KANNEW ASSER m SAM EN ZIJN SCHAT OOST-INDlL 13 De Stoomwasscherij „de Lelie" te Schagen Buitenlandsch overzicht. Nr. 6844. EERSTE BLAD Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h 0. DE BOER JR. Bureau. Koningstraat 29 Telefoo De staking in het noorden van Frankrijk. - Een nieuwe staatsgreep tegen den Poolschen Sejrn? - Polen en Litauen. - De opstandelingenleider van Ni caragua weer in actie. - De onrust in Britsch-IndiS. - Het communisme in China. De fabrieken die nog werken hebben reeds overwogen de zaak geheel stil te leg gen, aangezien het geringe aantal arbei ders, dat nog aan het werk is, onvoldoen de is om de orders uit te voeren. Het aan tal stakers bedraagt nog 93000. Tusschen vertegenwoordigers van werk gevers en arbeiders te Bailleul is Zater dag een conferentie gehouden. De werk gevers boden een duurtètoeslag aan, të be ginnen op den dag van de hervatting van het werk. In' een arbeidersvergadering werd dit voorstel echter met groote meer derheid verworpen, zoodat te Bailleul ver der wordt gestaakt. Genoemde organisaties zouden willen aansturen op ontbinding van1 het Sejrn, in voering van een nieuwe grondwet en een nieuw kiesstelsel. De afdeelingen van ge noemde organisaties hebben de opdracht, overal in het land vergaderingen te ber leggen, die telegrammen moeten zenden naar maarschalk Pilsudski, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat gestreefd zal worden naar vernieuwing van den staat. Het bericht over de onderhandelingen tusschen Polen en Llthauen, dat wij in ons nummer van Zaterdag opnamen, schijnt een weinig voorbarig te zijn ge weest. Het Lithausche Telegraaf Agent schap is n.1. gemachtigd tot de verklaring dat de Lithausche regeering niets weet van onderhandelingen met Polen, onder bemiddeling van het Vaticaan. Zij heeft bet bericht daarover pas in de buitenland- scbe pers gelezen. Het standpunt der Li thausche regeering is onveranderd en van aanknooping van onderhandelingen met Polen zou slechts na teruggaaf van Wilna sprake kunnen zijn. Het is wel jammer, dat het bericht niet juist was, daar voor de rust in Oost-Euro pa een goede verstandhouding tusschen deze twee landen zoo hoogst gewenscht is. Uit Managua wordt namelijk aam de „New York Times" gemeld, dat zijn vol gelingen in het bergachtige gebied aan' de grens van Honduras in botsing zijn ge komen met een afdeeling soldaten van de regeering van Nicaragua. Bij' dit gevecht werden twaalf aanhangers van generaal Sandino gedood en twee gevangen geno men. Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Bossestraat 59. Telefoon 514 Volgens deze berichten, zijn de Afridi's Vrijdag tot op vijf kilometer van de stad genaderd en hebben 10.000 man daar een tentenkamp opgeslagen. Volgens andere berichten, wil een an dere bergstam zich bij de Afridi's aanslui ten. De opperhoofden van de stammen komen heden bijeen om in deze aange legenheid te beslissen. De bevolking van Peshawar verkeert in groote onrust. Zij hoopt echter, dat de overheid na aankomst der benoodigde troepenversterkingen de stad zal kunnen verdedigen. Men verwacht, dat de Britsch-Indisohe regeering een straf expeditie tegen de op-1 standige bergstammen zal organiseeren. Zes smaldeelen vliegtuigen zijn voort durend bezig de Afridi's te bestoken. Se dert den middag van 6 Aug. hebben zij per dag 6000 bommen geworpen. De twee Pandits Nehru, die hier gevan gen zaten, zijn gisteren naar Poona over gebracht om met Gandhi overleg te kun nen houden. Te Peshawar heeft de overheid last ge geven dat voorloopig geen post-, passa giers- en goederentreinen tusschen Pesha war en Nowshera zullen loopen. In de dorpen hij1 de stad' zijn eenige schermutselingen geleverd, maar tot ern stige gevechten is het niet gekomen. De Afridi's hebben een militaire opslag plaats bij' het spoorwegstation van Pesha war overrompeld en een magazijn in de asch gelegd. Er zijn in allerijl troepen heen gezonden, die slechts lichte verliezen heb ben geleden. Naar Reuter uit Peshawar meldt, heb ben benden Afridi's een militairen post aangevallen ten Zuiden van Parachinar, dat 80 mijl ten Westen van Peshawar ligt. Uit dezen aanval blijkt welk een ernstige uitbreiding de oproerige beweging aan de Noordwestelijke grens genomen heeft Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sowj et-regeering een geregelden nieuws dienst ingesteld betreffende het roode front in China. Volgens het laatste rap port zijn tien provincies, met een totale bevolking van 200 millioen menschen be zig met de oprichting van een communis tisch bewind in China. De Chineesche communisten staan FEUILLETON Uit het Engeliseh door P. G. WGDEHOUSE. 46) Deze ruiterlijke verklaring had de spreekwoordelijke olie op de golven moe ten gooien, maar integendeel het bleek olie in het vuur te zijn. „En hoe kom je dan aan je vijf-en-zes tig procent?" „Daar kom ik niet aan," zei de Ohimp. „Daar toom ik niet aan, Dolly." De beschei denheid van dezen man was werkelijk roerend. „Dat is nu heelemaal voorbij. We doen nou half om half, dat doen we." Woorden werken niet altijd overtui gend, maar cijfers wel. Dolly liet een kreet hooren, die maakte, dat de vrouw in git met haar chocolade morste, en de heer Molloy kreeg koude rillingen. „Nu kunnen we praten," zeide Dolly. „Nou," zeide de heer Molloy, „kunnen we praten." „Nou dan," zeide Ohimp. „Daten we dan de heele zaak nog eens nagaan, dab kunnen we zien, wat we zullen doen." „Ik zou naar dat huis kunnen gaan en nog eens met dien vent kunnen kletsen," meende de heer Molloy. „Dat heeft geen zin," zeide Chimp, wat onrustig. Het kwam heelemaal niet met zijn plannen overeen, dat zijn oude vriend bn de buurt zou komen zweven, terwijl onder bekwame leiders, die de krijgskunst volkomen machtig zijn, Versoliillende roode legers in de provincies Hoenan, Hoepeh en Kiangsi voeren een algemeen militair plan uit, dat zich concentreert op Woehan, Kioekiang en Nantsjang. De roode opstandige boeren hebben verder, zoo wordt te Moskou gezegd, reeds vele gebieden in de provincie Ahnwei veroverd. Het terugtrekken der rooden uit Tsjangsja moet slechts als een episode zonder eendg belang beschouwd worden. DE OOGST IN BELGIË GROOTEN- DEELS MISLUKT. Ten gevolge van de slagregens. Uit alle deelen van België wordt 'be richt, dlat de oogst die zich in Juni zoo veelbelovend liet 'aanzien, vrijwel geheel verloren moet worden geacht. De graan velden vertoonen, ten- gevolge van den aanhoudenden regenval en van den ha- geMag, ©en allerdroevigst beeld. Overal liggen rogge en tarwe tegen den grond en ook de havervelden zijn zwaar bescha digd. Sommig boeren geven hun oogst aan wie hem van het land wil komen weg halen. Ook de aardappelen zijn tengevolge van den overtollige! regen mslukt en staan op het veld te rotten. Voor den landbouw, zoowel' in het Walenland als in Vlaanderen, beteekent deze mislukking van een oogst een war© ramp, welke tot een nieuwe aanzienlijke stijging van den levensstandaard moet leiden. MUSSOLINI NIET ZIEK. Mussolini beeft zich Vrijdag per auto naar Oesenatioo in de provincie Forli be geven om een familielid te bezoeken, dat ernstig ziek is. D© minister-president z'at zelf aan het stuur. Met zijn gezondheid schijnt het dus nogal los te loopen, al heb ben de Farijsche Information en andere bladen pas vermeld, dat hij er leelijk aan toe zou zijn. Dergelijke berichten duiken telkens op en worden dan door de feiten gelogenstraft. Zij zullen wel uit den koker van Italiaansche emigranten komen, bij wie de wensch de vader is van de ge dachte. Ten overvloede diMt het Italiaansche oonsulaat-generaal te Amsterdam nog eens uitdrukkelijk mede, dat Mussolini niet ziek is. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Naar gemeld wordt, hebben de Noord- Chineesche opstandelingen een groote overwinning behaald op de troepen van de regeering te Nanking. Uit 'het hoofdkwartier der Noord-Chi- neesohe opstandelingen wordt n.1. gemeld, dat in het zeer bloedig gevecht, dat heeft plaats gehad tusschen de regeeringstroe- pen en de opstandelingen onder bevel van generaal Feng, aan beide zijden in totaal ruim 10.000 dooden en gewonden gevallen zijn. De troepen van de Noordelijken behaal den echter de overwinning, zij! bezetten twee steden en dwongen de regeerings- troepen tot een algemeenen terugtocht. Een groote opslagplaats van munitie viel in hun handen. Tsjangtsa weer In ctHnmnnlsti- schie handen? Daar men sinds Zondag te Nanking niets meer uit Tsjangtsa vernomen heeft, vreest men, naar Reuter meldt, dat de stad zich opnieuw in handen bevindt van de communisten, die er een week geleden ook reeds heer en meester zijh geweest. COMMUNISTISCHE WREEDHEDEN. Naar uit Kanton wordt gemeld, wordt het optreden van de communisten hoe lan ger hoe wreeder. Zondag zijn er zestien personen voor het gebouw van een Euro- peesche 'club onthoofd. Ook gisteren heb ben eenige moorden plaats gehad. In de afgeloopen week zijh in het ge heel vijftig menschen door de communis ten, om het leven gebracht. BURMA WENSGHT AFSCHEIDING VAN INDIË. Tevens Dominion-status verlangd. In den Wetgevenden Raad van Burma werd' Zaterdag met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin een spoe dige verklaring van de Engelsohe regee ring geëischt word, dat zij' de aanbevelin gen van bet Sionon-rapport in zake de af scheiding van Burma van Britsch-Indië zal aanvaarden: Het debat stelde duidelijk in het licht, 'dat een groote groep niet slechts de afscheiding van Indië wenscht, doch gelijktijdig een dominion-status voor Burma. Onder toejuichingen van den Raad waarschuwde een der sprekers En geland, dat, indien de afscheiding door Engeland aangewend zou worden als een manoeuvre om Burma te berooven van zijn grondwettelijke rechten, het Burmee- sche volk dit zoomin zou vergeten ais ver geven. De president van de Kamer van Koop handel van Burma verklaarde, dat er in de Kamer een overgroote meerderheid voor afscheiding bestaat. Hij! eischte, dat de Engelsohe regeering een nieuwe con stitutie voor Burma zou instellen. Turkije en PerziS. Een ultimatum? Het afwijzende antwoord van Perzië op de Turksche voorstellen tot militaire sa menwerking op Perzisch gebied tegen de Perzische Koerden heeft in offioieele krin gen te Angora een slechten indruk ge maakt. De Turksche regeering heeft haar voor stel hernieuwd en eischt antwoord binnen drie dagen. VERHOOGDE WERKING VAN DEN KRAKATAU. Het eilandje Anak Krakatau weder onder dien zeespiegel verdwenen. De werking van den Krakatau is ver der toegenomen. Niettegenstaande de dichte asch- en stoomgordijnen werden 2326 erupties geteld, waarvan 42 boven de 600 meter. De hoogste bedroeg 800 me ter. Er werden veel vuurfontednen waar genomen. De maximum hoogte bedroeg 760 meter. De hoogte van het eilandje Anak Krakatau bedraagt thans 60 meter. De binnen kraterwal vertoont thans op drie eruptiepunten seismische werking. DE INKOMSTEN VAN DEN LANDVOOGD. Geen aanleiding tot verhooging. Den .gouverneur-generaal vrijdom van betastingen te verleenen is, naar het oor deel der Regeering, wegens de daaraan vebonden consequenties, minder wen- schelijk. Voor een verhooging van 's landvoogds inkomsten bestaat,, naar het oordeel der regeering,voorshands geen voldoende aanleiding, nu door die gemaakte splitsing tusohen jaarwedde en toelage voor representatiekosten, de land voogd Jn staat is gesteld om zich van zijne representatieve verplichtingen in voldoende mate te kwijten. Aldus zegt de M. v. A. op het afdee- lingsverslag van den Volksraad nopens de begrooting voor de regeering en de hooge colleges. DE KOUDE-GOLF IN DE PHEANGER. Omtrent de koude-golf, die in den naoht van 7 op 8 Juli over verschillende onder nemingen boven Pengalengan gegaan is, lezen wij In het A.I.D. enkele bijzonder heden. Het was een typisoh gezicht: de groote uitgestrektheden thee-tuinen bedekt met een kleed van rijp, bij de ochtendinspectie door de administrateurs en employé'# 's morgens waargenomen. De kille ijzel bedekking had, hier en daar was dit LiJ o o w C M LU 5^ co dat wij de laatste weken tal van nieuwe cliënten mochten boeken juist uit Den Helder. De klanten zeggen lil bedient ons goed LU i Tl wijl hij zijn plichten vervulde op Mon Repos. „Dat weet ik nog zoo net niet," zeide de heer Molloy nadenkend. „Ik stond al op de kelen, eer ik nog goed voor den draad had kunnen komen. Als ik nog eens probeerde. „Daar zit niks in," zeide Chimp. „Die kerel heeft je tooh zelf verteld, dat bij een bepaalde reden had om daar te bl'ijiven wonen." „Hij. zal toch niks van ons zaakie afwe ten?" vroeg Dolly verschrikt. „Neen, neen," zeide Ohimp. „Geen quaestie van. Daar is een vrouw naast- aan waar hij gek op Is." „Hoe weet je dat?" Chimp slikte eens. Hij' voelde zich aan den rand van den afgrond. „Ik heb er een beetje rond gescharreld en toen zag ik ze," zeide hij. „Wat voerde je daar uit?" vroeg Dolly wantrouwend. „IK* keek maar eens, Dolly, ik keek maar eens." „Zool" De stilte, die nu volgde, was zoo pijn lijk voor een sensitief mensch, dat Chimp haastig zijn koffie uitdronk en opstond. „Ga je al?" zeide de heer Molloy on vriendelijk. „Ik heb een afspraak?" „Wanneer zien we elkaar weer?" „Dat boef niet voor over een dag of drie." „Waarom niet?" „Ben je morgen op je kantoor?" „Overmorgen?" S: „Misschien overmorgen ook niet. Ik heb wat buiten te doen." „Waar?" „'O, overal,"' „Wat heb je te doen?" Chimp verloor zijn zelfbeheersching. „Zeg, wat mankeert jou?" wilde hij: we ten. Wat heb je je neus te steken in an dermans zaken? Kan ik dam niks meer voor mij zelf houden?" „O jawel," zeide de heer Molloy. „Ja wel." „Jawel," zeide mevrouw Molloy. „Ja- wol." „Nu bonjour," zeide Ohimp. „Bonjour," zeide mijnheer Molloy. „Bonjour," zeide mevrouw Molloy en knarsetandde. Chimp ging de lunchroom uit. He was geen waardige terugtocht en dat werd hij zich bij lederen stap meer bewust. Hij was zich ook bewust van de doorborende blikken zijner medevennooten in zijn ruig. Maar wat deed het er eigenlijk toe, rede neerde Chimp, als koesterden die idiote Glibber en zijn vrouw argwaan? Weten deden ze in elk geval niets. Hij' had per slot maar een paar dagen noodig en dan konden ze zoo achterdochtig zijn, als ze wilden. Toch had hij spijt, dat hij' zijn mond voorbij gepraat bad. De deur was nog niet goed achter hem dioht, toen Dolly baar verdenkingen om- der woorden bracht. „Glibber!" „Ja, schat." „Die kerel wil oms bedluvelen." „Je zegt het." „Waarom zou die ineens zoo happig half om half willen doen? En toen ie zich verpraatte, dat hij, in de buurt daar [ge scharreld had, wist ik genoeg. Hij' wil den buit zelf afhalen en ons in den steek laten," „Wat een gemeene kerel," zeide de heer Molloy in deugdzame verontwaar diging. „We moeten aan den slag, Glibber, of we worden verlakt, Als ik bedenk, dat die ellendige Cbimp ons zoo'n poets bakken zal, komt alles in inij! in opstand. Zou Je er vannacht niet eens inklimmen! Als je er eenmaal bent, vindt je het zaakje gauw genoeg. Je hoeft niet meer te zoeken, zoo als laatst." „Maar Dolly," zeide de heer Molloy openhartig. „Jei weet, dat ik nou niet dol op inbreken ben. Dati s mijn vak niet en Ik vind het niet prettig. Het is altijd zoo donker en eenzaam daarginds om drie uur 's morgens. En als ik er eenmaal was, zou ik net een gevoel hebben, alsof de ouwe Vink achter me sloop en me ln (mijn nek blies." „Wees nou eens flink, jongen!" „Ik ben flink, schat. Maar overge voelig." „Ja, dan.zeide Dolly, brak opeens af en verdiepte zich in haar eigen ge dachten. De heer Molloy sloeg haar aandachtig en vol verwachting gade. Hij had groeten eerbied voor de vindingrijkheid van deze vrouw en het scheen hem toe, te oordee- lem naar een glans in haar oogen, dat ze op iets broedde. „Ik heb het." „J«?" „Ja, mijnheer!" „Ze heeft haar wedergade niet," sche nen de glinsterende oogen van den heer Molloy te zoggen, „Fluister het met me ln, schatje?" vroeg hij, geroerd. Dolly booig zich dichter naar hem toe en fluisterde. De vrouw in git, in een limonaderoes, zat ver genoeg weg, maar een bedienend meisje was vlak in, de buurt. .Buister. We moeten wachten, tot die Shotter uit is." „Maar hij heeft een knecht. Dat heb je mij; zelf verteld," „Dat heeft hiji ook, maar hoor nou. We wachten, tot Shotter uit is en. »;Maar hoe weten we, wanneer h±J uit is." u „Dat vragen we natuurlijk aan de deur. Luister nu, Glibber, en val me in vredes naam niet telkons in de rede. We gaan naar het huls. En jij: gaat naar de achten deur." „Waarom?" „Ik sla je dadelijk een oog dicht," kreet Dolly in wanhoop: „Goed, liefje! Het spijt me. Ik wou je niet onderbreken. Ga maar door. Jiji hebt het woord.' „Jij' gaat naar die achterdeur en wacht, terwijl je op de voordeur let, om te weten' wat ik doe. Ik bel en de gehuurde man komt. Ik zeg: Is mijnheer Shotter thuis? At bij zegt ja, dan ga ik naar binnen en dan zeg ik wel wat. Maar ais bij uit is, dan geef ik je een teeken en je sluipt door de achterdeur; en als de man dan weer in de keuken komt, dan geef je hem een mep met een zandzak. Dan bindt je hem en komt aan de voordeur en laat mij binnen en wij halen den heelen kluit. Wat zeg je daarvan?" HELDERSCHE COURANT De staking in het Noorden van Frank rijk. Veel verandering is er niet te melden uit het stakingsgebied, van een hervatting van het werk of een bijlegging van het conflict is nog geen sprake. Wel hebben de socialistische vakorganisaties haar le den gemachtigd in de fabrieken welke de loonsverhooging hebben toegestaan, den arbeid te hervatten. De communistische organisaties deden dit echter niet. Een nieuwe staatsgreep tegen den Pool schen Sjem? De Poolsche dagbladen der oppositie weten te melden, dat de geheime organisaties voor de moreel© saneering van de Poolsche politiek, n.1. de Bond van den Witten Adelaar en de Bond van de Militaire Daad een nieuwe staatsgreep te gen bet Sejrn zouden voorbereiden. De leider der opstandelingen in Nica ragua, generaal Sandino, bekend door zijn hardnekkig verzet tegen de door de Ver. Staten gesteunde regeering, en die na een tijdlang in Mexico te hebben vertoefd, la ter weer naar zijn land is teruggekeerd, blijkt thans weer in actie te zijn gekomen en aan het hoofd van zijn aanhangers te staan. Uit Britsch-Indië komen thans nadere berichten over den opmarsch der Afridi's naar Peshawar. o 5: WEET U AL!! „Nou, j© hebt toch tijd noodig om te denken. Ik zal je wel opbellen." „Neen, morgen niet!" -2 LU Men geve kinderen by BpIJsveïterlngsstoo mis sen de zeer «acht wer kende Poster1 s Maagpll- len. Zij helpen uitstekend. 0.65 per fLlcon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1