moderne Bloemwerken VACANTIEREISJE HAAR SAUERLAND TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DINSOAB 5 AUGUSTUS 1930. bloemenmagazijn „DE LELIE" DJ. BANSEMA\ BREEWATERSTRAAT 16 GEMEENTERAAD. Salon Manshanden, Licht op voor alle voortuigen: Zomertijd. Dinsdag 6 Aug21.13 uur. V\ uensdag 6 21.11 Onze vroegere stadgenoot de heer R. Bouma, slaagde te Amsterdam voor het Merourius-diploma Duitsche Handelseor- respondentie. Mej. N. C. Smith slaagde te Amster dam voor het L. I. T. E. H.- en Merourius- diploma Duitsdhe Handelscorrespondentie. Onze stadgenoot, de heer M. Buik, is benoemd tot buitengewoon opzichter- teekenaar bij de gemeente Texel. VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN- MOEDER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, woei Za terdag van tal van openbare en particu liere gebouwen, de vaderlandsohe drie kleur. Zaterdagavond was de feestverlichting voor het Paleis ontstoken. De Marine en het personeel der Marinewerf had Zaterdagmorgen vrij zoodat het een dubbele Zondag werd, al werkte het weer niet mee voor een feeste lijke semming. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN PER „E.S.O.N.A." Wie vorige week het enthousiaste stukje gelezen heeft van één onzer abonné's, be hoeft zeker niet aan het uitstapje herin nerd te worden. Laten wij hopen, dat het weer nu ook eens meewerkt, dan kunnen de passagiers genieten van een aardig zeetochtje en van het gezicht op de impo santé werken. BEKENDMAKING. In dit nummer is een advertentie op genomen van de gemeente water- en tichtbedrijven, waarin de bewoners van Tuindorp worden verzocht er rekening mede te houden dat morgen van 9—12 uur en van 13.30—17 uur geen water zal kunnen worden betrokken, wegens het aansluiten der leidingen '*an een aantal nieuwe straten op de hoofdleiding. DE STAFMUZIEK VOOR DE RADIO. Naar wij vernemen zal het stafmuziek corps morgen (Woensdag) van 45 uur een concert geven voor den zender te Huizen. KINDERFEEST VOLKSONDERWIJS. Men schrijft ons: 1 Augustus. Een stralende zon aan een onbewolkten hemel. De regenwolken van vorige dagen weggevaagd. En op het sta tionsplein tal van kinderen met opgewekte gezichten, blii-gestemd in het vooruitzicht van een genotvollen dag. Om kwart voor 9 komt de eerste autobus aansnorren. De feestgangertjes zijn haast niet te houden Eindelijk om 9 uur, als alle bussen present zijn, worden ze ingeladen. Met eenige moeite hebben allen een, al is het niet te ruim, plekje en wordt de tocht aangevan gen. Benige hoera's aan de aohterblijven- den en voort gaan we. Langs het Kanaal naar de Burgervlotbrug; van hier langs de Hondsbossche zeewering, waar halt ge houden wordt bij het verroeste overblijfsel van wat eens een beheerscher der zee was. Weer ingestapt, wordt de tocht voortgezet langs Camperduin, Hargen en Groet naar Schoorl. Een klein oponthoud door een benzinelooze bus, die door gebrek aan deze brandstof het nu eenmaal vertikt gelijken tred met de overige vier te houden, kan de stemming niet bederven. In de „Roode Leeuw" wordt geranjaad en daarna van de speeltuin danig gebruik gemaakt, terwijl velen den tocht naar boven op het duin ondernemen, al zwoegend de top bereiken, om onder luide kreten de berg af te stui ven. Niet noodig te vermelden, dat de In wendige mensoh niet vergeten wordt, ter wijl het aan versnaperingen niet ont breekt. Van Schoorl, naar den Stedelijken Muziektuin in Alkmaar, daar gegeten, ge dronken, gespeeld. Een kleine wandeling angs de volière en de hertenkamp is een aardige afwisseling. Nu de bussen weer beklommen en den weg naar Bergen aan vaard, waar ,J>uinvexmaak" met een be zoek wordt vereerd, nadat eerst de hooge speelduin beklommen is. Een herhaling van drinken, eten en spelen, 't Is een ge noegen te zien, hoe de kinderen en voor al de jongens eten. Om ongeveer zes uur wordt de terugtocht naar Den Helder aanvaard. Eten kranig stukje van chauf- feeren toonen de bestuurders, als ze wegens een niet aangegeven opgebroken weg, langs een bijna onmogelijk landweg getje ons veilig op den hoofdweg terug- arengen. Bij Schoorldam nog een gevul de koek en nu gaat het ononderbroken op ruis aan. Om half acht is het Stations plein bereikt en kunnen de wachtende ouders hun spruiten gezond en wel weer in ontvangst nemen. Een woord van dank aan de leidsters en leiders, maar ook aan de chauffeurs voor hun' secuur rijden is hier zeker op zijn plaats. MET HONDERD-EN-VIJFTIG KINDEREN NAAR AMSTERDAM EN HAARLEM. Voor den negenden keer maakte juffr. Geervliet dit jaar met de kinderen uit den omtrek van de Nieuwstraat en Jan in 't Veitstraat een uitstapje. Ditmaal met cir ca loö kiiideren, die echter ook wel mt ge heel andeie straten komen, zoo belust als zij zijn op zoo'n uitstapje. Elk jaar groeit het aantal. Gedurende de laatste week zijn er nog een 60-tal bij gekomen, die in eens het benoodigde be drag hebben voldaan, wat anders met 6 cent per week aan juffrouw Geervliet wordt afgedragen 1 Zoo wordt ongemerkt gespaard voor het jaarlijksohe uitsapje en het is verbazend wat je al niet voor al die centen kan doen. Daar waren allereerst vijf groote auto's, en dan een berg proviand, teveel om op te noemen; bananen, koek, frujetta, enz. enz., terwijl in vier auto's een groote melk bus vol ranja werd gezet om de vele dor stige kelen die op zoo'n dag, vooral bij kinderen, plegen voor te komen, te laven. Eerst stonden er vier auto's, feestelijk van binnen versierd. In het hoofdkwar tier, de woning van juffrouw Geervliet, was het een groote drukte, het is dan ook geen kleinigheid te zorgen dat alles goed verloopt. De helpsters van juffrouw Geer vliet liepen af en aan. Thans was ook ge zorgd voor papieren mutsen en vlaggen wat de feeststemming nog verhoogde; zelfs de begeleidende moeders tooiden zich er mede. De vier auto's bleken 'ten slotte niet voldoende te wezen. Er werden reeds stoelen aangedragen, alweer bij juf frouw Geervliet vandaan, zoodat het een vraag zal wezen waar de achtergebleve nen vandaag zullen moeten zitten. Toen werd besloten een vijfde auto te requiree- ren en de chauffeur van de A. N. H. ging even een andere wagen halen. Toen deze aankwam werd hij met een hoeraatje be groet, want thans zou de tocht spoedig een aanvang nemen. De tijd werd door de kinderen met zin gen bekort, waaronder „juffrouw Geer vliet gaat nooit verloren" een voorname plaats innam. Eindelijk was alles gereed en onder gejuich van de kinderen, en ge- wuif van de belangstellenden werd de tocht begonnen. Ditmaal gaat het naar Artis en Haarlem waar in de bosschen verbleven zal wor den, op den terugweg wordt Bergen nog aangedaan, waar men om ongeveer acht uur of half negen weer thuis hoopt te komen. Deze tochtjes, aanvankelijk onder mijn heer De Bruin van de Visohmarktschool tot stand gekomen, werden al heel spoe dig aan de organiseerende moeders zelf overgelaten en met het beste resultaat. Voor veel kinderen is dit het eenigste uit stapje wat zij in een jaar krijgen, en 5 ct. kan bijna iedereen per week wel missen. Dat zoo'n tooht wat betreft het alles klaar maken niet meevalt, moge blijken uit het feit dat ir niet minder dan duizend brood- Levering van #11» soor an jes gesmeerd moesten worden. En dan te zorgen dat er van al het ande re voldoende is, dat elk kind weer behou den thuis komt, dat alles ordelijk verloopt, als men dat bedenkt, krijgt men respect voor juffrouw Geervliet en de andere moe ders die hiervoor zorgen. Toch' is het te verwonderen dat dit alleen daar in die buurt geschiedt. Het feit dat het aantal kinderen jaarlijks groeit, bewijst wel dat de kinderen er verzot op zijn. Het weer dat de laatste dagen niet al te best is geweest beloofde veel vanmor gen en wij hopen voor de kinderen dat het weer goed blijft, het zou jammer zijn als dit mooie tochtje door het weer werd be dorven. CIRCUS KAPITEIN SCHNEIDER KOMT! Zooals wij nader vernemen, zal vanaf Dinsdag 19 Augustus de groote circus Kapitein Schneider, die als de mooiste en modernste circus van Europa bekend staat, ook in Den Helder een kort gast- spel geven. Deze onderneming, die ge durende de wintermaanden in Engeland en Spanje gastvoorsteilingen gaf, beschikt over een massaal programma van buiten gewone deugdelijkheid. Wereldberoemd zijn bijvoorbeeld de honderd „Quo vadis"-leeuwen, die door den grootsten temmer van den tegen- wooraigen tijd, kapitein Alfred Schnei der, persoonlijk worden voorgeleid. Een dergelijke leeuwenkudde bestaat niet meer; noch in de oude, noch in de nieuwe wetreld. Niet alleen in het reuzen-film werk „Quo Vadis?" werkten de Schnei- der-leeuwen mee, maar ook ln ontelbare andere films. Uit de overige nummers zijn nog aan gestipt, het reusachtig© manege-schouw spel „circus onder water". 600.000 liter water stort bruisend van een hoogen waterval in de omgebouwde manege. Lichtfonteinen knetteren, een sterren hemel welft zich over den circuskoepel, schijnwerpers doopen de manege-zee in lichtgolven; De circusnummers van het programma, hetwelk 66 nummers aangeeft, brengen het beste van het beste, dat op heden geboden kan worden, uitgevoerd door vertegenwoordigers van blanke en ge kleurde rassen. EEN AUTOTOCHT MET WEDERWAARDIGHEDEN. Donderdagavond kreeg de chauffeur J. A. een vrachtje voor de Wieringer ker mis. Een drietal jongelui huurden zijn auto en welgemoed trok men naar Wierin- gen om tot ongeveer twee uur 's nachts l'eest(?) te vieren. Onder den invloed van sterken drank (de passagiers tenminste) werd om ongeveer half drie de tocht met het vrachtje naar Den Helder aanvaard. Onderweg, ter hoogte van Westerland, ontmoette de chauffeur twee fietsrijders, waarvan er een aan den linkerkant van den weg reed. Hij gaf signalen, doch de fietser bleef links rijden en juist toen de auto, die niet hard reed, vlak bij was, stak de wielrijder den weg over, met gevolg dat hij werd aangereden en tegen den grond geslingerd. Hij bleef bewusteloos liggen, zijn fiets was geheel vernield. Met een auto werd de bewustelooze man, die de heer J. Wiggers uit Breezand bleek te zijn, naar Dr. Groot gebracht. Naar wij vernemen is de man gisteren aan de ge volgen van deze aanrijding overleden. De auto wilde na de aanrijding niet verder en de chauffeur begaf zich dan ook, met een der passagiers, naar Hippo- lytushoef, om een monteur te halen. Toen zH na eenigen tijd terug kwamen bleek de auto spoorloos verdwenen en dus moesten de beide passagiers, waarvan er een een oud-chauffeur was, de matroos J. v. d. B., er met den wagen vandoor zijn gegaan. Nergens was meer een auto te krijgen om het tweetal te achtervolgen en de chauffeur was genoodzaakt den weg naar huis tewandelen. In Anna Paulowna wachtte hij op de eerste bus van Naaste- Met leerlingen van de Handtels- school. (Vervolg en slot). Onze 4e dag brak aan als de vorige d.w.z. met schitterend weer. Na ons ontbijt was ons eerste werk; „Bezichtiging van het museum", dat in het slot was.. Het museum was wel de moeite van bezichtiging waard. Men zag daar ijzeren beelden uit het jaar 1200. (In Siegen is n.1. voor het eerst met het gie ten van zulke beelden een begin gemaakt). Dan was er een verzameling schilderijen van Rubens, o.a. zag men vele schilderijen van Christus. Na bezichtiging van een t 'afkelder, met vele uitgehouwen graven, g ngen we terug naar de jeugdherberg om onze rugzakken te halen. „Auf wie- dersehen, Oberessohloz!" Met den trein gingen we nu naar Haigen, op welke route we nog door een tunnel van ruim 2600 M. spoorden. Van Haigen wandelden we naar den Dillenburg, een wandeling van onge veer twee uur. De jeugdherberg te Dillen burg ligt vlak bij het kasteel. Dit is de eenige jeugdherberg (tenminste van die welke wij bezocht hebben), die nog wel iets te wenschen overlaat, hoewel men er zich toch best in redden kan. De Dillen burg toren ligt zeer hoog, zoodat men pas in de stad komt, na verschillende hellin gen en trappen te zijn afgegaan. Men heeft er een prachtig uitzicht over Dillen burg en op de omliggende bergen. De vijfde dag tikte de regen tegen de rui ten en we vreesden al dat 't met het mooie weer gedaan was, maar het liep gelukkig anders uit dan we dachten. Het plan was de Dillenburg te bezichtigen en zoo togen we dan met z'n twintigen, voorafgegaan door den Herbergsvater, op den Dillen burg af. Zoodra men binnenkomt ziet men 2 borden, waarop aan den eenen kant in het Hollandsch en aan den anderen kant in het Duitsch staat geschreven: „Tot gedachtenis van Wilhelm van Oraniën, den grooten staatsman en volks' vriend en grondlegger van de Nederland- sohe vrijheid, door het Nassausche gehoor teland en Nederland, vol dankbaarheid gemeenschappelijk opgericht." De Dillenburg is als museum ingericht en zoo zagen we daar tal van schilderijen, die betrekking hadden op het leven van onze voorvaderen. We hadden het gevoel, of we in een vriendelijke Hollandsche woning waren binnëngeloopen, waar men ons oude sprookjes en legenden vertelde ui den tijd van Willem den Ouden en Juliana van Stolberg. Op de 2e verdieping van den toren was een balkon, waarop we met z'n allen het „Wilhelmus" aanhieven, ter nagedachte nis aan den bevrijder van het Nederland- sche volk. Hierna was de bezichtiging van pad', die hem naar Den Helder zou. bren gen, Onderweg daarheen zag hii tot zijn niet geringe verbazing, ter hoogte van het vliegkamp „De Kooij", zijn wagen aan den lcant van het N.H. Kanaal staan. I>li inspectie moest de wagen een of twee maal over den kop zijn geslagen en net op den kant van het kanaal zijn blijven staan. Ben geluk voor de inzittenden, die anders zeker waren verdronken, nu kwa men zij er met den schrik en eenige schrammen af. Gisterenmiddag is de auto naar de gara ge van Hablous gesleept. De schade aan de auto veroorzaakt wordt niet door ver zekering gedekt, zoodat den chauffeur dit tochtje naar de Wieringer-karmla best zal heugen. VAN REGENACHTIGE DAGEN. In het begin van den zomer hebben we gemopperd. Een mensoh moppert nu een maal graag, het zit hem in het bloed. We vonden het schitterend, dat we zoo'n prachtigen voorzomer hadden; we zaten klimaat te schieten aan het Huisduiner strand, dat de vellen er bij hingen, en we zijn twee-, drie-, tienmaal op één dag te water geweest Wij betoogden, dat het voor de maatschappelijke samenleving zoo nuttig en noodig was een mooien, lan gen zomer te hebben: de winkeliers kon den nu eens flink wat van hun speciale zomerartikelen kwijtraken. Strandtenten gingen bij bosjes, zomerjaponnetjes, schoentjes, kousen, voor zoover ze niet werden uitgelaten bij dozijnen. We aten niets dan sla, koude rijstpudding en we dronken limonade-met-een-rietje bij em mers, bier op flesschen en gebotteld bij liters. We bliezen en puften en hijgden; liepen met roode koppen rond; zelfs de man ontzag zich niet met een bloote hals te loopen en zoo'n mannenhals is niet be paald een ding van schoonheid van den eersten rang. We deden.ja, wat deden we al niet? We gaven elkaar knipoogjes en riepen: wat 'n weertje, he? of: nou, nou! of: wat is 't warin, he? Maar diep in ons hart vonden we 't fijn en dach ten: zoo nog maar een week of zes. Maar desalniettemin mopperden we. Mopperden we op de droogte. Onze lan derijen zuchtten onder gebrek aan water, onze waterleiding ging raar doen en zelfs de eindelijk geslaagde poging van den heer Veraart om regen ie maken kon in het tekort aan hemelwater niet voorzien. Totdat de groote kentering kwam. Met een dalenden barometer, onweersbuien en regen. We kennen allen de tragedie van Midden-Italië; het weer was hopeloos van streek en ofschoon het zich eenigermate herstelde, het echte strandweer is het niet weer geworden. Jammer voor al de logé's, die hier verstrooiing kwamen zoo ken, jammer ook voor de badgasten, die dag in dag uit verlangend uitzagen naar de zon. De laatste dagen is het weer wederom heftig van streek. Elders wordt melding gemaakt van den cycloon, die een deel van ons land teisterde. Eigenaardig is wel, dat ook nu weer een aardbevingsramp ge meld wordt uit de omgeving der Kaspische Zee. Hoewel zeer ver van ons land ver wijderd, mag toch, meenen wij, de vraag gesteld worden of het slechte weer van de laatste dagen niet verband houdt met deze aardbeving. Op het oogenblik is de baro meter weder rijzend, maar de weerberich ten voorspellen nog niet veel goeds. Het hoogtepunt van het slechte weer werd wel Maandagmorgen bereikt, toen hier ter stede van des morgens 8 tot des namiddags 2 uur de buitengewoon-groote hoeveelheid van 20 mM. regen viel. Toen de goten en riolen, die dit water onmoge lijk alle konden verwerken, overliepen, en heele straten blank kwamen te staan. Een photo uit de Bmmastraat doet zien hoe de toestand daar was. Ein toen de photograaf er zijn opname deed, was het water alweer een eind gezakt, want toen wij er een kijkje kwamen nemen, stond het er zeker een decimeter hoog en alle trottoirs ston den blank. Op verschillende plaatsen in de stad zag men menschen bezig met bezems emmers, enz., om hun erven van het over tollige water te bevrijden. Menige woning zal een kleine of groote overstrooming hebben geteld Tegen den middag knapte het wat op. Zelfs kon onze plaatselijke organist Miel- ddjk er des middags de vroolökheid weer wat inbrengen met zijn orgel, en een schijntje zonneschijn kwam af en toe voor den dag als wilde het demonstreeren, dat het toch wel weer beter zal werden. Maar mopperen op te v.einig water kan hans niemand meer! de onderaardsche gewelven en gangen aan de beurt en zoo zagen we o.a. nog de ker ker, waar de vader van Rubens had ge vangen gezeten en werden we met af grijzen vervuld, bij de gedachte, dat iemand in zoo'n nauw, donker gat, 2 jaren van z'n leven heeft doorgebracht. Toén we weer naar buiten traden, scheen de zon vriendelijk over' de bergen en werden haar stralen teruggekaatst in het water van den Dil, het riviertje, waarnaar Dillenburg is genoemd. Hierna geleidde onze directeur ons naar een oude kerk, waarin het graf van Wil lem den Ouden en z'n gemalin is. Met den trein vertrokken we nu naar Altena, een stad, die hoog op de bergen ligt. De jeugdherberg was weer een oud kasteel, waaraan nog niets is veran derd. Het is tamelijk groot, maar daar er dien dag reeds vele „Wanderer" waren gekomen, moesten wij buiten, op een soort balkon, slapen. Den volgenden morgen begon met de beklimming van één der twee groote torens, vanwaar men een schit terend uitzicht had over heel Altena en omstreken. Men zag de rivier de Lenne, die door Altena stroomt, fonkelen en schit teren. Men zag de bergen, als trouwe wachters, waken over de stad. Dan gingen we naar het „Denkmal" van den oorlog 1870—'71. 's Avonds maakten we een tocht door de prachtige bosschen. De zevende dag brak aan. Zij begon nu dan toch wel op te schieten, onze nooit te Coiffeur de Dames. Ondulation Indófrlsable Ondulation Marcel Stakman Bossestraat 69. Telufoon 514 Brandsteeg Klercq. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 24 Juni j.1., be- slodt U om de behandeling van ons voor stel tot het verkoopen van een gedeelte van de achter het perceel Spoorstraat 82- 34 gelegen brandsteeg aan te houden in verband met eenige daartegen door der den ingediende bezwaren. Het kwam ons, na verdere kennisne ming van die bezwaren, voor, dat zich bij verkoop, zooals wij aanvankelijk voorstel den, allerlei inoonveniënten zouden voor doen. Wiji hebben in verband daarmede aan den heer Klercq medegedeeld, dat wij ons voorstel aan Uw Ooilege niet wen schen te handhaven. Daarbij hebben wij ons bereid ver klaard, overeenkomstig een door ons ont vangen advies van de Commissie van Bij stand voor Publieke Werken, om U een voorstel te doen aan Klercq te vergunnen om de steeg ter plaatse te overbouwen, volgens een door hem bereids ingediend en bij de stukken gevoegd bouwplan en zulks onder voorwaarde, dat hij' belang hebbenden steeds doorgang verleent door de tengevolge van de overbouwing ont stane poorten, die, ter wering van tocht, met deuren kunnen worden afgesloten. Ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente zou door Klercq per jaar aan de gemeente moeten worden betaald een recognitie van 5.—. De heer Klercq heeft ons medegedeeld, de vergunning onder de gestelde voor waarden te willen aanvaarden. Een raadsbesluit in dezen geest wordt thans door het Ooilege voorgesteld. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor onderhands te verkoopen aan mej. J. K. Reinderman Visser een stuk grond aan de van Speijk- straat, groot 110 M'., tegen den prijs van 6.— per M3. Het perceel is thans bij de aanvraagster in erfpacht. Verder stellen B. en W. voor onder hands te verkoopen aan O. Wisse een, eveneens bij aanvrager in erfpacht zijnd, terrein aan den Brakkeveldweg, groot 112 M3. Hiervoor is de prijs 4. Erfpachtsuitgifte. Voorgesteld wordt aan J. Geurts ten be hoeve van den bouw van zes woningen in erfpacht uit te geven een terrein aan de zijstraat van den PolderwegBrakke veldweg, groot 763 Ms. Erfpachtscanon gedeeltelijk 25 cent; aan H. van der Wal te Haarlem ten be hoeve van den bouw van 16 woningen een terrein aan de zijstraat van den Polder wegBrakkeveldweg, groot ongeveer 1953 M3. Erfpachtscanon 60 cents en 26 cents; aan R. J. M. Zoetelief, ten behoeve van den bouw van 9 woonhuizen en 1 winkel een terrein aan de in aanleg zijnde zij straat van de Krugerstraat, groot 834 M3. Erfpachtscanon 45 en 26 cents. Aankoop van grond te Huisduinen. Mevrouw de wed. J. Visser geb. Hoo- gerwerf, biedt een aan haar toebehoorend stuk grond aan den Huisdulnorwog, ter grootte van 46 aren, aan de gemeente te koop aan. Eventueel is zij genegen een gedeelte hiervan, dat bestemd is voor weg- verbreeding en aanleg weg naar den licht toren, aan de gemeente over te doen. Per M'. wordt een prijs gevraagd van 1. De Directeur van Gemeentewerken be voelt de overname van het geheele stuk ten zeerste aan; enkele leden van de Com missie van Bijstand voor het Grondbedrijf vonden den gevraagden koopprijs te hoog, daar de gemeente bovendien ook nog te eeniger tijd de kosten van rioleering en bestrating krijgt en slechts ongeveer de helft van het stuk land voor straataanleg benoodigd is, waardoor de resteerende bouwgrond veel te duur zou worden. Des gevraagd is eigenares bereid den grond voor 76 cent van de hand te doen en daar hiertegen geen bezwaar meer wordt ge maakt, stellen B. en W. voor tot aankoop van het geheele stuk grond over te gaan. vergeten vacantiereis. Een laatste wee moedige blik werd over Altena geworpen en daar vertrokken we naar Letmathe en vandaar per bergspoor naar de „Dechen- höhle". De Dechenhöhle is een prachtige druipsteengrot met de wonderlijkste en grilligste figuren. Men zag daar een orgel, een hond, een kip en door het druipsteen gevormde gordijnen. Per autobus legden we nu de helft van den weg naar Hohen- syburg af, terwijl de andere helft moest worden geloopen, doordat de weg niet be rijdbaar was. Op een van de bruggen over dqn Ruhr bleven we nog staan kijken naar de tientallen kano's die zich als ri vierslangen door het water bewogen. Ein delijk kwamen we in den hoog gelegen jeugdherberg aan. Na de lunch maakten we een wandeling naar het beroemde „Kaiser Wilhelm Denkmahl", 'n geweldig groot monument, waarboven de groote Duitsdhe adelaar pronkte. Voor het monu ment was een terras, omringd door een muurtje en toen we voor dit muurtje ston den, konden we de eerste tien minuten geen woord uitbrengen, want het uitzicht was zoo wondermooi, zoo overweldigend, dat er geen woorden voor te vinden zijn. Aan den voet van den berg waarop we stonden, was n.1. door groote stuwdammen, die men in de Ruhr had gelegd, een meer gevormd en hierin lag een langwerpig eiland, dat veel weg had van een gropt tennisveld en waarop perken met tal van planten, het tot een waar lustoord maak ten. Op het eiland stond een groot hotel (het Inselgasthof) en eiland en hotel wer den verlicht door honderden electrische lampjes. Om het eiland wemelde het van kano's. Daar moesten we natuurlijk naar toe en langs een pad, waarbij een bord met „Lebensgeffihrlich" daalden wij naar be neden en betraden de groote brug, die over het meer was gebouwd en vanwaar men, door middel van een trap, op het eiland kon komen. De laatste dag gingen we met de tram naar Hager en van Hager per trein naar Düsseldorf, waar we 2 uur moesten wach ten, die gedeeltelijk besteed werden aan een heerlijk maal. Hier maakten we ook ons Duitsche geld op, daar we hieraan in Holland toch niets meer hadden. „Auf wiedersehen, DeutschlandI" Zoodra we in Holland aankwamen begon het te regenen en terwijl ik hier op m'n kamer deze regels neerschrijf, klettert de regen in stroomen langs de ramen. Ik weet zeker, dat ik uit aller naam spreek, wanneer ik onzen directeur, den heer Zuidervliet, die deze reis in elkaar heeft gezet, en ons voor zoo weinig geld, zooveel heeft laten genieten, van harte be dank en ook den heer en mevr. Zijlstra, aan wier uitstekende leiding we zooveel te danken hebben, ons aller dank. T. B.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5