Zonnebrand PUROL Tweede Blad GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 21 JUNI 1930. Binnenland. MASSALES8EN OVER PLANT EN DIER OP FRANKENDAAL Ingezonden mededeellng. Buitenland. HEVIGE BRAND TE OPPATAU IN MORAVIË. Veertig hulzen verbrand. DE OOSTENRIJKSCHE BURGER WACHTEN EN ITALIË. ONDERWIJSHERVORMING IN BRAZILIË. Belangrijke hervormingen. Schoolplicht voor uniforme koe- telooze grondschool. - Opvoe ding tot volksgemeenschap. aanraking met de werkelijkheid. Hiertoe dienen regelmatige bezoeken aan fabrie ken, landbouwbedrijven, enz. De leerling neemt waar, ontwerpt, experimenteert en verricht zijn zelfgekozen arbeid, terwijl de onderwijzer zich bepaalt tot aansnoren, raad'geven en oriëntatie. In de lagere klassen worden de leervakken niet ge scheiden behandeld, maar in den vorm van associatie-groepen. woordig geweest bh de opening van het naardensDort«eizoen te Ascot. Duizenden enthousiasten juichten cieel als gemeentelijk park is geopend. Mevrouw 'sJacob, echtgenoot» de vorstelijke personen Taü deü K°^gin, bezichtigt do fraaie dieren. Dinsdagochtend is op Frankendaal te Amsterdam de eerste massales over plant en dier gehouden, welke op initiatief der Centrale Vereeniging voor school- en werktuinen en boomplantdagen in Neder land voor de hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen georgani seerd worden. De bedoeling van deze massa-lessen, is om op een bijzondere manier bij de kin deren de belangstelling voor de natuur wakker te roepen, hun een denkbeeld te geven van de groote moeite en zorg, welke er noodig zijn om het plant-mate- riaal voor de stadsplantsoenen te verkrij gen, hen te doordringen van het groote belang van de plantsoenen en parken voor onze stad en van den plicht van ieder om de natuur in de stad te bescher men. Deze eerste les werd bijgewoond door omstreeks 500 kinderen, in het openlucht theater, terwijl de zomerzon, de bloemen en planten rondom, de kwinkeleerende vogels alle meewerkten om deze „les" tot een heerlijken uitgang voor deze stads kinderen te maken. Ze werden welkom geheeten door den heer W. B. Noteboom, die meedeelde, dat er omstreeks 7000 kin deren aan deze lessen zullen deelnemen. Hij spoorde de kinderen aan, op school opstellen te maken, over dat, wat ze op deze les leerden. Dan zong een klein kinderkoor een paar schoolliedjes, waarnaar met aan dacht geluisterd werd, en vervolgens be gon de les zelve. De heer Jan Drijver wees de kinderen erop, waarom het zoo noodig is, dat planten en bloemen ge spaard worden, buiten en in de plant soenen, dat vogelnestjes er niet zijn, om uitgehaald te worden. En rondom klonk het gezang van Winterkoninkjes, het ge- tsjilp der spreeuwen. Boven in de hoornen van Frankendaal nestelen reigers: aanschouwelijk onder wijs denkbaar? En met daverend' hand geklap betuigden de jeugdige luisteraars hun dank den sprekers. Weer klonken er schoolliedjes door het kleine koortje,-en tenslotte zongen de 500 Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrljden verzacht en geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogisten kinderen tezamen uit volle borst twee coupletten van het Lentelied door Cath. van Rennes. Twee leden dér Amsterdam - sche Tramharmonie zorgden voor piston begeleiding. En dan begon een korte wandeling door de Stadskweekerij, waar de Amsterdam- sche jongens en meisjes zelf konden zien, hoeveel moeite en overleg het kost de stadsparken zoo heerlijk en bloeiend te verzorgen. MEIKERSEN. Woensdag zijn de eerste Meikersen via Vlissingen naar Engeland verzonden. Over eenige dagen wordt overal met den pluk begonnen. Er wordt een goede oogst verwacht. Uit Brünn in Moravië wordt gemeld, dat daar te Oppatau bij Trebitsch een brand is uitgebroken, die de afmetingen van een ramp heeft aangenomen. Om acht uur 's avonds was men het vuur nog niet meester, veertig huizen waren toen het vuur ten prooi gevallen. Tot de arrestatie van den nu uitgewe zen majoor Pabst is ten slotte overge gaan, toen de regeering documenten in handen kreeg, waaruit blijkt, dat de Oostenrijksche burgerwachten officieele betrekkingen onderhouden met de Itali- aansohe fascisten en dat zij ook finan- oieelen steun aanvaard hebben-. Tusschen Italië en de burgerwachten is een heel krijgsplan uitgedacht, waarbij in geval van oorlog tusschen Italië en Zuidslavië de burgerwachten zouden moeten zorgen, dat de weg door Zuid- Oostenrijk voor het Italiaansohe leger vrij was. De Zuidslavische gezant te Weenen had bondskanselier Schober op deze ma chinaties gewezen, wat de arrestatie van Pabst tengevolge had. Aan de N. Rott. Crt. ontleenen wij het volgende belangrijke artikel: Sinds twee jaren wordt in Brazilië een onderwijs-hervorming doorgevoerd, die groote opmerkzaamheid verdient, omdat ze denkbeelden en bedoelingen realiseert, die ook wel in Europa worden nagestreefd en aanbevolen, maar nergens zoo conse quent toegepast. De wet en de leerplan nen, die deze hervorming belichamen, werden ontworpen door dr. Fernando de Azevedo, thans algemeen directeur van onderwijs te Rio de Janeiro, en prefect dr. Antonio Prado Jr. Tot de aanvaarding en doorvoering van het systeem droegen vooral bij de „paedagogische kruistocht", georganiseerd door de vrouwelijke pro fessoren te Rio de Janeiro en de propa- gandaveldtocht van de Federagao nacional das sociedades de educapao (Nationale bond van de opvoedingsorganisaties), met senator dr. Augusto Bezerra de Me- deiros, verschillende professoren en ande re leiders van het Braziliaansche geeste lijke leven aan de spits. De hervorming gaat uit van het leiden de beginsel, dat het niet alleen de taak van de opvoeding is de jeugd voor de eischen van een komenden tijd voor te be reiden, maar vooral ook mensohen te vormen met een rond en vast karakter, die in staat zijn de omstandigheden van deze toekomstige tijden te beheerschen en volgens goed begrepen bedoelingen invloed te oefenen op de levensvormen en levensbetrekkingen. Drieëerlei brengt het nieuwe systeem: 1. Schoolplicht voor een uniforme kös- telooze grondschoot. (Deze schoolplicht wordt van kracht zoodra een voldoend aantal scholen gereed is). Hierdoor wordt aan alle kinderen een uniformen grond slag van opvoeding geschonken, een voor allen gelijk beginpunt van hun weg van arbeid in de volksgemeenschap. In de grondschool wordt de overgang naar alle latere vertakkingen van de beroepsoplei ding onmiddellijk voorbereid. Alle trap pen van onderwijs, van den kindertuin af, vormen een samenhangend geheel. De wet onderwerpt ook de bijzondere scho len kerkelijke zoowel als buitenland- sche aan het staatstoezicht. 2. De opvoedingsschool van den arbeid. Volgens het grondbeginsel: „Staat en maatschappij van onzen tijd berusten op de organisatie van den arbeid" wordt de hoofdfunctie van ie school verplaatst van de gehoorzaal naar arbeidsruimten en la boratoria. Hetzelfde doel beoogt de licha melijke oefening, die een groote plaats op den lesrooster inneemt. Als uitgangspunt voor het leeren wordt genomen de directe 8. Opvoeding tot volksgemeenschap. Door de gansche schoolinrichting worden de leerlingen gewend als leden van een gemeenschap, ieder met bepaalde plichten en eigen verantwoordelijkheid, te leven en te werken. De nieuwe school is ook gemeenschapsschool of sohool-gemeente: elke klasse vormt een gemeente in het klein met zelfbestuur, eigen toezicht, enz. Op de leertochten zoowel als in de klasse- werkplaatsen arbeidt iedere leerling krachtig, en voor zijn deel verantwoorde lijk, mede aan het werk van zijn „ge meente". Er Is geen bijzondere waarnemings kunst voor noodig, merkt Lina Hirsch, de schrijfster van het artikel in hot Pöda- gogisohes Zentralblatt van Juni, waaraan we het bovenstaande ontleenden, op om elk willekeurig tijdstip van het onderwijs een der opvallendste en waardevolste ge volgen van het systeem te ontdekken: het genot dat het zelf scheppen en begrij pen verschaft; een indruk, die nog wordt bevestigd door den natuurlijk-vroolijken toon, die hier heerscht; leerling en onder wijzer zfjn goede vrienden. Te Schelllngwoude arriveerde het katapult-vliegtuig D. 1717 met aan boord de post van de „Bremen". Het postverkeer Ame rikaHolland geschiedde daardoor in 5 dagen, een record-tijd. De chef der posterijen, Centraal Station te Amsterdam, de heer v. d. Poll, neemt de postzakken in ontvangst. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn per „Batavier V" van Rotterdam naar Noorwegen vertrokken, om aldaar eenigen tijd door te brengen Het vertrek der „Batavier V", uitgeleide gedaan door een talrijke menigte. Professor Dr. L. Bolk, Hoog leeraar in de ontleedkunde aan de Universiteit te Amsterdam, is overleden. De nieuwe, voor de marine bestemde, watervliegtuig-bommenwerpers type T hebben deze week hun proefvluchten gemaakt. Een zevental van deze toestellen zijn reeds in Nederlandsch Oost-Indië in gebruik. ipStipi .-*„»•• °e Koning en Kn„innin „nn Fnn«i„nH nat Ha avaHpo leden van de Koninklijke Familie tegen- BI) do herten In het park Van Kol te Utrecht, dat Woensdag offi-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5