Tweede Blad DE JACHT OP OE VEERTIG SCHEDELS STADSNIEUWS VAN DONDtRDAG 4 SEPTEMBER 1930 Donderdag 28 Sept20.08 uur Vrijdag 29 20.06 Da commies ter gemeentesecretarie, de heer S. Marwitz, ia benoemd tot oom- mi es^redacteur van het Hoogheemraad schap Noord-H ol lia;n ds Noorderkwartier" te Alkmaar. MINISTER DECKERS OP BEZOEK. Gisteren heeft de minister van Defen sie, Dr. Deotoers, een bezoek gebracht aian onze stad. Omi ongeveer half tien kwam Z.Exo., met een auto, hier aan en begtf zich diiredt naiar „Kij'kdhin", waar hij. ie schietoefeningen van het korps lhcbtdoellartillleirie bijwoonde. Deze oefe ningen werden ook gehouden ongeveer bij piaal 8, op het strand, waar de imiinister ook heenging. Gisterenmiddag lis de minister vertrok ken naar Enkhuizen, waar hij een be- zoei zou brengen aan de Zuiderzee-ten.- toorstelMng. DB A.S OPENING DER ZEEVAART SCHOOL. A.V.R.O. ACTIECOMITÉ. Hst Comité verzocht ons de aandacht te "vestigen op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende bet verloer per autobus naar de protestmee ting op Zaterdag 6 September a.a te 3.8 uur op Hoiutrust in Den Haag. li SEPTEMBER-DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM. Gaarne vestigen wij. de aandacht op de op .4 September a.s. te Amsterdam te houlen demonstratie uitgaande van de S.EA.P. en den H.B.B. Op Donderdag 4 en 11 September zulten, ter voorberei- dixg en propiageering hiervoor, rondgan- ger door de stad worden gemaakt Ver- trac vain het Stationsplein op Donderdag 4 5©plL, 'dies avonds ongeveer half acht. 5e volgende route zal worden genomen: Kdzerstraat, Gravendwarsstraat, Scha. geostraat, Sluisdijkstraat, Brakkeveld- w(g, Anemonenstraat, Tuinstraat, Lelie- sbaiat, Dahlia,straat, Bmkkeveldweg Fa- bieksigraoht, Jan in 't Veltstraat, Gas- sfaat, Dahlinstroat. Brakkeveldweg, Fa- ht Stationsplein. ONS NIEUWE FEUILLETON. De lezer zal waarschijnlijk verrast zijn en wij, hopen natuurlijk, dat het een aangename verrassing zij! met het i ie uwe feuilleton, waarmede wij' heden aanvangen, terwijl het oude nog niet uit s. De reden hiervan is, dat wij, heden vederom .aanvangen met een groot© re- damecampiagne in den omtrek. Wij' wil len nu onze nieuwe dbonné's de gel'egen- ïeid geven het feuilleton in zijn geheel kunnen volgen en publiceeren het laiarom thans reeds. „Die Jacht op de fOPtrtd'g; iSiohedels" is e>©n spannend en ivontuiurlijk verhaal, dat, naar wij hopen, uize nieuwe en oude lezers aangenaam tal bezighouden. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de j.1. Zondag ge houden speldjeisdag, ten bate van „Her wonnen Levenskracht" bedroeg 869.99®. KERK EN VREDE. Naar wij vernemen houdt de plaatse lijke afdeeling van de Vereen. „Kerk en Vrede" op Vrijdag 5 Sept. a.s., om half 9 in Casino een openbare protestvergade ring tegen de vlootuitbreiding. Men zie de advertentie in dit nummer. DE MIJNENVEGERS TE PORT SAID. 31 Aug. zijn de sleepbooten „Vlaan deren" en „Friesland" van het bureau Wijsmüller, met de mijnenvegers, die op 6 Augustus van hier vertrokken zijn, overeenkomstig de verwachting, te Port Sai'd aangekomen. AANBESTEDING. Door de Directie van 's Rijkswerf is Dinsdag aanbesteed het verrichten van onderhoudswerken aan de gebouwen be- hoorende tot de Rijkswerf te Willems oord. Ingeschreven was door de volgende firma's: C. Bot 9590, K. Duinker F8900, Minneboo Weiboom 8390, M. O. van der Plas 8290, W. A. Ran 7990, G, Groot 7965, J. P. van Os 7850, Geprs. van Pelt 7800, Gebrs. Smit 7770, H. Riemers 7735, firma Stada Zoon, IJmuiden 7710, firma Sterrenburg Boerdijk 7345, C. Goes 7220. Verder werd aanbesteed het verrichten van lood-, zink- en leidekkerswerkzaam- heden aan eenige gebouwen, behoorende tot de Rijkswerf te Willemsoord. Hier voor was als volgt ingeschreven:A. J. Fey 4900, D. A. Lavell 4600, M. Koorn 4500, M. J. Zoetelief 4244, C. Buis 4010.03, firma G. J. de Jongh 3990, J. F. Schellinger 3942, C. J. Westerbaan 3940, Jn. Geervliet 3735, K. J. Zomer 8600, P. II. van Leeuwen, Zwijndrecht 8332. Over de gunning wordt nader beslist. VEREENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Men schrijft ons: Den 2en September 1930 werd een de putatie van bovengenoemde vereeniging idoor Z.E. den minister van defensie in audiëntie ontvangen. De belangen der oud-gep emsicnneerden werden besproken. Het resultaat was: Wat betreft verhooging der gratifica tiën van wediuiwen van hen, die vóór 1909 werden ontslagen, alsook het eventueel i toekennen van een extra verhooging, op het pensioen aan militairen vain zee- en landmacht, voor de jaren door dezen in de tropen doorgebracht, moelst worden afgewacht wat de begrooting van ma rine, die binnenkort aan de orde zou ko men, betreffende die aangelegenheden zou mededeelen. Verandering te brengen In de toesla gen op het pensioen lag, daar deze rege ling pas sedert 1 September j.1. in wer king wias getreden, voorloopi;g althans niet in de bedoeling der regeering. DE GROOTE RUSSISCHE REVUE „KARUSSEL". 9, 10 en 11 September a^. in Casino. Twee tooneeltjeg uit deze revue. Tip-Toppen (3X4 c.M.) per 1/1 dor. en Cabinetfoto f 1.— Fotokaarten per y2 dor. en Salonfoto f2.f2.50 en f4. ATELIER EISELIN (Maandags en Donderdags gesloten). rangs-voorstelling betreft, zijn de prijzen uiterst laag. Wij verwijzen hiervoor naar de advertenties, waarin ook bizonder- heden omtrent plaatsbespreking e.d. wor den vermeld. EEN NIEUWE MEUBELZAAK. In het penceel Sluisdijkstraat 51 heeft d'e heer Joh. Franke, vroeger jarenlang in dienst der Fa Klopper, doch nu door vertrek vain deze firma genoodzaakt nalar iets anders ©|m te zien, een nieuwe meu belzaak geopend. Het perceel, dat vroeger een woonhuis was, is dloor de Fa. Gefbr. vian Pelt om gebouwd tot een vrij, ruimten winkel, waar da goederen van den heer Frank© smaak vol zijn uitgestald. Het lis niet zijn bedloe- lilnigj geweest er zoo veel mogelijk in te brengen, doch bijl elkaar passend© mien- belen goed overzichtelijk ten toon te stel len. Akte artikelen zijin van eerste kwali teit, hetgeen men reeds hij1 een epper- vilalkkigen blik. ziet. De tapijten en kleed jes zijn ook keurig. Al het meubelimaker®- werk wordt door den heer Franke per soonlijk uitgevoerd. Het schilderwerk is uitgevoerd door de Fa. SchoonevteM,, terwijl' de heer Hart den élertrischen aanleg verzorgd®'- Zooals we reeds zeiden, maakt de zaak een goieden indruk en wij wenschen den heer Franke veel succes. DE HOLLYWOOD-REVUE IN „DE WITTE". VEREENIGING VAN REINIGINGSDIENSTEN. Jaarvergadering In Den Helder. Op 10 en 11 September. Op den lOen en Hen September a.s. zal de 22e jaarvergadering van de Neder- landsche Vereeniging van Reinigings directeuren worden gehouden in onze ge meente. Per autobus zal de bezichtiging van de inrichtingen van den Reinigingsdienst geschieden. Door het Gemeentebestuur zullen de leden officieel worden ontvangen ten Stadhuize. Op de openbare vergadering, welke wordt voorgezeten door den Voorzitter der vereeniging Dr. Ir. M. F. de Bruyne, di recteur van den gemeentelijken vervoer en reinigingsdienst te Rotterdam, zal worden behandeld: feuilleton OHE LURE OF THTJNDKR ISLAND). Uit het Engelsch door 1) LEO WAJLMSLEY. HOOFDSTUK I. Met een lijdigen slag gooide ik de deur van -het Vhite Hart Residential Hotel achter me n 't slot, hing mijn doorweek ten hoed fan den volgeladen porte-man- teau op ei sjokte, uit mijn humeur, de draaitrap jaar de eerste verdieping, waar miin kame* zich bevond, op. Eenmaal bin nen mijh der eigen muren, legde ik mijn neer op bet schelknopje, en hield mijn nger o> het schelknopje, tot Pbwbe, de Vordigs® en spichtigste jonkvrouw van den stodoek en bezem, die iemand zich kan voostellen, na, warempel! even kloppei, de kamer binnen kwam. f „Hief heit-u het warme water, meheer kondifde ze aan, op een manier, die me aan em aanspreker, die voor den vijttig- sten teer het overlijden van den een of andei meldt, deed denken, „en hier binne twee brieven en de rekening d;e de juf frouw gezegd het, dat ik u most geven. Andii's nog iets noodig, meheer?" ..Tee, dank je", gaf ik ten antwoord. Morgenochtend acht uur en 't ontbijt zooals gewoonlijkWat'een weertje, hè". „Ja, krimmeneel. Regen en wind weertje om in je bed te kruipen". De laat ste woorden waren een soort van gemom pel, waarvan de beteekenis zich alleen liet raden, dat vanachter de deur, die ze, zoo als gewoonlijk liet aanstaan, tot me kwam. Meteen daarop hoorde ik haar de trap afstoffen. Ziezoo, die avondvisite hadden we weer gehad. Ik deed de deur achter haar dicht en keek naar de twee brieven. De reke ning kon wachten, die zag ik niet voor den eersten keer. Met een gevoel van: vooruit maarl ritste ik de bovenste en veloppe, met het postmerk „Whiteport" en het bekende handschrift van mijn vader, open. Beste Dennis, I Langzamerhand zal het toch wel tot je beginnen door te dringen, dat de term: „ouder en wijzer" niet alleen maar een j bedenksel van ouderen van dagen is. Of- Maar alle gekheid op 'n stokje. Heusch, kerel, ik kan je enthousiasme over je plan: 't filmen van wilde dieren van uit een vliegmachine, niet deelen. En ik kan me best begrijpen, dat de zakenmenschen, die je bovengenoemd plan voorgelegd hebt, er nogal sceptisch tegenover ston den. Ik geef toe, dat 't mislukken van je andere plannen, onder andere dien vlieg tocht van Londen naar Kaapstad, aan om standigheden, waaraan jü niets doen kon, te wijten is. Ik vond 't ook niet erg, dat ik daarbij, nu ja, laten we 't bedrag maar niet noemen, heb laten zitten. Maar daar om gaat het toch maar niet aan, om nu weer een nieuwen „krachttoer" zooals jij 't noemt te financieren. En evenmin kan ik je een vaste maandelilksche toelage geven. Je weet toch evengoed als ik, dat onze firma een van de weinige is, die zich gedurende den oorlog niet rijk genu ja, je weet wel!heeft. Me dunkt, dat 't leven van de laatste zes jaar wel langzamerhand een behoefte aan minder avontuurlijke, aan stabielere dingen in je wakker geroepen moet heb ben. Den eersten September wordt je acht- en-twintig! Vindt je niet, dat 't tijd wordt om aan een beroep-kiezen te gaan denken? Want die vliegerij van je noem je toch zeker geen berdepi Gebruik ter wille van je zelf en mij, je gezond verstand. By dezen herhaal ik nog eens mijn aanbod, 't Beteekent, dat je toekomst, -je financieele toekomst in de eerste plaats, verzekerd is. En als je je dan nog voor politiek ging interesseeren je zoudt niet de eerste Cleveland zijn dan was mijn liefste wensch vervuld! En dan nog dit heb je al trouwplan nen? Toevallig sprak ik gisteren Marga- ret Stoneham. Dat zou nog eens een goede vrouw voor je zijn! Maar neen, nu ga ik buiten mijn boekje: in gevoels-aan- gelegenheden moet je je eigen zin vol gen. Maar zij mag je graag, dat wil ik je dan toch nog even zeggen. Denk er nog eens over, Dennis en laat me, zoo mogelijk, per keerende post je antwoord weten. Zooals je wel al gezien zult hebben, doe ik je hierbij een cheque toekomen, 't Bedrag is niet groot, maar allicht ben je voor het oogenblik er mee geholpen. Vader. „Een goeie, beste vent, die ouwe heer", dacht ik, „maar ik geloof, dat 't nooit tot hem door zal dringen, dat hij en ik ver- j schillende goden dienen, dat vrijheid, dat 1 een keer je longen vol koele, zilte zeelucht me meer waard is dan het kraken van nieuw bankpapier, dan succes in zaken! Stel je voor, deelgenoot worden van de uiterst solide firma John Oleveland Ltd., met het vooruitzicht op, financieel althans, een onbezorgde toekomst, me uitdossen in een conventioneel donker-blauw colbert- pak met als eenige variatie zoo nu en dan jaquet of smoking-, de verpersoonlijkte eerbiedwaardigheid worden, me interes seeren voor politiek, met Margaret Stone ham trouwen! Neen, dan nog liever....!" Ik legde de cheque in mijn portefeuille wat een zorgvuldige behandeling van geldwaardige papieren betreft, heb ik nog wel iets1 van mijn vader overgenomen draaide den brief in quaestie in mekaar, stak mijn sigaret ermee op en greep het tweede epistel, met de volle overtuiging een reeks niet zeer aangename mededee- lingen van een van mijn schuldeisehers onder oogen te zullen krijgen. Maar een blik op den inhoud een kort getypt briefje, zelfs de onderteekening was ge typt, deed rne begrijpen, dat mijn pose van man, die allerlei onaangenaamheden gelaten draagt, dezen keer overbodig ge weest was. Met een hart dat bonsde van opwinding vloog ik de paar regels door. 242 Cavendish Square W. Geachte Heer, Bij dezen verzoek ik u beleefd, deze week, 't liefst 's avonds tussohen acht en negen, eens bij mij te komen. Tevens meld ik u, mede als excuus voor mijn ge typte onderteekening, dat ik volslagen blind ben Met de meeste hoogachting Wallace Flint. M. D. Van de paar minuten, die op het lezen van den brief volgden, kan ik geen nauw keurige beschrijving geven. Ik herinner me, vaag, nog iets van een race de be reids vermelde wenteltrap af, van een spurt dwars de straat over, op een ge geven moment tusschen een taxi en een rijtje fietsen door, van een record-sprong, die me op de treeplank van een bus deed belanden. En 't is me niet kwalijk te nemen, dat mijn herinneringen vaag zijn. Het tempo, waarin ik dien avond indruk ken in me moest opnemen, excuseert alle vaagheid. De meeste menschen hebben den groe ten wedstrijd voor vliegtuigen van Lon den naar Kaapstad en het naar omlaag storten, vlak biji Luxer, van de Soott- Hemery, dat een van de vele sensationeele incidenten ervan was, waarschijnlijk al lang vergeten. Ik doe nog steeds mijn best om 't ook te vergeten, want ik had al mijn geld, tot mijn laatsten penning toe, in die onderneming gestoken en tot op 't oogen blik van het ongeluk waren we de machi ne, die naderhand met den prijs ging strij ken twee dagen voor. Bij wijze van troost bood mijn vader, wien ik te zijner eere moet - nageven, dat hij het verlies van eenige duizenden stoïcijns droeg me een baantje op het kantoor - de bereids genoemde firma John Cleveland Ltd. aan en uit een soort van wanhoop accep teerde ik en werd voor den duur van eeni ge maanden zakenman. éWordt vervolgd) s-ssw Licht op vcor alle voertuigen: Zomertijd. Naar wij vernemen zaïl Dinsdag a.a, des middags 12 uur, de officieel© open stelling der Zeevaartschool plaats heb ben». Wij drukken hieronder een tweetal scenes af uit de fraaie Russische revue, die de volgende week hier gedurende een drietal avonden zal worden vertoond. De scenes stellen voor een tooneelt jeuit de Oekrajiene en het buitengewoon-goede danspaar Poplawskaja en Taneef. De Russische balletten'zijn terecht beroemd. Omtrent deze beide dansers wordt gezegd, dat zij dansen met een bewonderenswaardige virtuositeit. Twee van hun balletten, „Jacht naar Liefde" en „Krijgsdans" zijn van een waarlijk verbluffende expressi viteit. Het Kunstler-thcater werkt met eigen decors, zooals tronwens het kiekje doet zien, en eigen orkest. In totaal zijn er 25 medewerkenden, terwijl 14afwisselende kleurrijke tafereelen worden vertoond. Het „Dagblad" van IJmuiden noemt het ?,het beste van het beste". „Deze Russen geven echte, oude Russische volks- en tooneelkunst", aldus zegt het blad. „Zwaarmoedige liederen, razenden dans, opjubelende vroolijkheid brengen zij in kunstvolle uitbeelding. Deze Russen zijn zeer goede tooneelspelers en zangers van het oud-Russische theater, die aan de vroegere keizerlijke opera en hetMos- kouer operette-theater en andere bekende theathers verbonden waren." Wij kunnen hieraan toevoegen, dat weliswaarin het Russisch wordt gezongen, doch dat een vertolking en een korte inhoud van elk tafereel en elk lied zal worden gegeven, waardoor het mogelijk is de beteekenis ervan te begrijpen. Vooral de steinkwaliteit van den bas Mariachez van de opera te Petrograd wordt geroemd. Ondanks het feit, dat het hier een eerste Blijkens de advertenties zal van Vrijdag tot en met Maandag a.s. In de Witte Bioscoop een ver tooning worden gegeven van de beroemde Holly- wood-revue. Wij laten hier eenige recensies vol gen: „Haagsche Courant": Er zullen pluimen gesto ken worden op de hoeden van de menschen. die dit moois tot stand wisten te brengen, dit schouw spel vol lijn en rhythme, De Amerikanen hebben een groote overwinning behaald op he,t veld van de geluidsfilm-industrie, door het brengen van deze film. „Het Vaderland": Er zijn uitmuntende momen ten in. Ondanks het daverend lachsucces Is het „I am the Queen" van Marie Dressler een brokje drama, zoo goed en zoo sterk, als Ik in geen jaren een gezien heb en er is meer, wat buitengewoon te bewonderen valt. „Haagsche Volk": Gij kunt volop genieten van het beste wat op revuegebled geleverd kan worden. „Het Algemeen Handelsblad": de grootst- opgezette, meest pompeus gemonteerde van allt revuefilms, die wij tot nog toe zagen. De slachtoffers van het vliegongeluk. Van links naar rechts: korp.-schrijver Riksman en luit. ter zee 2e kl. Roldanus, die beiden om het leven kwamen. Geheel rechts off.-vlieger Goedhart, die licht gewond werd. I schoon toen ik Sir Henry vanmorgen ver telde, dat ik aangeboden had je als jong- sten vennoot in de zaak op te nemen, vroeg hij me, of ik niet goed zou doen een maand rust te nemen. En toen ik hem zei, dat jij geweigerd hadt, vroeg hij' me, niet bepaald complimenteus, of in onze familie krankzinnigheid erfelijk was.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5