KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE STOOMWASSCHERIJ „DE LELIE" TE SCHAGEN WASCHT HELDER. SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER TUaüJmaadtUf FOSTER'SMAAGPILLEN OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6850. EERSTE BLAD De werkeloosheid in het Rijnland en Westfalen. - Alweer de staking in het noorden van Frankrijk. - Turkije en Perzië. - Regeeringscrisis in Polen. - Re volutie in Peru. - De onderhandelingen met Gandhi Wij BREIEN!! en REPAREEREN FEUILLETON dat onze klanten zeggen P.S. lederen Maandag halen en bezorgen wij uw wasch. HELDERSCHE COUÜAMT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. -Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f 0.70, f t. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girore&eiitng No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded, (kolombreedte oto raOtwttoa. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het aantal werkloozen van Rijnland en onder voorzitterschap van den mliüster- Westfalen, het Duitsche industriegebied president Slawek besloten, af te treden, was half Augustus gestegen tot 206.000. Het offioieele oommuniqué over het af- Hiennede is de hoogste stand van de treden van het mini&terie-Slawek zegt: werkloosheid in den vorigen winter reeds Minister-president Slawek heeft heden met 9 pot. overschreden. In de groote (Zaterdag) ontslag genomen. Als reden van zijn heengaan wordt overwerking ge noemd, en de onmogelijkheid tegen de functies van leider van het regeeringsblok en minister-president uit te oefenen. Pilsudski heeft op de uitnoodiging het steden bedraagt het aantal werkloozen gemiddeld 82 per duizend, in de kleine 80 per duizend. De toestand is vooral droevig in de gemeenten, welker arbei dersbevolking in dienst is van een of twee ondernemingen der stad. Zoo bedraagt het nieuwe kabinet te vormen tegen Maandag aantal werkloozen te Se lm in Westf. 64.7 per duizend, te Beckum 57.1 en te Haspe 53.6 per duizend. De Harperner Bergbau A.G. kondigt het ontslag van weer duizend arbeiders aan, terwijl het Eisen und Stahlwerk Hoesch van plan is opnieuw honderd ar beiders op te zeggen. De staking ln het Noorden van Frank rijk behoort nog niet tot het verleden. Wel is die te Rijsel geëindigd, doch in andere steden is men nog niet tot overeenstem ming gekomen en duurt het loonoonflict nog voort De Fransche minister van arbeid La- vale is Zaterdag uit Roubaix naar Parijs teruggekeerd, zonder dat hij erin geslaagd is de staking te beëindigen. Te Roubaix staken nog altijd 23.750 man, te Tourooing 11.400, te Halluin 7335 en in anderen dis tricten tezamen nog 20.000. Aan de grens bij Tourooing en Mousciron zijn opnieuw incidenten voorgevallen. Stakers tracht ten de op vrachtauto's over de grens te- rugkeerende werkwilligen aan te houden, door een kabel over den weg te spannen en dezen met spijkers te bestrooien. Ar beiders, die per fiets terugkeerden, wer den met steenen bestookt, zoodat ver scheidene lichtgewond zijn. Nadat de politie versterking gehad had, kon zij erger voorkomen. De Turksche regeering heeft Zaterdag een nieuwe nota aan de Perzische regee ring gezonden. Verzekerd wordt dat Tur kije zich in de nota op het standpunt stelt, dat een ruil van het Araratgebied tegen een strook Turksoh 'grondgebied ook zou beantwoorden aan de belangen van Per zië. Turkije zou het Araratgebied als in elk geval noodig beschouwen. De grens- operaties der Turksche troepen kunnen niet als een schending van de grenzen beschouwd worden, maar dienen veeleer als een soort grensverdediging te worden gezien. Het Poolsche kabinet heeft Zaterdag antwoord beloofd. Reeds heeft hij te ken nen gegeven, dat als hij de opdracht aan vaard, hij de samenwerking met alle leden van de afgetreden regeering zal wenschen. „De Telegraaf" schrijft nog: Het aftreden van het kabinet-Slawek, dat nu circa vijf maanden aan het bewind is geweest, wordt als een gevolg be schouwd van het te Krakau gehouden con gres van de oppositie-partijen. Wel is waar wordt in het offioieele communiqué gezegd, dat de premier Slawek overwerkt is, doch uit'het feit, dat Pilsudski is ver zocht als formateur op te treden, wordt de conclusie getrokken, dat de eigenlijke leider van het huidige régime thans zelf het bewind als premier, in handen wil nemen. De Poolsche staatspresident heeft gister het decreet onderteekend, waarbij maar schalk Pilsudski tot minister-president en minister van oorlog wordt benoemd. wind moet komen, onder leiding van ge neraal Manuel Ponce. Zij eischten het aftreden van president Le<niia. Naai uit Lima gemeld woTdt, Is presi dent Leguia, die ongeveer 11 jaren aan het bewind is geweest, als gevolg van de opstandige beweging afgetreden en aan boord van den kruiser Grau naar Panama gevlucht. Tot dusverre heeft de militaire omwenteling succes gehad. Een militair comité heeft de regeering overgenomen. Generaal Manuel Pouce is volgens de laatste berichten president en minister zonder portefeuille geworden. Hij heeft aangekondigd, dat hij het congres zal ont binden. In het land blijft het rustig. Het nieuwe bewind kan niet volledig geïnstalleerd worden, voordat kolonel Sanchez Cerro arriveert, die de ziel van de revolutie is geweest. Na het vertrek van den president heb ben zich te Lima ongeregeldheden voor gedaan. Een aantal betoogers, die het huis van den president wilden binnendringen om te plunderen, zijn door de politie dood geschoten. Naar uit Simla wordt gemeld, zouden de onderhandelingen met Gandhi, thans in een beslissend stadium zijn getreden. Er zou overeenstemming bereikt zijn, maar de voorwaarden, waarop deze zou berusten, zouden nog geheim worden ge houden. In ieder geval is echter bekend, dat Gandhi niet heeft toegestemd in de onvoorwaardelijke stopzetting van de actie van ongehoorzaamheid en van lijde lijk verzet, wat de regeering eischt. Militaire revolutie ln Peru. De .Asso ciated Press" heeft uit Lima, de hoofdstad van Peru, berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat de regeering van president Leguia, door de oproerige beweging, wel ke in de havenstad Arequipa is uitgebro ken, ernstig bedreigd moet worden geacht. De regeering is van plan een deel van de vloot naar de haven Mollendo, in de buurt van Arequipa, te sturen en militaire vliegtuigen op de stad af te sturen. De revolutie zou het gevolg zijn van een legerorder, volgens welke de regeering van plan is, een deel van de officieren en manschappen te ontslaan en de salarissen te verlagen. Volgens de laatste berichten uit Lima hebben de officieren in het Peruaansche leger voor het meerendeel jongeman nen besloten dat er een militair be- VERKIEZINGSRELLETJES IN DUITSCHLAND Gedurende een Vrijdagavond gehou den verkiezingsvergadering van de natio- naal-socialisten te Bunzlau in Silezië kwam het voor het vergaderlngslokaal tot botsingen met de politie. De tierende me nigte, welke de brandweer met waterstra len in bedwang trachtte te houden, ging tot den aanval over, waarbij een politie beambte door een steenworp aan het hoofd werd gewond. Daarop volgde een salvo van de politie, waardoor groote verwarring ontstond en waarbij drie per sonen gedood en vijf ernstig gewond wer den. I Zondag is het op tal van punten van Groot-Berlijn tot politieke incidenten ge komen, met name tusschen communisten en nationaal-socialisten. De politie moest voorts herhaaldelijk ingrijpen in verband met het dragen van verboden uniform, het meevoeren van verboden transparan ten en het zingen van verboden liederen. Vooral in Schöneberg kwam het tot een ernstige botsing, toen de agenten vanuit een communistisch vereenigings'okaal werden bestookt. In totaal werden 40 nationaal-socialisten en 99 communisten, onder wie drie vrou wen, gearresteerd. EEN ITALIAANSCHE KRUISER VAN STAPEL GELOOPEN. Van de Ansaldowerf te Genua is Zater dag de kruiser „Alberico da Barbiano" van stapel geloopen, die een waterver plaatsing van 5250 ton en een snelheid van 37 knoopen bezit en bewapend is met 8 kanonnen van 152 m.M., 4 van 102 m.M., 4 machinegeweren en twee stukken auto matisch afweergeschut tegen aanvallers uit de lucht. NOG DE VRIJSPRAAK VAN JORIS DE LEEUW. De Indruk in Vlaanderen. Volgens berichten uit verschillende deelen van het Vlaamsche land heeft de vrijspraak van Joris de Leeuw door het Militaire Hof overal, onder het volk, een sympathieken weerklank gevonden. Ver moedelijk zou Joris de Leeuw Zondag LI. aan de Xle Vlaamsche bedevaart naar de graven aan den IJzer en de onthulling van het grootsche monument van Vlaam sche Heldenhulde deelnemen. Vele oud strijders hebben bij hem daarop aange drongen daar tienduizenden gewezen frontsoldaten hem, na afloop van de alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk lijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. WEET U AL!! landsche omgangstaal, en het zal haar recht zijn te eischen, dat onderofficieren en officieren bij' instructie en bij oom- mando zich van beschaafd Nederlandsch bedienen. Zoo wordt de genadeslag toegebracht aan de Fransche legerleiding, het. veilig toevluchtsoord van ,4e flamand usuel" wordt afgesloten en het Belgisch leger zal buigen of bersten naar Vlaamsohen eisch. Er is iets veranderd in Vlaanderen DE ONRUST IN BRITSCH-EVDIE, Uit Bombay wordt gemeld dat de re geering drie kisten in beslag heeft geno men. Zij bevatten exemplaren van een niet-officieel verslag van een onderzoek naar de muiterij en de verdere onlusten te Peshawar dat door de nationalistische leiders Ingesteld was. Motilal Nehroo ernstig ziek. Gemeld wordt dat de Indische Nationa listenleider Motilal Nehroe, een der op volgers van Gandhi bij de leiding van de beweging van burgerlijke ongehoorzaam heid, ernstig ziek is. Gisteren werd hij door twee doktoren onderzocht, die na afloop verklaarden dat Motilal zwaar ziek is. Twee bommen naar den commis saris van politie geworpen. Sir Charles Tegart, commissaris van politie van Calcutta, begaf zioh per auto mobiel naar zijn bureau, toen twee bom men naar hem werden geworpen. Deze bommen ontploften op den weg; zij wondden den chauffeur en beschadigden de auto. Tegart bleef ongedeerd. Een der e bommenwerpers, die door splinters werd plechtigheidr-hlj dewelke de grootst mo- getroffen, zou doodeljjk gewond zijn. gelijke ingetogenheid moet worden be waard, een ovatie willen brengen. De troepen uit Pesjawar terug- Hat orgaan van den V. O. S., de Vlaam- getrokken. sohe Oud-Strijder, heet deze vrijspraak „een triomf voor Vlaanderen; een zege pesjawar wordt gemeld, dat, aan- van de wilsvierkantigheid tegenover de 1 gewone laffe slaptiviteit van de Vlamin gen". Zeker is het dat de gevolgen van deze wending, door de zaak De Leeuw ge nomen, van verstrekkende beteekenis zul len zijn daar het Militaire Hof feitelijk impliciet erkend heeft dat de Vlaamsche militairen, van welken rang ook, het recht hebben gehoorzaamheid te weigeren wan neer zij niet in het Nederlandsch worden gecommandeerd. Aldus zal het, door alle stambewuste Vlamingen, ongetwijfeld, worden verstaan en reeds schrijft De Schelde o.m.: „Het besluit ligt voor de hand: De Vla mingen worden voortaan in staat gesteld, door directe actie, het leger zoo Vlaamsch te maken als zij het verlangen. Uit het Engekoh door P. G. WODEHOUSE. 52) Een groot gedeelte van de tragedies ln dit leven vindt zijn oorsprong ln het feit, dat man en vrouw elkaar verkeerd begrij pen, doordat hij niet in Btaat is om met zijn ongeoefende stem de ontroering weer te geven, die aan zijn uitingen ten grond slag ligt. Snert meende, dat hij gesproken had op een wijze die Claire overtuigen moest, dat hij haar een engel des lichts en een sieraad van haar sekse vond. En als hij misschien iets vormeiijker deed dan gewoonlijk, dan kwam dat alleen, doordat hij zioh wat zenuwachtig voelde, omdat hij meende haar onrecht te hebben gedaan. Claire echter, die zijn vormelijkheid wel opmerkte want gewoonlijk riep hij: „Dag leelijkerd!" of „Dag toet" schreef die toe aan zijn koelheid, die ze meer en en meer had meenen op te merken. Ze werd verdrietig. En ze werd uitdagend. „Hoe gaat bet vanochtend met mijn heer Twist?" „O, hij maakt het best." „Je hebt toch niet met hem' gekibbeld? „Ik?" zeide Snert gegriefd. „We zijn beste vrienden." „Zoo?" „We hebben net een beetje zitten bab belen." „Over mij." „Neen, over bet weer en de hond en dat we vannacht zoo lekker geslapen hebben."1 Claire schopte met haar voet de kiezel op zij. „Nou, ik moet aan den vaat," zeide ze. „Goeden morgen." 8 2. Snert Todhunter dacht nooit heel sneL En hij was ook niet zoo geroutineerd, dnt hjj boekdoelen kon lezen ln den blik van een vrouw en in een oogwenk kon zien, wat ze precies bedoelde, als ze krillige arabesken met baar grooten teen in het grind groef. Drie uren lang zoowat leefde bij in een staat van zalige voldoening. En toen plotseling, terwijl hij na den lunch een pijpje rookte, veranderde hij van stemming en bedacht opeens, dat er toch iets vreemd in Claire's houding was ge weest, toen ze elkaar voor het laatst zagen. Hij begon daarover te tobben; en aan gezien de lunch, dien hij toebereid en gegeten had, als het ware de overhand kreeg in den strijd met zijn ware ver teringsorganen, kreeg hij een drukkend angstgevoel. Langzaam, maar met een onmiskenbare volharding, ontwaakte de jaloezie, waarvan de slaap hemi genezen had, weer in zijn hart. Hij blies rookwol ken uit en staarde somber naar Chimp Twist, die wat zat te soezen aan den an deren kant van de keukentafel. En niet voor bet eerst drong bet tot de meeste daar geconcentreerde Britsche troepen zijn teruggetrokken en naar bun garnizoenen zijn teruggekeerd. Hevige gevechten aan de Noordwestelijke grens. Te Simla is bericht ontvangen over ernstige gevechten tusschen de Britsche Joris de Leeuw heeft de baan geëffend. Wat voor hem een daad was van verstan- digen moed, wordt voor de Vlaamsche jongelingschap een daad van eenvoudige Vlaamsche fierheid. Dat de Vlaamsche jeugd zich oef ene in het gebruik van de beschaafde Neder- heim door, dat Cbimip toch eigenlijk geen prettig gezicht had. Zelfs zijn moeder zou hem niet knap hebben kunnen noemen; en toch was er iets aan hem, wat een pas verloofd man redenen tot ongerustheid zou kunnen geven. Hij had in zijn oogen een zekere uitdrukking, die mannen, welke gezinnen verstoren op de films, ge woonlijk hebben. Een menschelijke slang, als die tenminste bestond, meende Snert, terwijl zijn ingewanden tevergeefs trach ten te verduwen, wat hij ze te verteren had gegeven. De herinnering aan zijn gesprek met Claire stelde hem evenmin gerust. Dit was zoo kort geweest, dat hij zich elk woord kon herinneren. En het had aldoor betrekking gehad op dat sujet met zijn zwarte ziel aan den overkant van de tafel. „Hoe gaat bet vanochtend met mijn heer Twist?" Een veel beteekenende vraag. ,Je hebt toch niet met hem ge kibbeld?" Een onpleizierige opmerking. En toen hij gezegd had, dat ze wat ge babbeld hadden, vroeg ze: „Over mij?" Zoo bewogen was Snert bij die herin nering, dat hij zijn pijp uit zijn mond nam en zidh tot zijn metgezel richtte met een. beslistheid, die bijna onhebbelijk was. „Heidaar." Chimp schrok op. Hij had juist zitten overwegen, of het niet binnen het kader van den arbeid van een „hullepie" zou kunnen zijn om een ladder tegen den achterkant van het huis te zetten om de kozijnen van het achterraam te verven. En als Snert dan beneden met het eten Gebrek aan eetlust, hartwa ter, spljsverterlngsstoor- nissen en ongeregelde stoelgang verdwijnen door het aebruik van Poster» Maagplllen. f0.65 per flacon.. ezig «Ja a, wat?" zeide hij, met de oogen knippend. En hij was heel verbaasd om te zien, dat de ander die gedurende den lunch zoo hartelijk was geweest, hem nu met 'koude, vijandige blikken aankeek. „Ik mot je wat vragen," zeide Snert. „Voor den dag ermee," zeide Chimp en lachte zenuwachtig. Dat was al heel ongelukkig, want hij had geen gunstig gezicht, als hij glim lachte. Snert vond, dat hij een valschen laoh had. „Ik mot weten," zeide Snert. „Of je wat met d'r hebt?" „Hè." „Met ,mijn meissie hiernaast d'r is toch niks tusschen jullie, wel?" „Tuurlijk nletl" riep Ohimp zenuw achtig. „Nu," zeide Snert dreigend. „Dat Is je dan ook geraden." Hij stond op en voelde zioh wat opge wekter; zijn argwaan was voor het oogen- blik verdreven en hij ging naar den tuin, waar hij een poosje over de heg ging staan reepen. Toen daarop geen antwoord kwam, kloon hij over de heining en gluurde door het keukenraam van San Rafael. De keu ken was leeg. „Zeker een loopje gaan maken," stelde Snert vast, en hy voelde zioh gegriefd. Als Claire een wandelingetje was gaan doen, dan had ze hem wel kunnen mee- vragen. Dit vond bij niet aardig. Het scheen hem toe, dat ze niet meer zoo wanm voor hem voelde. Hij keerde weer terug naar Mon Repos en joeg den heer Twist een doodschrik aan, door hem twintig minuten onafgebroken aan te staren. Claire was niet gaan wandelen. Zo had den trein van 12.10 naar de stad geno men en was naar het huis van den heer Braddook in John Street gegaan. Ze was van plan om haar moeder de feiten voor te leggen on bij die ervaren vrouw hulp en troost te zoeken in deze crisis van haar liefdeleven. Haar vertrouwen in tante Isabella was weliswaar nog onge schokt, maar het kon toch nooit kwaad om nog eens een tweede specialist te raadplegen. Met vast op elkaar gesloten lippen en een harden blik ln haar oogen verscheen Claire in haar moeders tegen woordigheid, na ietwat afwezig geant woord te hebben op Sleddons vaderlijke grapjes.Toen juffrouw Lippett geraad pleegd werd, toonde zij zich een trouw volgeling van tante Isabella. „Dat noem ik nu nog eens een ver standige vrouw, Clara." „Claire," verbetorde haar dochter werktuigelijk. „Die weet het." „Ja, dat geloof ik ook." „En ze heeft veel verdriet gehad, die vrouw," zeide juffrouw Lippett. „Dat kan ,je wel zien. Je zou onmogelijk zoo'n diep even-sinzioht kunnen hebben, als ze geen verdriet had gehad." „Dus u zoudt hem nog verder op de proef willen stellen?", vroeg Claire zenuwachtig. fWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1