DERDE EN LAATSTE BLAD. ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Juli BINNENLAND. Bg__ VAN DONDLRDAG 3 JULI 1930 heeft minister Reymer medegedeeld, dat I de Spoorwegraad niet is gehoord over de i uitgave van de huidige reisgidsen. Het gehalte van den kleinen gids, welke overeenkomt met een tot dusver verkrijg- |baar gestelde en blijkbaar gewaardeerde particuliere uitgave, is niet zoodanig, dat de groote meerderheid der afnemers er door moest worden gedupeerd. Dat de groote meerderheid dier afnemers ziph I den grooten gids heeft aangeschaft, is dan ook nÜet juist. kantore te doen aanvragen op daartoe De zuivelindustrie en de oeconomische moeilijkheden. dunne overhemden 3.50-6.00 dunne sokken. 0.75 -1.25 dunne kniebroekjes2.10 dunne borstrokjes 2.10 Slaplinnen boorden 50, 75, 95 c. Zeer mooie keuze. Heerenmodemagazijn, Den Helder. Prov. Staten van Noord-Holland. Aan onze pootabonneé'B doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van 2.—. per postwissel over te maken of op onzt postgirorekening 16U66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Wat betreft den prijs van den grooten gids, zegt de minister, dat dit boekwerk beneden kosterijs verkocht wordt. In verband met de opneming van de buiten-lamdsohe verbindingen in den groo ten reisgids, is het niet mogelijk dezen reeds gelijk met den beknopten reisgids, te doen verschijnen. STEEDS MEER WONINGEN TE EINDHOVEN. Nieuwe bouwplannen voor bijna een millioen. Blijkens mededeeling van den wethou der voor de Volkshuisvesting, den heer P. v. d. Putt, in de Maandagavond gehou den gemeenteraadszitting, staan- er te Eindhoven momenteel 410 woningen leeg, waarvan 121 heerenhuizen. In aanbouw zijn nog 1032 woningen, doch grootendeels niet van het type arbeiderswoning. De gemeenteraad nam inmiddels het be sluit tot den bouw van 216 arbeiderswo ningen en twee winkelhuizen in den z.g. Bennekelsche Akker, onder voormalig Gestel, voor een bedrag van 959.675. DE PHOHI-ZENDER NEEMT DEEL AAN EEN OMROEP ROND DE WERELD. Een radioprogramma ln 1/7 «ec. de wereld om. NEDERLAND EN HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Havas meldt, dat de Nederlandsche re- geering in haar antwoord op het memo randum van Briand inzake het vormen van een federatieven statenbond in Euro pa, naar voren brengt dat het ondernomen werk slechts met succes kan worden be- itroond, wanneer alle Europeesche staten zich kunnen groepeeren en het oeoono- misohe probleem niet meer bij het natio nale probleem wordt ten achter gesteld. VERBINDING AMSTERDAM—RIJN. Wetsontwerp ter teekenlng naar de Koningin. 's-Gravenhage, 1 Juli. In de Kamer- kringen deed heden het bericht de ronde, dat thans het wetsontwerp in zake verbin ding van Amsterdam met den Rijn per koerier aan H.M. de Koningin, die zich, naar men weet, -in Noorwegen bevindt, is opgezonden met verzoek tot teekening. Bij nader onderzoek werd ons dit be richt van betrouwbare zijde bevestigd. (De Telegraaf.) DE WTERINGERMEERPOLDER, Een boschcomplex? Het bestuur van de Nederlandsche Boschbouwvereeniging heeft zich met een brief gewend tot den minister van bin- neniandsche zaken en landbouw, teneinde aan te dringen op spoedige bebossching van de niet voor land- en tuinbouw in aanmerking komende gedeelten van den thans droogvallenden Wieringermeerpol- der. De oppervlakte van dit gedeelte wordt groot genoeg geacht om er een flinke boischwachterij te stichten. Gewezen wordt op de groote beteekenis van een dergelijk boschcomplex niet al-leen ter voorziening in de behoeften aan ver scheidene houtsorteeringen van de landd en tuinbouwers die zich er op den duur zullen vestigen, doch ook ter verfraaiing van- het landschap, _voor windbreking en voor verpoozing. EEN TROELSTRA-MONUMENT. De commissie, ingesteld tot het maken van een plan voor een mofiument ter na- g -Jachtenis van Troelstra, en tot het in zamelen van gelden tot dit doel, is haar werkzaamheden begonnen. De commis sie bestaat uit J. Oudegeest, voorzitter van de S.D.A.P., F. van der Walle, 2e voorzitter van het N.V.V., IJ. G. van der Veen, directeur van de N.V. „De Ar- beidspers". Zoodra de plannen voor het monument eenigen vasten vorm hebben aange nomen, zal de oommissie over de te hou den inzameling nadere mededeeling doen. (Volk). DE LOTING VOOR DE MILITIE. Waar staat de lj ln het alphabet? Het Hbld. schrijft: Eï schijnt onzekerheid te bestaan om trent de plaats, die de letter ij inneemt in de lijsten dergenen, die voor de militie in aanmerking komen het volgend ..iaa?- Wordt Nijkerk dat is de naam, die uit de bus is gekomen geschreven met een i, gevolgd door een j, of met de op twee na laatste letter van het alphabet? W(j hebben laten Informeeren bij de afd. Militaire Zaken ten stadhuize van Almsterdam en vernemen dat het laatste het geval is. De namen met Nij zijn de laatsten van de N; No en Nu staan dus ervóór. Verschillende woordenboeken, o.a. het groote Nederlandsche Woordenboek, doen anders; daarin is het eenige woord, dat met ij begint Nymph, dus met y, zonder punten. Maar 'het komt er voor dit geval natuurlijk alleen op aan, hoe de lijst der aanstaande miliciens is opgemaakt, niet wat taalkundig juist is. HET GROOTE EN HET KLEINE SPOORBOEKJE. „Men vertelt van haar, dat zij buitenge woon methodisch te werk gaat" In antwoord op de schriftelijke vragen „Dat zal waar zijn! Zij was het die het van -het Tweede Kamerlid Van der Waer- idéé opperde om nog vóór het trouwen de den in verband met de uitgave van twee j uitkeering -bij scheiding te bepalen", apoorweggidsen der Ned. Spoorwegen,1 Bulletin, Sydney. Men meldt aan de „N. Rott, Crt.": Maandag heeft een omroep-exp-eriment plaaats gehad, dat voordien nog niet werd genomen. Het betrof een omroep-uitzen- diing door een aantal stations, die een keten rond de wereld vormden. Daartoe zond het kortegolfstation Sche- nectedy W 2 X AD een programma uit, dat door het natuurkundig laboratorium aan de N.V. Philips' Radio mot een spe ciaal daartoe ingericht beam-ontvangsta- tion werd opgevangen. Het programma werd per telefoonlijn doorgegeven naar Huizen, vaar de Phohi-zender het verder uitzond naar Indië. De RJjksradio-di enst te Bandoertg zond op verzoek van de Nederlandsche P.T.T., die haar volledige medewerking verleende, het programma met twee zenders verder door naar Sydney, waar het programma opnieuw werd uitgezonden door het korte golfstation 2 ME, terug naar W 2 X AD, zoodat o-p deze wijze de wereld omspannen werd. De omroeper te Schenectedy kon dus zijh eigen stem hooren, nadat deze een reis om de wereld had afgelegd. Het te Schenectedy gesprokene werd op deze wijze aldaar, den langen weg, dien de uit zending had afgelegd, in aanmerking ge nomen, nog uitstekend verstaan. De radiogolven -hebben voor dit wereld reisje slechts 1/7 seconde noodig gehad. Zooals de omroeper van Schenectedy op merkte, was het suooea van deze proef slechts te -danken aan de Cooperation and Splendid Style tusschen alle betrokken omroepstations. -H-et experiment heeft nogmaals aange toond welk eern belangrijke factor de Phohi-zender is voor den internationalen omroep. Zooals bekend is, is deze zender voor- loopig buiten werking gesteld. BETALING VAN WEGEN- EN RIJWIELBELASTING PER GIRO. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, had aan de ministers van finan ciën en van waterstaat verzocht, het daar heen te leiden, dat, teneinde noodeloozen administratieven omslag te vermijden en onnoodig wachten aan de belasting- en postkantoren te voorkomen, een regeling tot stand kome, waardoor voortaan de wegen- en de rijwielbelasting door middel van den postchèque- en girodienst kan worden voldaan, waarna de wegenbelas- tingkaart c.q. de rijwielplaatjes zouden kunnen worden toegezonden. In antwoord op dat verzoek is thans be richt ontvangen: le. dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat de houders van motorrijtuigen, indien hun het te betalen bedrag bekend is, dit aan den ontvanger overmaken. Tegen toezending van de wegenbelastingkaart bestaan verschillende bezwaren; 2e. dat, evenals voor de verschillende postwaarden reeds het geval was, thans ook voor de rijwielhelastingmerken de gelegenheid is opengesteld, deze ten post kosteloos verkrijgbaar gestelde formulie ren. Deze aanvragen, welke tot elke hoe veelheid. doch tot geen mindere totale waarde dan 5 kunnen worden ingediend, kunnen aan de kantoren der posterijen worden afgegeven of ongefrankeerd in de brievenbussen worden geworpen. De be stelde waarden of rijwielmerken worden dan hij den aanvrager aan huis bezorgd tegen betaling van het verschuldigde be drag. Betaling van de op bovenbedoeld formulier aangevraagde waarden kan ech ter mede geschieden door overschrijving op de postrekening van den directeur van het betrokken postkantoor. Aan de aan vraag wordt in dit geval voldaan nadat het verschuldigde bedrag op de postreke ning van bedoelden directeur is bijge schreven. EXAMENS BOEKHOUDEN. 'De uitslag der examens in boekhouden voor de praktijk vanwege de Vereenig- ging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam in Juni te Amsterdam, Haar lem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Roosen daal, Arnhem, Meppe-l, Hengelo, 's-Her- togen-bosch, Maastricht, Groningen, Leeu warden en Utrecht gehouden, is aldus: Totaal 1333 cand-idaten, niet opgekomen 21, teruggetrokken 8, geslaagd 449. CENSUUR OP DE UITZENDING VAN PERSBERICHTEN. Het persbureau Vaz Dias te Amster dam kreeg Maandagavond via de om-roep- vereeniging, die voor de eerste maal het algemeen programma verzorgde, de mee- deeling, dat de programma-commissie van den rad'ioraad bezwaar maakt tegen 't uit zenden van beursberichten (koersen) in de persberichten. Het persbureau Vaz Dias deelt ons hier omtrent mee, dat de uitzending van beurs berichten (koersen) reeds geschiedt sinds den aanvang van de draadlooze uitzending van persberichten en dat van geen enkele zijde tot nu toe aanmerking werd gemaakt. De directie van het bureau heeft zich in verbinding igested met den Radioraad, daar zij hierin een censuur op persberich ten ziet. Moeilijkheden. Een rapport van de Vereen, voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne. De Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne heeft een rapport en voorstellen over de zuivelindustrie in verband met de oeconomische moeilijk heden het licht doen zien. Voor zuivelbereiding en landbouw acht zij het noodig dat men onmiddellijke consequenties uit de heerschende omstan digheden ten spoedigste trekt ter ver zachting van de crisis en ter voorkoming van directe ongelukken, maar vooral dat men vrijwillig en met beleid ten aanzien van de zuivelbereiding op verschillende punten tot diep ingrijpend initiatief kome- Het eerst bespreekt bet rapport de versobering en de rationalisatie in het algemeen. Het is noodig dat de Nederlandsche officieele vertegenwoordigers in het bui tenland met versterkte intensiteit wijzen op de gevolgen van verhoogde invoer rechten op alle exportbedrijvigheid in het land dat die invoerrechten heft en dat de Nederlandsche regeering bevor dert dat ter zake agitatie gevoerd wordt, speciaal bij de voor export werkende bedrijven, welke beweging de regeering op alle geoorloofde manieren dient te bevorderen, o.a. door daarvoor ruime fondsen besehikbaar te stellen. Het denkbeeld verdient overweging, om landen die voor hun oeconomische moei lijkheden in hooge invoerr chten een uit weg zoeken van Nederlandsche zijde voor zoover die landen voor onzen export van zuivelproducten bijzonder belangrijk zijn behulpzaam te zijn door goedkoop kapitaal te hunner beschikking te stellen met als contra-praestatie faciliteiten voor den invoer van onze zuivelproducten. Verbetering van onze officiëele buiten landsohe vertegenwoordiging op oecono- misch gebied en van de voorlichting der Nederlandsche belanghebbenden door deze vertegenwoordigers is dringend noodig. Wat betreft de sociale politiek merkt het rapport op, dat Nederland ln de sociale politiek de laatste tien jaar te voort varend is geweest. En de loonen ln over heidsdienst worden te veel behandeld als iets dat geheel op zichzelf staat; de noo- dige aansluiting aan de loonen in het particuliere bedrijf bestaat niet en moet gezocht worden. Herziening der ondersteuning van werkloozen is noodzakelijk en stelsel matige, spoedige en belangrijke versobe ring van den algemeenen overheidsdienst is noodig; het Nederlandsche bedrijfs leven wordt belemmerd door de hooge belastingen; belangrijke verlaging der belastingen Is noodzakelijk. Dan richt het rapport zich in hoofdzaak tot de bedrijven zelve. Over de melk merkt het op Het is noodig, dat Nederland zijn oude vooraanstaande plaats op melk- en zuivel gebied, die door ons ter zijde strevende concurrenten bedreigd wordt, herwint. Daarvoor is verbetering van onze melk in de eerste plaats noodig. De Staat ga- randeere gedurende tien jaar een premie van >/io cent per L. melk, welke aan practische doch hooge eischen voldoet en bevordere den overgang tot deze ver beterde melk. Wat de zuivelbereiding in het algemeen aangaat, betoogt het rapport: Alle omstandigheden die gunstig werken op het aanlokken van gezonden onder nemingsgeest, energie, initiatief en ka pitaal tot de zuivelbereiding moeten be vorderd worden. Er moet iets gedaan worden om meer gezonde verhoudingen tusschen de ver schillende bedrijven te bevorderen en vooral om oneerlijke onderlinge concur rent e bij het inkoopen of op andere wijze verkrijgen van melk tegen te gaan. De landbouw-uitvoerwet kan welk ook verder haar nut zij ons tegen den crisistoestand niet helpen voor zoover zuivelproducten betreft. Ten slotte behandelt het rapport de verschillende zuivel- en melkproducten. Voor de Nederlandsche zuivelbereiding kan boter op den duur geen kernproduct blijven. Men moet er zich daarom op toeleggen minder boter te gaan maken en meer andere producten van hooger oeconomisch gehalte, waarbij men echter met zeer groot beleid moet te werk gaan. Over gecondenseerde melk verklaart het rapport: Gecondenseerde melk is principieel een product met een groote en goede toekomst voor Nederland. Uit breiding van onze condensindustrie is mogelijk, mits met verstand geleid. Ver val van onze condensindustrie is het on herroepelijk gevolg van de onbeholpen- beid, die men de laatste jaren in Neder land beoefend heeft. Door sam nwerking van de geheele Nederlandsche industrie is een zeer groote én onmiddellijke ver betering te verkrijgen voor het heden en voortreffelijke vooruitzichten voor de toekomst. Die samenwerking wacht slechts op het oogenblik, dat de betrokkenen haar algemeen zullen wenschen; is dit oogenblik eenmaal aangebroken, dan zal men de vruchten plukken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. 25 gevallen van besmettelijke kinderverlamming ln één week. In de week van 22 tot en met 28 Jun-i zijn in on-s land 21 gevallen van buik- typhus, 209 van roodvonk (Rotterdam 87, Amsterdam 31), 114 van dyphterie (Rotter dam 17), 3 van nekkramp, 25 gevallen van poliomyeMtis anterior acuta en 3 gevallen van encephal-itis lethargica. Voorts 1 ge val van febri3 undulans, 1 geval van dy senteria bacillaris en 2 gevallen van dy- senteria amoebica. In de week van 22 tot en met 28 Juni zijn geen gevallen van emcephalitis na in enting ter kennis van bet Staatstoezicht op de Volksgezondheid -gebracht. BOND VAN MOBILISATIE- INVALIDEN EN VAN HUNNE NABESTAANDEN. Men schrijft ons: Het Bestuur van den Bond van Mobili satie-Invaliden en, van hunne Nabestaan den te Drachten, heeft een- schrijven ge richt tot de Colleges van Burgemeester en Wethouders van alle Gemeenten van het land, met verzoek te laten nagaan en op gave te verstrekken van de namen en adressen van: 1-e. die personen, die gedurende .het tijdvak van 1 Augustus 1914 tot en -met 1 Januari 1920 in militairen dienst zijn geroepen en zonder recht op pensioen uit dien dienst zijn ontslagen uit hoofde van lichaamsgebreken, of nabestaanden, als ouders, weduwen en weezen, wier kost winner de overledene was; 2e. niet-afgekeurde militairen, die ech ter ook niet valide naar huis zijn gezon den, of nabestaanden van dezulken. In de toelichting schrijft het Bestuur o.m., dat het herhaaldelijk is gebleken, dat er nog heel wat gedupeerden in den lande zijn, die in aanmerking kunnen ko men voor een financieele vergoeding van geleden en te lijden schade, doch door velschillende oorzaken hieraan dikwijls voorbij gaan. Zoo is aan velen in 1921 ingevolge de motie-Staalman een uitkeering toegekend, doch later niet weer. Dit komt doordat hen destijds officieel is medegedeeld, dat het hen toegekende bedrag slechts een uitkeering voor ééns was, hetwelk op de assignatie (bevel schrift tot betaling) was vermeld, terwijl in werkelijkheid nadien aan verschillende personen, die eveneens een uitkeering voor ééns hadden ontvangen, ook in de volgende jaren wel -een uitkeering is ver leend. Het (Bestuur schrijft verder, dat heft 't ten eenenmale onbillijk hoewel voor dien goed gezond en hun promotie kansen hierdoor dikwijls -geheel uit het leven zagen weggenomen, thans de schade, die hiervan het gevolg is, alleen moeten dragen. Waar het hier ook een gemeentebelang betreft, vertrouwt het Bestuur, dat het College ernstige aandacht aan haar schrij ven wil wijden. NATIONALE VELDDAG VAN HET LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: De Nationale Veldda'g van het Leger des Heils, welke sinds 1892 regelmatig werd gehouden, vond gedurende de oor logsjaren: en de eerste jaren daarna, niet plaats. Het vorige jaar is echter voor het eerst weer zulk een Nationale Velddag -gehou den en deze had zulk een overweldigend succes, dat daarmede heslist werd, dezen dag weder tot een jaarlijksche instelling te maken. Hare Majesteit de Koningin- Moeder heeft andermaal weder het fraaie, uitgestrekte en voor dit doel zoo bijzonder geschikte bosch, grenzende aan Haar Landgoed te Ba-arn, biervoor afgestaan. Dit bosch ligt circa 10 minuten gaans van de beide stations te Baarn. Deze Nationale Velddag vindt plaats op Woensdag 23 Juli. Feesttreinen zullen tegen aanmerkelijk verminderd tarief uit alle deelen des lands loopen. Verdere bij zonderheden worden later bekend ge maakt. J HET PLAN TOT NAUWERE AANEEN SLUITING TUSSCHEN LANDEN VAN EUROPA. Bij zijn rondreis door Europa is Sauer- wein van de Matin in Den Haag aange k-omen. Óveral vraagt hij de regeering en haar meening over het plan tot nauwere aaneensluiting tu-ssohen de lan-den van Europa. Naar men weet wordt het ant woord van de Nederlandsche regeering binnenkort verwacht. Zij is van plan ter conferentie te komen en er een zeer werk zaam aandeel te nemen. Zij zal er een aan tal persoonlijke opmerkingen maken, die in de eerste plaats de positie van de kolo niale mogendheden betreffen. Verder wil zij de samenstelling en de taak van het politieke comité vaststellen, dat ln den Franschen gedachtengang het uitvoerend orgaan van de nieuwe beweging zal wor den. Minister Beelaerts van Blokland ver zekerde den Franschen journalist, dat Ne derland ernstig door de wereldcrisis ge troffen wordt en dat ons land in den vrij handel het eenige geneesmiddel voor de crisis ziet. Europa maakt den indruk van een gekkenhuis. Als dat zoo doorgaat, zal een moreele en politieke malaise niet uit blijven. Daarom schijnt de a.s. gedachten- wisseling te Genève voor de regeering van het hoogste belang. Eenige ingrijpende economische problemen zullen daar wor den bestudeerd en misschien geheel of voor een gedeelte van Europa worden op gelost. Ook mr. M. W. F. Treub heeft den ver tegenwoordiger van de Ma-tin zijn ge zichtspunten uiteengezet. In het nieuwe provinciehuis aan de Dreef te Haarlem is Dinsdagochtend de eerste gewone zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland gehouden. De voor zitter, jhr. mr. dr. A. Röell, deelde mede, dat in verband met klachten over de ac- custiek in de Statenzaal prof. dr. A. D. Fökker en de heer Breemen proeven ter verbetering zullen nemen. De rekening van de provinciale inkom sten en uitgaven over 1928 werd goedge keurd, evenals de voorstellen tot veriee- ning van subsidies aan het Amsterdam- sehe Conservatorium te Amsterdam en aan het bestuur van de handelsschool voor verkoopsters- te Amsterdam. De voorstellen tot wijziging van resp. salarisreglement en ambtenarenreglement werden goedgekeurd. Bij de behandeling van het prae-advies inzake het adres van den Nederlandsohen bond van personeel in overheidsdienst en den Centralen Ne- derlandschen ambtenaarsbond en omtrent de voorstellen van de leden H. A. Vulik CjS. en S. J. Pothuis c.s., betreffende de verleening van- een vacantiebij-slag aan de provinciale ambtenaren, merkte de heer Aasdier (lïb.) op, dat zijn fractie tegen het voorstel van Ged. Staten zal stemmen. De ambtenaren hebben thans een behoor lijke positie -en het is onjuist om thans, gezien de oeconomische crisis, die positie riog te willen verbeteren. De heer Pothuis (s.d.) trok zijn voorstel ln. De heer De Jong van Schouwenburg zal het voorstel niet steun-en. Niemand heeft gevraagd de salarisgrens van 3000 op 5000 te verhoogen. De heer Gerhard, lid van Ged. Staten, beantwoordde de sprekers. Wat betreft de critiek op d-e verleening van den vacantie- btjslag aan gehuwde ambtenaren, zei spr., dat men van de idee -is uitgegaan, dat de gehuwde ambtenaar een behoorlijke va cant ie moet kunnen genieten. Het voorstel van Ged. Staten wordt in. stemming gebracht en met 51 tegen- 12 stemmen aangenomen. Goedgekeurd is een voorstel ten aanzien van een- aanvraag van het gemeentebestuur van Marken om een -bijdrage ten behoeve van de stichting van een- gebouw voor medische en verplegingsdoeleinden- op dat eiland; een voorstel ten aanzien van een aanvrage van „Zonnestraal" ten behoeve van de uitbreiding van haar sanatorium voor arbeidstherapie met een tweede pa viljoen; een voorstel tot verleening van een subsidie aan den proef- en schooltuin Kennemerland te Alkmaar. Het voorstel ten aanzien van een aanvrage van de r.-k. vereeniging tot verschaffing en- verbete ring van opvoeding en onderwijs ten be hoeve van den land- en tuinbouwstand in het bisdom Haarlem, om een -bijdrage ten behoeve van de stichting van een tuin- bouwwinters'chool te Beverwijk, is na eenige opmerkingen van de heeren An kersmit, Dekker en Thomassen aange nomen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9