KANNEWASSER NederUsclie Middenstandsbank IS ALTIJD GOEDKOOPER DE STOOMWASSCHERIJ „DE LELIE" TE SCHAGEN HELDER WASCHT? SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND. No. 6864. EERSTE BLAD DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderaag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. Dl BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Duitschlands economische toestand.-Turkije en Perzië. - Samenwerking tusschen Turkije en Irak. - De ge spannen toestand in Argentinië. - De onrust in Britsch Indië. In «en te Mühlheim a. d. Ruhr gehou den verkieaingared© verklaarde rijkskan selier, dr. Brüning, naar het W". B. meldt, o. a., clat buitachtanda eoonomiache toe- stand lang niet zoo ongunstig is, als pessi misten het voorstellen. Duitfiohlanid kan bij de daling van de prijzen der grorfdstoffen slechts winnen, daar het een hoog omwikkeld industrie land1 is. De Duitsche handelsbalans wijst de gevolgen van niezen gang van zaken reeds aan. Duitsohland heeft de laatste maanden een uitvoeroverschot gehad, zoo als oat nog niet kon woruen waargenomen. u ue schadevergoeding de laatste maanden niet meer aheen uit de nieuwe leerlingen betaald, maar voor 60 uit het netto uitvoeroverschot. Naar wordt medegedeeld, hebben belde staatslieden gesproken over de betrekkin gen van nabuurschap tusschen hun lan den; zij waren van meening, dat nauwere samenwerking noodzakelijk was. Met name moest, meende men, overeen stemming worden bereikt ten aaniien van de te nemen maaregelen om de orde aan de grens tusschen Turkije en Irak te her stellen, hoe de bedrijvigheid der oproerige elementen moest worden onderdrukt en wat men bij een evenitueelen opstand had te doen. De aan de Turksch-Iraksche grens wo nende Koerden/stammen zijn den laatsten tijd nogal roerig. Men rekent met de mo gelijkheid dat de opstanden der Koerden aan de Turksoh-Perzische grens zich naar Irak zullen verplaatsen. In Argentinië, wij hebben daar in een vorig overzicht al op gewezen, heerscht den laatsten tijd een gespannen toestand. Dinsdag werd zelfs gemeld, dat de presi dent van dezen Zuid-Amerikaanechen staat afgetreden zou zijn. Een bericht, dat intusschen weer tegengesproken is. De revolutie schijnt echter niet ver af meer te zijn en wordt in het land' openlijk be sproken. De huizen in de buurt van de woning van president Irigoyen zijn ge heel met soldaten bezet, terwijl overal in den omtrek machinegeweren staan opge steld. Voor de tegenwoordige crisis worden tweeërlei oorzaken aangegeven, schrijft de „Nw. kott Crt." Oneer den invloed van bolsjewieksche propaganda schijnt een groot ceel van de arbeiders niet meer ge diend van de politiek der radicale partij, ondanks hetgeen zjji voor hen heeft ge daan. De oeoonomische toestand is, gelijk overal elders, ook in Argentinië niet gun stig en herhaaldelijk is het tot stakingen gekomen. De ontevredenheid onder de ar beiders maakt hen ontvankelijker voor roode propaganda. Dan moet er nog een andere oorzaak zijn. De aanhangers van president Iri goyen wenschen inplaats van het parle mentaire stelsel, waarvan hij steeds voor stander is geweest, een meer persoonlijk régime. Omtrent de onrust in Brltsch-lndië wordt gemeld: Sir Tej Bahadur Sapru heeft, volgens een telegram d.d, 2 September uit Bombay, verklaard, dat de vredesonderhandelingen om een einde aan den ongehoorzaamheids- veldtocht te maken nog niet mislukt zijn. Er zal opnieuw over den toestand met Gandhi beraaoslaagd worden. Sapru legde er nadruk op, dlat Gandhi de voornaamste figuur bij de onderhande lingen is en dat het niet tot 'een breuk kan komen, alvorens hij 'het laatste woord zal gtspreken hebben. In een officieele mededeeling van de Engelsche regeering over den toestand aan de Noordwestelijke grens van Indië, wordt gemeld, dat Afgaansclie stammen, die van Kaboel bervel haddei, gekregen op te treden tegen opstandige Kohdamani, niet meer te Dewegen zijn naar bun woon plaatsen terug te keeren ZU blijven aan de Britsch-Indische grens waar zij een voortdurende bedreiging vormen Ook Kaboel wordt weer door opstand'ge stammen bedreigd. en de Japansche staatsraad t.a,v. het Lon- denaahe viootverdrag zich de laatste da gen verscherpt heeft. Dit zou vooral het gevoeg rijin vain het feit, dat de Staatsraad zij» sifwijzende hoiud!ing tegenover bet vlootverdraig handhaaft. De stand van za ken zou op het oogenblik zelfs zoo zijn, dat het aftroden der Japanische regeexlug niet onwaarschijnlijk is. Communistisch complot in Turkije. Professoren gearresteerd. en studenten Op bevel van de autoriteiten zijn giste ren te Angora en Konstantinopel 30 pro fessoren en studenten gearresteerd, die beschuldigd worden een communistisch complot tegen de regeering gesmoed te hebben. Een groote massa pamfletten en communistisch propaganda-materiaal na huiszoekingen in beslag genomen. Uit de gevonden documenten moet ge bleken zijn, dat de samenzweerders in verbinding stonden met de derde inter nationale. Het moet bet uitgebreidste complot ziij,n, dat ooit in Turkije ontdekt is. Ook te Angora zijn eenige verdachte lieden gearresteerd. DE CHAOS IN CHINA. Gemeenschappelijk optreden van Japan en Engeland in China? Van Engelsche zijde worden op het oogenblik pogingen gedaan om te weten te kamen, hoe d© Japansche regeering tegenover de gebeurtenissen in China staat. Het zou in de eerste plaats Enge- iands bedoeling zijn, biji uitbreiding der onlusten in China tot een gemeenschap pelijk optreden imet Japan te komen. Een commissie uit de weermacht heeft getracht, is samenwerking met de glas fabriek te Leerdam en de fabriek van Wiener te Amsterdam, de bedoeling van de hulde in deze vazen tot uiitiiijg te brengen. In den rand van die voetplaat iis de opdracht vervat: „De weermacht aan Hare Majesteit de Koningin, 188081 Augustus - 1930. De driehoekige vorm van den rand duidt op de drie-eenheid der onderdeden van de weermacht, welke wüL getuigien 15 van haar onvergankelijke trouw laan Uwe majesteit. Met de zonnig-igroene kleur van het kristal wordt gedoeld op, de hoop, welke in de weermacht leeft, dat het Uwe ma jesteit mojge zijn gegeven nog langdurig het oppergezag over de weermacht te voeren. De bloemen, waarmede de vazen zijn gevuld, mogen getuigen van de 'groote liefde, welke allen, vam hoog tot laag, in hun hart koesteren voor hun geeerbie- digde vorstin." iDe Koningin heeft hierop niet een kort woord geantwoord, hartelijk dank brem gende voor het schioone en rijke ge schenk en met verzoek haar dank wel te willen overbrengen aan alle deelen -onzer weermacht, welke tot bet geschenk heb ben bijgedragen'. Naar de Avondpost verneemt ligt het in de bedoeling afbeeldingen van de aan Hare Majesteit aangeboden vazen te doen vervaardigen en deize uil te reiken aan /alle onderdeden! onzer weermacht, die hebben bijgedragen om het aanbieden van het geschenk mogelijk te maken. AFTREDEN DER JAPANSCHE REGEERING A.S.? Het verluidt dat het verschil van in zicht tusschen de Japansche regeering waarom Omdat wij zuiver leidingwater gebruiken en prima materialen AANBIEDING GESCHENK DER WEERMACHT AAN H.M. DE KONINGIN. Aangeboden door 50.000 deelnemers, De Koningin heeft Maandagavond ten 9 irre in bet Kouihklijk paleis aan bet Noordeindo die de" "'mie ontvangen, welke baar bet geschenk der weermacht kwam aanbieden ter gelegenheid van den 50en verjaardag der Koningin. De afvaardiging bestond uit luitenant- generaial Insingar, commandant van het veldleger, vice-admiraal Quant, comman dant der marine te Willemsoord en ko lonel Frainkaimp, van de infanterie van het N ederlandsch-Indische leger. Bij' de aanbieding van dit huldeblijk zijn door luitenant-generaal Insingar de volgende woorden tot de Koningin ge richt: Het zij mij: veroorloofd Uwe majesteit onzen eerbiedigen dank te betuigen, dat bet ons vergund is, 'als vertegenwoordi gers van d© zeemacht, van bet leger hier te lande en van het leger in Neder- landsch-Indië, U ter gelegenheid van dit bijzondere jubileumfeest buide te bren gen. De behoefte oirn Uwe majesteit te hul digen kwam geruimen tijd geleden in 'alle gelederen der weermacht naiar voren. D© deelname heeft echter elk© ver wachting overtroffen. Reedis nu hebben zich hiervoor ongeveer 50.000 deelnemers aangemeld en nog steeds neemt dit aan tal toe. Nochtans werd vermeend in uw geedt te handelen, door het aam te bieden hul deblijk eenvoudig te houden. FEUILLETON TELFONEEREN OP DE GROOTE WEGEN. Het platteland uit zijn Isolement De „Telegraaf" schrijft: Wij maakten reeds melding van de plannen, ook hier te lande, om langs de wegen telefoon-hulpposten te vestigen, ten bate van automobilisten, motorrijders, fietsers, eto. de technische commissie, uit de maat schappij te vormen. Wanneer de plannen werkelijkheid worden bet wachten is nog op P.T.T. is men nergens meer geïsoleerd. Om de 6 K.M, vindt men een telefoon, die men gebruiken kan ingeval van panne niet alleen, van ongeluk, maar men kan ten allen tijde met zijn huis, met zijn kantoor, in contact blijven. COMITÉ VAN ECONOMISCH VERWEER UIT DE NEDERL. LANDBOUWORGANISATIES. De Nederlandsche landbouw verzet zich tegen de bultenland sche douanepolltiek. Con tact zal worden gezocht met de Deensche landbouworganisaties Daartoe uitgenoodigd door het Kon. Nederl. Landbouw-comité heeft Dinsdag te Amsterdam het dagelfjksch bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.), onder voorzitterschap van den heer dr. F. E. Posthuma, een vergaderinggehouden met afgevaardigden der centrale landbouworganisaties ter bespreking van de te volgen gedragslijn inzake de moeilijkheden, welke voor den Nederlandschen landbouw ontstaan uit de tegenwoordige handelspolitiek der afnemende landen. In beginsel werd besloten tot de oprich ting van een comité van economisch ver weer, waarin de land- en tuinbouworga nisaties zullen worden uitgenoodigdzitting te nemen. In verband met de ontwikkeling, welke thans de- douane- en verdragspolitiek van Duitsohland ten aanzien van het invoer recht op boter neemt, werd besloten, zich tot de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van buitenlandsche zaken te wenden, teneinde van de regeering te vernemen, of en zoo ja, welke maatregelen zij met het oog op den oogenblikkelijken toestand van plan is te nemen. Intusschen zal contact worden gezocht met de Deensche landbouworganisaties om den door de jongste Duitsch-Flnsche Mr. Charles Jacobs, die met G. baron,0vereenk0mst voor den boteruitvoer van Tindal reeds in September van het vorige beide landen 0nt8tanen toestand te be- jaar met den directeur-generaal van P.T.T. spreken, over dergelijke plannen in onderhande ling trad, heeft ons daaromtrent nader het een en ander medegedeeld. De maatschappij, die men wil stichten om een dergelijken dienst te exploiteeren, stelt zich voor hulptelefoontoestellen te plaatsen langs 10.000 K.M. secundaire en tertiaire wegen K.M. komt een telefoontoestel. Het is een kastje op een paal, welk kastje is afge sloten. Men kan tegen een bepaald bedrag een sleutel huren en dus, practisch ge sproken, overal waar men zich ook be vindt, telefoneeren. HET WEER IN AUGUSTUS. Reoorda Inst. te De Bilt voorloopige be de afgeloopen Het Kon. Ned. Meteor. primaire, publiceert het volgende Om de 5 t richt over het weer in Augustusmaand'. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochten'ditemperatuur normaal. Zij was in de eerste en tweede dekade 1 gTaad te laag, in de derde 2 graden te hoog. De grootste afwijkingen kwamen voor op den Van groot belang is dat dit intercom- 28sten met 6H graad boven, en den 14den Uit het Engelsch door P. G. WODEHOUSE. 56) „Ik bedoel met het meisje, je weet wel, Clara. Ik was een oogenblik geleden in de keuken hier naast en ze huilde haar oogen uit, alleen omdat ze dacht, dat je niets meer om haar gaf". „Dat is te erg", zeide de heer Molloy. „Het schijnt", ging de heer Braddock verder, ,dat ze iets in een courant gelezen heeft, door den een of anderen stommen ezel geschreven, dat ze je genegenheid op de proef moest stellen door met een ande ren vent te flirten. En toen ze dat deed, verbrak jij het engagement. En toen kwam het er op neer, dat ik even hier heen huppelde om je te vertellen, dat ze nog dol op je is en dat ze met dien ande ren vent inaar een grapje maakte, toen ze hem een haarlok zond". „Kom?" zeide de heer Molloy. „Dus nu is het weer in orde, niet waar? „Bij mij wel", zeide de heer Molloy die het hoogst interessant vond klinken en wenschte, dat hij begreep, waarover bet ging. „Nu, dat is dus dat, niet waar?" „Zooals je zegt, vadertje". De heer Braddock zweeg. Hij 6cheen teleurgesteld door een zeker gebrek aan bewogenheid bü den ander. „Ze denkt nu wel, dat je even zult aan- loopen, snap je, om haar in je armen te nemen en zoo". Maar dit was een verwikkeling, die Glibber niet voorzien had. „Ja maar, ik heb hier nog een hoop te deen en ik weet niet, hoe ik kaïn weg komen. Zeg, Luister eens, vadertje, ik zal vanavond wel' even aankomen." „Blij", dat het zaakje voor elkaar is. Het is heusch een aardige imeid." „Bestaat geien betere," zeide de heer Molloy edelmoedig!. „Ik geloof wel, dat ze toentertijd een steen naar mijn hoogen hoed gegooid heeft, miaar och," zeidie de heer Braddook hartelijk. „Laten we heit' verleden maar begraven."' „Dat is het verstandigste,0 zeidé die heer Molloy. Hij deed de deur weer dicht, en na even uitgehijigd te hebben, klom hij: de trappen weer op. „Wie was er?" riep Dolly. „Een gek, die over een meisje kwaim kletsen." „O! Nu ik hen de mooiste slaapkamer aan het doorzoeken. Kijk jij nu nog eens in d'e zitkamer." Glibber keerde op zijn schreden terug en begaf zich naar de zitkamer. Maar bereikte deze niet. Want juist, toen hij den drempel wilde oversohrijden, ging de voordeurbel over. Het wilde Glibber toeschijnen, dat hij nu moer te dragen kreeg, dan men rede lijkerwijze van een mensch verwachten kan. Tenminste, dat inzicht had hij, toen hij rijn moede ledematen naar de deur sleepte. Maar eerst toen hij' de deur open hsd, besefte hij, dat hij rijn noodlot ooder- munaal telefoonverkeer dag en nacht mogelijk zal zijn. titel, men is in de nabij heid van Barneveld op een uur dat het telefoonverkeer aldaar gesloten is. Men zal het nu zoo inrichten dat men auto matisch wordt ingeschakeld met het dichtstbijzijnde kantoor dat wel open is. De kastjes, waarin zich het telefoon toestel bevindt, bevatten ook een verband- kist en een kaart van den omtrek met een straal van 10 K.M. Men vindt er een lijst van garagehouders, wier adres ge geven wordt, staan onder contróle van met 3Vi graad benedien normaal. De ge middelde maximum temperatuur en het KANTOOR DEN HELDER KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten Rekening-Courant schat hadL Want boven op de stoep stond een politie-agent „Verdikkeme!" riep Glibber uit. En1 al miaeten we deri© uitdrukking van hem lakeni, toch gebiedt de eerlijkheid om' toe te stemmen, dait de omstandigheden een dergelijke onverhoedsche uitdrukking wettigden. Hij stond' te staroogen en ijs koude rillingen gingen voortdurend laings zijn ruiggeignaiat ,,'n Avond, mijnheer," zeide de agent. „Mijnheer Shotter?" Glibber begon weer regelmatiger adem te halen. „Dat ben ik," zeide hij heesch. En dit volgde zoo snel, op de niet gerepeteerde personificatie van Sniert Todihunter, dat hij hiet verwezen gevoel kreeg van een aoteur, die eerst! moet opkamen als Kees de knecht, om dadelijk daarna, naar de kleedkamer te hollen en zich te transfor- meeren lïn Graaf George Spélvin, een gast van Lady Hemmingway. De politie-agent zocht in de diepe zak ken van zdjn jas. „Een nieuw© bewoner, mijnheer?'1 „Ja." .Dan zult u zeker wel- graag," zeide de politie-agent, zijn oogen sluitend en met ongelooflijk© snelheid' voortratelend, alsof hij getuigenis aflegde voor de rechtbank, „gebruik maken van de gelegenheid om een liefdadige instelling te steunen, die niet alleen heel verdienstelijk is, maar bovendien bestaat uit mannen, aan wie u, aïs huisbezitter de veiligheid van uw per soon en de rust van uw huis verschuldigd is. De politie," verklaarde de agent en sloeg zijn oogen weer op. Nu was dit niet precies da meening, dia de heer Molloy over het politiecorps had, maar h4j wilde de gevoelens van den man niet kwetsen, door zooiets te zeggen. „Deze liefdadige instelling, waarop ik doel," hervatte de agent, zijn oogen weer sluitend, „is het Politie-Weeshuis, waar voor ik te zamen met vele anderen kaarten1 verkoop voor het jaarljjksohe con cert in de groote concertzaal in Ogilvy- street op den zestienden van deze maand. Kaarten', die in elke hoeveelheid kunnen worden aangekocht, kosten drie gulden, twee gulden, een vijftig, een gulden, vijftig oent of een „kwartje". Hij deed zijn oogen weer open. „Mag ik het genoe gen hebben om u en mevrouw een paar drieguidenskaarten te verkoopen?" „En als ik er dan nog eens bij u op mag aandringen, u Zult geen spijt van uw geld hebben, mijnheer Shoitter. Het is een heel verdienstelijk werk." De laatse spreker was iemand, als gees telijke gekleed, die nergens vandaan was gekomen en nu naast den agent stond, Zijn stem schonk Glibber eenige verlich ting; want toen hij een oogenblik tevoren plotseling een tweede donkere gestalte op de .stoep ontwaardde, scheen bet hem toe, dat de hevige emoties van de laatste uren hem dubbel deden zien „Ik heb toch het genoegen met mijn heer Shotter te spreken," vervolgde de nieuw-aangekomene. Het was een man met een scherp gezicht en doordringende oogen en een ellendig oogenblik leek hifi. volgens Glibber, precies op Sherlock Hol mes. Holmes. „Ik ben hier juist als do minee beroepen en maak nu mij» eerste bezoeken om met mijn gemeenteleden bekend te raken. De heer Cornellus, ma kelaar in huizen, was zoo vriendelijk mij een lijst te geven der namen. Mag ik mij even voorstellen dominee Auibrev Jernirugiham." Er mag, wel gezegd worden, dat de grootste mannen de minste bekendheid gemeten. Deze naam zou Kay Derriok hebben dloen opspringen, maar maakte nret den minsten indruk op Glibber Mol loy Hij las gewoonlijk niet veel; en als hij1 las, dan was het lichte en vooral luohtdigiö Lot uur. „Aangenaam," zeide hij kortaf. »E») hoeveel drie-guldens-kaarten mag ik u en mevrouw verkoopen?" vroeg de politieagent. Zijn eerbied voor het gees telijke kleed had hem gedurende het voorgaandl^ gesprek doen 'zwijgen, maar nu wilde h'ij er toch even op wijzen, dat za ken per dot zaken zijn. „Het is een zeer verdienstelijk ne'k," zeide dominee Auhrey langs Glibber heenscbuivend, niettegenstaande diens wanhopige pogingen om hem den door gang te beletten. „En ik heb vernomen, dat verscheidene zeer bekwame executan ten zullen optreden. Heb ik gelijk of niet, agent?" „Ja mijnheer, 'groot gelijk. In het eer ste gedeelte zal agent Purvis zingen: De Heilige Stad) O neen, Rustig te midden der woedende Baren; agent Juk es zal bekende acteurs imiteeren; inspecteur Oaksott zal goocheltoeren uitvoeren, agent. „Een uitstekend programma, inder daad," zeide de dominee. ,3» ik zal de vergadering lelden." <Wbrdt vervolgd.) A HELDERSCHE COURANT Turkache troepen hebben, volgen» een telegram uit Konstantinopel, Maandag een grooten aanval uitgevoerd op de opstan dige Koerden, die nog steeds een deel van den Ararat bezet houden. Na de onder werping, der Koerden zullen Turksehe en Perzische deskundigen te Ararat bijeen komen om te trachten tot een nieuwe grensregeling tusschen Turkije en Perzië te komen. Turkije en Irak, Tusschen den Turk- schen minister van bultenlandsche zaken en den minister-president van' het Brit- sche mandaatgebied Irak hebben Maandag besprekingen plaats gehad. WEET U AL!! UUl UCil UUUL l

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1