Groote Uitverkoop NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. 58ste JAARGANG Een spannende dag voor den Duitschen Rijksdag. - Een kleine overwinning voor de regeering, - Nieuwe moeilijkheden voor de Engelsche arbeidersregeering. - De toenadering tusschen Frankrijk en Italië. - De toestand in Eygpte critiek. - De Finsche Rijksdag ontbonden. De politieke verwikkelingen in Duitschland. Het verbod van de Stahlhelm opgeheven. begint Kannewasser's FEUILLETON De onlusten te Alexandrië. De onrust In Britsch-lndië. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Keldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, f 0.70, f r. Modeblad resp. f 0.9J, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. V er schijn" Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/;h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glroreke nlng No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer lOot.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot. Hot is voor den Duitschen Rijksdag in meer dan één opzicht een spannende dag gerwoest. Do rijkspresident heelt n.L dien dag gemeld, dat 'hij niet zal deelnemen aan de bevrijdingsfeesten in Coblenz, Trier, Aken en Wiesbaden. In een schrij ven aan den Pruisisohen premier ver klaart president Hindenburg, dat hij de uitnoodiging tot deelneming aan de lees ten in Co'blenz op 22 Juli had aangenomen, in de veronderstelling, dat het verbod) van de Stahlhelm en den bond der frontsolda ten in Rijnland en Westlalen, welk verbod de rijkapresident onjuist en in strijd met de wet noemt, opgeheven zou zijn. Daar dit niet het geval is kunnen deze bonden niet aan de leesten deelnemen.. Deze onge lijke behandeling is voor den rijkspresi dent onduldbaar. Ik kan het, schrijft hij, met mijn grondwettigen plicht tot onpar tijdigheid niet overeenbrengen aan bevrij dingsfeesten deel te nemen, waarvan een deel der staatsburgers door een, volgens mijn opvatting, niet gerechtvaardigd ver bod uitgesloten is. Wolff meldt nog uit Berlijn, dat de brief van president von Hindenburg volkomen onverwacht is gekomen en als een bom in de openbare belangstelling is gevallen. Bijna alle Berlijnscthe avondbladen hebben den brief met vette letters op de eerste pagina afgedrukt. Ook in Pruisische re- geeringskringen is de brief volgens de Börsenkurier volkomen onverwacht ge komen. Dinsdag kwamen ook de dekkingsont- werpen der Dultsche regeering voor de tweede lezing in den Rijksdag en heeft de regeering een zwaar bevochten zege be haald. Het was bekend, dat de regeerings- partijen vóór zouden stemmen^ maar zij hebben slechts 208 stemmen tegen de op positie 283. Dat was dus een dubbeltje op zijn kant. De soc.-democraten, die dringend waren aangemaand bij de behandeling aanwezig te zijn, hebben waarschijnlijk den doorslag gegeven door zich te onthouden van stem men. De Duitsch-nationalen, de nationaal- socialisten en de communisten stemden tegen, maar de uitslag was toch zoo, dat art.1 van de dekkingsvoorstelian werd aangenomen. Voor de Engelsche arbeidersregeering dreigen nieuwe moeilijkheden, dié voort vloeien uit de Engelsch-Indische confe rentie. De conservatieven zijn voornemens een motie van wantrouwen in te dienen tegen het kabinet MacDonald, indien niet voor het houden van een conf erentie met de Britsch-Imdische leiders een bespreking plaats heeft met de drie politieke partijen. De „Daily Herald", het blad van de arbei derspartij, spreekt in dit verband van een nieuwe samenzwering tegen de regeering. Het blad zegt, dat 'het kabinet MacDonald voor de komende Engelsch-Indische con ferentie alleen de verantwoordelijkheid moet dragen. Als de conservatieve motie van wantrouwen wordt aangenomen in 't Lagerhuis zal de regeering aftreden. Lloyd George, de leider der liberalen, staat in deze kwestie aan de zijde der conservatieven. Het aannemen van de conservatieve motie van wantrouwen hangt af van het aantal liberalen, dat aan de stemming zal deelnemen. In een commentaar op het besluit van Frankrijk en Italië om den vlootbouw gedurende zes maanden op te schorten schrijft de „Petit Parisieni", dat die tijd voldoende moet zijn, om de onderhande lingen te beëindigen, die mu al verschei den jaren duren1. Dit zal zeer zeker het geval zijn, indien men een einde maakt aan de incidenten, als gevolg van de polemieken, die voortdurend de betrek king tusschen beide volken verbitteren. Het „Journal" merkt anderzijds op, dat de Fransche regeering zeer loyaal heeft medegedeeld, dat het stopzetten van den aanbouw geenszins beteekenit, dat de Italiaansche these inzake de pariteit door Frankrijk wordit aanvaard. Bijgevolg blijft de klip, waarop de Londensche vlootcon- ferentie is gestrand, bestaan. Men heeft slechts besloten op het oogenblik haar te omzeilen, om te trachten de oorzaken van de groote misverstanden uit den weg te ruimen. - De toestand in Eggpte is min of meer critiek. Het gaat hier zooale men weet, om een geschil tusschen koning Foead en de nationalisten, onder aanvoering van Na- has pasja. De koning weigerde de be krachtiging van een door Nahaa ontwor pen wet ter bescherming van die consti tutie, waarop de regeering ontslag nam. De opvolger van Nahas, Sidky pasja, heeft evenwel de meerderheid in het parlement, dat op 21 Juni voor een maand naar huis werd gezonden. Tegen 21 Juli zal dé ver daging van het parlement weer eindigen, maar thans heeft de koning, zooals wij meldden, de periode, waarin het parlement tot stil zitten is gedoemd, met 3 weken verlengd. Ongetwijfeld zal dit aanleiding geven tot nieuwe oomflicen met de natio nalisten. Ook zou de Britsche regeering, die uit den aard der zaak gesteld is op een oonstitutioneele regeering, misschien aan leiding kunnen vinden in evemtueele ern stige conflicten, om in 't belang der vreemdelingen in te grijpen. In de Engelsche bladen wordt eraan her innerd, dat ook in 1921 ernstige relletjes in Alexandrië hadden plaats gevonden, waarbij' bloed 'had gevloeid (48 döoden, twee honderd! gewonden). Wat toen de zaak nog zooveel ernstiger had gemaakt, was, dat zoowel politieagenten als som mige inlandsohe troepen zich met de wa penen tegen de Europeanen hadden ge keerd. Dinsdag te middernacht is de Finsche Rijksdag, op voorstel van den Staatspre sident ontbonden. Naar verluidt zouden de nieuwe verkie zingen (welke bepaald zijn op 1 en 2 Oc- tober; op 20 October komt dan de nieuwe Rijksdag bijeen) geschieden volgens de Lappo-Kieswet, welke later door den nieu wen Rijksdag bekrachtigd zal worden. De reden voor de ontbinding van den Rijksdag is hier in te zoeken, dat door de oppositie der socialisten de door de regee ring voorgestelde, deor de Lappo-bewe- ging goedgekeurde wet op de bescherming van den staat, niet de bij de grondwet ver, eischte meerderheid vond. Art. 2 van dte dekkingsontwerpen verworpen. De dekkingsontwerpen der rijksregee- ring zullen, dit staat thans vast, door een verordening met hulp van art. 48 van de grondwet van Weimar in werking treden. Nadat de Rijksdag namelijk art. 2 van de dekkingsontwerpen had verworpen, heeft rijkskanselier Brüning gisteren ver klaard, dat de rijksregeering geen waar de aan de voortzetting der debatten hecht. Het voorstel van de oeoonomische partij tot ontbinding van het Huis werd verwor pen. Voor stemden 'alleen de oeoonomi sche partij en de communisten. De com munistische motie van wantrouwen in de regeering werd verworpen met 244 stem men tegen 59 en 151 onthoudingen. De Duitsch-nationalen stemden tegen, de sociaal democraten onthielden zich. De zitting werd daarop voor een half uur verdaagd. De rijkspresident gaat dus wel paar het Rijnland. Men meldde gisteravond uit Berlijn': Het verbod van de Stahlhelm in Rijn land en Westfalen is opgeheven, nadat de Stahlhelm de gevraagde verklaring had afgelegd. Rijkspresident Hindenburg zal dus zijn reis naar het Rijnland onder nemen. (Men zie ons buitenlandsch over zicht. Red. H. O.) Uit hst Engelach door P. G. WODEHOUSE. 65) Zijn phlegima verbaasde Sara, Als hij zijn ooren kon vertrouwen, dan was er een paar seoonden geleden een moord in dit vertrek gebeurd en deze man van ijlzer las het sportnieuws zonder een spier te vertrekken. „Wat was dat daarnet?" „Wat was dat?" „Dat lawaai.'" „O, dat was Amy," zeide Snert. Sams aandacht werd afgeleid, doordat er in <le duisternis achter de tafel iets bewoog. Een geweldige massa verhief zich, en ontpopte zich als een enorme hond. Hij was nu heelemaal op en legde zijn kop op tafel en staarde Sam aan met gefronst voorhoofd en droomierige oogen, als een bijziend tmensch, die zich een bekend go- zicht wil te binnen brengen. „O ja," zeide Sam zich weer iets her innerend. „Je hebt hem dus." Haar yi „Wat, is hij: een zij'?" „Dat weet ik niet," zeide Snert een voudig. Het was een probleem, dat hij' in het begin van den avond tevergeefs had probeeren op te lossen. „Ik heb haar naar een ouwe tante van me vernoemd. Daar lijkt ze op." „Een aardige vrouw zeker." „Ze is dood." „Misschien is dat maar het beste voor haar," zeide Sam. Hij boog zich voorover en trok eens vriendelijk aan de ooren van het dier. Amy snoof op beschaafde wijze, goedkeurend. „Noem je dat een bloed hond, Snert?" „Ik zou niet graag willen zeggen, wat ze was. Niet om een eed op te doen, ten minste." „Een soort honden-oocktail, van alles wat," zedde Sam. „Zooiets waar je van droomt, als je ©en nachtmerrie hebt." Hjj zag iets op den grond liggen, en toen hij bukte, zag hij, dat zijn vriendelijk heden tegen het beest, de oorzaak waren, dat Kay's briefje op den grond was ge vallen. Hij raapte het op en keek Snert gestreng aan. Amy, dl© verrukt was van zijn attenties, gorgelde als badwater, dat w-eg loopt. „Snert," zeidle Sam. „Mot je?" „Waarom',wilde Sam met nadruk we ten, „roep j© juffrouw Derrick uit de boomen toe?" „Ik zei alleen maaar: oe-oe, Sam," pleitte de heer Todhunter. „Wat zei je?" „Oe-oe." „Maar waarom ter wereld zei je: Oe-oe?" Zijn lange zeereizen hadden Snert's wangen gelooid, maar nu kwam er toch iets als een blos op te voorschijn. „Ik dacht, dat het 't meissie was." „Welk meisje?" „De meid. Ze heet Klaartje." „Maar waarom moet je oe-oe tegen haar zeggen?" Weer die snelle blos op Snert's gelaat. DE ANTI-FASCISTISCHE ACTIE. Bijzonderheden omtrent de vlucht van Bassanesi. Bassanesi, die bij het vliegen over den St. Gothard neergestort is, en in wiens vliegtuig anti-fascistische vlugschriften zijn gevonden, heeft bekend boven Milaan en eenige andere plaatsen ook dergelijke vlugschriften te hebben uitgegooid. Hij ligt thans met zware verwondingen in het ziekenhuis te Andermatt. Zoodra hij genezen is, zal hij voor den krijgsraad terechtstaan wegens het vliegen over ver boden gebied. Bassanesi, een advocaat, woont in Pa rijs en staat aldaar bekend om zijn anti fascistische gezindheid, waardoor hij meermalen met de politie in botsing kwam, oa. in 1928 toen hij in een schouw burg antifascistische vlugschriften rond strooide. Zaterdag 5 Juli heeft hit Parijs ver laten in een vliegtuig van den Franschen vlieger Brabant, dat hij gekocht had. Met tussöbenlandingen vlogen zij naar Bellin- zona. Daar verliet Brabant het vliegtuig. Bassanesi heeft daar de vlugschriften aan boord genomen, en is naar Milaan gevlogen. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. 17 dooden, 130 gewonden. Uit nadere berichten blijkt, dat d© on lusten te Alexandrië een groot aantal slachtoffers hebben geëischt. Het nationa listische comité, dat de staking en betoo ging op touw had) gezet, had gewaarschuwd om niet buiten de perken der wet te gaan en leven en eigendommen te ontzien. Toen een menigte van eeniige duizenden betoo- gers echter "bijeen was, kregen de jonge, roerige elementen spoedig de overhand, de waarschuwing werd in den wind gesla gen en als 'bij afspraak vlogen duizenden straatsteeneni dloor de ruiten van het hoofdbureau van politie en eenige andere openbare en particuliere gebouwen, in het laatste geval bij aanhangers van de tegenwoordige regeering. De politie heeft viermaal moeten vuren, waardoor 17 men- schen gedood en' 130 gewond werden, van wie een twintigtal ernstig. Ook de politie 'heeft verliezen geleden, maar deze zijn niet bekend gemaakt. Engelsche troepen hebben zich strikt onzijdig gehouden en slechts eemiee consulaten en magazijnen aan de havens beschermd. De onlusten zijn tenslotte door de politie met de hulp van militairen onderdrukt, maar de stem ming der bevolking is zoo verbitterd, dat zij bij de geringste aanleiding weer kun nen opvlammen. Volgens de laatste berichten zijn bij de onlusten te Alexandrië 17 personen gedood en ongeveer 400 gewond. De re geering heeft het verschijnen van drie groote dagbladen der Wafd-partij ver boden. Ondanks de heerschende spanning waren de onlusten voor de autoriteiten een volkomen verrassing. De politie werd op het Mohammed Ali-plein door de stu denten in een ommezien overmeesterd. Ook het optreden van een kleine afdee- ling Egyptische soldaten bleef zonder resultaat. Van de aangevallen politie posthuizen werden verschillende geheel vernield. In sommige kringen wordt scherpe critiek geoefend op de passieve houding van Engeland. Voor Sam's afkeurende blikken scheen hij opeens bedeesd. „Nou, het is dan maar zoo. We hebben verikeering." „Wat?" „Een eerlijke, vaste verkeering." „Verkeering!" „Nou!" zeide de heer Todhunter. En op nieuw maakte een afschuwelijke grijns lach zijn trekken nog leeLijfcer. Sam iging zitten. Deze buitengewone erkentenis had hem heeleamaal van de wijs gebracht. „Heb jy verkeering?" „Nou!" „En je hebt het land aan vrouwen?" „Nou ja, aan de meeste." Voor Sam deed 'zich weer een nieuw ge zichtspunt voor. Zijn verwondering werd grooter. „Maar hoe kreeg je het zoo gauw voor elkaar?" „Zoo gauw?" ,yJe kunt het meisje niet meer dan een keer of zes gezien hebben." En dan was er nog iets geheimzinnigs in deze liefdesgeschiedenis. Hij' keek den gelukkigen minnaar imet onverholen nieuwsgierigheid aan. „En wat wekte dat gevoel op?" vroeg bij. „Dat snap ik heelemaal niet." ,Het is een lief meisje," bracht Snert te berde. „Ik bedoel haar niet Ik bedoel jou. Wat heb jij, nu over je, dat het ongelukkig© misleide kind tot zooiets overijlds kon brengen. Als ik een meisje was en jij' zou me smeeken om het kleinste rozeknopje uit mijn haar, dan zou ik hei je nog niet geven." „Neen," zedde Sam beslist. „Daartegen valt niet te redeneeren. Je zou het van mij niet krijgen. Wat heeft ze toch in je ge zien?" „Och, nou. „Dat kan je uiterlijk toch niet zijn.dat kunnen we wel buiten beschouwing laten. Ook niet je gesprekken of je vèrstand, want dat heb je niet. Wat was het dan?" De heer Todhunter grijnsde schuchter. „Nou ja, ik heb nu eenmaal iets over mij, Sam dat is het maar." Jets?" „Noul" „Wat voor iets?" „Zoo maar iets." „Heb je dat nu ook?" Natuurlijk heb ik het nou niet," zeide Snert. „Je reserveert het voor bijzondere ge legenheden, hè? Maar je hebt me nog niet uitgelegd, hoe dat allemaal zoo kwam." De heer Todhunter kuchte. „Nou, het ging zoo, Sam: Ik zie haar In den tuin en ik zeg: Dag! en zij zegt: Dag! En dan komt ze bij de heg en ik kom bij de heg en ik zeg „Dag" en zij zegt „Dag", en toen zoen ik haar." Sam stond aan den grond genageld. „En had ze er niets tegen?" „Wat tegen? Wat zou ze er nou tegen nebben? Wis en waarachtig niet. Daar door was het ijs meteen gebroken, en daar na werden we heel gezellig. En toen kwam van het een het ander snap je me nou?" Sam was onder den indruk van de on- rechtvaardigheid der dingen. „Dat is ai heel vreemd," zeide hi1 „Wat is vreemd?" „Ik bedoel, ik kende iemand, een kerel w Doö T"0- een tmei8Je zoende, toen hij zei»" WaS wor«e®teid en toe» werd Twee oorlogsschepen uit voor zorg naar Alexandrië. Er waren gisteren geen nadere berich ten omtrent nieuwe onlusten te Alexan drië binnengekomen, maar de Engelsche regeering had gemeend nochtans 2 oor logsschepen, de Queen Elisabeth en de Ramillies, naar Alexandrië te moeten zenden om de vreemdelingen in elk geval te kunnen beschermen. Beide oorlogsbodems konden Vrijdag te Alexandrië aankomen. De jonde tafel"-conferentle. De conservatieve parlementaire com missie voor Indië heeft Maandagavond in een in het Lagerhuis gehouden vergade ring een motie aangenomen, waarin waar deering van de groote waarde van het rapport-Simon wordt uitgesproken, als mede de meening dat, daar de commissie uit vertegenwoordigers van de drie rechtsche partijen bestond, deze partijen ook naar verhouding aan de ronde tafel conferentie vertegenwoordigd dienen te zijn. Dertig Hludoes bij een oproer gewond. 'Madras, 15 Juli Na een wedstrijd, tus schen Hindoes en Mohammedanen ge speeld in het dorp Shevapat, ontstond een algemeen oproer onder de Hindoes, waar bij 80 hunner werden gewond. De ernstige onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen in het Oosten van Bengalen duren nog voort. In drie dagen tijds zijn in totaal 14 personen gedood. De Mohammedanen zijn gevlucht Te Man- gazia zou een Hindoe-familie door Mo hammedanen zijn vermoord, waarna de lijken werden verbrand. De politie doet vergeefsche moeite om de orde te herstel len, waarbij zij eenige malen zelf werd aangevallen. Vier personen werden door de kogels der politie gedood, 53 personen werden gearresteerd. Er wordt militaire versterking naar het gebied der onlusten gezonden. In totaal zijn 12 dorpen bij die onlusten betrokken. HET HUWELIJK VAN KAREL IL Volgens een telegram aan de Vossische Zeitung uit Boekarest zal het huwelijk van Karei H met prinses Helena weldra weder hersteld zijn. In den loop van deze week zal het eohtscheidingsvonnis door het hof van beroep worden geannuleerd. Cerescu, de procureur-generaal, die zich twee jaar geleden voor het hof voor de echtscheiding uitsprak, heeft ontslag aangevraagd. Men vermoedt dat door het vonnis van het hof van beroep een einde zal komen aan de talrijke geruchten over den terugkeer van mevrouw Lupescu naar Roemenië. „O," zeidle Snert, onmiddellijk tot een conclusie komend, „maar dat was dan zeker een kerel met een gezicht als een chimpansee en bossen haar uit zijn ooren. Natuurlijk wordt je door zoo iemand niet graag gezoend." Sam ging naar boven, naar bed. Eer hij onder de dekens kroop, bekeek hij zich lang en ernstig in den spiegel. Hij keerde zijn hoofd op zijde, zoodat het licht tn zijn ooren viel. En hij voelde zich vreemd be drukt. 8 8. ■Kay lag in bed te peinzen. Nu en dan ontsnapte haar een kirrend lachje. Ze voelde zich weer wonderlijk gelukkig dien avond. De wereld was ineens zoo vrooliik en boeiend. En ze had een niet te onder- drukken lust om te zingen.. Ze zou zeker niet lang gezongen heb- en, want ze dacht altijd aan anderen en al gauw zou ze het besef hebben gekre gen, dat er vlak bij mensohen waren, die trachten in te slapen. Maar Inderdaad kwam ze niet verder dan eenige maten, toen klonk er een dof bonzen op den muur, een wrevelig bonzen. Snert Tod- ^ler,r8|d^°P,z«n hartje, maar dit wilde hij niet dulden. Drie stevige trap pen gaf hij tegen den muur met schoen rf; ,46 Kay zong niet meer. Ze draaide het licht uit en bleef In het donker liggen toren met een norsch gezichtje. Stilte heerschte In 'San Rafael en in Uon Repos. En toen begon er ergens in het laatste een langgerekt, klagelijk ge- uTd hehnweare0t berggeest- An^ (Wondt TtrvelgtU

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1