GEMENGD NIEUWS Ja, dit stukje behoort wel degelijk on der bet stadsnieuws. Misschien zullen onze lezers in Indië smalend den neus ophalen en zeggenwat weten ze nou daar in Nieuwediep, waar het eeuwig waait en eeuwig koud is, van de tropen af?We zullen ze eens wat vertellen. We hadden gisteren o tropenmenschen, een doorloopende temperatuur van boven de 25° C., dat is ongeveer 77° F. Die temperateur hielden we den geheelen dag, dat wil zeggen van gistermiddag 1 uur tot gisterenavond 9 uur. Om 5 uur gis terenmiddag, was zij gestegen tot 27.4^ C. dat is ongeveer 80° F. Vannachtwe hebben allemaal liggen te puffen ln ons warme bed, maar er was nu eenmaal niets aan te doen, we moesten toch zien een paar uurtjes nachtrust te krijgen, vannacht dan was de „laagste" tempera tuur 19° C., d.i. 66° F. BeroovlngB- en oneerlijkheids- verzekering. Anna Paulowna. V. C. J. B. Donderdagavond 8 uur bijeenkomst. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Politie Anna Panlowna. Texel. OUDESCHILD. Wieringen. CHRISTELIJK TEHUIS. Schoolreisjes. Binnenland. Behandeling voor dte rechtbank te Arnhem met gesloten deuren. DOOR EEN BEER DOODGEDRUKT. Snelvrachtdlenst van die Hapag op NecL-Indlë. EV TROPISCH NEDERLAND. Dat het vandaag, Donderdag, weer warm zal worden, hebben wij allemaal al ondervonden toen we vanmorgen op stonden en reeds vroeg de zon ons al op den rug brandde. Dat het misschien nog wel warmer wordt dan gisteren, blijkt uit de volgende cijfers: gisterenmorgen dus Woensdag, om 8 uur was de temperatuur 20.2° O., dat is ruim 68° F., heden, Don derdag-morgen bedroeg zij om 8 uur reeds 21.6°, dat is bijna 70° F. Dat onder deze omstandigheden druk gebruik wordt gemaakt van ons heerlijke strand, behoeft geen betoog In dat op zicht hebben wij hier veel voor boven onze landgenooten, die niet het geluk hebben aan zee te wonen, en die nu, met deze warmte, die in het centrum van het land neg veel sterker wordt gevoeld, zich niet met een bad verfrisschen kunnen. En nu kan het wel zijn, dat toch de menschen in de Oost den neus ophalen voor dit beetje hitte, omdat zij aan meer gewend zijn, maar daar trekken we ons niets van aan: we hebben hier een fijn zonnetje, en onze aardbeien groeien als kool. Nou, en die hebben ze toch in de oost niet, o; zoo. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad is bijeen geroepen op Dinsdag 24 Juni a.a., 's avonds 8 uur. De agenda vermeldt, naast diverse goedkeu ringen van raadsbesluiten, ontvangstbe- richten en dankbetuigingen, de navol gende voorstellen: Tot vaststelling van de 6e wijzigingsbe- grooting 1929, tot het doen van af- en overschrijvingen begrooting 1929, tot wij ziging van de Alg. Politieverordening, tot verkoop van grond aan Mevr. de Wed. A. M, de BuisonjéSpruit, tot verkoop van een gedeelte brandsteeg aan M. H. Kleroq. Verder is er een voorstel tot het be schikbaar stellen van terreinen in de Dod- kere Duinen voor het houden van een bloembollententoonstelling, met gunstig advies van B. en W. Verdere voorstellen zijn: tot sluiting van een beroovings- en oneerlijkheidsver zekering, tot verleening van een orediet aan B. en W. van 12.500 voor verbree ding van den Strooweg, ongeveer vanaf de R. K. Begraafplaats tot voorbij .Duin oord", tot uitgifte van grond in erfpacht aan F. Wormsbecher, tot verkoop van grond aan Mej. A. M. van der Kraan. Voor benoeming tot onderwijzeres aan school 7 wordt voorgedragen Mej. C. Hei boer, G. Vader en G. Hettinga, tot lid van de Oomm. van Toezicht op het Middel baar- en Nijverheidsonderwijs in de vaoa- ture Mevrouw A. P. de Ven—Boon de dames M. O, NlessinkHoutkoop en A. M. Schreuder—Jansen. Tenslotte zijn ter visie gelegd antwoor den op de vragen van den heer L. F. van Loo omtrent het weghalen der school- kaohels, van den heer Terra omtrent de tent van Kalis te Huisduinen, op de vraag van den heer Sohoeffelenberger omtrent het venten op het strand. Laatstgenoemd antwoord hebben wij reeds gepubliceerd. B, en W. stellen voor aan mevr. de wed. A. M. de BuisonjeSpruit alhier onderhands te verkoopen voor den prijs van f 1.— per M'. een te Huisduinen Jelegen stuk grond ter grootte van pl.m. 0 M1. ten behoeve van de vergrooting der open ruimte nabij de woning van de koopster. B. en W. stellen voor met de N.V. De Inoassobank te Amsterdam een verzeke ring te sluiten, welke vrijwel alle gelde lijke risioo's van de gemeente dekt. Een tweetal loopende verzekeringen, nl. tegen fraude van gemeentepersoneel (f8.900.— tegen premie van f 44.50) alsmede tegen inbraak bij den gem.-ontvanger (f 10.000 tegen jaarpremie van f 20.—) kunnen daardoor vervallen, terwijl bij de nieuwe verzekering eveneens inbegrepen zijn de risico's van den betaalmeester van den vischafslag. Dat belooft alhier Zondag a.s. een zeer interessante dag te worden; dan geeft de landelijke rijvereeniging alhier, in samen werking met die van Beemster, Heiloo, W estfrlesland en Barsingerhorn, te zamen 100 paarden, een groot oonoours-hippique en landelijk springconcours, aanvangende 's middags 1 uur, terwijl 's morgens 10 uur een voorkeuring en dxessuurproef zal plaats hebben. Het groote veld van de voetbalvereeni- ging wordt voor de wedstrijden gebruikt, terwijl het aan vier zijden wordt afgeba kend, zoodat er plaats is voor duizenden toeschouwers. Als het mooi weer is beloofd dit zeld zame ruiterfeest een groote attractie te wcixlen voor Anna Paulowna en de ge- heele omtrek. Voor rekening van den heer M.J. Ro zenbroek zal aan den Nieuweweg een bloembollenschuur worden gebouwd. De heeren Doedens en Schilder, aan nemers te 't Zand, zijn met den bouw belast. Naar wij vernemen zal in deze gemeente de herkeuring van trekhonden op Eln®* dag 24 Juni, v.m. 8i uur, voor het raad huis, plaats hebben. Door den Minister van Financiën is het bij beschikking van 14 Mei j.1. ver leende voorschot voor drie plaatsjes inge volge de landarb eiderswet groot f 9650, thans verhoogd tot f 9750. Dit betreft de aanvragen van P. Koop man, J. Nujj en M- J. Geense. GEBOREN: Johanna, d. v. J. Boerman en van M. J. Grin; Petrus Hendricus Fran- clscus, z. v. J. A. W. Roosen en van IO. Rotteveel; Maria Catharina Margarelha Anna, d v. P.J. Komen en van A. E. Oe- telmans; Guurtje Jacoba, d. v. T. Korver en van A. P. Molenaar; Geertruida WH- helmina Cornelia, d. v. A. C. van der Vlugt en van T. H. Bosman. Verloren: een glas van een auto lantaarn. Onze plaatsgenoot, de- heer Th. Wille, legde met gunstig gevolg examen af als klerk der belastingen. Mej Annie Eelman te Den Burg, slaag de voor het tweede gedeelte van het examen voor godsdienstonderwijzeres. Maandag had een arbeider te De Cocks- dorp het ongeluk met zijn voet tusschen een kipkar bekneld te raken, zoodlat de voet afgeknepen werd. Per extra boot werd' de ongelukkige- naar het Marine- Hospitaal te Den Helder vervoerd. Gister ontstond een begin van brand in de dennen nabij De Koog, tegenover de bosohwaohterswoning van den heer Epe. Gelukkig werd de brand spoedig opge merkt en ging men onmiddellijk aan het blusschen. Een klein gedeelte bosch brandde echter af. GEMEENTERAAD VAN TEXEL. V ergadering van demi Raad der gemeente Texel op Zaterdag 21 Juni a.s., des na middags te 3 uur, ten raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen -stukken. Mededeelimgen. 2. Goedkeuring begrootinw Algemeen Weeshuis voor 1930. 3. Intrekking benoeming Mej. H. J. M-emehmk tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Mididen-Eierlianid1. 4. Toekenning straatnaam. 5. Verbreeding openbaren weg bij het Klif te den Hoorn. 6. Verkoop grond te D.en Burg. 7. Aankoop grond te Oudesoliild. 8. Exploitatie zeestrand. 9. Regeling stembureaus. 10. Vaststelling vermenigvuldigingsclj- fer gemeenteUjkje inkomstenbelasting 1930/1931. 11. Aanleg rijwielpad langs den Koo- garweg. 12. Aanvragen om vergunning tot aan leg van wegen. 18. Financieele regeling dienst 1929. Naar wij vernemen, heeft de Senaat van de Technische Hoogeschool te Delft be sloten het doctoraat in de technische we tenschap, honoris causa, te verleenen aan den heer Ir. J. A. Ringers te 's-Graven- hage, voorheen hoofddirecteur van de M.U.Z. alhier. De vanwege onze afd. van Volksonder wijs op 20, 21, 22 en 28 Juni aa te hou den huisviyttentoonstelling belooft zeer schitterend te worden. Het geheel ls op getrokken in een Oostersch milieu en- de inzendingen zoowel van hier als elders zijn er zeer vele. Verder zijn er verschillende attracties aan verbonden en wordt alles met muziek opgeluisterd. Alles vindt men opgesteld in de voormalige O. L. School te Hippolytushoef, die speciaal voor dit doel le ingericht. De opening heeft plaats op aa Vrijdagavond 8 uur. De postbode, de heer J. V., kwam on verwachts op den slechten rijweg met zijn rijwiel te vallen en bezeerde zich daarbij een weinig aan zijn bovenlichaam. Thans echter Ls hij wegens toeneming der pijn onder dokters behandeling gesteld, welke inwendige verwonding constateerde, zoo dat de heer V. voorloopdg buiten dienst is gesteld. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. JJ. Woensdag werden de Zuiderzeewer ken bezocht door de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Het gezelscha- maakte daarbij gebruik van de motorboot „Flevo" van de Directie der Zuiderzeewerken. Ook werd hedenmiddag Den Oever ver eerd met het bezoek van een aantal leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, waaronder wij menige bekende figuur uit de politieke wereld opmerkten. Het gezel schap had des ochtends den proefpolder nabij Andijk en het gemaal te Medemblik bezocht, waarna per as. „Sphinx" en „Vlieter" naar Den Oever werd gevaren, waar het noenmaal werd gebruikt in het Ontspanningsgebouw. Hierna werden de sluiswerken in oogenschouw genomen, waarna een bezoek aan de in uitvoering zijnde dijkvakken Wieringen—Friesland het slot vormde van deze excursie. Op Donderdag 19 Juni, des avonds 8 uur, wordt in het Christelijk Tehuis voor Zulderzeewerkers te Den Oever een fees telijke propaganda-avond gehouden, ge organiseerd door den Nederlandsohen Bond van Chr. Fabrieks- en Transport- arbeiders (afdeeling, Wieringen). De heer Bosma zal een inleidingswoord spreken. Vervolgens houdt de bondsvoorzitter, de heer W. Strijbis, een rede met als onder werp „In den kruitdamp", waarna de heer L. Ploeger zal spreken over „Jeugdorga nisatie". Tenslotte zal de heer E. H. Bos van Den Helder sluiten met een opwek kend slotwoord. In- de pauze zal kosteloos consumptie worden verstrekt, terwijl muziek en zang den avond zuilen opluisteren. Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen deze propaganda-bij eenkomst te bezoeken, zullen speciale autobussen rij den. Vanaf De Haukefl (postkantoor) om 7 uur en vanaf Hippolytushoef (postkan toor) om half 8. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS OP OOST-WIER EN GEN. Naar wij vernemen zullen de bewoners van het oostelijk deel van Wieringen een der komende dagen inteekenlijsten wor den aangeboden tot inzameling der gel den noodig voor de a.s. schoolreisjes, welke door de kinderen van de scjiolen te Oosterland en Den Oever gezamenlijk zullen worden ondernomen, in de maand Juli. Het ligt in de bedoeling de kinderen der hoogste klassen een uitstapje te laten maken naar Amsterdam (Artis) of Zand- voort, en de kinderen der laagste klassen naar een Noordzeebadplaats als Huisdui nen, Callantsoog of Bergen aan Zee. Hiertoe is het echter noodig dat veel geld binnenkomt. Ieder die de stralende ge zichtjes der kinderen ziet als zij op reis zijn en terug komen, ieder die de opge togen verhalen der kleintjes hoort hoe zij genoten hebben en wat zij gezien hebben zal het bekend: zijn dat voor dit doel royaal in de beurs getast moet worden ten einde dit feest te doen slagen. De inteekenlijsten zijn met de handtee- kening van den Bdelachtbaren heer bur gemeester, den heer Kolff, bekrachtigd, en wij meenen ook het mooie doel der Vereniging tot Bevordering van het Onderwijs op Oost-Wieringen met kracht te moeten steunen. Daarom inwoners van Oost-Wieringen teekent op de lijsten welke u worden aangeboden en teekent royaal. De kleintjes zijn er u dankbaar voor. ST. MAARTEN. Op initiatief van de tuinbouwvereen. alhier is heden een zeer druk bezochte vergadering gehouden van land- en tuin bouwers, die bij den hagelslag en wolk breuk van verleden Donderdag schade hebben geleden. Uit de gehouden bespre kingen bleek, dat de schade op ongeveer 100.900 wordt geschat; dat door den mi nister is benoemd de heer G. Nobel te Lutjewinkel tot opneming van de schade; dat een aantal burgemeesters en leden van Provinciale Staten hun medewerking hebben toegezegd; dat een Oomité zal worden gevormd, dat een beroep zal doen op de offervaardigheid van het Neder- landsohe volk; dat veilings- en tuinbouw organisaties reeds hadden meegedeeld, niet ongeneigd te zijn, steun te verleenen. Tot leden der oommissie, die den heer Nobel van advies zullen dienen, werden aangewezen de heeren H. Kuiper voor den polder Koeten-burg, G. Sohoorl voor den Woudmeerpolder, J. Paarlberg voor den Schagerwaard, O. Gootjes voor Tjallewal (Schagen) en P. Gootjes voor Groenveld (St. Maarten). ST. PANCRAS. In de vergadering van gemeenteraad, polder- en bannebesturen die in het ga rantiefonds voor de toevoerlijn Alkmaar— St. PancrasBroek op Langendijk van de H.S.M. deelnemen, hebben besloten, tot de Ned. Spoorwegen het verzoek te richten, de vracht per 10.000 K.G. groen ten, waarvan er per jaar ongeveer 1000 wagens van 10.000 K.G. langs deze lijn worden verzonden, met 2 per wagon te verlagen in verband met den ongunsü- gen toestand in den Langendijker tuin bouw: MOORD TE BENNEKOM I In den namiddag van 27 Februari werd onder Bennekom een gruwelijk misdrijf gepleegd. Mej. T. Koperberg te Arnhem, die in de omgeving van Bennekom met haar vriendin mej. Boerwinkel wandelde, werd in een dennenbosch nabij de Breu- kelerweg aangerand en daarna met een dolkmes, waarmee ook mej. Boerwinkel werd bedreigd, vermoord. De verdachte van dit misdrijf, Jan Hoek, bad zich Dins dag voor de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden. Hem was bij dagvaarding ten laste ge legd het misdrijf dat art. 288 van Wet boek van Strafrecht vastlegt: doodslag voorafgegaan door een strafbaar feit ge pleegd met het oogmerk zich straffeloos heid' te verzekeren. De verdachte, die een kalmen indruk maakte, antwoordde rustig op de vragen door den president, mr. Quintus, hem ge daan omtrent zijn naam, geboorteplaats, enz. Nog voordat de dagvaarding werd uit gebracht, verzocht de officier van justitie de verdere behandeling van de zaak met gesloten deuren te doen geschieden. De rechtbank besliste, dat de geheele behan deling met gesloten deuren zal plaats heVM?de zijde van het publiek was de belangstelling, waarschijnlijk doordat te- voren was meegedeeld, dat de behande ling van de zaak met gesloten deuren zou geschieden, slechts matig. De offioier van justitie heeft tegen de verdachte levenslange gevangenisstraf ^^Do^Tel." vermeldt nog de volgende bizonderheden: iii( Bij den aanvang der zitting, toen de verdachte Jan Hoek, geboeid tusschen J veldwachters naar de rechtszaal werd ge leid, schrok de getuige mej. Boerwinkel blijkbaar hevig. Zij verschoot van kleur. Hoek maakte ter zitting niet dien ongun- stigen indruk, dien hij naar de eerste politiefoto's maakte. Hij leek een kalm arbeider op zijn Zondags. Wij vernamen nog, dat de toestand van mej. Boerwinkel op het oosrenblik vrij gunstig is. Na verpleegd te ziin in Wies- baden, waar zij eenige weken voor haar herstel heeft vertoefd, is zij thans weder als verpleegster te Utrecht werkzaam. De psychiaters, die hun rapport uit brachten, verklaarden, dat zij bij ver dachte geen bewustzijnstoornis hadden aangetroffen. Hij maakte zich geen waan voorstellingen en is intellectueel aange legd t>oven het middelmatige. Geen van beide deskundigen wist een motief tot de daad bij verdachte aan te geven. Hij is volkomen toerekeningsvatbaar. Verdachte hoorde een groot deel van het requisitoir huilend aan. Verschillen de malen riep hij uit: „Ik ben geen moor denaar". Dan wees hij de zaal in, tusschen getu gen en riep: „Daar zit de moorde naar". Hierna ving mr. Maten, advocaat te Arnhem, zijn pleidooi aan. Mr. Maten, de feiten nagaande, meende in zijn pleidooi naar voren te mogen bren gen, dat wat te Bennekom was geschied eerder het werk is van een krankzinnige, dan van iemand, die zooals de psychiaters zeggen, intellectueel van aanleg is boven het middelmatige. Spr. achtte het ten laste gelegde niet bewezen. De getuigenverklaringen achtte hij uit eenloopend en tegenstrijdig. DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM. De schatgravers hebben Dinsdag, naar de N. R. O. mededeelt, opnieuw een po ging aangewend om de opgravingen te mogen voortzetten. Burgemeester en wethouders hebben echter op hun schrif telijk verzoek andermaal afwijzend be schikt. De heer Jan Sol uit Amsterdam be klaagt zich in De Zaanlander bitter over dit afwijzend antwoord. Blijkens zijn mededeelingen in dit plaatselijk blad ging het verzoek uit van hem, van gravin Sylvia, mr. Blaupot ten Gate en van den heer Ramondt. Naar hij verder mededeelt was burgemeester ter Laan er wel voor om opnieuw concessie te verleenen, maar wilden de wethouders het niet, omdat dezen zich niet langer belachelijk wilden maken, De heer Sol zegt, dat als er sprake is van belachelijkheid, dat ln de eerste plaats den ingenieur aangaat, die als man van de wetenschap en als vakman heeft beweerd, dat er niet alleen goud, maar zeer veel goud verborgen ligt, en wel op de plaats, die nu benaderd is: het gewelf, waarvan gravin Sylvia reeds in de eerste instantie het bestaan aan gaf, en ten tweede hem en den heer Blaupot ten Cate, die in de zaak gelooven. Het kost de gemeente immers niets, zegt (le heer Jan Sol in zijn stukje, terwijl de kans bestaat, dat zij een aanzienlijke som met deze graverij ontvangt Het viertal geeft de hoop niet op, om burgemeester en wethouders alsnog op hun bdsluit te doen -terugkomen. Te Franeker had Maandag een droevig ongeval plaats. Een rondtrekkende Duit- scher was Zaterdag j.1. met een grooten zwarten beer aldaar aangekomen en ge huisvest ln het stationskoffiehuis. 's Middags was hij met zijn beer naar eenige omliggende dorpen geweest en •had daar vertooningen gegeven. De beer was bij thuiskomst in den tuin aan een boom gebonden. De vrouw van den caféhouder Buisma was in de schuur aan het wasschen, ter wijl haar zoontje van ruim 2 jaar bij. haar speelde. Toen de moeder wat waschgoed ging ophangen, verkeerde zij in de mee ning, dat het knaapje bij haar was. Op eens hoorde zij het kind gillen en zag toen tot haar sohrik, dat de beer het kind in zijn klauwen had. Op haar gegil kwam haar man toesnellen, maar toen zij het knaapje hadden ontzet, was het reeds te laat. Volgens den berenleider moet de oor zaak van den aanval op het kind zijn ge weest, dat het een rood blousje droeg. De justitie heeft het geval in onder zoek. HOOFDAGENT VAN POLITIE VOOR DE RECHTBANK. Op 1 Sept. 1928 ontving de burgemeester van Heerlen een brief waarin de schrij verden burgemeester verzocht een onder zoek in te stellen naar een poging tot doodslag, welke de agent van politie J. H. te Heerlerbaan, zou hebben gepleegd. Het onderzoek vond plaats, doch leverde geen resultaat op. Ook werd in den brief mel- djng gemaakt van ongeoorloofde verhou dingen welke twee agenten van politie met de resp. eohtgenooten zouden onder houden. Kort geleden werd de schrijver van den brief ontdekt; het bleek te zijn de hoofd agent van politie K. A., die Maandag dan ook wegens beleediging terecht stond. samen met P. H. uit Heerlen den brief hebben opgesteld. Verd. ontkende iets van den betrokken brief af te weten. M. echter, die den brief op verzoek van A. had geschreven, be kende volledig terwijl ook de belde belee- digde agenten bezwarende verklaringen aflegden. A. zou uit wraak aldus hebben Het!*0. M. vond het voorgevallene zeer i ernstig en zeer zeker niet passende voor een politieman. Reeds in 1921 heeft deze handhaver vah het gezag" een veroor. I deeliug tot één maand gevangenisstraf ondergaan. Spr. achtte de gepleegde feiten bewezen en eischte veroordeeling tot zes I maanden gevangenisstraf. Mr. Telders pleitte vrijspraak. Op 80 Juni a.s. uitspraak. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING TE UITGEEST. In Uitgeest doet zich een geval voor van kinderverlamming. Het geval is ge constateerd bij een bijna vier-jarig meisje. POSTSTUKKEN DOOR BRIEVEN GAARDER GEOPEND? De brievengaarder Oh. J. W., te Bruns- sum stond Maandag voor de rechtbank te Maastricht terecht ter zake van het ope nen van brieven, die hij ais brievengaar der onder zijn berusting had en die niet voor hem bestemd waren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brieven inderdaad geopend waren ge weest en daarna met dextrine, zooais ten postkantore wordt gebruikt, waren dicht geplakt. Verd. ontkende het hem ten laste ge legde. Het O. M. vond het gepleegde feit zeer ernstig. Spr. eischte ten slotte veroordee ling tot zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank besloot de zaak terug te wijzen naar den rechter-oommissaris tot het instellen van een nader onderzoek, en bepaalde de verdere behandeling op 15 Sept. ajs. DE „NEUMARK. Het Handelsblad schrijft: Op uitnoodiging van de tinna W. H. Muller Co., agenten van de Ham- burg-Amerika-linie (Deutsch-Australische Dampfschiff Ges. A.G.) hebben wij een kijkje genomen aan boord van het tur- binestoomsohip „Neumark", dat Zondag middag, na de erste reis naar Indië in onze haven is aangekomen. De Neumark" behoort tot een serie van vier er behooren ook nog toe de „Kurmark", de .Nordmark" en de „Ucker- mark" (de laatste is nog niet in de vaart), welke een sneldienst HamburgBatavia onderhouden. De Hapag vaart al Jaren op ons Indië, maar de snelle vracht- booten zijn nieuw en de Neumark" heeft net de eerste reis gemaakt en wel ln 24 dagen van Breinen naar Belawan, imet 86 uur oponthoud. De werkelijke vaartijd was dus 221/» dag. De „Neumark" heeft 11.000 ton laad vermogen en bracht 5000 ton voor Am sterdam mee uit Indië. De „Mark"-booten blijken dus een niet te onderschatten concurrent van de schepen, welke onder Nederiandsohe vlag varen. De „Neumark" is een mooi schip en de offiloieren hebben het heel prettig. Het is zeer (modern ingericht, o.a. met een eleotrolood. Men gooit het lood, dat een miniatuur-torpedo is, in het water en wacht tot het den bodem raakt Dat hoort irnen door de ontploffing,, welke automa- tlsoh wordt waargenomen. De diepte in meters is gelijk aan het aantal seoondlen maal twee, verioopen tusschen het oogen- blik, dat het lood het water raakt en ont ploffing. Vooral wanneer snel looden noodig is, zijn die dingen heel mooi. Voor 't overige: radlopeillng enz., welke onze Nederiandsohe schepen ook hebben. De „Mark"-booten varen heen: Ham burg, Bramen, Antwerpen, Port Said enz. en terug van Port Said zondier stoppen naar Amsterdam en dan LondenHam burg. De snelheid van de booten ls 16 mijlen. Nederland, let op u saeok". ONGELUK OP DE KAGER PLASSEN. De gewezen Dultsche Keizer en familie aan groot gevaar ont snapt. Ontploffing op een motorboot Vier gewonden. Woensdagmiddag is op de Kager Plas sen onder Rijnzaterawoude een ernstig ongeluk gebeurd. Mevrouw O. von Pann- witz, van de Hartekamp te Heemstede, had een gezelschap watersportliefhebbers uitgenoodigd tot een boottochtje op de Kager Plassen. Zelfs heeft zij een flinke motorboot, de Olympia, en gelet op de uit gebreidheid van het gezelschap had zij bij de jachthaven te Warmond een tweede boot aangevraagd. Deze 'boot was in April van dit jaar geheel nieuw gebouwd ©n voorzien van een onder deskundige loi- ding geconstrueerde motor. Onder de gasten op de Ólympia bevon den zich de voormalige Duitsche Keizer, net geheele gezelschap bestond uit onge veer 16 personen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak ontstond plotseling een ontploffing op de boot, waardoor de boot onmid- ueimk vlam vatte en gedeeltelijk uit ikaar sprong. De monteur en eenige an deren werden in het water geslingerd; sommigen sprongen zelf in het water en enkelen werden door de toegesnelde ympia opgenomen. Koppers was ernstig aau hoofd en handen gewond, hij wist echter zwemmend den wal te bereiken. Gravin Lehndorff had ernstige brand wonden over bet geheele lichaam en graaf iionhoff had brandwonden aan het hoofd en de linkerhand. dorzaak van het ongeluk is vermoe delijk aan kortsluiting te wijten. In den loop van den avond deden er te Gelden do wildste geruchten de ronde. Men zeide zelfs dat er zeven menschen op de Kaag waren verbrand.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10