MIME HUT Vierde Blad. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS '1 ...1 1 J VAN ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 PROV. STATEN VAN N. HOLLAND. Mevr. Va» Zeln*—d. Berg gekozen. Het Centraal Stembureau tte Haarlem heeft Donderdagmorgen in de vacature H. van der Glas te Hilversum tot lid van de Prov. Stat. van Noord-Hollandi geto- aen verklaard: mevr. H. van ZelanVan den Berg <0. P.) te Amsterdam. LEGEROEFENINGEN EN MOND- EN KLAUWZEER. Verplaatst naar Noord-Limburg. De legeroefeningen, onder leiding van den commandant van het veldleger, welke wegens het heerschen van mond- em klauwzeer niet overeenkomstig de getrof fen voorbereidingen in de streek Barne- veld, Leusden, Amersfoort kunnen wor den gehouden, zullen thans plaats vinden in Noord-Limburg van '2326 September a.s. (2425 September zijn de eigenlijke oei'endageni. De censuur van de radio-commissie. De Radio Omroep Controle Commissie heeft Woensdag aan de V.A.R.A. bet vol gende telegram gezonden: „In antwoord op uw telegram van be den waarbij u principieele bezwaren maakt tegen door die Controle Commissie gestelden eisch tot voorafgaande over legging van de bedoelde redevoeringen, hebben wij de eer u beleefd opmerkzaam te imiaken op artikel 10 van het Radio reglement in verband met artikel 7 van het Radio Controle Reglement, waarbij aan de Controle Commissie bet recht is toegekend om van alle redevoeringen otf voordrachten vooraf een schema of tekst te verlangen. Gij zult ons dus alsnog ver plichten aan ons verzoek te voldoen. Namens de Radio Omroep Controle Commissie (wig.) Weber." De VARA. heeft hierop het volgende geantwoord: „Hebben telegram doorgezonden aan besturen N.V.V. en SJD.A.P. Ontvingen bericht dat besturen en sprekers op u bekende motieven perslsteeren op inge nomen standpunt Kunnen derhalve aan herhaald verzoek niet voldoen. (vr.g.) Y„AR.A.-bestuur. Onveranderd standpunt Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft gisteren het volgende telegram ontvangen: Namens de Radio-Umroep Controle Commissie heb ik de eer, u in antwoord op uw laatste telegram te berichten, dat u tot morgen, Zaterdagmiddag 12 uur, de gelegenheid wordt gegeven om den tekst of het schema van den 18 September te houden redevoeringen aan het adres van ondergeteekende in te zenden. w. g. Weber. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft het volgende geantwoord: De sprekers op het demonstratief con gres blijven op het standpunt staan, dat redevoeringen niet ter inzage kunnen wor den gegeven. Ons bestuur kan derhalve niet aan uw verzoek om toezending daar van voldoen. De staking bij de K.L.M. geëindigd. Herziening van de dfenstvoor- waarden en een schriftelijk vast gelegde rechtstoestand toegezegd Nadat de rtlksbemiddelaar mr. De Vries eerst afzonderlijk met ieder der bij het conflict betrokken partijen had geconfe reerd, ls gistermiddag onder zijn leiding op het departement van waterstaat een gemeenschappelijke bespreking gehouden, waarbij vier leden van de Vereenlging van verkeersvliegers en drie leden van den raad van bestuur der K.L.M. tegenwoordig waren. Dientengevolge hebben de piloten zich bereid verklaard tot dadelijke hervat ting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. De directie heeft zich bereid verklaard, allen weer in dienst te nemen, spoedige herziening van de dlenstvoorwaarden te bevorderen en den rechtstoestand der pi loten schriftelijk vast te leggen. Aan een commissie van drie personen zal zoo spoe dig mogelijk opgedragen worden, een ont- werp-rechtstoestand te maken. In deze commissie 2ullen de directie en de Veree nlging van verkeersvliegers elk een lid aanwijzen en den minister van waterstaat zal worden verzocht, een derde lid buiten de partijen aan te wijzen om de leiding der commissie op zich te nemen. Maandag wordt het werk hervat REORGANISATIE DER ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Naar „De Telegraaf" verneemt, zullen einde dezer maand bij de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug een 40 60 per sonen ontslagen worden. Dit ontslag staat ln verband met de reorganisatie der Inrich tingen en zal gevolgd: worden door nog verdere Inkrimping van het personeel. De reorganisatie wordt geleidelijk voortgezet en oe duur er van wordt op ongeveer drie jaar geschat. Hoe groot het aantal arbei ders dat in totaal ontslagen zal worden zal zl1n, valt moellllk te zeggen. Het ontslag der thans afgevoerde werk lieden zal ln de verschillende afdeelingen nauwelijks opgemerkt worden; zoo moge- U1k wordt getracht den arbeiders ander emniooi te geven. RIJKSWEG AMSTERDAM- DEN OEVER. Van den Minister van Waterstaat werd te Medembiik bericht ontvangen (in ant woord van een adres urt naam van een aantal gemeentebesturen en bonden) dat het tracé van den rijksweg Amsterdam— Lambertschaag—Den Oever zal loopen van Amsterdam langs de westzijde van het N.-Holl. Kanaal westelijk van Purme- rend. langs Oostersloot in de BeemsteT, over Robeidijk en Wognum naar Lam bertschaag en dus niet langs Medembiik. Met groot leedwezen is hiervan kennis genomen, omdat Medembiik de eenige toegang is tot den Wieringermeerpolder, waar spoorwegen, binnen- en buiten scheepvaart elkaar treffen en dus verwacht werd, dat de primaire weg Amsterdam- Friesland langs Medembiik zou komen. Waarom voor de nijvere streek tusschen Hoorn en Medembiik een omweg, vraagt men daar, als men daar veel meer gebaat is door een rechtstreeksche verbinding? RADIO-AVOND „DE JOODSCHE INVALIDE". Dinsdagavond 16 September a». te 8 u. zal ten behoeve van de alom in den lande zoo geziene Vereeniging „De Joodsche Invalide" via Hilversum een radio-pro gramma worden uitgezonden, hetwelk dank zij de welwillende medewerking van de A.V.R.O. een zeldzaam programma zal worden. „De Joodsche Invalide" zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de radio- bezitters te hunnen huize vrienden en kennissen noodigen, om van dit zoo prach tige programma mede te kuinnen genieten. INTERNATIONALE VEREENIGING VAN KOOPVAARDIJ-OFFICIEREN. Het bestuur van de Internationale Ver eeniging van koopvaardij-officieren heeft den 8en en 9en dezer te Antwerpen ver gaderd. De beslissing van de 48e zitting van het Internationale Arbeidsbureau ln zake het houden van een voorafgaande conferentie over maritieme vraagstukken is een onderwerp van studie en gedachten- wisseling geweest. Een motie is aangeno men, waarin de beslissing wordt betreurd en het Internationale Arbeidsbureau wordt verzocht, dat de maritieme vraagstukken worden opgelost op een internationale ar- beidsconferenitie gedurende het jaar 1981. Het rapport betreffende de unificatie van de betonning en verlichting van kus ten. dat den 6en October op de conferentie te Lissabon in behandeling zal komen, is behandeld en een gedelegeerde naar die conferentie benoemd. Ook de agenda van de internationale juridische conferentie betreffende de draadlooze telegrafie, welke den 22en dezer te Luik bijeenkomt, is nauwkeurig bestudeerd, in het bijzonder voor zoover zij de wettelijke en economi sche positie der marconisten aan boord van koopvaardijschepen betreft. Met algemeens stemmen is een rapport van een bijzondere commissie goedge keurd betreffende het gebruik van Azia tische arbeidskrachten aan boord1 van Europeesche schepen. Nog tal van andere, de koopvaardij ra kende vraagstukken zijn behandeld. DANKBAARHEID BIJ DE REGEERING VAN SANTO DOMINGO. Aneta seint uit Willemstad (Curagao): Gouverneur Van Slobbe heelt een be> richt ontvangen van de regeering van Santo Domingo, waarin deze in buitenge woon hartelijke bewoordingen dank brengt voor de verlenging van het verblijf van Hr. Ms. „Arend" en de prestaties van officieren en bemanning met betrekking tot voedseltransport en andere hulpver leening bewonderenswaardig noemt. Ook voor de hulp bij het herstel van de ver woeste stad is de regeering van Santo Do mingo buitengewoon dankbaar. Zij; maakt voorts in bewonderende termen gewag van het prachtige geduld, dat door de Ne- derlapdsche doktoren Winkel en Mellemn aan den dag wordt gelegd bijl de medische hulpverleening. De oud-gepensioneerden. „De Gelderlander", het te Nijmegen ver schijnend r. k. dagblad, bevat in zijn num mer van Zaterdag 6 dezer een beschou wing onder bovenstaanden titel, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de bedoeling van het, op 1 Sept. j.1. in wer king getreden Kon. Besluit. Men zond ons hei nummer toe met verzoek, daaruit een en ander over te nemen, en aangezien ook hier ter plaatse vele van deze oud gepen sioneerden wonen, meenen wij goed te doen aan dit verzoek te voldoen. Het in „de Gelderlander" verschenen artikel ls samengesteld naar gegevens van het Tweede Kamerlid, den heer J. G. Surlng, die, zooals men weet, pleitbezorger is ge weest voor de nieuwe regeling. De thans ingevoerde verbeteringen be treffen: „Een eerste, ingrijpende verbetering is dat van 1 Sept. af de oudi-gepensioneerden hebben een wettelijk recht. Te voren waren zij, wat betreft de uitkeeringen, rechteloos. Ook al kregen ze niets of bit ter weinig, ze konden zich tot niemand wenden, die hun verantwoording schuldig was. Nu kunnen ze zelfs in beroep gaan «awigmgÜ—L_J ■•..iJBMnuaMMi.' nwmaa» bij den rechter «1» hun een ultkeerlng wordt gegeven, die niet klopt met de rege len in het Kon. Besluit vastgelegd. Elen tweede verbetering is, dat de wille keur thans verdwenen ls. Als twee per sonen in dezelfde omstandigheden verkee- ren, krijgen ze ook per se dezelfde uitkee- ring. Het ls niet meer mogelijk dat de uit keeringen van twee zoodanige personen door bijkomstige omstandigheden soms honderdon guldens uiteenloopen, wat uiteraard tot ontstemming aanleiding moest geven. En in de derde plaats mag als een be langrijke verbetering worden aange merkt, dat de bedragen, die in het Kon. Besluit zijn vastgesteld, ook naar de mee ning van belanghebbenden, thans bevre digend zijn". „Een belangrijke bepaling is verder nog, dat voor personen, bij de regeling van wier pensioen 20 of meer dienstjaren zijn meegerekend, deze getallen verhoogd worden met 5 pet. Heeit hij 25 dienstjaren dan krijgt hij een verhooging van 6 pet., 26 dienstjaren een verhooging van 7 pet. enz. Iemand die 40 dienstjaren heeft krijgt dus een verhooging van 21 pet. Een al leenwonend persoon in een groote ge meente, die volgens het staatje voor uit- keering niet in aanmerking komt bij een inkomen van 800, ziet daardoor zijn grens gebracht op 970. Verder kan volgens art. 4 altijd nog in bijzondere gevallen van deze regelen wor den afgeweken". De betrokkenen kunnen zich voor een bijslag of uitkeering per brief wenden tot het bestuur der Stichting te 's-Graven- hage; oud-gepensioneerden bij de Spoor wegen tot de Directie te Utrecht. Het blad merkt tenslotte nog op: „Er zullen ook bij de nieuwe regeling nog wel oud-gepensioneerden zijn, die helaas in behoeftige omstandigheden ver- keerern Maar men vergete niet zich één ding af te vragen: is dit het gevolg van een onvol doend pensioen of van andere omstandig heden? Men stelt het soms voor, alsof de staat verplicht zou zijn aan ieder oud-gepen sioneerde, hoe kort hij ook in dienst van het Rijk geweest is, een onbezorgden levensavond te bezorgen. Dit is natuurlijk niet te aanvaarden. Stel dat iemand enkele jaren slechts een rijksbetrekking heeft vervuld en dat hij daarvoor een pensioentje genoot van 100. Dit pensioentje wordt nu opge voerd tot 280. Meer mag men van het Rijk, uit hoofde van de verrichte dienst- praestatie, toch wezenlijk niet vragen. Na de nieuwe regeling, die 1 Sept. j.1. in werking getreden is, zal men o.i. niet gauw meer kunnen zeggen, dat iemand in behoeftige omstandigheden verkeert, om dat hij oud-gepensioneerd is. Verkeert zoo'n persoon wezenlijk nog in noodtoestand, dan zal hij' natuurlijk moe ten geholpen worden, maar aanspraak op verhoogd pensioen zal hij kwalijk meer kunnen doen gelden. Eir zullen dan andere wegen gezocht moeten worden om den nood te lenigen". De Indische oud-gepensioneerde mili tairen vallen nog buiten deze regeling. De redevoering van Briand. Fransche persstemmen. De bladen wijden groote belangstelling aan de Donderdag te Genève door Briand gehouden redevoering, terwijl ook de rede van Henderson besproken wordt, die de meeste bladen zeer critisch behandelen. (Men zie ons buitenlandseh-overzicbt Red. Held. Crt.). Eenige bladen verklaren dat de door den Engelscben minister van buitenland- scbe zaken Henderson gehouden rede voering even goed uit den mond van dr. Curtius had kunnen komen. Het Journal schrijft dat de rede van Henderson een pleidooi is voor de ont wapening. Het Petit Journal is van meening dat uit de houding van Henderson*blijkt dat deze van het standpunt uitgaat, dat de Europeesche statenbond niet kan worden tot stand gebracht, indien de verschil lend# landen niet vooraf hun bewapening beperken. De Ere Nouvelle schrijft, dat de rede voering van Henderson opportunistisch geweest is, terwijl Briand behalve als ge delegeerde van Frankrijk ook gesproken heeft namens de andere staten. De Echo de Paris schrijft dat de tot- dusver in Genève gevolgde politiek be trekking had op drie punten, n.1. veilig heid, atbijrage en ontwapening. Briand heeft thans het woord ontwape ning van het programma afgevoerd, even als het gemeenschappelijk optreden tegen een aanvallenden staat. Daarvoor in de plaats heelt hij het pan-Europa denkbeeld te berde gebracht, waardoor het nood zakelijk zal worden de thans vastgestelde grenzen te herzien. De Figaro schrijft, dat het plan voor een Europeeschen federatieven staten bond, de landen in twee kampen zal scheiden. In het eene zal men voor en in het andere tegen herziening der grenzen zijn. Een Europeesche federatieve staten bond is het toekomstig doel van Briand's plan, doch oneenigheid tusschen de ver schillende staten is de tegenwoordige werkelijkheid. Bittere critiek in Engeland. De Londensche bladen wijden lange commentaren aan de gisteren door Briand en Henderson te Genève gehouden rede voeringen. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel: Briand heeft Donderdag bij het Indienen van «tJn denkbeeld toege geven, dat zijn plannen tot verwezenlij king van deze duistere onderneming mis lukt zijn. De „Times" zegt, dat duidelijk gebleken is, dat Briand in zijn dubbele rol niet ge heel gelukkig geweest ls, noch wat de stijl noch wat de inhoud van zijn redevoering betreft, die zeer ongunstig afsteekt bij de anders door hem op de Volkenborudsver- gadering gehouden redevoeringen. Minister Beelaerts aan het woord. Ernstige woorden over de econo mische crisis. Het achterwege Wijven va» praktische resultaten. Uit den boezem der Nederlandsche dele gatie is gisterenmorgen, bij monde van minister Beelaerts van Blokland, een frisch en krachtig geluid gekomen, dat in vele hoeken met hartelijk applaus werd ontvangen en dat na afloop verscheidene staatslieden naar de Nederlandsche bank dreef om den heer Beelaerts te oompli- menteeren en hem de hand te drukken. Onze minister van buitenlandsche zaken richtte zijn zwaarste geschut op de teleur stellende resultaten, die de Bond tot dus ver vermag aan te wijzen op het gebied der economische en militaire ontwape ning, waarbij de economische wellicht nog meer zijn critische belangstelling had dan de militaire, want de heer Beelaerts zei terecht, dat het oorlogsgevaar in de wereld aanmerkelijk zou kunnen toe nemen, wanneer het economische nationa lisme, dat overal tot protectionisme leidt, de economische crisis in de toekomst nog zal kunnen bestendigen of verergeren. Het protectionisme, zoo riep de heer Beelaerts uit, is een doodloopende weg. De heer Beelaerts was er sterker dan ooit van overtuigd, dat de wereld bestaat uit natiën, die in vele opzichten onderling van elkaar afhankelijk zijn, zoodat het niet langer aangaat om een 100 pet. natio nalistisch standpunt te handhaven als uit gangspunt bij de organisatie van inter nationale betrekkingen. En dit geldt meer dan ooit op het gebied der economie. Wie, zooals de Nederlandsche regeering, in den Volkenbond gelooft, kan dan ook niet dan met bezorgdheid zien hoe weinig practisch resultaat is opgeleverd door de pogingen van den Bond om internationale economi sche samenwerking op verschillend ge bied voor te bereiden. De heer Beelaerts had geen gebrek aan voorbeelden om dit trieste feit te illustree- ren. (Hbld.). De anti-ltaliaansche opwinding in Tsjechoslowakije. De ruiten Ingeworpen bU het Itallaansche gezantschap. De opwinding in de bladen en onder de bevolking~v*n Tsjechoslowakije over de terechtstellingen te Triest houdt aan. De politie heeft te Praag een aantal aangekondigde protestvergaderingen ver boden, omdat men voor aanvallen op het Itallaansche gezantschap vreesde. Niet tegenstaande dit is het gisterennacht voor het Italiaanscbe gezantschapsgebouw toch tot betoogingen gekomen. De politie is er niet in geslaagd te voorkomen, dat met steenen eenige ruiten van het ge bouw ingeworpen werden. De protesten van den Italiaanschen gezant Pedrazzi wegens den toon in de bladen worden door de bladen als een ongegronde inmenging in de persvrijheid afgewezen. Voor het overige heeft staats secretaris Krofta, die, in antwoord op een hernieuwd protest van Italiaansche zijde tegen de uitlatingen in de bladen, toch zijn leedwezen over de scherpe taal in een deel van de Tsjechoslowaksehe pers heeft uitgesproken, ook de aandacht van den Italiaanschen gezant gevestigd op de beleedigende wijze waarop de fas cistische pers over de Slaven schrijft. DE CHINEESCHE STAD NANNING WEER IN DE MACHT DER REGEERING. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de buitenlanders, die zich bevinden in de stad Nanning in de provincie Kwangsi veilig te Woetsjou zijn aangekomen. De ge noemde stad was in handen van de op standelingen tegen het gezag van de re geering te Nanking, welke laatste door haar troepen Nanning liet belegeren. On der de vrijgelaten buitenlanders waren lie den die behoorden tot <jen douanedienst, employé's van buitenlandsche petroleum- maatschappijen en eenige zendelingen. De wijze waarop de Nankingsche belegeraars de opstandelingen in Nanning aanpakten was niet zachtzinnig. Vliegers van de re- geerlngstroepen lieten bommen vallen op de stad. Zoo werd o.a. een hospitaal ge troffen met een bom; en verscheiden zie ken werd gedood of gekwetst. Volgens een later officieel bericht uit Kanton zou Nanning op de opstandelin gen zijn heroverd. LUCHTVAART. VON GRONAU. Gp den terugweg per schip. De Duitsche Oceaanvlieger Von Gronau en zijn makkers hebben zich Donderdag te New York aan boord van een schip van de Hamburg-Amerikalijn naar'Europa in gescheept. EEN LUCHTSCHIP NAAR HET MODEL VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Naar uit Moskou officieel gemeld wordt, heeft de raad van volkscommissarissen besloten gelden ter beschikking te stellen wma—wmmi.- 'MWI* Salon Manshanden, Coiffeur de Dames. Ondulatlon Indéfrisable Ondulation Marcel Stakman Boieeetraat 69. Telefoon 614 v-oor den bouw van een luchtschip naar het type van de „Graf Zeppelin". Met den bouw zal nog dit jaar te Peteraburg wor den begonnen. Binnenland MAN DOOR TREIN OVERREDEN. Donderdagmiddag wilde de 65-jarige J. Prent, uit Amstelveen, den onbewaakten overweg aan den Molenweg passeeren. Hij lette niet op den van Amsterdam komenden trein, met het gevolg, dat hij werd gegrepen. De man werd naar het station te Amstelveen vervoerd, waar een geneesheer den man. die ernstige been- en hoofdwonden had bekomen, verbond. Daarna werd hij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam overgebracht. INBRAAK IN DE PASTORIE OP URK. In geen jaren iets dergelijks op eiland gebeurd. Gisterennacht is Ingebroken in de Èastorie van de Ned. Herv, KerkteUrk. ie inbrekers, die vermoedelijk door een tuimelraam aan de achterzijde van het gebouw binnenkwamen, hebben alles in het huis overhoop gehaald. Kasten zijn opengebroken en ten deele vernield. De bewoner, ds. Blink Kramer, is met vacantie afwezig, zoodat nog niet kan worden medegedeeld wat vermist wordt. De bur gemeester, als hoofd der politie, hoeft een onderzoek ingesteld. In geen jaren heeft iets dergelijks op het eiland plaats gehad. DIEFSTAL IN HET GROOT. Negen arrestanten. De Haarlemsche en de Amsterdamsche politie hebben aangehouden zeven loopers en twee chauffeurs, allen wonende te Amsterdam, verdacht van diefstal ten nadeele van de firma Vroom en Drees- man te Haarlem. Zij waren daar werk zaam bij den bouw van het nieuwe ge- b uw en hebben bekend, gedurende on geveer een half jaar diefstallen te hebben gepleegd. Een aantal goederen ter waarde van 1200, is in beslag genomen. VOOR DE DERDE MAAL TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Tsjernigof heeft een zekeren Gabrilenko ter dood veroordeeld, die in den burgeroorlog aan het hoofd van een bende Ingosjen en Tsjetsjentsen de ergste wreedheden op het platteland moet hebben bedreven. Het is de derde maal, dat Gabrilenko dit vonnis over zich heeft hooren uitspreken; na de twee vorige ge legenheden is hij1 er telkens in geslaagd te ontvluchten, voor het werd uitgevoerd. JONGEN DOODGEDRUKT. In de Van Woustraat te Amsterdam sloeg gisterenmorgen een voor een schil len wagen gespannen paard op hol. Op den hoek van de Van Ostadestraat liep het paard tegen een fietsrijder en schoof dezen over het trottoir tegen den muur van een huis. De jongen werd tusschen muur en paard doodgedrukt. Het bleek te zijn de 17-jarige J. Wurms, die op zijn flets boodschappen voor zijn patroon zou doen. Het lijk van den jongen werd naar een ziekenhuis overgebracht DIEFSTAL VAN KARABIJNEN EN SCHERPE PATRONEN. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bij de inbraak op de schietbaan bij Zwolle drie karabijnen en 160 scherpe patronen zijn gestolen. ITALIAANSCH SCHIP GESTRAND. Het Italiaansche stoomschip „Edera", op den Hinder gestrand, zit nog steeds aan den grond. De positie van het schip ls onveranderd. EEN SCHADEPOST. Van 14 beste koelen van den heer D. Sipma te Ooster-Nijkerk (Friesland), die Donderdagochtend in een stuk klaverland waren gebracht, lagen enkele uren later 5 dood in het land. De 9 andere koeien vertoonden ziekte-verschijnselen. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Donderdagmiddag is aan den spoorweg overweg tusschen Eerbeek en Loenen hel lijk van een man gevonden, die vermoede lijk uit den trein van half twee in de rich ting Apeldoorn is gevallen. In een zak werd gevonden een plaatskaartje 8de kl. Laag SoerenAmsterdam. Buitenland. Schip in nood. 18 man in doodsgevaar. Reuter meldt uit Hongkong De Japansche treiler Ibukimaru heeft gisteren op een klip in het nauw van Hainen schipbreuk geleden. Het zeer slechte weer belette'een Fransche kust vaarder hulp te verleenen. De bemanning van achttien koppen zit in het want. Twee Japansche tleilers zijn op wegnaar de plaats van de stranding, maar de enor me golven slaan het schip stuk en alle hoop om de bemanning te redden is op gegeven.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13