Tweede Blad GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930. Een windhoos te Zaandam. ■T— Binnenland. Green persoonlijke ongelukken. „De Telegr." schrijft nog: Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Begrijpelijkerwijs bracht het gebeurde, Zaandam heeft sinds menschen- heugenis nimmer zoo iets beleefd, groote consternatie teweeg. Ben talrijk publiek, ook de burgemeester en gemeentelijke autoriteiten waren terstond uitgetogen om een kijkje te nemen en de schade aan de woningen toegebracht, te aanschouwen. Brandweer en politie waren terstond in de weer om de behulpzame hand te bieden. Eten der bewoners van een geteisterde woning, dé heer Pel, wonende in de Rei- Uit Zaandam meldt men: Donderdag heeft tijdens een onweers bui een windhoos, die het karakter had van een cycloon, groote onsteltenis ver werkt en groote schade aangericht. Ter wijl er een nachtelijk duister heerschte, zag men de windhoos uit het Zuidwesten komen en haar weg nemen over het veld van de Z. V. V., de houtwerven in het Westerveld en het station der spoorwegen naar de Vogelenbuurt. Eenige houten loodsen, waarvan vele pannen werder af gerukt, kregen belangrijke schade. Groote stukken hout werden opgenomen en het lichtruim ingeslingerd. Een stuk hout kwam in de draden van de geëlectrif ieerde spoorbaan. Een schuitenhuis werdonderst- boven geworpen. In het Volkspark werd een boom ontworteld: de houtzaagfabriek De Prins van Oranje verloor bijna alle dakpannen. Het ergste werd huis gehou den in de Reigerstraat, waar, behalve dagen van de huizen werden afgerukt, ruiten stuk geslagen en ramen uit de kozijnen werden gelicht. De brandweer werd te hulp geroepen om de straten op te ruimen. In de Oostzijde moest een houten loods met loopbaan, vroeger in dienst bij de gemeentereiniging, het ont gelden. De lattenmolen de Vechter, van A. Giskes, is in elkaar gewaaid. Op het voetbalveld van de vereeniging Zaanlandia waren eenige jongens aan het voetballen, die in het clubgebouwtje vluchtten; het heele gebouwtje werd door de windhoos opgenomen en in een sloot geworpen. De jongens, die ook in de sloot terecht kwamen, kwamen met den schrik vrij. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voorgevallen. gerstraat, deelde ons mede, dat hij juist in zijn huis naar boven rende om zijn kind te halen, toen een schoorsteen vlak naast hem in zijn tuintje neerplofte. Eenige kano's zijn op het land gegooid. De molen van den heer Plekker in het Westzjjderveld draaide links om door den vang heen. Achter het perceel van den heer Sint is eveneens groote schade aan gericht. De windhoos is dwars over Zaandam weggetrokken. Zwemmen is de meest gezonde sport. Leert het dezen zomer. Een felle brand heeft te Wormerveer gewoed in den molen „Het Vool" aan den Zaandijkerweg. De molen, die als opslagplaats van een der oliefabrieken gebruikt werd, brandde geheel uit. Een kijkje op de overblijfselen. Den geheelen dag heeft men Woensdag gearbeid om de Velserbrug over het Noordzeekanaal, 4ie door de aanvaring van het Grieksche stoomschip „Amazon" ernstig ontzet was, weder in goeden stand te verkrijgen. Woensdag avond kon de brug voor het scheepvaartverkeer weder opengesteld worden. (Foto rechts). II1S11IfliÉI I Sf Ifi i# -'HWMXI# De aanvaring der Velserbrug over het Noordzeekanaal. Hoe de brug ontzet werd. De geweldige tand raderen, die, wanneer de brug in goede conditie is, in elkaar moeten sluiten, waren door de botsing belangrijk van elkaar gedreven. Dit onderdeel doet de kracht der botsing vermoeden. De voorbereiding der werkzaamheden voor het in cultuur brengen van den Wie- ringermeerpolder zijn aangevangen. Het aanvoeren der draineermachines. De overdracht van den „Nlolen van Ruysdael" te Wijk bij Duur stede heeft Woensdag plaats gehad. De heer Henri Polak en Mr. van Tienhoven zetten de wieken van den molen in beweging. Door de vereeniging „Santpoorts Ringrijden" was oensdag een Ringrijderij met paard en tilbury voor dames en heeren uitgeschreven, waarvoor groote belangstelling bestond. Het critieke moment. (Foto rechts).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5