S. I. KAHNEWtSSM i 11 NIEUWSBLAD VOOR DEN KELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. Nr. 6826. EERSTE BLAD DINSDAG 1 JULI 1030 58ste JAARGANG De dekkingsvoorstellen der Duitsche regeering. - De conferentie der kleine entente. - Algemeene staking in Spanje. - Uitgaven voor verdediging in Italië. - De opstand in Bolivië. - Een Russisch-Japansch inci dent. - De onrust in Britsch-Indië. - De ontruiming van het Rijnland. Wif BREIEN!!!!!!!!!! Komt Tobral co aan het stuk zien VOLLEDIGE GARANTIE, J.GRUNO's AAI TABAK ïgen HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1,50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen {3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE POER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening So. 16066. ADVERTENTISSi 20 et p. regel (galjard). Ingoz. meded, (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ei. De vereenigde commissies van den Duitschen Rijksraad hebben Zaterdag morgen een zitting gehouden in "welke de rijksregeering haar nieuwe voor stellen mededeelde. De rijkskanselier dr. Brüning verklaar de namens de rijksregeering dat de re geering de oude dekkingsvoorstellen heelt ingetrokken en nieuwe dekkingsvoorstel len heeft ingediend. Zij vormen een wijzi ging van de vroegere. Door uitbreiding der vrijgezellenbelasting wordt 'n grooter bedrag verkregen voor dekking van het tekort n.1. 110 millioen. Daarbij komt een bijslag van 5 pet. op alle inkomens boven de 8000 M., die een opbrengst zal geven van 58 millioen. Op de begrooting zullen posten worden geschrapt tot een totaal van 100 millioen. Ten slotte zal 135 millioen worden op gebracht door een „rijkshulp" van de per sonen ni openbaren dienst. De drie ministers van buitenlandsche zaken van de kleine Entente heb ben naar gewoonte de pers ontvangen, om haar over het verloop der conferentie te Strbski-Pleso in te lichten en op vragen te antwoorden. Aan Mirosrescu, den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken, werd een vraag gesteld over de mogelijkheid van samenwerking met Hongarije. Hij ant woordde; dat het van zelf sprak, dat ook Hongarije belang had bij de economische samenwerking en dat de kleine Entente niemand principieel en hij voorbaat daar van uitsloot. Marinkowitsj (Servië), gevraagd, wat hij van een Roemeensch-Hongaarsch-Ser- visoh agrarisch blok dacht, zeide, dat de vraag in dezen vorm te ver ging, maar dat de oplossing van de landboowcrisis alleen mogeliik was door economische samen werking en een goed geregelde tarieven politiek. Ook Benesj (Tsjeohoelowakije) zeide, in overeenstemming met zijn collega's, dat een spoedige oplossing nocdig was van de kwestie van landbouwproductie en afzet van landbouwproducten. Men mocht niet toelaten, dat de kleine Entente ten deze achterbleef. Over de betrekkingen van de kleine Eh- tente tot Rusland zeide hij, dat deze van den beginne af goed geweest waren en dat er niets in veranderd was. Ook met Duitschland hebben de staten der kleine Entente goede betrekkingen. Van de kwestie eener Europeesohe sta- tenfederatie zeide hij, dat de oplossing daarvan slechts geleidelijk mogelijk was. Van het Fransch-Italiaansche geschil meende hij niet, dat het het karakter van een ernstig, den vrede bedreigend oonflict moest worden toegekend. Volgens hem zou een oplossing gevonden worden, die met de belangen en behoeften van beide staten rekening hield. WOLLEN BADCOSTUUMS, TENMISSOK KEN, SPORT- «n WANDELKOUSEN. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP Sf40R, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Voor Texel: Mejuffr. de Wed. S. BAKKER, Gravenstraat, Den Burg. De staking in Spanje schijnt van niet zoo onschuldigen aard te zijn als wij in een vorig overzicht, naar aanlei ding van verschillende berichten, schre ven. Zelfs vreest men nu voor een alge meene staking. Wij lezen o.m. in .de bladen: De Spaansche minister van Binnenl. Zaken heeft den provincialen autoriteiten telegrafisch opdracht gegeven voorzorgs maatregelen te nemen in verband met de mogelijkheid van een algemeene staking in geheel Spanje op a.s. Maandag. autoriteiten moeten met groote streng heid optreden en zoo noodig tot massa arrestaties overgaan. Te Madrid moeten extremistische elementen voorbereidingen treffen voor een algemeene staking op 1 Juli Havas meldt uit Madrid, dat de Spaan sche minister van Binnenlandsche Zaken aan persvertegenwoordigers heeft ver klaard, dat de stakingsbeweging zich on verwacht van Sevilla en Malaga tot Gra- nada heeft uitgebreid, alwaar voor Zon dag de algeheele staking is afgekondigd. Te Malaga hebben bijna alle stakers ook bij de spoorwegen, het werk hervat, doch de landbouwarbaiders zijn in staking ge gaan. Te Bilbao hebben de metaalbewer kers en de arbeiders in de hoogovenbe- drijven bet werk neergelegd; voor Maan dag is hier de algemeene staking afge kondigd. De regeering is voornemens alle mid- delen aan te wenden om onlusten te ver mijden. De opruiers te Sevilla zullen door een speciale rechtbank zwaar worden ge: straft. Volgens een bericht aan het Joumal zouden tot dusver vier provincies door de algemeene stakingsbeweging getroffen zijn. In vroegere overzichten hebben we al eens gewezen op het gevaar dat Italië voor den wereldvrede vormt. Naar Wolff nu weer uit Rome meldt heeft de Italiaansche ministerraad Zaterdag op voorstel van Mussolini be sloten met ingang van 1 Juli de belasting op den beursomzet te verhoogen, waar door het mogelijk zal zijn de uitgaven voor de landsverdediging Van het begroo- tingsjaar 1930-'31 af net l/a miliiard te vermeerderen. Voor het begrootingsjaar 1930-'31 werd de begrooting van landsverdediging met volgende bedragen verhoogd; legeruit- gaven 300 millioen meer, marine 100 mil lioen meer, luchtva art 80 millioen meer, militie 20 millioen meer. Ook werd be sloten de uitgaven voor werken van alge meen nut en vcor landbouworganisaties te verhoogen. Omtrent den opstand in Bolivia wordt gemeld dat de revolutionairen geheel meester zijn van Bolivia, doch dat het kalm is in het land, behalve te La Paz, waar naar wordt gemeld bloedige gevech ten plaats hebben. Het blad „La Prensa" te Buenos Aires hervat een oproep van den vice-president van Bolivia, dr, Acdon Saavedra, die door president Siles werd uitgewezen en te Buenos-Air es vertoeft, waarin hij zijn aan spraken uiteenzet op den presidentzetel van Bolivia^. Saavedra heeft in Bolivia tal rijke aanhangers. Het aantal in de gevechten van de laat ste dagen gevallenen moet vrij groot zijn, vooral ond/ér de studenten. Het gebouw van het dagblad El Norte, dat den ver jaagden president Siles verdedigd heeft, is door IVet volk verwoest. In La Paz en in geheel Bolivië heerscht rust. Dei uit zes hooge militairen bestaan de commissie, die na de revolutie met al gemeene goedkeuring de regeering in handen^ heeft genomen, heeft haar eerste verordeningen afgekondigd. tklsKÊ I Le fceeds geruimen tijd bestaande ge- schiïien tusschen Japansche vis&Q^grs en Sowjet-Russi- s.che^ autoriteiten over de vissche- rij-recaten in de wateren van Kamsjatka hebben zaterdag tot een incident geleid. 'on Russische verkenningsboot heeft zonuOf voorafgaande waarschuwing het TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN 1111 niet alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bl] Japansche sa. „Mikoeni Maroe" aan de Westkust van Kamsjatka beschoten. Een van de opvarenden is dadelijk gedood, de overigen zijn gevangen genomen en wor den nog vastgehouden. FEUILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 28) „Heb je heusch al een plan?" vroeg de heer Molloy nederig. „Wel een dozijn." De heer Molloy schreef op zijn beurt en Dolly raapte beide papiertjes op. „In het waterreservoir," las ze. „En de rest?" vroeg de heer Twist met aandrang. „Mon Repos, Burberry Road," zeide de heer Molloy. „Och!" zei Chimp, „en als ik dat nu maar een week eerder geweten had, waren we nu allebei een millioen waard." „Zeg, luister eens," zeide Dolly, die had nagedacht en den heer Twist op een on aangename manier was blijven bekijken. „Wat heeft die gekke ouwe baas eigenlijk ge^at?" j 1 „Amerikaansche aandeelen aan toonder, suikerpietje," zeide haar echtgenoot, ter wijl hij de woorden over zijn tong liet glij den, als proefde hij iets zoets. „Net even goed als contant geld. Wat hadt jij nou gedacht Ghimpie?" vroeg hij, terwijl hij eerbiedig een pluisje plukte van de mouw van zijn bondgenoot. „Wacht eens even," zeide Dolly bits. „Als dat zoo is, hoe kan die rommel dan in het reservoir zitten? Dan is de boel allang opgelost of zoo iets, als het zoo lang in het water gelegen heeft." „Er zit natuurlijk gutta-percha oim", zeide Ohimp. „Och, kom." „Wat is er? Je doet zoo vreemd." „Ja? Nou als je het dan weten wilt. Ik vertrouw dien smeerlap niet. Hoe kunnen we er achter komen, dat hij ons de goede plaats heeft gezegd!" „Dolly", zeide de heer Twist gegriefd. „Dolly!" zeide de heer Molloy, niet zoo hevig gegriefd, maar wel eenigszins af keurend. Hij had een heel bescheiden meeninig over zijn eigen capaciteiten om dezen neteligen toestand meester te wor den en alles hing naar het hem scheen af van hun hoffelijke houding tegenover Ohimp Twist, die onbetwistbaar een man van groote mogelijkheden was. „Als je dat van me denkt.begon de heer Twist. „Och weineen, Chiimpie, heelemaal niet!" viel de heer Molloy hem in de rede. „Madame is een beetje zenuwachtig. Let maar niet op haar. Wat zijn je plannen, Chimpie?" Misschien had mevrouw Molloy de zelfde appreciatie van de talenten haars echtgenoots op strategisch gebied, als bij zelf. In ieder geval slikte ze een paar woorden in, die onwillekeurig in baar militant brein waren opgekomen en keek Chimp vragend aan. „Dat zal ik je zeggen," zeide Chimp. „Maar laten we eerst de zaak regelen. Hoe deelen we?" „Nou half om half, Chimp", stamelde de heer Molloy, verbijsterd door d? aan duiding in deze woorden verborgen, dat een andere regeling mogelijk zou zijn. „Ik en mijn vrouw tellen natuurlijk voor oén." Chimp lachte sarcastisch. r> spannend boeh voor jou, uiiP's fraaie PyP voor mü. w'<e BAAI-TABAK van GR UNO rooW Ote^Krygt ze er gratis byj ECHTE FRIE5CHE tets buitengewoon tegen zeer lagen pryx De Parijsohe correspondent van de Nw. Rott. Crt. schrijft aan zijn blad: In het blad „Evolution" had B. de Ligt in een open brief aan Gandhi hem ver weten, behalve op de bevrijding van lndië aan te sturen op de vorming van een nationalen militarist i- sohen staat in den trant van de wes- tersche staten. Het rapport van de com- missie-Nehru houdt inderdaad rekening met de stichting van een comité van ver weer enz. In hetzelfde nummer antwoordt Gandhi o.a.: „ik weet, als ik den strijd voor de vrijheid overleef, verplicht te kunnen worden een niet-gewelddadigen strijd tegen mijn eigen landgenooten aan te gaan, welke strijd misschien even hard nekkig zou zijn als die, waarin ik thans betrokken ben". In Bombay begon gisteren de zooge naamde „boycott-week". Talrijke betoo: gingen tegen buitenlandsche, met namé Engelsche goederen zullen gehouden wor den. Op de enveloppes zullen „boyoott-zegels" worden geplakt en de nationale vlag zal overal worden uitgestoken. Aanstaanden Zondag zal de week be sloten worden met een historischen op tocht waarin de waarde van de Indische kunst en van de Indische inheemsche goe-* deren zal worden getoond. Te Mainz is de Fransohe vlag gisteren morgen even voor het middaguur, en na een korte militaire parade, neergehaald. De menigte brak in luide jubelkreten los om haar vreugde over het einde der be zetting te betuigen. Incidenten zijn niet voorgekomen. Te Wiesbaden betrok de wacht giste renmorgen half tien voor de laatste maal haar post voor het hotel Wilhelma, waar de geallieerde Rijnlandcommissie haar hoofdkwartier al deze jaren opgeslagen had. De vlaggen der drie bezettende mogend heden, Engeland, Frankrijk en België werden neergehaald, waarna de troepen, die nog slechts 260 man sterk waren, langs de Wilhelm-straat naar het Centraal Station trokken onder opwekkende mu ziek. Generaal Guillaumat en de Duitsche rijkscommissaris Langwerth von Simmern hebben na een minuut stilte kransen en bloemen op de wederzljdsche graven en gedenkteekenen der gesneuvelden en ge storvenen neergelegd. Poincaré behandelt in zijn wekelijksch artikel ditmaal de ontruiming van het Rijnland. Hij begint met kritiek te oefe nen op de financieele politiek van het Duitsche rijk, met name op de begrooting voor de Reichswehr en vraagt waarom Duitschland zich wapenen wil, terwijl het toch weet, dat geen van de nabuurstaten aanvalsplannen koestert. Frankrijk heeft, door het Rijnland te ontruimen vóór dat de werkzaamheden tot versterking van zijne grenzon geëin digd zijn, opnieuw een teeken van zijn op rechten wensch naar vrede en van zijn goeden wil gegeven. In een hoofdartikel „Eindelijk vrij" wenscht de Daily Herald het orgaan van de Ehgelsohe labour-partij niet alleen Duitschland, maar ook Frankrijk geluk met de ontruiming. Het blad komt tot de slotsom dat geheel Europa en feitelijk de geheele wereld dankbaar mogen zijn dat de bezetting van het Rijnland ten einde is. o®1 half, geen denken aan. Ik „TVaeus van deze zaak en hersens en rnteJe( .ti morden altijd het beste be taald. i >»Ln wou, j6 nu vertellen," wilde Lolly wete»,-,, (>dat als Glibber en de aarts bisschop et.n plannetje maakten voor een kraak, de Aartsbisschop niet eerlijk zou deelen?" I „Zoo is h',et ook niet," gaf de heer Twist terug. „Hei alsof Glibber naar den aartisbissohc:,, gaat en hem vraagt om hef plan voor h< <t kraakkie." „Nu in dat, geval," zeide de heer Molloy. „Dan verm Ui jh, dat de aartsbisschop eenvoudig t, gen me 20U zeggen.Mol loy, zou ie at-ggen. Maar Do 11} werd. dit nutteloos gesprek, waarbij de ktggthare minuten verloren gingen, moed „Zestig Veertig," zeide hij kortaf. „Zeventig L dertig", verbeterde Chimp. „Vijf-en-zeeMg vijf-en-dertig", zeide de heer Mollof „Top," zei Cfhmp. „En nu zal ik je ver tellen, wat we (.ioen> fh geef je vijf minu ten om zelf iets bedenken en als je dat niet kunt, dan ^erzoek ik je beleefd om me niet te hot-nen, omdat het plan zoo eenvoudig is.". „Nou clan,','Zeide Chimp. „Luister. Jij gaat naar hem kunt tkoopen." «Wel a'fj^menschen wat een idioot voor stel", gy/de Dolly en zelfs de heer Molloy kon e<jfn boonend lachje niet geheel on derdrukken. »Nïet goed, denk je?" ging Chimp on- vest°jorcL verder. „Nee, luister dan maar verddr. Dolly komt eerst bij dien kerel en kik dan verbaasd, dat haar vader er n°«/ niet is." watv" vent en je vraagt, of je „Haar pa. Dan gaat ze dien vent het hof maken en als er nog wat in haar zit van vroeger, dan is die mijnbeer een goeie hoofdpersoon voor het tweede be drijf, als het scherm opgaat,. En dan kom jij op de proppen, Glibber." „Ben ik dan haar pa?" vroeg de heer Molloy, wat verbaasd. „Natuurlijk ben je haar pa! Waarom niet? De heer Molloy, die wat gevoelig was over het verschil in leeftijd tusschen zijn bruid en hem, vond, dat Ohimp niet zoo tactvol optrad als gewoonlijk, maar mom pelde iets, dat hij zich dan wel wat grijs bij de slapen zou maken. „En wat dan?" vroeg Dolly. „Dan," zeide Chimp. „Moet Glibber een komedie opvoeren." De heer Molloy veerde weer wat op. Hij wist, dat hij in die richting groote talenten had. „Glibber zegt, dat hij in dat krot ge boren is, eeuwen geleden." „Wat bedoel je met eeuwen geleden? zeide de heer Molloy schrikkend. „Eeuwen en eeuwen geleden," herhaal de Chimp vastbesloten, „eer hij moest emigreeren naar Amerika en de villa moest verkoopen. Hij' heeft zulke lieve jeugdherinneringen aan het grasveld, waar hij als knaap ronddartelde en aan bidt iederen steen in het huis. Al zijn liefste bloedverwanten bliezen den laat- sten adem uit in de kamers boven. En zoo meer. En dan zeg ik je," besloot Chimp met nadruk, „dat als die vent een aasje gevoel in zich heeft en Dolly het 1 eerste deel goed gedaan heeft, dan vliegt hij er in." Een gespannen stilte. „Het zal wel gaan," zeide Glibber. hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel I f0.65 per flacon. „Het kan gaan," zeide Dolly, met eeni- gen twijfel. „Het zal lukken," zeide Glibber. „Dat kan ik goed. Ik zal dien snijboon binnen drie minuten tranen met tuiten laten builen." „Er hangt veel van Dolly pf," herin nerde Chimp hen. „Laat dat maar aan imij over," zeide de dame, boudweg! „Ik lap het hem wel. Maar luister eens. Ik moet kleeren heb ben. Dèt is nu net iets voor dien hoed met den paradijsvogel, dien ik in Regent- street zag vanochtend" „Hoeveel?" ademde de rest van het verbond. „Achttien pond." „Achttien pond!" zeide Ohimp. „Achttien pond!" zeide Glibber. Zij keken elkaar wat bleekjes aan, ter wijl Dolly onbekommerd doorbabbelde over spieringen en kabeljauwen. „En een nieuwe jurk," ging ze verder. „En nieuwe schoenen en een nieuwe pa rasol en nieuwe handschoenen en een nieuw. „Wees nu eens lief," wenkte de heer Molloy. „Matig je eischen een beetje!" schat!" Dolly hield voet bij stuk. „Een vrouw," zeide ze, „voelt zich niet behagelijk in een sjofele plunje. Dat week je. En je weet net zoo goed, dat een he' altijd het eerst naar je beenen kijkt. "ri wat de handschoenen betreft, kijk die oude lorren eens aan en zeg df „O, goed, goed," zeide Chimp. „Best," kwam de echo van "eer Molloy. Maar hun gezichten waa J: ™en- Ze waren dapper, maar ze, n in stdte, <W V(»"volgd)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1