Voor de Kinderen VOOR DE VROUWEN BABBELUURTJE OVER MODE. Ons Kinderverhaal men er op zetten," antwoordde de vriend lachend. Piloten behooren er zorg voor te dra- Bij den ouden veldmaarschalk Wrangel kwam een jong© luitenant zich melden, die verboden sporen droeg. Wrangei merkte het terstond en legde hem wegens de overtreding 24 uren arrest op. De luitenant ontstelde, maar voelde zich spoedig weer opgelucht, toen hij zag, dat Wrangel dezelfde sporen aan had. En in den overmoed zijner jeugd maakte hij den ouden maarschalk daarop attent. D© uitwerking was evenwel anders, dan hij verwachtte. Gij hebt gelijk, zeide Wrangel droogjes. Nu moet gij de 24 uur arrest voor mjj ook meteen maar uitzitten. Hij bad een beetje veel gedronken en werd door een vriend thuisgebracht „Op welk nummer woon Je?" infor meerde de kameraad, toen ze de straat van bestemming bereikt hadden. „Vraag toch niet zulke domme din gen," voer de ander uit, „het staat toch duidelijk boven de deurl" Een oude leeraar in de muziek bewoont op een vijfde verdieping een gemeubi leerde kamer. Terwijl hij op zekeren dag imet een be kende wandelt, ziet hij aan een huis, waarin een beroemd oomponlst gewoond had, een gedenkteeken. „Ik zou wel eens willen weten,' voegt hij zijn vriend toe, „wat men later zal zet ten op het huls, waarin ik gewoond heb." „Een gemeubileerde kamer te huur, zal ter wel eens speelt anet zijn eigen leven en dat van een ander, blijkt uit het ver haal, dat indertijd de rond© deed in Lon den, ter gelegenheid van het huwelijk tusschen een hekend vlieger en een niet minder populair© actrice. De officier steeg met de tooneelspeel- ster op, en toen ze hoog in de lucht waren deed hi| volgens het verhaal haar op officieele wijze een huwelijksaan zoek. De verraste jongedame weigerde kortaf. Zij kende den piloot maar opper vlakkig en had nooit aan een huwelijk gedacht Na dit zeer kort© gesprek zei geen van beiden iets meer. Eensklaps merkte de actrice, dat de machine gevaarlijk heen en weer slingerde. „Wat gebeurt er?" informeerde zjj ang stig. „Ik geloof, dat er iets aan den motor mankeert Of hebben we geen benzine meer?" ,,'k Weet hot niet," klonk het norsch terug, „en het kan mij niet schelen. Wij blijven zoo lang vliegen, tot we vallen. Na die weigering van jou beteekent het leven) niets meer voor me. Ik heb nog maar één wensch: samen met je te ster ven." Doodelijk verschrikt staarde zijn slachtoffer hem aan, en bibberend ver zocht ze hem, onmiddellijk te dalen, dan zou zij zijn huwelijksaanzoek aannemen... De vlieger daalde terstond, de ver loving werd luisterrijk gevierrd, de too- neelspeelster ontdekte, dat de officier een hart van goud had en nu.is het twee tal getrouwd, en, volgens héér, heel ge- lukkigl in den handel in verscheidene fijne kleu ren, daarvan zag Ik er verwerkt tot aller gezelligste jumpers en overall's. D< daarop gehandwerkte randen, blokken streepen en lijnen waren met Lidanthren gekleurde zijde bewerkt in heel eenvou dig op-en-neer steekje, zéé heel gemak kelijk dat een 10- 12-jarig schoolkind het graag na zou maken en toch maakte die jumper een fijne mooie indruk. Hier. uit blijkt dus dat het handwerk niet al. tijd peuterig en bewerkelijk behoeft te zijn om een mooi resultaat te geven. Nog een doorslaand bewijs hiervoor leverde weer een geheel ander soort bor duurwerk. Dit was n.1. op het bekende tussor-linnen toegepast (teekening I). PARIJSCHE MODEBRIEF. ONZE DESSOU 8. De groote zwenking van de mode, van de korte naar de lange rokken, van de strenge naar de vloeiende lijnen, doet zich op alle gebied gelden. Geen kleedingstuk is ervan verschoond gebleven, zelfs niet de ochtendjaponnetjes die we alleen maar op de slaapkamer dragen, zelfs niet het ondergoed. Een modern peignoirtje is langer dan vroeger, het valt beneden ruim en, wanneer het middel is aangegeven, bevindt zich dat natuurlijk op 'zijn recht matige plaats. De fijnere ochtendjapon nen vertoonen alle kenmerken der ge- kleede toiletten. De rokrand is onregel matig, heeft plooien en ingezette banen, aan den schouder bevindt zich een pélé rine of kanten schouderkraag enz. hij eenige wijzigingen ondergaan. Zijn jumper heeft plaats gemaakt voor een blouse, die onder den pantalon wordt ge dragen. Eh geen enkele pyama is tegen woordig meer oompleet zonder een korter Dat de onderjurk, welke immers onmid dellijk onder het toilet gedragen wordt, de nieuwe coupe moest volgen, spreekt van zelf. Het goed en onberispelijk vallen van een japon hangt immers voor een groot deel af van de dessous. Daarom zijn er op het oogenblik ook meerdere soorten van onderjurken, elk bij een speciaal tol let passend. Bij de robe-princesse, die soepel het geheele lichaam omsluit en al leen van onderen wijd valt, behoort een andere onderlaag dan bij een japon met een ruim, blousend onderlijfje of een hemd-japonnetje. Het is soms eigenaardig om te zien hoe de onderjurken eveneens hun lange slippen, hun watervalplooien, godets en ingezette banen hebben, als de fijnste visite-japon. Elen zeer gewilde gameering is op het oogenblik kant. Maar geen rechte strooken en stijve entredeux. Kant wordt op een decoratieve wijze aan gebracht, langs golvende en schulp lijnen ingezet, met punten, medaillons enz. Soms worden verschillend© kantmotiefjes apart ingezet en verder zijn ajourrandjes nog zeer gewild, onder aan het schouderstuk b.v. of rondom het middel. En nouvéauté zijn geheel kanten onderjurken. Men maakt ze dikwijls van een oude kanten japon die op deze wijze nog practisch kan worden opgedragen. Een hoog modern nachttoilet zou een oningewijde zeker voor een partij-japon netje houden. De chique kant-pélérine, het elegante bolerotje, de ruime volants- rok die van achteren langer is dan van voren of op zij diep afhangt dat lijkt alles niet zeer geschikt om er een nacht mee in bed te liggen. Gelukkig zijn er ook practische nachtjaponnen, eenvoudig en lief gemaakt van witte of zachtge- kleurde stof. Sommige vallen ruim boven een smal ceintuurtje, andere zijn in prin- cessemodel geknipt. Als garneering dient kant, fijne plooitjes, ajourrandjes, licht borduursel, biesje van afstekende kleur, enz. Over do pyama is nog niet het laatste woord gesproken. Want van simpel ge streept nachtcostuumpje is hij bevorderd tot het geliefde boudourtoilet en strand- postuum der mondaine vrouw. Wel heeft of langer manteltje, al of niet mouwloos. Dit jasje kan van de stof van den pan talon zijn of ook van die der blouse, wan neer deze in andere tint is. De pantalon wordt in den laatsten tijd bij voorkeur zoo gemaakt dat hij zelfs op kleinen afstand bijna niet van een rok te onderscheiden is. De pijpen vallen van onder wijd uit in breede geplisseerde strooken of in vorm geknipte volants. Soms begint de ruimte al even onder de heupen. Voor een cocktail-uurtje zagen we een elegante pyama van wit zijden mousseline, met groote gele bouquetten bedrukt en een breede zwart zijden cein tuur om het middel. Onnoodig te zeggen, dat bolero's en fan tasiejasjes grooten opgang maken bij het pyama-oostuum. Soms zijn deze elegante kleedingstukken van dezelfde stof, dik wijls ook van oontrasteerend materiaal en gevoerd met de pyamastof. Aan het strand worden bij de pyama enorm groote hoeden gedragen, die 'bijna de afmeting hebben van een parasol en die niet alleen hals en hoofd, maar ook de schouders tegen de zonnestralen beschut ten. WILHELMINA. o- HANDWERK AAN ONZE KLEEDING. Hoewel onze erg haastige tijd ons niet heel veel vrije oogenblikken meer over laat, kunnen de dames die er van houden, toch altijd nog wel nu en dan een kwar tiertje vinden om aan hun geliefkoosd handwerk te arbeiden. Welk het gelief koosde handwerk is hangt heelemaal van de voorliefde der handwerkster af. De eene houdt van breien, de andere meer van haken, deze meer van linnen borduur werk, gene meer van wolbewerking. Daarbij komen dan nog de beoefenaar- sters van weven, kant-klossen en wat er meer in de hoogere handwerk-orde lg. Maar welk handwerk ook gekozen wordt, het geeft de vrouw of het jonge meisje het aangename gevoel van prettig bezig te zijn. Het heeft bovendien nog het groote voordeel dat men dikwijls voor weinig geld mooie smaakvolle dingen in bezit krijgt, waartoe men niet zou komen om ze klaar te koopen. Natuurlijk vindt de kleeding in deze opzichte een ruim plaatsje in het hart der vrouw. Want, nietwaar, wat kan men met een juist aangebracht steekje, een fijn ajour randje, een grappig bloem-motiefje geen aardige resultaten bereiken. Er is op 't oogenblik een mooi wollen netstof Het model was van bleu-kleurig linnen en in princesserobe-vorm geknipt, met ceintuurtje iets onder de taille. Het grootste deel der rok was met roest-roode zijde geborduurd op een heel eenvoudige wijze. Het motief was al even eenvoudig, het had heel veel weg van een opengelegde lelie. Alléén de buitenranden waren geborduurd in de steel-steek of eigenlijk in een nagemaakte steel-steek n.1. zóó: eerst waren alle lijnen met een kleine rijgsteek doorstoken, daarna is over deize rijgsteek heen steeds weer een steek geslagen door eenvoudig de rijg steek op te nemen. Dit werkje gaat bij zonder vlug en het effect is bijna eender ais de echte steel-steek. De mantel welke er bij behoort was op dezelfde manier ba- werkt. Op de festonlijnen was hetzelfde teohniekje toegepast. Met betrekkelijk weinig werk was een buitengewoon mooi resultaat bereikt. Dan is er ook nog het bekende ajouren van rechtgeweven linnen en zijde. Er worden draden uitgetrokken in de ge- wenschte richting en figuraties. Daarna worden de daardoor ontstane fijne dwars- laddertjes op varieerende wijze vastgezet. Deze werkwijze kan natuurlijk op de staand© en dwarse draad blijven {zie teekening 2). Er bestaat echter ook nog een andere manier van ajouren. Men rijgt dan n.1. twee verschillende deelen met een smalle tusschen-stan'd op een reep papier of geel katoen en maakt dan met naald en gekozen werkdraad het bekende ladder- of flanelsteekje er tusschen. Met deze werkwijze heeft men natuur- ijk volkomen vrijheid om er richting aan te geven, zóó men maar wil. Men kan dan op de meest willekeurige ilaatsen een ajourrand werken en ook ieel goed afstekende deelen aanbrengen (zie teekening 3). Deze wijze van ajouren wordt tegen woordig heel veel door het machinale ver vangen en ook bestaan er lintjes met 't ajourrandje in 't midden en smalle reepjes katoen aan den kant waarop de stof der japon dan gestikt kan worden. Dit staat natuurlijk wel aardig maar 't handwerk wint 't toch van alles verre- Beste jongens en meisjes! Nu ga ik nog even aan jullie schrijven. Ik ben den heelen dag op strand geweest en rmfftn hoofd gloeit nog van de warmte. Ik tref het wel met mijn vaoantie hè? lederen dag maar weer iruooi weer en altijd zon. Ik wilde wel dat jullie nu ook allemaal vacantie had en ik vindt het niet prettig als ik nu denk, dat jullie achter de schoolramen zit, gebogen over je som men of j© taal. Maar straks hebben jullie vrij en dan zit ik weer op kantoor en zoo krijgt ieder z'n beurt en moet j© leeren daarop geduldig te wachten. Wat zijn er deze week weinig oplos singen ingezonden. Dat komt zeker ook al door de warmte. Beppie Zwierstra. Ik was vergeten dat Mon Bonte een neefje van je was, wat stond hij leuk in de krant hè? Je raadsels waren goed, zooals je ziet. Gita Spaans. Zoo Gita, ben je verhuisd. Nu, ik denk wel dat ik je nu wel eens zien zal, want ik kom nogal vaak in de Bothastraat. Jan Asma. Het is jammer, dat je je raadsel de vorige week niet ingezonden hebt, miar ik begrijp wel, dat je daarvoor geen tijd had, nu je moest repeteeren voor de bruiloft van je grootvader en grootmoeder. Vijf en veertig jaar getrouwd. Dat is een heele lange lijd hoor en dat zal wel een blij feest geweest zijn. Mon Bonte. Nu, dat was voor jou zeker een fijne dag, Mon. Mooie cijfers op school en je portret in de krant. Voor het eerste kan je iederen dag zorgen als je flink je best doet en dan wordt het ook lederen dag een feestdag voor je. Annie v. d. Brink. Ik ben niet op jullie uit voering geweest en dat spijt me vooral omdat jij zoo aardig gespeeld hebt. Ik was van plan te komen, doch had vijf logé's en kan dus moeilijk weggaan, dat begrijp je. Nu een vol genden keer zal ik maar hopen. Ja, Annie, broertje lijkt net een negerje^ z'n beenen tenminste en hij ziet er kostelijk uit. Je ingezonden raadsel was wel wat te ge makkelijk. Kindervriend. Mijnheer. Die volgelnaam is Patrijs, Een groote stad dat is Parijs. Een slim dier dat is een aap, Die houdt veel van kattenkwaad, Opoe is iemand door een kleinkind gauw gekend, Want meestal worden ze door Oma erg verwend. Een els wordt door een schoenmaker gebruikt, En door die gaatjes moet een draad, die niet zoo lekker ruikt. De stam van een werkwoord is sta, s dat goed mijnheer? ik hoop van ja. Eng beteekent hetzeLfde als nauw, Als het regent ziet de lucht erg grauw. Een are is een hoogere maat En wordt meer op 't land gebruikt als op straat. Een pad is een nuttig dier, En doet den tuinman veel plezier. Met een bal kan elk kind spelen n aan 't strand zal men er zich vast niet mee vervelen. Een mol smult van insecten als een hondje van ham, Nu heb ik meteen mijn tweede oplossing n.1, Amsterdam. Annie v. d. Brink. <je werkzaamheden: een deel van hen werd uitgestuurd om heiplantjes te pluk. ken, een ander deel moest gras en helm" halen, weer anderen mos verzamelen en te drogen leggen, terwijl eindelijk <je kleermakertjes badpakjes moesten naaien voor de duin-kampeerders en andere luch tige broekjes en jasjes voor de hei-lief. hebbers. Na een week hard werken waren allen gereed voor de uittocht. En als je m dien heldere maannacht heel stiekum ach ter een dikken boom in het bosch gestaan had, dan had je kunnen zien, hoe twee lange rijen kabouters vertrokken, één in de richting van de hei en de andere naar den duinkant Elke kabouter droeg zijn eigen tentje en zijn eigen pakje en alle gezichtjes stonden even glunder. Maar als je ze de volgende nachten gade had kun nen slaan bij het verstoppertje spelen in de hei, bij het rollen van de duinen, bij het baden en stoeien in de zee, waar het maanlicht zilverglansen over goot, dan zou je nog meer genoten hebben, dan zou je misschien wel gewenscht hebben voor een weekje ook een kabouter te mogen zijn. En mocht het gebeuren kinderen, dat jullie ooit een slapend kaboutertje vindt 'in een gras- of heidetentje, ooh laat hem dan stilletjes slapen, want hij heeft de rust noodig na het heerlijke kampspel van den nacht 1 weg. Corry Brens. DE KABOUTERS UIT KAMPEEREN. De boschkabouters hadden den druk ken voorjaarstijd achter den rug en het ging hun al net als de menschenkinderen; ze verlangden nu naar rust en afwisse ling. Het lentefeest hadden ze al lang ge leden gevierd, voor het zomerfeest was het nog veel te vroeg. Bovendien het dansen met de elfjes was voor de kabouters een heele inspanning en ze verlangden zoo echt naar rust en naar iets heel nieuws. Maar wat? Ze dachten en dachten tot één uitriep: „Ik weet het en het is vast heerlijk. We gaan kampeerenl" „Ja, ja", riepen sommigen, maar ande ren vroegen: „Wat is dat, kampeeren?" J,Dan gaan we op reis naar de hei of de duinen en daar wonen we in tentjes, net als menschen en kinderen dikwijls doen in den zomer. We gaan zwemmen en spelen en in de maneschijn liggen rusten en overdag als de menschen op zijn, dan kruipen we veilig in onze tentjes en bren gen alleen maar enkel keertje een kind een bezoek, als we zeker weten, dat het aan ons gelooft en ons goed gezind is". „Ja, ja", riepen nu alle boschkabouters opgewonden, terwijl ze in hun handjes klapten, hun puntmutsjes omhoog gooi den of kopje duikelden. Toen de eerste vreugde echter wat be daard was, vroeg er één: „Hoe komen we aan tentjes? en een ander: „Zou dat niet te koud voor ons zijn, die gewend zijn in nolle boomen te wonen?" ^achten alle kabouters na, want kabouters denken altijd voor ze spreken. Eindelijk zei de wijze Eikman, die in de grootste, oudste eikeboom van het heele bosch woonde: „Ik denk, dat we de tentjes het best kunnen maken van gevlochten heideplanten voor de hei-kampeerders en van gevlochten gras- en helmstengels voor de duin-kampeerders. Zulke tentjes wor den niet zoo licht gezien door de men schen, die niet van ons houden 1" ter'sTa' i'aI" ri6pen ^eer alle boschkabou- „En dan kunnen we wel bedjes mee nemen van gedroogd mos. Dat 'is warm genoeg! stelde nu Mosman voor, de ka bouter, die het mos elk voorjaar weer groen verft. eer En nog eens riepen allen vol vreugde: De volgende nachten vergaten alle ka bouters hun moeheid. Eikman verdeelde RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels: L Patrijs, Parijs of Haan, Han. II. Amsterdam, aap, oma, els, sta, eng, erg, pad, bal, mol. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: X. A.; M. B.; A. v. d. B.; N. G.; J. D. J.; H. K.; T. PI.; T. P.; A. R.; G. S.; G. St.; J. K. S.; D. S„; N. V.; B. Z. Een zelfgemaakt raadsel ontvangen van: Dirk S. Nieuwe raadsels, L Ik ben een woord van 17 letters en tegenwoordig het gesprek van den dag. 4, 9, 16 een boom. I, 2, 12, 14, 6 een visch. 3, 6, 11, 16, 17 iemand die erg boos ls. 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 aan dek vaneen schip. 8, 2, 9, 14 is niet weinig. Een 7, 15, 13, 10 is geen mensch. (Ingez. door Dirk S.) IL Welk spreekwoord staat hier: -e- --n -e --e---s-- --n---e- -i--,-a-- - - ii -6 - 0 - - e - - - a - 0 De oplossingen van de raadsels moeten Woensdagsavonds vóór 6 uur op ons kan toor bezorgd worden. De naam van de(n) inzender(ster) moet voluit vermeld wor den. Op crediet Gevangenisdirecteur tot ontslagen ge vangene. Het doet me leed, wij hebben je een week te lang gehouden. Gevangene: Het doet er niet toe. Trek het er den volgenden keer mnnr af. Om tien gulden. Eten vlieger ging met een echtpaar dat voor het eerst een vliegtocht zou maken, de volgende overeenkomst aan: Als zij gedurende het vliegen niet zou den schreeuwen, zouden zij 10 krijgen, schreeuwden ze wel, dan moesten ze hem 25 betalen. Het voorstel werd aangenomen en de vlieger ging de lucht in. Hij hoorde niets, hij, maakte looping, achter en voren, maar de passagiers gaven geen kik. Toen de tocht volbracht was, ging de vlieger naar den man en zei dat hij en zijn vrouw zich kranig gehouden hadden, en dat ze de tien gulden verdiend hadden. Ja, antwoordde de man, maar 't heeft me toch wel even moeite gekost niet te schreeuwen toen mijn vrouw uit het toe stel viel, W el, wat scheelt er aan, Tony \roeg de moeder aan de spelende kinde ren. mag je niet mee spelen met Ansje, Beppie en Atie? Ja.... jawel.... snikte de kleine tony.maar eh.ik moet de dienst meid wezen.... Kom dat is toch niet zoo erg. Er moet toch in het gezin ook een dienst bode zijn? Jawel zei Tony maar nou moet ik juist vandaag m'n vrijen dag nemen! Zeg heb je gemerkt hoe je vrouw gis teravond om die moppen van mij lachte.. Ze heeft zeker veel gevoel voor humor, is 't niet? Nou dat niet zoozeer, weet je Maar ze heeft kuiltjes in haar wangen als ze lacht

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 8