wanneer er een oorlog kwam, zij niet mee zouden doen, ten allen tijde wilden zij royale staatsburgers wezen, maar men kon in den oorlog niet op ze rekenen en het zijn deze mensehen geweest, die het chris tendom ondanks smaad en gevangenis in practijk hebben gebracht. Een Engeisch (of Amerikaanflch) predi kant heelt eens in den oorlog gezegd: Hebt uw medemenschen lief, maai- de Duiteuhers niet, want dat zijn beesten. De Quakers echter bezochten de concentratie kampen waar de Duitechers waren opge sloten. De kwestie van tweeërlei christendom la er niet een van heden, muar is, veel ouder. De H. Maximlliiaani werd gedood omdat hij den dienst geweigerd had en zoodoend© het christendom in practijk bracht Spr. haalt thans woorden aan van Eras inus en Huyzinga. Spr. meent wel aangetoond te hebben, dat we vanuit het christendom tot een wettig protest tegen bewapening komen. Van het volk moet een groot© zedelijke kracht uitgaan, omdat ©r anders niets terecht komt van de vlootverdragen. Spreekt nu uw geestelijke 'kracht uit, want de militairen ca diplomaten bederven, hot, zoo zijn het deze personen, die alle goede gedachten naar beneden trappen, zoodat ze door kunieni gaan met bewapenen. Men moet de geestelijke kracht overbrengen op de diplomaten en ze wijzen hoe het moet. Lloyd George ziet den toestand somber in en doet een beroep op het zedelijk over- tuigingshftSftf van1 het christendom. Go moet niet denken, dat nu we den Volkenbond Ihebbon, dat alles nu wel zal gaan. Wanneer we het maar laten gaan, wordt dat een besmettingshaard van het militarisme. Laatst kwam een afgevaardigd© ven China met het voorstel de conscriptie in ternationaal af te schaffen. Dit voorstel is gekelderd, waarop, China zich Jw*t recht voorbehield om een cauüoriptie in ts voe ren. Kijk eeua naar het oude China, hoe dat geweldige rijk zich ongeveer 4000 jaar zonder een militaire macht van beteekenis wist te handhaven en zie nu wat de buiten- landsche bewapening er van gemaakt heeft. Spr. haalt hier woorden aan van Lao Tze en De Ligt. De groote zeemogendheden kwamen te Londen bijeen voor vlootbeperfcing en nu neemt ons land een minderwaardige hou ding aan, die tegen alle vredesgedachten ingaat. Spr. pleit warm voor het teekenen van het petitionnement en spreekt zijn vast vertrouwen in het christendom uit. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkemlèn gebruik gemaakt. De heer Marhma maakt een opmerking over de twee soorten lijsten waarop getee- kend kan worden. Z. i. verdient de lijst van het. grootste lichaam dal. werkzaam, is de voorkeur, anders zou ei wel eens op alle twee de lijsten geteekend 'kunnen worden. Ds. Van der Poel antwoordt, dat som mige menschen liever Met teekenen op de lijst van de een of andere politieke party. Wèl kan het zoo geregeld worden, dat ze èf op de eene öi op de andere lijst tee kenen. De heer Loman bespreekt internationale en nationale ontwapening. Zou het offer niet te groot worden om wat brakkig ka pitaal in Rotterdam te verdedigen, als b.v. België in ons land binnenviel. Ds. Smidts antwoordt, 'dat Kerk en Vrede den strijd aanbindt tegen elke oor logstoerusting. De heer De Vries had gedacht in een vergadering van fatsoenlijke menschen te komen, doch het is hem gebleken, dat dit niet zoo is, want by de deur stond een heel cordon met witte tressen, die hem de overtuiging schonken, dat het gezelschap nu niet bepaald al te best was. Wat we gehoord1 hebben heeft ons echter de over- tuiging gegeven, dat de menschen, die buiten de deur gebleven, zyn, ongelijk heb ben gehad. De heer Van der Linden vraagt inlich tingen omtrent persoonlijke dienstweige ring en het werkzaam zyn in militaire be drijven. Dit is eem teer punt. Ieder moet hier de verantwoordeiykhedd van zym eigen besluit dragen. Persoonlijk heeft Ds. Smidts voor de dienstweigeraars respect. Hij zal echter nooit iemand noch het een noch het ander in deze zaak raden, de verantwoordelijk heid zou te groot zyn. Een ieder moet dit voor zichzelf weten. Ds. Van der Poel dankte tenslotte den spreker voor zijn rede.-Verder wijdde hy uog uit over den stryd dien wij tegen het militarisme hebben te voeren. De moderne oorlog is een demon waartegen we met alle wapenen moeten strijden. Onze gees telijke kracht richten op dat eene doel: „YV ij willen den vrede". Hier is geen woord geuit dat tegen de regeering gaat, maar dat men de soldaten verbiedt 'hier te komen, dat teekent toch wel iets; wat dat is behoef ik u zeker niet te zeggen, wy zijn geien gevaariyke menschen, wij willen den vrede, de welvaart, zooveel mogelijk geluk, voor zooveel mogelijk menschen. De weg zal heel lang zijn; de weg, dien Christus ons gewezen heeft, van zacht moedigheid en liefde enj van de weer loosheid. Met eveneens een warme opwekking om het petitionnement te teekenen eindict Da. Van der Poel. TIV OLI-THE ATER. Een nieuw systeem sprekende film. De Movietone. Thans is Let ongeveer dertig jaren terug, dat de gebroeders Lumiere te Parijs de wereld in verbazing braoh- ten door het vertoonen van hun eerste films. Zeer, zeer primitief waren deze. De film duurde ongeveer een minuut en dan draalde het programma opnieuw. Met reuzenschreden heeft de film zich sindsdien ontwikkeld. Men speculeerde op de sensatiezucht, om niet te zeggen wellust van het publiek, om ze tot kijken te krygen, en hiervan ondervindt de bioscoop nog heden ten dage moeiiyk- heden. Alles, wat nu op het witte doek komt, is natuuriyk ook nog niet heele- maal goed, doch zoo erg als vroeger ls -het thans niet meer en nu heeft men heele reeksen van werkeiyk zeer goede films, die door iedereen gezien mogen worden. Laat ons slechts hier en daar een greep doen. De Heilige Berg was een film, waarin een praohtlg gegeven in schitterende natuuropnamen was ver werkt. De films met Janet Gaynor en Charles Farrel kunnen door de nauwste heugel. Een film als Sorrell on Zn. ont roerde velen en zoo zouden wy door kun nen gaan. Maar om op den vooruitgang van de film terug te komen. De films zelf wer den grooter. Van do oude film, die vroe ger in een oogwenk was afgedraaid, ls men nu tot de groote zes- of tien-acters gekomen. Een groot gemis?? bleef echter nog, de film was stom. Nu waren er wei acteurs, zooals Jannlngs enz., waarby men dit gemis niet behoefde te betreuren, dooh over het algemeen was dit iets, waarover men viel. Het is dus te begrij pen, dat de kopstukken uit de techniek er naar streefden dit euvel op te heffen. Thans is men er m geslaagd de men- scheiyke stem op twee manieren by de film weer -te geven, n.L door middel van gramofoonplaten en door een fllmband- systeem Het eerste systeem hebben u Ij reeds eerder besproken en onze lezers hebben het nu ook al tallooze malen ln onze piaatseiyke bioscopen kunnen be luisteren. Over het algemeen luidt het oordeel gunstig over deze „talkie". Thans heeft de heer Van Twisk, de directeur van het Tivoli Theater, ook het bandsysteem in onze stad geïntroduceerd. Zonder in uitvoerige technische uit eenzettingen te kunnen en willen ireden, geven wij hier een korte beschrijving van dit systeem. Op den filmband zelf is een strook, waarop zich, nntuurltjk voo? het oog onzichtbare, verdikkingeu ett verdunningen bevinden. De LUu wordt gewoon in het apparaat gedaan, doch onderweg langs een opening ge leid, waardoor een electrlsch lampje schynt. De film moet hier zeer nauwkeu rig met een vergrootglas langs worden geleid, daar de geringste afwijking, zelfs van 1/10 millimeter, het geluid beinvloed. Een fel stralenbundeltje valt dus door de opening op den geluidsband, zoodat door de verdikkingen en verdunningen meer ol minder iicht doorgaat. Dit licht doet zqn werking gevoelen op een foto-elec- trischen cel, die hierdoor geluid gaat voortbrengen. In verschillende ingewik kelde electrische apparaten wordt nu het geluid versterkt totdat het door de luid sprekers in de zaal wordit geworpen. Ter vergelijking werd eerst voor ons een film volgens het plaatsysteem en ver volgens een met het bandsysteem afge draaid'. Hoewel het toestel pas geplaatst i3 en er dus nog eenigszins gcCxpyilii.én- teerd moest worden, konden wy al dade lijk het groote verschil in geluid waar nemen, een verschil dat ln het voordeel van het bandsysteem uitvalt. De muziek by het platensysteem klinkt nog wat hol, doch by het bandsysteem is het geluid veel natuuriyker. By de film „Haitang" kwam het niet zoo goed tot zyn recht, doch by een opvoering van een revue was het geluid prachtig. Het geluid is veel fyner, terwyi ook het gesproken woord zeer duidehjk overkomt. Alle ge luiden, het tikken aan een schrijfmachi ne, het blaffen van een hond, alles was even duideiyk. By het pianospelen is het alsof het instrument op het tooneel zelf staat opgesteld. Hoewel mechanische muziek waar- schyniyk wel nooit zal halen by die, die voortgebracht wordt door muzikanten, gelooven wij tooh, dat deze muziek een gTootc toekomst voor de bioscoop heeft. Immers, ziet mem een goede film, dan let men bewust niet op de muziek, tenzy deze natuuriyk slecht ia Wanneer men opgaat in een film, zal men ongetwyfeld door een dissonant in de muziek worden gestoord, ook al heeft men heelemaal geen aandacht geschonken aan het mu ziekstuk dat er werd gespeeld. O.L ligt hier een goed arbeidsveld voor speciale filmmuziek, waarvan wy reeds eenige proeven hebben gehoord. 0.a. de machi nekamer-scène in de film „Potemkin", gecomponeerd door Edmund Meisel. Daar bij het vervaardigen der films natuuriyk betere artisten muziek maken dan in een bioscoop (de groote theaters natuuriyk uitgezonderd) zal de begelei ding van oen film waarby de muziek ge leverd wordt door platen en filmband, beter zyn dan met een bioscoop-orkest. (Wy bedoelen hier natuuriyk de illustra tie, d.i. dat men by een opname in een kerk geen, marsch moet gaan spelen). Voor de vooruitgang van de film opent de bandfilm groote perspectieven. Wy zyn benieuwd wat er zoo allemaal komen zal. Dat het veel en goed zal we zen, dat staat voor ons vast. RUSSISCH KUNSTENAARSTHEATER JLARUSSEL". Over heit gezelschap Russische artis ten, dat hier Dinsdag, Woensdag on Don derdag optreedt, schrijft de „Apeldoora- sche Ort.van Woenedajg, waar het ge zelschap deze week ls opgetreden, o.m.: Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulation Indéfrisable Ondulation Marcel NUTSiSPAARBANK. JaarversliDg over 1929. Aan het jaarverslag van de Nutsspaar- bank, over 1929, js het volgende ontleend: In het iifgeloopep. jaar waren de resul taten van ons spaarbankuedrijf buitenge woon gunstig. Het aantal spaarders steeg met ruim 1100, terwyi het tegoed der spaanders met bijna een half milLioen guldien vooruitging. Het Is wel verheugend te zien, dat het aantal spaarden» en het aan hen verschul digd bedrag gedurende de laatste jaren in steeds sneller tempo toenemen: in 1926 was het aantal spaarders 985 en hun tegoed 471.480.12; in 1927: 1487 en hun tegoed 707.820.50;. in 1928: 2520 en hun tegoed 1.074.056.86; ln 1929; 8655 en hun tegoed 1.584.678.88. Intuswchen ls by het verschijnen van dit verslag het aantal spaarders tot 4400 ge stegen. Deze cijfers toonen ongetwijfeld een srooto bloei van ons bedrijf. Dat zoovelen den weg naar onze Spaarbènk hebben ge vonden is het gevolg dat het doel en werk wijze der Nutsspaarbenk iae©r en meer hekend geraken. De sterke vooruitgang is verder té danken aan de afdoend© waar borgen van soliditeit, bevredigende rente vergoeding welke reeds daags na inleg in gaat, gemakkelijk en vlot betalings systeem, Ln het byzonder ten aanzien van terugbetalingen en ruime openstelling van het kantoor. Ook de vele falidie'ten wel ke de Spaarbank aan haar inleggers ver leent, zooals het sparen met behulp van spaarbusjes, het verleenen van bemidde ling voor het ontvangen van delegaties, pensioenen, etc., zoomede voor het beta len van belastingen, hebben daartoe by- gedragen. WINKELNIEUWR Heden heeft de heer R. Planjé, in Sluisdijkstraat 86, een winkei geopend in groenten, aardappelen, fruit, vruchten op water en diverse verfrisschende dranken. Voorheen dreef wyien de heer Rotgans bi hetzelfde perceel een gelijksoortige winkel en de buurtbewoners hebben den laatsten tyd het gemak van „even naar den groentenboer óm inkoopen te doen" moeten missen. Zy zullen het dus zeker weten te waardeeren dat de zaak nu weer door een nieuwen eigenaar her opend ls. Het inwendige ls flink onderhanden ge nomen en ziet er keurig uit. Schoon en ïrisch is de uitstalling, die tot koopen lokt De heer Planjé zal zeker niet over be zoek hebben te klagen, wat wy hem gaar ne toewenschen. HEROPENING KRUIDENIERS WINKEL ALG. OOÖP, SPOORSTRAAT Biyikens een in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie van de Algemeen© Coöperatie „Hélder" U.A, Koningstraat 79, wordt haar filiaal van de Kniideniersafdeeliinig, Koningstraat 7, Zaterdagmiddag 4 uur heropend. De etalagekasten werden vergreet, een meer-aan de eischen des tjjds beantwoor dende verlichting werd aangebracht, kort om! een grondige verbouwing van dezen winkel vond plaats, waardoor aan alle redelijke eischen welke meu aan relniwiid en hygiëne stellen mag, voldaan werd. Wy kunnen onze lezeressen en lezers aanraden eens een kijkje te gaan nemen, want de imiet groote ziorg en smaak ge arrangeerde etalage'», welke natuuriyk, zooals steeds in hot toeken staan van de ,TIAlvA"^artikeieni, rijn zulks ton volle waard. BATTERIJ VEJCHMARKT. Als kustverdedlglngswerk. Sedert eenigen tyd is men bezig met het afgraven van batterij Visehmarkt, aan het einde der Langestraat Het werk heeft vooral de laatste dagen flinke vor deringen gemaakt en de wandelaars zul len zich waarschijnlijk reeds afgevraagd hebben of dit verkeersobstakel geheel zal verdwijnen. Laat ons dadelijk zeggen, dat dit niet het geval1 zal zyn. De batteriji, die in benauwde tijden, met de andere ves tingwerken; een deel van onze hoop was, welke vyiand zou een zoo geweldig ver dedigingswerk kunnen nemen zal zich nu toeleggen op een vreedzamer, doch niet minder zworen stryd, n.1. de strijd met de zee. Visehmarkt wordt een kust verdedlglngswerk. t De rij'wieg zal bij de lafgrarving niet veel gebaat zyn en slechts 50 e.M. breeder worden. Bet uitzicht echter zal' belang rijk verbeteren, zoodat het .gevaar bij deze bocht ook vrij wat geringer wordt. Doven een glooiing van zulienbasalt, tor breedte van 6 mieter, zal een kleibeklëie- ding koimieni De kop van de batterij' zal ruim twee meter worden verlaagd, zoo dat de groene bult waaracnjjnlljk niet mieer van do trap by het postkantoor af gezien 'kan worden. Het werk wordt uitgevoerd voor reke ning van Waterstaat, door de firma U. v. Meeckeren, te HindétLoopen, en1 moot 18 November klaar zijn. EEiy ONGEVAL. Gisterenmorgen omstreeks half tien had een werkman, werkzaam bij de nieuw bouw aan den Singel, hoek Krugerstraat, hiet ongeluk van een steiger te vallen. Een dokter verleende eerste hulp, Waarna die man tmet een auto naar zijn woning in de Artilleriestraat werd ver voerd. Hij werd niet ernstig verwond. 2E HELFT AUGUSTUS 1930. Onbestelbare brieven en briefkaarten waarvan die afzenders onbekend zyn. Brieven Binnenland. Administratie N. H. Dagblad, Alkmaar. Kreiuip, O., Anna Pauiowna. NitowenhuiBfen, Haag. Briefkaarten Binnenland. Jonker, O., Ahlaim. Hoogenhuizon van, H., Haarlem. Jansen, O. A., Hattem. Mets, Soestduinon. Ivoldouhoven, A'dam. Laan v. d., A., VMssLngen. Reeken v., H., Gouda. Soheier, R, Utrecht Smeder, J., Stijf, G., A'dam. Tegelaar, L„ Haag. Westra, M., Hoogkerk. Brieven Buitenland. Lang, M., Zürichi Soariett, F., Sönenbergi OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Augustus werd de leeszaal bezocht door 1288 mannen en 118 vrou wen. Totaal 1851 personen. Uitgeleend werden 1727 romans, 060 studiewerken en 2000 kinderboeken. To taal 4277 bonden. De navolgende werken wwdiea aaiige- schaft: Bleeker: Het snoeien van boomen en struiken; Van Dalen: Telialkowsky; Van Epen: Durf te lachen; FueloepMiller: Macht en geheim der Jezuïeten; Galven: Nacha Regules; Gans: Het schaakspel; Gugel: Geschiedenis van de bouwstyien in do hoofdtijdperken der architectuur, 2 dln.; Roland Holst—van der Schalk: Ver nieuwingen; Van Houte en Vos: Moeilyke kinderen; Juuhl: De kracht van den storm; Rabtschinsky: De geschiedenis van de Russische revolutie 19171929; Ricard: Jeugdleven; Salomons: Verhalen uit het verre Oosten; SimonsMees: Kas bloem; Sinclair: De wildernis; Van den Tol: Meubileering en Inrichting der wo ning; Van.de Vecht: De grondslag voor het ontwerpen van vlakke versiering; ld.: Onze letterteekens en hun samenstelling; Wilder: De brug van San Luis Rev. Ten geschenk» ontvangen: Kon. Ned. Meteorologisch Instituut: Verslagen van het college van curatoren en den hoofddirecteur over 1929; Maaud- cyfers betreffende de bevolking van Ned. over 1929; Penning: Goud op Oranje; Sta tistiek van de zeescheepvaart over 1929; Vereen, actieve handelspolitiek; Hoopvolle zomermaanden; Werkstakingen én uitslui tingen over 1929; Zuidema: Beukenootjes. BEGRAFENIS VAN KORP.-VLIEGER J. A. RTKSMAN. Gisteren is onder zeer groote belang stelling het stoffeiyk overschot van den korporaal-vlieger J. A. Riksman, die by het noodlottig vliegongeval te Loosdrecht om het leven ls gekomen op de alge- meene begraafplaats Crooswyk te Rotter dam aan den schoot der aarde toever trouwd. Onder hen, die den overledene de laat ste eer bewezen, waren de commandant van het vliegkamp „De Mok", luitenant ter zee le klasse J. A. Gauw, en een de putatie uit het personeel van dit vlieg kamp, bestaande uit den sergeant-schrij ver Smits, en den korporaal-schrijver Kroeders. Nadat de baar, die gedekt was met kran sen van vrouw en kinderen, ouders en zusters, van den commandant, officieren en onderofficieren van de Koninkiyke marine, van don commandant, officieren en ambtenaren van de luchtvaartafdeo- ling, van commandant en officieren van de marine-ftichtvaart afdeeling, van onderofficieren en manschappen dezer af deeling, van de n.v. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek en van de buren in Den Helder, onder orgelspel het ontvang- gebouw was binnengedragen, heeft aller eerst luitenant ter zee le klasse Gauw het woord gevoerd. Als vlieger en commandant van de Mok, aldus spreker, rust op my de droeve taak de laatste eer te bewyzen aan den ge vallen kameraad.- In 1918 trad Riksman in dienst van de Koninkiyke Marine en reeds verwierf hy het eereteeken voor 12-Jarigen trouwen dienst. Hy was korpo- raal-schryver, doch reeds was hy voorge dragen als sergeant-schrijver. Om zijn po sitie te verbeteren wilde hy zyn vlieg brevet halen. Vol opgewektheid, zelfver trouwen en plichtsbetrachting, heeft hy steeds zyn dienst vervuld. Helaas werd hy wreed door het noodlot getroffen en weggerukt uit den kring der zynen. Vol medeiyden staat spreker tegenover de arme weduwe, die nu alleen staat in de taak en de opvoeding der belde kinderen. Spreker hoopte, dat het besef, dat Riks man gevallen ls in de uitoefening van zyn plicht haar kracht moge geven, en ook het besef, dat het verlies door allen wordt meegevoeld. Riksman ruste in vrede. Sergeant-schryver Verbeek heeft als oud-oollega gesproken. Riksman heeft onder hem gediend op het station voor onderzeebooten te Soerabaja. Hy had een moeiiyk karakter, maar hoe langer spr. met hem samenwerkte, hoe meer waar- deering hij gevoelde voox Riksman, die zich heeft doen kennen als een man van groote plichtsbetrachting. Namens alle Rotterdamsche administratie-schrijvers bracht spreker Riksman een laatsten groet. De oudste broer dankte voor de belang stelling. Daarna werd de kist grafwaarts ge- dragen. Bjj dë ter-aaide-bestelling van het stof- feiyk overschot van den bij het vljegon- geluk op de Looedrechtsche plassen werd naar wy vernemen, de commandant der marine alhier, Z.E. Vice-admiraal Quant, vertegenwoordigd door den commandant van het vliegkamp „de Mok", luit ter zee le kl. Gauw. Ook bij de crematie van den officier-vlieger Roldanus, die heden te Westerveldi plaats heeft, zal de admiraal zich door dezen commandant doen ver- tegénwoordigen. Julianadorp. OITREDEN DAAN POOL. Aanstaande Zondag bestaat ©r voor het uitgaand publiek weer de gelegenheid om in de zaal van den heer Beuneman, de alom in Holland'» Noorderkwartier be kende Daan Pool te gaan hooren, welke met een geheel nieuw programma voor- drachten ten tooneele zal verschijnen. Breezand. Voor de betrekking van onderwyzer aan de o. l.s. No. II hebben zloh 10 sollicitanten aangemeld. Anna Pauiowna. Hoii. Maatschappij v. Landbouw. In de Donderdag J.l gehouden afdee- llngs-vergtidcring kreeg, terstond na de opening, de heer li. Dorresteyn het woord voor zyn lezing over: De Landbouw- Onderlinge en de bedryfsvereeniging Land- en Tulnbouwbelang. De gesohiedenls van het ontstaan en het werken van beiden nagaande, ver telde de heer D., dat de Landbouw-On- derlinge reeds in 1909 begonnen was met ongevallenverzekering. De bedoeling was, dat de belanghebbenden zelf, zonder regeeringsdwang, zorgden voor de ver zekering. Het was dus een vrye verze kering en men wilde het geheele land en tuinbouwbedrijf, zoowel het groote als het kleine, dienen. Winst zat niet voor; men beschouwde het zuiver als sociaal werk en het gevolg was dan ook, dat het zoo goed tnogeiyk gedaan werd. Het mooie werk van de organisatie werd dan ook by de behandeling van de ziektewet-Talma in 1917 officieel erkend en voor de uitvoeridg van ce wet van 1922, de ongevallenwet, kwam, naast den Raad van Arbeid, alleen de Centrale Land- en Tuinbouw Onderlinge ln aan merking, met uitsluiting van elke andere, winstzoekende maatschappy. Tooh heeft toen „Fatum", door het stichten van een onderlinge vereeniging van Land- en Tulnbouwbelang, erkenning weten te verkrygen als bedrijfsvereni ging voor de uitvoering Yan de ongeval lenwet. Fatum* Meld de leiding ln han den. Haar nevenbedoeling was, om, nu zy voor de uitvoering der wet in con nectie kwam met velen in het land- en tuinbouwbedrijf, deze personen te be werken andere verzekeringen (brand-, auto- enz.) by haar af te sluiten en daar mee duz winst te maken. Onder toezeg ging van «Fatum* dat zy wel gratis de administratie zou voeren en de kosten hoogstens '/l0 van die van het rijk zou den bedragen, zyn toen leden gewonnen. Hoewel zy geen lijst van bedrijfsziekten hadden en daarvoor dus niet uitkeerden, moest toch nog al eens door de gedane toezegging bygepast worden. De aandeel houders van «Fatum* kwaraenjhier tegen op en sinds 1 Jan. 1980 ls de garantie (hoogstens #/10 der rijkskosten) dan ook vervallpn en moet de Land- en Tuln bouwbelang zelf de administratie voeren. Nu staan de leden dus zelf voor h®1 volle risico en de kosten zyn niet minder. Zelfs ls het risico vrij groot, daar het een betrekkelijk kleine vereeniging '9 die, nu zy zelf voor de administratie moet zorgen, de kosten daarvan zoo laag mogeiyk wil houden ea daarom vooral de grootere werkgevers tot zich tracht te trekken. Spr. wees er tenslotte op, dat men voor een vergeiyking tusschen Landbouw- onderlinge en Land- en Tulnbouwbelang natuuriyk de zaak moet beschouwen zoo als ze nü ls en daar in het praatje, dat op de lezing volgde, nog eens gewezen werd op het groote belang voor de men schen, om te weten hoe de zaken staan, beloofde spreker nog een resumé van zijn lezing in enkele bladen te laten plaatsen. De voorzitter der afdeeling, de heer O. Rezelman, bedankte hierop den heer Dorresteyn voor zyn mooie rede en ging tot behandeling van de andere pent©11 der agenda over. Slechts enkele ingekomen stukken gaven aanleiding tot bespreking of tot het nemen van een besluit. Zoo wer byv. be brouwgerstcommlssie uitgebreid, door daarin ook den heer O. Rezelman te benoemen. J. Voor den legwedstrijd te Beeroster werd f 5.subsidie verleend. By bespreking van een schrijven va het hoofdbestuur óver coöperatieven aan koop van pluimveevoer bleek, dat daa geen animo voor was. Ook de beschrijvingsbrief voor d Algemeene Vergadering gaf niet ve stof tot bespreking. De heer G. O. va Balen Blanken werd als afgevaardig aangewezen. Met den heer II. Koster, te Wierlngt' - waard, die door de afdeeling 9c^a?''t candldaat gesteld is voor lid van Hoofdbestuur, heeft het af deelingabestu In het theater M.inerva treedt een «ezel- schap artdsten op welker gelijke in dit of daar aanverwant genre in ons, overig maar kunst zinnigheid! met ijver en vrucht strevend Apeldoorn, nog nimmer het podium betrad. W,at zij gisteravond bij de openingsvoor stelling boden, overtreft verre al wat wij hier in Holland of elders op dat gebied ken nen het i9 kunst van eeni gehalte, een zui verheid, een gloed en overtuiging, zooals alleen raskunstenaars van het echte Slavische temperament, het gistende ziedend bloed der eeuwige steppen, waar oneindigheid dreigt en dringt, kunnen geven. Stijl, harmonie, abso lute gaafheid van lijn en vorm, in klank, kleur en bewegen1, volmaken de schitterende techniek van hun werk en geven een plastiek, een uitbeelding die aan het volmaakte grenzen. Stakman Bossestraat 69. Telefoon 514 Stemmingsvol en boeiend is alles wat ten tooneele wordt gebracht, suggestief en mee. slepend als echte kunst moet zijn en ver staanbaar voot ieder omdat zij de heilige emotie geeft, welke ieder menschenhart ont vankelijk is. Elk tafereel, kort, pakkend, tot in de kleinste bijzonderheden raak en karak teristiek geteekend, treft door volkomenheid van expressie, en ontroert door groote uit beeldingskracht, welke onmiddellijk vastgrijpt en de juiste stemming schept.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 20