KANNEWASSER verkoopt uit Op Reis. KONIJN's VLEESCHWAREN. SAM EN ZIJN SCHAT ïS'g£TmhS? lebl,en 001 Buitenlandsch overzicht. SSteheS?4 alS Mn bep*ald8 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG De staking in Noord Frankrijk. - Versobering der militaire uitgaven in Zwitserland. - Het communisme buiten Rusland. - De toestand in Britsch-Indië. - De strijd in China. HET RIJNLANDLEGER NAAR DE JTALIAANSOHE GRENS? DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De twee millioen zouden deze week bereikt worden. De burgeroorlog in China. Tsjangsja, nog Ln handen der communisten. 00ST-INDIË. De brand op Hr. Ms. ,.Sumatra'". FEUILLETON ZOMER 1930 Het blusschlngswerk bemoeilijkt. Verdere uitbreiding van den brand. De bemanning moet dien krui ser verlaten. y-lde hij de trappen af, als een gems, die van klip op klip springt. Hy bereikte de vestibule en met een vaart, die byna ge- vaarhjk was voor iemand van zyn bouw en kalme gewoonten, rende hij de straat over. Purol en Purolpoeder Na ruim vier uur den brand meester. DE CHTNEESCHE PASSAR TE TARAKAN IN OOST-BORNEO AFGEBRAND. Meer dan 1 millioen golden schade. f 0.65 p. flacom^x FOSTER'S HAAGPILLEN Hjy legde een handl over de spreekbuis en keerde zich tot Lord Tilbury. „Altyd storen ze me," zeide hij. Nr. 6841/ r EERSTE BLAD HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Te Rijsel is de stakingsbeweging ver scherpt, nu de werkgevers in de metaal industrie ibesloten hebben geen onderhan delingen meer met de vakvereenigingen te voeren om tot overeenstemming te ko men. Zijl verlangen thans, dat het werk onvoorwaardelijk wordt hervat. De vakvereenigingen protesteeren in een verklaring tegen de bewering, dat de staking zich tegen de sociale verzekering kant. De arbeiders willen echter slechts een loonsverhooging in verband met de toenemende duurte. De arbeidersorganisaties te Roubaix hadden besloten, voor gisteren de alge meens staking uit te roepen, ter onder steuning van de stakers te Rijsel. Men rekende er op, dat het aantal stakers daar door gisteren tot 200.000 zou zijn gestegen. Indertijd heeft de Zwitsersche regeering een spaarcommissie, bestaande uit mili tairen en burgerleden ingesteld, om op ruimen grondslag na te gaan of en in hoeverre bezuiniging mogelijk zou zijn op defensiegebied, zonder dat de weerbaar heid van het leger er door benadeeld werd. In het bijzonder moet de commissie onder zoeken of het mogelijk zou zijn de mili taire begrooting jaarlijks tot 85 millioen te beperken. Daar de commissie niet geheel alleen in betrekkelijk korten tijd het betrokken uit- gebreide terrein kan onderzoeken, is zij aangewezen op de medewerking van bree- de kringen. Daarom heeft zij een oproep gepubliceerd, waarin zij een ieder, die meent voorstellen of denkbeelden voor de oplossing van het probleem aan de hand te kunnen doen, verzoekt deze in te zenden. De verjaardag van het communisme, die op 1 Augustus gevierd wordt, is dit jaar bizonder „rustig" verloopen. Over het ge heel was er voor de betoogingen weinig of geen belangstelling, xn. a. w. het was een lauwe boel. Wij lezen o. m. in de „Nw. Rott. Crt.": Vroeger hebben deze 1 Augustusi lerin gen hier en daar nog wel eens aanleiding tot ernstige ongeregeldheden gegeven. Dit jaar zijn deze, althans in de groote Euro- peesohe centra, uitgebleven. Ondanks het geschreeuw van de communistische blaad jes en de onvermijdelijke voorzorgsmaat regelen, die de politie in de Europeesche hoofdsteden ook dit jaar weer getroffen had, ligt ar over de viering van dezen communistischen dag in Europa dit jaar iets mats. Ondanks de geweldige oecono- misohe crisis, die ons werelddeel teistert, is de revolutionaire geest zwak, dat wil zeggen 'hij uit zich althans niet in betoo gingen ten gunste van Moskou. Ondanks de vele leidraden uit, het roode hoofdkwar der Wcst-Europeesche volken, dat in den beginne wel voor het communisme toe gankelijk was, dit meer en meer is gaan leeren beschouwen als een artikel, dat voor Rusland misschien 'beteekenis moge hébben, doch zeker niet voor transport en onveranderde overplanting in het Westen geschikt is. Te Bombay zijn weer eens een aantal volgelingen van Oandhi gearresteerd. Dit maal zijn het de huidige aanvoerders der Congres-beweging Pandit Malaviya en Vallabhai Patel, benevens vier andere lei ders, veertig vrouwen en zes mannen, die een betooging hielden, ter eere van de na gedachtenis van Tilak, een der nationalis tische leiders van 1920. De twee leiders der gematigde Indiërs, die in de gevangenis besprekingen hebben gevoerd met Gandhi, hebben deze beëin digd. Een der onderhandelaars verklaarde, dat thans eerst de houding van Engeland ten opzichte van Indië moet worden af gewacht, alvorens verdere besprekingen met Gandhi en de andere nationalistische leiders kunnen beginnen. De boycotbeweging heeft weer een nieu wen vorm aangenomen. Vrijwilligers staan voor de goederen-loodsen van het spoorwegstation om de verzending van buitenlandsche weefgoederen uit Bombay naar in het noorden gelegen plaatsen te verhinderen. Ook in de stad treden de vrijwilligers actief op. Ossenwagens, op weg naar het station, worden aangehouden en doorzocht. Als in den wagen buiten landsche goederen zijn, gaan de vrijwilli gers op den weg liggen om aldus het ver der rijden te verhinderen. Over den burgeroorlog In China is op het oogenblik weinig nieuws te vermelden. Na de verrassende ontruiming door de communisten van Tsjangtsja op Vrijdag j.1., blijft de toestand zich voorloopig nor maal ontwikkelen. De rooden maroheeren nog steeds op naar Hankou en maken daarbij) een omtrekkende beweging langs Tsjangsja. Het garnizoen van Hankou heet voorbereid te zijn op den aanval. De geheels provincie Kiangsi is door com munisten bezet. De Nanking-troepen hou den rekening met de mogelijkheid, dat zij spoedig Wangtsjang en Kioekiang zullen moeten ontruimen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche regeering heeft besloten, te Nanking te protesteeren tegen de verwoesting van het Japansche consulaat en van ver schillende Japansche eigendommen te Tsjangsa. De Vereenigde Staten zijn overgegaan tot het zendien van een oorlogsschip, dat zich in de haven van Sjanghai gereed moet houden, om zich elk oogenblik naar tier en het telkens probeeren van nieuwe de bedreigde plaatsen te kunnen begeven, krachten in de leiding der Europeesche Alle beschikbare krachten van het Chi- partijen verliest het communisme aan neesoh eskader worden voorts naar de aantrekkingskracht. Zou dat ondanks mis- Jangtse gezonden om de plunderende ben- sohien een omdat zijn? Zou het wegvallen den van het vernielen van Amerikaansche van oude, bekende aanvoerders, het voort- eigendommen af te houden. Van de natio- durend verlies van koers misschien juist nalistische regeering is een krachtige be ten voor het vrijgeven van de stad Sjangsja een losprijs van 1 millioen Mexi- caansche dollars (ongeveer 1.000.000 gul den) geëischt. Ten westen van de stad liggen de re- geeringstroepen op den aftocht der com munisten te wachten. Vliegtuigen die den dienst tussohen Hankau en Kioekiang onderhouden, mel den, dat op zeven plaatsen groote branden woeden. Naar te Parijs verluidt, zou het groot ste deel van de uit het Rijnland terugge keerde troepen naar het gebied nabij, de Italiaansohe grens worden of zijn overge plaatst. Ook artillerieformaties moeten derwaarts gedirigeerd zijn. Volgens de schatting van die voornaam ste arbeidsbeurzen die op de officieele opgaaf van deze week vooruitloopt, is nu het voorziene totaal van 2 millioen werk- loozen bereikt. Veertien dagen geleden was anen er nog 30,000 van af. De laatste hoop om er beneden te blijven ls ver ijdeld toen bekend werd dat voor den oogst op het platteland veel minder extra werkkrachten noodig zullen zijn dan ver leden jaar. Uit Peking wordt in tegenstelling met die totdusver bekende berichten gemeld, dat de stad Tsjangsa nog steeds door de communisten is beze® De stad is wel door een kanonneerboot fvan de Ohineesohe regeeringstroepen beschoten, waardoor vele burgers werden gedood, doch de com munisten zijn door deze beschieting niet uit de stad verdreven. Communistische benden hebben in de omgeving van Tsjangsja onbeschrijflijke verwoestingen aangericht. Geheele dor pen zijn door hen geplunderd en platge brand. Naar uit Peking gemeld wordt, neemt het Amerikaansche oorlogsschip, dat vóór Tsjansja ligt, totnogtoe een afwachtende houding aan. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 442 De officieele lezing. „De schade ls aanzienlijk". Batavia, 1 Aug. De Marinestaf meldt officieel dat Hr. Ms. kruiser „Sumatra" na op den 26sten Juli j.1. een zeer ge slaagde vollekraohtsproef te hebben be ëindigd met een matige vaart is opge- stoomd naar Soerabaya. In den nacht van 26 op 27 Juli daaraanvolgend werd, toen het schip zich op 20 K.M. beoosten het lichtschip van het Westervaarwater van Soerabaya bevond, ten 2.20 uur plotseling de reden van de huidige zwakte in het communisme zijn? Ongetwijfeld zal het er toe meewerken idealistische geesten van de beweging te vervreemden, maar de hoofdzaak zal toch wel zijn, dat het deel strijding dar onlusten geëischt. Men is echter niet van plan Amerikaansche troe pen te landen. Naar de correspondent van de „Times" uit Sjanghai seint, hebben de communis- brandi geconstateerd op stookplaats 3, de eenige op dat oogenblik te-werk-staande. Door het wachtdoend personeel werd ge tracht met de beschikbare brandblusch- middelen den brand te beteugelen. Nadat door „overal maken" de rest van den etat-major en van de equipage bij de hand was, werd tot uitgebreider maatre gelen overgegaan. Men trachtte door het afsluiten van die compartimenten den brand te localiseeren, terwijl het desbe treffende compartiment onder water werd gezet en uit voorzorg bovendien de belen dende ketelruimen II en IV. De laatste echter slechts tot geringe höogte. Door het zeer heftige karakter van den brand moest het bedienend personeel snel de stookplaats verlaten, zoodat alras de stoomtoevoer niet meer voldoende was en de dynamo om 2.30 afsloeg, en het ge heele schip donker was. Weliswaar werd direct de nooddynamo, welke zich aan het dek bevindt, aangezet, dodh deze levert alleen stroom voor de radio-hut, de navi- gatielidhten en het opperdek, zoodat het geheele benedenschip in het duister ge huld bleef. De blusschingswerkzaamheden werden door deze omstandigheid ten zeerste be moeilijkt. De stoomdynamo's en de steom- brandpompen konden niet worden ge bruikt, zoodat getracht werd de Diesel dynamo aan te zetten, die zich ongeluk kigerwijs echter juist boven de brandende stookplaats bevond. Bij het aanzetten van de laatste werd zooveel last onder vonden van reeds in gas omgezette olie- dampen, dat eenige ontploffingen ont stonden, welke het wederom afzetten van de Dieseldynamo noodzakelijk maakten. Het blusschlngswerk moest dientenge volge met handkracht geschieden. De manschappen schaarden zich aan dek in een rij, waarna emmers water, van buiten boord opgeslagen, werden doorgemand en in de vuurzee geworpen. Toen na eenigen tijd een overzicht werd verkregen van alle moeilijkheden, waarmede men had te kampen en daarbij bleek, dat nog twee ketels konden wor den aangestoken in het eenige resteeren- de ketelruim, werd direct getracht stoom te stoken voor het mechanisch pompen. De stoompompen konden echter slechts heel kort tewerk staan en alras was men weer op handkracht aangewezen. Ondertussahen was de brand zoo fel geworden, dat door de gloeihitte de belen dende compartimenten door het vuur wer den aangetast. Vooral de monteurswerk plaats had zeer veel te lijden. Ieder be lendend compartiment was gevuld met dikken rook, terwijl de brand zich steeds meer uitbreidde. De ijzeren schotten waren niet langer in staat weerstand te bieden en langzaam maar zeker breidde de brand zich uit over steeds meer com partimenten. Om 4.30 uur was de toestand aan stuurboord en bakboord zeer hache lijk. Men moest voetje voor voetje trach ten de brandende ruimten te verkleinen. Ondertusschen was de toestand zoo danig geworden, dat het gewenscht was de sloepen te strijken, hetgeen met hand- Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 43) Hij) bevond zich in een uiterst moei lijken toestand, bemerkte hij. Zooals hij aan zijn zuster Franoes had uitgelegd, vlak voor Sam's eerste bezoek op zijn bureau, was er in zijn houding tegenover dit onmogelijke jongmensch veel tact en diplomatie noodig. Gedurende zijn bezoek aan Amerika was het hem niet mogen gelukken, cwn er precies achter te komen hoe zijn ooon eigenlijk over Saimuei dacht. Lord Tilbury had wel den indruk gekre gen, dat de heer Pynsent zijn neefje nogal mocht lijden. Als er dus onaange naamheden zouden voorkomen, die een breuk tusschen Sam en de Mammoet Uit geversmaatschappij zouden veroorzaken, kon er van den heer Pynsent verwacht worden, dat hij de party van zyn neef kieizen zou en dit zou een groote ramp zyn. Dientengevolge moesten alle stap pen, die genomen werden om den jongen man in de liefde te dwarsboomen, met de grootste omzichtigheid gedaan worden. En dat die stappen noodzakelyk waren, daarvan was Lord Tilbury wel zeker. Hy beoordeelde de menschen alleen maar «aar hun geldswaarde en hy vond het eenvoudig belachely'k om te veronderstel len, dat Ka/s charme zou kunnen op- wegen tegen het feit, dat ze geen rooden duit bezat. E:n hy vond, dat bet vanzelf sprak, dat de heer Pynsent het in dezen met hem eens was. Onder deze omstandigheden hinderde zyn hulpeloosheid hem buitengewoon Hy liep driftig de kamer op en neer. De eer ste ziet op dit schaakbord zou natuuriyk moeten zy,n om Sam te laten bewaken, om zoodoende op de hoogte te biyven van de vorderingen dezer noodwendige lief deshistorie. Maar Sam woonde in Valley Fields en hy in Londen. Hy had dus, vond LordJTilbury, terwyl hy als een ge tergde leeuw op en neer beende, zijn düi- men in zyn armsgaten (een vaste ge- wonotet, als hy nadacht) een bondgenoot noodig. Maar wie kon dat zyn. Een detective. Maar wat voor detective? Een geaccrediteerde spion, die op de een of andere manier Sams huls moest wor den ingesmofckeld en daar moest toezien, luisteren en dagelyksche rapporten zou uitbrengen. Maar wie zou dat zyn? Toen hij zoover gekomen was, /el zijn blik toevallig op een uithangbord aan een raam recht tegenover hem. N. V. HET TILBURY DETECTTVE AGENTSCHAP, J. SHERINGHAM ADAIR, MGR., Uitgebreid en Geschoold Personeel Dat stond er en Lord Tilbury las en herlas het met uitpuilende oogen Het leek hem een onmiddellyk antwoord op zyn innerlyken wensch. Een oogenblik later had hy zyn hoed gegrepen en zonder op de lift te wachten, §2. Ofschoon er met uitzondering van een dame, die haar Pekingese verloren had, nog nooit een cliënt het kantoor van het Tilbury Detective Agentschap betrad, had Ohlmp1 toch als gewoonte aangeno men om eiken dag naar zyn bureau te trekken om daar een paar uur te biyven iederen middag. Desgevraagd zou hij ge antwoord hebben, dat hy evengoed daar kon zitten, als ergens anders; en boven dien had hy een gevoel, dat het wel goed stond om telkens even in en uit te loopen een theorie, die door feiten gestaafd werd, want een paar dagen had er een politie-agent, die op den hoek op post stond, aan zyn helm getikt. En dat een agent aan zyn eigen helm tikt, in plaats van hem op den schouder, was voor Uhimp een absoluut nieuwe sensatie. Dien middag zat hyi als gewoonlyk zyn spelletje patience te doen, maar hy was met zyn gedachten er niet heelemaal by Hy zat te denken over het verhaal van Glibber Molloy en zyn mislukte pogin gen om Sam uit Mon Repos wee t.< krygen. B Tot op zekere hoogte had deze misluk king do zaken gecompliceerd. Bet was toch zeker heel aangenaam geweest om zoo maar binnen te stappen om het legaat van nu wylen Edward Finglas zonder veel omslag te annex eer en; maar aan den anderen kant zou dat weer beteekend Bi) felle zon en schralen wind d# huid be schermen met een weinig Purol of wat Puro poeder en vooral tegen den nacht het gelaa alsook alle schrijnende en stukgaande huic deelen inwrijven met Purol, dat dadelijk ver zacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bi) Apoth. en Drogisten. kracht moest geschieden, hetwelk vele moeilijkheden medebracht. Nadien werd ook van buitenboord af water door de patrijspoorten in de brandende compar timenten geworpen, waarna men lang zamerhand succes had1 met het harde zwoegen. Vele deuren, schotten en poor tjes waren door gloeihitte ontzet, zoodat door forceeren en rammen toegang tot de diverse compartimenten moest worden verkregen. Eerst om 6.80 uur was men den brand meester en het gevaar ge weken. De equipage heeft na het uitbreken van den brand kalm en doordacht werk verricht. Door Hr. Ma mynenlegger „Krakatau" werd de „Sumatra" naar Soe rabaya opgesleept, térwyi een sleepboot achteruit vastmaakte con stuur ln het schip te houden. De schade ls aanzienlek. De eskader-oommandant heeft een com missie benoemd, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den brand, zoomede naar de oorzaak van de snelle uitbreiding daarvan, welk onder zoek thans nog gaande is. Bandjermaain. In de Ohineesche kamp Permoesian (te Tarakan') ia de geheele passar (winkelcentrum) verbrand. Vijf tienhonderd personen zyn daklooa ge worden. De schade bedraagt meer dan een millioen gulden. Persooniyke onge lukken hebben niet plaats gehad. Onder de afgebrande gebouwen zyn de opium verkoopplaats en het pandhuis. Voedsel is in voldoende mate aanwezig, terwyi de loodsen van de Bataafsche Petroleum My. genoegzaam onderdak leveren voor hen wier huizen verbrand zyn. De In stallatie van de Bataafsche Petroleum Mij. heeft geen schade geleden. De oor zaak is gelegen ln de ontploffing van een gasolinelamp. De petroleumhaven op de Oostkust van Borneo, ten Noorden van Balik Papan. hebben: deelen met Glibber en zyn bruid; en Ohimp behoorde nu eenmaal tot die menschen, die, als er geld in het spel is, het hoogst onaangenaam vinden, om, al is het ook maar een gedeelte, naar een ander te .zien gaan. Het wilde hem toe- sohynen, dat hot voor iemand van zyn erkende talenten maar een kleinigheid was om ©en. plan te bedenken, waarby de familie Molloy van elk aandeel in den schat uitgesloten werd. Dat vereischte alleen maar eenig na denken, voelde Ohimp; en bijl was daar mee nog bezig, toen een verward lawaai buiten de komst van Lord Tllburv aan kondigde. Het openen van de deur werdl gevolgd door een stilte. Lord Tilbury was niet ge bouwd voor een snelheidsmaniak en de spoed waarmede hy de straat had over gestoken en vier trappen was opgevlo gen, hadden hem gebracht in een toe stand, die hem alleen nog maar toeliet in een leunstoel te zinken en te hiigen als een uitgeputte zeehond. Chimp zelf was veel te bewogen om een woord uit te brengen. Zelfs als Lord Tilbury in een leunstoel log en oef zeide, had hy nog dat onmiskenbare iets over zich» waar- voor hankdirecteuren zich in het stoTbo- gen, en de plotseluigen versohyinine van roon soort man werkte als een wonder f-UJ had een gevoel alsof hij ijverig naar spirmg had gevischt en Z aïlE 'aan land bad gebracht. M*>eljauw Maar aangezien hy niet van gisteren wa^ herstelde hy zich weer weidia Hfi dït/ T*°I» een S tooS? n «eluid d»»' „Pardon," reide hij beleefd, maar is die nar# hoofdpijn, prikkel- S baarheid en gedruktheid. 2 Posters Maag pillen SS hebben naam gemaakt als het laxeermiddel £2 bij uitnemendheid. kortaf, gefijk het iemand, die het druk heeft betaamt. „Ja! Ja? Ja, hier ls Tilbury Detective Agentschap Scotland Yard? G oed, ik wacht wel even." „Oef," zeide Lord Tilbury. De heer Twist wydde zyn aandacht weer aan de telephoon. „Hallo.Sir John?... Goeden mid dag. Ja.Ja.We dloen wat we kunnen, 'Sir John. Doen graag alles voor het hoofdbureau. Ja.Ja.Best, Sir John. Goeden dag." Hy hing den hoorn weer op den baak en was nu ter beschikking van Lord Tilbury. „Als ze ln Sootland Yard maar eens braken met hun verouderd systeem en mannen met hersens een kans gaven," zeide hy niet bitter, maar wat wrevelig, „dan hoefden wy niet eeuwig ln te sprin gen, als ze vastgeloopen zyn. Wist u wel aat je niet kunt worden aangesteld b« „U vertelt me iets nieuws," zeide Lord lilbury, die weer op adem gekomen was. „Vyf voet negen, geloof ik. Kunt u iets dwazers bedenken?" „Het klinkt belachelyk." ,En dat is het ook," zeide Chimix streng. Zelf ben ik vyf voet zeven. Wil- fW«ndi «Bwolad.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1