was er speciaal een aantrekkelijkheid in deze leening, door dat zij vrij van belasting was en dus, ge zien koers van uitgifte en rente, zij een zeer voordeelige belegging oplevert. Wat ons land betreft, het gedeelte voor Nederland bedraagt 73 millioen gul den. Mag men de ons hieromtrent ter oore gekomen berichten gelooven, dan is hier de animo niet zoo groot. Het betreft hier een kapitalisatie van annuïteiten van vroege re leeningen en in de geldwereld voelt men er niet veel voor door deelname aan deze leening mede te werken aan de aflos sing der Duitsche oorlogsschulden. Of het publiek dit argument ook zal laten gelden, is nog de vraag: het is een mooie beleg ging en zij levert een zoet winstje op. Waarom wij dit hier vermelden? Onder onze lezers zullen er wellicht niet al te velen zijn, die aandeelen in deze Duitsche niet alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij leening, de inschrijving tot stukken van 1000, 500 en 100 is heden ge opend zullen nemen. Om het merk waardige van het geval, dat hier het over wonnen Duitschland door zijn crediteu ren want het zijn volstrekt niet uitslui tend de vroegere neutralen, waar de lee ning geplaatst wordt, maar ook Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten, zijn er bij aan geld geholpen wordt om diezelf de crediteuren af te betalen, en dat blijk baar die crediteuren genoegzaam vertrou wen hebben in den economischen en flnan- tieelen toestand van hun verslagen vijand om met graagte die afbetaling mede mo gelijk te maken. Ja, ja, bet leven is een in gewikkeld ding, lieve lezer I om likdoorns te genezen. Neem een ge wone knolraap, maak er een holte in, vul deze opening met keukenzout en laat dit geheel oplossen. Bet de likdoorn 's och tends en 's avonds met deze oplossing." „Als u als verslaggever bij, het Dage lij ksch Nieuws begon," zeide Lord Til bury, „zoudt u een positie. „Besef nu eens, even, wat dit beduidt," ging Sam door. „Het komt daarop neer, dat de schrijver met een een pennestreek de wereld een betere verblijfplaats heeft gemaakt. Hij heeft een thuis opgevroo- lijkt. Misschien heeft hij wel ernstig mis noegen tusschen man en vrouw voor komen. A. M. B. koopt de doodgewone knolraap, snijdt er een gat in, vult deze met zout en een week later bedilt ze haar echtvriend niet meer en krijgt de baby nooit meer slaag, kortom is ze een zonne straaltje geworden en dat allemaal door het Huisgezin." „Mijn broer wil zeggen.zeide me vrouw Hammond. „En zoo is het ook met G. D. H. (Tulse Hill), die weten wil, hoe pruimen geuri ger kunnen worden. U en ik zonden zeg gen, dat er aan pruimen niets meer te doen is. Dat het eenige is, als een pruim je te lijf gaat, om die maar zoo gauw mo gelijk in te slikken. Maar Pyke's „Hij wil zeggen Huisgezin: „Wat azijn bij gestoofde pruimen," schrijft men, „maakt ze veel geuriger. En al Ujkt het vreemd, er be hoeft dan minder suiker gebruikt." Wat gebeurt er nu? Wat is het resultaat? G. D. H.'s echtgenoot komt thuis moe en hon- igerig na een dag hard werken. „Zeker weer pruimen vanavond," zegt hij gela ten, „Ja lieve," antwoordt G. D. H. „maar heerlijk geurige." Nu, hjj gelooft haar na tuurlijk niet. Hij gaat knorrig zitten. Maar als hij den eersten pit op zijn bord deponeert, verschijnt er een glans van vreugde op zijn gelaat. „Allemachtig!" roept hij uit. „Wat zdjn die veel beter. Ze smaken nog wel net als bruin papier ge drenkt in patentolie, maar een veel betere qualiteit bruin papier. Hoe heb je dat ge daan gekregen?" „Ik niet, liefste," zegt G. D. H., „maar Pyke's Huisgezin. Vol gens zijn raad deed ik wat azijn bij de pruimen met het resultaat, dat ze niet al leen veel geuriger zijn, maar hoe vreemd het ook klinkt, ik had minder suiker noo- dig." ,He hemel zegene Pyke's Huisge zin," roept de man uit „Met Uw toestem ming," zeide Sam, „zal ik nu regelrecht naar mijnheer Wrenn stappen en hem mededeelen, dat ik mij onder zijn banier schaar. „Mijnheer Wrenn," zal ik zeg gen Lord Tilbury was geheel onthutst. „Kent u Wrenn dan? Hoe kent u Wrenn?" „Ik heb nog nooit het genoegen gehad hem te ontmoeten, maar we zijn buren. Ik heb het huis naast het zijne genomen. Mon Repos. Burberry Road is het adres. U kunt zelf oordeelen, hoe practisoh dat is. Niet alleen zullen we den heelen dag op het redactiebureau zwoegen om Pyke's Huisgezin meer en meer een eigen plaats te doen innemen onder de intellectueele tijdschriften van Groot-Brittannië, maar 's avonds, als we onze tuinen begieten, dan zal ik over de heining kijken en zeg gen: „Wrenn, zou het niet goed zijn om een serie artikelen te schrijven over het verwijderen van wratten bij Saksische kanaries". Shotter, zal hij dan antwoor den en hij laat zijn gieter in zijn opge wondenheid vallen, „dat is een geniale inval. Het was een goede dag voor het oude Huisgezin, toen jij bij mij kwam. Maar ik verpraat mijn tijd. Ik moet aan het werk. Dag, mevrouw Hammond. Dag, lord Tilbury. Doet u geen moeite. Ik vind mijn weg wel". Hij ging de kamer uit met den beslisten tred van een zakenman en Lord Tilbury liet bijna een gekreun hooren. „Gek", bracht hij uit. „Stapelgek 1" Mevrouw Hammond was als een echte vrouw heelemaal niet voldaan met deze eenvoudige verklaring. „Daar steekt meer achter, Georgie!" „En ik kan niets doen", kreunde Zijn Lordschap, als een sterke man kampend tegen het noodlot. „Ik moet bij dat jog in den pas blijven, of hij zal me daar ineens den een of anderen stommen streek uit halen en Pynsent zal me voortdurend te- legrafeeren, waarom hij' niet meer bij me is". „Daar steekt meer achter", herhaalde mevrouw Hammond ernstig. „Dat spreekt vanzelf. Zelfs een jongmensch als deze Shotter neemt maar niet zoo, zonder eenig motief zoodra hij in het land is een huis naast mijnheer Wrenn. George, daar zit een meisje achter". Lord Tilbury scheen een stuip te zullen krygen. Zijn oogen puilden uit en hij greep de leuning van zijn stoel vast. „Goeie genade, Franska. Zeg dat niet. Pynsent nam mij even apart eer ik ver trok en waarschuwde mij er uitdrukkelijk voor, dat ik moet oppassen, dat de knaap niet in aanraking kwam met....e.... leden van de andere sekse". „Meisjes", zeide mevrouw Hammond. „Juist, meisjes", zeide Lord Tilbury, alsof hij aangenaam verrast werd door deze kiesohe wijze van uitdrukken. is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Fostei's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. „Hij zeide, dat hjj er last mee had ge had, een jaar geleden". „Mijnheer Wrenn moet een dochter hebben", zeide mevrouw Hammond, haar eigen gedachtengang vervolgend. „Heeft mijnheer Wrenn een'dochter?" ,Hoe voor den duivel zou ik dat weten", zeide Zijn Lordschap onnoodig gebelgd. „Ik ben niet op de hoogte van het per soonlijk leven van iedereen in dit ge bouw". „Bel hem op en vraag er naar". „Denk er niet over. Het personeel hoeft niet te denken, dat ik waanzinnig ben ge worden. Eh bovendien, vergis je je waar schijnlijk". „Dat zou me heel erg verwonderen", zeide mevrouw Hammond. Lord Tilbury zat haar verwezen aan te staren. Hij wist, dat Franska een zesde zintuig op dit gebied bezat. 8 8. Op het oogenblik dat Sam het luxueus gemeubelde vertrek van den eigenaar der Mammoet Uitgeversmaatschappij betrad, zat in een kleinere en meer bescheiden in gerichte kamer in hetzelfde gebouw mijn heer Matthew Wrenn, onbewust van het geluk dat hem ten deel ging vallen in den vorm van de aanvulling van zijn staf met een levensgrooten en ondernemenden jongen man, aan zijn lessenaar, druk bezig met de belangen te behartigen van het veel-verspreide weekblad Pyke's Huis gezin. Inderdaad corrigeerde hü proeven van een artikel, dat te lang is om hier te citeeren, getiteld: Wat jonge meisjes in haar vrijen tijd kunnen doen: No. 8 Bijen teelt.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1