T ucWvdArf VROOM DREESMANN Haai AMSTERDAM ea HAARLEM P.v.d Nieuwenhoizen Bericht! RHEUMAIIEK DEKENS KLEPPERMARSCH AFWEZIG Bil Haarallval Morgen (Vrijdag 15 Augustus) GEMENGD NIEUWS den geheelen dag gesloten zijn. DE WIERINGERMEER. Zoet water en overvloedig gas. In de Wieringermeer zijn onder Me- demblik de eerste welputten geslagen. Men verkreeg er zoet water en over vloedig gas. DE POLITIEVERSTEBKING OP ÜUBACAO. Dat met het organiseeren van de politie op Ouragao groote voortvarendheid wordt betracht zoo lezen wij in de M. v. A., inzake de suppl. begrooting aan den Ko lonialen Raad moge blijken uit het feit, dat reeds telegrafisch het noodige perso- ,neel is aangevraagd. De aanwerving daar van geschiedt onder toezieht van den heer Hoorweg, gewezen voorzitter van de op Cura^ao gewerkl hebbende commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen op en na 8 Juni 1929. Het bestuur streeft er voortdurend naar om de politie zoo spoedig mogelijk op volle sterkte te brengen. Als gevolg van het streven zal nog vóór het einde van dit jaar de uitzending zijn te verwachten van 90 politiemilltairen, van wie 20 reeds zijn aangekomen. Voor Oura<jao en Aruba tezamen is een 40-tal burgerpolitiedienaren aangevraagd, benevens personeel roer de leiding. De plannen hangen in hoofdzaak af van de sterkte, waarop het korps gebracht zal kunnen worden en ook van de geschikt heid der uitkomende personen. In ieder geval wordt toegezegd, dat de leiding van bijzondere diensten zal worden gelegd in handen van personeel, dat daarvoor des kundig is gevormd. Zoo spoedig de plannen, waarover her haaldelijk besprekingen plaats hebben, vasten vorm zullen kunnen aannemen, zal de Raad van een en ander in kenDis wor den gesteld. Het komt den gouverneur ongewenscht voor reeds thans een orga nisatie vast te stellen, die wellicht in de praktijk ondeugdelijk zou blijken. OVERCOMPLEET AAN REMMERS BIJ DE SPOORWEGEN. Uitbreiding van het corps con ducteurs. De geleidelijke Invoering van de Kunse Knorr rem bij de goederenterinen van de Nederlandsdhe spoorwegen, veroorzaakt een overcompleet aan remmera Lag het oorspronkelijk in de bedoeling van de spoorwegen om te streven naar een toe stand, waarbij op personentreinen dienst zouden doen hoofdconducteur en conduc teurs' en op de goederentreinen hoofdlei ders en arbeidersremmers, door invoering van de Kunse Knorr rem wordt daarin een radicale wijziging gebracht Naar nu vernomen wordt bestaat thans het voor nemen om ook de dienst van hoofdleiders te laten vervallen. De tegenwoordige functionarissen zul len in de eerste plaats de gelegenheid krij gen tot het doen van examen voor conduc teur, doch wie voor dit examen niet slaagt of niet geschikt geacht wordt om met het publiek om te gaan, blijft zijn functie be houden. Nieuwe hoofdleiders worden evenwel niet aangesteld. Door dezen maatregel wordt het corps conducteurs hier vergroot. Het ligt waarschijnlijk in de bedoeling om de oudste conducteurs dienst te laten doen als chef op de goederentreinen op dezelfde wijze als thans geschiedt met hoofdoon- ducteurs op de personentreinen. Een rege ling omtrent de anciënniteit tusschen de genen, die nu conducteur zijn en hen die het zullen worden, moet nog nader, ook na overleg met de 'vakorganisaties worden vastgesteld. De vacatures, die overigens in het corps conducteurs zullen ontstaan, zullen wor den aangevuld uit ex-conducteurs, die in dertijd wegens bezuiniging zijn ontslagen en nu nog in een andere functie zijn te werk gesteld. EEN POGING OM EEN TIJDSDUUR- REOORD TE VESTIGEN. Uit St. Louis (Ver. Staten) wordt gemeld, dat de vliegers Jackson en O'Brien zich Dinsdagavond tegen middernacht met hun 'toestel reeds 537 uur in de lucht bevonden om te trachten, het record van de ge broeders Hinter te breken, dat 554 uur bedroeg, Jackson en O'Brien hadden hun pogingen tot nu toe geheim gehouden. De beide vliegers hadden verleden jaar liet duurrecord reeds voor eenigen tijd op hun naam gebracht door 420 uur in de lucht te blijven. Het duurrecord verbeterd. Volgens een later telegram uit St. Louis hebben de twee Amerikaansche vliegers Jackson en Obrien gistermiddag het op naam van de gebroeders Hunter staande tijdsreoord van 554 onafgebroken vliegen verbeterd, De beide vliegers zetten hun vlucht voort. DE R 100 TE MONTREAL TERUGGEKEERD. Het luchtschip R 100 is Maandagnacht om twee uur na zijn tocht over de dichtst bevolkte districten van de provincie On- tario te Montreal teruggekeerd. Behalve met den eerst-minister Bennet heeft men van boordl ook met andere openbare personen op den beganen grond gesproken. Officieel wordt medegedeeld, dat men met een motor lichte moeilijkheden heeft gehad, maar dat dit ongemak waarschijn lijk het vertrek naar Engeland over een of twee dagen niet vertragen zal. Het ongemak van het luchtschip R 100 ontstond toen het den mast van de lucht haven St. Hubert bij Montreal naderde. De versnelling in den voorsten motor aan stuurboord! werd onklaar en de tril ling van een topreep-draad deed een kleine scheur in het omhulsel ontstaan. Op den terugtocht zal de R 1C0 echter, naar men verwacht, vijf, zes motors kun nen gebruiken. Het is mogplijk, dat zij een noordelijker koers zal volgen en na over hst kanaal van Briistol gestevend te zfln, over Lon den zal komen. De R 100 kwam te St. Hubert (Mon treal) aan met twee scheuren van 60 c.M. elk in het hulsel beneden de schroef vóór aan stuurboord. De commandant verklaarde niets te kunnen zeggen vóór het luchtschip goed en Wied1 gemeerd was. Maar in elk geval was het slechts een klein ongemak, dat geen al te groeten last zou geven. De terugreis begonnen. Volgens een bericht uit Montreal was het luchtschip R 100 gisteravond gereed om tien uur plaatselijken tijd de terug reis naar Engeland te aanvaarden. Een der motoren was onklaar, maar de offi cieren van het schip achtten het niet noo- dig dien eerst te herstellen. Men berekent dat de reis vijftig uur zal duren. VLIEGONGELUKKEN. i Dinsdagmiddag tegen half vijf is een vliegtuig van het elfde regiment uit Metz dicht bij Sanry-sur-Nied brandend neerge stort. De beide mannen in het toestel, een luitenant eni een sergeant, kwamen om iet leven. Men vond hun verkoolde lijken in de resten van- het toestel. I Toen luitenant Laboria te Villacoublay op een hoogte van 600 meter met zijn vliegtuig een reeks loopings had uitge voerd, brak, naar uit Parijs wordt gemeld, plotseling een der vleugels. Met groote tegenwoordigheid van ge>est sprong de vlieger met een parachute uit het vlieg tuig; op hetzelfde ©ogenblik echter werd hij door een stuk van den vleugel aan het hoofd getroffen. Toen hij op den grond kwam, was hij buiten bewustzijn. Het slachtoffer werd naar een der ziekenhui zen te Versaiiles gevoerd, waar hij" eenige oogenblikken later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Binnenland. De rjjksbarakken te Beilen afgebrand. Glsterenoohtend omstreeks half vier ls brand ontstaan in de rijksbarakken voor Amsterdamsche werkeloozen, die te werk waren gesteld aan het Linthorst Homan- kanaal te Beilen. Er sliepen maar twee arbeiders en het gezin van den kok in de twee andere arbeiders waren Dinsdag vertrokken in verband met een klacht over de aanwezigheid van wandluizen. De brand is door een der arbeiders ontdekt, die de andere bewoners wekte. Een motorspuit, welke spoedig ter plaatse was, kon het vuur niet keeren. In korten tijd waren de barakken geheel afgebrand. De kok heeft zijn kas en administratie in veiligheid kunnen brengen, maar de inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand ls onbekend. AANRANDINGEN. Te Warfstermolen, een dorpje ln het Noord-Oosten van Friesland, ls een jong dienstmeisje, dat 's avonds van haar dienst door het land huiswaarts keerde, door twee jonge mannen, die zich hadden verscholen, opgewacht en overweldigd. Het meisje is in zeer overspannen toestand naar Groningen overgebracht. De daders zijn nog niet gevonden. In de omgeving van den Bijtel, onder de gemeente Heerlen, zijn een dame en haar dochteJ, afkomstig uit Sintelveld, door een man aangerand. De beide dames traden kordaat op, wat den man op de vlucht deed slaan. Ernstige vechtpartij. Te Egmond ai/d Hoef. Op de kermis te Egmond aan den Hoef is Dinsdagavond ongeveer halftien een ernstige vechtpartij ontstaan, waarbij enkele personen steekwonden hebben gekregen. Bij het dansen in een danstent waren sommigen tegen elkaar gebotst, waarover C. G., uit Egmond aan Zee, die dronken was, zich boos maakte. Meteen mes zwaaiend liep hij de zaal uit en buiten is toen een vechtpartij ontstaan, waarbij Br. te Egmond aan den Hoef en S. en Z. van Egmond aan Zee steekwon den kregen in rug, hals, arm, schouder en hoofd. De politie was spoedig ter plaatse en bracht de gewonden naar dr. Fischer. Br. verloor veel bloed. Op den Egmonderstraatweg werd de dader achterhaald en gearresteerd. Het bebloede mes was nog in zijn bezit en werd in beslag genomen. Hij werd in het arrestantenlokaal ondergebracht en is gisteren naar Alkmaar vervoerd. De kermis werd een uur vroeger ge sloten. De dader was juist teruggekeerd uit een sanatoriumZondag was hij te Eg mond aan Zee reeds weer geverbaliseerd wegens dronkenschap. De toestand van Br. was gisterenmorgen gunstig. Een banklooper overvallen. Op 23 Juli j.1. om ongeveer 1 uur 's mid dags had ln het perceel op den hoek van het Koningsplein en Singel te Amsterdam, waar boven den winkel van de firma Savelkoul eenige kantoorlokalen zijn ge vestigd, een overval plaats op den bank looper de V., werkzaam bij de Kasver- eeniging. De banklooper kreeg plotseling, toen hij de trap afdaalde, een klap op het achterhoofd. Hij behield zijn tegenwoor digheid van geest, en rende met zijn geldtasch, die omstreeks f 20.000 baar geld bevatte, naar bulten. Daar is de aan valler door politie en voorbijgangers ge grepen. Dinsdag had de aanrander, de 31-jarige werklooze kantoorbediende M. L. M., zich te verantwoorden voor de vacantiekamer, verdacht van poging tot diefstal met ge weldpleging. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Bol; het O. M. werd waargenomen door mr. Overbosch. Op de publieke tribune bestond veel belangstelling voor deze zaak. Verd., die nooit met de politie ln aan raking was geweest, legde een volledige bekentenis af. Hij was van 1928 af tot eenige maanden geleden in Amerika, doch geraakte daar werkloos. Verd., die gehuwd was, was naar Nederland terug gekeerd waar hij een betrekking hoopte te vinden. Alles liep hem echter tegen, de eene maand na de andere verliep, zonder dat hij een betrekking vond. In wanhoop had hij het plan gemaakt, een banklooper te berooven. In den morgen van den 23sten Juni had hij eenige borrels gedronken. Om ongeveer 1 uur stond hij te kijken voor de uitstalkast van de winkel van de firma Savelkoul. President: Had u een bepaald persoon op het oog? Verd.; Neen. Ik zag een banklooper naar boven gaan. Ik ben hem toen gevolgd en toen hij terugkeerde ontmoette ik den man op den trap. Ik liet hem passeeren en gaf hem toen een klap op het achter hoofd met het slagwapen dat ik den vorigen nacht van gummi en een ijzeren staaf had gemaakt. Ik had de bedoeling den man bewusteloos te slaan. Dit mis lukte echter. Hij keerde zich een oogen-1 blik om, en vluchtte teen de deur uit. Ik rende hem na. Ik was zelf te veel ge schrokken om nog eens te slaan. Ik rende weg, doch werd op straat door een fletser gegrepen. Hierop is de kantoorlooper de V., ln dienst bij de Kasvereeniging, de eenige getuige h decharge gehoord. Get. verklaarde, dat de tasch ongeveer f 20.000 aan baar geld bevatte. De geld tasch was niet aan een ketting bevestigd. Get. zeide verscheidene klappen te heb ben gekregen, hoewel hij geen hoed droeg, was hij niet noemenswaardig verwond gewprden. Get. wist niet te zeggen, of verd. aan de tasch had gerukt. Verd. had nft den eersten slag geroepen: Nu je me gezien hebt, moet ik me redden I Get. had geen nadeelige gevolgen ondervon den. Hij was eenigen tijd zenuwachtig geweest. Toen verd. gevlucht was, riep verd. ook: Houdt hem, houdt hem, voor zich uit wijzende. Hierop werden eenige getuigen dó- charge gehoord, o.a. een buurman van verd.; deze zeide, verd. steeds te hebben gekend als een zeer normaal persoon, op wieii niets valt aan te merken. Het huwelijk van verd. was goed. Een oud- ondei wijzer noemde verd. een goede, be daarde, en zeer werkzame jongen; het was getuige volkomen onverklaarbaar, hoe verd. tot zijn daad was gekomen. Een broer van verd. vertelde hoe deze steeds meer den moed liet zakken. Alles mislukte. Vroeger had hij steeds, voor zoover dit mogelijk was, zijn ouders ge steund. De oficier van justitie, mr. Overbosch wees er in zijn requisitoir op, dat verd.'s schuld vast staat. Het plan is vooruit gemaakt, om moed te krijgen dronk verd. eenige borrels. Het feit is zeer ernstig. Wat zou het worden, aldus spr., wanneer ieder werklooze, in Amsterdam een aan val op een kaslooper pleegde. Het is spr. een raadsel, hoe de reclasseeringsvereeni- ging aan kon dringen op een voorwaar delijke veroordeeling. Wanneer de roof was gelukt, zou spr. 5 jaar gevangenis straf eischen, in dit geval wil hij volstaan met het eisehen van een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. B. O. Goudsmit drong met klem aan op een voorwaarde lijke veroordeeling, subsidiair een ver oordeeling gelijk aan den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. De uitspraak is bepaald op 18 Augustus. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag ls de 5-jarige A. v. L. In de Zuidwillemsvaart te Maastricht te water geraakt en verdronken. Te Maarssen ls Maandagavond een 25- jarige schippersknecht uit Amsterdam bij het vastleggen van het schip uitge gleden en in de Vecht verdronken. Het ongeluk werd door niemand opgemerkt; eerst toen de man vermist werd, begon men te dreggen. Na eenigen tijd werd hot lijk opgehaald. Gisteravond is het 10-jarig zoontje van den heer Pijpers bij den duiker op sluis 10 der Zuid-Willemsvaart te water geraakt en verdronken. Waarschijnlijk is hij bij het visschen uitgegleden op de gladde steenen aan den rand van den duiker. VERDUISTERING DOOR EEN HOTELBEDIENDE. Dinsdag heeft de politie te 's-rGaven- hage gearresteerd een hotelemployé, die ten nadeele van zijn directie in den loop van de laatste jaren een bedrag verduis terd heeft van enkele duizenden gulden^ DOODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP. Dinsdagmiddag ls de 17-jarige licht matroos M. G. Dullaert uit Rotterdam, aan boord van het Nederlandsche stoom schip „Sosma", der Holl and-Oost-Azië- Lijn, in de haven van Genua bij het dichtdekken der luiken ln het ruim ge vallen. De ongelukige bekwam daarbtt een schedelbreuk. In bewusteloozen toe stand ls hij naar het ziekenhuis vervoerd waar hij eienige uren later is overleden. GEEN AANRANDING OP BLIJDORp. Fantasie van den postbestcller' De politie deelt ons mede, schrijft de Nw. Rott. Crt., dat haar omtrent een aan randing van een 14-jarig meisje op bet terrein van Blljdorp te Rotterdam niets bekend is. Het verhaal berust blijbaar op een mistificatie, en is ontsproten aan de fantasie van den hulpbestellex der poste. rijen, van wie in dit bericht sprake was en die thans, aangehouden als verdacht van oplichting, zich in verzekerde bewa ring aan het politiebureau Oppert bevindt DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. De advocaat-generaal mr. Van Lier heeft Dinsdag geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van den ge. wezen tramstationschef te Hoogeveen w. K. v. d. M., door het hof te 's-Gravenhage in hooger beroep veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, wegens doodslag op me vrouw O. aan het Bezuidenhout te 's-Gra venhage en poging tot doodslag op haar huishoudster mej. Holstein. Het arrest van den Hoogen Raad werd bepaald op 26 dezer. Buitenland. DE KINDERVERLAMMING IN DEN ELZAS. Volgens een bericht uit Straatsburg zijn er in de periode van 1 tot 10 dezer in hei departement van den Beneden Elzas zeven tien gevallen van spinale kinderverlam ming voorgekomen. NOODWEER IN ZUID-AFRIKA Ut Kaapstad seint Reuter, dat de Unie van Zuid-Afrika geteisterd is door storm met stortregens en sneeuw, waardoor veel schade is veroorzaakt. De visschers- vloot heeft veel geleden; vijftien men- schen zijn om het leven gekomen. WEER DE GEVAARLIJKE PADDE STOELEN. Drie personen overleden. Te Lfitzen bij Leipzig werden ln twee gezinnen ln totaal tien personen ziek ten gevolge van het eten van vergiftigde pad destoelen. Drie kinderen zijn reeds overle den. De overigen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. In beide gezinnen had men de paddestoelen zelf gezocht AARDSTORTING IN DE ALPEN. Spoorwegverbinding MüncbeD- Innsbrnck gestoord. In Noord-Tirol is de spoorlijn naar Innsbruck bij Seefeld tengevolge van een aardstorting bedolven. De aardmassa be dekt de rails over 'n lengte van 130 M. De sneltrein München-Innsbruck is tijdig vóór de getroffen plaats tot stilstand ge bracht. j Den 27sten Aug. hopen onze geliefde Ouders W. A. DE KOK en ji te herdenken. Dat zij nog 'j lang gespaard mogen blij- F 3j ven is de wenseh van hun d liefhebbende'Kinderen en Kleinkinderen. Keizerstraat 44. JOHs. DE GROOT en M. DE GROOTMakelaar geven kennis van de geboorte van hunnen Zoon J0HANNES. Marine Hospitaal. Burger-Afdeeling. Den Helder, 12 Aug. 1930. Ondertrouwd en Den Helder, 13 Aug. 1930. Huwelijksvoltrekking 28 Aug. a.s., in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, v.m. 10 uur. Receptie: Zondag 17 Aug. Laan 26, van 4—6 uur. Zondag 24 Aug. 2e. Vroonstr. 65, van 46 unr. Getrouwd en die, mede namens wederzijd- schefamilie,hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Den Helder, 12 Aug. 1930. Ondertrouwd: en Den Helder, Kanaalweg 56. Bassingracht 13. Huwelijksvoltrekking: 26 Augustus a.s. Thuis: Zondag 17 Aug. a.s., van 35 u., Bassingracht 18. zullen onze magazlinen Ondertrouwd Den Helder, 9 Aug. 1930. Ruijghweg 165. Huwelijksvoltrekking, 23 Aug. aanstaande. Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen picht U kennis te geven, dat na een langdurig, smartelijk, maar geduldig gedragen lijden is overleden, onze innig geliefde Echtge- noote en zorgzame Moeder, Dochter en Zuster, Mej. Hillegonda Cornelia Haak-Quispel, in den ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam, R. HAAK. Den Helder, 13 Aug. 1930. De ter-aarde-bestelllng zal plaats hebben Zater dag 16 Aug. a.s., des na middags 1 uur, vanuit het sterfhuis Nieuwstraat 56. per luxe 31-persoons autobus. Nog eenige plaatsen be schikbaar voor de plezierreizen op Zondag 17 en Woens dag 20 Augustus. Prijs slechts f 2.50 (retour). Garage W. PRINS, Kanaalweg 89, Tel. tfo. 179. Heden heeft het den Heere behaagd, na een korte ongesteldheid tot zich te nemen, onze innig geliefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, FREDERIKA DE B0ER-KR00N, in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam F. DE BOER. Den Helder, 13 Aug. 1930. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op a.s. Zaterdag, 16 Aug., des v.m. 11 uur, vanuit het sterfhuis Vijzelstraat 59. Ter genezing en ter voor koming van rheumatiek of jicht, hebben wij den alleen-verkoop gekregen van Rheumatlekdekens. De prijs is deze maand voor reclame Deze maand 14.90. magazijn; a keizerstraat 28. Adressen op Advertentlön, welke aan ons Bureau te be vragen zijn, worden voortaan om 4 Ulir verstrekt. Onder géén voor waarde kunnen adres sen van nummers worden gegeven. Vrijdagmiddag 4 uur, repetitie in het ge bouw v. d. R.K. Volks bond, Molengracht. vanaf 15 Aug. tot 3 Sept. arts, Prins Hendriklaan 0- De praktijk wordt waargeno men door de andere doktoren- en op plekken waar het haar erg dun wordt, do hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol, Doe dit i of 2 maal per weekj dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig, Leert reddend memman. Besoherm ome duinfloro. Neem tfeen distels mee voor versiering van uw huis- katnar. ij J. DE KOK—SWART hun 45-jarlge Echtvereenlglng >j'ïlv'-ïjï"ïj'ï"ï!v"ïj5- WIM BR0NDSEMA JOH. C P0LLÉ. ADRIAAN QOMES PHIL0MENA A. RITEC0, Q. H. F. MEIJER H. C. SWATERS. J. BOONSTRA, Serg. Torpedomaker, en V. JAC0BSZ. f 3.verlaagd. Maat 170/210, blauw en geel gebloemd. Oorspronkelijke prijs f 17.90. Directie „HELD. CRT-" Kleppers worden gratis verstrekt

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 2