S. A. KANNEWASSER ZN. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. BINNENLAND. SAM EN ZIJN SCHAT Nr. 6828. EERSTE BLAD ZATERDAG 5 JULI 1930 58ste JAARGANG üe voorbereidende ontwapeningscommissie. - De finan- cieele dekkingsontwerpen door den Rijksraad aanvaard. - Scheuring bij de Duitsche nationaal-socialisten. - Het zestiende congres der communistische partij. - De burgeroorlog in China. TWEEDE KAMER De vlootwet. FE UILLETON Komt Tobralco aan bet stuk zien VOLLEDIGE GARANTIE, HELDERSCHE COURANT tm Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en o\enge landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f r. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingeï. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, is jhr Loudon, de voorzitter van de voorberei dende ontwapeningscommissie van den Volkenbond!, voornemens in November een zitting van de ontwapeningscommis sie te Q-enève bijeen te roepen, zorider rekening te houden met de vraag, of vóór dien tijd de geschillen tussohen Frankrijk en Italië, inzake de vlootkwestie, zijn bij gelegd. In verband met den wensch van Frank rijk om de onderhandelingen over deze politieke moeilijkheden met Italië langs den langzamen diplomatieken weg voort te zetten, is, voegt de medewerker er aan toe, een regeling voor dien tijd nauwelijks waarschijnlijk. Briand heeft totnutoe een antwoord van Frankrijk op de Italiaan- scihe voorstellen inzake het stopzetten van den vlootbouw vermeden. Deze voorstel len, oorspronkelijk afkomstig van Mac Donald, vinden in Frankrijk behalve bij de socialisten, geen steun. In deze om standigheden moet men volgens een mede werker van de „Daily Telegrahp" met een algemeene wapeningswedloop in Eu ropa rekening houden. Het zou dwaas zijn te gelooven, dat de voorbereidende ont wapeningscommissie, deze ontwikkeling zou kunnen tegengaan. De Duitsche rijksraad heeft Woensdag na een debat, dat anderhalf uur duurde, de financieel© wetsontwerpen der regee ring aanvaard, met groote meerderheid van stemmen. De wetsontwerpen zullen nu Maandag a.s. op de agenda van den Rijksdag staan. Naar Donderdag in den Rijksdag werd verzekerd, heeft de radicale vleugel van de natlonaal-sociallstlsche partij zich van deze partij afgescheiden en een nieuwe organisatie, de revolutionaire nationale arbeiderspartij', gevormd. Deze nieuwe partij is in den Rijksdag vertegenwoor digd door den afgevaardigde Georg Stras- ser en men vermoedt, dat ook graaf Reventlow zich bij haar zal aansluiten. Tot de andere leiders behooren Otto Stras- ser en majoor Buchrucker, gewezen lei der van de zwarte rijksweer. IÉ Het Russisch telegraafagentschap pu bliceert een uitvoerig bericht over het verloop van de zitting van het communis tisch congres op Dinsdag. De verklaringen van Tomski, Rykof en Oeglanof over hun onderwerping aan de meerderheid in de partij, werden door ver scheidene leden van het congres bespro ken. Het grootste gedeelte constateerde, dat de verklaringen van de leiders der reohtsche oppositie onvoldoende en on aannemelijk zijn. Van verschillende kan ten werd geëisoht, dat zij uit de partij zul len worden gezet. In de zitting van Woensdag is een uit voerige motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin de politiek van het centrale oomité in alle opzichten wordt goedgekeurd en de dank van de partij voor het beleid wordt uitgesproken. In de resolutie wordt verder aan de rechtsehe oppositie de scherpste bestrij ding aangekondigd. Het centrale oomité wordt uitgenoodigd de scherpste maat regelen te nemen tegen alle leden van de partij, die de fractievorming binnen de partij bevorderen, die zich schuldig maken aan afwijkingen van de algemeene beginselen en die daardoor onzekerheid veroorzaken. De voortzetting der collectivisatie wordt warm aanbevolen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de tot nu toe verkregen resultaten van het vijfjarige plan de hoop schijnen te recht vaardigen, dat dit plan reeds in vier jaar zal kunnen worden doorgevoerd. „De beslissende overwinning van de Chineesche regeeringstroepen die zij in Zuid-Hoenan op de insurgenten uit Kwangsi en de communistische „ijzeren divisie", volgens een officieel bericht uit Nanking, behaald hebben, zal wel niet meer dan een episode zijn in een strijd, waarvan het einde nog niet te zien is", aldus schrijft de Nw. Rott. Crt. „Maar zij zal den moed van de Nationalistische re geering verlevendigen die tegen de ver bonden legers van de generaals Jen-Sji- sjan en Feng den laatsten tijd aan het front van den Loenghai-spoorweg vrijwel geen voortgang heeft kunnen maken". „Het zou een geluk zijn als de commu nisten in Zuid-Hoenan een zwaren klap hadden gekregen zegt hetzelfde blad want een medewerker, die goed met de toestanden in China vertrouwd is, heeft juist uiteengezet dat het strijdbare oom- munlsme in China, hetwelk thans den vorm van een agrarische revolutie tracht aan te nemen, het land voor het gevaar van een derde revolutie heeft gesteld, waartoe Moskou zijn krachtige medewer king met geld en raad verleent. Juist Hoenan is een van de groote brandpunten van het communistische offensief, maar natuurlijk blijven er nog vele over, welke de centrale regeering bitteren last kunnen veroorzaken. VACANTIEHUIZEN VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Men meldt aan do Nw. Rott. Crt.: Dezer dagen is opgericht de spoor- en tramwegvacantiohuizenstichting, die zich ten doel stelt, de beschikking te krijgen over vacantiehuizen aan zee of in de buurt van bosoh en heide, waarin het spoor- en tramwegpersoneel met zijn ge zinnen de vaoantie kan doorbrengen. Als proef wordt nog dit seizoen een begin gemaakt met zes vacantiehuisjos te Zand voort, die in de onmiddellijke nabij heid van de zee worden gebouwd. Deze huisjes de wel bekende verplaatsbare woningen van de Nederlandsohe Spoor wegen worden voorzien van gas- en waterleiding en worden door de stichting oompleet gemeubileerd en van inventaris voorzien. De gebruikers zullen alleen hebben de zorgen voor linnengoed, de kens, messen, lepels en vorken. In ieder huisje zijn drie slaapgelegenheden, elk voor twee personen. Indien mogelijk zal op 19 Jtuli met de exploitatie worden begonnen. 'De huur van deze huisjes bedraagt 1.76 per dag met inbegrip van gebruik van gas- en waterleiding. Er moet voor ten minste een week gehuurd worden; het maximum huurtijdperk zal in den regel twéé weken zijn. Het ligt in de bedoeling om als de proef slaagt, het volgend jaar het aantal vacan- tiehuisjes aan zee uit te breiden en ook op de Veluwe zomerverblijven in te richten. Het bestuur der stichting bestaat uit de heeren dr. J. H. Jonokers Neboer te Bilt- hoven, ir. P. M. Montijn in den Haag, P. Möltmaker en P. P. A. Landskroon te Utrecht. Het voorlooptg verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de suppletoire begrooting van defen sie 1930. Ontleend is daaraan: Verscheidene leden verklaarden tegen hetgeen hier wordt voorgesteld, ernstig bezwaar te hebben. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de regeering ge dane voorstel een versterking van de vloot met 50 pet. Het gaat lijnrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Ka mer met betrekking tot de toen aanhan gige vlootwet gegeven. Toen ging het om 2 kruisers, 12 jagers en 16 duikboo- ten, thans wil de regeering 3 kruisers, 12 jagers en 18 duikbooten. Tegen het min UehkcLdril ToMee. dere heeft in 1923 het Nederlandsche volk zich ondubbelzinnig uitgesproken. Met de opvoering van haar eischen gaat de regeering in tegen den algemeen ge voelden wensch van vlootbeperking. Wat kan toch de regeering bewogen hebben een zoo aanzienlijke versterking van de vloot te ontwerpen? Behalve in strijd met de heerschende strooming ten aanzien van den omvang der vloten en bovendien volkomen onnoo- dig, achtten de hier bedoelde leden de ontworpen vlootuitbreiding ook ten eenen male ondoeltreffend. Bij een conflict in het Óósten zou onze vloot toch nog slechts weinig beteekenis hebben in verhouding tot de vloten van de grootmachten. Heeft de regeering zoo werd gevraagd nog dezelfde doelstelling voor oogen als in 1923 en in 1927? Deze leden achtten een politievloot voor lndië de eenig juiste. Van meer dan één zijde kwam men tegen deze beschouwingen in verzet. Men wees er daarbij allereerst op, dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarbij het gaat om den eersten termijn voor den bouw van twee schepen: een kruiser en een flottieljevaartuig. De regeering heeft een schema overgelegd, volgens hetwelk naar haar meening in de komende elf jaren moet worden te werk gegaan. Over dien verderen aanbouw wordt echter bij dit wetsontwerp niets be slist Daarom gaat een verwijzing naar het gebeurde in 1923 niet op. Deze leden achtten hetgeen thans door de regeering wordt voorgesteld, alleszins redelijk. Deze voorziening zal h.L, wijl zij over een vrij groot aantal jaren verdeeld is, van de schatkist niet meer vergen dan tot dusver jaarlijks voor dit doel werd uitgegeven. Hetgeen door de regeering wordt voor gesteld, zal zeker geen schade doen aan den goeden geest, mede door de Vloot- conferentie gewekt. Onvoldoende verzor ging van de belangen der vloot heeft een gr00ten achterstand ln den aanbouw doen ontstaan. De minister staat nu voor het moeilijke vraagstuk de vloot weer op peil te brengen zonder dat daarvoor te groote financieele offers worden geëischt. Hij heeft in het thans ter tafel liggende pla ngetraoht dit vraagstuk op te lossen. Sommige leden wezen erop, dat de mi nister mededeelt, dat de kosten van aan bouw zullen blijven beneden het gemid delde der gelden, welke in de laatste 8 jaren voor dat doel werden toegestaan. Deze leden verklaarden niet te kunnen inzien, hoe zulks mogelijk is, wil de ont stane achterstand op rationeele wijze wor den ingehaald. Eenige leden betreuren het, dat de re geering niet vóór of uiterlijk tegelijk met het onderhavige wetsontwerp een ont werp heeft ingediend betreffende die verdeeling van de kosten van de vloot over de Rijks- en de Indische begrooting. Deze leden waren van meening, dat ook de minister van koloniën het ontwerp had moeten onderteekenen. In ieder geval zouden zij gaarne zien, dat de minister van koloniën tegenwoordig wilde zijn bij de openbare behandeling, o.m. in verband met de bespreking der personeelsterkte. Sommige leden stelden de vraag, waar- TOBRALCO GEMAKKELIJK TE WASSCHEN MOEILIJK TE VERSLIJTEN I11 Uit het Kngelseh door P. G. WODEHOUSE. 30) Op Midways was deze (maaltijd ailtijd zoo rustig en ordelijk verloopen, het was het symbool van alles wat weelde en ge mak in het buitenleven was, een maal vam een_ paar zachte woorden en kranten- geritsel, van zonnestralen, di© over zilver gleden, van een knappend vuurtje in den winter; een heel rustige maaltijd, iet» waardigs. Het ontbijt van San Rafel was eenvoudig een inslikken van voedsel, en lederen ochtend was het voor haar weer een nieuw© pijniging. Het koeltje bracht haar krullen wat in waardigs. Het ontbijt van San Rafaël was Een eindje verder werd de grassnijder gebruikt. Langzamerhand verloor Kay het gevoel van gekneusd en gestompt te zijn, en zij bad al bijna het stadium be reikt, waarin zij weer haar zin voor hu mor terug had, ze kon al haast weer iets grappigs zien in haar worsteling van zoo even, toen er ergens tusschen hemel en aarde een stem sprak. „Oei oei!" zeide de srtem. Kay begreep er niets van. Ofschoon ze geen wetenschappelijk vogelkenster was, toch waren alle geluiden van de geveder de vrienden, di© den tuin van San Rafael bezochten, haar vertrouwd, en dit kon zij niet thuisbrengen. „Ik zie je wel," zeid© de stem aanbid dend. „Ho© is het met je hoofdje, liefje?" Nu wist ze de oplossing van dit myste rie. Kay sloeg haar oogen op en zag, schijlings op een tak, bijna recht boven haar, een mageren, pezigen man met een boevengezicht, wiens van nature al afstoo- tend gelaat nog verleelijkt werd door ©en afschuwelijk sentimenteelen glimlach. Voor een lang oogenblik staarde dit indi vidu haar aan, en zij gaf hem zijn blikken met woeker terug. Toen met een geluid, dat imin of meer verontschuldigend klonk, klauterde hij als ©en orang oetan van den tak af en sprong aan den anderen kant van de heining naar beneden om onmid dellijk blozend weg te galoppeeren. Kay sprong op. Ze was juist weer wat gekalmeerd, maar nu maakte een razende drift zich van haar meester. Het was erg genoeg, dat pariahs als Sam snotter naast haar deur kwamen kampeeren. Het was erg genoeg, dat ze haar oom, een zaken» man, lastig vielen met idiote vragen, hoe zij er wel als kind had uitgezien, of ze heur haar ooit anders had gekapt Maar als die ellendig© huurders nu zoo ver gin gen, dat z© boomen beklommen en van daar uit haar toekweelden, dan werd de toestand kritiek en behoefde ©en fatsoen lijk meisje, dat niet met zioh sollen liet, het niet langer te verdragen. Schuimbekkend bereikte ze het huis en toen ze in de vestibule stond, ging de huisbel over. Inderdaad was het de taak van Claire Lippett om open te doen, als er op San Rafael gebeld werd; maar Claire was boven aan het bedden opmaken. Kay stapte dus op de voordeur toe en toen zij niat alleen voor kleur, maar ook voor kwaliteit In 50 patronen en 20 effen kleuren Verkrijgbaar bij om voor lndië begonnen wordt met een kruiser. Voor een neutraliteitsvloot is klein materieel van de grootste waarde. Andere leden wezen erop, dat in verband met het onderhoud, behoeft© bestaat aan een reserve kruiser. Bij sommige leden ontmoette de keuze van flottieljeleiders voor Nederland ernstilg bezwaar. Zij zijn tot dusver bij onze marine niet bekend. Zij zijn bestemd om te leiden. Doch er valt in Nederland, omdat er geen torpedojagers in dienst zijn, niets te lei den. En voor de opleiding hebben deze schepen weinig beteekenis. Dat in West-lndië oorlogsbodems zul len worden gestationneerd, vond toejui ching. De vraag was echter gerezen of het flottieljevaartuig daarvoor wel het aangewezen schip is. Het loopt niet snel en is niet voldoende bewapend. Naar eenige leden meenden, recht vaardigt de overval, welke op Cura^ao heeft plaats gehad, deze sterke uitbrei ding van bewapening niet. Gebeurtenis sen als deze kunnen slechts voorkomen worden door een behoorlijken recherche- en vreemdelingendienst. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de noodtoestand, waarin de vloot ten opzichte van de onderzeebooten verkeert, dringend voorziening behoeft. die open had, stond z© van aangezicht tot aangezicht met ©en jonge vrouw, van zeer opvallende verschijning, gekleed in ©en luisterrijk gewaad en gekroond door ©en hoed met paradijsvogels, die veel te mooi voor haar was en waardoor Kay onmid dellijk bezocht werd door ©en lage, onre delijke, niettemin knagende afgunst. Het was nu precies een hoed, als ze zelf zou willen hebben als ze het had Kunnen be talen en de aanwezigheid op de geverfd© lokken versterkte de vooroordeelen, die gelaat en uiterlijk van de andere al dade lijk bij haar wekten. „Woont hier een vent Shotter?" vroeg de bezoekster. Toen viel haar blijkbaar plotseling haar rol weer in en met ©en overdreven verfijnd accent: „Zou ik den heer Shotter misschien een oogenblik kunnen spreken." „Mijnheer Shotter woont hier haast," „O Dénk u, dénk u wal!" „Niet te danken", zeide Kay. Ze sloot de deur en ging in de zitkamer met het gevoel, dat haar wereld Noord, Zuid, Oost en West begrensd werd door Sam Shotter, di© haar den geheelen dag bedorven had. 'Ze nam pen, inkt en papier en begon woedend te schrij ven. „Claire," riep ze. „Joel" Een verre stem. „Ik leg een briefje in de vestibule. Be zorg jij dat straks even hier naast. „Goe-oe-oed," balkte de voorkomende juffrouw Lippett. HOOFDSTUK XV. Bezoekers op Mon Repos. Sam was juist gereed om naar het kan toor te gaan, toen zijn bezoekster ver scheen. Hij deed eigenlijk net zelf de voor deur open. „Mijnheer Shotter?" „Ja", zeide Sam. Hij was verbaasd mevr. Molloy te zien. Zoo gauw en zoo vroeg, na dat hij hier was komen wonen, had hij geen bezoek verwacht. Hij veronderstelde dus, dat dit in voorsteden onder buren zoo gebruik was, in tegenstelling met de zeden op de groote buitens. Onder den indruk van den hoed meend© hij Dolly te moeten rangschikken onder de notabelen van Valley-Fields. En er was zoo iets uit dagends in haar houding, dat hij er niet aan dacht haar als een philantrope, die gelden inzamelt, te olassificeeren. „Komt u binnen!" „Dénk u. Dénk u wal. De mèkalaèr heeft me uw naèm gezégd." „Cornelius?" „Gossie, wat een witte haard. Zeg, iemand most dat jog nog eens leeren, dat er Gillettes bestaan." Sam stemde toe, dat dit misschien een algemeen belang kon zijn, maar hij1 her zag zijn classificatie onder de notabelen. „U zult het hier wel niet heel netjes vinden", zeide hij verontschuldigend, ter wijl hij haar voorging naar de zitkamer. „Maar ik ben net gekomen." De bezoekster antwoordde, dat ze het integendeel fijn vond. „Ik ken deze kast uit mijn hoofd," zeide ze. „De ouwe paai heeft me ©r zooveel van verteld." „Ik geloof niet, dat ik den heer Paai ken?" „Me Pa bedoel ik. Hij heeft hi©r altijd gewoond, toen ie nog klein was". „Werkelijk. Ik dacht dat u een Ameri- kaansche was." „Ik ben een Amerikaansohe. En laat je nou niks anders wijs maken." „Dat zal ik niet doen.' „Honderd procent dat ben ik. Zeg niet, dat jij ook een Amerikaan bent". „Mijn moeder was een Amerikaansohe." „Dat is fijn. Dat zal Pa leuk vinden." „Komt uw vader dan ook hier?" „Dat zou ik denken. U meent toch niet, dat ik zoo maar op bezoek ga bij vreemde manslui," zeide de dame schalks. „Maar luister eens, als u heusch een Amerikaan is, dan schieten we op, want alleen Ameri kanen hebben maar gevoel. Zeg nou zelf!" „Ik kan u niet heelemaal volgen. Waar om moet ik gevoel hebben?" „Dat zal Pa u wel uitleggen. Ik snap niet, dat ie er nog niet is. Ik dacht niet, dat ik 'm voor zou zijn." Ze keek eens om zich heen. „Het lijkt zoo gek om aan Pa te denken als aan zoo'n drie turf hoog hier in de kamer". „Was uw vader dus een Engelschman?" „In Engeland geboren hier geboren hier in dit huis. Denk eens, pa, die allemaal spelletjes in deze kamer deed." Sam wilde, dat ze maar ophield. Haar gesprek wekte een wonderlijk gevoel bij hem op. De kamer scheen ineens bezocht te worden door een zonderling wezen met een oud gelaat en een jeugdig kostuum. En dat gevoel werd zoo sterk, dat toen ze opeens uitriep: ,Daar is pa!!', hij' een OQgenblk meende, dat er een gebaarde Lord Faunüeroy met zijh fluweelen pak en kanten kraag van achter d© sofa opdook. Toen merkte hij, dat zijn bezoekster het raam uitkeek en haar blik volgend, zag hij een heer met majestieuze houding op de stoep staan. erdt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1