GEMENGD NIEUWS Radiografisch Weerbericht. De Winkelsluitingswet. Texel. Breezand. Anna Paulowna. Politie Anna Paulowna. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna Callantsoog. Schagen. Vragen van bet Kamerlid Her mans. Buitenland TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. Naar waarnemlngan veanteht Èa den morgen van 24 Juni Medegedeeld do» bet Kon. Nedertandaoh Meteowioefcufe InafcHaiut te De Bilt Hoogste stand 764.0 te La Goruna. Laagste stand 748.4 te Malin Head. Varwaohtóng; Laatste berichten. Marktberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Adverteeren doet verkoopen Wilt ge Uw omzet vergrooten, adver teer dan in de HELDERSCHE COURANT IJs. Aflevering van maaltijden en kokswaren. het niet mogelijk is een en ander voor eerstgenoemden datum af te wikkelen. De Maatschappij voor gemeentecrediet te Amsterdam, bij welke de leening is aan gegaan, heeft hiertegen geen bezwaar. Wordt algemeen goedgevonden, pe Voorzitter zegt hiermede aan het eind der agenda te zijn gekomen en daar een paar leden hem hebben gezegd, het op prijs te zullen stellen, indien de vergadering zoo spoedig mogelijk is ge ëindigd, stelt spr. voor geen rondvraag te houden. De Kaan vraagt toch, of de mogelijk heid bestaat, dat de R. K. school aan de nieuwe openbare school te Hippolytushoef wordt verbonden. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Van de school te Hippolytushoef gaan slechts een 20-tal kinderen naar de R. K. school, zoodat nog geen lokaal vrij komt. Waren het er een 45 geweest, dan was het misschien mogelijk geweest. In 't geheel komen op de lijst voor 78 kinderen van 29 ouders. De heer P. Kooij, vindt het opval lend, dat op de lijst vrijwel alleen vreem den voorkomen. Van de geboren Wierin- gers niet één. Thans gaan de meeste van deze leerlingen op de Christelijke school. De Voorzitter antwoordt, dat ook de heer Kooij vermoedelijk wel van den schoolstrijd hier zal afweten. 'Het zijn allen tijdelijk hier verblijvenden, die de bijzon dere school te Den Oever bezoeken. De Kaan brengt verder een klacht over van ondervonden hinder van een woonwagen. Deze stond op den weg bij Poel en de bewuste persoon moest er langs met een wagen, doch hij kreeg ten antwoord: Dan moet je maar een handje helpen. Hij; heeft dat toen gedaan, doch spr. vraagt of hiertegen geen maatrege len kunnen worden genomen, zuodat de woonwagens niet op den weg blijven staan. De Voorzitter antwoordt, dat het niet geoorloofd is, dat de wagens op den weg blijven staan. Het eenige, wat er ech ter op zit is, ze weer buiten de gemeente te brengen. De heer J n. K o o ij vraagt of er niet een klein hoekje is, waar ze kunnen staan. De Voorzitter antwoordt, dat K. Minnes geen bezwaar heeft tegen het geven van een standplaats op zijn ter rein gedurende de kermis, maar hij wil dit niet geregeld doen. Bovendien moet de gemeente in geval van aanwijzing van een bepaalde plaats, daar verschillende voorzieningen treffen, o.a. voor drink water zorgen. De heer J b. Lont merkt op, dat hij gisteren door Anna Paulowna kwam, doch daar stonden ook wagens in den weg. Hierna sluiting. Tn den ouderdom van 67 jaar is in N. Amerika overleden ds. P. EL A. Sohröder, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk, welke hij van 1891—1914 te Vleuten, N.-Vennip, Burg op Texel en Qaarloo diende. Zondag is officieel het Texelsche mu seum geopend. Het omvat een mooie col lectie opgezette vogels van soorten, die op Texel voorkomen; voorts collecties eieren en' een verzameling Texelsche pla ten en prenten. Zondagavond heeft ook boven Texel een zeer zwaar onweer gewoed. In Den Burgh sloeg de bliksem op de steenplaats in de advocaatfabriek E. T. A. en het daar naast gelegen confectiemagazijn van de firma Dekker. In het kantoor van de ad vocaatfabriek werd het verfwerk bescha digd en een electrische installatie ver nield. In de confectiezaak werd een gat in den muur geslagen en een goot van het dak gerukt. Van de woning van dr. Prak ken in de Weverstraat werd een schoor steen van het dak geslagen. Te Oosterend werden twee schapen en drie lammeren van den heer J. Eelman in de weide doodgeslagen. Nader bericht onze correspondent: Zondagavond woedde boven ons eiland een hevig onweer. In Bierland sloeg de bliksem in een arbeiderswoning. Een plank van de zolder was wat verspinterd en een plint werd afgerukt. De acht per sonen, die zich in de kamer bevonden, kwamen met de schrik vrij. Toch moest voor een meisje nog geneeskundige hulp worden ingeroepen. Ook te Den Burg sloeg de bliksem op twee plaatsen in, ge lukkig zonder brand te veroorzaken. De jongeheer Albert Hemelrijk, leer ling der M.UX.O. school te Den Burg, is toegelaten als leerling der H.B.S. te Den Helder, le klasse. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De heer O. Meeldijk, die met zijn broer en den heer Heerschap Zondagmiddag in het nieuwe Balgkanaal ging baden, is voor de oogen van zijn beide metgezellen verdronken. Toen de heer Heerschap reeds aan den overkant was, begaven ook de heer Meeldijk en zijn broer zich te water. Beiden onden niet zwommen en liepen dus aan den kant, toen de eerste Elotseling wegzonk, nog eenmaal boven wam en daarna weer in de diepte ver dween. Zijn broer kon hem badendeniet meer bereiken en ook de heer Heerschap, die eerst van den overkant moest komen, had met herhaald duiken geen succes. Dokter en politie waren spoedig ter plaatse, doch eerst na 2J uur dreggen felukte het aan de heeren G. Kooy en de Boer den ongelukkige bovea te brengen, zoodat hulp niet meer kon baten. Het slachtoffer was juist dezen dag jarig en 25 jaar oud geworden. We vernamen dat meerderen van dit kanaal gebruik maken om te zwemmen of te baden. Het is nu gebleken, dat de kanten niet zoo langzaam afloopen als men algemeen aanneemt en er waar schijnlijk kuilen zijn, die het baden daar uiterst gevaarlijk maken. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is aan W. Prins, te Den Helder, vergunning verleend de dienst Helder— Wieringen uit te breiden met eenRepu- blic-bus, waarin 18 zitplaatsen. Het besluit van den Raad om aan C. Wisse een peroeel grond te verkoopen, groot ongeveer 86 MJ., van het bouw- grondoomplex »Ceres« te Breezand, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Aan de firma J. P. Oudshoorn^te Sas senheim, is door den Hoofdinspecteur van den Arbeid vergunning verleend, ten behoeve van het afwerken van droog- rekken voor bloembollen, arbeid te laten verrichten van 23 Juni tot en met 6 Juli 1930. gedurende maximaal 9i uur per dag en 48 uur por week. Verloren: Een zilveren speld. GEBOREN: Jan, z. v. J. Muntjewerf en E. do Jong; Geertje, d. v. J. Muntje- werf en E. de Jong; Oornelis Hendricus Johannes, z. v. J. Angevare enM. F. van Dam. OVERLEDENCornelis Lourens Meel dijk, oud 25 jaar, ongehuwd, z. v. L. Meeldijk en H. IJfs. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Bij den heer J. Schag«r alhier is aan gevlogen een postduif, hoogstwaarschijn lijk terugkomende van oen wedstrijd- vlucht. De alliminiumring is gemerkt; N. U. H P. 29. B. F. C. 647. De wedrtrijd- gummiring is gemerkt L. 5. De herhalingsoefeningen der Marine geven aan ons dorp thans veel leven. Op het duin genaamd de „Seinpost" is ge vestigd post 16 der kustwacht. Den ge- heelen dag is de lucht vol geronk van de vliegtuigen, die ook aan de oefeningen deelnemen. Een der vliegoefeningen, die door het publiek met belangstelling ge volgd wordt, is het oppikken van een bericht, dat aan een touw tusscben twee palen op het strand bevestigd is. De vlieg tuigen vliegen dan enkele meters boven het strand. Tot Vrijdag a.s. kunnen we nog van deze drukte genieten, Daarna gaan we weer op in de stranddruktedoor het mooie warme weer van de laatste dagen is er op het strand heel wat te beleven. De paardenmarkt te Schagen op Maan dag 23 Juni, is zeker nog een der oud ste in Noord-Holland. Volgens de kro niek is zij van 1420, later is zij in ver val gekomen en in 1603 opnieuw door de Staten van Holland in Westfriesland ge- privilegeerd. Volgens de kroniek begon rij alle jaren met een grooten toevloed van menschen uit »gansch Noorderquartier, dewijl dezelve, door het geheele land vermaard en bekent is«. Doch die groote bekendheid ia verdwe nen, terwijl zij wegens verval van kraehten vele teekens vertoont, voor de tweede maal te verdwijnen. Óp 23 Juni waren aangevoerd 131 paarden. Ij-jarige f 170 250, 3-jarige f 200 5 310, rijtuigpaarden f 350 k 475, werkpaarden f 200 k 875, slachtpaarden f 110 275, hitten f 110 300. Binnenland. GOEDKOOPE TREINEN OP ZONDAG. Vragen van ds. Kersten. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Is het den mimister bekend, dat goed- koope treinen op Zondag worden inge legd, zoo b.v. van Roosendaal naar .Am sterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni LL van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de minister bereid aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te maken, gelijk Zijne Excellentie toezegde te zullen bevorderen in zijn Kamerrede van 26 No vember 1929? ENGELSCHE INGENIEURS EN ONS LAND. Zaterdagavond zijn te Vlissingen aan gekomen pLm. 240 leden van het Insti tuut van ingenieurs en scheepsbouwers in Schotland en van bet Instituut van inge nieurs en scheepsbouwers van de noord oostkust. Deze Instituten honden' hun Zomer- bijeenkomst in ons land en wel van1 21 Juni tot 28 Juni. De leden van het gezelschap hebben Maandag het eiland Walcheren bezichtigd en zijn na een bezoek aan de havens van Vlissingen; en de werf „Do Schelde" naar Scheveningen gegaan. Dinsdag worden de Zuiderzeewerken' bezichtigd, waarna mor gen, na een vergadering in' het Kurhaus te Scheveningen de omstreken van Den Haag worden bezichtigd. Donderdag vertrekt het gezelschap naar Amsterdam en Vrij dag wordt een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Het bezoek eindigt te Scheveningen. De Steno-typtetei „Hoeveel woorden schrijft u per mi nuut?" „Dat weet ik niet, meneer, ik heb het nooit zoover kunnen brengen, dat ik me een polshorloge kon aanschaffen". Pages gaies, Yverdon. HUISVESTING VAN GROOTE, HULP BEHOEVENDE GEZINNEN. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid gevraagd: Kan de minister nadere mededeelingen doen omtrent de voorbereiding van maat regelen voor de huisvesting van groote, hulpbehoevende gezinnen? Zijn met name spoedig te verwachten: a. een speciale bijdrageregeling in de woninghuren van zulke gezinnen, en b. een regeling voor de huisvesting van groote gezinnen, die in krotwoningen verblijven? HET PROCES GUTTMANN. Ter dood veroordeeld. De rechtbank van gezworenen te Prenzlau heeft in het proces tegen den tandarts Guttmann het volgende vonnis geveld: De verdachte is schuldig aan moord. Hij wordt derhalve ter dood veroordeeld en tevens tot levenslang verlies van bur gerrecht. Voorts wordt verdachte tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld terzake van valschheid in geschrifte, welke zes maanden reeds bij de preven tieve hechtenis zijn inbegrepen. In twee gevallen wordt hij van valschheid in ge schrifte vrijgesproken. HET VLOOTVERDRAG. Door die Amerlkaansche senaats commissie van buitenl. zaken goed- keurdi. De senaatscommissie van buitenl. za ken heeft met 16 tegen 4 stemmen het Londensche vlootverdrag goedgekeurd. Men acht de ratificatie door den senaat verzekerd. DE EX-KEIZERLIJKE OOSTENRIJK- HONGAARSCHE FAMTLE3. Uit Brussel meldt men aan de N. R. Ct.: In verband met de geruchten door Tsjechische en andere vreemde bladen verspreid ais zou de terugkeer van ex- keizerin Zita en baar zoon, prins Otto naar Hongarije aanstaande zijn, wordt in royalistische Hongaarsche kringen al hier verzekerd, dat dit bericht alleszins voorbarig is. Prins Otto loopt nog steeds college aan de universiteit te Leuven en de ex-keizerin verblijft met haar andere kinderen op het slot te Steenokkerzeel, waar zij onlangs wel Hongaarsche edel lieden blijkt te hebben ontvangen. Maar van toebereidselen voor den terugkeer naar Boedapest en herstel van de monar chie in Hongarije blijkt geen sprake te kunnen zijn, zoolang de monarchisten in dit land het onder elkaar niet eens zijn geworden. „ZONNESTRAALDAG". Bruto-opbrengst hier ter plaatse 690.9a Wij brengen dank voor al de offers, Die in Den Helder zijn getracht. Weest gij verzekerd, beste ge vers (ster») Dat menige zieke nu weer lacht. Gij gaaft hun weer een „Zonnestraaltje" In- hun zoo somber, droef bestaan, Want, door Uw hulp kan wellicht straks De zwakste weer aan d'arbedd gaan. Gij deedt door Uwe mooie gaven Een daad, vol van menschlievendheid, Door Uwe hulp worden velen Van angst en zorg en smart bevrijd. Nogmaals bedankt, het was reusachtig, 't Was in Den Helder voor elkaar. Wij weten nu te kunnen rekenen Op U, ook elk volgend jaar. Voor het pl. Comité JAN MENS, Secr.y De Tooneelgids (voor kath. dilettanten1) bevat o.a.: Het bewijs geleverd! door Jan Grosfeld. Een propaganda-vergadering.door J. Spoorenberg. De gevaarlijke richting door H. van Engelen. Trouw tot in den dood! door A. van Zal. Frederik van Eeden als tooneel- schrijver door Johan Schmidt. Een Zeedijk product? door I. Fransen. Journalistieke Bloc notes door H. v. Nielhoven. Vragenbus. Een modern ingericht Schouwburgtooneel door P. Mossinkoff. Uit mijn Vlegeljaren, door Johan Schmidt. Regiecursus en 'n surrogaat door Jan Grosfeld. Meditaties over Hamlet door F. Brunklaus. Rond een tooneelwedstrijd In Zuid- Limburg door Jos Vanthoor. 't Jeugdtooneel door Jan v. Valkenburg!. Actueel Wereldnieuws en Sp. L B. (Indiê), 17 Mei. Nathaniel Peffer beschrijft het heden- daagsche oorlogvoeren in China, dat geheel op moderne lijst is geschoeid. Terwijl A. Th. Manusama 'zijn persoonlijke ervaringen mede deelt betreffende de Geheime Krachten, waar van we in Indië zooveel hooren. Het week- verhaal behandelt Reis Numero Tien, de we reldreis van een Amerikaansch toeristenschip, waarover al meerdere verhalen zijn gepubli ceerd. Het Tooneel van Juni bevat een beschou wing van nar. dr. J .de Vrieze over het schouw burg-vraagstuk, van de redacte over den Atn- sterdamschen Stadsschouwburg, van Doxa over het tooneelleven te Dordrecht, van Frits Lapidoth over Max Reinhardt. Belangrijk is een artikel van mevrouw Lugtem-Reys over onduidelijk spreken op het tooneel (een Idacht, die wij hier ter stede ook meermalen hoorden), terwijl er voorts nog allerlei interessants en wetenswaardigs voor tooneelliefhebbers in staat. 0.a. dat Nap de la Mar opnieuw ernstig ziek geworden is en verpleegd wordt in de Boerhave-kliniek te Amsterdam. Verschenen als no. 53 van de berichten van de afdeeling Handelsmuseum van de Kon. Ver. Koloniaal Instituut een brochure „liet Kapokbesluit toegelicht" .door Ir. W. L. Uter- mark, alg. conservator (overdruk Indische Mercuur). Het werkje werd geschreven naar aanleiding van het feit, dat bij Kon. Besluit van 6 Maart 1930 de Warenwet va,n toepas sing werd verklaard op het artikel kapok, dat nu van 1 Juli 1930 af als „waar" zal worden beschermd in den zin der Warenwet. Prijs 1.uitgave J. H. de Bussy, Amsterdam. Verschenen het 55e Jaarverslag van de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. Matige Z. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen buien, iets koeler. JAN HOEK TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. ARNHEM, 24 Juni 1930. De rechtbank te Arnhem deed heden uitspraak in de zaak tegen Jan Hoek, be schuldigd van den moord op Mej. Tine Koperberg, te Bennekom gepleegd. De rechtbank veroordeelde Hoek tot levenslange gevangenisstraf, overwegen de dat het in het belang van de maat schappelijke vrijheid is, dat hem de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uit spraken van dit vonnis riep Jan Hoek uit: „Maar het is geen moordenaar". NOORD-SCHARWOUDE, 23 Juni. (Noordennarktbond)Aanvoer 78.900 kg. aard appelen, Schotsehe muizen 5.206.50, Drielin gen 2.80—3A0 per 100 kg.: 2500 stuks bloem kool 1.802.40 p. 100 st ALKMAAIL23 Juni 1930. Veemarkt. Aanvoer en prijzen: 43 vette koeien 290 440; 12 vette kalveren 50100; Vette kalve ren p. k.g. 1.f 120; 47 nucht kalv. (slacht) 1127; 522 vette varkens per k.g. 057— f 0.63; zouters p. k.g. 0.64. Handel matig. AMSTERDAM. 23 Juni 1930. Veemarkt. Aanvoer en prijzen waren; 380 vette koelen, Ie kw. 1 1.14—f 122; 2e kw. f 1—f 1.10; 3e kw. 0.800.94; mindere soorten 0.70—0.75; melk- en kalfkoeien 275400; 143 vette kalv.. le kw. 0.76—/ 0.82; 2e kw. 0.76; 3e kw. 0.64—/ 0.70. 110 nuchtere kalv. 15—/ 19; 720 varkens, vleeschvarkens (90110 k.g. 0.74 0.75; zware varkens 0.73— 0.74; vette var kens 0.690.71; 77 paarden 100—/ 225. Af TERDAM. 23 Juni 1930. Aardappelmarkt. Westlandsche muizen 718 cent; Andijker kleintjes 4i per k.g. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 383 HJL. BROEK OP LANGENDIJK. 23 Juni. 1100 bloemkool le s. 2.60—/ 2.80 p. 100; 15000 bos wortelen 56.30 per 100 bos; 20.000 kg. tomaten: A 57.60: B 56.80, C 56.40 en CC 28.60 en 346000 k.g. aardappelen: schotsche muizen 4.90750, Drielingen 2.404.60, alles per 100 k.g. van 2123 Juni. BEVALLEN: O. RookerBakker, <L; J. A. E. Noordeloosd'Hameoourt, z.; P. J. F. AchterbergNeidhöfer, z. OVERLEDEN: A. J. Blokhoff, 35 j. m*) Tabaksartttoelen tn café's eoL automaten. Pogingen om dén verkoop van tabaks- artikelen, in koffiehuizen, restaurants en dergelijke inrichtingen voor verbruik ter plaatse toe te laten (amendement-Van Rappard) en om den verkoop door auto maten te verbieden (amendement-Van Hellenburg Hubar) een en ander op de uren, dat de winkels gesloten moeten zijn hebben gefaald. Het vrijblijven van de automaten is in overeenstemming met het advies van den Middenstand. Rükskantoren. De Minister heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat deze uitzondering geens zins ten doel heeft de Staat voor te laten gaan in het afwijken van de gestelde regelen; integendeel, vertrouwd wordt, dat de Rijksinstellingen, -bureaux en -diensten, die toch bijna zonder uitzonde ring des avonds en op Zondag gesloten zijn, het voorbeeld zullen blijven geven. Echter heeft 't Departement van Water staat deze uitzondering noodig geacht met het oog op de Postkantoren, welke in sommige plaatsen op Zondag gedurende enkele uren geopend moeten zijn, o.a. voor den verkoop van postzegels. Apotheken. Apotheken mogen vrijelijk genees- en verbandmiddelen verkoopen en afleveren. Een rationeele uitzondering, waaromtrent echter nog wel eens moeilijkheden kun nen voorkomen, omdat het begrip „ge neesmiddel" tegenwoordig nogal ruim en rekbaar is. Vandaar, dat tevergeefs pogingen zijn gedaan om aan deze bepa ling toe te voegen: „op medisch voor schrift". Hierop hebben o.a. de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Alg. Nederl. Drogistenbond aangedrongen. Anderen achtten zoodanige beperking ongewenscht met het oog op ongelukken of plotselinge ziektegevallen, hoewel die o.L onder over macht te rangschikken zouden zijn. Café-restaurants. Hieronder vallen blijkens de Memorie van Antwoord ook schouwburg-foyers en stationswachtkamers. Restauratie-wagen tjes op perrons behooren weliswaar niet tot de door art. 8, sub c. vrijgestelde in richtingen, doch de wet verbiedt het ven ten langs de treinen met die wagentjes niet. (Stations zijn geen „voor het open- baai* verkeer openstaande land- of water wegen"). Inrichtingen, waar een volledige ver gunning wordt uitgeoefend (tapperiji-slij- terii)» zullen buiten de wet vallen, indien de verkoop voor verbruik ter plaatse daar hoofdzaak is. Dit wil, naar onze mee ning, echter niet zeggen, dat daar op uren, dat de winkels gesloten zijn, ver kocht en afgeleverd mag worden „om mee te nemen". Deze ministerieele verklaring beoogt oi. buiten te sluiten, dat bij derge lijke gemengde zaken met de slijterij ook de tapperij gesloten zou moeten worden, omdat deze in hetzelfde gebouw is als de winkel is gevestigd. Vlschwlnkels en z.g. broodjes-met- vleesch-winkels, gevestigd in de groote steden, welke het overdag in hoofdzaak hebben moeten van den winkelverkoop, doch in het late avonduur (na het sluiten der winkels) aangewezen zijn op verkoop van eet- en drinkwaren voor verbruik ter plaatse, worden niet uitdrukkelijk door de wet vrijgesteld. Aangezien deze ver koop geheel van plaatselijke levensge woonten afhankelijk is, zal deze zich volgens de M. v. A bij; uitstek leenen voor regeling door de gemeentelijke over heid krachtens art. 9. Voorts heeft de Minister in de M. v. A. uitdrukkelijk verklaard, dat deze wet de sluiting van café's ongeregeld laat Ge meentelijke verordeningen op de Zon- dagssluiting van dergelijke inrichtingen zullen derhalve van de onder a genoemde uitzondering geen invloed ondervinden. De verkoop van tabakBartikelen in café's, restaurants en dergelijke inrich tingen na winkelsluiting is ver boden. De Minister erkende de moeilijk heid van controle op dit verbod, doch z.L zal althans worden bereikt, dat het open lijk rondventen met sigaren e.d. wordt tegengegaan. Opgemerkt dient te worden, dat dit niet alleen geldt voor tabaksfabrikanten, doch ook voor andere artikelen, welke niet on der „spijlzen of dranken" vallen, zooals bloemen en genotsmiddelen (chocolade, bonbons, e.a.). Koek en banket kunnen wellicht als „spijzen" worden beschouwd. Ten deze zal zich eerst een jurisprudentie moeten vormen, alvorens daaromtrent met zekerheid uitspraak knn worden gedaan. Hieronder valt, blijkens de M. v. A. en de verklaring van dén Minister in de Tweede Kamer, behalve ruw ijs ook con- sumptie-Qs. Automaten. Zooals reeds opgemerkt, blijft de ver koop door middel van automaten geoor loofd. Het lijkt ons echter gewenscht er op te wijzen, dat nochtans de gemeente besturen bevoegd blijven om de plaatsing van een automaat op aan den openbaren weg voorzoover die biji plaatselijke verordening aan een vergunning gebon den is al dan niet toe te staan. In hoeverre deze wet verandering brengt in de verhouding tot de Tabaks wet, wat betreft het verbod van verkoop aan jeugdige personen, in te stellen bij verordening, zal moeten worden afge wacht. De rechterlijke macht zal vermoe delijk wel geroepen zijn om dit definitief uit te maken. De Minister heeft te dien aanzien mede gedeeld, dat het Rustdagbesluit voor transportarbeiders te land zoo noodig met deze wet In overeenstemming zal worden gebracht Het vorige artikel is opgenomen In ons nummer van Donderdag 5 Juni

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7