HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 JULI 1930 Callantsoog. Breezand. Anna Paulowna. Gemeenteraad van AnnaPaulowna WSeringen. Schagen. OPRICHTING KORFBALCLUB. Maandagavond j.1. werd alhier opge richt een korfbalclub. Staande ter verga dering traden 22 leden toe. Het bestuur is als volgt samengesteld: mevr. Baas, voorz., inej. van Scheijen, secretaresse en mej. Zuêlen, penningmeesteresse. STRANDFEEST. Nader werd vastgesteld, in verband met het getij, dat het strandfeest van Zondag 20 Juli a.s. zal bestaan uit het opwerpen van barricaden. Deelname door enkelingen en paren. Na langdurige onderhandelingen is de Voetbalver. „Callantsoog" er thans in geslaagd in het bezit te komen van een eigen terrein. Thans komt dus een tijd van wedstrijden. Het is te hopen dat van alle kanten de aanbiedingen van en uit- noodigingen tot wedstrijden komen bin nenvloeien. Het adres van den secretaris is: L. G. Kakebeeke, Callantsoog. BLOEMBOLLEN VEILING TE BREEZAND. Dinsdag 15 Juli, des voormiddags 10.30 uur, hield de Coöp. Bloembollenveilings- vereen. „Breezand" (G.A.) haar eerste droge bloembollenveiling. Handel was stug. Enkele vroege tulpen: Artus Brillant Star Cullinan Couleur Cardinal Cram Brillant Diana Duc de Berlin Herman Sehlegel Prosperity Rosé Gris de Lin Scarlet Duc Witte Duc Max Witte Zwaan 0.85—1.60 3.70 3.60—3.90 3.00—3.90 0.85 0.70—2.20 3.— 1.70 1.10—2.00 0.90 1.00—2.40 0.85—2.10 1.00—2.20 Dubbele vroege tulpen: Murillo Theeroos Peach Blossom 1.10—2.80 1.1Q—1.80 2.30 Darwin tulpen: Will Pitt Will Copland Prinses Elisabeth Rev. Ewbank 1.20—1.40 1.60 1.00—2.40 0.90 Enkele late tulpen: Inglese Scarlet f 1.90 Crocus Walter Scott Meierbeer 89 78 1.00—1.70 1.60 1.20 Voor rekening van den heer Joh. van der Molen, bakker, zal een heeteluchtoven worden gebouwd. Het werk zal worden uitgevoerd door den heer H. J. van der Kamp, te Sint Oedenrode. Gevonden een reserveband van een auto. Inlichtingen ter secretarie. Door den heer A. van Oudenaarde is een aanvraag ingediend ingevolge de Landarbeiderswet ter verkrijging van een plaatsje. Hiervoor wordt door hem een perceeltje land gekocht van de gemeente van de boerderij „Ceres". Aannemer A. A. Schouten zal het woon huis bouweni V. C. J. B. Donderdagavond 8 uur bijeenkomst. Door den heer Joh. v. d. Molen, brood-, koek- en bankatbakker alhier, is een aan vraag ingediend voor het bouwen van een heeteluchtoven voor zijn bedrijf. Ook deze bakkerij zal dus spoedig aan alle tegenwoordige eischen voldoen. van Woensdag 16 Juli. Opening en notulen. Te drie ure opent burgemeester Lovink de vergadering en verzoekt den, secretaris, den heer C. Keijzer, de notulen1 voor te lezen, die zonder op- of aanmerkingen onveranderd worden vastgesteld. Mededeelingen. Er volgt nu een reeks mededeelingen, reeds vermeld in liet nummer van Zater dag j.1., waarvan slechts enkele tot nadere bespreking aanleiding geven. Zoo verne men we b.v., dat de chauffeur-werkman van den ophaaldienst, die op 1 Juli in functie is getreden, vanaf dien datum ge wenkt heeft bij liet gem. electr. bedrijf en Donderdag naar Den Helder zal gaan om daar nader met den ophaaldienst kennis te maken. De auto wordt de volgende week verwacht en als ook de emmers er zijn, kan met, den dienst een aanvang gemaakt worden. De, Minister van Waterstaat heeft de voorwaarden en tarieven van het, P.E.N. voorwaardelijk goedgekeurd. De gern.be- sturen kunnien alsnog bezwaren indienen. De electriciteitscommissie' heeft aan den minister verzocht bekend gemaakt te wor den met de gronden, waarop zijn besluit berust. Men zal dus voorloopig moeten afwachten tot hierop antwoord is verstrekt. Naar aanleiding van de mededeeling over het resultaat der inschrijving voor den aanbouw van 2 lokalen aan de chr. school, informeert de heer Van der Ham naar de begrooting van dit werk. De begrooting was, 21500. De laagste in schrijver C. Vriesman te Petten voor 19751. De heer Kuiken vraagt naar aanlei ding van een ingezonden stuk in een der kranten, of B. en W. niet wat gauw zijn geweest met het voorstel tot aanbouw. Voorzitter antwoordt hierop, dat de heer Kuiken toch beter kon weten; in de vorige vergadering is het toch uiteen gezet. Op 1 Jan. waren er 71 leerlingen, nu 108. Nog 9 er bij, dan moet het 4e lokaal er al zijn. Met 15 April is door den Minister een 3e leerkracht toegestaan, zoo- als dat indertijd ook is geschied voor de school in den Oostpolder. Het voorstel om direct twee lokalen te bouwen is gedaan, omdat het veel goedkooper is, dan het bouwen van tweemaal één lokaal. Het bericht, dat de kosten der advies commissie voor bouwontwerpen en uit breidingsplannen! zullen worden verhoogd tot 2 per plan, doet den heer Kuiken den wensoh uiten, dat men daar niet op zal ingaan. Hij vindt die dwingelandij van de commissie lastig. Burgemeester zegt, dat niet de commissie, maar B. en W. dwingen op het, advies van de com missie, doch dat zij rekening houden met practisohe bezwaren. Dat Breezand zoo mooi is. is het gevolg van het werken naar die adviezen en B. en W. zelf zijn niet deskundig, dus is men wel op de com missie aangewezen. Den heer Komen, die informeerde naar de verhoo"-ing der onkosten, wordt geantwoord, dat het bedrag oorspronkelijk 1 was, dus met 1 verhoogd wordt, ter wijl elk plan eigenlijk 4 kost. Nog zijn ingekomen verslagen van den Keuringsdienst van, Waren, van het Ge nootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen en van de N.V. Spoor-(tram-)- weg Mij. SchagenVan Ewijcksluis. Uit dit laatste vernemen we, dat 32.000 winst is gemaakt; er is 4 pot. uitgekeerd. De Gezondheidscommissie te Schagen verzoekt een bijdrage van 2 cent per hoofd. Het verzoek zal bij de aanstaande begrooting behandeld worden. Voorts leest Voorz. nog een dankbetui ging voor van de commissie, die een gun stige beschikking heeft verkregen op het verzoek tot, het plaatsen van de muziek tent te Breezand, op een terrein dat ge deeltelijk eigendom van de gemeente is. Een verzoek van den heer Spigt inge volge de Landarbeiderswet is ingetrokken nadat het huis, dat deze had willen koo- pen, door den gemeente-opzichter is ge taxeerd. Trok men de getaxeerde som af van de totale koopsom, dan bleek de grond, bij het huis gelegen, 1200 te moeten kosten, dat is 1.25 per M2 en dat is veel te duur. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Verbetering van de spanning in het laagspanningsnet. Er is te veel verlies op het net. Men meet soms, inplaats van 225 Volt, slechts 200 Völt. Om tot verbetering te komen, wordt door B. en W. voorgesteld vier transformatorhuisjes te doen bouwen en wel een aan den Noorder Molenvaartsweg, een bij den Bermansweg, een aan den Schorweg en een aan het eind van den Stioomweg, dus te Van Ewijcksluis en deze onderling te verbinden. Het bouwen van elk huis.je zal 3000 kosten, de inrichting 1700. Voor rente en afschrijving wordt van het eerste be drag 9.3 pet, en van het tweede 13.4 pet. berekend, dus in totaal voor één trans formatorhuisje 506.80. B. en W. stellen voor over te gaan tot het direct laten bouwen van de huisjes aan N. Molenvaartsweg en eind Stoom weg, waardoor de kosten 1917.25 hooger zullen zijn, doch men 5000 K.W. a 10 et. minder verlies zal hebben. Als alle vier gebouwtjes er zijn, dan zijn de kosten 1978.37 en het verlies vermin derd met 10000 K.W. a 10 ct. De heer Kome n informeert of hij het goed heeft begrepen, dat dus alle vier de huisjes gemaakt zullen worden en dat be gonnen wordt met die aan Molenvaart en te Van Ewijcksluis. Voorzitter zegt, dat dit inderdaad de bedoeling is. De heer Keuris dringt op spoed aan en kan zich niet heelemaal vereenigen met de afschrijving, die over 33 jaar is ver deeld. Hij acht 20 jaar genoeg, doch zal daarom niet tegenstemmen. De heer Rezelman wijst op de stag natie die men in den Oostpolder bij het bouwen van een transformatiehuisje heeft ondervonden. Laat men vooral zoo spoe dig mogelijk pro boeren, als de plaats van het huisje is vastgesteld, om den grond van dén polder in erfpacht te krijgen, want eerder kan men niet laten bouwen. De vleeschkeurtngsdienst. Het voorstel tot het verleenen van machtiging aan B. en W. om tot wijziging over te gaan van de overeenkomst met de gemeente Den Helder, betreffende de Vleeschkeuringsdiienst en tot het vaststel len van een nieuwe verordening betref fende dezen dienst, doet den heer Kuiken vragen, of niet, alles door de keurmeesters te Schagen gekeurd kan worden, nu de overeenkomst met den kring Barsinger- horn is gesloten. De heer Stammes wijst er op, dat het gezonde vee toch ook gekeurd moet wor den. Alleen paarden en koeien ouder dan één jaar worden door de zorg van de ver werkingsinrichting van de boerderij afge haald. Als alles naar Schagen moest, werd het veel te duur. De heer Kuiken dringt er op aan, dat B. en W. er alle aandacht aan zullen schenken, dat het vervoer zoo vlug moge lijk gaat. Voorzitter en de heer S t a m m e s wijzen er op, dat het, in het belang van de betrokkenen is zoo spoedig mogelijk aan gifte te doen. Als de secretarie gesloten is, dan zijn burgemeester en secretaris na kantoortijd nog wel bereikbaar en anders kan men aangifte doen bij de lieeren Teu telink en Hoexum, de veldwachters te Kleine Sluis en te Breezand. Het eigen belang gebiedt de verwerkingsinrichting dadelijk op te bellen. De heer Koorn informeert naar het recht om ingeval van nood te mogen slach ten nog vóór men aangifte heeft gedaan. Voorzitter antwoordt, dat dit, in zoo'n geval nooit verboden is. De gevraagde machtiging wordt ver leend1 en de nieuwe verordening vastge steld. Nieuwe banken voor de R. Iv. school te Breezand. Aangevraagd zijn, gelden voor de aan schaffing van 5 nieuwe schoolbanken 25). De heer Kuiken begrijpt niet, dat men nu al weer banken moet hebben ter wijl de school pas klaar is. De aanvraag is natuurlijk een gevolg van uitbreiding der schoolbevolking en de gelden worden toe gestaan. Vrijstelling van schoolgeld. Aan de heeren A. Pol en J. L. Kunnen wordt voor dit jaar vrijstelling van beta ling van schoolgeld verleend. Benoeming onderwijzer school I. De heer C. K. Hamelink te Voorburg, die als no. 1 op de voordracht staat, wordt met algemeene stemmen benoemd en zal 1 Augustus in functie treden. Vervoerkosten. Op het verzoek van den heer A. Voort huizen om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van zijn kind naar de o. 1. school I wordt gunstig beschikt. 80% van de kosten zullen vergoed worden. Aanvragen om voorschot. De heeren C. J. Molenkamp, W. Breider en A. van Oudenaarde vragen om een voorschot ingevolge de bepalingen van de landarbeiderswet. De heeren Molen kamp en Breider hebben land gekocht van den heer Keijzer aan den Schorweg, 1500 M2. a f 0.90. De huisjes moeten resp. f 2650.— en f 2625.kosten. De ver- eischte f 400.— zijn aanwezig in bollen of op spaarbankboekje. Eenj voorschot van f 3600.aan C. J. Molenkamp en f 3575.aan W. Breider wordt verleend, nadat den heer Van den Berg medege deeld is dat aan gestelde eischen is voldaan. De heer Kuiken vraagt of B. en W. wel overtuigd zijn, dat die f 400.er altijd zijn. Hij heeft gehoord van groote »scharrelderij« met dit bedrag. De heer Van der Ham acht strenger toezicht bij het bouwen noodzakelijk. Er wordt gesmokkeld. Hij weet een geval dat oude kozijnen in een huisje, gebouwd ingevolge de landarbeiderswet, zijn ge bruikt. Ook de heer Komen wenscht strenger toezicht door den opzichter, b.v. 2 maal per week controle. De heer ^Jonker acht dit onmogelijk. De gemeente krijgt, door de groote bedragen die voor den bouw van deze huisjes uitgetrokken worden er een te groot belang bij, zegt de heer Komen, om niet alle mogelijke maatregelen te nemen om knoeierij te voorkomen. Laat men desnoods aannemers, die dit doen, uitsluiten. De heer Kuiken wil, na afloop der open bare vergadering, in comité er ook nog het een en ander over zeggen en de be spreking over dit onderwerp wordt dus voorloopig gestaakt. De heer Van Oudenaarde acht het bouwen van een huisje beneden den prijs van f 2650 niet mogelijk. Voorden grond die hij van het gem. grondbedrijf hoopt te koopen, is dus f 4000—f 2650 f 1850 beschikbaar. Daarvoor kan 9 Are gegeven worden, zoodat men den inspecteur zal verzoeken er genoegen mee te nemen, dat bij dit huisje slechts 9 Are grond komt. De grondverkoop wordt goedgekeurd, de aanvraag om f 3600 toegestaan, aan gezien de vereischte f 400 aanwezig zijn. De heer Van der Berg dacht dat de wet gelegenheid gaf in bijzondere ge vallen boven f 4000 te gaan. De Secretaris slaat er de wet op na. In geen geval mag meer dan f 3000 ver leend worden. Wat in bijzondere gevallen het huisje meer dan f 4000 mocht kosten, moet door den aanvrager betaald worden. Verschillende suppl. begrootinhen, een besluit tot het doen van af- en over schrijvingen en een begrooting van het grondbedrijf worden vastgesteld. De heer Koorn informeert naar aan- leidinh hiervan, of het land, dat nog niet verkocht is, in het openbaar verhuurd zal worden. Voorz. zegt toe, dat dit spoedig, bij inschrijving, zal geschieden. De heer Keuris vraagt of het niet wenschelijk was geweest, de begrootingen bij de raadsleden rond te sturen. Burgemeester beloofdr dat ze alsnog gestuurd zullen worden, met de memorie van toelichting erbij. Bij één der door burgemeester opge lezen posten, n.1. het bedrag besteedt voor de ontvangst ten gemeentehuize van het hoofdbestuur van „De Neordholland- sche Zangersbond" de jury en de voor zitters en directeuren der vereenigingen, vraagt, voorz. of de heeren raadsleden begrepen hebben, dat zij ook bij die ont vangst aanwezig hadden kunnen zijn, of dat hij ze had moeten uitnoodigen. Het blijkt, dat men het niet goed wist! en voortaan zullen de raadsleden in een dergelijk geval dan ook een uitnoodiging krijgen. Gemeenterekening over 1929. De ontvangsten bedroegen f 230496.725 De uitgaven 201020.66 Batig saldo Kapitaaldienst Ontvangst f 226294.08 Uitgaven 265294.08 f 22476.065 Nadeelig saldo f 39000.— een gevolg van het uit eigen midden betalen van den bouw van de R.-K. school te Breezand. Burg. Armbestuur. Ontvangsten f 21550.65, de subsidie der gemeente bedraagt f 17529.68. De winst van het Gem.-Electr.bedrijf is f 41.305. De heeren van der Ham, Rezelman en v. d. Berg worden aangewezen voor het nazien der rekeningen. Rondvraag. De heer Koorn vraagt hoe B. en W. zich hebben kunnen laten verleiden om, zonder den raad er in te kennen, een tegelpad bij School I te laten aanleggen. Een raadslid had er hem naar gevraagd, hij had bij een ander geïnformeerd, maar zij wisten van geen raadsbesluit af. Voorz. zegt dat ze dan hun geheugen eens moeten raadplegen. Bij de begroo ting van het vorige jaar is er toe besloten. De heer KoornHad dan niet wat meer spoed betracht moeten wox-den. Dat moet toch geen jaar duren? De heer van der HamDan weten we het tenminste nog. Voorz. zegt, dat de heeren er rekening mee moeten houden, dat nog slechts over de helft van de begrootingsgelden be schikt kan worden. De heer Keuris heeft langs bijzonderen weg vernomen, dat op 18 Juni een ver gadering is geweest van de Zuiderzee- gemeenten en dat ook de raadsleden toegang hadden. Hij had een uitnoodi ging verwacht. Burgemeester zegt, dat B. en W. zelf verhinderd waren, zij moesten dien dag naar Den Haag. Dergelijke vergaderin gen zijn meestal toegankelijk voor de raadsleden, dus als zij er heen willen, kunnen ze gaan. Had u maar een »tip« gegeven. U had er ons een dienst mee gedaan als u er heengegaan was, maar we kunnen toch niet van alle vergade ringen bericht sturen. De heer Van der Ham heeft in een ingezonden stuk over het koninginnefeest gelezen, dat de gemeente waarschijnlijk subsidie zal geven. Als dat zoo is, weten buitenstaanders meer dan de raadsleden zelf, zegt hij. Burgemeester zegt, dat er een verga dering van een commissie is geweest en dat die zich misschien zal wenden tot den Raad om subsidie. De heer Van der Ham vraagt verder of genoegzaam bekend is, dat er een nieuwe correspondent voor de arbeids bemiddeling is? Per advertentie zal dit nader bekend gemaakt worden. De heer Komen herinnert er aan, dat hij bij de behandeling van het plan-Ceres B. en W. in overweging heeft gegeven, een.riool- of straatbelasting in te voeren. l>ij behandeling van de begrooting zal hij daar meer over vernemen. De heer Jonker informeert hoe het met de waarschuwingsborden bij de school in Breezand staat. Er wordt aan gewerkt, evenals aan het geen de belangstelling heeft van den heer Van der Ham, n.1. of een gedeelte niet tot bebouwde kom verklaard kan worden, met een vastgestelde maximum-snelheid. De heer Kuiken vraagt of al onder zocht is, wat voordeeliger is kachels of centrale verwarming. Voorz. zegt dat op Wieringen en in de Zijpe is geïnformeerd, doch de opgaaf kon niet over een vol jaar verstrekt wor den. Deze cijfers hadden dus weinig waarde. Aan den Inspecteur van het L. O. is nu gevraagd naar meerdere gemeen ten, die centrale verwarming in de scho len hebben. Den heer Kuiken, die al eerder naar de totale kosten van de ambtswoning van den burgemeester heeft gevraagd, wordt nu door den secretaris meegedeeld, dat deze f 38012,435 bedragen. Hij vindt dat dan verschrikkelijk boven de begrooting is uitgegaan. Burgemeester licht toe, dat boven die begrooting zijn ge komen de kosten van grondaanvoer, tuin aanleg, centrale verwarming en van het toezicht. Door den langen winter, waarin niet gewerkt kon worden is het bed rag voor toezicht buitengewoon hoog geworden. De heer Kuiken zou voortaan ineen dergelijk geval zoo'n opzichter maar liever kunnen ontslaan, een opmerking, waar andere leden het niet mee eens zijn. Hierop volgt sluiting. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS OP OOST-WIERIN GEN. Schoolreisje. Had Vrijdag 11 Juli j.1. bovengenoemde vereeniging de schoolkinderen van Oos- terland en Den Oever uit de hoogste klassen der O. L. school en de Ohr. school een genotvollen dag verschaft, j.1. Dins dag trok het bestuur, bijgestaan door 12 leiders en leidsters uit het onderwijzend personeel er met 211 kinderen op uit om een dagje in de duinen en aan het strand door te brengen. Negen autobussen brach ten het gezelschap naar Schoorl alwaar in den speeltuin „De Roode Leeuw" onge veer twee uur gelegenheid werd gegeven naar hartelust te spelen. Onderweg had den de kinderen reeds een verversching gekregen, terwijl zij ook in den speeltuin werden onthaald. Om 2 uur vertrokken zij weer naar Kamperduin aan Zee waar zij om half 3 aankwamen. Ook hier wer den twee uur zoek gebracht met ravotten en stoeien, waarna om half 5 de terug tocht werd aanvaard. Op den Balgweg werd nog even uitgestapt om een ver versching te gebruiken en om 7 uur was deze reis weer achter den rug. Zonder twijfel is deze dag ook weer een buitengewoon vroolijke dag geweest voor de kleinen en het beistuur kan met welge vallen terugzien op datgene waartoe het met de hulp der burgerij in staat werd ge steld n.1. het bezorgen van een onver- getelijken dag aan bijna 350 schoolkin deren van de O. L. en Chr. scholen te Oosterland en Den Oever. Het is ge bleken dat het bestuur in goede handen is en wij zien met belangstelling nieuwe „daden" van de vereeniging tegemoet. POLITIE. Verloren: een Swan-vulpenhouder (tegen belooning terug te bezorgen), een gouden broche met groen-blauwe ovale steen. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Belanghebbenden die recht meenen te hebben op kostelooze rijwielbelasting- nierken, dienst 1930-'31, kunnen deze aan vragen op 18 en 25 Juli a.s„ des avonds van 67l/s uur in het politiebureau te Den Oever en op 17 Juli a.s. des n.m. van 6—7 uur en op 24 Juli des n.m. van 89 uur in het gebouw der Arbeidsbemidde ling te Hippolytushoef. Na dien tijd kan uien zich vervoegen bij den heer Rijks ontvanger te Anna Paulowna onder wiens kantoor Wieringen ressorteert. Onze plaatsgenooten de jongeheeren S. K. Minnes, A. M. Verkerk en A. Verkerk rijn aan de Handelsschool met 5-j. cursus te Den Helder van de le naar de 2e klasse bevorderd. De volgende meisjes van de ULO school te Schagen hebben bij het examen te Alkmaar een diploma ontvangenA de Vries, Schagen; M. Dekker, Lagednk, ^chagen; M. Groote, Sint-Maartensbrug en J. G. Smit, Beverwijk. -lo)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9