KANNEWASSER pOSTER'C NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. IS ALTIJD GOEOKOOPER SAM EN ZIJN SCHAT OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HEEREN-BAA1 O! die Rugpijn! JL RugpijnNieren Pillen No. 6858 EERSTE BLAD. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 58ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Hen pleidooi van Briand in de Elfde Volkenbonds- vergadering. - Henderson over de ontwapening. -1 bewijzen, dat zij het resultaat van de ver- Het einde van de textielstaking in Frankrijk. - Een niHt en felle verkiezingsstrijd in Polen. - Een nieuwe regee- ringsacte in Servië. Briand heeft Donderdagochtend In de Volkenbondsvergadering te Genève het woord gevoerd, in die eerste plaats als ge delegeerde van Frankrijk en ten tweede als gemachtigde van de 27 Europeesche staten. Als Fransch staatsman verklaarde hij, dat de Volkenbond het stadium van hoon en sarcasme voorbij is en thans algemeen als krachtig lichaam wordt erkend. De vrede kan zich tegenwoordig reeds ver dedigen tegen hen, die den oorlog zouden willen beginnen. Danik 'zij den Volkenbond ziin plotselinge oorlogen niet meer mo- Belgfc De Fransohe regeering erkent ook, dat de toeneming van arbitrageverdragen de laatste jaren een belangrijk feit is geweest ten dienste van den vrede, doch al deze bijdragen tot versterking van den vrede zullen Europa en de wereld in een onze- keren toestand plaatsen, indien zij niet door ontwapening worden gevolgd. Het bezwaar, waarom de ontwapening tot dus ver nog niet kon verkregen worden, is, zooals de Fransche regeering steeds be toogd heeft, de nog onvoldoende veiligheid. Briand verklaarde ook, dat de Fransche regeering thans in bespreking is getreden met de Italiaansche om het werk van de Londensche conferentie te voltooien. Briand verzekerde, dat zoo lang hij leefde er geen oorlog uit zou breken. De Fransche regeering is vast besloten, van hoe ernstigen aard de internationale ver schillen ook zouden mogen zijn, deze ver schillen te regelen in vrede en door den vrede. In het tweede gedeelte van zijn rede, dus als woordvoerder der 27 Europeesche sta ten, begon Briand met te zeggen, dat hij nooit iets zou willen doen dat den Vol kenbond zou kunnen verzwakken. Na dit vooropgesteld te hebben, ver klaarde Briand als zijn overtuiging, dat het denkbeeld van de Europeesche aaneen sluiting geheel in overeenstemming is met den wensch der Europeesche volken, die dit denkbeeld niet sle hts verwelkomen uit een soort van mystiek, doch op grond van hun gezond verstand beschouwen als noodzakelijk, juist en vooral na den groo- ten oorlog. De erfenis van den oorlog drukt mop zwaar op alle Europeesche vol ken. De volken wenschen daarom een or ganisatie van den vrede. Briand erkent, dat er vele bezwaren tegen het denkbeeld van de Europeesche Unie kunnen aange voerd worden, maar wie inderdaad den vooruitgang wil, moet den moed' hebban te trachten1 de moeilijkheden te overwin nen. Briand verheugde er zich daarom over, dat hij thans uit naam van 27 Euro peesche staten kan verklaren, dat naar hun meening een Europeesche Unie nood- zakeliik is in het belan^ van de handha- \ing van den alfemeenen vrede. Hij bevestigde, dat de ontvangen ant woorden, al waren zij op tal van punten uiteenloopend, toch hadden doen bli,jken van een eenstemmige gunstige gezindheid voor het denkbeeld van de Europeesche Unie. laezmgen volstrekt niet onderschat en daarom tracht zij met alle middelen de overwinning te behalen. De „jvurjer VVarszawska" schrijft, dat men slechts tot de overtuiging can komen, doeling Plauen van da communisten dat het de regeering er om te doen is tij- Woensdagavond Voor het raadhuis een dens de verkiezingen de massa van hun leiders te berooven. Donueraag is het verkiezingsmanifest van het centro-linksohe blok uitgegeven. Het bestaat uit 14 punten. De voornaamste zijn: vereenigüe strijd tegen de oeconomi- suie katastroie op het platteland, vermin dering der werkloosheid, besparingen, on voorwaardelijke vredelievende buitenland- scüe politiek, verdediging, van de om- scnenabaarhaid der grenzen, b dastingher- vorming, hervorming, van do landbouw- wetgeving, democratisch zelftestuur. 6CHTE FR1ESCHE Henderson stelde üe leden van den bond als het ware in gebreke wat betreft de na leving van de belofte van algemeen© ont wapening, die iri artikel 8 is vervat en die sinds 1919 herhaaldelijk is vernieuwd, zoo wel in 1925 in de verdragen van Locarno als in de resoluties van verschillende Vol kenbondsvergaderingen. De veiligheid kan volgens Henderson niet verzekerd zijn zoolang de militaire toebereidselen verder voortschrijden en geen algemeen ontwapeningsverdrag is aangenomen. In dit verband bracht Hen derson ook de Vlootconiérentie ter sprake, waarbij: hij, deed opmerken, dat krachtens het accoord' van Londen de Engelsch» vloot 200.000 ton minder sterk zal zijn dan wanneer de voorstellen, die op de mislukte vlootconferenitie, in 1927 te Genève gehou den, zijn besproken, waren aangenomen. Henderson hoopte, dat de commissie- Loudon in November a.s. krachtig haar werkzaamheden zal voortzetten en dat de ontwapeningsconferentie door den Raad van den Volkenbond, tegen het volgend jaar zal worden bijeengeroepen, zoodat pinnen afzienparen tijd een beslissende stap voorwaarts zal worden gedaan. betooging voor Max Hoelz gehouden. Tij dens deze demonstratie was de toestand op sommige ©ogenblikken zeer oritiek. Een politiebeambte is een tandl uitgesla gen. Bij! het voorbijtrekken van het ra,ad- Suis nam de menigte zoo'n dreigende houding aan, dat de politieagenten hun wapens moesten trekken. Te Falkenstedn is Woensdagavond een prot©stvergaderimg van de communisten gehouden. Hierna begaven de communis ten zich naar de woning van dien genees heer, die Max Hoelz behandelt. Max s Hoela werd uit de woning van den dokter in een auto gebracht en mee in den stoet Ti 1 r, gevoerd. Voor bet raadhuis hield Max Het Belgradosche blad „Politika publi- jjoelz, wiens hoofd nog verbonden was, ceei't een lang artikel, waarin het begin 6en re<jej waarin hdji wraak eischte. Don- van een nieuwe acfie van de Servische <jer(iagtmoi1gen om 7 uur heeft Hoelz Fal- regeering aangekondigd wordt. Gezegd kenste'lri met een auto verlaten. Waar- wordt, dat alle positieve krachten vfm het heen hij; gingi we6t men niet land verzameld worden, opdat Zuid-Slavië p>e 21-jarige student Hein Oetting, uit in de positie kome alle dingen, waartoe het Qi,a<jbeok, die Woensdagavond aan een gedwongen wordt, op ridderlijke en staats- vergadering van de nationaal-socialisten mansmanier onder oogen te zien. Concrete bijzonderheden geeft het blad niet. De kranten schrijven zeer terughou dend. Verder, zoo schrijft men nu, is alles rustig, maar het is de stilte voor den storm. Men merkt op, dat in militaire krin gen groote bedrijvigheid heerscht en bij zondere maatregelen in de grensgebieden tegen Italië getroffen worden. De regee- ring heeft ook bij vertrouwelijk, schrijven alle gepensionneerde officieren weer in actieven dienst geroepen, CONCURRENT VOOR ANTWERPEN. van die haven van Duinkerken. had deelgenomen en een swastika droeg, is dienzelfden avond door jongelieden zoo met een mes gestoken, dat hjji spoe dig na zijn overbrenging in het zieken huis is overleden. De daders heeft men nog niet kunnen grijpen. SOWJET-RUSSISCHE BESTELLIN GEN IN ENGELAND? organiseeren. Et zijn nog meer vreemde lingen gearresteerd, die verdacht worden van connecties met hem. Nader wordt gemeld, dat zich onder de andere gearresteerde communisten één der voornaamste agitators uit Palestina en twee Joodsch-Russische vrouwen be vinden. De gearresteerde Duitscher was in het bezit van heftig aati-Engelsehe docu menten. DE WERKLOOSHEID IN CANADA. Wering van Aziatische land verhuizers. Onder de maatregelen, die de Oanadee- sche regeering tot bestrijding der werk loosheid in het land heeft getroffen, is een besluit om de Immigratie van Azia ten geheel te verbieden, behalve van hen die uit landen komen met wie Canada een bijzondere overeenkomst of een con ventie tot regeling der immigratie heeft gesloten. De onrust in Britsch-lndië. Blij de Woensdag te Caicutta gehouden huiszoeking is een gevaarlijke bom ge- Over de Sowjet-Rmsischo onderhande lingen met Engelsche firma's verneemt men, dat de Russische gedelegeerden bij de Engalsohe scheepsbouw- en machine- indiustrie voor 60 millioen gulden bestel lingen willen doen. Ook te Glaislgow zijn Russische onder- mlllioen voor uitbreiding handelaars aangekomen om met firma's Brussel, 11 Sept. (Part.). De haven van Antwerpen heeft in den laatsten tijd met een nieuwen concurrent te kampen, n.1. met de haven van Duinkerken in Noord- Frankrijk. Dank zij de protectionistische politiek van Frankrijk en de zeer voor- deelige tarieven voor binnenlandsch ver voer worden de producten van het in- dustrieele Lotharingen, die vroeger via gewoon ernstig. Antwerpen werden verscheept, thans meer en meer over Duinkerken vervoerd. De Fransche regeering heeft besloten voor uitbreiding van de haven van Duin kerken een bedrag van 800 millioen be schikbaar te stellen. over verschillende leveranties te spreken. DE TOESTAND VAN IRIGOYEN. Zeer ernstig. Volgens een bericht dat de New York Times over Montevideo uit Buenos Aires hoeft ontvangen is de toestand van Iri- goyén, diiie longontsteking heeft, buiten- FEUILLETON Uit het Engel,sch door P. G. WODEHOUSE. Glibber gaf 'geen 'antwoord. Er zijn tij- don, dat spreken zilver en zwijgen goud is. Saim keek hem eeniigszln» verbijsterd aan. Hij, begon In te zien, dat hij, het pro bleem zou moeten oplossen om op twee plaatsen tegelijk te zijn. Hij moest na tuurlijk onmiddellijk naar de keuken om Snert te bevrijden. Maar alls hij dat deed, zou deze schurk, waarschijnlijk onmiddel lijk door de voordeur verdwijnen. En als hliji hom in de kamer liet en de deur af draaide, zou hJjl spoedig door net venster vertrekken. Het was een aardig probleem, iniaar ge lijk alle problemen bestemd om opgelost te worden. Sam kreeg opeens een inspi ratie. Hij' wees met een dreigenden vin ger naar Glibber. „Doe je broek uit," beval1 hij'. Glibber staarde hem verbaasd aian. „Broek", stotterde hij1. „Broek. Jle weet toch best wat een broek is," zeilde Sanm, „en het helpt niets of je doet, of je het niet weet, dioe je broek uit!" „Mijn broek uitdoen." „Maar mam," zelde Sa|m, plotseling wre velig. „Wait mankeert je toch? Doe je dat UIT DEN DUITSCHEN VERKIEZINGSSTRIJD. Max Hoelz. Een Jonge natio nalist vermoord. Irlgoyen vertrokken. Naar Reuter uit Buenos Aires meldt, heeft ex-president Irigoyen, vergezeld van zijn dochter en zijn lijfarts en bege leid door een groot aantal rechercheurs zich ingescheept op den kruiser „Belgra no", die hem naar Montevideo, de hoofd stad van Uruguay zou brengen. COMMUNISTEN IN EGYPTE. Donderdagmorgen is te Cal'ro een Naar aanleiding van de gebeurtenissen 1 Duitscher gearresteerd, van wien men op een verkiezingsvergadering te Bad vermoedt, 'dat hij een agent van Moskou Elster, waarbij, zooais bekend is, Max is, die naar Egypte werd gezonden om Hoelz ernstig is gekwetst, heeft de af- dan niet iederen avond? Ga je dan nooit in een Turksch bad? Wat is daar nu toch voor imoedhj'ks aan? Stroop ai en schiet Opu" „Maar. „Luister 1", zeide Sam. „Ais je broek niet binnen oen halve minuut franco bij mij is in geleverd], geef ik je een klap op je kop." In achttien seconden was het kleedin|g- Stuk in zijn bezit. „Nu," zeide Sam, „zal het je misschien niet 'zoo gemakkelijk zijln om weg te ko men!." Hij nam het fcleedllngstuk over den arm en ging naar de keuken. Liefdei ia de grootste hartstocht. Bij Snent Todhunter was zij laat ontwaakt, maar daardoor, net als mazelen, met des te meer hevigheid. Een natuurlijke nei ging om naar boven te ijlen en zijn be lager in stukken te scheuren, maakte plaats voor een nog heviger begeerte om naar San Rafael te snellen en Olaiire te zien. Dat was hot eerste, wat hij. zeide, toen Saim' met een voosnijmes zijn boeien had geslaakt. „Ik moet naiar haar toe." „Heb je je bezeerd, Snert?" „Welnee, hij heeft me alleen een tik op mijn kop gegeven. Ik moet naar haar toe, Sam." „Claim?" „Och, dat engeltje, dat hiaar fijne oogjes uithuil! Die meneer zei dat 'allemaal." „Wat voor een meneer?" „Een meneer, dlle aan do achterdeur kwam en dien schoft boven vertelde, hoe dat arme stakkertje haar oogen uithuilde en hij dacht maar al, dat ie het tegen mij had." „Had je ruzie met Claim?" „We hebben woorden gehad. Ik moet naar haar toe!" „Dat kan. Kan je loopen?" „Natuurlijk kan ik loopen. Waarom zou ik niet loopen?" „Ga dan maar me©.'" Niettegenstaande deze verzekering» merkte Sniert, dat het moeilijk was om moester te blijven over zijn verstijfde lede- daar de communistische propaganda te „Nu, waarom ook niet?" „J© hebt haar nog niet gezien, Sam! 0e heeft oen krommen neus en ze ziet er uit als een dierentemster. En toch. En weer scheen de zieiestrijid aange vangen. „Ja," zelde Snert. „De zaak moet van alle kanten bekeken worden." „precies." „En dan komt er no|g bij. Zij wil een kroeg voor ons koopen." „Kroegen zijn kroegen," meende Sam-, „Ik- heb altijd een kroeg willen heb- maten. Sam moest, hem een arm geven en beni." ze schoten maar langzaam op. j „Nu, dan: zou ik niet langer aarzelen." „Sam," zeide Snert, nadat hij! even had Snert zag opeens die poëtische zijde van stilgestaan inet het doel om zich wat te het gerval. masseeren, maar gedurende weilko han-„Zal mijn Klaartje ©r nlot schattig uit deling hJji blijkbaar diep had nagedacht.zien, zoo achter de toonbank, als ze bo- „Weet jij hoe dat gaat met trouwen?" „O, dat Is iets heel plieiziorigs!" „Ik bedoel, hoe gauw of je hot kan (toen!" „Nu, bliksemsnel, zou 5k denken. In ieder geval voor den burgerlijken stand, heel gauw.'" „Dan ga ik naar den burgerlijken stand. Be heb nou [gentoog van ia! dl© mis verstanden." dient en uitroept: „Tijd, hoeren." O, ik zie haar al het schuim van de hekers snijden." Hij! zweeg verrukt en zeide niets meer, terwijl Sam hem begeleide naar de .ach terdeur van San Rafael' en in de keuken bracht. En te recht meenende, dat dit heilige tooneol van hereeniging en verzoening niet voor ziijn oogen bestemd was, koerde ,piinfc gelsproken, Snert! Hoe is het Sam zich' .af. Zachtkenls deponeerde hij de met je beenen?" I baenbekleeding van den hr. Moiloy op de „Mijn boenen zijn best. Ik denk alleen tafeil en let ze alleen, ter wijll hij naar die miaar, aan haar moeder." zitkamer ging. „Je schijnt altijd aan hlaar moeder te denken. Weet je wel zeker, dat je het goede lid van de familie trouwt?" Snert bleef staan en zijn gelaat drukte den f ellen strijd in zijn ziel uit. „Sam, haar moeder wil bij ona komen inwonen, als we getrouwd zijn." Hot eerste, wat Sam hoorde, toen hij de deur open ö©ed, was Kay's stem. „Het kan niet sohelen,zeide ze. „Be geloof het eenvoudig niet." HÜ ging naar binnen en ontdekte, dat ze tegen haar oom, den heer Wrenn en den wlit-gebiaarden heer Comoilus sprak. Zij, stonden te zameii bij den schoorsteen mantel en zagen er wanhopig en versla gen uit, zooaflis het mannen betaamt, dlle het hebben durven bestaan om met een vrouw te redeneeren. Do heer Wrenn frommelde aan zijn das en de heer Ooir- nelius. zag er uit, als een Druïd, die on aangenaamheden hoeft mot do weduwe van den overledene. Samjs binnenkomen Veroorzaakte een pij'nlljhe stilte. „Halo, mijnheer Wrenn," zelde Sam. „Goeden avond, mijnheer Oorne'lius." De heer Wrenn keek naar den heer Oomelius. De beer Oernelius kieiefc naar mijnheer Wrenn. „IZieg nu Iets," zeide de blik van den heer Oorn-efllus tot den heer Wrenn. Mij bent haar oom'." »»Z©g jiji liever iets," was d'e repliek, diie de oogen van den heer Wrenn gaven. „Jij hebt een witten baard." ,Het spijt mlij, dat ik zoo lang ben op gehouden," zeide Sam tot Kay. „Ik hiaid een kleine huiselijke onaangenaamheid. Ik vond namelijk ©en hoer, die aan .het inbreken, bijt mij was." „Wat?" „Er is ook ©en dame bij; geweest, maar die ging juist weg, toen Ik arriveerde." „Een dame?" „Nu, laten we dan zeggen oen jong vrouwspersoon." (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT 3» Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldertche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, fo.70, fo.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nog. 4 ct.; fr p p ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN- 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine ad-vert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct. Een felle verkiezingsstrijd in Polen. Alle Pooische oppositioneele bladen zijn Don derdagmorgen in beslag genomen. De „Gazota Vv raazawaki" maant aan kalm te blijven. De maatregelen van de regeering 2Q'5Qf&p«r°«H Een rede van Henderson, den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken, Donderdagmiddag gehouden, waarin hij sprak over de ontwapening, is ongetwij feld een actueel onderwerp. De staking in de Fransche textielindus trie is nu dus heusch geëindigd. De werk gevers in de textielindustrie te Roubaix en Tourcoing hebben er in toegestemd de voorwaarden voor üe bijlegging van het conflict te aanvaarden, zooals deze zijn voorgesteld door den Franschen minister van Arbeid, Laval. Daar de werkgevers en arbeiuers te Rjjssal en Armentières reeds 1 tot overeenstemming gekomen zijn, brengt hun besluit het emoe der staking met zich mede. Het conflict brak ©inde Juli uit, in verband met het plan der sociale verzeke ring. Toen de beweging het sterkst was, stonden meer dan 100.000 man buiten de tam ïeken. Maandag a.s. wordt nu het werk wéér hervat. nvinwm vil a»i ATirli/vn io aitqti +fl r/ifln f 'An/»»nta 10 1 800 60) 9 2. Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op elktu leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten ais rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bi) alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. §8.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1