KANNEW ASSER HOLLYWOOD REVUE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEDKOOPER DE STOOMWASSCHERIJ „DE LELIE" TE SCHAGEN WASCHT HELDER. SAM EN ZIJN SCHAT OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6851. EERSTE BLAD DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Het memorandum van Briand. - De crisis in de En gelsche kolennijverheid. - De nieuwe Poolsche regee ring. - De opstand in Peru. - De opmarsch der Chi- neesche regeeringstroepen. Aan die conferentie te Genève, over het memorandum van Briand, hebben tot- dusver vijftien Europeesche staten toe gezegd te zullen deelnemen. Zij zuilen door hun ministers van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd zijn. (De conferenties zullen op 8 en 9 Sep tember, des namiddags worden gehou den. De ochtenden blijven bestemd voor ^vergaderingen van den Volkenbond. Over de crisis ln de Engelsche steen- kolennljverheld verneemt de „Daily He rald", dat er tussohen DuitsOhiand en Engeland onderhandelingen zullen wor den geopend, teneinde te komen tot een overeenstemming in den werktijd voor mijnwerkers en oo(k opi tot een overeen stemming in den kolenhandel te komen. Volgens Shinwell, secretaris van het Engelsche mijnwezen, en andere autori teiten op dit gebied, zijn de Engelsche mijn éigenaars niet voldoende georgani seerd om een bepaald plan voor den ko lenhandel te kunnen maken. De nieuwe mijnwet zal en echter dwin gen do binnenlandsche markt te ogprani- seeren. Hierdoor zal ook de internatio nale handel beter geregeld kunnen wor den. gekregen naar Peru terug te keeren. De commandant heeft aan het bevel voldaan en zal Leguia aan de nieuwe regeering uitleveren. Over dén militairen opstand ln Peru Bdhrdjft het Hbl. o.m.: Zoo is dan nu op zeer verrassende wijze een einde gekomen aan een bewind, dat zich lange jaren ln Peru heeft weten te handhaven» Met krachtige hand voerde president Leguia die regeering en ook Peru, sedert het na de losscheuring der Spaansche (koloniën van het moederland republiek was geworden, het tooneel van voortdurende revoluties en opstanden scheen onder hem het tijdvak van een rustiger ontwikkeling te zijn ingegaan. Meer dan schijn is dit nu gebleken niet te zijn. Tegen1 die macht van Leguia, dlie een zeer persoonlijk bewind voerde, kwaimi toenemende oppositie, die nu dan toch ten slotte sterk genoeg is gebleken om hem ten val te brengen. Tot zoover het Hbl. In verschillende andere staten wordt de opstandbeweging in Peru met vreugd© begroet. Een Mexicaansoh blad heeft geschreven, 'dat het volk van Peru met den val van dien staatspresident geluk te wensohen is, daar deze de belangen van de Ver. Staten: heeft gediend. In de republiek Eeuador zijn de extra- bladen met die berichten over den val van President Leguia met geestdrift ont vangen. Oolk in Bolivië is men over die beweging in Peru zeer verheugd. Naar uit Peru zelf wordt gemeld zal de nieuwe regeering den gewezen presi dent voor het staatsgerechtshof dagen. Naar Uit Arequlpa gemeld wordt Moet de: kruiser, waarmee ex-president Leuia op weg was naar Panama, bevel hebben V Dinsdag^ na dia beëediging van het nieuwe Paolsche kabinet, is de Poolsche staatspresident weer naar zijn landgoed teruggekeerd. De regeering zal waar schijnlijk voorloopig niet met een pro gram komen. Het orgaan van een der voornaamste regeeringsgroepen, de Ga- zeta Polska, heeft een interview gehad met Pilsudski, waaraan het volgende is ontleend. De maarschalk richt scherpe aanval len op de grondwet en den Landdag. Hij' noemt de grondwet 'onzuiver, daar men haar naar believen kan interpreteeren. In het bijzonder oefent hij1 critiek op de bepalingen betreffende de parlementaire meerderheid. De herziening van de grondwet zal zijn belangrijkste taak zijn. Verder richt Pilsudski zich tegen de oppositie. Hij betitelt haar als een zwij nenstal. De afgevaardigden vragen vol gens hem steeds maar weer geld. Zijn voornaamste zorg zal daarom zijn de staatskas tegen d© parlementsleden te beschermen. De coalitie van centrum en linkerzijde noemt Pilsudski een misge boorte. Hij wil den staat nieuw organi- seeren en een nieuw© grondwet geven. De inhoud van het interview heeft groot opzien gewekt. Omtrent d© communistisch© troepen in China wordt nog gemeld, dat in de provin cie Hoenan op hét oogenblik uitgebreide verkenningsvl'iegtochten worden onderno men, dbch dlat men tot dusverre nog geen enkel spoor heeft kunnen ontdekken van de communistische legerafdeelingen, die voor twee weken d© stad Tsjangsja heb ben geplunderd. Men neemt aan, dat de communistische troepen zich naar alle mogelijk© richtingen verspreid hebben en slechts voor een gemeensohappelijfcen aanval weer bijéénkomen. Het handelsverkeer op den middenloop van de Jangtse is intusschen weer begon nen, hoewel men nog vreest voor nieuw© onderbrekingen door het opdringen der communistische legerafdeelingen. UITBREIDING VAN DE ÏTALIAANSCHE LUCHTVLOOT. Als werkverschaffing. Het Italiaansche ministerie van lucht vaart heeft ter bestrijding der werkloos heid besloten terstond over te gaan tot de uitbreiding, die voorzien is in het lucht- vloot-bouwprogramma, omdat daardoor aan 6000 menschen werk zal worden ver sohaft. EEN OORDEEL VAN EEN ENGELSCH ARBEIDER OVER RUSLAND. „Ondragelijke toestanden". Het Engelsche arbeiderslid van het La gerhuis Joseph Toole, die een bezoek heeft gebracht aan Sovjet-Rusland, heeft op zijn terugreis te Warschau aan een vertegenwoordiger van Reuter een en an der medegedeeld omtrent zijn, in Engel sche bladen opgenomen, indrukken van de toestanden in het land. Toole verklaar de dat het regiem en de toestanden die in Rusland heerschen, ondragelijk waren. De wereld had geen besef van den hon gersnood en de onbeschrijfelijke ellende, die in het land bestaan. Het culteele en economische leven was vernield, het Jand was in zijn grondvesten geschokt. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MUSSOLINL Een operatie aanstaande. De Romeinsche oorrespondent van het Hbl. meldt d.d» 23 Augustus uit Rab (Joego-Slavië): Reeds eenige maanden geleden meldde ik, dat Mussolini in verband met een ernstige maagzweer een operatie zou moeten ondergaan. Nadien vermeidd'en verscheiden© Fransche en Duitsche bla den dergelijke berichten, waarin d© Ita liaansche officieele persdienst aanlei ding vond een ontkenning te lancee- ren. Als bewijs, dat de Duce een goede gezondheid genieten zou werd aange voerd, dat hij zich ook gedurende de allerlaatste weken verscheidene malen in het openbaar vertoonde en ook herhaal delijk personen in audiëntie ontving. Dit bewijst edhter alleen, dat zijn toe stand hem niet dwingt het bed te houden, iets waartoe een mian van de energie van Mussol'ini wel in d© laatst© plaats komit. Thans echter lezen wij opnieuw een be vestiging van ons bericht in de „Leipzi- ger Neu eiste Nachrichten''. Een daar vermelde bijzonderheid, namelijk dat Mus- soilini's lijfarts, de beroemde Romeinsche chirurg Bastianelli, naar New York ver trokken Zotu zijn om daar de zeer speciale dat onze klanten zeggen P.S. lederen Maandag halen en bezorgen wij uw wasch. instrumenten te halen, die voor de uiterst moeilijke operatie noodig zijd, stemt nauwkeurig overeen met walt onze zegs man, die tot de naaste omgeving van den Duce behoort, ons indertijd mededeelde. Wij' vernamlen toen, dlat alleen Bastianelli zich bereid had verklaard de operatie te beproeven, terwijl andére medici deze absoluut noodig oordeelden doch niet aandurfden. Bastianelli had echter eeniige weken uitstel bedongen. Wie in de laatste manaden den Duce, zij het dan ook slechts vluchtig, gezien heeft, zal zeker geen twijfel koesteren omtrent zijn al dan niet ziek zijn. De oeconomische crisis. Een brief van MacDonald. In een brief, dien de eerste-minister MacDonald tot den candidaat van de arbeiderspartij bij de aanstaande tusschen- tijdsche verkiezing in het district Bromley gericht heeft, zegt hij „De toestand van de geheele wereld is op het oogenblik van dien aard dat hjj aan iedereen die een verantwoordelijke positie bekleedt, de grootste zorg baart. De ineenstorting in de wereldprijzen en dientengevolge in den handel weer spiegelt zich in de rampspoedige toe neming der werkloosheid ln alle landen. Bij ons is het slecht daarmee, maar niet slechter dan bij andere industriëele naties en wij moeten den tegenwoordigen moeilijkheden manmoedig het hoofd bie den in de overtuiging dat er verandering moet komen, zoodra wij de noodlottige nawerking te boven zijn van de rege lingen der oorlogsschulden, van zekere betreurenswaardige financieels transac ties hier en elders en van een chaotische productie die geen rekening met dever- bruikscapaciteit hield. De wereld is bezig zich naar de nieuwe omstandigheden te regelen." PRINSES HELENA IN EEN KLOOSTER? Naar een te Boekarest verschijnend blad mededeelt, zou prinses Helena van Grie kenland de gescheiden vrouw van koning Carol hebben besloten zich in een klooster terug te trekken. Eenige da gen geleden moet zij naar een plaats aan de Zwarte Zee zijn vertrokken, ten einde de atmosfeer van hofintriges te ontvluch ten. Koning Carol echter zou voornemens zijn, haar in elk geval op haar besluit te doen terugkomen. De onrust in Britsch-lndiö. D© aanslag op den commissaris van politie te Calcutta. Volgens nadere berichten uit Oalcutta over den aanslag op Sir Charles Tegart, den commissaris van politie aldaar, naar wien Maandag eenige bommen geslingerd FEUILLETON Uit het Enge lach door P. G. WODEHOUSE. „Stel hem maar voortdurend op de proef," zeide juffrouw Lippett. „Dat is de eenige manier. Je moet bedenken, liefje, dat jou Kloris een zeeman is en zeelui moeten stevig worden aangepakt. Ze zeggen, dat zeeiui zich nergens iets van aantrekken. Dat moet hun anders ge leerd wordeni Diat zeg ik maar." Claire kwam terug met een omnibus. Om goed na te denken, is er geen beter middel dan een ritje boven op een omni bus. Om vier uur, toen het voertuig haar afleverde op den hoek van Burberry Road, had Olaire's besluit zijn beslag ge kregen en ze wist nu precies, wat ze doen zou. Ze ging een oogenblik naar de keuken en toen ze naar buiten kwam, zag ze Snert over het grasveld dwalen. „Zeg," riep' ze uit en haar stem kloook heel luchtig. „Waar ben je geweest?", informeerde Snert. „Ik ben bij moeder geweest.Is mijn heer Twist thuis?" „Wat wil j© nu weer met mijnheer Twist. „Ik wou hem dit geven dat heb ik hem beloofd." Dit wias een paars envelopje, zwaar ge parfumeerd en Snert nam het aan en keek er naar, alsof het ©en adder was, die hij in dé hand Meld. Toen deed hij; een onrustbarende ontdekking. „Daar zit iets in." „Diat is nogal glad. Als er niets in zat, hoefde ik het hem niet te geven." De vingers van Snert frommelden voortdurend aan de enveloppe. „Wat heb je hem te schrijven?" „Dat gaat je niets aan." „Een' cadeautje, dat ik hem beloofd heb." Een' afschuwelijk dlenkbeeld kwam plot seling bij Snert op. Het scheen bijna on mogelijk en toch. Hij scheurde het cou vert open en1 zag zijn vrees bewaarheid. Tussohen zijn vingers bengelde een lok touwkleurig haar. „Als je klaar bent met brieven open doen, die aan andere menschen gericht zijn.zeide Claim Ze keek hem aan, vol verwachting, eerst en toen in toenemende wanhoop. Want het gelaat van Snert bleef geheel zonder uitdrukking. „Ik ben blij toe," zei Snert eindelijk heesoh. „Ik heb getobd, maar nou tob ik niet meer.. Ik tobde, omdat ik over jou tobde en bang was, dat we Met bij elkaar hoorden, omdat ik veel te gauw ben ge weest; maar nou tob ik niet meer, want ik zie, dat er een andere vent is, waar jij dol op bent, dus de tobberij daarover is nou voorbij en verder tob ik niet. Hij is zijn, ontkent hij' ten stelligste dat hij' op een van zijn aanvallers geschoten en hem gedood zou hebben. Hij is verontwaardigd over dit onge- gronde gerucht, want, zoo zegt hij, hij heeft zijn revolver ln het geheel niet af- j geschoten, ofschoon hij: er bij instinct naar 'gegrepen heeft, in een opwelling tot zelf verweer. De mannen die Maandagavond bij huiszoekingen in hechtenis zijn geno- imen, behooren tot dezelfde organisatie als de groep die vroeger het tuighuis te Chittagong overrompeld heeft. Een van de arrestanten is een student in de reoh- ten. De wonden die hij van de bomscher ven gekregen had, zijn verbonden en daarna is hij in verzekerde bewaring ge steld. Gewapende Gurkhas vergezelden de politie bij de huiszoekingen. Een terroristische studenten organisatie. Er loopen geruchten dat er onder een extremistische groep van studenten groote bedrijvigheid heerscht. Naar men verze kert, zijn onlangs vijfduizend revolvers onder hen verdeeld. In een studentverblijf dat aan het Ban- gabashi-college verbonden is, heeft de po litie Maandagnacht nog vijf studenten, die zich daar bevonden, en twee van hun vrienden in hechtenis genomen. In een van de 26 huizen die doorzocht zijn, vond men een boek met de namen van de leden van een terroristische bende die wandaden te Calcutta en in geheel Bengalen beraamde. De gevechten met Waztrfs. Het hevige gevecht dat aan de Noord westelijke grens met Waziri's geleverd is, was het gevolg van een verradeüjken aanval van inboorlingen onder aanvoering van een mullah op een Engelsche afdee- ling. De inboorlingen waren den Engel- schen onder bevel van kapitein Ashcroft genaderd onder voorwendsel dat zij alvo rens zich over te geven wilden onderhan delen. De afdeeling van kapitein Ashcroft was bezig met het ontwapenen van dor pen van de Waziri's. Hijzelf sneuvelde met negen van zijn mannen, tien anderen werden gewond. De Engelschen doodden daarop 26 inboorlingen en wondden er vijf. Zeventig hunner zijn gevangen ge nomen. De Engelsche troepen behoorden tot de fuseliers van de grenswacht te Bannu. De weg van Bannu naar Kohat (district, pas en stad in Punjah) is voor Europeanen gesloten. Schoonheid, Tempo, Rhythme, Kleur, Satire, Variatie en Humor brengt de geweldige in de keuken," zeide Snert en gromde zaohtkens. „Ik 'zal hem dit geven en hem uitleggen, boe het kwam,, dat ik het per ongeluk open. maakte." Niets kon waardiger zijn dan de hou ding van Snert, maar er zijn ©ogenblik ken, dat vrouwen geen mannelijke waar digheid kunnen verdragen. „Zal je hem) geen pak slaag geven?", wilde Claire wanhopig weten. „Ik?", zeide Snert en hij geleek merk waardig veel op St. Sebastiaan in het Louvre. „Ik? Waarom zou ik dien stak kerd een pak slaag geven? Ik ben blij. Omdaik tobde en dat nou niet meer hoef te doen snap je me?" En voor OMreis verschrikte blikken terwijl alles om haar heen scheen te wan kelen, verdween hij in de richting van zijn keuken, de envelop elegant tussohen vinger en duim. Hij, scheen heel kalm en rustig. Hij zag er uit, alsof hij wel had kunnen neuriën. Miaar eenmaal in de keuken, verander de hij van houding. Chimp Twist zag op van zijn patience en bemerkte in den deurpost een gelaat, dat op hem neerzag en waarvan de oogen, in zijn verMtte ver beelding wel zoeklichten leken. Onder die zoeklichten was een knarsende mond. En uit dezen mond kwamen knarsetan dende ontzettende woorden. De eerste, die voor publicatie vatbaar zijn, waren: „Omhoog". De heer Twist stond op, gleed als een aal naar den anderen kant van de tafel. „Wat is er?" zeide hij 'in doodsangst. „Ik zal je wel leeren, wat er is," zeide Snert, na weer eenige uitdrukkingen, die mijn pen weigert neer te schrijven. „Kom als een man achter die tafel vandaan en do© je handen omhoog." De heer Twist gaf geen gevolg aan deze invitatie. „Ik mot je kop hebben," ging Snert voort, een uiteenzetting van zijn plannen gevend. „En dien trek ik van je romp en dan. Wat hij: daarna zou doen, interesseerde Chimp niet langer» Hij berekende zijn vlucht met een reu zensprong. „Kom eens Mer," zeide Snert, vleiend. Hij werd weer wat helderder en kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van alle kwaad!, de hindernis, die hem belemmerde om zijn doel te bereiken, de tafel was. Een zware tafel, maar met een ruk keerde hij haar op een kant en schoof haar naar de kachel. Een verschansing van Chimp was 'dus te niet gedaan en hij kwam in het open veld, en Snert opende een nieuw offensief, toen de hond Amy, die een deskundig onderzoek in de vuilnis bak had ingesteld, binnen kwam drente len en met genoegen constateerde, dat er een stoeipartij aan den gang was. Amy was nadenkend van aard. De grootste helft van haar tijd, als zij niet at of sliep, bracht ze door Met rond' te zwerven met gefronsd voorhoofd en te peinzen over het wezen der dingen. Maar ze kon ook jolig zijn. Als vele pMlosofen, was ze dol op nu en dan een grapje en dit scheen haar al zeer veelbelovend. En het volgende oogenblik zag Snert zich in zijn vaart gestuit, door wat hem toescheen eenige meters hond. Het was heel moeilijk voor hem, zonder den klu wen te ontwarren, om uit te maken of het dier tussohen zijn beenen stond of over zijn schouder leunde^ In ieder geval likte zij hem in zijn gezicht; maar boven dien had hij haar juist een trap gegeven, wat er op scheen te wijzen, dat ze lager ook was. „Schiet op," brulde Snert Deze opmerking wias tot Amy gericht, maar de raadgeving was zoo verstandig, dat Chimp Twist haar onmiddellijk zon der imeer opvolgde. Door de snelle opeen volging van gebeurtenissen zag hjj op eens zijn weg naar de deur vrij en hij aarzelde' niet om van de gunstige ge legenheid gebruik te maken. En niet voor hij Burberry Road ten einde was, en er dus een behoorlijke afstand was ontstaan tussohen hem en zijh krankzinnigen bek lager, staakte hij: zijn snelle vaart. Toen veegde hij zich het voorhoofd af en zeide: „Hè, hè." Het scheen Chimp Twist toe, dat nu een lange wandeling aangewezen was een: wandeling zoo lang, dat, als hij weer op Mon Repos terug kwam, Sam, zijn lijfwacht, teruggekeerd zou zijn en ter plaatse om hem te beschermen. Snert raasde intusschen teleurgesteld verder. Hij had zich van Ajmy ontdaan en rende den weg op, maar zijn slachtoffer 'wias allang verdwenen. 'Hij ging weer terug om Amy op te zoeken en haar te berispen, maar Amy was ook verdwenen. Want niettegenstaande haar droomerig- heid' had Amy toch heel veel gezond ver stand. Zij wist wanneer zij wel en wan neer zij niet aanwezig moest zijn. fWcwdt wwwotad). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant {1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.6=; - binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. maii en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f0.70, fo.70, f 1.— Modeblad resp. f 0.9S, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr p p 6 ct Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. 20 ot. ADVERTENTIE N: p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adresBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewljsno. 4 ct. WEET U AL!! 53) „En daar zit nog iets in de enveloppe, iets dat kronkelt, als je er Ln knijpt."

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1