NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, KANNEW ASSER verkoopt uit TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. De Stoomwasscherij „de Lelie" te Schagen SAM EN ZIJN SCHAT No. 6848. EERSTE BLAD 68ste JAARGANG De staking in het noorden van Frankrijk. - Veran deringen in deDuitsche kieswet. - De Egyptische ko ning dietator. - Grens-schendingen door het Russische leger. - Ghandi's standpunt ten opzichte van de na tionalistische beweging. - De boycott-beweuinu in Britsch-Indië. 2 Ei dat wij de laatste weken tal van nieuwe cliSnten mochten boeken Juist uit Den Helder. De klanten zeggen bedient ons goed De Beiersche regeering afgetreden. FEUILLETON Wï| BREI EN II en REPAREEREN HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O, en W. Indië p. zeepost f a.io, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0,50, f 0.70, f 0.70, f I. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/ih C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (igaljard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaetlon. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meor 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv, extra). Bewijgno. 4 ct. Maandag is de vierde week van de staking, in het Noorden van Frankrijk, 97 Pet- uit vVafdisten bestaat, zal worden begonnen en hoewel er te Rijsel weer 2UUU ontbonden. arbeiders aan het werk waren gegaan, 1 e koning zou door deze nieuwe grond- heeft nog slechts een zesde deel der wet, volgens de bladen die van de plannen stakers het werk hervat. Zij, die weer aan molding maken, feitelijk dictator worden, het werk zijn gegaan, hebben dat gedaan Do zoogenaamd door de regeering te be op grond van het feit dat hun loon ver hoogd is, hoewel de werkgeversbonden tegen zulk een verhooging gekant zijn. Dinsdag zouden in ihet industrieel© ge bied van Rijsel weer 3200 man aan het werk zijn gegaan en dat zal wel om de zelfde reden gebeurd zijn als de 2000 ar beiders, die te Rijsel het werk hervatten. Intussdhen zijn Maandag nog ernstige onlusten voorgekomen. Verscheidene hon derden stakers wilden een spinnerij be stormen, bereden politie moest herhaalde lijk ingrijpen en daarbij is een arbeider onder de hoeven van een paard gekomen en ernstig gekwetst. De minister van arbeid heeft ter bijleg ging van de staking in Noord-Frankrijk Dinsdag een voorstel aan de vertegen woordigers van de werkgevers gedaan. Volgens dit voorstel zullen de arbeiders het werk direct hervatten, wanneer de werkgevers zich verplichten per 1 Octo- ber den arbeiders, in verband met de hooge kosten van het levensonderhoud, een loonsverhooging toe te staan. Dit voorstel schijnen de vertegenwoordi gers van de werkgevers echter niet bijzon der gunstig te hebben opgenomen. Het Dultsche Rijkskabinet heeft Dins dag vergaderd ter beraadslaging over de wetsontwerpen nopens de financieel© her vormingen en van het wetsontwerp dat de wijziging van de kieswet voorziet. Omtrent dit laatste ontwerp zijn nu en kele nadere bijzonderheden bekend ge worden. Zoo zullen voortaan voor het ver krijgen van een mandaat 70.000 stemmen of 10.000 meer dan thans noodig zijn. Het aantal leden in den rijksdag zal hierdoor met 60 tot 60 worden verminderd. Koning Foead, de Egyptische monarch, loopt met plannen rond om, in samenwer king met den premier Sidky Pasja, de grondwet een ingrijpende wijziging te doen ondergaan. Het aantal parlements leden zou van 250 tot 100 worden vermin derd, een derde der leden zou door de re geering worden benoemd, de overige leden zouden worden gekozen door ver tegenwoordigers der bevolking. Enkele Engelsche bladen melden hier omtrent nog, dat de nieuwe voorstellen een dezer dagen officieel door den pre mier zullen worden aangeboden aan den koning, die ze onverwijld zal teekenen, waarop het huidige parlement, dat voor noemen parlementsleden zouden feitelijk door hem worden benoemd. De verkiezing van de overige parlementsleden zou niet meer door algemeen kiesrecht geschie den maar, zooals gezegd, door vertegen woordigers van het volk, vermoedelijk kiescolleges. De Perzische regeering heeft door be middeling van haar gezant te Moskou, bij de Russische regeering ernstig laten pro testeeren tegen grensschendingen door bet roode leger. Perzië eischt, naar gemeld wordt, be halve een verklaring en verontschuldiging voor het betreden van Perzisch gebied door roode troepen, een schadevergoe ding voor verwoest Perzisch eigendom. Sinds het voorjaar hebben in Aser- beidsjan herhaalde malen opstanden tegen het sovjetregiem plaats gehad. De Russen vermoeden, dat de wapens, die hierbij ge bruikt werden, van Perzië uit naar Rus land gesmokkeld werden. Op 16 Juli heeft toen een afdeeling van het roode leger de Perzische grens overschreden. De Russen zouden een gebied van meer dan 50 K.M. lengte ten Noorden van Tebris hebben geplunderd en gebrandschat. De Russen hefoben alle Witgardisten, Armeniërs en andere personen, die sym pathiseerden met den opstand in Aser- beidsjan, neergeschoten. Nadat de streek verwoest was, trokken de Russen terug. De Perzische regeering verklaart, dat deze straf-expeditie zonder haar mede weten en zonder haar toestemming is on dernomen en dat zij deze beschouwt als een „willekeurige schending van de ter ritoriale rechten van een bevrienden staat". Gandh.1 heeft de vorige week Vrijdag een brief aan den onderkoning van Britsch-Indië gezonden, nadat de onder handelingen over den burgervrede, tus- schen de leiders der nationalisten en der gematigde Indiërs, in de gevangenis van Pootna, waren afgeloopen. De diplomatieke oorrespondent van de Daily Telegrapb meent nu t,e kunnen mededeelen, dat deze brief den volgenden inhoud heeft: Gandhi verklaart den onderkoning dat hij zeer goed inziet dat de onderkoning en de Engelsche regeering, in verband met de sterke conservatieve en liberale oppo sitie, Indië niet kunnen garandeeren dat het resultaat van de ronde-tafel conferen tie in toekenning van volledig zelfbestuur aan Indië, d.L verleening van den Domi- nionstatus, zal bestaan. Hij eischt echter dat de onderkoning en de Britsohe regeering zich verplichten deze politiek ter conferentie officieel tot de hunne te maken. Wanneer onderkoning en regeering een zoodanige verplichting op zich nemen en hun belofte, door het verleenen van een algemeene amnestie aan politieke gevan genen bekrachtigen, dan zullen, aldus Gandhi, de leiders der nationalistische be weging, bereid zijn de thans gevoerde actie te staken. De Daijy Telegraph knoopt in 'n hoofd artikel een beschouwing aan bovenge noemd bericht vast en noemt daarin Gandhi's brief een ultimatum. Het blad zegt, dat de brief slechts e©p herhaling bevat van de onmogelijke eischen die reeds maanden geleden gesteld werden. Gandhi heeft zijn programma slechts in zooverre veranderd, dat hij thans niet meer het Britsohe parlement, doch de Britsche regeering haar politiek wil voor schrijven. De door de gematigde Indiërs onder nomen stap in de richting van den vrede is dus volkomen nutteloos geweest en er blijft de Indische regeering niets anders over dan haar plicht te blijven doen. Uit Bombay wordt gemeld, dat tusschen het srtrijdoomité van het al-Indisch oon- gres te Bombay en ;osschen de Indische spinnerij-eigenaars een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen, waarin de laatsten zich verplichten voor de vervaardiging van hun product geen Britsche waren of Britsch materiaal te gebruiken. De nationalisten zouden bereid zijn, om in deze spinnerijen het werk weer te doen hervatten. Tegelijkertijd voeren zij een krachtige propaganda opdat in de spinne rijen, die voor vervaardiging van hun fa brikaat nog Britsche producten gebruiken, het werk wordt neergelegd. uj o CS C/9 cc 0 00 9 Lü _j Z2 5 WEET U AL!! Bjj beslissende stemming in den Beier- schen Landdag over het initiatiefvoorstel van de sociaal-democraten tot opheffing van de noodverordening, in zake den ac cijns op het geslacht, hebben 62 afgevaar digden voor en 58 tegen het voorstel ge stemd. De noodverordening van de regee ring is daarmede gevallen. Dr. Schmelzle, minister van financiën heeft direct na het bekend worden van den uitslag der stemming zijn ontslag aan dr. Heldt, den minister-president meege deeld. Na de zitting van den Landdag heeft dr. Heldt direct den voorzitter van den Landdag schriftelijk van het aftreden van het geheele ministerie in kennis gesteld. DE GEZONDHEID VAN DEN PAUS. Officieel verluidt dat de Paus zich uit stekend houdt. Hij wijdt zijn dagen aan ontvangsten en treft zelfs toebereidselen tot algemeene audiënties. IS MUSSOLINI TOCH ZIEK? Ondanks alle officieele tegenspraken blijft bet gerucht, dat Mussolini lijdende is aan een ernstige maagkwaal, hardnek kig de ronde doen. Thans wordt gemeld, dat hij zich aan een operatie zal moeten onderwerpen, wil hij in het leven blijven. SOCIALE ZORGEN IN ITALIË. Bestrijding van werkloosheid en vacantiekolonles. Het Orderblad! van de fascistische partij deelt mee, dat de werkzaamheden, die dezen -water tot uitvoering zullen wor den gebracht, 200.000 arbeiders werk zul len versohaffen, wat vermoedelijk tegen de gewone seizoenswerkloosheid zal op wegen. De kosten zijn reeds gedekt Ook de gemeente hebben, zooals wij al vaker meldden, groote werken op hun program ma staan. Intusschen zal men de geheele werkloosheid daar niet mee kunnen be strijden; alleen een ai te groote uitbrei ding voorkomen. Hetzelfde Orderblad meldt dat ongeveer 150.000 kinderen uit de behoeftige volks klasse dezen zomer in vacantiekolonies zijn of worden opgenomen. Deze kolonies bevinden zich aan zee en in de bergen en hun aantal breidt zich steeds uit Som mige zijn nog kampementen die een tijde lijk karakter dragen, doch meer en meer verrijzen er flinke koloniehuizen. OPSTAND IN SPANJE? Naar de Matin meldt, zou volgens be richten uit Teheran, in Sjiraz, een op stand zijn uitgebroken. Verscheidene offi cieren en 120 man regeeringstroepen zou den zijn gedood in gevechten met de op standelingen. Uit het Engelsch door 50) P. G. WODEHOUSE. „Ja," zeide Kay, „maar daar zullen we bet dan later nog eens over hebben. Je hebt me nu zoo doornat gemaakt" „Jou?" zeide Sam ongeloovig. „Ja, mij!" „Je bedoelt toch Bates." „Neen, ik bedoel Bates niet. Voel maar aan mijn arm, als je me niet gelooft." Sam strekte een eerbldlge hand uit. „Wat heb je ©en buitengewoon prachti- gen arm," zeide hij. „Een buitengewoon natten arm „Ja, je bent net" bekende Sam. „Nu, ik kan niet anders zeggen, dan dat het mij erg spijt. Ik handelde om bestwil; te im pulsief verkeerd misschien maar toch met de beste bedoelingen." „Nu, dan ben ik er liever niet bij, als je kwade bedoelingen hebt. Nu, maar zulke dingen moeten zeker gebeuren. „Na een schitterende overwinning! Precies!" „Nu moet ik me gauw gaan vrkleeden." „Wacht even," zeide Sam. „We moeten het even uitpraten. Je geeft nu toch zeker toe, dat je de bescherming van een krach tig man noodig hebt?" „Zooiets geef ik heelemaal niet toe. „Niet?" A „Maar zoolang CJlaude Bates je toch bo- ^aa£t> je op den voet volgt, je tuin binnen dringt, moet je toch toegeven, dat „Ik zal nog kou vatten „Natuurlijk! Dat ik daar niet aan dacht. Ga alsjeblieft dadelijk naar binnen." »J a." „Maar wacht even", zeidë Sam. „We moeten hier nu even een einde aan maken, Hoe kom je er eigenlijk bij om niet te be grijpen dat jij en ik voor elkaar bestemd waren van het begin der schepping af? Ik heb heel ernstig en diep over deze zaak nagedacht, en ik snap niet, dat jij het niet net zoo inziet Om te beginnen, lijken we ontzettend op elkaar, we hebben denzelf den smaak. „Zoo?" „Natuurlijk. Bijvoorbeeld, we hebben allebei ontzettend het land aan Olaude Ba tes. Dan hebben we allebei een voorkeur voor het buitenleven. Vogels, zuidenwin den, boornen, bijen daar ben je dol op en ik ook.Ik heb maar eén verlangen, genoeg geld te verdienen om een hoeve te koopen en heerboer te worden. Zou je dat niet leuk vinden?" „Je schijnt me goed te kennen." „Ik heb navraag bij je oom gedaan." „Voeren oom en jij wel eens wat uit op het kantoor? Jullie schijnt eeuwig samen te praten." „Als je bezig bent met een blad als „Het Huisgezin" in elkaar te zetten, dan is nu en dan een klein respijt, een ontspanninr der hersenen noodzakelijk. Anders zou de machine weigeren op den duur. En dan praten we, en als we babbelen, spreken we natuurlijk over jou." „Waarom?" „Omdat ik nergens anders belang in stel. Nu, om dan weer biji het uitgangs punt terug te komen, w© lijken: zooveel op elkaar. „Maar men zegt, dat contrasten altijd samen trouwen." „In „Het Huisgezin" wordt dat oude idee vernietigd. Als ze antwoordt aan „Be angstigd" (Wigan) in dit laatste nummer, zegt tante Isabella precies 't omgekeerde." „Ik heb me vaak afgevraagd, wie tante Isabella toch wel zijn mocht." „Ja, als redacteur van „Het Huisgezin" mag ik geen redactiegeheimen verklap pen. Je moet nu maar aannemen, dat tante Isabella deskundig is. Zij weet bet. Ze weet eigenlijk alles." „Zou ze ook weten, dat ik bezig ben longontsteking te krijgen?" „Lieve help! Dat vergeet lk heelemaal. Ik mag je hier niet langer ophouden." „Neen. Dag!" „Wacht nog even!" zeide Sam. „Nu we het er toch over hebben, wilde ik je nog even vragen, of je tante Isabella's be schouwing gelezen hebt tegen Romeo (Middlesborough) „Ik heb dit nummer nog niet gezien." „Zoo, nu het komt er dan op neer ik citeer uit het geheugen dat het geen kwaad kan als een jongmensch een meisje meeneemt naar de komedie, als het ten minste een middagvoorstelling is. Integen deel, het meisje zal dat aardig en prettig vinden. Nu is het morgen Zaterdag en ik heb twee plaatsen in den Wintertuin be sproken. Ga je mee?" „Zegt tante Isabella niet, wat het betee- kent, als het meisje de invitatie aan neemt" „Dat wil zeggen, dat ze min of meer o, nog niet heel erg, maar toch wel iets voor het jongmensch in quaesti© gaat voelen." ROEMEENSCHE HOFKWESTTES. Naar Wolft aan de Grazer Tagespost ontleent, is koningin Maria van Roemenië, die te Bied vertoefde op het zomerver blijf van haar schoonzoon, den koning van Servië, gisteravond om negen uur volkomen onverwaeht naar Boekarest vertrokken. Naar in Roeneënsche hofkringen ver luidt, wordt deze plotselinge terugkeer in verband gebracht met het verscherpte conflict tusschen koning K&rel en de regeering eenerzjjds en prinses Helena anderzijds. Koning Karei zou de regeering hebben medegedeeld, dat hij zich zoo spoedig mogelijk wil laten kroneD, zonder rekening te houden met het feit, of een verzoening met prinses Helena al dan niet tot stand zal komen. Terwijl de prinses er op blijft staan, dat de scheiding van kracht blijft, zou Maniu daartegen zijn opgekomen met de bedreiging, dat de heele regeering zou aftreden, als de koning bij zijn besluit zou blijven, en de kroning zonder koningin Helena zou geschieden. Thans zouden het hof en de regeering de koningin-moeder hebben verzocht terstond naar Boekarest te komen om een verzoening tot stand te brengen In dien deze poging geen succes zou hebben, zou de kroning van den koning voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. EEN POLITIEKE AANSLAG TE KOWNOl Kolonel Rusteika, de chef van de Litau- sche geheime politie, is Dinsdagmiddag in een hotel te Kowno door twee mannen aangerand en door revolverschoten en messteken zwaar gewond. De daders, een student en een ongeveer veertigjarige man, zijn in hechtenis. Men vermoedt dat zij tot de aanhangers van Woldemaras behooren. De aanslag heeft te Kowno heel wat op schudding verwekt. HET SUCCES DER ANTWERPSOHE TENTOONSTELLING. Verlenginfe tot begin December? De directie van de Antwerpsche wereld tentoonstelling deelt mede, dat tijdens de Maria-Hemelvaartfeesten, die van Vrijdag tot Zondag werden verlengd, voor ruim 1.125.000 francs toegangskaarten werden verkocht. De abonné's, die meer dan 150.000 in getal zijn, niet inbegrepen, werd de tentoonstelling Vrijdag door 74.000, Za terdag door 66.000 en Zondag jJL door alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. „Zoo. Dat is nogal ernstig. Daarover moet ik eerst eens denken." „Natuurlijk. En nu zou ik je raden, om je gauw te gaan verkleeden, je bent heusch doornat." „Inderdaad, dat ben ik. Je schijnt alles te weten, net als tante Isabella." „Misschien lijken we op elkaar," zeide Sam. Snert Todhunter kwam Sam tegen, toen deze Mon Repos weer binnenkwam. „O, ben je daar," zeide Snert. „Daar was iemand voor je, een oogenblik ge leden." „Zoo. Wie?" „Nou een jong vrouwmensch, dat aan de deur kwam, maar ik zag een dikken kerel ergens bij het hek." „Mijn oude vrienden, Thomas G. en juffrouw Gunn zeker. Hebben ze geen boodschap achtergelaten?" „Neen, ze vroeg me, of je thuis was. En toen ik zei, dat je wel ergens uithing, zei ze, dat het er niets toe deed." 8 3. Avond-appartement van Lord Tilbury. „Ja? Ja? Hier is Lord Tilbury. Spreek ik met jou, Twist? Iets te rap porteeren?" „De keukenmeid van de juffrouw is net hier geweest met een bericht. De juf frouw gaat morgenmiddag met mijnheer Shotter naar de oomedie." „Bah!", zeide Lord Tilbury. Hij hing den haak weer op en bleef een oogenblik in diep nadenken verzonken. Toen nam hij snel 'n besluit, hij ging naar zijn schrijfbureau en nam oen telegraaf- formulier. Het stellen van het telegram kostte hem wat hoofdbreken. De eerste redactie was zoo beknopt, dat hij het zelf niet be grijpen kon. Hij verscheurde het formu lier en besloot, dat hier geen plaats was voor die zuinigheid, die zelfs de meest gefortuneerde menschen betrachtten, als het een telegram geldt. Hij nam dus een ander formulier en alle zuinigheid in den wind slaande, deelde hij den heer Pynsent mede, dat niettegenstaande alle vader lijke zorgen van steller dezes zijn neefje heimelijk weggeslopen was en een lief desgeschiedenis had aangeknoopt met een meisje in een voorstad. Büj ver wachtte van den heer Pynsent bericht, boe zijn gedragslijn wezen moest. Deze redactie voldeed hem. Het was een knap stuk werk. Hij belde een onder geschikte en zond hem naar het tele graafkantoor. HOOFDSTUK XXH. Onrustige tilden op Mon Reipes. Er is eigenlijk niets pleizieriger in dit leven,dan 's morgens onder je eigen dak dadelijk na het ontbijt je eerste pijpje te roeken, dat den stempel zet op de lief lijkheden des ochtendlevens. Sam keek, hoe Snert de resten van een stevigen 9chotel ham en eieren wegruimde, te za- tnen met een potje van de allergeuiigste koffie en hij kreeg een zalig gevoel van welbehagen. Het was een Zaterdagoch tend en een lekkere Zaterdagochtend zacht genoeg om het venster open te zet ten en toch frisch genoeg.om van een knappend haardvuurtje te genieten. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1