KANNEWASSER Ikhkadstt G/v&dtè. (BeécAcut nit(l ct&. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEOKOOPER Buitenlandsch overzicht. SAM EN ZIJN SCHAT OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 6856 EERSTE BLAD. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Het plan van Briand voorloopig opgegeven? - De crisis in de Engelsche conservatieve partij. - Geslaag de revolutie in Argentinië. - De vredesonderhandelin gen in Britsch-Indië. Volgens een bericht in het Journal de Genève zou Briand het plan, betreffende vorming' van de Ver. Staten van Europa, voorloopig laten vallen en zich bereid hebben verklaard, nog eenigen tijd te wachten, alvorens de zaak opnieuw aan de orde te stellen. Hij zou tot dit besluit zijn gekomen mede door de verschillende antwoorden, die hij van de regeeringen heeft ontvan gen, doch in hoofdzaak door de oppositie van den Britschen minister van buiten- landsche zaken Hend'erson, die bij het deze week plaats gehad hebbende onder houd tusschen Briand en Henderson dui delijk aan het licht is getreden. De République, een Fransch blad, keert zich in verband hiermede scherp tegen de Fransche regeering en verklaart, dat wanneer het bericht uit Genève juist blijkt te zijn, de verantwoordelijkheid daarvoor slechts valt op het geheele kabi net, dat door zijn op Briand geoefenden druk de oorzaak van den huldigen stand van zaken is. De „News Ohronicle" meldt, dat ge ruchten de ronde doen over een aan staand aftreden van Baldwln als leider der conservatieve partij, wegens hot groote aantal stemmen, dat de candidaat der Vereenigde Rijkspartij, bij tusschen- tijdsche verkiezing te Bromley heeft ge kregen. Volgens het blad bestaat er reden voor de veronderstelling dat Baldwln zich in zekere omstandigheden in het onvermij delijks zal schikken. Het ls nu toch ook In Argentinië tot een revolutie gekomen, die geslaagd is ook. Zaterdagavond kwam het bericht van uit Buenos Aires dat er een revolutie was uitgebroken, waarbij generaal Uri buru de leiding in handen had. De gene raal trad niet al te zachtzinnig op (wat trouwens ook niet geraden is bij revolu ties) en dreigde dat wanneer de president niet onmiddellijk en definitief aftrad, het regeeringspaleis beschoten zou wor den. President Irlgoyen heeft toen van twee kwaden het minst kwade gekozen en is afgetreden. Admiraal Storni, de commandant van het eskader van 18 oorlogsschepen, dat in de haven van Buenos Aires ligt, heeft een mededeeling aan de regeering gezonden, waarin hij zegt, dat de vloot niet zal vech ten tegen de landgenooten, die aange voerd worden door generaal Uriburu, de leider van de ontevreden troepen. Naar verluidt zou de heele marine de zijde van de revolutionairen gekozen hebben. Het grootste gedeelte van de bevolking was in volkomen onwetendheid van de beteekenis der gebeurtenissen, die zich dan ook bizonder snel hebben afgespeeld. Niettegenstaande dat was men zeer ver heugd over het aftreden van den presi dent. De toestand in Buenos Aires is zeer ge spannen. Generaal lorres is in het kamp van Mayo door zijn eigen officieren doodgeschoten, daar hij weigerde zich bij de revolutionairen aan te sluiten. Het zelfde lot onderging een officier-vlieger, die niet aan den opstand wilde deelnemen. De revolutie is dus niet zonder bloedver gieten verloopen en volgens niet-offici- eele berichten moeten zelfs duizend per sonen gedood of gewond zijn. Als hoofd der voorloopige regeering heeft generaal Uriburu een manifest ge publiceerd, waarin hij mededeelt, dat hij om de bezittingen der particulieren te beschermen, den staat van beleg in de ge heele republiek heeft afgekondigd. In zijn oproep tot de bevolking zegt de nieuwe leider verder, dat hij gevolg gevende aan den wensch van het volk en met steun van het leger en de marine het bewind in handen heeft genomen, ten einde te voorkomen, dat er in het land een algeheele ineenstorting zou komen en het aanzien der republiek in het buiten land zou worden geschaad. De voorloopi ge regeering wenscht de grondwet te eer bied gen en naar een normalen toestand terug te keeren. Verder heeft het voor loopig bewind besloten het Congres te ontbinden. De toestand In Britsch-Indië is er niet rooskleuriger op geworden nadat de vredesonderhandelingen met Gandhi af gesprongen zijn op de onmogelijk eischen door de nationalisten gesteld. In een be schouwing over het mislukken der vredes onderhandelingen, zegt het blad „States- man" te Calcutta, dat uit de gevoerde cor respondentie duidelijk blijkt, dat zij van het begin af tot mislukking gedoemd was. De voorwaarden van Gandhi waren van dien aard „dat men ze enkel aan een over wonnen vijand kon aanbieden". Het blad voorziet dat er in Britsch- Indië en Engeland beide groote veront waardiging zal heerachen over den toon der brieven, die een valsche voorstelling van de positie der partijen tegenover elkaar geeft. PRINSES ASTRID BEVALLEN VAN EEN ZOON. Heuglffke gebeurtenis aan het Belgische hof. Prinses Astrid heeft Zondag het leven geschonken aan een zoontje. Haar gemaal, prins Leopold, die het te Dixmulden op gerichte monument ter eere van generaal baron Jacques de Dixmuden zou inwij den, kreeg om 1 uur in het buitenverblijf te Ostende telefonisch bericht zich onver wijld naar het kasteel Stuyvenberg te be geven, waar zijn gemalin zich bevond. Moeder en kind maken het zeer goed. Het prinsje zal Boudewijn heeten. Zijn overige voornamen zijn: Albert, Karei, Axel, Marie, Gustaaf. De Europeesche conferentie. Reedis gisteren geëindigd. Het geheele plan-Briamd naar die Vol- kenbondsvergadertnte verwezen. De Europeesche conferentie te Genève heeft gisterenmiddag ruim drie uur ge duurd, doch had toen alles verricht, wat op het oogenblik naar het oordeel van de groote meerderheid der vertegenwoordi gers van de 27 Europeesche Voikenbonds- staten te doen is, zoodat do conferentie uiteen ging, zonder dat het zeker is, of zij in dezen vorm tijdens deze Volkenbonds vergadering nogmaals zal bijeen komen. De Europeesche conferentie heeft geheel eenstemmig besloten het geheele plan van Briand voor een Europeesche fede ratie in handen van den Volkenbond te stellen en aan dezen over te laten te be slissen, hoe nu verder gehandeld/ moet worden. Briand begon met een uiteenzetting van hetgeen op de eerste Europeesche confe rentie verleden jaar in de salons van Briand in het hotel des Bergues geschied was en las een rapport voor, waarin hij op grond van de ingekomen antwoorden concludeerde, dat de gedachte van een Europeesche aaneensluiting in het alge- meep. de instemming der Europeesche staten heeft gevonden en dat het thans de taak dezer conferentie was te beslissen, op welke wijze zij den Volkenbond in de zaak betrekken wilde. Briand1 stelde voor, dat de Europeesche conferentie thans haar principieels in stemming met de gedachte van een Euro peesche federatie zou uitspreken en het punt op de agenda van den Volkenbond zou plaatsen. Briand meende, dat deze Europeesche oonferemie dan daarna na de debatten der Volkenbondsvergadering opnieuw zou moeten bijeenkomen om een studie-commissie te benoemen, die het volgend jaar rapport zou moeten uitbren gen. De 60ste zitting van den Raad van den Volkenbond. Het Engelsche mandaat over Palestina; overeenstemming be reikt De zestigste zitting van den Raad van den Volkenbond is Maandagochtend on der groote belangstelling begonnen. Voor zitter ls de Venezuelaan Zumeta. Het eerste punt van de openbare ver gadering was al dadelijk het belangrijk ste punt van de besprekingen, n.L de kwestie van Palestina. Dank zij het tac tische rapport van den rapporteur, den Fin Procopé, is een nieuwe woordenwis seling tusschen de Engelsche regeering en den heer van Rees als vertegenwoordi ger van de mandatenoommissie van den Volkenbond vermeden. De raad heeft eenstemmig het rapport van Procopé aanvaard, waarmee ook de heer van Rees namens de mandatenoom missie zich ten volle kon vereenigen. duitsche URrriEK op de fransche manoeuvres. De thans in Lotharingen begonnen groote Fransche manoeuvres trekken in Duitsohland zeer de aandacht. Zij volgen onmiddellijk op de oefeningen op de Italiaansche grens, zoodat het den Indruk maakt alsof Frankrijk zioh voorbereid op een eventueelen strijd op twee fronten. De thans aan den gang zijnde oefenin gen worden gehouden in het opmarsch- gebied van het zesde Duitsche leger iu *14. Het Berlijnsche orgaan van de cen trumpartij de »Germanir«, herinnert in verband met een en ander aan de Rus sische legeroefeningen indertijd aau de Duitsche grenzen, die als oorlogsdemon straties werden opgevat en vraagt wat men nu denken moet van deze Fransche manoeuvres vlak aan de Duitsche grens op vroeger Duitsch grondgebied, en waar bij iu den manoeuvre-opzet de »blauwe legers* niets anders als een andere naam zijn voor de »Duitsche legers*. •Wij weten reeds lang uit de artikelen van Poincaró sn uit de redevoeringen van den minister van oorlog Maginot*, zoo vervolgt het blad dan, dat Frankrijk na de ontruiming van het Rijnland in allen ernst een Duitsch-Franschen oorlog voorziet en dat men zelfs de sterke ves tinggordel aan de oostgrens enz. nog niet voldoende aeht om het hoofd te bieden aan een Duitsche »overval«. Het blad herinnert dan op de gegeven Duitsche waarborgen voor de onaantast baarheid der bestaande grenzen, en vraagt waarom bet eigenlijk de Locarno- en Kelloggpacten heeft gesloten wanneer de militairen van dat alles geen notitie nemen en rustig voortgaan hun veldtochtsplan nen te ontwerpen, alsof de volgende oor log nog sleehts een quaestie van tijd ware •Heeft Briand niet de macht, en Tardieu niet het inzicht om de noodige correcties aan te brengen in die militaire veldtochts plannen en ze te doen aanpassen aan de politiek f •Door de oefeningen op de Italiaansche grens is de stemming in Italië niet beter op geworden. En moeten deze manoeuvres niet nog ongunstiger invloed hebben op het ontwapende Duitschlaml Waarna het blad wijst op dit manoeuvre- gebaar en de redevoeringen over bewa peningsbeperking, welke weldra te Genève gehouden zullen worden. De revolutie in Argentinië. De nieuwe regeering. In Engelsche zakenkringen, welke in Argentinië belangen hebben, neigt men tot de meening, dat de oorzaak van de revolutie in Buenos Aires gezocht moet worden in de verslechtering van den economischen en flnancieelen toestand, waarvoor lrigoyen verantwoordelijk ge steld wordt. De directeur-generaal van de Buenos Aires Western Railway, welke in Engelsch bezit is, heeft een telegram ontvangen, volgens hetwelk het spoor wegverkeer tot dusverre onder de revo lutie niet heeft geleden. Voor Engeland ij tevens de kwestie van belang of en in hoeverre de politieke ontwikkeling der omstandigheden in Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den Prins van Wales bij de opening van de Britsche tentoonstellingsafdeeling te Buenos Aires. Voorloopig heeft men nog hoop op een verbetering der toestanden voor het a.s. voorjaar, zoodat een uit wisseling van telegrammen vermeden zou kunnen worden. Irlgoyen stervend? Geruchten uit Buenos Aires melden, dat lrigoyen, dl» intusschen weer is vrij gelaten, stervende zou zijn ten gevolge van een aanval van hartzwakte. Een be vestiging hiervan ia eehtarnog niet te verkrijgen. Generaal Iriburu heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij belooft het parlement te zullen ontbinden. Het aantal slachtoffers der revolutie bedraagt 60, dat der gewonden verscheidene honderden. In regeeringskringen te Washington hoopt men, dat na de omwenteling te Buenos Aires een verbetering zal in treden in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Argentinië. Berlijn/, 8 Sept. De revolutie nnaire beweging in Argentinië moet eerst bepaal den tegenstand, ook in het leger, overwin nen. Eenige legerafdeellnig6iii hebben zioh niet dadelijk bij de beweging aangesloten. Door de energie van generaal Uriburu kon de tegenstand echter spoedig over wonnen worden. De bevolking heeft zich spoedig met den opstand solidair ver- FEUILLETON Uit het XngcLsoh door P. G. WODEHOUSE. „Zoo? Dus dan kent u dien mijnheer, e.hiernaast niet mijnheer Shotter?" „O ja! 8am Shottar? Mijn beste vriend. Ik ken berni «li jaren en jaren." „Zoo. Ik kan u niet geltuk wenjsdhen met uw keuze van vrienden." „Wat mankeert er aan Sam?" wilde de heer Braddock weten. ,Alleen dit, mijnheer Braddook, zeide dominee Aubrey, wiens toorn nu overkookte als een ketel water. „Hij leidt een leven van openlijke zonde. „Van openlijke watl* hij vrijgezel ia" Ja, dat ls juist." „En toch, toon ik een paar minuten ge leden een bezoek bij hem bracht, merkte lk, dat daar een vrouw biji hem -woonde VRQfUWJ68 „Een vrouw.*' „Maar dat kan toch niet. Sam. ls heele- miöali niet zoo. Hebt u haar gezien?" „Ik heb haar niet willen zien. Ik hoor de haar stem." „Nu heb ik het," zelde de heer Brad dook opeens. „Ze was zeker op visite; zoo'n toevallig bezoekje; ziet ui .Rn wat deed ze dan in zijn sl aap- kamer?'* ,Jn Zijn slatapkamer?" „In zijp sllaapkameri Ik kwiam mijnheer Wrenn waarschuwen, die zooails ik Van /mijnheer Oorneldus begrepen heb, een jong nichtje in huls heeft Een olim gang tusschen deze twee /buiurhuizen is niet Wiel mogeüijk. Denkt u, dat mijnheer gauw aal thuiskomen?" „Ik weet er niets van. Maar hoort u eens," zeide de heer Braddock verdrietig. „Er moet een vergissing in het spel zdjtn." „U weet misschien niet, waar hij nu is?" „Neen Ja eigenlijk wel!. Hij zeide, dat hij naar Oameïius ging. Ik gel/oof, d)at ze zouden schaken of zooiets. Een spelletje," zeide de heer Braddock, „waar ik nooit achter heb kunnen komen. Maar ik ben ook niet erg bedreven in die her senspelen:" „Dan zal ik naar Cornelius gaan," zeide Aubrey en stond op. „Speelt u °°k Mah-jongg?" vroeg de heer Braddock. „Dat ls nu net iets voor ,A1S hij daar niet ls, dan kom ik teru». Toen hij alleen was, merkte WlHough- by Braddock, dat hij: gesn. trek in «ij* thee meer had. Clalre, die hean hoogst dankbaar was, had nogal veel werk van de koekjes gemaakt, maar het zeide hem niets tmeer. Hij stak een sigaret aan en ging buiten een beetje knoeien aan den motor van zijn autotje, dan kon hij beter denken. Maar zelfs de carburator, die net on derhevig w as aan een van de gewone be koorlijke imlankementen, bracht hem niet verder. Hij! was beeJlemaal in de war en verdrietig. HJJ kloim weer in de auto en ging som ber zitten nadenken, en al heel gauw Manken de stemmen van Kay en Sam in de verte. Ze babbelden heel vriendschappelijk van zijn zitplaats af kon Wiloughlby Braddock Kay's helder lachen booren en het wilde den heer Braddock, die toch geen otverdreven zedemeester was, toe schijnen, dat de toestand) toch eigenlijk wél een beetje raar was. Hij) ging weer uit zijn auto en wiachtte op het trottoir. „Zeg, Wiïïougby," zeide Kay. „Wat leuk. Ben jij) er net? Kom je theedrin- k/GH?'" „Ik heb al thee gehad, dank je. Die GLara heeft urne al wat gegeven^ dank Je. Zeg Saimi, kan ik je eens even spreken?" „Ga je gang!" zeide Sam. „Ondier vier oogen, bedoel ik. Je neemt mij' niet kwalijk, Kay?" zorgen." Kay verdween in het huis en Saim, die den heer Braddook eens aankeek, zag tot is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Posters Maagpillen, het ideale laxeermiddel f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. zdjn verbazing, dat deze een vuurroode kleur had giebriegen en dat zijn oogen hem, Sam, verwijtend aanstaarden. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij ver schrikt?" Willougbby Braddock schraapte zdjn keeL „Zie je, Sam „Ik zie niets," zelde Sam, toen de ander even wachtte. Zie je Sarrn, ik ben toch (geen. niemand zou me toch hè pau ben ik het woord vergeten." „Schoonheid?" hielp Sam. „Het woord zweeft me op de lippen puritein. Dat is het woord. Ik ben geen puritein. Geen stijve Klaas, zie je, maar, werkelijk, eerlijk, Sam, ouwe jongen. Sam streek eens nadenkend langs zijn kin. „Ik snap bet nog niet heeiemaal, Bradje," zeide hij. „Wat is het nu eigen lijk?'7 „Nu, ik bedoel, op je eigen terrein, absoluut op je eigen terrein is dat nou wel eerlijk? ik wil imiaar zeggen, vlak naast vrienden van mij en dan Kay mee uit te nemen en imlaJar net te doen alsof er niets is." „Maar wat is er dan?" vroeg Sam ge duldig. „En als het dan zoo ver komt, dat de dominee binnenstuift en er over klaagt, dat er vrouwen in je slaapkamer zitten." „Wat?" JETiJ heeft haar gehoord, zegt hij." „Heeft hij! een vrouw ln mijn slaap- kamer gehoord?" „Ja." „Dat kan niet! Wanneer?" „Zweven." „Daar snap ik niets van." „Hij zei. het tenminste en hij wais er heel onaangenaam oiver ook. En dan is er nog iets, Stam, je moet aan dien knecht van jou zeggen, dat hij mij niet vadertje noemt. Hij. Hij nam Willougbby Braddock bij' den arm en bracht hem naiar do stoep. Zijn gezicht stand vastberaden. „Ga je nou als een beste kerel eet/s met Kay praten," zeide hij. „Ik kom dadelijk terug. Ik tmoet me eens even op de h-ojc Btellen „Ja. maar luister eens. „Schiet (,p „Maar ik begrijp Je niet." „Vooruit nou?" En door overmaoht gedwongen, ging Wililoghby weer peinzend San Rafael binnen. En Sam sloop heel voorzichtig over den grasrand naar zijn huis toe. Vage, maar zeer positieve verdenkingen waren bij hem opgekomen. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldereche Courant 11.jo; voor Koegrae, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65- binnenland f -j.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f a.10, id. p. mail en overige landen {3.20. Zondageblad reep. fo.50, f0.70, fo.70 ft. Modeblad reep, fo.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Loeee noa. 4 et.; fr p' p 6 et Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: so en 41a Poat-Glrorekenlng No. 16066. ADVEBTEMTIB*- 30 et. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ais redaction. teket) dubbele prij». Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. It/m8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Be/wij sno. 4 et. 68) „Dub u woont hier niet, (mijnheer. „Braddodk. Wllloughby Braddock. O neen, ik woon hier niet. ben maar op visite. Een vriend des huizes." "Openlijke zonde. In mijn gemeente 5Xt snap ik niet Hoe bedoelt u open lijke zonde..1" 1L, „Deze man heeft mij zelf verteld, dat w'H „Heeiemaal niet. Ia ga voor de thee (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 23