T Transpireerende KONIJN's TURNKRING „HOLLAND'S NOORDERKWARTIER" West-Friesland Boter muzfeT, zang en Tooneef TWEEDE EN LAATSTE BLAD GRATIS. STADSNIEUWS VAN DINSDAG 24 JUNI 1930. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende nummers DE UITVOERING VAN ZONDAG 22 JUNI 1930 DE BESTE. oksels en voeten ADM. HELD. CRT. „A.V.R.O. ACTIE-COMITÉ". Het Comité deelt ons mede, dat een dezer dagen de eerste zending „A.V.R.O."- fietsvlaggetjes zal arriveeren. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in dit blad voorkomende advertentie. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Behalve eenige kleinere ongeriefelijk- heden, heeft de bliksem nog een ernstiger verwoesting aangericht. Door het inslaan van den bliksem is een boet, staande achter een winkel op Onrust, totaal uitgebrand. De bewoners zagen hoe een felle bliksemstraal, die het geheele erf in een blauw licht zette, het schuurtje trof, dat onmiddellijk vlam vatte. In de boet waren verschillende zeer brandbare materialen opgeslagen, zoodat het houten gebouwtje in een oogwenk in lichter laaie stond. De brandspuit van de Onderzeedienst- kazerne werd gewaarschuwd, welke on middellijk ter plaatse was en het vuur bluschte. Alleen het geraamte is nog blijven staan. Gelukkig dat er geen wind was, andeis had dit nog wel ernstiger gevolgen kunnen hebben. Behalve de materieele schade, valt ook nog een konijn te betreuren, dat in een aangrenzende schuur door den rook ge stikt is. Voor Onrust was het een onrustige avond. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 24 Juni21.63 uur. Woensdag 25 21.63 Onze vroegere stadgenoot de heer Hr. Riemers, slaagde bij de laatstgehouden examens voor het diploma Beton-Tech- nicus. Het secretariaat van de V.V.V. „Hel- der's Belang" is tijdelijk gevestigd Loods- gradht 58. 20 Juni slaagde voor coupeuse onze stadgenoote mej. G. Leen, leerlinge van mevr. Beukema, Weststraat 53. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagden voor het propaedeutlsch examen Geneeskunde onize plaatsgenootein, de dames Effy Boon en Diny Mulder. DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING. Voor de Rijkscommissie slaagden 21 dezer voor het diploma Algemeene Zie kenverpleging de dames: H. O. Mon- hemius, T. Quast, A. Smit, J. W. Scheur kogel, opgeleid op de Burger-afdeeling en de heerenJ. Kaasenbrood en P. Doove op de Militaire afdeeling van het Marine-Hospitaal, alhier. DERDE POSTBESTELLING OP HUISDUUINEN. Met introns van gisteren heeft Huis duinen een derde postbestelling gekregen, ïot op lieden bestond hier ailleen een ochtend- en middagbestelling, zoodat de post, die met den trein van 8.45 u. en half zeven in Den Helder aankwam, eers't den volgenden morgen haar bestemming be reikte. Dat daarin nu verandering is ge komen en de bewoners van Huisduinen dus eenzelfde aantal bestellingen krijgen 'als de Helderschen, zal zeker ten zeerste door hen op pri's worden gesteld,, ook voor Huisduinen als badplaats, met zijn talrijke gasten zomers, is het van betee- kenis. Voor onze postabomné's voegen wij hier nog aan toe, dat zij nu in ieder geval altijd op den dag van verschijning onze krant zullen ontvangen. De enkele keeren dat onze krant te laat was voor de middagbe stelling, bleef zij tot nog toe tot den vol genden dag liggen. Nu kan zij altijd nog in de avondbestelling worden opgenomen- AUGSBURGSCHE CONFESSIE. 25 Juni 1530—1930. Morgen zal het 400 jaar geleden zijn, dat de Augsburgscbe Confessie aan Kei zer Karei V te Augsburg in de vergade ring van den Rijksdag werd aangeboden. Dit historisch gebeuren, dat voor het pro testantisme der geheele wereld van fun damenteel© beeekenis is geworden, wordt overal plechtig herdacht. In Schiedam is Zaterdag een tentoonstelling geopend, ge heel aan genoemde Confessie en de daar aan verbonden personen, als Maarten Luther, Melanchton en anderen, gewijd. Ook hier ter plaatse zal dit feit worden herdacht en wel in een feestelijke gods dienstoefening, welke zal worden gehou den in de Luthersche Kerk, Weezenstraat, en wel op morgen '(Woensdagavond) 8 uur, waar Ds. P. H. Borgers, predikant der Luthersche gemeente, het woord zal voeren. AANRIJDING. Gisterenochtend heeft in de Spoor straat, ter hoogte van de fa. De Gruyter een vrij gecompliceerde aanrijding plaats gehad. In de richting Keizerstraat fietste een jongen, toen uit de Weezenstraat een wielrijdster kwam aangereden. Eerst wil de zij voor den jongen langs rijden, toen achter hem om. Dit kon zij echter jjiet meer halen, daar zij dan den jongen omver gereden zou hebben. Zij wierp daarop haar stuur naar links met het oog merk om eerst een bocht te maken om daarna de Spuistraat in te rijden. By deze manoeuvre reed zij tegen twee dames op, waardoor haar voorwiel werd verbogen. Begunstigd door prachtig zomerweer heeft j.1. Zondag de aangekondigde uit voering plaats gevonden van den Turn kring „Holland's Noorderkwartier". Wel was zoo nu en dan de lucht dreigend, maar gelukkig is het althans 's middags bij een dreigement gebleven. Reeds omstreeks 11 uur 's morgen® be gon de stroom van gymnasten los te ko men. Het centrale verzamelpunt voor de deelnemers van buiten de stad was „Ca sino", en hier heerschte dan ook een ge zellige, roezemoezige drukte, dje nog steeds toenam naarmate er nieuwe ver- eenigingen arriveerden. Sommigen kwa men per trein, doch de meesten per autobus. Tegen 1 uur liep „Casino" leeg, omdat publiek een gunstigen indruk te maken. Hierna werd begonnen met de afwer king van het middag-programma. De algemeene vrije oefeningen was het aanrvanigsnummer. Alle meisjes-, jongens-, dames- en heeren-leden der deelnemende vereenigingens, uitgezonderd de adspiran ten van „O.K.K." en „P.P.", deden hieraan mede. Een dergelijk massaal optreden geeft altfid een typische bekoring en ook nu was het publiek over dit nummer op getogen. De beide volgende nummers bestonden uit toestel-turnen van dames en heeren. Aan verschillende toestellen werd gelijk tijdig gewerkt, zoodat men overal op bet de deelnemende vereenigingen zich moes ten opstellen op de werf, teneinde zich gereed te maken voor den optocht met daaraan verbonden marschwedstrijd. Me dewerking werd verleend door het „Ste delijk Muziekkorps" en „Helder's Fan farecorps". Omstreeks half twee vertrok de optocht van de werf, om via Weststraat, Keizer straat, Spoorstraat, Koningstraat, Polder weg en Middenweg het terrein der V.V. ..Helder" aan den Boiweg te bereiken. De beide muziekkorpsen deden geweldig hun best, en dit is ongetwijfeld ten goede ge komen aan de wijze, waarop gemarcheerd werd. Immers, aan dezen optocht was, zoo als gezegd, een marsohwedstriid verhon den en de jury-leden leden van de Marine-Sportvereeniging „Zeemaoht" hadden zich op verschillende plaatsen op gesteld, die aan niemand bekend waren, zoodat de deelnemers zich voortdurend onder het critische oog van een terzake kundig jury-lid moesten denken. Het was terrein de een of andere vereeniging in actie kon zien. Er was heel goed werk bij, en vooral op de tribune ging menigmaal een applausje op. De adspiranten van „O.K.K." en „P.P.", die bij de algemeene vrije oefeningen rust hadden, traden nu na elkaar op, met f- zonderlijke vrije oefeningen, die, met me dewerking van het „Sted. Muziekkorps", heel goed werden uitgevoerd. De adspiranten der andere vereenigin gen volgden hierna met toestel-turnen. Ook hier werd aardig gewerkt. Een bij zonder succes had het bar-nummer van de meisjes-klasse van D.O.K.E.V. (Anna Paulowna), onder leiding van Mejuffrouw Vader. Hierna traden de verschillende dames- afdeelingen op, waarbij de krachten van het „Stedelijk" op een langdurige en zware proef werden gesteld, welke noch tans glansrijk doorstaan werd. „Pro Patria" paf knotsoefeningen, een d'rak baar nummer, dat overigens keurig werd uitgevoerd. D.O.K.E.V. volgde met stokoefeoingeni fcW s v v 1 t. j daarom wel ©enigszins inspannend en we zouden van dezen tocht kunnen getuigen: „hoe warm het was en hoe ver Dank zit het schitterende toezicht van de Politie is de geheele optocht zonder de minste stoornis verloopen. Bij de aankomst op het terrein bleek er reeds tamelijk veel publiek aanwezig te zijn. De vaandels traden uit en maakten front voor de tribune. Nadat het „Stedelijk Muziekkorps1" zijn plaats op het terrein had ingenomen, werd de vaandelgroet ge bracht, een formaliteit die bij dergelijke gelegenheden steeds aan het programma voorafgaat en die nimmer nalaat op het T.A.V.E.N.U. met eenige dansen, die hoewel goed uitgevoerd ©enigszins stijf aandeden, en O.K.K. met vrije oefeningen, door de groote dames-afdeeling gracieus uitgevoerd. Na deze demonstraties kwam het wed strijd-element in het spel. We aanschouw den eerst een aantal pyramiden, samenge steld door dames-afdeelingen, en daarna een soortgelijke prestatie van de heeren- afdeelingeni. Het zou te ver voeren hierover In bij zonderheden te treden. De jury stond on getwijfeld voor een lastige taak. Het wil ons voorkomen, dat haar uitspraak de juiste verhouding heeft weergegeven. Voor de uitslagen zie men hieronder. Tot dot van dezen middag volgde de voor insiders belangrijkste gebeurtenis: estafetteloop voor dames en voor heeren. We hebben hier heel goed zien loopen. Het publiek en de supporters der ver schillende vereenigingen kwamen door de wedstrijd-spanning in geweldige extase. Het was een gejuich en geroep van belang, om de loopers vooral maar aan te moe digen. De juryleden van „Zeemacht" deden hier zeer verdienstelijk werk, in hunne functies als baancommissaris, starter en tijd-oDnemer. Hierna volgde de prijsuitreiking op het terrein. De heer Kemp, voorzitter van den Turnkring, verrichtte deze plechtigheid met een toepasselijk woord. We dienen hierbij nog te vermelden, dat de transport-colonne van het Roode Kruis den geheelen middag medewerking ver leende door met een brancard aanwezig te zijn bij den optocht en verder op. het terrein de noodige hulp te verleenen. Ge lukkig is haar hulp niet dikwijls noodig geweest, doch reeds bij de enkele kleine gevallen, die zich voordeden, heeft ze haar onmisbaarheid bij dergelijke gebeurtenis sen bewezen. Een woord van hulde voor deze menschen, 'die geheel vrijwillig hun vrijen tijd voor dit goede doel opofferden. Hieronder volgt de uitslag van de wed strijden!. Estafette: Heeren: 1. P.P. I 48.4 sec.; 2. O.KJL I 51.8 sec.; 3. O.KJL II 55.6 sec. Dames: 1. P.P. I 58.2 sec.; 2. (na loting) T.A.V.E.N.U. 57 sec. 3. P.P. II 57 sec. Marschwedstrijd: Heeren: 1. O.K.K.; 2. Wieringen; 3. Pro Pötrifl Dames: 1. D.O.K.E.V.; 2. (na loting) O.K.K.; 3. Lycurgus. Pgramlde-wedstrijd: Heeren: 1. Hercules, 261 Vi pt; 2. O.K.K. 259 pt.; 3. Pro Patria, 232H pt. Dames: 1. Pro Patria, 269H pt; O.KjK. 245 pt; 3. Wieringen, 231H pt De volgende prijzen waren welwillend beschikbaar gesteld: Door het Gemeentebestuur van Den Helder een medaille; door den Edelachtb. heer Burgemeester van Den Helder een medaille; door de heeren A. M. Emgel- mann, notaris; J. W. J. Schreuder, nota ris; dr. H. Schürmann, arts; P. O. de Boer, uitgever; P. Th. Luyckx, allen een me daille; den heer M. M. Polak, directeur „Casino", een verz. krans; door de Ver. O.K.K. en P.P. ieder een zilveren beker; door „Helder's Belang", „Zeemacht", „Hel der" en „H.R.C." ieder een medaille. De avond-uitvoering. Des avonds werd in „Casino" een zg. „Eere-avond" gegeven, waaraan verschil lende vereenigingen met speciaal gekozen nummers deelnamen. Omstreeks half negen opende de heer Kemp met een woord van welkom aan de aanwezigen. Spr. bracht dank uit aan allen, die aan het welslagen van dezen dag hadden medegewerkt We zullen^ niet ieder optreden afzonder lijk weergeven. Medewerking verleenden de vereenigingen „Pro Patria", „O.K.K.", „Hercules" (Oudkarspel), „D.O.K.E.V." (Anna Paulowna) en „TA.V.E.N.U." (Heer Hugo waard). Er werd uitstekend werk geleverd en we mogen wel onze bewondering uitspreken voor de dames- en heeren-leden, die na een vermoeiendein 'dag, niog zulk© presta ties wisten te leveren. Aleen de heeren-afdeeling van „Her cules" moeten we hier noecmen, in verband met het schitterende paard- en brugwerk, dat zy uitvoerde. Dit werk was ver boven Let middelmatige verheven, en een woord van lof voor den. ledder, den heer Boot^s hier ongetwijfeld op zijn plaats. Na afloop volgd© het gebruikelijke bal, dat, naar we hopen, velen nog een nat pak bespaard zal hebben, dat wij meekregen toen we huiswaarts keerden. De Turnkring kan terugzien op ©en bij zonder geslaagden dag, die ongetwijfeld bij zeer velen een gunstigen indruk zal achterlaten. HELDERSCHE ZWEMVEREENIGING EN REDDINGBRIGADE. Door den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken, was Zaterdag 21 Juni te Alkmaar een gewestelijke wedstrijddag uitgeschreven voor het doel, dat de naam van den Bond aanwijst. De Heldersche Reddingbrigade nam hieraan deel met een ploeg, bestaande uit de heeren Kramer, Boonen en Brink- sma, en het is deze ploeg mogen geluk ken op den 2en prijs beslag te leggen met een totaal van 463/4 punt. Voor het technisch gedeelte werd 18 en 203/4 en voor het medisch gedeelte 4 en4puDten behaald. De eerste prijs verwierf de ploeg uit Haarlem met resp. 183/4 en 8, en 6 en 7 punten. Hieruit blijkt, dat de Heldersche zwemmers het zwemmen zelf er beter afbrachten dan de Haarlemmers, hoewel zij in het in het medisch gedeelte moesten afleggen tegen hen. Voorwaar een mooi succes voor deze leden, die voor het eerst op zoo'n wed strijd uitkwamen. Een paar extra nummertjes, door hen gegeven, vielen bij het publiek ook zeer iu den smaak. Oool geen brandende lucifers of siga retten achteloos weg in de duinen. behandele men met Purolpoetk-r. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 6o ct per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. CONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer Joh. F. Pala, zal op Woensdag 25 Juni, des avonds van 8.80—10 uur, in de muziektent in het Julianapark, een concert geven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der V.V.V .Helder's Belang" Het programma luidt als volgt: i. Jubileum Marsch, A. Groot. Rose Marie, Ouverture, Sam Vlessing. 3. Wiener Praterleben, Wals Translateur. 4. Ballet dTsoline (op vereerend verzoek) Messager. i. M'oderato, 2. Andante, 3- Maestoso Molto Moderato, 4. Allegro, ,5. All. de Valse Mo- déré, arr. Ch. Eustage. 5. Le moulin dans la vallée, Phar. Musical Ch. de Carmont. 6. Fant. sur 1'Airicaine, oper. d'Meijerbeer, arr. W. v. Perck. 7. Colonel Bogey, Marsch Kenneth J. Alford. „WINNUBSTV' SUCCES TE VELSEN. le prijs Marschwedstrijd, met lof der Jury; le prijs Concert Vergezeld van een groot aantal muziek liefhebbers en een vroolijk zonnetje, werd door de harmoniekapel „Winnubst" de reis naar het Groot Nationaal Muziekcon cours van de Kon. Papierfabriek te Velsen ondernomen, waar zij haar kunnen zou moeten toonen en als ©enigste van Den Helder uitkomende, de eer van Den Hel der moest zien hoog te houden. Afgehaald door den commissaris van begeleiding, bleek het, dat het bestuur van „De Eendracht" op waarlijk royale wijze voor haar gasten had gezorgd. Het park met haar prachtig aaneengelegen perken bosch en geboomte, ruimte biedende voor tweeduizend personen, was een ideale plaats voor een oonoours te houden. De opening. Om elf uur had de officieele ontvangst en het voorstellen der Juryleden plaats in het Feestgebouw „Conoordia", waarna Eere-Voorzitter H. Schilp op hartelijke wijze het, welkom toeriep en hoopte, dat men goed voorbereid naar dit concours was opgetrokken, daar de teugels strak aangehaald werden en om een eerste prijs te behalen zeer veel gepresteerd moest worden, de Juryleden naar eer en geweten uitspraak zouden doen. Geen wanklanken mogen gehoord worden zooals op den vori- gen Zondag, toen eenige corpsen, minder met den uitslag tevreden, dit aan de Jury op minder nette wijze kenbaar meenden te moeten maken. Nadat de eerwijn was rond gediend, was het tijd voor den marsch wedstrijd. De marschwedstrijd begoo om 12 uur, waarin „Winnubst", evenals later in het concert, nummer een moest uitkamen, werd gehouden in de Burgemeester Weertstraat, met tweemaal zwenken langs de kade van het Noord zeekanaal naar het ooncoursterrein. Alsof „vVinnubst" aan een lijn gespannen was werd er gemarcheerd en de bochten, welke al spelende zeer lastig zuiver haaks zijn te beloopen, werden zeer goed gemaakt, getuige de uitslag. Aan „Winnubst" werd niet minder dan het maximum aantal, zijnde 40 punten, toegekend, met lof der Jury. Voor ordelijk en gericht marchee- ren, uitdrukking, tempo 120 passen per ■minuut en paslengte werden bekroond met een 10, zijnde uitmuntend. Voor de afd. Harmonie was Dehalve een zilveren lauwertak hiervoor als extra prijs een cLarinet beschikbaar gesteld. In de 80 jaren van het bestaan van „Winnubst" was dit de tweede maal dat zfl „met lof der Jury" haar ©ereprijs verdiende, in Houten, 191.1, en waarna zij nog 16 maal een eersten prijs behaalde in den marsch wedstrijd. Het concours. 'Om half twee werd „Winnubst" ver wacht om haar nummers te maken. De muziektent met klankborden, waardoor elke nuanoeering, enz. tot haar recht kwam te midden van die heerlijke natuur, was zoo gesteld, dat het publiek rondom kon plaats nemen. De temperatuur was intusschen wel eenige graden te warm, wat voor stemming, vooral van houten in strumenten als hobo en clarlnet zeer ge vaarlijk is. Het verplichte nummer: Fan tasie „Pastorale" van Sam Vlessing, een zeer stemmig nummer, waarin koraal en klokkengebeier het eerste gedeelte vor men en het tweede gedeelte jubelend en juichend den vrede des harten vertolkt. Het vrije nummer kwam' nog mooier voor den dag. De Ouverture „Jane" van Julles Wattele verkreeg het hoogste aantal pun ten, zoo als men uit onderstaande punten- staatjes kan zien, Verpl. no. Vrij na Sam Vlessing 69 63 Joh. Schuitemaker 59 61 M. C. v. d. Rovaarit 59 59 Jos. de Klerk 69 68 Sam Schuyer 59 gi Dit totaal 602 werd gedeeld door 6, waar door „Winnubst" met 1021/, punt met een eerste prijs te voorschijn kwam.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5