Ikannewasser NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KONIJN's «verkoopt uit^g S S8 6t i6mand interea" SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. West-Friesland Boter BINNENLAND. STER-TABAK Nr. 6834. EERSTE BLAD 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. De Duitsche Rijksdag ontbonden. - Het antwoord van België en Engeland op het memorandum van Briand. - De lords, de Engelsche regeering en de mijnwerkers. - De toestand in Egypte. - De nationalistische beweging in Britsch-Indië. Laat ons met een enkel woord de* voor geschiedenis van dit drama mogen be handelen. Zooais men weet is de finan- cieele toestand van Duitschland allerbe droevendst, een verschijnsel dat zich niet alleen tot Duitschland bepaalt, doch dat doet niet terzake. De rijksregeering had nu plannen ontworpen die moesten die nen om de begrooting van dit jaar slui tend te maken. Plannen dus van tijde- lijken aard, die oju. hierin hestonden dat tot 31 Maart 1931 van personen in openbaren dienst en van vrijgezellen een z.g. noodoffer zou worden geheven, ter wijl voor éénmaal de in de inkomsten belasting aangeslagen personen buiten gewone bijslagen op deze belasting zou den moeten betalen. Dinsdag kwam dit regeeringsontwerp, tot dekking van het begrootingstekort in stemming en werd artikel 1, op het kantje af, aangenomen. Bij de stemming van Woensdag over art. 2 was het echter mis en werd dit verworpen. Tegenover de 204 stemmen der achter de regeering staande partijen, stonden 266 stemmen der sociaal-democraten, Duitsch-nationa- len, communisten en nationaal-socialis- ten. De gedetailleerde uitwerking van het noodoffer verwierf derhalve geen meer derheid van stemmen en waar de dekking der begrooting als een onvoorwaarde lijke noodzaak wordt beschouwd voor de handhaving van orde in de financiën en voor de credietwaardigheid van het rijk en van handel en nijverheid heeft de rijkspresident de voorwaarden, vereischt voor het van kraoht worden van art. 48 der rijksgrondwet aanwezig geacht. Dit artikel luidt: De rijkspresident kan, wanneer in het Duitsche rijk de openbare orde en veilig heid in ernstige mate worden verstoord of bedreigd, tot herstel der openbare orde en veiligheid de noodige maatrege len nemen en zoo noodig die gewapende macht doen ingrijpen. Te dien einde mag hjj tijdelijk de in de artikelen 114, 116, 117, 118, 124 en 153 vastgelegde rechten en verplichtingen geheel of ten deele buiten werking stellen. Van alle krachtens dit artikel genomen maatregelen moet de rijkspresident on verwijld den rijksdag verwittigen. De maatregelen moeten op verlangen van den Rijksdag buiten werking worden gesteld. De sociaal-democraten hebben nu Don derdag een voorstel ingediend tot ophef fing van de noodverordening, over welk voorstel gisterenmorgen is gestemd, met gevolg dat het met 236 tegen 221 stemmen is aangenomen. Voor steonden de sociaal democraten, de nationaal-sooiallsten en het grootste deel der Duitsoh-nationalen. Na de stemming nam de president van den Rijksdag het woord en legde de ver klaring af, dat de Rijksdag, als gevolg van den uitslag van de stemming, ont bonden was. FE UILLETON Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. hoofdstuk xvn. De houd Amy aan den arbeid. De dag, die volgde op het dinertje bij Braddock in huis, was bij; het ochtend krieken in dichte, witte, vochtige nevelen gehuld. Maar tegen acht uur was deze mist opgetrokken en omsluierde nog maar even de toppen der hoornen of vlijde zich in het gras over de spinnewebben heen. En toen Kay Derrick een kwartiertje later in den tuin kwam, begon de Septem ber zon al door de nevelen heen te breken en beloofde een ijle klaarte in de lucht een wondermooien dag. Het was een ochtend, die stemde tot tevredenheid en zacht geluk, maar Kay was opgestaan met een wrevel tegen de heeile wereld, die door het mooiste weer niet verzacht kon worden. Wat 's avonds gebeurd was had een strijdlustig verzet in haar opgewekt en in dit opzicht had de nacht geen raad gebracht. Misschien kwam dat ook wel, doordat haar slaap, net zooals die van een ieder in de buurt, niet rustig en ongestoord had DE BESTE. Wij hebben niet alle antwoorden ver meld, die ingekomen waren op het Et®- morandum van Bnand, betrexlenüe de Vereenlgde Staten van Europa. In het overzicht van de vorige week hebben we reeds meegedeeld dat het plan niet veel kans had aangenomen te worden en om nu te demonstreeren hoe men zich er in zijn antwoord afmaakt, nemen we hier onder een en ander over uxt het antwoord van België en Engeland, die het plan bei den ten zeerste prijzen, maar het toch maar beter vinden, om in den schoot van den Volkenbond de actie voort te zetten, die er zich reeds ontwikkelde. M.a.w. dus, we voelen er niks voor. In haar antwoord constateert de Bel gische regeering allereerst, dat het voor stel der Fransche regeering tot oprich ting van een Europeesche federatie uit gaat van een edelmoedige gedachte, die haar oprechtste sympathie verdient. Het Fransche voorstel, aldus de antwoord nota, streeft er naar den vrede te ver sterken en de algemeene welvaart te be vorderen. Ook stemt de Belgische regee ring ten volle in met het beginsel van de Europeesche Unie en verklaart zij zich tevens bereid tot aansluiting bij de po gingen, die zouden worden ondernomen teneinde dit edele ideaal te verwezen lijken. Om het doei te bereiken, dat de regee ring der Fransche republiek aan Europa voorsteit, is de Belgische regeering van oordeel, dat het er hoofdzakelijk op aan komt in den schoot van den Volkenbond de actie voort te zetten, die er zich reeds ontwikkelde. (Daar komt de aap uit de mouw.) De Engelsche regeering geeft uiting aan haar groote sympathie voor het doel van de Fransche regeering om een nauwere samenwerking tusschen de Eu ropeesche staten aan te moedigen en de voorzorgsmaatregelen tegen den oorlog te versterken. Zij wenscht oprecht, dat het Fransche initiatief zal leiden naar grooter wederzijdsch vertrouwen en ver mindering van de hindernissen voor den internationalen handel en naar oeconomi- sche samenwerking. Het is echter niet zeker, dat een nauwkeurig onderzoek de noodzakelijk heid of wenschelijkheid zal aantoonen van het stichten van nieuwe onafhankelijke internationale instellingen. De Engelsche regeering is van mee ning, dat het gestelde doel voldoende be reikt zal worden binnen het kader van den Volkenbond. De Engelsche federatie kers is bereid gevonden van mljnwer- tot concessie, hetgeen .wel bewijst hoeveel baar aan het kolenontwerp gelegen is. Men weet, dat het gaat om den eisoh van de Lords, dat het mogelijk zal zijn om voor het strenge wetsvoorschrift van 7Va uur per dag een regeling van negentig uur over twee weken in de plaats te stellen. Practisoh zou dit er in vele districten op neerkomen, dat de mijnwerkers heelemaal geen kor- teren arbeidsdag zouden krijgen, wes halve zij dit amendement tot nu toe altijd beslist afgewezen hebben. Met een kleine meerderheid heeft de uitvoerende raad der federatie nu op suggestie van de re geering het amendement aanvaard onder de voorwaarde dat daarin de bepaling op genomen wordt, dat geen dergelijke rege ling geldig zal zijn zonder de toestemming zoowel van de associatie der mijneigena ren als van de federatie van mijnwerkers. Met betrekking tot de onlusten in Alexandrië, schrijft o.a. de „Daliy Express": Engeland heeft in het Oosten grooter belangen dan welk ander land ook. Vroeg of laat zullen de onlusten in een gedeelte van ons Oostersche Rijk zich uitbreiden. Er bestaat voor ons slechts een enkele vorm van politiek: wij moeten regeeren of vertrekken. De Oosterling weet, dat wij rechtvaardig zijn. Hij moet zich er even eens van bewust worden, dat wij sterk zijn. Een krachtige houding in het Oosten, van Alexandrië tot Singapore, is de eenige methode om den vrede in het rijk te hand haven. De arrestatie van leden van het plaatse lijk Wafd-comité, o. w. twee Kamerleden, wordt bevestigd. De buitenlandsohe consuls hebben den gouveïnetxr verwittigd, dat elke vermin dering van het garnizoen van Alexandrië hen met bezorgdheid zou vervullen. Nog wordt gemeld dat bij de onlusten te Alexandrië geen 21, doch 12 menschen gedood zijn. Betreffende de nationalistische beweging in Britsch-Indië wordt gemeld dat Gandhi bereid zou zijn zijn campagne te staken. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart bet van een hooggeplaatst Engelsch ambtenaar te heb ben vernomen. Wanneer dit zou geschie den, zou Gandhi door de Indische regee ring uitgenoodigd worden, in October a.s. aan de Engelsch-Indisohe oonferentie deel te nemen. Reeds zouden wederzijds niet-officieele besprekingen zijn gevoerd, die echter totnogtoe geheim zouden zijn gehouden. De middelenstaat over de afgeloopen maand wijst een nagenoeg even groot totaal aan als het vorige jaar, n.1. 39.7 millioen. Het verschil met Juni 1929 is nog geen 60.000 in het nadeel van Juni 1930, wat dus geen gewicht in de schaal legt. Wanneer men zich de bijzonder mooie opbrengst der laatste maanden herinnert, dan behoeft het zeker geen ongerustheid te wekken, dat we nu eens een maand heb ben, welke geen aocrès geeft te zien. Wij zijn met een opbrengst van het eerste half jaar van 259.7 millioen, 10 millioen boven het eerste semester van 1929 en niet minder dan 171/a millioen boven de helft der raming voor 1930. In de „Radio Bode" lezen wij: De A.V.R.O.-voorzitter, dr. Molhuysen, belt den directeur-generaal van P.T.T. op en vraagt aan zijn secretaris, om, verge zeld door enkele adviseurs, door Z.H.E.G. in gehoor te mogen worden ontvangen teneinde te spreken over de mogelijkheid om de 298 M. golf te gebruiken als derde omroepgolf op eigen zender des avonds na 6 uur. De secretaris van den directeur-gene raal antwoordt na een poosje: „De directeur-generaal wenscht dr. Molhuysen niet te ontvangen.1' De A.V.R.O.-voorzitter sluit de moge lijkheid niet uit, dat de directeur-gene raal een persoonlijke veete regen hem heeft, al blijft de weigering dan nog bruusk. De volgende vragen heeft de heer van der Waerden aan den minister van de fensie gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de onrust, die de plannen tot bouw van de, aanvankelijk te Leiden ontwor pen, „gaskamer" te Utrecht thans ook daar onder de omwonenden van het ter rein verwekt hebben? 2. Heeft de minister opgemerkt, dat die onrust door de geruststellende verkla ringen, dat alleen onschuldige gassen worden gebruikt en dan nog dat een afstand van 50 M. in acht zal worden ge nomen, allerminst is weggenomen, het geen ook verklaarbaar is, daar de mili taire autoriteiten onmogelijk kunnen in staan voor toekomstige eischen der mili taire techniek? 8. Is do minister niet van meening, dat in elk geval zulk een onrustverwekking beter vermeden kan worden en een der gelijke inrichting meer op haar plaats is op een ruim militair oefenterrein of on dergebracht in een fort? In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden van rijkspersoneel, aangesloten bij den Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst, heeft het ontwerp-Rijksambtena- renreglement een punt van breedvoerige bespreking uitgemaakt. Waardeering werd uitgesproken, dat de regeering zoo spoedig een aanvang maakt met de regeling van het materieele ambte narenrecht. Met dankbaarheid werd ge constateerd dat enkele bepalingen voor de werklieden een verbetering inhouden. De vergadering stelde eenige amende menten vast, die naar zij hoopte de regee ring in ernstige overweging zal nemen. Het Tweede Kamerlid, de heer Welt- kamp, heeft aan den minister van bin- kunnen zijn. Van middernacht af tot twee uur in den ochtend had de hond Amy een levendige en natuurgetrouwe Imitatie ge geven van tien honden, die door gloeien de tangen uit elkaar gerukt worden. Om twee uur was Snert Todhunter van zijn legerstede verrezen en nadat hij zich ge wapend had met een schoen maat No. 46, gelijk vermeld in het vorige hoofdstuk, ging hij met haar redeneeren. Dit had een korte verademing gegeven, maar om kwart voor drie werden er weer heele kudden honden afgemaakt op het terrein van Mon Repos, dat verkeerdelijk zoo ge noemd werd. Om drie uur kwam Saim beneden; en omdat hjj een jongmensch was, dat veel van honden hield en hun inzichten be greep, probeerde hij het met diplomatiek overleg. En dat werkte uitstekend. Amy deed zich te goed aan een sohapeboutje en viel toen eindelijk in slaap en vrede en rust daalde neer op Burberry Road. Kay liep het tuinpad op en neer met onvriendelijke gevoelens, die volstrekt niet verdwenen toen Sarn eenige ©ogen blikken later verscheen, gekleed in een flanellen broek en een trui. Saim, met den rug naar haar gekeerd en zijn gezicht naar de zon, deed eenige gymnastische oefeningen; en Kay, ofschoon ze het eigenlijk iiiet wilde, kwam naar de hei ning toe om naar hem te kijken. Ze was boos op hem, want geen enkel meisje vindt het pleizierig dat haar zang veroor deeld wordt door het bonzen op den muur; maar toch kon ze een zwak gevoel van bewondering niet geheel onderdruk ken, terwijl ze hem gadesloeg. Kay kwam „van buiten", en ze zag mannen graag sterk en zon-verbranden Saim, wat zijn moreele tekortkomingen ook mochten we zen, was een prachtkerel, physiek. Hij was sterk en gespierd en forsch. En al gauw, na een ingewikkelde oefe ning, waarbij rompdraaiïng te pas kwam, viel zijn oog op haar. Hij strekte zich en liep naar de heg met een roode kleur, ver ward haar, een toonbeeld van gezondheid. „Goeien morgen," zeide hij. „Goeden morgen," zeide Kay koel. „Ik moet u wel mijn excuses maken, mijnheer bhotter. Ik vrees, dat ik u gisteravond met mijn zingen gehinderd heb „Lieve help," zei Sam. „Was u dat? ■Lk dacht dat de hond zoo jankte." „Ik ben onmiddellijk opgehouden, toen u op den muur bonsde." „Ik heb heelemaal niet op den muur tra- bonsd. Dat deed Snert." „Snert?" „Snert Todhunter, mijn kok en o ja, die u toeroept van uit de boomen. Ik heb uw briefje gelezen en ik heb hem een standje gemaakt. Hij zei, dat hij u voor uw meisje Klaartje had aangezien. Een verloofd" gieschiedenis- Hy met haar „Verloofd?" „Ja, ik keek er ook van op, toen hif het mij vertelde. Net als u nu. Ik was dooi verbaasd. Maar ik geloof, dat Snert nogal voortvarend is. Hij zegt, dat hij iets over zich heeft. Volgens zijn zeggen, kuste hij haar en daarna waren ze leuk en gezellig Kay bloosde even. „O," zeide zij. „Ja," zeide Sam. Er heerschte even een zwijgen TT«t, poesje uit San Rafaei, dat in het gr'as ge Dereden,datemogmannen zijn, die geen pijp rooken. ligt aan hun onbekendheid met Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. speeld had, kwam1 nu weer naar Kay toe en wreef zijn natte kopje tegen haar been. „Nu, ik moet naar binnen," zeide Kay. „Claire ligt in bed met schele hoofdpijn en ik moet dus voor het ontbijt zorgen." „Och neen, toch. Wil Todhunter u hel pen?" „Neen, dank u." ,yDat ls misschien wel zoo verstandig. Behalve Snert kan hij eigenlijk niets lek ker klaar maken." „Precies Claire." ,,Heusch? Nu, dat wordt dan een titanen strijd als ze voor elkaar beginnen te koken." Kay bukte en krauwde het katje over don kop, toen liep ze vlug op bet huis toe. liet poesje had Sam opmerkzaam aange zien en was tot de overtuiging gekomen, dat hij' weinig beloofde voor een onder nemende kat, ze stoof dus weg, een dor blad achterna. Sam zuchtte en ging nnnr binnen om te baden. Ee" poosje later sloeg de achterdeur van Mon Repos met onweerstaanbare kracht open en de hond Amy kwam een luchtje scheppen. Honden hebben een onberekenbaar hu meur Nog slechts en paar uren vroeger was Amy ten prooi geweest aan een doode- die veroorzaakt werd, doordat zij het kroegje had moeten verla- bra!chtaar 26 ?r Pirill® jeugd had d°orge- Anker i Vl®6118? van het Bla™e „f", ?r en had ze den nacht vervuld van haar jammerklachten. Als Niobe had den. Maar nu, te oordeelen houding en haar luohtigen gang had ze zich in haar ballingschap geschikt. Ze krabde het gras los en snoof aan de strui ken als een dame, die haar grondbezit in oogenschouw neemt. En toen Snert, die haatdragend was, een el naar haar toe smeet uit het keukenvenster en dit pro jectiel voor haar voeten uiteenspatte, likte ze de resten luchthartig op, als iemand, die haar vreugde door niets wil laten vergallen. Het eenige, wat ze vond, dat haar ont brak, was gezelschap. Ze had een gezelli- gen aard en snakte naar een kameraad; en een paar minuten zocht ze dientenge volge den tuin rond. Ze vond een slak onder een struik, maar slakken zijn terug getrokken dieren, ego-centrisch en altijd met zich zelf bezig en deze negeerde Amy door zich in haar huisje terug te trekken met een hooghartige reserve, die iedere toenadering afsneed. Ze keerd'e weer naar het pad terug en stelde buitengewoon veel belang In bet houten bouwsel, dat het begrensde. Ze verhief zich majestieus op haar aohter- pooten, legde haar voorpooten op de hei ning en ondervond een ontroering gelijk aan die van den dikken Oortez, die met arendsoogen de Stille Zuidzee bestaarde. Het is werkelijk niet overdreven te be- weren, dat Amy zich voelde als een astro- di® e.®n planeet ontdekt, want niet alleen deed zich een gansche nieuwe wereld aan haar voor aan den an deren kant van het houten samenstel maar op het grasveld was een ^be koorlijkst katje, dat in dolle kringen zijn eigen staart achterna joeg. m <ÏWardt vmwoIjhI.i HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling; Keldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned, O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, fo.70, f f.— Modeblad resp. f 0.95, f I.2J, f 1.25, f 1.33. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Posit-Glrorokening No. 16066. tekst) dubbele prijs!'Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct,. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d blad en met br. onder no. 10 ot. P. adv, oxtra). Bewijsno. 4 et. ADVERTENTIES p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaation De Duitsche regeering ls gesneuveld. 86) Vehkadsk Toföj&i DE RIJKSMIDDELEN OVER JUNL Het totaal wijkt niet veel af van het vorig Jaar. DE A.V.R.O. IN DEN HAAG. Ook de directeur-generaal der P.T.T. weigert bestuurderen te ontvangen. DE „GASKAMER" TE UTRECHT. De onrust onder de omwonenden. CHRISTELIJK RIJKSPERSONEEL. DEENSCH VLEESCH IN NEDERLAND? kSt 8 ar v00r een riks ge-

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1