HEMERfflE MUNT Gillette Mesjes VAN WILLIGEN Tweede Blad Origineels 75 q WESTSTRAAT BINNENLAND. BUITENLAND. VAN DONDERDAG 26 JUNI 1930 Uitvoering Zuiderzeesteunwet. per pakje 5 stuks Gemeenteraad van Den Helder. DE TWEEDE K4MRR EN DB AKKERBOUW. De Tweede Kamer heeft in haar korte openbare zitting van Dinsdagmiddag o.a. het Suikerinvoerwetje naar de afdeelingen verwezen. Het ligt in de bedoeling dit wetje inderdaad met crisis-spoed af te doen. Men hoopt dat het reeds de volgen de week in oipenbare discussie zal komen; dan zou de Eerste Kamer, wanneer zij daartoe medeweiken wil, in haar bijeen komst in de eerste helft van Juli deze zaak ook nog kunnen afdoen. Naar ons ter oor© komt is wel niet ter stond een ruimere tegemoetkoming aan den akkerbouw te wachten, maar ligt het in de bedoeling der regeering na het reces te komen met een maalgebod voor tarwe en een voorstel dat de positie der 'eigena ren van de groote aardappelmeel voor raden eenigermate zou verlichten. (Hbl.) DE VERONTREINIGING VAN HET NOORDZEEKANAAL. In de laatste vergadering van de Ge zondheidscommissie te Velsen is meege deeld, dat de in aanbouw zijnde centrale van het provinciaal electrisch bedrijf te IJmuiden het verontreinigde water van het Noordzeekanaal niet als koelwater kan gebruiken, zoodat aan de tot stand koming van een buisleiding van de papierfabriek te Velsen voor den afvoer van het afval water niet getwijfeld behoeft te worden. Er kan echter niet worden begonnen met het leggen van deze buisleiding, voordat het ondergrondsche verschwaterkanaal voor de nieuwe centrale gereed gekomen is. Hieruit kan worden afgeleid, dat men dezen zomer te Velsen en IJmuiden nog niet van het verontreinigde kanaalwater bevrfjd zal zijn. Zes jaar geleden is de Ge zondheidscommissie haar actie tegen de verontreiniging begonnen. NEDERL. REISVEREENIGING. In Den Haag is Maandag een vergade ring gehouden van een aantal leden van eenige afdeelingen der NederL Reisver- eeniging, waarin uitvoerig de door de crisis ontstane toestand van de vereeni- ging werd besproken. Na langdurige besprekingen werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: Een aantal leden der NederL Reisver- eeniging uit verschillende afdeelingen in vergadering te 's-Gravenhage bijeen ter bespreking van den toestand der vereeni- ging; van oordeel, dat die toestand nood zakelijk verbetering behoeft; bekend met het feit, dat het rapport der commissie dr. J. Th. de Visser is vastgesteld; is van oor deel: lo. dat het wenschelijk is, dat het rap port der commissie-dr. J. Th. de Visser onmiddellijk volledig wordt gepubliceerd; 2o. dat het wenschelijk is dat tussohen 15 September en 15 October een buitenge wone algemeene vergadering der NederL Reisvereeniging zal worden gehouden, uitsluitend ter bespreking van dit rapport en wat daarmee rechtstreeks of zijdelings verband houdt; 3o. dat het wenschelijk is, deze verga dering te hebben vóór de gewone jaarlijk- sohe algemeene vergadering 1930. Besloten werd deze motie ter kennis van het hoofdbestuur, de afdeelingen en de pers te brengen, en de afdeelingen uit te noodigen, in dien geest aandrang op het hoofdbestuur uit te oefenen. Verslag over eerste kwartaal 1930. Aan de mededeelingen der Generale Commissie, bedoeld in art. 3 der Zuider zeesteunwet, over het eerste kwartaal van 1030 ontkenen wij het volgende: Opleidingen. In 86 gevallen werden gedurende het eerste kwartaal tegemoetkomingen, ver goedingen en toelagen voor opleiding van belanghebbenden en kinderen van be langhebbenden in den zin der Zuiderzee steunwet toegekend of verlengd. Aan tegemoetkomingen, vergoedingen en toelagen ten behoeve van de opleiding van belanghebbenden en kinderen van be langhebbenden werd uitbetaald 11.555. Een aanvang werd gemaakt met een cursus tot opleiding tot steenzetter met tien belanghebbenden en zoons van be langhebbenden. Voor deze opleiding waren verscheidene aanvragen ingekomen, welke inmiddels wederom zijn ingetrokken. Maatregelen ter verkrijging van werk. Op 81 Maart 1980 bedroeg het aantal ge plaatste belanghebbenden, die hulp der Generale Commissie ter verkrijging van werk hadden ingeroepen tezamen met het aantal belanghebbenden, waarvan aan de Generale Commissie bekend is geworden, dat zij plaatsing hebben gevonden buiten de Zuiderzeevisscherij, in totaal 754. Credietverleeningen. In het eerste kwartaal werden verleend zes credieten ten behoeve van vervor ming van bedrijf tot een totaal bedrag van 49.800 (hiervan vijf voor vervorming Zuiderzeevisschersbedrijf in Noordzeevis- schersbedrijf en één voor uitbreiding en wijziging winkelbedrijf en een crediet voor inrichting van een nieuw bedrijf (pluimveehoudersbedrijf), tot een bedrag van 1000. Samen dus 60.300. In het eerste kwartaal werd bij de Gene rale Commissie ingevolge verleende cre dieten beschikt over een bedrag van 42.804. In het eerste kwartaal werden 80 aan vragen tot het kosteloos verkrijgen van vergunning tot uitoefening der visseherJJ op de afgesloten Zuiderzee bij de Gene rale Commissie ingeschreven. Geldelijke tegemoetkomingen. In het eerste kwartaal genoten 1070 per sonen gedurende korteren of langeren tijd eene geldelijke tegemoetkoming ingevol ge art. 13 der Zuiderzeesteunwet. Uit betaald werd aan dezen in totaal 58.772. Op 31 Maart j.1. genoten 740 personen van 65 jaar en ouder een geldelijke tege moetkoming. In totaal werd uitbetaald 37.687.50. Geldelijke tegemoetkoming bij combi natie van bedrijven wordt toegekend aan die Zuiderzeevisschers, die tengevolge van gebrek aan knechts, doordat hun zoons of knechts als gevolg van de afslui- tingswerken een betrekking buiten de Zuiderzeevisscherij hebben aanvaard, niet kunnen uitvaren en hun 'bedrijf met dat van een anderen Zuiderzeevisscher com bineeren. Bij de vaststelling van de grootte der tegemoetkomingen, die de voortzetting van het gecombineerde bedrijf mogelijk maken, wordt rekening gehouden met de omstandigheid, dat een van de beide schepen wordt opgelegd en daardoor in waarde vermindert. De uitkeeringen varieeren van 5 tot 12 per week. Op 31 Maart j.1. bedroeg het aantal be langhebbenden van deze categorie 92, terwijl in totaal in het eerste kwartaal werd uitbetaald 10.117. In het afgeloopan kwartaal werd aan vijftien personen, welke op 25 Juli 1918 trokken uit z.g. visschersfondsen en met belanghebbenden zijn gelijkgesteld, eene geldelijke tegemoetkoming uitgekeerd tot een bedrag, dat zij, indien met de werken tot afsluiting der Zuiderzee geen aanvang was gemaakt, uit bedoeld© fondsen zou den hebben ontvangen, t.w. 2.50 p. week. Aan deze personen werd over het be sproken kwartaal uitgekeerd 500. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Dinsdag zijn die plaatsen Birkenfeld, Kim, Binden en Worms door de bezet tingstroepen ontruimd. De kosten der bezetting. Blijkens een officieel© statistiek zal de bezetlting van het Rijnland van den1 wa penstilstand tot 30 Juni 8.7 milliard mark beloopen. In dit bedra" zijn niet begrepen de rijksbijdragen voor het bezette gebied, noch de 'bijdragen voor cultureel© doel einden. De 50 laatste Fransche bereden gendar men, die uit alle plaatsjes in den Palts gisteren te Landau waren bijeengekomen, zijn vanmorgen met hun paarden in de richting Straatsburg vertrokken. Geen enkel incident deed zich voor. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het Rijkskablnet heeft in zijn zitting van Dinsdagavond tot nu toe slechts de al gemeene beginselen van het financieele program van Dietrich vastgelegd. Volgens deze beginselen zal als nood offer 3 pet. worden geheven van de bruto-inkomsten van de ambtenaren van het rijk, de lan den en de gemeenten, waarbij salarissen tot 2000 Mk. vrij zullen zijn. Verder zal 5 pet. worden geheven van alle inkomsten boven 8400 Mk. per jaar. Dit program werd gisteren door de fracties van den Rijksdag besproken. DE BELGISCHE EEUWFEEST VIERING. Heftige Incidenten ln de Bel gische Kamer. In de Belgische Kamer kwam het gls- terenoohtend tot zeer heftige incidenten bij de bespreking van het buitengewone krediet, aangevraagd door de regeering teneinde de kosten van de eeuwfeestvie ring, die 6'A millioen franlk bedragen, te kunnen dekken. De Vlaamsche nationalisten, mr. Leu- ridian en Ward Hermans, betoogden, dat het Vlaamsche volk aan de Belgische vie ring niet kan deelnemen. De gelijkheids* belofte, door de regeering gedaan, ls nog altijd niet ingelost en de revolutie van 1880 was slechts Fransch-imperialistisch werk. Beide sprekers werden tot de orde ge- roeoen. Ward Hermans, wegens veelvul dige interrupties, Leuridan omdiat hij de eeuwfeestviering „een onzedelijke Belgi sche kennis en een zuiver militaire pa rade" heette. Ministerpresident Jaspar, die herhaaldelijk aan zijn verontwaardi ging lucht gaf, verliet daarop de verga derzaal. Leuridan, niettegenstaandie hij tot de orde weird geroepen, onder groot tumult voortgaande, zeide, dat het wel degelijk een onzedelijk iets was de Gezelle-hulde in de 1830-feesten in te schakelen en met militair vertoon te omringen. Het eeuw feest, dat niu gevierd wordt, riep hij uit, speelt zich af op een vuurberg. De Vlaam sche nationalisten zullen de uitbarsting wel weten te bevorderen. DE PAUS ONGESTELD. Naar uit Rome wordt gemeld, is de paus gedurende de laatste weken weer lijdende aan zijn oude blaasaandoening. Zijn ge zondheidstoestand moet ongunstiger ge worden zijn, doordat hij een godsdienst oefening van 4 uren ter gelegenheid van een heiligverklaring zelf heeft willen leiden. DE WAPENING VAN ITALIË. Een speciale belasting voor wapenlngsdoelelnden. Mosconi, de minister van financiën, heeft gisteren in den Senaat een rede ge houden over den financieelen toestand van den staat. Het bestaande deficit zal nog in den loop van dit jaar gedekt wor den. Italië moet echter voor de veiligheid van zijn grenzen zorgen en daarom is het opleggen van nieuwe belastingen voor be wapening noodzakelijk. Het heele Itali- aansche volk zal in vol vertrouwen, op de politiek van Mussolinl deze speciale be lasting gaarne betalen. OPLEVING VAN DEN STRIJD IN NICARAGUA Amerikaansche vliegtuigen be strijden hem. Volgens berichten uit Managua wijst alles erop, dat de oorlog onder leiding van Sandino weer opleeft. De nationale garde constateerde, dat de aanhangers van San dino zich op verschillende punten verza melen. Amerikaansche vliegtuigen heb ben deze concentratiepunten gebombar deerd, waarna geweervuur op de vlieg tuigen gericht werd. DE BURGEROORLOG IN CHINA Tslnaufoe wordt ontruimd. De nationalisten hebben Dinsdagochtend een begin gemaakt' met het ontruimen van Tsinanfoe. Men geloofde dat de Noor delijken de stad gisteren zouden binnen rukken. JAPAN ZENDT TROEPEN NAAR TSINANFOE. De Engelsche bladen te Hongkong mel den, dat te Tsinanfoe in de provincie Sjan- toeng ongeveer zeshonderd man Japan- sohe troepen zijn aangekomen. Deze maatregel is in strijd met een vroegere Japansohe verklaring, volgens welke geen nieuwe troepen naar Tsinan foe gezonden zouden worden en heeft daarom sterke opwinding veroorzaakt. Later zullen naar verluidt nog acht honderd man Japansohe troepen te Tsi nanfoe aankomen. van Dinsdag 24 Juni, 's avonds 8 uur. Afwezig de heeren Minnes, Borkert en Van Loo, alsmede de secretaris. Waar nemend secretaris de heer Daalder. Na afhandeling van de Ing. Stukken (uitslui tend goedkeuringen van raadsbesluiten, een bericht van ontvangst, alsmede twee dankbetuigingen), welke alle voor kennis geving worden aangenomen de heer Woud vraagt nog een inlichting hier omtrent wordt met de afwerking der agenda begonnen. Eenige adressen van Inwoners betreffende de kermis zullen aan het eind der agenda worden behan deld. Zesdie wljzlgingsbegr ootl n g. Betreffende de ingediende zesde wijzi gingsbegrooting worden verschillende in lichtingen gevraagd. De heer Eylders heeft den post gemist van het pensioen voor oud-wethouder van Breda, mevrouw Dekker vindt de winsten uit de bedrij ven zoo hoog en vraagt of hierin geen aanleiding is voor nadere verlaging der tarieven voor het electrisch licht. De heer VanDam legt er den nadruk op, dat deze wijzigingsbegrooting door de missive van GecL Staten van 80 April van zeer veel belang is geworden. De ver wachting was gewekt, dat wij door de nieuwe regeling automatisch van den ach terstand inzake de belasting zouden af komen. Spr. juicht het toe, dat op de wijze, zooals thans voorgesteld wordt, de overschotten van het dienstjaar worden gebruikt en meent, dat wij een stap in de goede richting deden. Maar hoe zal het nu gaan met het nadeelig saldo dat zal moeten worden gedekt. Wij kunnen dat ineens inhalen, maar spr. zou liever een poging doen het te verdoelen over ver schillende jaren. De heer Biersteker wijst erop, dat wij' door deze wijzigingsbegrooting te aanvaarden, vastleggen, dat de rekening straks zal sluiten met een belangrijk tekort, waarmede dus de begrooting 1981 moet aanvangen. De vraag komt dus hoe dit tekort te dekken. Door vóór deze wij zigingsbegrooting te stemmen acht spr. zich evenwel volstrekt niet gebonden om dat tekort door belastingen te dekken. We hebben een bedrag van 119.000 aan meevallers en tevens vers-erken we de winst uit gas en electricitelt. Hadden we dit tekort niet, dan zouden de tarieven verlaagd kunnen worden. De beer De Boer: Deze wijzigings begrooting is voorgeschreven door Ged. Staten en is noodig om administratief de belastingen weder in orde te krijgen. De vraag is slechts hoe het tekort te dek ken; is dat noodig over één jaar, dan wordt het offer groot. Maar met het aan vaarden dezer wijzigingsbegrooting blij ven we vrij voor 1981. Spr. wijst er op, dat er reeds een schrijven naar Ged. Staten is uitgegaan om het tekort in vijf jaar te mogen dekken. Vinden Ged. Sta ten het niet goed, dan is de verantwoor delijkheid van den Raad af. De heer De Zwart beantwoordt de verschillende sprekers. Dat omtrent het pensioen van oud-wethouder Van Breda niets op deze begrooting voorkomt, komt, doordat de totaalpost van de gewone be grooting niet is overschreden. Mevrouw Dekker antwoordt spr., dat het toege juicht moet worden, dat, ondanks de vorige tariefsverlaging, wederom een dergelijk winstcijfer uit het electrisch be drijf ontstond, waardoor thans opnieuw zal worden overwogen of weder tot verlaging kan worden overgegaan. Nog enkele andere detailpunten bespreekt de wethou der, om vervolgens te komen aan het be langrijke punt betreffende het inhalen van den achterstand. Het doet spr. genoegen, dat de Raad algemeen goedkeurt de wijze waarop thans de bestaande achterstand zal wor den ingehaald. Als gevolg hiervan sluit evenwel de rekening, die voor een ge woon jaar gunstig zou uitvallen, met een nadeelig saldo, waarmede dus ook de begrooting voor 1931 moet aanvan gen. Maar hierbij vergeet men, dat nu ook het hoofdstuk belastingen begint met 2/3, die worden overgebracht naar het nieuwe jaar, zoodat we in werkelijkheid 1/3 van die achterstallige 'belasting ont vangen. Er is dus een voordeelig saldo, dat in normale omstandigheden grooter zou zijn geweest. Spr. gaat hier nog nader op in, doch door de ingewikkeldheid der materie zullen wij er den lezer maar niet mede vermoeien. Om de wijze aan te geven waarop het tekort op de nieuwe be grooting zal moeten worden gedekt, dient deze wijzigingsbegrooting, hetzij bij de vaststelling van de nieuwe belastinghef fing, die noodig wordt tengevolge van het wetsontwerp inzake de financieele verhouding. Spr. persoonlijk is voor de heffing in twee etappes, dus 50 elk jaar, maar het is een zaak van later zorg. Naar aanleiding van een vraag van den heer Biersteker omtrent vermoede lijke opbrengst uit de nieuwe heffing, deelt spr. mede, dat een vraag hierover door B. en W. tot Ged. Staten gericht, nog niet is beantwoord, en dat ook nog geen Kon. besluit is bekend geworden. Maar wel heeft in de „Gemeentestem" hieromtrent een belangrijke mededeeling gedaan, welke spr. voorleest. Er blijkt uit, diat de vcorloopige berekeningen, zoo als die door de pers zijn gepubliceerd en ook in den Raad genoemd, namelijk van een vermindering van omstreeks 50 der belastingen, vrijwel gestand kunnen blij ven, indien we voor 1931 althans de per soneel© belasting handhaven. De wijzigingsbegrooting wordt hierna aangenomen. Af- en overschrijvingen dienst 1929 eveneens. Verordeningen Inzake het uit en aankleeden. Nu komt aan de orde het gewijzigd voorstel van B. en W. betreffende de aan vulling der alg. politieverordening met bepalingen ter voorkoming van excessen bij het uit- en aankleeden, enz. Het voor stel, zooals dat de vorige maal door B. en W. werd ingediend, werd staande de ver gadering teruggenomen en is thans ver vangen door een ander. De eerste lezing luidde aldus: „Ieder, die zich in de maanden Juni, Juli, „Augustus en September na des voormid- „dags tien uur op of nabij een plaats waar „gebaad of gezwommen wordt, uit- of aan kleedt anders dan in een gebouw, een lokaal, „een badkoets of een tent". Deze is thans vervangen door de vol gende redactie: „Ieder, die zich bij het baden of zwemmen .„uit- of aankleedt op een wijze, welke aan stoot kan geven aan het zedelijkheidsge- „voel." De beide andere leden welke aan dit artikel 57 der Politieverordening zullen worden toegevoegd, zijn ongetwijfeld ge bleven, en luiden aldus: „Ieder, die zich, gekleed in badcostuum, in „het openbaar elders bevindt dan in de zee „of op het strand, dan wel, in ander voor „baden geschikt water of op terrein in de „onmiddellijke nabijheid daarvan." „Ieder, die zich op of nabij een plaats, „waar gebaad of gezwommen wordt, bevindt „en niet onmiddellijk de bevelen der politie, „in het belang der openbare orde of zedelijk heid gegeven, opvolgt." De heer Monhemius is met deze wijziging niet bijster ingenomen. Den vorigen keer was spr. dankbaar voor wat gebracht werd en hij zou ongetwijfeld hebben voorgestemd. Thans zal spr. geen amendement voorstellen, maar hij vreest, dat de verordening thans bij toepassing tot moeilijkheden aanleiding zal geven. De heer Van Gessel dient het vol gende amendement in: Artikel 1 der Voorgestelde Verordening tot wijziging der Aigem. Pol. Ver. te wij zigen als volgt: Aan art. 57 worden toegevoegd dé vier volgende leden: c. Ieder, die boven de 12 jaar oud zijnde, zich in de maanden Juni, Juli, Augustus en September, nii des voormiddags tien uur op een door B. en W. nader te bepa len strook van het strand te Huisduinen, uit- of aankleedt, anders dan ln een ge bouw, een lokaal, een badkoets of sea tent; d. conform o. van bijlage 08. e. d. pp pp 08. f. pt e. pp 98. Ter toelichting zegt apr. het volgende: M. d. V. Zoo als ln de vorige vergadering uit het aanhouden van Bijlage 88 is gebleken, 1» het niet zoo heel eenvoudig een verorde ning te redigeeren betreffende deze aan gelegenheid, waarbij duidelijk wordt be paald wat men behoort na te laten, zonder de vrijheid in het algemeen, van goedwil- lenden te zeer aan banden te leggen. Ik moet erkennen dat het ontwerp oor spronkelijk voorgesteld in bijlage 88 ook om wel wat ver ging. Wij zijn echter niet geheel bevredigd met de bepalingen zooals ze thans in bij lage 93 worden voorgesteld. Naar onze meening dient te worden be paald dat op een gedeelte van het strand, bijv. een nader door B. en W. aan te geven strook van het strand voor het bad paviljoen men zich niet mag uit- of aan kleeden buiten een badkoets, een tent of iets dergelijks. Zulks dient positief en niet voor aller lei uitleggingen vatbaar, te worden vast gelegd. Wanneer de verordening in dien zin wordt gewijzigd, zouden wij bereid zijn ons daarbij neer te leggen, in de overtui ging dat verder strekkende wenschen toch geen kans van vervulling zullen hebben. Het wil ons toch voorkomen dat de be paling als thans in punt c. van Bijlage 98 voorgesteld, tot moeilijkheden zal leiden. Wie moet op een gegeven moment uit maken of de wijze waarop men zich uit- of aankleedt aanstoot kan geven? Het zedelijkheidsgevoel van den een is eeniga- zins anders dan van den ander. De een neemt aanstoot aan iets wat een ander heel gewoon noemt. Wanneer de door ons voorgestelde wij ziging in de verordening wordt aange bracht, kunnen alle partijen naar onze meening tevreden zijn en 'behoeft zich nie mand te ergeren en kan een ieder vrij baden of zwemmen, zonder verplicht te zijn een badkoets te huren of een tent te gebruiken. Ik meen dan ook het door ons ingedien de amendement hiermede te mogen aan bevelen. De heer VanDam vindt de thans ge kozen omschrijving „aanstoot geven aan het zedelijkheidsgevoel" ietwat origineel. De gebruikelijke term toch luidt „strijdig met de goede zeden", wat er nu staat hangt in de lucht. En waarom heeft men de lokaliteiten laten vervallen? Spr. ver- eenigt zich met het amendement-Van Gessel. De Voorzitter merkt op, dat in overleg met den Commissaris van politie de meest zachte redactie is gekozen. De bedoeling is geenszins om het zwemmen tegen te gaan, en het betreft hier ook niet uitsluitend Huisduinen en het strand. Er zijn nog tal van andere plaatsen, waar ge zwommen wordt, aan den dijk, aan het N.-H. Kanaal, enz., en als dat op fatsoen lijke wijze geschiedt, kan men dat niet be letten. Daarom is tenslotte deze redactie gekozen. Nu wil de heer Van Dam haar versterken, want het begrip „strijdig met de goede zeden" is sterker dan wat er thans staat. Interpretatie van een derge lijk artikel is altijd moeilijk; ook met hei constateeren van „kennelijken staat van dronkenschap" de term der wet kan een agent dikwijls moeite hebben; er zijn altijd grensgevallen. Maar doel was exces sen tegen te gaan, geenszins echter zoo danige eischen te stellen, die het zwemmen zouden onmogelijk maken. Tegen het amendement-Van Dam heeft spr. evenwel geen bezwaar, wel tegen dat van den heer Van Gessel. Hoe moet bijvoorbeeld die naakte jongen zijn geboorte-acte bij zich dragen, waaruit zijn leeftijd blijkt? Geroep interrupties. De heer VanGes- s e 1 protesteert tegen het weinig ernstige van een dergelijk argument. De Voorzitter: Ik word uit mijn tent gelokt door de heeren. Waarom de grens voor dit uur? De heer Vau G essel wil het uur wel laten vervallen, alleen de plaats bepalen. De heer Soh oe f f e 1 e nb e r g er staat ervan te kijken, dat de Katwijksohe zedelijkheidsmanie naar hier is overge slagen. Spr. zou willen vragen of al die heeren hun heele leven lang hun zede lijkheidspeil zoo hoog hebben gehouden. Spr. begrijpt niet wat er in dat uit- of aan kleeden voor onzedelijks steekt. De heer Biersteker: De zaak is niet zoo eenvoudig als men haar voorstelt, ln het amendement-Van Gessel staat thans bijvoorbeeld niet meer of minder dan dat men zich in het dorp Huisduinen niet mag uitkleeden en dan vervolgens in mantel of jas naar het strand loopen. De heer Van Gessel interrumpeert. De heer Biersteker: Ja, het staat er tooh inl We zijn allemaal overtuigd ex cessen tegen te gaan. Het begrip „zedelijk heid" is evenwel zeer subjectief, wat de een onzedelijk noemt, noemt de ander niet onzedelijk. Slechts de praktijk kan hier leeren, en het is dus zaak niet al te scherpe bepalingen te maken. Bij aanvaarding van het amendement van den heer Van Gessel komt men voor allerlei dingen te staan. Volgens deze redactie bijvoorbeeld is het niet mogelijk, dat iemand zich in het ge bouw te Huisduinen uitkleedt. De Voorzitter: Een ijverig agent kan een jongen, die schoenen en kousen uittrekt om pootjes te baden, bekeuren, omdat het in 't openbaar gebeurt. Men be zorgt het publiek hierdoor allerlei onaan genaamheden. En waarom mag men al het thans verbodene'wel in de maanden Mei en October? Dan hebben we toch ook mooie en warme dagen. Dit is juist de reden geweest, dat B. en W. hun oorspron kelijk voorstel terugnamen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5