TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930. Tengevolge van den harden wind is Zondagmiddag een elfjarig jongetje wonende in de Hospitaalsteeg, ter hoog te van Kaaphoofd, van zijn fiets gewaaid. Verdoofd en gewond aan 'het hoofd bleef 'hij' liggen. Elen passeerende motorrijder waarschuwde telefonisch Dr. Thorbeoke, die spoedig met zijn auto ter plaatse was. Callantsoog. 't Zand. Salon Manshanden, Breezand. Anna Paulowna. Gemeenteraad van AnnaPaulowna Wieringen. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 26 Aug20.32 uur. W oensdag 27 20.30 Onze vroegere stadgenoot, de heer R. Okel, thans Chr. onderwijzer te Kin derdijk, is als zoodanig benoemd te Andijk. ORGELBESPELINGEN FEIKE ASMA. 6e bespeling Woensdag 27 Aug. 8 u. 15—9 u. 15 Morgen, Woensdag heeft de zesde orgelbespeling in de Gereformeerde Kerk, Spoorstraat, plaats. Het programma luidt als volgt: 1. Koraalvoorspel: Ev. Gez. 93 x. Wm. Mudde „Lieve Jezus, zie ons sa&m". 2. Sonate IV A. Guilmant a. Allegro as&ai. b. Andante, c. Menuetto •d. Final. 3. Twee Orgelliederen Jan Zwart a. „Het is Uw zaak, o Hoofd en Heer". b. „Daar juicht een toon-" 4. a. Allegro Cantabile (5e Symphonie) Ch. M. Widor b. Pastorale (ae Symphonie). Ch. M. Widor 5. Toccata Jules Grison 6. a. Cantilène G. Pierné b. Scherzando G. Pierné 7. Finale: Psalm1 75 Feike Asma CHR. ORANJEVEREENIGING. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De Ghr. Oranjevereeniging is voorne mens ook dit jaar wederom den geboorte dag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Daar de verjaardag op Zondag valt en de algemeen© feestelijkheden van de beide Oranjevereenigingen op Maandag 1 September worden gevierd, besloot het bestuur der Chr. Oranjevereeniging de feestelijke vergadering op Vrjjda 29 Augustus te houden in „Casino". De Oranje Harmoniekapel verleent als altijd hare welwillende medewerking. Ver- melding verdient, dat de heer Haanstra voor de laatste maal de kapel dirigeert. Voorts wordt medewerking verleend door de Ger. Meisjesvereendging „Lydia", die een groot deel van het programma voor 'hare rekening heeft genomen en een keur van voordrachten en samenspraken ten beste zal geven. Ook de dames Aafje kamp en Dieuw van Dalen, bereidwillig als altijd, hebben hare medewerking weer toegezegd en zullen de vroolijke stemming er ongetwijfeld weer inbrengen. Het beilooft weer een schitterende „Oranjeavond" te zullen worden, met een zeer afwisselend programma. Hopen we, dat „Casino" dien avond tot aan den nok toe gevuld zal zijn met een geestdriftige schare van Oranjevrienden en -vriendinnen en moge, evenals steeds, weer een echte Oranjestemming het kenmerk van den feestavond zijn. De wanden van' „Casino" weerklinken dien avond van het „Oranje boven"! Men zie voorts de in dit nummer voor komend© advertentie. PER „E.S.O.N.A." NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. De vacanties spoeden teneinde en ook het einde van de uitstapjes naar de Zui derzeewerken en Wieringen is in het Z;cht. A.s. Woensdag zal het s.s. „Amster dam" in dit seizoen de laatste wekelijk- sche trip maken, naar wij hopen even ge slaagd als de vorige week. De heer Velt huis, directeur van „E.S.O.N.A.", zal wederom op de heenreis aan boord een en ander over de droogmaking, dijken en kustwerken vertellen, aan de hand van mooie luchtfoto's, waardoor de herinne ring der deelnemers even wordt opge- trischt en zij met zooveel te meer belang stelling het mooie werk kunnen aan schouwen. Voor vertrek boot enz. verwij zen wij naar de in dit blad geplaatste annonce. DE LICHTENDE ZEE. In vurige vlammen lekten de golven en kronkelden zich en bundels lichtende stralen schoten uit over het zee-oppervlak. Wierp men een steen in het water, dan verspreidde zich deze vurige gloed vele meters ver en bewoog men het water met een stok of met de hand, dan was het ver schijnsel nog veel schooner. Het zeld- me verschijnsel, dat zich voornamelijk ot de tropische zeeën voordoet, as gis terenavond bizonder fraai waar te nemen; zooals men weet dankt het zijn ontstaan aan milliarden microscopische diertjes, die des daags op groote diepten verblijf- houdend, des avonds naar de oppervlakte komen en dan een of anderen prikkel noo dig hebben om hun licht af te geven. Op dezen buitengewoon mooien zomer avond, waarin geen windje de zee bewoog, veroorzaakte dit verschijnsel van het phosforesoeeren der zee een aanblik van zeldzame en groote bekoring. Een prach tige, heldere sterrenhemel verhoogde nog de schoonheid van een en ander. VAN DE FIETS GEVALLEN. Onderwijl was ook een agent van poli tie, lid van het Roode Kruis aangekomen. Deze constateerde dat de jongen niets had gebroken en probeerde zooveel mogelijk hem bij kennis te houden. Daar voortee kenen van een lichte hersenschudding zich voordeden, liet hiji den jongen kalm liggen totdat de dokter was gekomen, die hem naar zijn woning vervoerde. Van het ongeval weet het ventje zich zoo goed als niets meer te herinneren. Gisterenmorgen was zijn toestand gunstig. De dokter raadde absolute rust aan. LAFFE KWAJONGENSSTREEK Den laatsten tijd wordt de Spoorstraat unveilig gemaakt door een aantal opge schoten jongens, die voorbijgangers, meestal jongedames, plotseling vuurwerk voor de voeten gooien. Zoo'n knallend rotje mist natuurlijk nooit zijn uitwer king en doet de slachtoffers danig schrik ken. De kwajongens zijn dan tevreden en zoeken naar andere slachtoffers. Zondagavond werd de jongedame St., wonende op het Tuindorp, door zoo'n stukje vuurwerk getroffen, met gevolg dat zij behalve den schrik, een groote brand- viek in haar mantel kreeg. De politie werd daarmee in kennis gestel en kon den dader arresteeren. Niet krachtig genoeg kan de politie tegen dergelijke laagharti ge kwajongensstreken optreden. TWEE KINDEREN TE WATER. Een viertal moedige reddlers. Gisterenmiddag reed de 9-jarige Gerrit Koomen, op een damesrijwiel achter de H. B. S. langs. Op de bagagedrager van het rijwiel zat een vriendje. Of de jongens nu geprobeerd hebben vlak langs het ka naal te rijden of dat ze aan het slingeren geraakt zijn met het vehikel, is niet be kend, doch op een gegeven oogenblik lagen beiden te water. Van den wal wer den de drenkelingen opgemerkt en werd alarm gemaakt. Benige arbeiders, die juist bezig waren, voor het Molenplein, een schuit met trottoirtegels te lossen, schoten onmiddellijk te hulp. De jongens verkeerden in hachelijke positie, daar het niet mogelijk was ze tegen den rechten walkant op te trekken. Drie mannen, Jan Blokker, Arie Griek en Toon v. 't Hert, sprongen oogenblikke- lijk te water en smaakten het genoegen het tweetal, waarvan er reeds een aan het zinken was, zwemmende naar den wal te brengen. Het was een kranige prestatie, waaraan ook een werkzaam aandeel had Bob, de hond van Rob, die vóór de man nen te water was gesprongen en den zin kenden jongen boven water trachtte te houden, tot een der mannen hem over nam. Een woord van hulde aan de kranige redders is hier zeker op zijn plaats en Bob heeft ongetwijfeld een extra stuk worst verdiend. Met een auto van den heer O. werden de drenkelingen naar hun woning go- bracht. Later werd ook de fiets op het droge gehaald. ONGELUK Zondagavond j.1. vond op den dijk, nabij Groote Keeten (gem. Callantsoog), een ernstig ongeluk plaats, dat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Eten jongeman, A. B., hield zich vast aan de melkauto en liet zich zoo op zijn rijwiel meeslepen. Hierbij raakte hij met zijn fiets in het los se bazaltslag aan den kant van den dijk. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Spoedig was hulp ter plaatse. Het bleek, dat A. B., be houdens eenige ontvellingen er nog goed was afgekomen, zoodat hij zich weer naar den Polder (zijn woonplaats) kon begeven. Uit dit ongeluk blijkt alweer, hoe ge vaarlijk het is, zich aan een rijdende auto vast te houden. Hier kan dan ook niet genoeg tegen gewaarschuwd worden! WINKELNIEUWS. J.1. Zaterdag heeft de heer G. O. Slijk er- man zijn nieuw gebouwde bakkerij en brood- koek- en banketbakkerswinkel ge opend. We hadden het genoegen een kijkje te kunnen nemen en constateerden bij de entrée al direct, dat het interieur van den winkel met zijn geëtaleerde banket, chocolade, fijne suikerwerken enz. enz., met daarbij de werkelijk schitterende bloemstukken, er prachtig uitzag. Wij venschen den heer Slijkerman van hier uitgoede zaken. EEN AANRIJDING. Zaterdagmiddag had op den hoek, bij de melkfabriek „Kollandia", een aanrij ding plaats welke wonder best afliep. De vrachtauto van L. Schilder kwam van de richting Groote Keeten, terwijl de vracht auto van van A. A. Schouten, bestuurd door den chauffeur de Croos, van richting Stolpervlotbrug komende, beide precies op denzelfden tijd voor voornoemde brug kwamen. Door handig manoeuvreeren, remmenenz. kon de aanrijding worden ont komen, zoo, dat slechts de voorbumper van Schilder's wagen werd verbogen en aan één kant werd afgerukt. Coiffeur de Dames. Ondulatlon Indéfrlsable Ondulation Marcel Stakman Bosseatraat 59. Telefoon 514 1 t MELKPRIJS IN JULL Donderdag j.1. werd door de Coöp. Zuivelfabriek „Nieuw Leven" alhier aan haar leveranciers voor de aan haar over het tijdvak 29 Juni26 Juli 1930 gem. f 6.72 per 100 K.G. bij een gem. vetge halte van 2.93°/0 betaald, hetgeen neer komt op f 2.29 per K.G. vet. MET ZIJN AUTO TE WATER. Zaterdagmorgen is de beer A. Krudjer, melkrijder te Stolpervlotbrug, bij het draaien voor de Zuivelfabriek aldaar, met zijn chevroletauto vooruit in de egale- mentssloot terecht gekomen. Evenals de vorige keer dat -K. te water zat, is ook thans weer niets gebroken. De wagen is door de firma C. de Moor te Schagerbrug op het droge gebracht. UITSLAG HARDDRAVERIJ. De uitslag van den op Zondag 24 dezer door de harddraverijvereen. „De Toe komst" alhier gehouden wedstrijd is als volgt: Mee liepen 6 paarden t.w. „Bobby" van J. Broersen, Zijpe; „Fientje" van P. Voorthuizen, 't Wad, Schagen; „Kompas" van J. Strooper, 't Zand; „Koosje w." van T. Vos, Midwoud; „Nottelman B" van N. Spaan, Schagen en „Quinester King" van Gebrs. Koning, W.waard. Beschikbaar waren prijzen van 40. 25.—, 15.—, 10.—, f 5.— en f 2.50, zoodat ieder een prijs kon halen. No. 1 werd „Nottelman B", 2e „Kompas", Se Quinester King", 4e „Koosje W5e „r-obby" en 6e „Fientje". Een geanimeerd bal bij Schrieken was het slot van dezen dag. GEEN GELUKKIG RIJDER. De heer O. Kooimans, die verleden week een aanrijding had op den Balgweg, is in den nacht van Zondag op Maandag met z'n auto in de sloot langs den Schor- weg terechtgekomen, na eerst een paal van het electrisch net omvergereden te heb ben. Daar de draden gevaar opleverden, werd dadelijk de lijnwerker gewaar schuwd, die 's morgens om 4 uur het net reeds hersteld had. De heer C. K. en zijn passagier bekwamen geen letsel. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Willebrordus Gerardus, z. v. J. C. van Grieken en van C. J. van dei- Pijl; Charle Franciscus, z. v. F. van Over- meire en van E. M. de Jonghe; George, z. v. J. Th. Schippers en van M. J. Schoen- mflkör GETROUWD; Jaoobus Johannes Bonen kamp en Feitje Bossen; Jannes Pieter Borgo en Jannetha Cornelia van der Hoe ven. BOUW VAN EEN GEREF. PASTORIE. Voor rekening van het Gereformeerd Kerkbestuur, alhier, wordt aan den Zui- der Molenvaartsweg, op de plaats waar thans het oude kerkje nog staat een pas torie gebouwd. Tevens gaat men over tot den bouw van een Kerkeraadskamer en een vergaderzaal. Door B. en W. is aan de Vereeniging voor Bewaarschoolonderwijs te Breezand, toestemming verleend om dit jaar een ver loting ten bate dier vereeniging te hou den. Aan den heer J. van der Molen, brood bakker te Breezand, is ingevolge de Hin derwet vergunning verleend om den be- staanden oven te vervangen door een heete-lucht-oven. POLITIE. Gevonden: een schort, een auto band en een zakmesje. Verloren: een bruin lederen porte- monnaie, inhoudende pl.in. 85. Inlichtingen ter secretarie, Hulsnuimnerlng. In een aan den Raad gericht schrijven deelen B. en W. mede, dat de bestaande nummering der huizen gebaseerd op de verdeeling in wijken niet meer vol doet. Nu de bevolking gestadig groeit en men veel minder dan vroeger elkaar persoon lijk kent, wordt de behoefte aan duidelijke adressen grooter. Op dien grond stellen B. en W. den Raad voor: le. de wijkindeeling der gemeente te doen vervallen; 2e. de nummering der huizen te doen geschieden wegswijze met dien verstande dat rechts de even en links de oneven nummers worden gebruikt; 3e. de namen der dubbele wegen als Zuider- en Noorder Molenvaartsweg en Ooster- en Wester Zandvaartsweg eenvou- digheidshalve te wijzigen in Molenvaart en Zandvaart, zoo ook van Ewijckvaarts- weg in van Ewijekswaart en Amsteldijk- weg in Amsteldijk; 4e. de namen Verlengde Stoomweg, Verlengde Meerweg, Nieuwe Meerweg en (Verlengde Kleiweg te doen vervallen en deze wegen te noemen, respectievelijk Stoomweg, Meerweg en Kleiweg; 5e. den weg vanaf den Lotweg tot .den jOostdijk te noemen den weg vanaf den van Elwijcksvaart tot den Ralgdijk te noemen de op „Ceres" aan te leggen wegen te 'noemen: 1. de toegangsweg Tulpstraat, 2, de le met de Zandvaart evenwijdig loo- pende weg Narclssenstraat, 8. de 2e met de Zandvaart evenwijdig loopende weg Hyacinthenstraat. Indien de Raad zich met deze voorstel len kan vereenigen dan zal het noodig zijn alle huizen van een nieuw nummer te voorzien. B. en W. zouden hiervoor willen aankoopen wit geëmailleerde plaatjes ter grootte van 11 X TU c.M. met zwarte nummers. De kosten hiervan bedragen 14.50 per 100 stuks. Het aantal buizen bedraagt 1250. Tevens zou het College willen overgaan tot aanschaffing van naamborden voor de wegen om deze op de daarvoor in aanmer king komende gebouwen te doen bevesti gen. Staat op den hoek van de wegen geen geschikt gebouw, dan zou men voor bevestiging van het naambord een paal van het G.E.B. willen benutten. Om dit denkbeeld door te voeren rijn de volgen de naamborden noodig: Zuiderweg 1, Boermansweg 2, Grasweg 3, Molenvaart(z) 4, Molenvaart(n) 4, Klei weg 4, Meerweg 6, Stoomweg 6, Balgweg 4, Middenweg 4, Zandvaart(w) 3, Zand vaart^) 1, Schorweg 3, Koningsweg 2, Zwarteweg 3, Nieuweweg 8, Spoorbuurt 8, Benedenbuurt 1, Lagedijk 2, Van Elwijoks- vaart 2, Kerkweg 2, Kruisweg 8, Knees- kade 2, Kneesweg 2, Veerweg 8, Zwinweg 2, Lotweg 2, Amsteldijk 2, Van Ewijcks- kade 2, in totaal zijn 'hiervoor derhalve reeds 81 borden noodig, terwijl voor de nieuwe wegen nog een vijftal borden ver- eisoht is. Wanneer nu gerekend wordt dat de aanschaffing van elk bord een bedrag vereischt van 1.50, dan kunnen de totaal kosten derhalve gesteld worden op 129, waarbij' dan nog komen de kosten van bet bevestigen der borden aan gevels of palen van het G.E.B. verbonden. B. en W. zouden gaarne reeds voor de a.s. volkstelling de nieuwe nummers en naamplaten zien aangebracht, omdat dit biji het houden dier telling veel gemak zal kunnen opleveren. Het College stelt mitsdien voor te be sluiten dat nieuwe nummering vanaf 1 November a.s. zal gelden. VEREENIGING „ZIEKENZORG". Zaterdag j.1. hield de vereeniging Zie kenzorg haar algemeene vergadering, in de zaal van den heer C. Slikker. De voorz., de heer K. Keuris, opende de vergadering, de hoop uitsprekend, dat de agenda vlot afgewerkt mocht worden en de besprekingen in het belang van de vereeniging zouden zijn. Toen daarna de notulen, gelezen door den seoretaris, den heer P. Crum, ongewijzigd waren goedgekeurd, bracht de voorz. verslag uit over het afgeloopen jaar en den toestand op heden. Financieel was het vorige jaar veel ongunstiger dan de voorafgaande jaren. Meestal toch had men overschotten of slechts kleine tekorten, zoodat over het geheel de reservekas steeds sterker werd. Nu echter heeft men meer kosten gehad dan gewoonlijk. Uit het verslag van den penningmeester, dat later aan de orde kwam, bleek, dat voor operatie's alleen f 4105.72 was betaald, dat is ongeveer f 2600.— meer dan het voorafgaande jaar. Het tekort van het afgeloopen jaar bedroeg /'1228.17, dat men gelukkig uit de reserve kas kon bestrijden, doch deze heeft daar door een geduchte knauw gehad. Om verderen achteruitgang tegen te gaan, achtte het bestuur dan ook enkele maat regelen noodzakelijk. De contributie voor een gezin werd van 38 X f 0.60 gebracht op 33 X f 0.63. terwijl voor de eerste 3 kinderen beneden 17 jaar, waarvoor vroeger geen premie betaald behoefde te worden, nu 6 c. per week geïnd wordt. Het bodeloon werd van 16 0 op 8 °/0 ge bracht. Verheugend echter was dat het ledental steeds stijgend was en van 1870 in Augustus 1929 gestegen was tot 2081 op 1 Juli 1930. Een vooruitgang dus van 211 leden. Voorzitter meende dan ook, dat men vol moed de toekomst in kon gaan. Hij bracht nog even in herinnering, dat in November 1929 de vereeniging 15 jaar had bestaan. Op de vorige alge meene vergadering had men zich tegen feestviering uitgesproken, doch het be stuur opgedragen, te zien hoe men, met niet al te veel kosten, dit feit kan her denken. Het bestuur besloot als feestgave f 100.aan het Witte Kruisjte schenken, onder voorwaarde, dat dit geld besteed zou worden voor vervoerkosten van de wijkzuster, indien het weer haar nood zaakte van een auto gebruik te maken. Dit verslag was voor den heer G. Kuiken aanleiding om nog eens in herinnering te brengen snet welke moeilijkheden men te kampen had bij de oprichting der ver eeniging. Hij bracht hulde aan het be stuur, vooral aan den heer Crum, voor het flinke werken, waaraan hij meende te mogen toeschrijven, dat men nu, wat ledental aangaat, zoo'n sterke vereeniging had. Voorzitter bedankte den heer Kuiken voor de waardeo rende woorden en zei, dat het bestuur zeker alles in het werk zal stellen om die waardeering waardig te blijven. De heer T. Jongejan, penningmeester der vereeniging, deed hierop rekening en verantwoording van de beheerde gelden en nadat de commissie van toezicht, bij monde van den heer O. Klein, meege deeld had, dat bij de contróle alles in orde bleek te zijn, werd de penningmeester bedankt voor zijn accuraat beheer. De bestuursleden I. Hoogmoed en K. Keuris, beiden periodiek aftredend, wer den herkozen en na stemming en her stemming werd in de plaats van den heer K. Daalder, die als aftredend commissaris niet herkiesbaar was, de heer G. Kuiken aangewezen. Allen namen hun benoeming aan en zoo was dan de rondvraag aan de orde. De heer Gijsbertsen vroeg hoe het kwam, dat hij, die toch reeds lang lid is, nog nooit een reglement had ontvangen.' De heer Keuris vertelde, dat reeds het vorige jaar besloten is een nieuw regle ment te laten drukken. Het ontwerp Is toen voor op- of aanmerkingen naar de landelijke federatie gestuurd en terug gekomen met de mededeeling, dat het verstandig was te wachten met de samen stelling van een nieuw reglement tot de ziektefondswet in behandeling zou zijn geweest. Het bestuur heeft dien raad opgevolgd en zoodoende zijn ze nog steeds niet gereed. De heer Crum voegde hier nog aan toe, dat men voor inlich tingen altijd bij hem terecht kan. De rondvraag leverde verder niet veel belangrijks op en voorzitter kon dan ook, na een woord van dank aan den afgetreden commissaris, den heer K. Daalder, die altijd zeer actief is geweest, de vergadering sluiten. UITBREIDING MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van D. Klein en O. Hoorn Sz. in den Polder Waard Nieuwland zijn gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Aan den heer P. Cornielje ls op zijn verzoek ontslag verleend als tijdelijk on derwijzer aan de school te Oosterland, wegens dienstplicht. In zijn plaats is aan gesteld mej. A. N. Llnd te Alkmaar. VEULENMARKT. Op 30 Augustus a.s. zal alhier de jaar- lijksche veulenmarkt worden gehouden. INLEVERING MILITAIRE GOEDEREN. Voor de dienstplichtigen der lichting 1915 zal de inlevering van militaire goe deren geschieden op 27 October a.s., in het oude schoolgebouw te Hippolytushoof. De dienstplichtigen der lichting 1918 S. Bakker, E. Lont en P. Wiegman Jz. zijn opgeroepen om op 27 October as. aan het najaarsonderzoek deel te nemen, dat in het oude schoolgebouw te Hippolytus- hoef wordt gehouden. IMMUNISEERLNG TEGEN DIPHTHERIE. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben bij circulaire aan de ouders van school gaande kinderen medegedeeld, dat na overleg met dr. Doyer, den Inspecteur van de Volksgezondheid, is besloten de gelegenheid open te stellen voor de actie ve onvatbaarmaking tegen diphtherie. De methode bestaat hierin, dat de kinderen 8 maal, telkens met een week tusschen- ruimte, een zeer kleine inspuiting wordt toegediend. De ouders of verzorgers wor den verzocht om te verklaren of zij al dan niet toestemming geven, om hun kinde ren op deze wijze te behandelen. NIEUWE BELASTINGHEFFING IN WIERINGEN. Naar aanleiding van de a.s. nieuwe rege ling der finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, is door B. en W. van Wieringen een nieuwe belastingheffing ontwerpen. Zij schrijven aan den Raad: Buitengewoon ingrijpende veranderin gen in de voornaamste belastingbronnen der gemeente zullen van de wet het gevolg zijn, waarvan in de eerste plaats de af schaffing der plaatselijke inkomstenbelas ting wel de meest fundamenteel© is. Een kort overzicht van de werking der wet en de nieuwe mogelijkheden die zij voor de gemeenten schept, wordt vervolgens ge geven. Aan de hand hiervan gaan B. en W. na de punten, waaromtrent de Raad zich zal hebben uit te spreken. I. Classificatie voor de gemeentefonds belasting. Hoewel volgens art. 19 der wet hetgeen de belasting door rangschikking in de 2e of 8e klasse meer opbrengt rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd, zijn B. en W. van oordeel, dat van deze bevoegd heid voor Wieringen geen gebruik moet worden gemaakt. Nu nog slechts kort gele den de Raad heeft beslist, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor de heffing der plaatselijke inkomstenbe lasting zou bedragen 800 voor gehuwden en 600 voor ongehuwden, schijnt het B. en W. gewensoht bij deze regeling aan sluiting te zoeken. Zij stellen mitsdien voor, te bepalen, dat deze gemeente wordt gerangschikt in de eerste klasse. II. Opcenten op de gemeentefondsbe lasting. Van de bevoegdheid om opcenten te heffen op de 'hoofdsom der gemeente fondsbelasting zal de gemeente ongetwij feld gebruik moeten maken, ter compen- seering van inkomsten, die zij volgens de nieuwe regeling zal verliezen. Deze opeen- tenbeffing zal toch in hoofdzaak moeten worden beschouwd als de bron, waaruit zal zijn te putten om het evenwicht tus schen de inkomsten en uitgaven der ge meente te bewaren. Over welk bedrag de gemeente uit dien hoofde zal moeten beschikken b.v. voor het eerstvolgende dienstjaar 1981 is thans nog niet uit te inaken. Het zal geheel af hangen van de cijfers, die de begrooting voor dat jaar te zien zal geven. Wij istelllen ons dus voor op dit punt terug te komen, en u nadere voorstellen te doen bij de behandeling der begrooting, aldus B. en W. III. Opcenten op de vermoaensbeias- tinn. Thans worden door de gemeente Wie centen, van welke de opbrengst over ioS?/026 belasting geheven 80 op- 1929/80 bedroeg 8427.20. Mede beschouwd in samenhang met het geen wordt voorgesteld omtrent de overige heffingen, zijn B. en W. van oordeel, dat

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5