Nederlandsche Middenstandsbank S. A. KANNEWASSER 4 ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT KONIJN's KAAS en BOTER. Buitenlandsch overzicht. Nr. 6824. EERSTE BLAD DONDERDAG 26 JUNI 1930 58ste JAARGANG Het rapport van de .commissie Simon. - Algemeene staking te Sevilla. - Prins Otto geen Hongaarsch koning. - De kleine entente. - Von Seeckt over het Duitsche leger. - De toestand in Britsch-Indië. FEUILLETON KONINGSTRAAT 108a Spaarbank Bewaarkluls Ernstige onlusten te Rangoon. Komt Tobral co aan het stok zien VOLLEDIGE GARANTIE, ZOMER 1930 HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f r. Modeblad resp. f 0.9S, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. V erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Inge®, meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele orijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 tlm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. Elders in dit nummer hebben we een deel van het rapport Simon, waarin even- kont uittreksel opgenomen uit het tweede eventueele hervormingen in Eng.-Indië behandeld wonden. Te oordeelen naar de uittreksels die van' het zeer uitvoerige rapport zijn gegeven, beantwoordt dit tweede deel geheel aan de verwachtingen, die door het eerste gedeelte waren gewekt. Het strekt namelijk inderdaad tot ge leidelijke invoering van hervormingen met dominion status als het, in achtereenvol gende stadia wenscht de commissie onbe paald te laten, omdat de methode, sedert de in 1917 afgelegde verklaring van Mom- tagu gevolgd, om met vastgestelde tus- schenpoozen een nieuw onderzoek in te stellen, buitengewoon schadelijk heeft ge werkt op de toepassing van de constitutie, vastgesteld op grond van het rapport Montagu-Chelimsford en op het politieke leven in Brltsch-Indië. De. daarin ge noemde termijn van tien jaar Is te kort geweest en dit heeft ten gevolge gehad, dat de Indische volksvertegenwoordiging niet heeft geleerd, practisch© vraagstuk ken op te tossen onder de bestaande voor waarden, doch bestendig heeft getracht vooruit te loopen op de toekomst. In deze omstandigheden konden de politieke par tijen geen gezonden groei hebben; daar voor ontstond tusschen hen te veel ver deeldheid over de taktiek om in het vol gende stadium zoo ingrijpend mogelijke hervormingen te krijgen. Dat aan 'het rapport een sterk uiteen- loopende beoordeeling te wachten stond was te voorzien. Volgens telegrammen uit Britsch-Indië beoordeelt de nationalisti sche pers de aanbevelingen van de com missie Simon. ongunstig. Ook de andere Indische partijen oefenen kritiek en' zelfs de Mohammedanen verklaren' zich teleur gesteld door de aanbevelingen, met uit zondering van die, welke betrekking heb ben op de minderheden. De liberale leiders en ook de nationalis tische leiders verooideelen op zeer scherpe wijze de adviezen, in het rapport-Simon vervat. Zij verklaren, dat er geen vrede zal kunnen zijn zoolang niet de centrale regee ring een. stap vooruit 'doet op den consti- tuttoneelen weg. De Engelsche pers beoordeelt het rap port gunstiger. Wij laten hier ©enige pers stemmen volgen: De „Daily News" meent, dat de Indi sche extremist in de voorstellen der com missie nauwelijks een vooruitgang bij thans kan zien, terwijl de gewone Em- gelschman waarschijnlijk verbaasd zal staan dat de commissie het mogelijk be vonden heeft, om zulke radicale verande ringen voor te stellen. De Morning Post meent, dat de oom missie niet den-imoed gehad heeft te zeg gen, dat de constitutioneel© methode om het Indische vraagstuk op te lossen, radi caal verkeerd is. Vandaar dat de commis sie, volgens haar, niets anders doet dan te trachten het kwaad te localiseeren en bet vraagt daarvoor voor zoover mogelijk beperking. Toch wenscht zij Simon's oom- missie geluk. De Herald maakt op allerlei voorname voorstellen aanmerking. Naar haar inzicht zijn de voorstellen aangaande de macht van den onderkoning en de gouverneurs een ontkenning van de machinerie van zelfbestuur en is dit de noodlottige zwak heid van het rapport. Het heeft het voor naamste probleem ontweken. Daardoor is het noodlottig; niet alleen omdat Britsch- Indië niet zal kunnen aanvaarden, maar ook met het oog op zijn waarde in de be staande situatie. Tengevolge van botsingen tusschen ar beiders en politie is te Sevilla de alge meene staking afgekondigd. Meer dan 60.000 arbeiders hebben Maandag het werk neergelegd. Bij; gevechten tusschen politie en ar beiders waren Vrijdag negen burgers en één politie-agent zwaar gewond, terwijl een vrouw werd gedood. Volgens de ver klaringen der politie zou de vrouw toe valligerwijze tijdens het gevecht tenge volge van een hartverlamming zijn over leden, doch in de stad doet algemeen het gerucht de ronde, dat de vrouw door de politie is neergeschoten. Het schijnt, dat de algemeene staking als protest hier tegen is afgekondigd. Een later bericht deelt mede dat de toe stand weer ©enigszins tot het normale is teruggekeerd toen officieel werd meege deeld dat de arbeidster, wier dood voor wendsel was van het afkondigen van de staking, niet door de politie was gedood, doch overleden was tengevolge van.... een miskraam. Met hetzelfde woord zou den we dus ook deze staking kunnen be titelen. In tegenstelling met hetgeen wij In ons overzicht van Dinsdag schreven over de geruchten betreffende een Hongaarschen „putsch", schrijft de Brusselsch© corresp. van die „Nw. Rott. Cnt." aan zijn blad: In strijd met wat eerst werd verzekerd kan thans worden medegedeeld, dat ex- keizerin Zita op dit oogenblik niet in Bel gië is. Op hét kasteel van den. markies de Croix, te Steenokive.-zeel, dat zij met haar gezin bewoont, beweert men, dal zij zich thans aan de Buskiadbe kust, in Spanje, bevindt te voorner -idJug van de zcmer- vacantie, welke /ij aldaar, met Irnra kin deren, wenscht door te brengen. Wat prins Otto betreft, hij 3tudeert voor zijn eerste examen in de wijsbeget-rte en let teren aan de Universiteit te Leuven. In November a.s. wordt hjj achttien jaar. Alle geruchten over een mogelijken „putsch" in Hongarije worden, in de omgeving der ex-keizerin, tegengesproken. Maandag is te Stribske Pliso, in Slo wakije, de kleine entente der pers bijeen gekomen om te beraadslagen over een cen traal bureau van de kleine entente, waar schijnlijk te Weenen. In politieke kringen verwacht men, dat deze elfde conferentie der kleine entente voornamelijk over de van Hongarije uit gaande actie tot herziening van de ver dragen zal handelen. Deze actie heeft in de landen der kleine entente ©enige onge rustheid' gewekt, maar men gelooft niet, dat ex-keizerin Zita haar zoon Otto tot een zoo riskant avontuur zal aanmoedigen. Verder zal de conferentie vooral over oeconomische kwesties spreken. Generaal von Seeckt, de gewezen Duit sche minister van rijksweerbaarheid en de schepper daarvan, heeft een boek uit gegeven over landsverdediging. Hij zet daarin uiteen hoe sterk hét Duitsche leger z. i zou moeten zijn, als de beperking van het verdrag van Versailles niet bestond. Die sterkte schat hij op 20.000 man; dus juist tweemaal zooveel ails de rijksweer baarheid. Opmerkelijk ia, dat hij aan een beroepsleger de voorkeur geeft boven een militieleger, omdat hij het gehalte zoo veel beter acht De algemeene dienstplicht, krachtens welke het oude leger werd sa mengesteld, heeft de innerlijke waarde er van geschaad, zegt hij. De regeering van Britsch-Indië heeft meegedeeld, dat de toestand aan de Noord west-grens wel verbetert, doch nog aan leiding geeft tot bezorgdheid. De binmienlandsche toestand is over het algemeen beter; maar de opruiers blijven nog actief. Er zijn de afgeloopen week geen ernstige ongeregeldheden voorge vallen; maar de inlandsche beweging drijft toch in de richting van gewelddadigheid. De campagne voor het niet betalen van belastingen schijnt geen vorderingen te maken. Daarentegen Is er een vermeerde ring in de pogingen, die er op gericht zijn de soldaten en de politie tot muiterij over te halen. Echter hebben die pogingen, waarbij zoowel van overreding als van dwang is gebruik gemaakt, ten gevolge gehad, dat de gezonde tegenzin der open bare meening tegen de politiek van onge hoorzaamheid er door «nn kracht heeft gewonnen. Uit het Engelseh door P. G. WODEHOUSE. 26) En met een snelle handbeweging ver spreidde hij verscheiden documenten over de tafel en boog er vol belangstelling over heen. Toen de heer Twist zag, wie zijn be zoeker was, liet hij deze ernstige, gepreoc cupeerde houding varen. De binnen tredende was een meisje van een jaar of twintig, met een opvallend mooi, maar wat stug geziohtje. Ze had heldere bruine oogen, die gewoonlijk niet samengaan met een zacht, gedwee karakter. Zij had een buitengewoon sterke kleur en haar kapsel glansde als koper in het licht van het raam. „Bonjour, Dolly", zeide de heer Twist. ,3anjour", zeide het meisje verdrietig. »In geen jaar gezien, Dolly. Ik wist niet eens, dat je in het land was. Ga zitten." De bezoekster ging zitten. „Wel allemachtig, Chimp", zeide ze, nam met .een kwijnende nieuwsgierigheid uitwas?" d' "^oe kc*m Je 6011 dien harigen hnw-L^eei T*1* bewoog zioh in open- rKSX? krln»en en den bijnaam een afkorting voor Chimpansee, SKit?61 bekend was, niet alleen bij Hjn intiemen, maar ook bij de politie ln HET RAPPORT VAN DE COMMISSIE- SIMON. Het tweede deel. Het eindrapport van de commissie- Simon, dat gister verschenen is, beveelt eenstemmig reorganisatie van Engelsch- Indië op federatieven grondslag aan met constitutioneels hervormingen van verre strekking. Inbegrepen in de voorstellen KANTOOR DEN HELDER ls provinciale autonomie. Provinciale ka binetten met volledige verantwoordelijk- beid zullen verantwoordelijk zijn jegens wetgevende vergaderingen, die verruimd zijn door uitbreiding van het kiesrecht tot 20 pet. vén de volwassen bevolking. Iedere provincie zal zooveel mogelijk baas in eigen huis zijn. De gouverneur van de provincie zal slechts voor bepaalde onderwerpen beslissende macht hebben. Het huidige systeem van dyarchie, d.w.z. gedeelde ministerieele verantwoordelijk heid wordt afgeschaft. Het heele pro vinciale bestuur wordt opgedragen aan provinciale kabinetten, verantwoordelijk aan provinciale wetgevende vergaderin gen, bij uitgebreid kiesrecht gekozen. Provinciale wetgevende ver gaderingen. De provinciale wetgevende vergaderin gen zullen in ledental worden uitgebreid. De scheiding tusschen het Mohamme- daansche en Hindoe-kiezerscorps wordt gehandhaafd. Het kiesrecht wordt van 2.8 tot 10 pet. van de bevolking uitge breid en speciale maatregelen worden voorgesteld om het kiesrecht van vrou wen en weduwen 'boven 25 jaar te ver zekeren. Dit zal het aantal kiezers ver drievoudigen en 20 pet. van de volwassen bevolking in het genot van het kiesrecht stellen. Aanbevolen wordt dat de Noord wester grensprovincie voor de eerste maal een wetgevenden raad zal krijgen, maar de uitvoerende bevoegdheden zullen als tot dusver, op den opper-oommissaris blijven en de eenheid van controle over deze provincie en het stammengebied daarbuiten zal in het belang van de vei ligheid van de grens gehandhaafd wor den- Birma. Aanbevolen wordt, dat Birma onmid dellijk van lndië wordt afgescheiden, hoofdzakelijk op grond van de kracht, welke het Birmaansche streven naar af scheiding gekregen heeft. De commissie heeft niet getracht een nieuwe grondwet voor Birma op te stellen, maar oppert dat deze, evenals die van lndië, een etappe zal zijn op den weg naar vollediger zelfbe stuur. Provinciale indeellng. Een grenscommissle moet door de Indi sche regeering worden ingesteld, om de provinciale grenzen opnieuw vast te stel len en de gemiddelde grootte der provin cies te beperken. In de provinciale ver gaderingen moeten een aantal zetels ge reserveerd worden voor de verdrukte klas sen. Twee agenten en 40 gevangenen gedood. Te Rangoon zijn Dinsdag ernstige on lusten in de gevangenis uitegbroken. On geveer honderd veroordeelden, die buiten aan het werk waren, wierpen zich plotse ling op hun bewakers en dooden er twee, waarna zij een bergplaats van wapens for ceerden en ©enige geweren en ammunitie buit maakten. Andere gevangenen sloten zich bij hen aan, maar intusschen was de politie gewaarschuwd, die met groote macht kwam aanrukken. Er ontspon zich een bloedig gevecht, dat twee uur aanhield TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN 1111 niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij voor de militaire politie den toestand meester was. Er zijn twee agenten en veertig veroor deelden gedood en 11 gevangenbewaar ders en 61 veroordeelden gewond, waar van velen ernstig DE DUITSOH-AMERIKAANSOHE SCHULDENOVEREENKOMST ONDERTEEKEND. De Duitsch-Amerikaansche schulden- overeenkomst is op het Ministerie van Financiën te Washington door den Duit- schen ambassadeur Von Prittnitz en den Amerikaanschen Staatssecretaris van Financiën onderteekend.' 1» DE IMMIGRATIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Vermindering met 50 pet. gelscht. De republikeinsohe afgevaardigde Johnson, voorzitter van de immügratie- oommlssie, heeft een voorstel ingediend om de quota voor de immigratie uit Euro- Amerika, die graag wat intiemer met hem had willen worden had hij' al vroeg ge kregen, omdat men veinsde in zijn trek ken eenlge overeenkomst te zien met deze aapachtige soort. „Keurig, vindt je niet!" zeide hij, ter wijl hij, goedkeurend zijn snor streelde. Die en geld waren de eenlge zaken, die op zijn affectie konden aanspraak maken. „Voor mijn part. En ik snap -wel, dat als je elk oogenblik in de nor kunt komen, je nu nog zooveel haar teelt, als maar mo gelijk is." De heer Twist voelde zloh een weinig gegriefd. Hij hield niet van grapjes over zijn snor. Hij kon evenmin tactlooze toe spelingen op de nor appredeeren. En hij was wat in de war door de ongewone bruuskheid van het meisje. De Dora Gunn, die hij kende, was een vroolljke ziel geweest, die heelemaal niet leek op dit persoontje, dat met saamgeknepen lip pen en sombere oogen tegenover hem zat. Het meisje keek eens om zich heen en aoheen verbaasd. Wat beteekent dat allemaal?" vroeg ze en" wees met haar parasol naar het op schrift op het raam. De heer Twist had een toegevenden glimlach, waarin een zekeretrotsverbor- een lae Hit was een vindingrijk man, vleide hij zich en deze Inval om zich voor te doen als een speurder der misdaad vond hij onbetaalbaar. „Niets dan camouflage*zeide hij „ver draaid nuttig om zoo'n etiquetje te heb ben. Dan worden j© nooit lastige vrag gedaan." „Ja, maar lk doe wel lastige vragen. Daarvoor ben lk nu net precies hier ge komen. Zeg eens, kan jij de waarheid! ver tellen, zonder een spier te vertrekken." 3© kent me toch, Dolly." „Daarom' vraag ik het immers. Nou, ik ben gekomen om je wat uit te wurmen. Geen luistervinken?" „Geen levende ziel." „En de kantoorjongen dan?" „Dien heb ik toch niet dacht je, dat ik Pierpont Morgan was!" Op ale manieren gerustgesteld, haalde het meisje een fijn zakdoekje te voor schijn, dat vroeger aan Harrod's Stores had behoord en waarvan deze firma bui ten haar weten afstand had gedaan. „Chimp", zeide ze, een traan wegbetten- de. „Ik ben zoo ongelukkig." Chimp Twist was er de man niet naar om er werkeloos bij te staan, als hij. schoonheid in tranen zag. 'Hij, kwam naar haar toe en sloeg zijn arm om haar schou der, maar ze rukte zich onmiddellijk los. „Handen thuis", zeide ze vol vrouwe lijke waardigheid. „Je moet weten, dat lk getrouwd ben." „Getrouwd." „En of. Eergisteren met Glibber Mol- loy. „De Glibber?", de heer Twist schrok er van. „Waarom ter wereld trouw je met dat vee van Laban." „Ik moet je vriendelijk verzoeken, als het je hetzelfde is", zeide het meisje op koelen toon, „om niet mijn man aan te duiden met vee van Laban." „Maar hij is vee van Laban." „Dat is hiji niet. In ieder geval hoop ik, dat hij het niet is. En ik ben hier om daar achter te komen." Maar de heer Twist was in den geest alweer berlg met dit verbijsterende huwe lijk. „Ik snap er niets van", zeide hij. „Ik heb Glibber een paar weken geleden ge zien en hij zei niet eens, dat hij je ont moet had." Dat dee die toen ook nog niet We lie pen pas een dag of tien geleden tegen el kaar aan. Ik wandelde Haymarket laxigis en toen zie ik een vent achter me, nou en toen viel ik tegen ham aan flauw, hè." „O, doe je dat nog altijd." 3 a, dat doe ik toch maar het beste." Chimp knikte. Dora Molloy, bezwijmen de Dolly voor haar vrienden, was onge twijfeld een meesteres in haar tak van wetenschap. Zij had de gewoonte om op straat in zwijm te vallen ln den arm van rijk-uitziende vreemdelingen, om' dan hun zakken te rollen, ais ziji zioh voorover bo gen om haar hulp te bieden. Zoo heeft ieder in dit leven zijn bijzondere taak. „Nou en toen was het de Glibber en we gingen lunchen en kletsten een beetje. Ik heb dat jong altijd leuk gevonden en we voelden ons een beetje alleen hier in Lon den, dus toen deden we het maar zoo. En nou ben ik diep-ongelukkig." „Nou, maar wat scheelt er dan aan", in formeerde de heer Twist „Dat zal ik je zeggen. Het is zoo ge- beurd. Gisteravond gaat me die Glibber 'uit na het souper en komt pas om' vier uur 's ochtends terug. Non vraag ik je, vier uur 's ochtends als je pas twee dagen getrouwd bent. Als hij' zich nou toch ver beeldt, dat een jonge bruid zooiets ver draagt, zoo maar patsoh in de wittebroods weken om zoo te zeggen, dan heeft ie het toch ver mis.' „En wat deed jij toen?" vroeg de heer Twist met eenlg medegevoel, maar toch met iets van die ijzige kalante, dlo vrijge zellen in dergelijke situaties aan den dag leggen. „Ik deed een heeleboel. En hij probeer de z*n alibi te bewijzen door een liegver- haaltje. En dat alibi moet nu hier onder zocht worden door de jury, dan ls het eens voor al uitChimp, heb je ooit gehoord van iemand, die Finglass heet!" Er was iets in de wijze van doen van den heer Twist, dat er op scheen te wijzen, dat hij, een onwillige getuige was, maar na een oogenblik antwoordde hij: „Jawel." „O zoo. En wie was dat dan?" „Een kraan", zei Chimp en er was iets eerbiedigs in zijn stem. „Een van de grootste kranen, die ouwe Vink." „Ho© dan? Wat heeft Ie dan uitge voerd?" „O, dat was vóór jouw tijd en het ls hier gebeurd. Dus jij hebt er misschien wel nooit van gehoord; maar hij jatte een paar miliioen dollar van de Nleuw-Aziati- sohe bank." Mevrouw Molloy geraakte zeer onder den indruk. Haar optreden werd iets minder gestreng. „Hadden jjj en Glibber Iets met hem te maken?" „Nou en of. We waren kameraden." „Leeft hij nog?" „Neen. Stierf laatst in Buenos Aires." Mevrouw Mollo beet nadenkend op haar onderlip fWarflJ

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1