GROOTE STRANIITEKTEN Litra groete STRANDTLNtEN I!STRANDSTOELEN f 1.98. PUROL S. COLTOF, Etangedsatie. - Palmstraat. WESTSTRAAT Radiografisch Weerbericht. Advertentiën Anti-Kermis-BIJEEN KOMST KANAALWEG. versterkte hoeken, solied handvat en veersloten 3.20 1.95 2.45 Fiber Koffer Licht, goedkoop en sterk 4.60 5.85 7.00 Rieten Koffer met plaidrlemen 2.85 3.85 4.85 Leder Koffer prima rundleder 10.8O 10.— 24.— AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Oost-lndië. LUCHTVAART. Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherijberichten. f 10 50 van f 16.50 nu ff 13.50 Dieuwertje van Waardenburg-Leijen, Per 5 K.G. ff 0.25 Drukkerij HELDERSCHE COURANT. HANDKOFFERS 45 om. 55 cm. 45 cm. 50 cm. 60 cm. 70 cm. VAN WILLIGEN Congreseotmité blijft dloorgaan ondanks bet verbod. VaLabhai Petel, die deze dagen uit de gevangenis werd ontslagen, is te Bombay aangekomen en daar in optocht naar het congresgebouw gebracht. Hij deede mede dat bet oongrescomitó zou bijven func tioneer en in weerwil van bet besluit der regeering dlat bet een onwettig lichaam wasi DE BURGEROORLOG IN CHINA. Naar verluidt zou men In Noord-Ohina op het spoor gekomen zijn van een samen zwering tegen het leven van verschei dene generaals, die ook aan het hoofd staan van den opstand. In Peking werd een man gearresteerd, die de opdracht zou hebben ontvangen, den aanvoerder van den linkervleugel der opstandige Noordelijke troepen Jen Si- sjian, om het leven te brengen. DE CHAOS IN CHINA. Bandieten hebben twee Engelsche vrouwelijke ^zendelingen ontvoerd in de provincie Foekiën. Zij vragen een los prijs van 100,000 dollars. In het Noorden van de provincie Hoe- nan ontvoerden communisten Bpaansche katholieke zendelingen. Te San Francisco aangekomen. De „Southern Cross" is gisteren te San Francisco aangekomen. Hiermede heeft Kingsford Smith nu zijn vliegtocht om de wereld volbracht OVER DEN OCEAAN. Costes en Bellonte. Oostes en Bellonte hebben met hun Ooeaanvliegtuig gisteren een proefvlucht gemaakt, die ongeveer vijftien uren heeft geduurd. Zij zijn daarna op het vliegveld te Villaooublay gedaald. Beiden waren zeer tevreden. Het is waarschijnlijk, dat zij in het midden van de volgende week het is volle maan zullen starten. DE LUCHT-ESCAPADE VAN FOKKER. Fokker, een der stoutmoedigste en be kwaamste vliegers ter wereld, die te New York (stad) had gevlogen zonder het brevet te bezitten, werd door een com missie. geëxamineerd. Hij kreeg het leerling-diploma en mag zich nu verder bekwamen voor bet definitieve examen. Bovendien moet hij1 500 betalen. Het lijkt een kinderachtige plagerij van klein geestige dienstkloppers. EEN SPRONG UIT DEN HOOGE. Op het Rooseveltvliegterrein bij' New York heeft een jong machinescbrijfster- tje, juffr. Rita Schoemaker, een sprong gedaan uit een vliegtuig. Zij was solide bevestigd aan een valscherm; en het dap pere juffertje is er goed afgekomen. De Doorzitten Smetten Zonnebrand die in de nieuwe wijken, er valt van hun allen een bepaalde karakteristiek te geven, al zal ik diat dan dezen keer met doen. merkwaardigheid van het geval was, dat het vliegtuig op 15,000 Eng. vt. hoogte vloog, toen het meisje er uit sprong. Dat zou, voor vrouwen, het record zijn. HET WERELDRECORD VOOR LANGDURIG VLIEGEN. Nog steeds in de lucht En het brengt geld op. 9 De gebroeders John en Kenneth Hun- ter waren bij het afzenden van dit bericht met hun vliegtuig City of Chicago nog steeds in de lucht. Gedurende 524 uren hebben zij 150 maal benzine in de lucht bijgevuld. Zij hebben het oude record! reeds met meer dan honderd uur gebro- ken. Men neemt aan,, dat wanneer zij luchtscholeax landen, zij een fortuin zullen ontvangen. Twee openluchtscholen voor het Een der petroleummaatscbappijen is hun of zieke kind waren we reeds ryx. /-« 100.000 dollar schuldig, n.1. 1000 dollar werden door ons Gemeentebestuur, voor voor elk uur, waarmede zij het oude re- namelijk op aandrang en onder medewer- oord slaan. Een andere maatschappij be- kinig van de Ver. voor Openluchtscholen taalt hun van heden af een zeker bedrag (in 1923 opgericht) gesticht* De resultaten, Dezen keer wèl nog een en ander over iets wat twee, boven reeds genoemde din gen examens, school enterrassen, als 't ware samengerijpt: onze open per minuut. Humoristische recordvliegers. De geboeders Hunter, die met hun vliegtuig City of Chicago reeds alle tijds- records voor het vliegen met aanvulling van brandstof hebben geslagen, maken daarmee aardig wat fortuin. Er zijn ech ter reeds kapers op de kust. Vier deden hun aanspraken gelden op een deel van de winst. De gebroeders zijn door den deurwaarder daarvan in kennis gesteld en hebben nu den rechter verzocht den 8sten Juli zitting te houden in vliegtui gen en hun toe te staan hun verklaringen per draadlooze af te leggen. Het stille zomerleven. Onze terrassen. De openluchtscholen. DE HOTELBRAND TE BRASTAGI OP DE KARO-HOOGVLAKTE. Een dame ernstig gewond. Twee bedienden vermoedelijk; om gekomen. Medan, 2 Juli 1930. In aansluiting op het bericht, inzake het afbranden van het hotel „Bélvédère" te Brastagi wordt nog gemeld, dat de groote brand vermoedelijk is ontstaan achter het buffet in de groote zaal. Het grootendeels uit hout opgetrok ken hoofdgebouw was spoedig een vuur zee. Bijgebouwen, garage en keuken ble ven gespaard door het doorkappen van de verbindingsgang. Een logeergast, de heer Tiserand, ont dekte den brand 'a morgens om half vijf en sloeg alarm, waarop hij een 10-tal medegasten wekte, waarvan verschillende naar het dak vluchtten. Zij konden langs een bamboeladder worden gerei Een der dames, mevrouw Limburg, sprong van 5 meter naar beneden en werd daarbij vrij ernstig gewond. Een andere dame ge raakte licht gewond toen een aaneenge knoopte handdoek, waarlangs zij afdaal de, losliet. De bagage der gasten is ge- heel verbrand, zoodat zij slechts beschik-1 ten over hun nachtgewaad. Bluschmate- riaal ontbrak. Tal van gasten waren juist den vorigen dag vertrokken in verband met het einde der school-vacantie. Een baboe en een hotel-boy worden vermist. Beiden zijn naar alle waarschijnlijkheid omgekomen. Het nagloeien der overblijf-1 selen belet een onderzoek. De totale scha- de kan nog niet worden opgegeven. Het verzekerd bedrag bedraagt 1 Va ton, ter wijl de eigenaar 4 dagen tevoren een be- drijfsverzekering sloot. DE SOUTHERN CROSS. Uit Chicago vertrokken. De Southern Cross is Donderdagoch tend om 6.45 (Amerikaanschen tijd) uit Chicago vertrokken naar San Francisco. Kingford Smith heeft verklaard, dat het idee om de Southern Cross te moeten verkoopen hem zwaar viel, maar het vliegtuig zou hem na den terugkeer naar New-York niet meer van nut kunnen zijn, daar hij per boot naar Engeland gaat. Zijn 3 metgezellen blijven nog eenigen tijd te New-York. In deze nog steeds voortgaande reeks mid-zomersche dagen ligt het stedelijk leven in het algemeen, en zoo ook het leven in de hoofdstad, min1 of meer stil. Tenminste het leven, waar zoo in de krant over te schrijven valt. Wél klopt het leven, zooals altijd om dezen tijd van het jaar, angstig of hoopvol, al naar het valt, in de harten van ontelbare jeugdige Am sterdammers, die thans bij honderd-, ja bij duizendtallen onder verschillende exa menmessen liggen en slachtoffer zijn van onze nationale traditie, die nu eenmaal wil dat in deze maanden de eene, oudere helft der bevolking de andere, jongere helft examineert, maar dut zijn dan zoo de meer besloten, intieme tragedies of blij spelen die tot den familiekring beperkt blijven en alleen door middel van de nuch tere opgaven der geslaagden benevens het aantal afgewezenen, in de pers hun neer slag vinden. Stil ligt, grootendeels, het officieele leven op het Prinsenhof, waar wethouder Wibaut als waarnemend burgemeester op treedt, nu de heer de Vlugt in Liverpool de geneugten, die een eeregast ten deel vallen, smaakt. Stil ook ligt het leven in schouwburgen en bioscopen, al doen voor al die laatste hum uiterste best den loop er eenigszins in te houden met behulp van extra goedkoops zomer-serie-kaarten, van speciale ventilatie-systemen die, naar aan gekondigd wordt, de temperatuur in de zaal aanmerkelijk koeler maken dan bui ten, enz., enz. Maar wat leeft in volle kleur en fleur, het zijn de terrassen, die nu als 't ware een volledige op enlucht-staalkaart vormen van de verschillende elementen waaruit het hoofdstedelijke bestaan is samenge steld en1 die voor 't meerendeel allen hun eigen karakter hebben. De daktuinen, we hebben er een op het gebouw van de Amst. Mij. voor Jongemannen aan het Leidsohe boschje en een ander, in aan leg tenminste, op het Carlton-hotel, willen blijkbaar nog niet goed, misschien wel gevolg van het fedt, dat zü uit den aard der zaak één van de grootste attrac ties van het begane-grond-terras missen: de gelegenheid om op z'n gemak de voor bijgangers te bekijken ente becriti- seeren Bovenaan in dekaste-indeeling dier terrassen staan zeker die op het Leidsche plein, meer speciaal die van Trianon en het American Hotel. Zij zijn ongetwijfeld het meest ohicque, het meest mondaine. Deze laatste woorden dienen bij ons in Amsterdam echter altijd met een korreltje zout genomen te worden; zij geven zeker geen aanleiding om, zooals onlangs nog door een wat romantisch en „blazerig" (overigens niet-Amsterdamsch) kranten- schrijver gedaan werd, tot het aanhef fen van lofzangen op het daar ten toon "ftsureide weeldedeven, of tot het ma ken van vergelijkingen met de mondaine terrassen in internationale luxe-plaatsen als Nice en Monte Carlo. Het is waar: zoo 's middags tusschen vier en zes dan lijkt 't er, vooral aan den kant van Trianon, wel een beetje op, ziet men Amster- dam's wereld, speciaal het vrouwelijk deel, -vermengd met Amsterdam's halve of drie-kwart-wereld zich hier verzamelen, de nieuwste toiletten ten toon spreiden, elkaar toelonken, de laatste schandaaltjes bespreken, sorbets en cocktail drinken. Maar 't blijft tenslotte toch, al telt men alle halven, driekwarten en andere frac ties erbij, een heel klein, beperkt wereldje, dat reeds niet opweegt tegen de al weer wat grootere ruimte, waarmee men aan den anderen kant, bij American, te maken krijgt. Daar is 't zeker tegen het oud- Hoilandsohe kopje-kofflie-uur, om en bü elf, het meest mondain. Dan laten de mevrouwtjes, die straks misschien hun kinderen van school of hun man van het kantoor opwachten en die zich thuis, van wege de hulp, die zij zich kunnen veroor loven, er neer, maken er hun praatje, kijken nieuwsgierig naar de van buiten komende gasten, die omstreeks dien tijd per auto uit de omliggende forensenstre ken plegen te arriveeren en die hun wa gens om het voorliggende gazon aan par keerenkijken ook nieuwsgierig en meestal iet of wat benijdend (wat moet dat leven interessant zijn) naar de tooneel- menschen, acteurs en actrices, die nu, druppelsgewijs vanuit den artisten-uitgang van den Stadsschouwburg naar dat terras beginnen te vloeien.... Langzamerhand komen nu ook de leden van onze balie vanaf het Paleis van Justitie hierheen af zakken, mitsgaders meerdere leden van de Rechterlijke Macht Dat geeft zich dan, al Jesaam, ook het journalistieke element begint zoo tegen het middaguur te ver schijnen, het air van' wat lui, iet of wat verveeld-genietende vacantiegangers maar het blijft toch altijd een air, een kleine comedie die men voor zichzelf en anderen opvoert, men laat zich schijnbaar volkomen zorgeloos, wat vaag-cfroomend langzaam rookend en zijn drank slurpend zonnen, wuift loom enkele vrienden en be kenden. toe en doet alsof men werkelijk van alles af, een vacantiedag in zalig niets doen slijt.Maar de dikke portefeuilles, die onder tegen de tafelpooten aanleunen, het plotseling op elkaar toeschieten en heftig, diep-geïnteresseerd in gesprek raken van twee relaties, düe elkaar juist moest hebben voor de een of andere zaak, het spreekt een andere taal, de taal die we hier, zelfs in den stillen zomertijd noodt heelemaal kwijt raken: die van den ajjbeid, van het werk.... Dat werk, die arbeid komt dan tegen- 1 uur nog meer onver bloemd opzetten in- groepjes zakenmen- sohen, die hier, al lunchend hun nieuwe transacties komen bespreken, hun nieuwe contracten, boven de sniegeleitjes en de broodjes en de 'koffie onder die loupe ko men nemen. Tegen twee uur is de eb dan ingetreden; een ndeuwa terrasvloed komt vervolgens tegen het borreluur op zonder dan evenwel de mond'ainiteit van de eer ste ochtenduren met zich mee te voeren. Dan vindt men, zooals gezegd, die mon- dainiteit aan de overzijde. Zoo hebben de terrassen hun eigen sfeer, hun eigen speciale uren ook. Die op het Damrak, die op het Remtorandtplein, de eerste openluchtsohool ging in begin 1926 open zijn zoo gunstig geiweest, dat genoemde vereeniging gegronde hoop mag koesteren, dat haar ideaal (iedere wijk van de hoofdstad tenminste één open- luchtschool!) binnen niet al te veel jaren bereikt zal worden. Deze eerste vereeni ging op dit gebied redeneerde: wat goed is voor het zwakke kind, is zeker ook goed voor het gezonde kind" en nu ook. nog eens apart, naast haar algemeene pro paganda „tot het verkrijgen van inrich tingen' van onderwijs en verpleging van zwakke kinderen" (zooals het in de Sta tuten staat) de „openluchtsohool voor het gezonde kindf' is gaan bepleiten, achtte zij niet nooddg. Anderen, onder aanvoering van' enkele kinderartsen, vonden dat echter wèl en zoq kwam de Vereen, voor Open luchtscholen voor het gezonde kind" tot stand, die al snoeddg eveneens door B. en W. tot „bouwen" in staat werdi gesteld en wier eerste school dezer dagen aan die Cliostraat, in het nieuwe „Zuid" geopend werd. Men liet daar een hoogst opvallend, wel ultra-modern, bouwsel verrijzen, dat met zijn beton- en ijzer-constructie en z'n grootendeels glazen wanden en' tochtscher men' eigenlijk niets anders is dan. een kunstzinnig op elkaar gestapeld1 aantal open terrassen. Nog altijd is het groote publiek er aller minst van overtuigd, dat de openlucht- school voor gezonde kinderen ook maar eenige beteekenis heeft Toch is het een feit, dat reeds vele „deskundigen" zoowel opvoedkundige als medische, dit soort school reeds betitelen als het „normale type school de toekomst" voor alle kinde ren zonder onderscheid. Vooral dr. Hejjermans, de directeur van onzen Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, is een groot voorstander van dit soort scholen en hij ook is een dergenen, die met kracht en ten sterkste ontkent, dat ons klimaat niet voor een en ander geschikt zou zijn, een argument, dat de tegenstanders, ook deze zijn er onder de deskundigen zeer zeker nog te vinden, zoo gaarne naar voren brengen. Men verkeert, dat is waar, nog gedeeltelijk in het stadium van het experiment, van de proefneming. De thans geopende open- luchtschool voor het gezonde kind, de eerste van dezen aard, zal mede, door het verschaffen van waardevolle gegevens, die proefneming een belangrijk stuk ver der brengen. En het is mogelijk, dat we hier het begin van een ware „schoolrevo- lutie" waarin vele tot nu toe geldende waarden zullen worden „omgedraaid", zoo dat L.O. misschien binnen enkele jaren tot O. L. Open Luobtonderwijs zal worden! GETROUWD: T. Joustra en L. A. Pielaet. BE\ ALLEN: E. Clee—de Kok, d.; J. HendriksPasterkamp, z. OVERLEDEN: J. v. d. Meer, 72 j.; L. J. Weijdt, 79 j.; M. J. WillemseThomas- se, 76 j. „GROOT" EN „KLEIN". Onze landgenoot Fokker werd in Amerika tot 500 dollar boete veroordeeld wegens acrobatisch vliegen" zonder vergunning^ Hij moest een vliegexamen als .amateur" atie"C"- Courantenbericht. Als je Holland „klein" hoort noemen „Geografisch' wordt bedoeld, Dan zal niemand dat ontkennen, 't Wordt maar al te vaak gevoeld. Dat wil echter nog niet zeggen: Holland is in alles klein. 'k Denk aan Philips en aan Fokker, Die er toch wel mogen zijn. Ja, een klein land kan heel groot zijn Maar, let wel, een groot land klein. 't Droge land tapt „droge moppen. Maar ze kunnen bitter zijn. Wist u, dat men onzen Fokker Daar een „amateurtje" noemt? Is die man soms om iets anders Dan z'n vliegtuigbouw beroemd? 't Droge land zal dat niet weten. Anders heeft 't alle schijn Dat een groot land eens wil toonen Waarin of 't „klein" kan zijn. B. H. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. ,JDe Stad Amsterdam", 4 Juli. Op de voorpagina een mooie foto van den cmd'en schoenpoetser op het Rembrandtplein, 'n karakteristieke kop, heel mooi weergegeven. Van Amsterdam zijn er allerlei gebeurtenissen opgenomen met de camera, o.a. de oude Indiaan met zijn vrouw, opnamen van de openluchtschool voor het gezonde kind, die dezer daQen geopend is, terwijl van de ruïne van Brede- rode nabij Haarlem op een volgende bladzijde eenige opnamen zijn gemaakt. „De Paarlen van het Geluk" Is de titel van een nieuwe film, waar van we hier eenige opnamen vinden. Natuurlijk is de aardbeientljd ook door de camera vereeuwigd: het is een buitengewoon aardbeien)aar, dank zij den warmen zomer. Het prachtig gelegen Mon- treux in Fransch Zwitserland vinden we in een mooie opname vereeuwigd. 3 Juli. Aangebracht door korders: 1287 tongen, p. st. 1250 kleine tongen, 18 kisten schol I, p. k. 20 Kisten schol II, p. kist 16 kisten schar, p. kist Door haringvisschers: 5 tal haring, p. tal 15 tal geep, p. tal 1049 K.G. ansjovis, p. K.g. 4 Julk Aangebracht door korders: 1674 tongen, p. stuk 1890 kleine tongen, p. st. 34 kisten schol II, p. k. 22 kisten schol I, p. kist 27 kisten scharren, p. kist Door haringvisschers: 16 tal geep, p. tal 277 k.g. ansjovis, p. k.g. 0.50-0.30 „0.100.05 8.005.50 3.00—0.75 4.00—2.50 4.95 5.70—4.33 „0.27 0.45-0.30 „0.10-0.05 2.50—1.00 8.504.75 4.25—3.00 4.90430 „0.27 Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 'Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsah Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 765.5 te Vardö. Laagste stand 743.8 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit N. tot O. richtingen, zw. bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk regen- lof V>n- weerbuien, geen verandering in tempera tuur. 312.5 MTLLIOEN GULDEN. De onlangs overleden millionair Thomas Fortune Ryan die zijn geld voornamelijk met spoorwegen, tabak en elektriciteits maatschappijen had verdiend, blijkt een vermogen van 126 millioen dollar (312V» millioen gulden) nagelaten te nebben. 'Het is op één na het grootste vermogen dat ooit in de Vereenigde Staten voor de suo- oessie-rechten geschat ia Fayne Whitney heeft vroeger 194 mdl- lioeai dollars nagelaten. •51 Den 19den Juli a.s. hopen A onze geliefde Ouders, ie, j LEENDERT REINDERMAN t ,1 en -<! JOHANNA VAN SLOTEN, •5! hunne 25-Jarigs Echtveree- ri niging te herdenken. Dat ii v zij nog lang gespaard u Jj! mogenblijven,isde wensch Is. 0 van hun liefhebbende J Kinderen, Behuwd- f 7\ en Kleinkind. Den Helder, 6 Juli 1930 jf In plaats van kaarten Verloofd M. KLEUN en Th. TEN WOLDE. Den Helder, Molenstraat 194,'r 6 Juli Amsterdam, 1930. Hoofdweg 263II, Thuis: Zondag 6 Juli, van 35 uur, Molenstraat 194. ZONDAG v.m. 10 uur Ds. R. C W J. HOEK, Bed. H. Avondmaal, 's Avonds HALF ZES Ds. R. C. W. J. HOËK, Dankzegging. Heden overleed, aa een kortstondig lijden en na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde en zorgzame Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw ANNA GR00FF, Echtgenoote van Romündus Bartholomeus Leewens, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Uit aller naam, R. B. LEEWENS, Kinderen en Kleinkinderen. Den Helder, 3 Juli 1930. Middenstraat 92. WM in de Gereformeerde Kerk, op MAANDAG 7 Juli, 8 uur. ONDERWERP: „DE LEVE N S REI S". a. De aanvang: „De wijde en enge Poort": Ds. F. TOLLENAAR. b. De weg: „De breede en de smalle": Ds. E. R. DAMSTÉ. c. De reizigers: „De velen en de weinigen": Ds. P. H, BORGERS. d. Het doel: „Verderf en leven": Ds. R. C. W. J. HOEK. Eenige kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht om U kennis te geven van het overlijden van onze innig geliefde Echtge noote en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster en Behuwdzuste'r, in den ouderdem van 56 jaar. Uit aller naam, A. W v. Waardénbürg. Den Helder, Juli 1930. Wachtstraat 38. Oude Couranten

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 10