s. i. Kluun i in. ffetzuW( SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. Nr. 6823. EERSTE BLAD. DINSDAG 24 JUNI 1930 58ste JAARGANG i_j Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: x 60 en 412 De toestand In Britech-Indlë. „Het Volk" bevat een belangwekkend onderhoud, dat de „Daily Herald", het Erigelsche soc. dein. dagblad, met Pandit Nehru, den leider der nationalistische re- geering in Britsch-Indlë sedert de ar restatie van Gandhi, gehad heeft. Pandit Nehru Is voorzitter van het Al-Indische j congres. Pandit Nehru heeft bij die ge legenheid gezegd: „Als de regeering ge looft, dat de ongehoorzaamheidscampagne op haar laatste beenen loopt en denkt, dat zij haar door ordonnanties neer kan slaan, is zij abuis. Ditmaal wordt de campagne niet als de vorige door godsdienstige questies bemoeilijkt, het is een nationale beweging, zooals men nog nimmer in Indië heeft meegemaakt. Menschen be- hoorende tot alle godsdiensten en secten hebben er zich bij aangesloten". Men vroeg aan Nehru of hij genegen was aan een conferentie in Londen deel te nemen, waarop hij antwoordde, dat dit alleen het geval zou kunnen zijn, indien op die conferentie een grondwet voor het vrije Indië zou worden opgesteld. In geen geval wil men deelnemen aan een confe rentie indien niet de voorwaarde wordt gegeven van volledige onafhankelijkheid voor Indië. Uit deze mededeelingen blijkt dus wel, dat van opgeven van het verzet of van verslapping der actie geen sprake schijnt te zijn. Uit Poena wordt van Zaterdag bericht, dat twee compagnieën Britsche grenadiers te Sjolapoer blijven, en dat de staat van beleg vooralsnog niet zal worden opge heven voordat het proces is geëindigd be treffende den moord op twee politieagen ten. Te Bombay hebben, tegen het verbod der regeering in, duizend vrijwilligers een optocht gehouden; politie te paard en te voet dreef de betoogers uiteen, waarbij ruim tweehonderd gewonden zijn, onder wie vijf vrouwen. Te Nieuw Delhi is een bom ontploft. De echtgenoote van den Ehgelschen minister van handel heeft een rede gehou den, waarin zij de vraag stelde of het niet tijd werd, dat Eihgeland zich afvroeg of het wel het recht had in Indië te blijven. Bezuinigingen van koning Carol. Koning Carol van Roemenië heeft groote schoonmaak gehouden onder de ambtenaren van het koninklijk huis. D.w. z. hij heeft de heeren niet onder de douche gezet,ofschoon dat met dit warme weer niet te versmaden zou zijn, maar hij heeft er versoheidenen afgedankt. In totaal voor 360.000 per jaar. De lagere klassen van het personeel krijgen zes maanden salaris; anderen stukken land op het kon. domein. Het kleine kroonprinsje, ex- koninkje, wordt korporaal en zal op zijn negende jaar in legerdienst treden. In het najaar is zijn nieuwe uniform klaar. Anti-communistische actie Is Finland. Finland, dat vele jaren lang zuchtte onder den knoet van den Czaar, heeft thans als nabuurstaat van de Russische Radenrepubliek natuurlijk het allermeest te lijden van de actie der communisten. Het bereidt thans een groote anti-com munistische actie voor. Op 1 Juli zullen 36 extra-treinen uit verschillende deelen van het land anti-communistische betoogers aanvoeren. Vele communistische leiders in Finland hebben zich naar Zweden be geven. £r> ea» verkeerd merk z'n handen stoppen Wie met volmaakt Senot wfl smoken loef natuurlek J. GRUNO'5 rookeni De Engelsche Marinepolltlek. Met betrekking tot den voorgenomen nieuwen aanbouw voor de Britsche krui- sersvloot meldt de „Daily Heraid", dat de eerste lord der Admiraliteit Woensdag a.s. bij het Lagerhuis het noodig geachte uitgebreide vlootbouwprogram zal indie nen. Het bouwprogram is een vervan gingsprogram. Het verlangt vier nieuwe kruisers, vier torpedojagers en drie duik- booten. Een dezer kruisers is reeds na bet sluiten van het Londensche vlootverdrag op stapel gezet, gelijk sedert ook vijf tor pedojagers en drie duikbooten op stapel zijn gezet. In parlementaire kringen heerscht ver deeldheid over de noodzakelijkheid van het bouwprogram. Eenige parlements leden zijn volstrekt tegen allen nieuwen aanbouw. Onder de aanhangers der re geering circuleert op het oogenblik een verzoek in deze richting, dat den premier zal worden aangeboden. De quaestie maakt op het oogenblik punt van bespre king uit in het comité der Lagerhuisfrac tie der arbeiders. Arbeidstijd steenkolenmijnen. De crisis in de commissie voor den ar beidstijd in de steenkolenmijnen is nog niet opgelost. Bij de opening van de zit ting der commissie verklaarde de voor zitter, dat een bespreking is gehouden tusschen de werkgevers, den voorzitter der conferentie, prof. Mahaim en dr. Brauns, die echter niet tot een overeen stemming beeft geleid. De werkgevers handhaven hun standpunt, dat de proce dure niet regelmatig is geweest, waarop dr. Brauns verklaarde, dat ook hij zijn standpunt handhaaft. De werkgevers blijven hun verdere medewerking in de commissie weigeren, doch hebben yer- klaard, in de voltallige conferentie hun medewerking te zullen verleenen en daar de procedure-quaestie niet weer te zullen opwerpen. Wil ook Hongarije weer een koning? Dè Boedapester correspondent van de Praagsche sociaal-democratische „Pravo Lidu" seint, dat de Hongaarsche legiti misten den terugkeer en de proclamatie tot koning voorbereiden van Otto, die met zijn moeder, ex-keizerin Zita, bij: Brussel leeft. Otto zou namelijk met een groepje Brusselsche studenten het land inkomen, terwijl tegelijkertijd 36.000 Italiaansche fascisten in kleine groepjes als toeristen of landarbeiders uit Italië zouden arrivee- ren. Een comité verspreidt reeds, door het geheele land het nieuws van de aan komst der Italiaansche vrienden. De „Pra vo Lidu" verzoekt de regeeringen van de Kleine Entente gezamenlijk diplomatieke stappen te Boedapest te doen en de Hon- FE UILLETON Uit het Engilwh door P. G. WODEHOUSE. 2B) Weg was dat prettig kameraadschappe lijk gevoel van toen hij vertelde, hoe hij Claude in zij-n jeugd behandeld had. Sam had toen welhaast een verwante ziel ge leken. Weg was dat zachte gevoel van dankbaarheid, dat over haar gekomen was, toen hij verzekerde, dat hij dat jong- mensch niet had willen bederven door de roede te sparen. Ze wist nu alleen nog maar, dat haar eersten Indruk van dien jongeling juist was geweest, en dat ze aan geraakt en beroerd was door een lagen Nchurk, wiens kleeren al een teeken van zijn minderwaardigheid was. Het scheen bijna ongelooflijk, dat zooiets bij iemand kon opkomen, maar inderdaad vond Kay Derrlck van dat oogenblik af aan Sam nog een trap lager staan dan Claude win- nington Bates. En wat Sam betreft, hij was nog in een roes. Niets is moeilijker voor bedde partijen om direct na een gebeurtenis als hier vernield Is, hun houding te bepalen. Een geladen stilte hing in de kamer, toen de noodzakelijkheid om iets te zeggen weg genomen werd door het wederoptreden van den heer Wrenn. gaarsche regeering zonder verwijl aan het verstand te brengen, dat de terugkeer der Habsburgers gelijk staat met een oor logsverklaring. EINDE VAN DE METAAL BEWERKERSSTAKING TE GENT. Een transactlevoorstel, waarbij 2 pet. loonsverhooging wordt toegestaan, is zoo wel door de stakende metaalbewerkers als door de directies der Gentsche metaal- fabrieken aangenomen. Het werk is Maan dag in alle Gentsche metaalfabrleken her vat. DE LOONEN OP DE SCHEEPS WERVEN. Na onderhandelingen, die twaalf uur hebben geduurd, heeft de door den rijks minister van arbeid benoemde bijzondere commissie besloten de tegenwoordige loo- nen van de arbeiders op de Duitsche scheepswerven te handhaven tot 3 October 1931. DE NIEUWE DUITSCHE HERSTEL- LEENING. Het succes Is niet zoo schitte rend als aanvankelijk werd' ge meend. De internationale ö'/a pet. leening van het Duitsche rijk, waarover wij dezer dagen schreven (leening van bet herstel- plan-Young), schijnt,te oordeelen naarhet koersverloop van de herstelobligatiesaan de voornaamste beurzen nog niet een zoo doorslaand succes te hebben gehad als men op grond van de eerste berichten over de plaatsing moest aannemen. De eerste levendige," vraag is klaarblijkelijk in hoofdzaak uitgegaan van kringen, welke de obligaties hadden gekocht in de hoop op een loonende winst bij weder verkoop. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. De leening-Young wordt op het oogenblik op bijna alle beurzen met een disagio in vergelijking met den koers van inschrijving verhan deld. Te Berlijn werd een koers van 89'/a pet. bereikt, d. i. een half procent be neden den koers van uitgifte. Uit Londen wordt een disagio van 13U pet. gemeld. Te Amsterdam bedroeg de koers zelfs slechts 88'/4 7/s pet. Te New York heeft de herstelleening zich weliswaar op 90 pet. gehandhaafd, maar men dient daarbij in aanmerking te nemen, dat de obligatiesin Wallstreet na de emissie van de herstelleening ge publiceerde slotberiebt van den agent- generaal voor de herstelbetalingen heeft waarschijnlijk een nadeeiigen invloed op de koersontwikkeling der obligaties ge oefend. VERKIEZINGEN IN SAKSEN. Winst voor de nat socialisten. Over het algemeen zijn de verkiezingen voor den Landdag in Saksen rustig ver- loopen; slechts op enkele plaatsen hadden kleine incidenten plaats. De nationaab socialisten hebben een groote overwinning behaald, ten koste van de andere recht- sche partijen, vooral Duitsch-NationaleD ke gepaard gingen met vele bevingen, een groote paniek ontstaan. Een massa menschen uit het Ohlneesche kamp alhlfir vluchtten naar Tandjong K&raag en boo- ger gelegen punten. BINNENLAND. Komt Tobral co aan het stuk zien gemakkelijk te wasschen moeilijk te verslijten ii De heer Wrenn was geen sdherp op merker. En ook niet erg intuïtief. Hij, zag niets ongewoons aan zijn nichtje en ook niet aan Sam. Het feit, dat de atmosfeer in zijn kantoor overvuld was met electri- ciiteit ontsnapte hem evenzeer. Hb richtte zich tot Sam. „Het is in orde, mijnheer Shotter. Lord Tilbury heeft graag, dat u ommiddeiiljjk ana het werk gaat." Sam staarde hem verwilderd aan, alsof hij nog slaapwandelde. „Ik vind het heel prettig om u op het kantoor te hebben", voegde mijnheer Wrenn er vriendelijk bij. „Ik had heusch iemand noodig. O ja, Lord Tilbury heeft mij gevraagd om u dadelijk naar hem toe te sturen. Hij gaat koffiedrinken". „Koffiedrinken", zeide Sam. „Hij1 zeide, dat u dat met hem zou doen". „O ja", zeide Sam vaag. Mijnheer Wrenn zag hem met welwil lende blikken na, toen hij de kamer uit- stoxnmelde. „Kom, wij zullen ook een stukje gaan eten, kindje", zeide hij, zijn luster jasje, dat hij altijd bij het werk droeg, uittrek kend. „We hebben ln lang niet samen ge luncht". Hij tastte naar zijn andere jas. „Prettig, dat die jonge Shotter bij mij komt", zeide hij. „Ben aardige kerel, lijkt mij". „Het is het misselijkste sujet, dat ik ooit ontmoet heb", zeide Kay. De heer Wrenn schrok, liet zijn hoed vallen. „Hé, wat bedoel je?" „Precies, wat ik zeg. Een ellendeling „Maar meisjelief, je kent hem nog geen vijf minuten". „Dat weet ik wel". VOLLEDIGE GARANTIE, In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij en Duitsche Volkspartij. Zij: veroverden 14 zetels tegen 5 in den vorigen Landdag. De Duitsche Volkspartij verloor 5 zetels (813), de Duitsch -Nation al en verloren er 3 (58). De sociaal-democraten verover den 32 zetels (33), de communisten 13 (12). DE ONRUST IN BRITSCH-INDIË. De Daily Herald noemt de onlusten welke Zaterdag te Bombay zijn voorgeval len, de ernstigste die sedert het uitbreken van de ongehoorzaamheidsbeweging ook maar ergens zijn voorgekomen. De bevol king verkeert nog altijd in groote opge wondenheid. Alle Indische bedrijven zouden van plan zijn een maand lang hunne werkzaam heden te staken. Een vergadering van Indische vrouwen heeft besloten aan Koningin Mary een protesttelegram te zenden. DE BURGEMEESTER VAN BELGRADO EN DERTIEN RAADSLEDEN AFGEZET. Uit Belgrado wordt gemeld, dat bij kon. besluit de burgemeester van Belgrado, dr. Markowitsj, benevens dertien leden van den gemeenteraad uit hun functies zijn ontzet. Tot burgemeester is benoemd dr. Popo- witsj, de voormalige afgevaardigde van de Pribitsjewitsj-partij. Onder de nieuw benoemde gemeenteraadsleden bevinden zich drie Duitschers, terwijl voorheen slechts een Duitscher zitting had in den gemeenteraad. Het 84ste N.-Hollandsch zendingsfeest zal 16 Juli, in het Heiloosche bosch bij Alkmaar, plaats hebben. DE MINISTER PRESIDENT IN DRENTE. Zaterdag heeft de minister-president, jhr. Ruys de Beerenbrouck in gezelschap van den secretaris-generaal van zijn de partement en den inspecteur der werk verschaffing in algemeenen dienst, een bezoek gebracht aan Drente. Rondgeleid door den commissaris der Koningin en verscheidene andere provinciale autori teiten, brachten de heeren een bezoek aan verschillende werkverschaffingsob jecten en het opbouwwerk der centrale vereeniging voor den opbouw van Drente. De minister gaf zijn ingenomenheid te kennen met den gang van zaken, die blijkbaar tot een aanmerkelijk verbeter den toestand heeft geleid in vergelijking met dien tijdens zijn laatste bezoek in 1927. LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN. Telken jare viert men te Leiden den verjaardag van de stichting der Univer siteit, maar de laatste jaren was dit meer een intiem feest geworden, zonder maske rade, waaraan de burgerij niet deelnam. Ook dit jaar zal het driehonderd-vijf- en-vijftig-jarig bestaan der Leidsche Hoogesohool niet met een maskerade worden gevierd. Maar er zal toch een op tocht zijn; er zal een luna-park worden geopend; er zal vuurwerk worden ont stoken en muziekcorpsen zullen door de stad strekken. Hierdoor zal Leidens bur gerij dit jaar meer van de lustrumviering merken, zal zij er meer daadwerkelijk aan kunnen deelnemen, dan de laatste jaren het geval is geweest. Een gevolg hiervan is, dat er thans ook onder de burgerij weer iets schijnt teruggekeerd van de aloude lustrum-viering: de stad is fraai versierd en nu vandaag de eigenlijke feesten een aanvang nemen met het inhalen der reünisten, wordt er overal druk gevlagd, en heerscht er in de hoofdstraten een ge zellige, opgewekte drukte. Voor Maandag stond als eerste nummer op het programma: hét afhalen van de reünisten. KUNSTMATIGE REGEN TE BERLIJN? De heer Veraart ultgenoodigd te komen demons treeren. „De Tel." verneemt, dat de heer Veraart een uitnoodiging heeft gekregen om ln Berlijn zijn regenproeven te herhalen. Wij BREIEN!!!!!!!!!! Oost-lndië. ZWARE AARDSCHOKKEN IN INDIË. Of wellicht zeebevingen Een paniek. Telok Betoeng. Donderdag deden twee hevige en langdurige aardschokken, wei- De heer Wrenn bukte naar zijn hoed en streek hem wat zenuwachtig glad. „Dat is nogal vervelend", zeide hij. „Wat?" „Dat je zoo'n opinie over dien jongen Shotter hebt". „Ik zou niet weten, waarom. Ik hoop hem nooit meer te zien". „Dat is het 'm juist. Dat kan ik niet verhinderen. Lord Tilbury heeft mij juist verteld, dat hij Mon Repos gehuurd heeft". „Mon Repos!" Kay greep zich vast aan den lessenaar. „U bedoelt toch niet, Mon Repos naast ons?" „Ja en het is zoo moeilijk om je naaste buren te negeeren". Kay's lippen sloten zich vast opeen. „Het kan toch wel", zeide zij. HOOFDSTUK XIH. Een Verbond!. Recht tegenover Tilbury House, vlak naast het geweldige complex, dat de bu- reaux bevatte van „Het jonge Volkje", „Onze Zondagnotities", „De Britsche Meisjeswereld", „De Jongensolub" en meer dergelijke weekbladen, die eerst kor telings door de Mammoet Uitgeversmaat schappij gepubliceerd werden, stond een vervallen huis met vier verdiepingen bij na koninklijk van vervuildheid, een ge bouw, dat Lord Tilbury, als het niet was om zekere servituten, die er op rustten, allang zou verzwolgen hebben met de rest van de straat. De eerste drie verdiepingen waren ln gebruik genomen door firma's, die eigen lijk nooit werkelijk zaken schenen te doen, maar die pathetlsoh waren in do vasthoudendheid, waarmee ze tientallen jaren haar bestaan rekten. De ruiten zijn vuil en stoffig en de kloeke opschriften op den buitenmuur zijn deels verdwenen, zoodat men op de tweede verdieping kan vernemen, dat daar een maatschappij is gevestigd, die Ja.en Suma.... Rub Maatschappij heet en pal daar boven Messrs Smith R-bi-s-n Oeen ge heimzinnige firma, wier branche kortweg omschreven wordt met 0—. Een pas op de vierde verdieping hervinden we onzen bezigen modernen tijd. Hier zijn de letters niet alleen duidelijk en zwaar verguld, maar het opschrift wekt ook dadelijk de fantasie. Het luidt: N. V. Tilbury Detective Agentschap, J. Sherlngham Adair. Uitgebreid en geschoold Personeel en in gedachten ziet men een reeks' ver trekken gevuld met beambten, met ade laarsoogen en haviksneuzen die voort durend béfcig zijn bloedvlekken te analy seeren door microscopen of die documen ten beturen, ten nauwste verband hou dende met den wonderlijken diefstal van den robijn van den Maharadjah. Den ochtend echter, dat Sam Shotter zijn bezoek op Tilbury House afstak, zat er maar één mensch op het detective-bu reau. Het was een klein, tanig manneke gekleed in een oostuum, dat nog feller van kleur was dan dat, wat Sam van de Gebroeders Cohen had gekocht. En als we dan bovendien nog kunnen oonstatee ren, dat hij een zwaar gepomadeerden snor had, en dat zijn zakdoek van ge kleurde zijde de luoht vervulde met een zwoel parfum, dan behoeft het geen ver der betoog, dat we hier te maken hebben met een zeer ongewenscht Individu. En toch moet ook het ergste nog medege Een Ideaal laxeer middel vindt ge ln Foster's Maagplllen. Zacht werkend zon der eenige krampen. £0.65 per flacon- FQSTEI^SMAAgpm 1 FH deeld worden. Namelijk dit de man keek niet uit het venster. Tilbury Street is heel nauw en de ven sters van de vierde verdieping van dit vervallen gebouw zijn recht tegenover die van de vierde verdieping van Tilbury House. Alexander Twist had dus best regelrecht kunnen staren in het particu lier vertrek van den eigenaar van de Mammoet Uitgeversmaatschappij en zoo den geestelijken duw deelachtig worden, dien men onvermijdelijk krijgt door den aanblik van een groot man aan den ar beid. Hij alleen onder de millioenen Lon densche inwoners had het in zijn macht om Lord Tilbury te zien, op en neer schrijdend, schrijvend aan zijn bureau of sprekend in de dictaphone, de hemel weet, welke geweldige gedachten. Toch gaf hij er de voorkeur aan om alleen aan een tafeltje een spelletje pa tience te doen en dat, daar verwed ik wat om nog valsoh ook. Meer behoeft toch zeker niet van dit individu gezegd te worden. Zoo verdiept was de heer Twist ln dit dwaze spel, dat hij niet eens hoorde, dat er aan deur geklopt werd. En eerst, toen degene, die buiten stond, ongeduldig werd, en op het paneel trommelde met een hard voorwerp, dat wel de knop van een parasol zou kunnen zijn, hief hij ver schrikt het hoofd op. Hij: veegde de kaar ten in een la, trok zijn jas wat af en stond onmiddellijk op. Het kloppen klonk zake lijk en de heer Twist, die niet alleen J. Sheringham, maar bovendien het heele personeel vertegenwoordigde, was er de man niet naar om onvoorbereid gesnefit te worden. „Binnen", riep hij. (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag tCHTE FR tESC HE. TABAK TOBRALCO niet alleen voor kleur, maarookvoor kwaliteit WOLLEN BADCOSTUUMS, TENNISSOKKEN, SPORT- en WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Voor Texel: Mejuffr. de Wed. S. BAKKER, Gravenstraat, Den Burg.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1