worden en tmien is in staat de ingrediën ten rzand en grind veel verder op het ter rein te storten, hetgeen verlies van mate rieel door afvloeiing door het open hek voorkomt. De vlag woei van één der (masten en zoo'n feit mag ook wel even in de aandacht staan. Even verder 1® de opslagplaats van materieel der aannemersfirma De Vries uit Heemstede. Zeer aesthetlsoh zien bel de genoemde opsiaigpiaateen er niet uit, dxxih men proeft er uit den kloppenden slag van den arbeid en die is ten slotte de giangmtaker van het maatschappelijk be staan. En we mochten ons gelukkig prij zen als veel dergelijke bedrijven zich hier zouden kunnen vestigen en staande bljj- ven. Weer even verder is die werf „De Hoop", die immers reedis gedurende jaren wieer in voi bedrijf is en welks hellingen baast geregeld zijn bezet. Daarnaast is de watensporthaven van „TT;. W. N", wiaar den gehedlen zomer de sportvïa|g ai uitwaait en deze heeft tot buur, de watersport afd. der Adielborsten. Weer verder Is, zooails bekend, het ge meentelijk zwembad' en het zijn honderden, die van deze gelegenheid gebruik maken. Met dat al Is het bedrijvig langs het Zwarte Pad aan die Binnenhaven en het vroeger- aan velen onbekende hoekje langs dat gedeelte van de Buitenhaven -heeft velen er van overtuigd, dat men ook van diat gedeelte van onzen havendijk schitterende aspecten beeft. VLIEGTUIG OMGEWAAID. Een Pander-sportvliegtuig van de Aero- Club uit Rotterdam, dat gisterenmiddag een bezoek aan het vliegkamp „de Kooy" bracht, is, nadat het reeds gedaald was, door den vrij sterken wind omgeblazen. Het vliegtuig werd beschadigd, de twee inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd op het vliegkamp geborgen. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Aug. 1980. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 175.165.80 en terugbetaald I 124.084.—. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 61.071.80. Gedurende het tijdvak 1 Januari31 Aug. van dit jaar werd in het geheel ingelegd f 1.500.763.73 en terugbetaald f 1.276.680.03, zoodat in dit tijdperk meer werd ingelegddan terugbetaald f 224.083.70. Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, bij den aanvang v.d. jaar f 1.534.678.83 klom dientengevolge tot f 1.758.762.53. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Aug. 110. In bet tijdperk 1 Januari—81 Aug. van dil, jaar werden totaal 1069 nieuwe spaar boekjes uitgegeven. De lediging in deD loop van Aug. van spaarbusjes leverde een bedrag op van I 2.867.05. In het tijdvak 1 Januari81 Aug. van dit jaar werd totaal ln de busjes f 24.442.85 bespaard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand Augustus 1930. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 81.867.02 en terug betaald f 70.844.29 derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 10.522.73. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 44. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 1500.— en afgeschreven f Derhalve méér in- dan afge schreven f 1500.—. Het aantal nieuw uitgegeven staatssehuldboekjes bedroeg 0. KAMER VAN KOOPHANDEL. Op Woensdag 17 Sept as. zal een open bare ledenvergadering dier Kamer vani Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, des namiddags ten half zeven, in het Stadhuis, Langestraat, Alk maar gehouden worden. De agenda vermeldt ojn, onder de in gekomen stukken: Schrijven van den heer D. H. Grun- wnld, met verzoek stappen te doen om te geraken tot een wijziging van de be staande regeling voor het ijken van ma ten en gewichtten. Antwoord van den Minister van Water staat op het door onze Kamer gedane verzoek tot verbetering van de Vlotbrug over het N.-H. Kanaal biij. 't Zand- (Zie hieronder.) Onder de uitgegane stukken: Missive aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met verzoek te wil len bevorderen, dat indien bij wijziging van het Handelsverdrag Finlamd-Duitsoh- land, besprekingen tugschen Nederland en Duitschland zullen worden gevoerd, niet alleen.overleg gepleegd wordt met de oommissie voor de herziening der han delsverdragen, doch ook met de vooraan staande zuivedexporteurs. Verbetering vlotbrug te t Zand. Op het verzeek van de Kaimer van Koophandel tot verbetering van de vlot brug over het N.-H. Kt naai bij 't Zand, ia van den Minister van Waterstaat het vol gende schrijven ontvangen: Omtrent nevenveiraelide aangelegen heid heb ik nog geen definitieve beslis sing genomen, omdat ik nog wacht op adviezen omtrent de met de zaak samen hangende verbinding van dien Rijksweg Alkmaar—Nieuiwediep met Den Oever. Ik zal ui berichten zoodra ik eeno IBe- sltsEing zal hebben genomen. Marinepraatje. De militaire medewerker van de »N. Rott. Ort." schrijft uit Den Helder d.d. 3 September Het toeval voerde me hier heen. Een vriend, dien ik onderweg ontmoette, noodigde me. Ik mocht even het nieuwe vuurleidlngstoestel van de luchtdoel artillerie zien. Ze hadden er Vrijdag zöo schitterend mee geschoten, een triomf voor kap van den Bergh en voor de Zeiss-fabrieken. Misschien kan ik er later wel eens wat van vertellen. Ik weet nu niet goed wat ik zeggen en zwijgen moet. Trouwens dat blijft altijd een vraag stuk voor me, Ik wil u echter wat anders vertellen, wat ik met m'n eigen oogen op straat heb gezien van onze marine en ons marine-zeevolk. Ik had een uurtje tijd en heb aan de haven mijn oogen den kost gegeven en genoten. Het was een mooie morgen, De zon was het echter nog niet met zichzelf eensde lucht was heiigzee en lucht vloeiden aan den horizon zoo geleidelijk in elkaar over. De „Gelderland" lag op ,de reê. Ik had 'm dadelijk in de pelling, ons artillerie-instructieschip. Vraag excuus meneer zei een zeeman en hielp me uit den droom. Hij heet tegenwoordig anders. Hij zou eens naar Indië gaan voor de artillerie. Hij is daarvoor heelemaal opgeknapt en nou blijft le toch hier. Alleen mag dat woord „artillerie-instructieschip" niet meer ge bruikt worden. Hij heet nu „schip voor algemeenen dienst' of zoo iets dergelijks. En ik dacht, hij mag heeten hoe hij wil, maar de „Gelderland" blijft hier en zoo behoort het ook. De instruotie moet in Den Helder gebeuren. Gemeerd langs de haven lag de „Witte de With", een jager voor Indië. Ik deed een schietgebedje om de reservejagers voor Indië hier te mogen houden en één er van in Guragao. We zullen toch wel eens uit de „Keutel" strategie uit groeien en eindelijk zoo verstandig worden, om voor Nederland en voor Indië één soort schepen te gaan bouwen. Dat is ten slotte de eenige goede economie. Een prachtschip die jageri De brug 14 M. boven water. Een mooie jager- i bewapening van geschut en torpedo's, geweldige snelheid, ik meen 32 mijl of 16 meter in do seconde. Ik pas 16 meter af en begrijp niet dat zoo'n snelheid be reikbaar is. Geweldig. Achter de „de With" lag de „Hadda", een kanonneerbootje, verbouwd tot mijn- legger, en de „Gruno", een pantserdek- boot, ook al zoo'n produot uit den tijd van de „Keutel"-strategie. Dan het wachtschip, een groot model woonschip, en ten slotte wat dieper in de haven de „Jacob van Heemskerk". Inderdaad een oud-modisch vaartuig, waarmee Je als vechtschip niet goed meer in het publiek kan komen. Maar als er met flinke groote letters op geschilderd wordtoefen- en schoolschlp, dan kan de „Ouwe Jacob" nog wel. éVol piëteit sta ik stil voor de steenen bank door „Onze Vloot" aan de haven gebouwd, om de nagedachtenis te eeren van een jong, dapper zeeman „Gedenkt den Luitenant-ter-zee Johan August de Jongh, die om een zijner man- i schappen van een wissen dood te redden den 4en October 1917 bij stormweer in ,het Westgat te water sprong en na diens i redding zelf door uitputting verdronk". Ik denk aan het mooie woord van Henr. Roland Holst: menschenliefde de eerste levenswet. Dappere de Jongh, ge Imoet de kunst hebben verstaan om je „mensch onder menschen" te voelen. Ik bewonder je. Achter me passeert een detachement matrozen, twee tamboers en een pijper cadenseeren den pas. Ik weet niet wat ik zie. Kleeding, houding, uiterlijk, het is alles even correct en verzorgd. Welkeen (uitmuntende geest moet er in dèt zee- volk schuilen. En zoo is het overal waar ik zie. Het aflossen van de posten, het inrukken van de aflossing, het brengen van de eerbewijzenhet gaat alles met een zich zelf gevende tucht, die geroemd mag worden, doch ook genoemd moet worden, omdat de vrijwillig gegeven vorm een maatstaf is voor den geest van het! (zeevolk. Ik volg de roeioefeningen van de zee militie en ook daar treft me de ernst. I De sloepenmandaten, korporaals van de [mariniers, zitten er heelemaal in en drijven het volk tot handelend aanpakken. Ik moest toch vooral ook de parade /gaan zien in het Ankerpark meende 5 mijn vriend. De jonge officieren werden I. beëedigd. Ik heb ervan genoten. Eerst voor het Instituut het intreden van het vaandel in de compagnie adel borsten, een wonder-plechtig ceremonieel. De trom roffelt, schril klinken de fluitjes, de muziek geeft eenige maten van het Wilhelmus. ♦Presenteert geweer*de sabels sa- lueeren. Het vaandel treedt in en in vluggen elastischen pas, niet stram, maar »smart« marcheert de troep naar de paradeplaats, waar compagnieën matrozen en mariniers reeds vereenigd waren. Ook hier dezelfde in het oog sprin gende correctheid van vorm, verzorgd heid van kleeding en uiterlijk, die helaas in het leger steeds meer verloren gaan; onze marinetroepen moohten gezien worden. Ik verliet het zonnige paradeveld met een hartelijk geineenden wensch voor ons kranige zeevolkde Kamer mag de marine weldra een kruiser geveD, die de voor ons beste in zijn soort behoort te zijn. De zuinigheid mag de wijsheid niet be driegen. Ons zeevolk verdient beter. Callantsoog. UITSLAG V.V.V.-VERLOTING. Woensdagavond j.L vond onder tame lijke belangstelling in het lokaal van den heer P. de Haan de trekking plaats der V.V.V.-verloting. De hoofdprijs, het huiskamer-ameuble ment, is gevallen op No. 186. Dit nummer wa3 in het bezit van Mej. J. Zeeman alhier. Totaal waren er 43 prijzen. De volgorde der nummers, correspondeeronde met de priizen van 148, luiden: 186, 644, 808, 848, 176, 992, 62, 925, 936, 223, 633, 516, 607, 959, 481, 46. 797, 24, 489, 134, 659, 36, 816, 701. 224, 91, 267, 403, 326, 973, 388, 927, 571, 417, 89, 514, 676, 820, 798, 901, 1000, 657, 617. FEESTAVOND V.V.V. Naar we vernemen, belooft de feest avond, die op 25 Oct. a.s. door de V.V.V. alhier ter viering van haar 12H-jarig be staan wordt georganiseerd, bijzonder ge zellig te worden. Aan de zangvereeniging „Zanglust" en de rederijkerskamer „Nieuw Leven" is medewerking gevraagd voor dezen avond. Verder kan ieder V.V.V.-lid, dat zich geroepen voelt een of meer kunstnummere ten beste te geven, zich aanmelden bij den secretaris der feestcommissie, den heer H. J. Schut. Een orkestje, samengesteld uit V.V.V.- feestcommissieleden, zal eenige nummers ten uitvoer brengen. De kinder- en volksspelen ter viering van het 12H-jarig bestaan der V.V.V. zijn een "root succes geworden. Slechts een zeer klein deel van het door neringdoen den gestorte garantiefonds, behoefde te worden aangesproken. Anna Paulowna. GEBOREN: Jaoob, z. v. K. Boonacker en van O. Govers; Johannes Petrus, z. v. J. P. de Goede en van A A Timmer; Adrianus, z. v. O. Borst en van D. Hoep. GETROUWD: Anton Mooienaar en Maria Jansen. Bij den heer M. A G. Vorstman, alhier, is een postduif aan komen vliegen, ge merkt: gummiring 694 B, aluminiumring 2464.29 Door den heer J. G. Logemann, wonen de in de gemeente Den Helder, is een aanvraag ingediend ingevolge de Landar- beiderswet ter bekoming van een plaatsje. Hiervoor is door hem een perceel land gekocht gelegen aan den Schorweg van den heer J. Keijzer, alhier. POLITIE. Verloren: een regenjas en een be lastingplaatje. Gevonden: een belastingplaatje. Inlichtingen ter secretarie. Ingevolge de Hinderwet is door den heer J. Beerse, C;m., te Breezand, ver gunning gevraagd tot het oprichten en in werking brengen van een bakkerij met heete-luoht-oven, aldaar. Naar wij vernemen is door den heer E. Sloothaak, alhier, 1 H.A land, gelegen aan den Balgweg, uit den hand gekocht van den heer M. Cornelissen. Op dit perceel zal een woonhuis wor den gebouwd. Aannemer Dienaar, te Den Helder, is met den bouw van het huis belast. Landbouwongevallenverzekering. De Afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Donderdag 4 Sept. een ledenver gadering. waarin de heer Dorresteijn, ambtenaar van Centraal Beheer, een uiteenzetting gaf over de Landbouw- Onderlinge, speciaal in' verband met de propaganda, welke Land- en Tuinbouw- belang, vroeger geadministreerd door de verzekeringsmaatschappij »Fatum«, in deze streek voert. In ons verslag van die vergadering schreven we reeds, dat de heer D. nog een resumé van zijn lezing in verschillende bladen zou laten plaatsen en laten dit nu hieronder volgen Spr. behandelde eerst de oprichting van de Landbouw-Onderlinge en het doel dat de oprichters zich hierbij voor oogen stelden. Toen de Industrieele Ongevallen wet in 1903 werd ingevoerd, stond vast, dat ook voor de land- en tuinbouwbe drijven een wettelijke ongevallenverze kering niet zou uitblijven. Tegen een uitvoering dezer verzekering door de Rijksverzekeringsbank bestonden in land- bouwkringen ernstige bezwaren. Vrij al gemeen was men het er over eens, dat de uitvoering van de sociale verzekering door eigen onderlinge organisaties moest geschieden. In dien gedachtengang is toen door de samenwerking van de ver schillende maatschappijen van landbouw de Landbouw-Onderlinge opgericht. Bij den opzet dezer organisatie stond op den voorgrond, dat de uitvoering der onge vallenverzekering zou geschieden met gebruikmaking van plaatselijke organen, de zgn. Plaatselijke Ongevallen Oom missie, waardoor in elke streek de be langhebbenden zelf aan de uitvoering zouden kunnen meewerken. De inrichting van de Plaatselijke Ongevallen Commissies maakte het mogelijk, niet voor enkele, maar voor alle bedrijven, niet alleen de ongevallenverzekering, maar later ook de ziekteverzekering uit te voeren. Zoo kon de| Landbouw-Onderlinge werkzaam zijn voor den geheelen landbouw. Het is bekend, dat het inzonderheid aan de wijze, waarop de Landbouw-Onder linge en de Tuinbouw-Onderlinge hebben gewerkt, te danken is, dat de bedrijfs- vereenigingen voor de uitvoering der wettelijke verzekering erkenning vonden. Uit de totstandkoming van de Land- en Tuinbouwongevallen weten nog beter uit die van de Ziektewet kan blijken, dat de wetgever daarbij alleen voor oogen heeft gehad de organisaties, die uit het bedrijfs leven zelf zijn voortgekomen. Dit laatste kan van Land- en Tuinbouwbelang niet worden gezegd. Opgericht onder leiding van de verzekeringsmaatschappij „Fa tum", heeft, zooals spr. nader aantoonde, Land- en Tuinbouwbelang tegen de be doeling van den wetgever in tenslotte invloed op de uitvoering van de wet ge kregen. Van eenige medewerking door de belanghebbenden zelf in plaatselijke organen is hierbij geen sprake. Steeds was Land- en Tuinbouwbelang er op uit bier en daar de groote risico's uit te zoeken zonder zich om het geheel te be kommeren. Van een uitvoering, zooals de wetgever die heeft bedoeld, is nimmer iets ge bleken en hetgeen Land- en Tuinbouw belang doet, is dan ook niets anders dan parasiteeren op hetgeen deNederlandsche landbouw tot stand heeft gebracht. Als de landbouwers dit goed overwegen, zullen zij begrijpen, dat samenwerking met Land- en Tuinbouwbelang niet op hun program kan staan. Zoo oordeelde in 1929 ook het Nederlandsohe Landbouw- Oomité, toen het elke samenwerking met Land- en Tuinbouwbelang voor de uit voering van de Ziektewet zonder meer afwees. Komende tot de kosten van de Onge vallenverzekering wees inl. er op, dat de aangeslotenen bij de Landbouw-Onder linge niet meer betalen dan de werkelijke kosten van de voorgekomen ongevallen, verhoogd met de noodzakelijke admini stratiekosten. Ontkend kan niet worden, dat Noord-Holland wat het aantal en den aard der ongevallen betreft, niet tot de gunstigste provincies behoort, hetgeen natuurlijk, ln de afrekeningen tot uit drukking komt. Daarnaast moet er echter nadrukkelijk aan worden herinnerd, dat de Landbouw- Onderlinge er vooral naar gestreefd beeft een afdoende verzekering tot stand te brengen. Geheel ln overeenstemming met den wensch der aangeslotenen gaf zij ook schadeloosstelling voor tal van bedrljfs- ziekten, waarmede, zooals b.v. in bet jaar 1923 wegens talrijke zonnesteekgevallen, aanzienlijke offers gemoeid waren. Bij de beoordeeling van hetgeen de leden betaal den, moet dit nimmer uit het oog worden verloren, evenmin als mag worden voorbij gezien, dat Land- en Tuinbouwbelang noch wat de verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid betreft, noch wat die van de bedrljfsziekten aangaat, met de Land bouw-Onderlinge op één lijn kan worden gesteld. Sterke afkeuring verdient het verder, dat de uitkomsten van Land- en Tuin bouwbelang over de jaren 1923/1929 wor den gebruikt om de leden van de Landbouw- Onderlinge te bewegen hun organisatie te verlaten. De omstandigheden, waar onder Land- en Tuinbouwbelang vroeger werkte, hebben zich met ingang van 1 Januari 1930 aanzienlijk gewijzigd. De garantie, vroeger door de maatschappij „Fatum" gegeven, dat niet meer dan 90% van de Rijksbankpremie betaald zou wor den, is met ingang van genoemden datum komen te vervallen, zoodat de leden van Land- en Tuinbouwbelang voortaan ook in ongunstige jaren de volle kosten van de verzekering zullen moeten opbrengen.* Uit de vergadering werden na deze inleiding verschillende vragen gesteld, terwijl de heer Bakker er nog op wees. hoe in 1923 de ledenvergadering te Amsterdam spontaan besliste, om voor de gevallen van zonnesteek volledige schadeloosstelling te verle6nen. De beer N. Raap, hoofd der O.L. school No. IH, die weldra gepensioneerd wordt, zal zich te Kleine Sluis vestigen. De heer J. de Graaf Is belast met het bouwen van bet voor hém bestemde huis. VERHURING BOLLENLAND „CERES". Donderdag JJ. werd ten Raadhuize bij inschrijving gelegenheid gegeven tot huring van bollenland op Cères. Van de ongeveer 1120 RJt, die beschikbaar waren, verkreeg de heer K. Heerschap 170 roe a 75 ct en de heer S. Sas 800 roe a 80 ct. Het overblijvende land werd niet toegewezen. Wieringen. DE W1ERIN GERMEERPOLDER. Naar wij vernemen is door den heer O. Bosker te H.hoef, van de directie van het oom. voor de in cultuurbrenging van den Wieringermeerpolder een gedeelte van dien polder bij het gemaal ^.Leemans" en omstreken aangenomen, om deze te be werken en van slooten, greppels, enz. te voorzien, waartoe door hem de noodige bewerkingsmachines zijn aangekocht, zoodat hij aanstaande week met dat cul tuurwerk hoopt te beginnen. AUTOBOTSING. J.L Donderdagavond had tusschen een vrachtauto van den heer B. en een auto bus, op den viersprong te Hlppolytushoef een botsing plaats. Beiden gaven voldoen de signalen welke ze vermoedelijk niet van elkander hebben gehoord en door het slechte uitzicht aldaar, konden ze elkaar niet zien, zoodat ze tegen elkaar botsten. Doordat beiden flink remden was de schok niet hevig en liep het ongeval goed af. Beide auto's hadden dan ook weinig averij en geen persoonlijke ongelukken. SCHOORSTEENBRAND. Donderdagavond omstreeks half 8 ont stond in de slagerij van den heer Kaan te Den Oever een schoorsteenbrandje. Men is er echter met eigen middelen in geslaagd uitbreiding van den brand te voorkomen. CHR. ZANGVEREENIGING „SOU DEO GLORIA". Bovengenoemde Zangvereeniging, Dir. de heer Kraak, besloot in een dezer dagen gehouden vergadering om op Woensdag 17 September a.s. de zangrepetities te her vatten. Deze repetities zullen evenals vorig jaar worden gehouden in hot Ohr. Tehuis voor Zuiderzeewerkei-s aan den Gaslhuis- weg te Den Oever. Het bestuur der vereeniging houdt zich voor aanmelding van nieuwe leden aanbe volen. Schagen. ZIJPER- EN HAZEPOLDER, Tot Heemraad van den Zijper- en Haze- polder werd1 benoemd1 de heer O. Bruin te Burgerbrug, die Hoofdingeland van dit waterschap was. Eene verkiezing voor Hoofdingeland was dus noodig gewor den. De uitslag van deze verkiezing was J. Eriks, te Burgerbrug 808 en A. Appel, te St. Maartensbrug 208 stemmen. DE HALVE STUIVERSVEREENIGLN G De „Halve Stuiversvereeniging" voor on- en minvermogende lijders aan vallen de ziekten, ontving in de maanden Maart, April en Mei van afdeelingen, gevestigd in Holland's Noorden, de volgende be dragen: Burg (Texel) 126.18; Den Hel der 92.50; Huisduinen 5.Juliana- dorp 21.88; West-Terschelling 9.35; Wieringen 22.95; Waal (Texel) 15.89; Schagerbrug 14.15. WEKELIJKSCHE CAUSERIE In Duitschland Is eene nieuwe organi satie opgericht, welker doel is den eoono- inischen toestand in de veehouderij te verbeteren. Dat is niet de eerste maal dat het Rijk met zulke plannen voor den dag komt. Het heeft reeds vroeger getracht de veeafzetvereenigingen te steunen in hunne ooöperatieplannen. De rundvee houderij en de rundveeteelt worden thans met verliezen gedreven. Men wil dit voor komen door den tusschenhandel en de tusschenbedrijven in hunne winsten te beperken. De nieuwe organisatie zal trachten vleesch en melk zoo goedkoop mogelijk aan de verbruikers te leveren. Dit kan moeilijk anders geschieden dan bij eene nieuwe verkoopsbemiddeling tus schen stad en platteland het slagersbe- drijf uit te schakelen, dat wil dus zeggen, dat de tusschenhandel moet vervallen. Of dan de winsten, die nu door dien handel worden verkregen, alle ten goede van de veehouderij zullen komen, zal nog te be zien staan. Wij vreezen dat nieuwe groe pen van tusschenpersonen, daar beslag op zullen leggen. Het wezen der zaak zou dan geen veranderingen ondergaan. De vee- prijzen zouden misschien dalen, maar dat zou den boer niet helpen. Burgerlijke Stand van Schagen van* 411 Sept 1980. OVERLEDEN: Oornells Bregman, oud 66 jaren. Aan komen loopen: een lam. Gevonden: een rijwielplaatje. Verloren: een boterhammenzak; een boodsohappentasch; een slagersjas. Texel. MOOI EXAMEN. De heer J. H. van 't Hooft, te De Waal ontving dezer dagen een fraaien kijker ten geschenke van de „Vereen, v. Nederland sohe Gezagvoerders en Stuurlieden ter koopvaardij". Door bovengenoemde vereeniging wor den prijzen beschikbaar gesteld voor die leerlingen, die bij 't eind-examen (diploma A) van alle geëxamineerden aan de ver schillende zeevaartscholen in ons land, t hoogst aantal punten behalen. De heer Van 't Hooft, die leerling was aan de Zeevaartschool alhier, behaalde op één na 't hoogste aantal en ontving als belooninlg hiervoor den kijker. 't Hoogst aantal .punten werd behaald door een leerling van de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. Deze week werden van hier verzonden: 469 schapen, 888 lammeren, 28 varkens, 8 koeien, 9 kalveren, 1 paard en 2 veulens. TEXEL—HAR LIN GEN. De reizen van het ss.. „Dageraad" op Harlingen zijn voor dit seizoen afgeloo- pen. Eir is een belangrijk aantal passa giers meer vervoerd dan verleden jaar. De boot is gisteren naar Medemblik ver trokken om vandaar uit nog een reis naar de Zuiderzeewerken met passagiers te maken. CURSUSSEN OP LANDBOUWGEBIED 't Voornemen bestaat om in den aan staanden winter alhier cursussen te fjc* ven te den Hoorn en Gasterend in pluim veeteelt en te Midden Eierland ln bemes tingsleer. De cursussen zullen gegeven worden ln 12 lessen elk van 2 uur en uitsluitend voor volwassenen toegankelijk zdjn. Men kan zich voor 't volgen dezer cur sussen aanmelden blij die hoeren K. Vla ming te Nieuweisohild, K. Bosje te Midi Eierland en IJ. Lap té den Hoorn. NOODWINKEL. Tijdens de verbouwing van zijn groentezaak op den hoiek Steenenplaats— Binnenburg, wordt de zaak van den beef A. v. d. Vis gedreven ln een houten win- kelgebouwtjei, tot dat doel met toestem ming van B. en W. dezer gemeente op de Steenenplaats neergezel Begeef u nooit verder tn zee dan tot uw middel, opdat gij niet Uw eigen leven *n dat van anddom ln gevaar brengt.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 18