Badpaviljoen Hotel-Pension CONCERT S0IRÉE DANSANTE VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Zondag mooi weer. ÏLIH S fASSMsÏÏ" het R0hwle BeiZUen VAN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930. Bezoek van Z. K. H. Prins Takamatsu. ZONDAG 10 AUG. van 3 tot 6 uur en van 8-11 uur Kippensoep Vleeschpasteitje Wiener Schnittzel Princesseboonen Aardappelen Coupe Jacque Vrucnten Dessert PREDIKBEURTEN TEXEL Op- en ondergang van Zon en Maan en tl]d van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Aug. opond. Z 10 21.26 6.06 M 11 21.37 7.19 D 12 21.46 8.81 W 13 21.56 9.41 D 14 22.06 10.53 V 15 22.18 12.06 Z 16 22.33 13.24 Zon Hoogwater op: oud: sm. nam. 5.32 20.34 10.29 10.45 5.34 20.32 11.— 11.15 5.36 20.80 11.30 11.46 5.38 20.28 12.01 12.17 5.39 20.26 12.33 12.49 5.40 20.24 1.05 5.42 20.23 1.23 1.41 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 9 Aug21.06 uur. Zondag 10 21.04 Maandag 11 21.02 De heer A. Leen, onderwijzer aan de chr. opl. school Kanaalweg, alhier, is als zoodanig benoemd te Djocja Karta (Java). Voor het examen Handenarbeid (akte r), 6 en 7 Aug. j.1. te Haarlem ge houden, slaagde mej. L. Brtlckman, onder wijzeres te 't Zand, cursiste van den heer Joh. W. Stevenson^ Te 's Gravenbage slaagde de heer C. A. Schillemans, onderwijzer aan de U.L.O. school te Zaandam,* voor het examen hoogduitsch M.O. akte A. Door de Christelijk Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen de heer N. Biandsma, theologisch candidaat te Arn- heim. VACANTTE. Blijkens een advertentie in dit blad zul len op Woensdag en Donderdag het meerendeel der groentenhandelaren ge sloten zijn. De hulsvrouwen worden ver zocht hiermede rekening te houden en haar inkoop en vóór Woensdag te doen. CONCERT HELDERS FANFARECORPa Behoudens goedkeuring vtin polltio- neele autoriteiten hoopt het Helder's Fanfarecorps een concert te geven op Donderdag 14 Aug. a.s., des avonds hall negen, in die Sted. Muziektent Programma: 1. Amiterdam. Marsch Blankenburg 2. Neron. Ouverture Dramatique F. Popy 3. Rachel. Fantaisie Mazurka. E. Mnrsal Solo voor piston. Solist J. Bootsman. 4. Oceana. Grande Valse F. Popy 5. Fantaisie Ballet L. Montagne 6. Fête Provencale. Ouverture. F. Pony 7. Jubileum. Marsch D. Veldhuizen UITSLAG VAN DEN TULNWEDSTRIJD. Het bestuur van de Stichting tot Bouw, Beheer en Exploitatie van Woningen al hier heeft dit jaar het plan opgevat, om onder 'hare bewoners een tuinwedstrijd te organiseeren. Per circulaire werd dit den bewoners bekend gemaakt; 34 bewoners gaven zich als deelnemers op, voor de volgende af- deelingen: Afd. A (kleine voortuinen) 7; afd. B. (groote voortuinen) 7; afd. D (ach tertuinen) 17. Beoordeeld werden de aanleg, beplanting en het onderhoud. De oommissie var, be oordeeling bestond uit de heeren J. B. F. Meijer, P. B. PlasmeHer, bestuursleden, en den heer J. Groen, rijkstuinman. De uitslag is als volgt: Afd. A: le prijs A. de Graaf, Anemonen- straat 17; 2e prijs A. van Ponstein, Flora straat 18. Afd. B; le prijs O. J. Guyken, Tulp straat 8; 2e prijs C. Leliveld, Brakkeveld- weg 172. Afd. D: le prijs G. Salm, Polderweg 48; 2e prijs G. de Graaf, Florastraat 14; 3e prijs J. Burgmeijer, Brakkeveldweg 176; 4e prijs M. G. Wansink, Tulpstraat 9; 5e prijs G. Klein, De Wetstraat 1. Afd. E: le prijs C. H. Reinders, De Wetstraat 23; 2e prijs Wed. Hopman, De Wetstraat 25. STRANDFEESTEN TE HUISDUINEN. Blijkens een advertentie in dit num mer, van de V.V.V. „Helder's Belang", zullen er Woensdag a.s„ des namiddags 2 uur strandfeesten worden gehouden op Huisduinen. De deelname aan deze feesten Is open- De Bilt seint: Duizenden in den lande zouden graag een zeetochtje maken. U kunt daarvan genieten raison van 60 cent, door morgen met de Salonboot tjNieuwediep" een uitstapje op het Marsdiep te maken. Mooier trip vindt U aan de geheele kust t k°ot vaart langs Huisduinen en exel- Vertrek Havenhoofd 10.15,3 en 5 uur gesteld voor jongens en meisjes tot 15 jaar, van tijdelijk te Huisduinen verblij- venden. De aanmelding kan geschieden tot Maandagavond 8 uur bij den heer Kreu- ger in „Dennenheuvel" en voor kinderen van leden van „Helder's Belang", bij' den heer Ten Klooster, Keizerstraat 93. Dienzelfden middag zullen om drie uur zwemwedstrijden worden gehouden. Dames en heeren, die daaraan deel wen- schen te nemen, kunnen zich, volgens een advertentie in dit nummer, daarvoor op geven, Maandag a.s., des avonds om 7 uur bijl den heer Kreuger, „Dennenheu vel", oi' bij den heer B. Fels, Brakkeveld weg 46, alhier. Vrijdagmorgen had het aangekondigde bezoek plaats van Z. K. H. Prins Taka matsu, broeder van den mikado van Ja pan, met gevolg. Daar dit bezoek uitslui tend betrof Hr. Ms. „Witte de With" en „Heemskerck" en slechts kort zou duren, de heeren zouden van hieruit doorgaan naar de Zuiderzeewerken, was uit den aard der zaak de belangstelling aan de Buitenhaven niet zoo groot. Nochtans stonden eenige honderden menschen te wachten op de komst van het gezelschap en hun geduld werd op een zware proef gesteld, daar de auto's met de gasten ongeveer een uur vertraging ondervonden en eerst te circa twaalf uur hier arri veerden. Aan de Buitenhaven. Onaangenaam was dit wachten intus- schen niet: het zonnetje scheen heerlijk, en een zomerbriesje zorgde voor de noo- dige verkoeling en er is altijd aan de Bui tenhaven genoeg te zien om het wachten niet al te onaangenaam te maken. De keurige admiraalssloep lag gereed, die straks het gezelschap naar de beide sche pen zou vervoeren, en op eenigen afstand daarvan lag de „M. 10", aanvankelijk be stemd voor enkele heeren van het gevolg, doch door de gruote welwillendheid van Z. E. Admiraal Quant voor de belde pers- menschen, de photografische en de Heldersche Courant beschikbaar ge steld. Admiraal Quant, ternauwernood terug van de Antwerpsche reis, had zich, naar wii vernemen, in allerijl van Hoek van Holland naar Scheveningen laten brengen en was nog dienzelfden morgen vandaar per auto naar Den Helder gegaan om zijn gast te begroeten. Behalve de commandant der marine, overste Remijnse en eenige andere offi cieren, waren ook de burgemeester van Den Helder, die heer Driessen, en de Com missaris van Politie, de heer Gratama, aanwezig. Wachten, wachten Zooals we zelden, was het parool, dat weldra uitgegeven werd, wachten, wach tenEn ondertusschen maar eens rondkijken naar de bedrijvigheid in de haven. Een van de groote zlnkstukken, bestemd voor het werk aan den dijk, waarover wij onlangs schreven, wordt bui tengaats gesleept; een imposant gezicht i3"het, en we krijgen eenig denkbeeld van den ontzaglijken arbeid, dien de voortdu rende, onafgebroken strijd met de zee vereischt. Ongeveer twaalf uur eindelijk kwamen er teekenen, die wezen op de nadering; bevelen klinken, er komt eenige spanning in de wachtenden. Twee escadrilles vlieg tuigen zijn aan komen vliegen en cirkelen boven de haven, en weldra houden een drietal auto's, waarin de prins met gevolg gezeten is, voor het peperhuisje stiL Naar de „Heemskerk", Onmiddellijk na de begroeting stak het kittige sloepje van wal en was in een mi nimum van tijd buiten den havenmond. Maar wij, die door de welwillendheid van admiraal Quant in de Tolgsloep konden plaats nemen, stoomden rechtstreeks naar de „Jacob van Heemskerk", die, klaar voor het bezoek, op eenigen afstand lag van de „Witte de With". Reeds was, toen onze sloep aan de "Heemskerk" meerde, de Japansche stan daard aan boord van de „Witte de With" geheschen, en duidelijk konden wy de be manning langszij zien staan geschaard, keurig en ordelijk, tip-top, zooals dat van onze marine mag worden verwacht. Ook op de „Heemskerk" was alles ge reed voor de ontvangst der hooge bezoe kers; de stafmuzlek met haar kapelmees ter, die nog pas in Antwerpen zulke ver- mooiende dagen heeft gehad, was aan boord, en de equipage op vóór- en achter schip stond in afwachting aangetreden. Lang duurde het niet; even hadden wij nog gelegenheid een kijkje in de longroom te nemen, waar de lunch klaarstond, en reeds werd aan boord van de „Witte de With" de Japansche standaard en de ad miraalsvlag gestreken; de sloep met de hooge bezoekers vaart af.... Seinen klinken op de „Heemskerk": „Geeft achtl" heet het, en „bakboord rechtsomkeert!". De manschappen staan nu met het gezicht naar de naderende sloep; onder den état-major heerscht be- grypeiykerwijze eenige spanning. Keurig in het gelid staan de jantjes zoowel als de mariniers en adelborsten aan boord van den bodem. Opnieuw signalen; opnieuw het bevel „rechtsomkeert!" Opnieuw ron kende vliegmachines boven onze hoofden. Dan.de sloep meert, de hooge gasten gaan aan boord van de „Heemskerk". Sig nalen, roffels klinken, de tamboers en Pijpers laten zich een kort oogenblik lioo- ren, tot plotseling de stafmuziek het Ja pansche volkslied inzet. De gasten blijven aan de valreep staan tot de laatste klanken van de muziek verklonken zijn. Een sier lijke, elegante meeuw probeert het Japan sche volkslied te overschreeuwen, in fraaie zweefvlucht is de vogel boven den kruiser; wyd geopend is de bek, maar zyn ge- krijsoh gaat gelukkig! te loor in de klanken onzer stafmuziek. Collega's van hem komen aangezweefd; blijkbaar is het N.V.Zeebad Huisduinen Kapelmeester ANDRÉ HOPPENBROUWER. MENU f 2.— voor een meeuw hier een goed land, want familiaar nemen ze plaats op de campagne, of zweven ze een wyie in aieriyke giy- vluchten boven het schip. Met de voorstelling aan den /état-major van den oorlogsbodem en de inspectie van de manschappen was de plechtigheid af- geloopen. De stafmuziek zet. thans een vroolljke marsch in, fleurig wappert de Japansche vlag naast de Nederlandsche.. volkeren der wereld, verbroedert u! schynt zij ons toe te roepen. Aan den lunch namen deel de navol gende heeren: prins Takamatsu, aan wiens linkerzyde admiraal Quant was gezeten, terwyl ter reohterzyde kapitein Remijnse plaatsnam, verder het gevolg van den prins, de heeren Otaka, chargé d'affaires, Konagaya, attaché, commander Yamagata, lieut. commander Mizuno, kapitein ter zee Ruhl, commandant van de „Heemskerk", kapiteinrluitenant ter zee Eikenboom, le officier, luit. te zee le kl. Vroede, luit. ter zee le kl. Hetterschy, adjudant van den vice-admiraal, burgemeester Driessen. Het vertrek. Na terugkomst aan den wal werd de Prins vóór zyn vertrek voorgesteld aan den heer Ligtenberg,'hoofddirecteur der Zuiderzee werken, die de leiding voor den verderen tocht op zich nam. BOOTTOCHT NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN EN WIERINGEN. Wy vernemen, dat de door „Esona" ge organiseerde boottocht Woensdag buiten gewoon goed gesilaagd is. Hoewel het na het uitstekende.en uit voerige overzicht in ons blad van 81 Juli by'na overbodig is de byzonderheden van de trip te beschryven, willen wy nog In het kort een en ander aanstippen. Het weer was gelukkig wat beter, dan wy de laatste weken gewoon waren en de tocht werd zelfs voor het grootste gedeelte begunstigd door zonneschyn. Ook nu werd een kort bezoek gebracht aan Wieringen, waar een blik kon worden geslagen op de groote uitwateringssluizen en brughool- cten en merf een idéé kijgt van het gewel dige werk. Daarna werd langs den nieu wen dijk gestoomd op een paar meter afstand, zoodat de passagiers als het ware den dijk zien bouwen. Het is werkeiyk interessant de groote bedryvigheid gade te slaan. Hier ziet men baggermachines de keiieem opbaggeren, ginds verwerken groote kranen de basalt steen-massa's, transportbanen brengen keiieem op den dy-k, wijde huizen spuwen «and en water binnen het afgebaande vak, elders is men met zlnkstukken bezig. Het gaan en komen van sieepbooten met buk ken, motorbootjes en sloepen verlevendigt het geheel en de grootsehe organisatie, die men achter dit alles denkt en weet, maakt je even stil. Bij de haven van Ereezand wordt ge keerd en nogmaals langs den dyk ge stoomd. Intusschen is de wind aangewak kerd en snijdt de boot door de witgekuifde golven. De boot ligt heeriyk vast en er is by de 200 passagiers geen spoor van zee ziekte te bespeuren. Met smaak worden de boterhammen en koffie genuttigd en men kan het den passagiers aanzien, dat, ze genieten. Genieten, zoowel van het belang wekkende, dat te zien is, als van het zee- reisjej dat door allen wordt geapprecieerd. Als de boot om 2.80 u. gemeerd ligt, kan men gerust zeggen, dat een paar honderd voldane passagiers aan wal gaan, die go- worden zyn tot enthousiaste propagan disten. HELDER'S STRAF NOG MEER VERZWAARD. Donderdag j.1. maakten wij melding van zware straffen voor Bestuursleden der vereeniging .Helder". Het is daarby helaas niet gebleven, want thans iraeldt het Off. Orgaan van den K. N. V. B. het volgende ontstellende bericht: „Strafcomnilssie. Besloten werd om met ingang van 26 Juli 1930 de vereeni ging „Helder" voorloopig Tilt te sluiten van het deelnemen aan de oompetities van den K. N. V. B. of andere door den Bond goedgekeurde wedstrijden, totdat de administratie is geregeld en een nieuw gestuur is gevormd en de te weinig be taalde Bondscontributie is aangezuiverd, zulks in verband met voorgekomen knoeierijen in de ledenopgaven der laat ste drie seizoenen." 'Hieruit volgt dus als dit besluit ge- handhaaft biyft -- dat „Helder" zoo aan stonds verstoken blijft van het spelen van competitiewedstrijden, d e wedstrij den, waaruit elke club haar grootste financieele baten krygt. Eerst betalen! We spraken reeds van een administra tieve fout door het vorige Dag. bestuur der vereeniging gepleegd. Men had in genoemde periode niet steeds de hand gehouden aan het opgeven (invullen) van een aantal leden, die reeds een groot aan tal jaren niet meer spelen. Die men dus niet meer als speler -beschouwde. Dit schynt thans door het B.B. ontdekt te zyn en vandaar een straf die de ondergang van de vereeniging kan ten gevolge heb ben. Tenzij het appèl der betrokkenen nog een wy'ziging in deze kan brengen. HET GEMEENTELIJK ZWEMBAD. Het aantal baden tot begfn Augustus. De Invloed van het prachtige voorselzen. Het was te begrypen, dat het heeriyke voorseizoen zyn invloed zou doen gelden op het aantal baden, dat tot 1 Augustus genomen is, evenals het slechte weer van de laatste weken, de Augustusmaand een niet al te gunstig aanzien zal geven. De warme maanden Juni en Juli hebben voor de zooveelste maal weer eens aangetoond, dat het gemeenteiyke zwembad niet meer aan de eischen voldoet, die aan een zwem bad, in een stad van onze grootte, gesteld mogen werden. Gedurende de jaren dat het in gemeente exploitatie is geweest, heeft het bad elk jaar een flinke som aan onderhoudskosten gevergd, waarvan evenwel geen afdoende verbeteringen konden worden aange bracht, doch welke verbeteringen zich in hoofdzaak bepaalden tot uitbreiding van het aantal kleedgelegenheden en het ver richten der meest noodzakelüke reparatiën. Het aantal kleedgelegenheden is echter nog steeds veel te gering, wat vooral bUjkt op zomersche dagen. Het bezoek is dan zoo groot dat meerdere personen van één kleedhokje gebruik moeten maken, wat natuuriyk een zeer ongewenschte toestand is. Bovendien doet zich het gebrek voelen van een of meer douches, waaronder de zwemmers zich na het bad, dat toch geno men wordt, in open vaarwater en dat altyd in meerdere of mindere mate door olie is verontreinigd, kunnen afspoelen. Dat het zwemmen met de jaren meer beoefenaars vindt, is een feit, waarop we al eerder gewezen hebben. Een van de voornaamste factoren daarvan is het schoolzwemmen. Doch ook ouderen gaan er meer toe over om te leeren zwemmen, hetgeen, gezien de omstandigheid, dat wy in Den Helder, aan 'bijna alle kanten door water zün omringd, een verbiydend ver schijnsel is. Eet schoolzwemmen wordt gegeven aan de leerlingen der beide hoogste klassen der o. 1. scholen en voor het eerst in dit seizoen aan leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs. Voor het eerst werd met schoolzwem- PHn» Takamatsu ir'gezelschap *an Vice-Admiraal Quant aan boord Ms. „Jacob van Heemskerk*'. van ZONDAG 10 AUGUSTUS 1030 DEN HELDEE Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weetstraot). Geen dienst wegens reparatie Ned. Herv. Gen». (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.80 uur, Ds. H. J. Witkop van Schagerbrug. Geref. Kerk (Spoorstraat^ 's Morgens 10 uur, Ds. L. van Urk van Sexblerum. 's Avonds 6.80 u. Ds. J. de Groot, van Woudsend Geref. Kerk (Hulpkerkd Chr. MI1. Tehuis) 'b Morgens 10 uur, Ds. J. de Groot 's Avonds 6.80 uur, Ds. L. van Urk Ond Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.80 u„ de heer N. v. d. Kraats. «Oh* Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6 uur, de heer J. van Doorn, Theol. Cand. te Veenendaal. Herst. Evang. Lutb. Gom. (Wewenstr.) Morgens 10 uur, Ds. F. Groote van Hilversum. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u., Heiligingsmeeting 's Middags 8.80 u., Openluchtsamen komst (in 't Plantsoen) 's Avonds 8 uur Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). J Basendv, araatraat 8. 's Morgens 9.80 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gean. Geen dienst wegens vacature JULIANADORP Ned. Herv. Gein. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10 u. en 's avonds 8 u., de heer L. Brasser, van Den Helder BREEZAND Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer L. B. Hoekstra van Hoorn ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. Geen dienst Geref. Kerk. 's Morgens 10 u. en 'a middags 2.80 u,, Ds. F. Tollenaar van Den Helder WIERINGEN Ned. Herv. Gem. (Dan Oover), 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Getn. (Westerland). 's Avonds 7.80 uur, Ds. van Beek Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 u. en 's middags 8 u., dienst. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef> 's Morgens 10 uur de heer K. Katoen, van Utrecht Gebouw „Land ln zicht" (Den Oever). 's Middags 2.80 uur, in de kapel, de heer R. O. Frank Doopsgezinde Gem. (HippolytushoeD Geen dienst Ned. Herv, Gem. Den Burg, v.m. 10 uur Ds. W. Plug Oosterend, v.m. 10& uur, Ds. Groenenberg De Koog, v.m. 10 uur, Ds. Van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 1080 uur, Ds. Oskamp De Oocksdorp, v.nj. 10.80 uur, de heer P. Boon, Evangel. Breezand. Zuld-Eeierland, n.m. 4 uur, Ds. W. Plug. Oudesoblld, v.m. 10 uur, Ds. A. Oskamp. De W aal, 71 uur, Ds. Van 't Hooft. Doopsgeo. Gem. Den Burg, v.ra. 10 uur, Ds. N. v. d. Zyp, Joure. Geref. Kerk. Ooster end, v.m. 10en'sav.7.80 u. Ds. A. A. v. d. Leer. Geref. Kerk (H.V.). Oosterend. n.m. 8 u. en 's av. 7J u. Ds. J. J. Buskes Jr. men begonnen ln 1926. In de laatste vyf jaren is door den badmeester aan 1486 kinderen het zwemmen geleerd,, hetgeen een niet geringe propaganda voor het zwemmen beteekent Jammer is het, dat het schoolzwemmen zich nog steeds be- p er kt tot de openbare scholen. Geen der schoolbesturen der bizondero scholen heeft de wenscheiykheld van zwemonderwijs deren111*82*611, n°B eens V6rfln- •Het aantal gewone baden, ln de maan- aen Juli en Augustus genomen, steekt wel gunstig af by vorige jaren. In 1928 be- j i en alleen in de maan- en Juni en Juli van dit jaar reeds 18110. Het gaat dus in stygende ïyn. Een en ander toont dus, dat het zwem men meer en meer de belangstelling trekt van jong en oud en dat parallel aan de toename van belangstelling loopt do be noem aan oen nieuwe «weminriohUng

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13