KANNEWASSER E. SAM EN ZIJN SCHAT IS ALTIJD GOEDtCOOPER Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6853. EERSTE BLAD 58ste JAARGANG De ontbinding van het Poolsche parlement. - De ge spannen toestand in Argentinië. - Het nieuwe bewind in Peru. - Bezorgdheid in de Ver. Staten. - De on rust in Britsch-Indië. FEUILLETON BINNENLAND. De Koningin spreekt tot de ovetfftcoche gewesten. Leuke liedjes als Singln' In the Rain hoort U in Van Vrijdag af In de WITTE, HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij vfh C. DB BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Bij beeluit van Mosclcki, dien staatspre sident, zijn Zaterdag de Poolsche Sejm en Senaat ontbonden. Den 16den November zullen de verkiezingen voor het Sejm en op 23 November voor den Senaat plaats hebben. Dit besluit heeft president Moscicki ge nomen op grond van art. 26 van de Grond wet en volgens besluit van den minister raad. In de toelichting van het besluit heet het, dat een principieel© verandering van de grondwet noodlig is. De pogingen om met het huidige parlement tot een grond wetsverandering te komen laten geen kans op resultaat meer bestaan. Het parlement was de laatste maanden door herhaalde verdagingen der zittingen toch reeds vol komen buiten spel. De ontbinding van het parlement heeft in politieke kringen sensatie gewekt, of schoon de oppositie er reeds van te voren op gerekend had, dat de overneming van de regeering door maarschalk Pilsudski een bijzondere beteekenis had, en een ver hoogde activiteit van het nieuwe Kabinet verwacht werd. Het decreet van den presi dent werd te Warschau door middel van extra-edities bekend gemaakt. Naar ver luidt, gingen aan de beslissing over de ontbinding van het Sejm en den Senaat lange conferenties van den maarschalk met den minister van justitie, dr. Car, vooraf. Aangenomen wordt, dat het uit schrijven der nieuwe verkiezingen de eer ste stap van den maarschalk is in de rich ting van de 'herhaaldelijk aangekondigde herziening van de grondwet. Op welke wijze deze herziening zal worden tot stand gebracht, is tot dusver een raadsel, en eveneens wat er eigenlijk in de grondwet zal worden veranderd. De verklaringen van Pilsudski zelf zoowel als van zijn vrienden zijn in dit opzicht allesbehalve duidelijk I In politieke kringen vermoedt men, dat de wijziging der constitutie zal geschieden door middel van een decreet van den staatspresident. In elk geval is het twijfelachtig of de tegen 16 November uitgeschreven nieuwe verkiezingen nog zullen gehouden worden op grond van de oude kieswet, dan wel reeds op de basis van de nieuwe kieswet, die per decreet af gekondigd zal worden. Direct na de ontbinding heeft de politie Zaterdag te Warschau en In de provincie talrijke leiders der Oekraiemsche, Wit Russische, alsmede van de verboden com munistische partij gearresteerd. Tal van leden van de parlementsfractdes der links- radicale Wit Russische partij werden, nu hun immuniteit is opgeheven, achter slot en grendel gezet Volgens een bericht uit Buenos Aires Is het garnizoen van de hoofdstad belang rijk versterkt, na een schermutseling, die Zaterdagnacht heeft plaats gehad tusschen aanhangers en tegenstanders van Iri- goyen. De stad biedt een aanblik als in oorlogstijd. Overal zijn troepen geposteerd. Naar uit Bima gemeld wordt, heeft de nieuwe regeering de artikelen van de grondwet geschorst, die de "ublieke rech ten regelen, teneinde de ambtenaren uit de regeering van Leguia te kunnen straffen. De regeering verklaart, dat één van de voornaamste doeleinden van de „junta" is Uit het Engelsch door 55) P. G. WODEHOUSE. Er is een vreeande macht in tranen in een oogenbllik kunnen ze een vijand schap van jaren te niet doen. Jarenlang had Willoughby Braddock op voet van vijandschap imet dit meisje geleefd. Zelfs afgezien van het feit, dat hiji nog een wrok had over dat geval met de ui, waren er vele redenen, waarom hij haar een haat toedroeg. De beer Baddoek ver moedde nog altijd, dat Claire aansprake lijk was voor den steen', die naar zijn hoogen hoed geslingerd was bij gelegen heid' van een bezoek aan Midways op zijn achttienden verjaardag met dat kostbare voorwerp op. En aangezien er toen niets te bewijzen viel, was deze beleediging een ongewroken geheim gebleven; maar Wil loughby Braddock had nog altijd gedacht, dat Claire's hand in het verborgen ge werkt had en zijn houding tegenover haar was van dien dag af koel en afwij zend geweest. Maar nu hij haar schreiend en gebro ken vond, zonder haar duivelsche bruta liteit, die hem altijd zoo hinderde, gebo gen onder haar smart, voelde hij zich zacht gestemd. Niemand zou ooit kunnen om de publieke administratie te hervor men en allen, die verantwoordelijk zijn voor het misbruiken van de nationale mid delen tijdens het bewind van Leguia, te vervolgen en te straffen. Een Ameri- kaansch ingenieur, die tijdens het bewind van Leguia belast was met de leiding van de irrigatiewerken, zou gearresteerd zijn, toen hij een poging deed het land per vliegtuig te verlaten. Hij wordt beschul digd de aan hem toevertrouwde fondsen slecht beheerd te hebben en is gevangen gezet. Leguia zelf is Zaterdagavond van den kruiser „Almiranite Gran" naar de gevan genis op het San-Lorenzo-eiland overge bracht; vandaar wordlt hij later naar de gevangenis te Lima getransporteerd. Zijn zoon Juan is eveneens gearresteerd. Naar de New-Yorksche correspondent van de „Sunday Times" meldt, hebben de berichten omtrent de opstandige bewegin gen in Peru, Argentinië, Brazilië en Cuba zekere ongerustheid in regeeringskringen te Washington verwekt, aangezien men er aldaar zeer op gesteld is, dat er vrede en rust in de Zuid-Amerikaansche republie ken heerscht. Men acht het in Washington merk waardig, dat de onlusten 'in een zoo groot gedeelte van Latijnsch-Amerika op het zelfde oogenblik zijn uitgebroken. Een ge deeltelijke verklaring hiervan wordt ge zocht in den slechten economischen toe stand. Onder deze omstandigheden bestaat er zekere bezorgdheid, dat de revolution- naire beweging zich ook tot de andere Zuid-Amerikaansche staten zal uitbreiden. Namens het ministerie van buitenlandsohe zaken te Washington is verklaard, dat de Ver. Staten slechts dan een nieuwe revo- lutiomnaire regeering zullen erkennen, wanneer de feiten dit rechtvaardigen. Een bizondere correspondent van het bekende blad „Pioneer" acht het mogelijk, dat de vrede in Britsch-lndlë in een week tijds beklonken zal zijn, indien de voor waarden van den onderkoning, gelijk waarschijnlijk 'is, door de leiders der Con gres-partij aangenomen zullen worden. Sir Tej Bahadur Sapru en Jayakar zijn Vrijdag uit Simla te Allahaba aangeko men. Zij hadden er overleg gehouden met Lord Lr win over de uitkomsten van hun jongste zending bij Gandhi en de twee Nehxu's. De correspondent van de „Pioneer" zegt op stellige wijze hierbij te kunnen voe gen, dat de terugkeer van Sapru en zijn collega te Simla geheel afhangt van de ont vangst, die de tegenwoordige leiders der Congres-partil hun zullen bereiden. De voorstellen die de vredesonderhande- laars aan deze leiders zullen doen zijn, zegt men, van dien aard, dat zij in het geheele land zeer gunstig ontvangen zullen wor den. Zondag zijn de vredesonderhandelingen tusschen Sir Bahdur Sapru en Jayakar eener- en de Congres-leiders Motital Nehru en Jawaharlal Nehru anderzijds in de gevangenis van Naini voortgezet. Men verwachtte dat, als de twee Neh ru's de voorwaarden van den onderkoning aannamen, de ongehoorzaamheidsveLd- tocht gestaakt zou worden. zeggen, wat Wellington zou gedaan heb ben, als Napoleon in tranen was uitge barsten bij Waterioo. „Zeg", zeide de heer Braddock. „Wat scheelt er eigenlijk aan. Is er iets niet in orde?" Het geluid van zijn stem scheen tot Claire's smart door te dringen. Ze ging rechtop zitten en keek hem met vochtige blikken aan. „O, mijnheer Braddock", klaagde ze. „Ik ben zoo ellendig. Ik ben zoo ongelukkig, mijnheer Braddock!" „Kom, koml" zeide Willoughby Brad dock. „Hoe kon ik dat nu weten?" „Wat weten?" „Dat wist ik toch niet vooruit!" „Wat vooruit?" „Ik had er geen begrip van, dat hij zoo zou doen!" „Wie zou hoe doen?" „Snert". „Heb je de snert bedorven?" zeide de heer Braddock, die er nog niets van be greep. „Mijn SnertClarence. Hij heeft het heelemaal verkeerd opgenomen". En nu eindelijk zag de heer Braddock het dagen. Ze had snert voor haar Claren ce gekookt, wie dat dan ook zijn mocht en hij had het zoo snel naar binnen geslokt, dat hij er in gebleven was. „Is hij dood?" vroeg hij met gesmoorde stem. Een doordringende kreet klonk door de keuken. „O! O! O!" „Mijn goeie kind!" „Och, dat zal hij toch niet doen?" NIEUWS UIT TJSANGTSJA. Uit Sjanghai wordt nog gemeld, dat Vrijdagmorgen 1500 vluchtelingen uit Tsjangja te Hankau zijn aangekomen. Volgens hun zeggen zouden 20,000 man communistische troepen op weg naar Tsjangwja zijn. DE MOEILIJKHEDEN OP CUBA. De politie is te Havana op heit spolor gekomen van Oen wijdtvertakt oompiot tot het omverwerpen der regeering. 'Reeds zijn twintig personen gearres teerd. GENERAAL HEYE NEEMT ONTSLAG. Generaal Heye, de commandant van het Rijksleger, heeft met ingang van 30 September zijn ontsiag gevraagd. In een verklaring deelt de generaal mee dat zijn besluit niets met politieke oorzaken te maken heeft en dat het leger in trouw aan land en volk zijn dienst uitoefent HET MARINE-ETABLISSEMENT TE AMSTERDAM. Bes pari rig op uitgaven voor personeel. In hét verslag van de Algem. Reken kamer over 1929 wordt het volgende mede gedeeld: Een onderzoek, door de Kamer inge steld bij de verschillende afdeelingen van het Marine-Etablissement te Amsterdam, noopte haar den minister van Defensie op verschillende punten inlichtingen te vra gen. Daar deze haar nog niet zijn ver strekt en de belangrijkheid van hetgeen ter sprake kwam dus nog niet is vast te stellen, bepaalt zij zich in dit verslag tot een zeer korte samenvatting. Het college had den indruk gekregen, dat besparing op uitgaven voor personeel vermoedelijk mogelijk zou zijn, indien de dienst van het etablissement kon worden vereenvoudigd; dit zou kunnen geschie den b.v. door het etablissement te ontlas ten van werkzaamheden, die zonder groote kosten door andere Rijksinstellingen kon den worden overgenomen b.v. door het Koloniaal Etablisser "ut, door de Maga zijnen te Willemsoord, door de Artillerie- Inrichtingen, door de laboratoria van ver schillende Rijksinrichtingen, welke ter voorlichting van landbouw, handel en nij verheid zijn ingesteld. Ook op de mogelijkheid van betere samenwerking tusschen verschillende af deelingen van het etablissement onder ling werd gewezen. De Kamer hoopt in 1930 de noodige ge gevens te ontvangen, om in haar volgend jaarverslag meer omstandig op deze aan gelegenheid te kunnen terugkomen. Inmiddels heeft de minister van Defen sie een onderzoek bevolen. DE OFFICIEELE OVERDRACHT VAN HET BERGERBOSCH. Zaterdagmiddag is ten raadhuize te Bergen de acte gepasseerd waardoor het welbekende Westerbosoh en de Hoogere Boomen ter grootte van 88 H.A. officieel bezit van de gemeente geworden zijn. Ter eere van deze gebeurtenis is een buiten gewone raadsvergadering gehouden, die is bijgewoond door de leden van Gedep. Staten van Noord-Holland, J. Bomans, D.- Kooyman en A. Michals, mr. van Tien- hoven, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en de leden van de commissie van acte voor het ongeschonden behoud van het Bergpr- bosch. De burgemeester, mr. H. D. A. van Reenen gaf een historische uiteenzetting, waarin hij de groote waarde gelegen in het behoud van het bosch, schetste. Met dank gewaagde hij van den door het Rijk verleenden steun van 1600 per jaar. In het bijzonder huldigde hij de provinciale staten, die voor den aankoop van het bosch 40.000 hebben bijgedragen. De ge meente stelt een bedrag van 130.000 be schikbaar. Het comité van actie bracht 10.000 bijeen. DE JUBILEUMEEESTEN VAN DE STAD ZWOLLE. Het begin van de feestelijkheden. Zaterdag zijn de feesten te Zwolle be gonnen met een ontvangst van de pers vertegenwoordigers, aan wie het hoofd comité een lunch heeft aangeboden. Tij dens dit noenmaal zette de voorzitter van het comité, mr. J. A. Willinge Gratama, het programma van de komende feeste lijkheden uiteen, waarna men in autobus sen de stad heeft bezichtigd. Daarna heeft men aan een door het bestuur van de Buitensocieteit aange boden maaltijd deelgenomen. Het bedrag van de begrooting ad 32.500 is door het gemeentebestuur en Zwolle's burgerij bijeengebracht Als ty pisch voorbeeld van medeleven kan wor den genoemd, dat de oud-Zwollenaren 2000 hebben bijeengebracht, bestemd voor een blijvend gedenkteeken. re(g)eld, dat niet «Hechts Neder] and-Oost- Indië, imiaar ook de giewesten in West- Lndië deze zouden kuninen volgen. Voorts mocht ook aangenomen worden, dlat veie buitenlandsohe luisteraars door de Ko ninklijke redevoering verrast zouden wor den, aangezien detze werd uitgesproken op het uur, d'at bestemd is voor de weke- lijksohe uitzending wain de Stem van Hol land. Om 13 uur 80 was het geheele betaalde radio-telefonische verkeer Nederland Ned.-Indië v. v. stopgezet ter voorberei ding Van die grootsche gebeurtenis. De huldiging op de Pasar Gambir, Precies ojp tijd ving de uitzending, van het muzikaal gedeelte van de huldiging, welke op de Pasar Gambir te Batavia werd gehouden, aan. Onmiddellijk nadt het Wilhelmus had geklonken ten teeken dat de uitzending een aanvang had genomen, volgde de Reveille door de tamboers, hoornblazers, trompetters en vereenigde muziekcorpsen, onder leiding van den ka pelmeester Fuohs van het derde regimerut infanterie. De Verschillende onderdeelen waren uitstekend te onderscheiden. Vooral de fluitorikesten klonken zeer zui ver. Dit geldt ook voor de speciale num mers van de Menadoneesohe en Amibom- neesche fluitorkesten welke hierop volg den. Ook die muzieknummers werden uit stekend ontvangen. De zanghuid©, waaraan door ongeveer 150 zangers en zangeressen werd deelge nomen, stond onder leiding van den heer J. F. Bakker. Dr. ir. N. Koomans sprak daarna de In dische luisteraars toe en zeide dat van de Koningin bericht was ontvangen^ da wilde antwoorden op het gebodene. Al vorens de Koningin te verzoeken voor de microfoon plaats te nemen, zou hij .gaarne langs de dienst telefoon vernemen of in Nederlandsoh-Indië alles voor de ont vangst in orde was. Op spoedig bericht werd door hem gewacht. Hij deelde den betrokken dienst in Indië mede, dat men dezerzijds niet kon antwoorden op het straks verwachtte bericht, omdat bedde zenders parallel' staan. (W Even 1'aiber werd blijkbaar uit Nedar- De huidebetooging te Batavia. ^™isch-Indië bericht ontvangen dat daar alles voor de ontvangst gereed was en Het persbureau Aneta mieldt ons: onmiddellijk daarop trad de Koningin De nauwe samenwerking tusschen de voor de microfoon. Zij sprak als volgt: Nederlandsch-Lndische en Nederlandsche Telegraaf-Administraties heeft het moge- De Koningin dankt voor het lijk gemaakt, dat de hulde, welke Zater- gebodene. diag op initiatief van het Algemeen Ne- derlandsoh Verbond te Batavia aan de Door den gouverneur^generaal inge- Koningin gebracht is, een aanhankelijk- licht omtrent het voornemen van het oo- heidsdemonstratie werd, waarin het moe- atité, gevormd op voorstel van het Alge- deriamid en de overzeesche gewesten zich aueen Nederlandsch Verbond, eener fees een wijle inniig verbonden hebben) ge- voeld. Het Indische concert werd uitgezonden door de zend'ens P. L. E. op 15.93 meter en P. M. O. op 16.55. De ontvangst had plaats op NOordwijlk-Radio, waar iedere zender dubbel werd ontvangen. De ver sterkerskamer had twee verbindingen, ten eerste een rechtstreeksche, langs speciaal daartoe uitgezochte geleidingen gevoerde, met het Paiieis Het Loo, waar luidspre kers waren opgesteld in den salon, waar zich het Koninklijk gezelschap bevond. Een tweed© verbinding was aangelegd miet den Hiïversumsohen zend'er, waar de KRjO. voor de heruitzending zorgde. De uitzending van de redevoering van die Koningin wals technisch zoodanig ge- sha/iC' Een kuur met Poster s Maag- pillen baat bij de hardnekkig ste gevallen van slechte spijs vertering en verstopping, f 0.65 per flacon in dro gistzaken en apotheken y „Wat bedoel je met „dat"?" „Zich van kant Diakenl" „Wie?" „Snert". Willoughby Braddock trok zijn vol maakt gevouwen zakdoekje uit zijn borst zak en wischte zich het voorhoofd af. „Ja, hoor eens", zeide hij mat. „Zou je me alles nu eens van het begin af ge regeld kunnen vertellen?" Hij luisterde vol belangstelling, toen Claire verslag deed van de gebeurtenissen van dien dag. „Dus Olarenoe is snert?" zeide hij. ja» '„Eln Snert is Clarence?" „Ja, iedereen noemt hem Snert". .Daardoor kwam ik in de war*, zeide de heer Braddock verlicht. ,Dat was de moeilijkheid aldoor. Nu ik hieromtrent ben ingelicht kunnen we de zaak eens na gaan op een kalme, bezonken wijze. Eens kijken, of ik de zaak goed inzie. Je las dien onzin in een krant en begon hein op de proef te stellen, is dat juist?" „Ja en in plaats van te schuimbek ken, werd hij juist ijskoud en verbrak onze verloving". .Juist. Nu, maar dat is nogal eenvou dig. Je hebt nu alleen nog maar een be schaafd mensch noodig, die den kerel apart neemt en hem de feiten voorlegt. Zal ik even hiernaast gaan en eens met hem spreken?" Claire's gezichtje lichtte op, alsof er lampjes achter haar oogen waren aange draaid. „O, als u dat eens doen wou?" „Natuurlijk —dadelijk!" „O, wat bent u toch goed! Het spijt me, dat ik u met die ui gegooid heb, mijnheer Braddock". „Schuld aan beide kanten", zeide de heer Braddock edelmoediglijk. „Huil nu maar niet meer, mijn beste meisje en doe een beetje poeder op je neus en zoo. Bin nen een paar minuten breng ik het jog hier en is het zaakje gezond". Hij' streelde broederlijk over Claire's haar en ging naar de achterdeur. Een paar minuten later hoorden de heer en mevrouw Molloy, die koortsachtig de zitkamer van Mon Repos doorzochten, een verwijderd gebel en keken elkaar verwil derd aan. „De bel van de achterdeur!" zeide Dolly. „Ik heb het je wel gezegd", zeide de heer Molloy somber. „Wat moeten we nu doen?" Maar mevrouw Molloy was niet zoo gauw van haar stuk gebracht. „Nu, ga maar opendoen", zeide ze. „Het is zeker een leverancier met brood of zooiets. Hij denkt natuurlijk dat je het hulpje bent". Lki als hij dat nu niet doet?" antwoord de de heer Molloy wat bitter. „Moet ik hem dan met het hakmes raken. Het schijnt, dat ik de heele bevolking van dit beroerde gat op den kop moet tikken, eer we hiermee gedaan hebben. „Schat, niet zoo gauw boos zijn!" „De Schat heeft er genoeg van", zeide de heer Molloy droevig. 2. Toen hij eindelijk de achterdeur open deed, verwachtte de heer Molloy niet an ders, dan dat hij een leverancier zou zien met een mand aan den arm, maar zijn zenuwen werden er niet door gekalmeerd, toen hij tegenover een onberispelijke ver schijning stond, blijkbaar 'n jongmensch, behoorende tot de nietsdoeners, in een gr|js costuum van onberispelijken snit. Hij staarde den heer Braddock aan. „Zoo!' 'zeide mijnheer Braddock. „Zoo!" zeide Glibber. ,Dent u Snert?" informeerde de afge zant. „Wa-blief?" „Bent u Olarenoe?" Onder gelukkiger omstandigheden zou Glibber deze aantijging verontwaardigd hebben afgewezen; maar nu besloot hij, dat het politieker was om voor alles, voor wie dan ook, door te gaan. „Dat ben ik, vadertje!" zeide hij. De heer Braddock vond het hoogst on aangenaam om vadertje genoemd te wor den, hij maakte echter geen enkele op merking. „Nou, ik kwam maar even aan", zeide hij, „om je te vertellen, dat alles in orde is". Dat was Glibber nu heelemaal niet met hem eens. E'n bovendien snapte hij geen woord van alles, wat zijn wonderlijk be zoek hem mededeelde. Hij kuchte eens luid, om een gesmoord geluid te over stemmen, dat voortgebracht werd door den gebonden Snert, die met een prop in zijn mond naast de keukenkachel gedepo neerd was. „Dat is prachtig", zeide hij. {Woedt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1