SCHOOLREISJE. NOG EEN BURETON. Den Bnrg. Koninginnefeesten te Oosterend. Een tweedaags feest Ingezonden. Marine-berichten. Legerberichten. Vrijdag maakten de kinderen der vijlde klasse van de O. L. schoei te den Burg een uitstapje naar Bergen. Men maakt er ons tiy attent, dat ons (bericht over „Buretan WcstergeeBt", op genomen in het vorig nummer, niet ge heel juist "was. Bit netoje werd door ons voorgesteld als een pleziertochtje, doch t hoofddoel is geweest een studiereis naar den proel- poider Andijtk. Alleen voor een dergelijk doel mochten de gelden worden besteed. Het reisje mislukte echter ln zooverre, dat verzuimd was vooral toegang tot den proefpolder te vragen. Be bedoelde grond ls niet aangekocht voor de dijkverzwaring, doch door het Waterschap „Be 80 Gm. Poldert' op TexeL ESPERANTO. Te Ben Burg is Donderdag in café „Ben Burg" een Esperanto-tentoonstelling ge houden van 8 tot iO uur. Hierop waren te bezichtigen verschillende boeken in Espe ranto verschenen, o. a. de Esp orante-krant in Brailleschrift. Tevens werden op deze tentoonstelling inlichtingen verstrekt over de Esp er ante-wereldtaal. Dezen winter zal te Ben Burg een cur sus in Esperanto worden gegeven door den heer M. J. Oele, onderwijzer aan de M.UX.O. te Ben Burg. Be EERSTE DAG. Oosterend viert feest, een echt ouder- wetsch Oranjefeest, waarbij, de vanouds bekende groote liefde voor ons Nederl. Vorstenhuis weder sterk op den voor grond treedt Reeds zeer vroeg was men gistermorgen bezig met het leggen van de laatste hand aan eerepoorten en huisversieringen. Wij troffen niet minder dan zeven prachtige eerepoorten aan. Bij 't binnenkomen van het dorp treft men voor de R.-K. kerk een poort, die als welkomstgroet voor de feestbezoekers is bedoeld, waarin in veelkleurige bloemen '4 woord „welkom" is aangebracht. Een tweede poort, de grootste en fraaiste van het dorp, bevindt zich aan den ingang van de Peperstraat. Vooral bij- avond maakt deze poort 'n prachtigen indruk. In- trans paranten wordt hier hulde gebracht aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar 50en verjaardag, verder is in deze poort een voorstelling gemaakt van de trouw van het Ned. leger aan het vorsten huis, terwijl er ook nog een herinnering in prijkt aan de spijziging der hongerende Lelidenaare bij Leiden's ontzet in 1574, nl. de bekende haring-, hutspot- en witte- brood-spijziging. Even willen wij nog noemen een veel kleurige verlichting, n.1. een gekroonde W, die in 't midden der Peperstraat is aangebracht en zeer de aandacht trekt. Aan het einde dier straat een poort, waar in de zinspreuk „Oranje boven" de boven toon voert. Een eerepoort in de Nieuwstraat heeft als symbool „het moedergeluk onzer vor stinne", aan de andere zijde bevat ze een mooie voorstelling van het beleg van Lei den, twee poorten geven niet direct een bijzondere voorstelling, doch de laatste, die voor het woonhuis van den heer P. Vla ming, staat in het toeken van den BOsten verjaardag van H. M. Verder is het gan- Bche dorp rijkelijk versierd, op een wijze, die zelfs in het Kroningsjaar alhier niet overtroffen ia. Be verschillende buurtoommissies heb ben alle eer van hun werk. Bij de versie ring der huizen treden vooral op den voor grond die van de gevels van de woningen der hoeren Joh. A. Eelman, B. Trap, S. Bremer en W. Brijver. Reeds vroe^ wapperde de Ned. driekleur van den indrukwekkenden toren; om acht uur werden de langslapers gewekt door de opgewekte tonen van het muziekkorps „Excelsior", dat zich op den torenomloop had opgesteld; gespeeld werd „Het Wil helmus", het „Wien Neerlabds Bloed" en „Psalm 184". Om 9 uur was het aantreden van de schoolkinderen der drie verschillende scholen; van den kinderoptocht was bi.1- zonder veel werk gemaakt, de kinderen keurig uitgedost en droegen bofen van groen en bloemen, één had zelfs een aar dige voorstelling gemaakt bedoeld als hulde aan de Koninkl. Ned; Luchtvaart- Mij, Be stoet trok eerst het dorp rond en begaf zich daarna naar het feestterrein, een perceel land van den heer A. Eelman Bz., dat voor deze gelegenheid welwillend was afgestaan; hier weiden verschillende kinderspelen gehouden. Be uitslagen hier van zijn: Vlaggesteken. Meisjes van 6—7 jaar. Ie prijs Bia Eelman; 2e prijs Jamde Koning; 8e prils Pietje Trap. Eierloop. Meisjes van 8—9 jaar. Ie prijs Jos van Kooten; 2e prijs Oori Plaatsman; 8o prijs Haartje Brem,er. Siembuswedstrijd. Meisjes vani 1012 jaar. Ie prijs Marie Eelman. 2e prijs Neeltje v. d. SI ikke; Se prijs Rennie Smit. Hinder nisloopen. Meisjes van 12 tot 18 jaar. Ie prijs Engeltje Koopman; 2e prijs Merrie Daalder; 8e prijs Alie Eelman. Houtjes raven. Jongens van 67 jaar. Ie pais Arie Ellen; 2e prijs Teun Wuls; 8e Prijs Bouwe Meden». BeiMenren.- Jongens van 8—9 Jaar. piija Aria v. Vis; 2e prijs Jan Boot; prijs jan Vlaming Jus, Tonnetjes kruien met hindernissen. Jongens van 12—18 Jaar. Ie prijs K. Mantje; 2e prijs H. v. d. Brink; 8e prijs G. Bakker. Zakloopen. Jongens van 10—12 jaar. te prijs S. Dogger, 2e prijs P. Halsema; 8e prijs S. v. d. Slakke. Vliegerwedstrijd. Jongens van 12 tot 14 jaar. Ie prijs Maarten Bijfcer; 2e prijs Gerrit Eelman; 8e prijs Jan Koppen. Be middagfeesten begonnen weer met een muzikalen rondgang door het dorp. Als No. 1 stond op het programma: Ring- rijden met paard en kar, bij voorkeur ge- oostumeerd. Van costumeering was echter niet veel werk gemaakt, 'hiervoor werd een prijs toegekend aan den heer B. Eelman en Mej. M. Kejjser; een prijs voor het schoonst geheel werd toegekend aan den heer J. Bijt en ecbtgenoote. Ringsteken: le prijs Mej. G. Kuiper en Mej. Witte; 2e prijs de heer B. Eelman en Mej. M. Keijser; 8e prijs de heer P. Brans en Mej. F. Mantje. Sprietloopen: le prijs P. Riemers; 2e prijs O. de Kort; 8e prijs P. Vlaming Pz. Het nummer Touwtrekken bleef onbe slist. Hierover zal geloot worden. Hinderniswedstrijd per fiets: le prijs Th. Witte Gz.; 2e prijs Jac. Keijzer; 8e prijs Jan Trap Wz. Waschophangen. Meisjes v. 1816 jaar. le prijs Maartje Buinfcer. 2e prijs Feytje Brijver; 8e prijs Annie Kikkert. Bakerwedstrijd. Barnes boven 16 jaar. le prijs Maartje Brouwer; 2e prijs Alie Trap; 8e prijs Marie Vlaming. Bes avonds had men door middel van electrische schijnwerpers, die het gemeen tebestuur in bruikleen had gegeven, een schitterende verlichting op 't feestterrein. Op grooten afstand kon met het helder verlicht terrein waarnemen. Omstreeks 8 uur trok „Excelsior" weer door het dorp en gevolgd door een groote menigte ging het weer naar het terrein'. Hier werd. een concert gegeven en nog een. volksspel gehouden, n.L Strijd om den man, een soort stoelendans. Ie prijs won Mej. Rika Bremer; 2e prijs Mej. Geertrui Kikkert; 3e prijs Mej. Nelly Borgman. Het feest van den eersten dag eindigde met een1 taptoe door het dorp. BE TWEEDE DAG. Een achteruitgaanden barometer en een ©gaal grijze lucht beloofden Vrijdagmor gen niet veel goeds en toch stond voor dezen dag het voornaamste gedeelte van de Volksspelen te Oosterend op het pro gramma, nJ. het Openluchtspel „Het Be leg van Leiden", 't Weer hield zich echter goed en al was de temperatuur wat laag en de sterke wind hinderlijk, men heeft het programma geheel zonder stoornis kunnen afwerken. Het morgenprogramma was niet over voerd, 't bestond slechts in een rondgan van het fanfarecorps door het dorp en een Stoelendans voor paarden. Bit nummer trok zeer veel belangstelling; de prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs Jn. Baaider; 2e prijs G. Witte; 8© prijs A. Wuls. Na den middag bood het dorp Oosterend al een heel eigenaardig aanzien; men waande zich min of meer ini een oud-Hol- landsch stadje omstreeks 1500 te bevin den; uit alle woningen traden Spaansche, Hollandsche ridders en krijgslieden naar buiten, alles begaf zich naar het feestter rein, waar de opstelling zou plaats hebben. Omstreeks 1 uur trok een ruiterstoet, onder commando van den heer Jn. Bijt, naar de grens van de wjjk Oosterend (het gehucht» Molenbuurt), om onzen Burge meester te verwelkomen^ die omstreeks half één zich per auto naar het feestvie rende dorp zou begeven, 't Was een aller aardigst aanzien, dien grooten ruiterstoet, vlaggen en vaandels met zich voerende. Het hoofd dezer gemeente arriveerde met zijn eohtgenoote en den gemeente-secre taris omstreeks kwart over één onder groot gejuich der verzamelde menigte. Be deelnemers aan het op te voeren openluchtspel hadden, onder aanvoering van de diverse hoplieden, een carré ge vormd, waarin d© gasten door de feest commissie werden ontvangen en Z.Ed. Achtlb. door den voorzitter, den heer S. Keijzer, toegesproken, Be heer Keijzer sprak ongeveer het vol gende: EdeLAchtb. Heer Burgemeester en Se cretaris, het is ons een groote eer, u hier uit naam van feestvierend Oosterend bij de gelegenheid van de viering van den 50sten geboortedag van H. M. onze geëer biedigde Koningin te mogen ontvangen. Edelachtbare heeren, Oosterend is er tén zeerste (mee vereerd, dat u onz© uit- noodiging wel hebt wiüen aanvaarden, hierdoor krijgen wij tevens de welkome gelegenheid u, edelachtbare heeren, onzen trouw en aanhankelijkheid te kunnen be tuigen, temeer waar wij; ook in u, mijnheer de Burgemeester, 'begroeten den eersten vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in onze gemeente. E.A. heeren, Oosterend] staat op 't punt bil deze gelegenheid het historisch feit, het Ontzet van Leiden, aanschouwelijk voor te stellen ©n hierdoor nog eens in herinnering te brengen, wat onze voor ouders er voor over 'hadden om trouwe vaderlanders te blijven, hiermede ons de les gevende, dat wij ook al onze krachten moeten geven om het wettig over ons ge steld gezag te handhaven. Dat het zoo moge zijn en blijven! Het gezelschap inspecteerde na deze be groeting de Spaansche en Prinselijk© troe pen. Onze Burgemeester sprak daarna o. m. het volgende: Geachte inwoners van Oosterend! Het heeft mij' zeer veel genoegen gedaan, door u tot het bijwonen der Koninginnefeesten te worden uitgenoodigd'; dat u mij zulk een ontvangst had bereid, had ik in de verste verte niet durven vermoeden. Ik zeg u allén en de feestcommissie daarvoor mijn allerhartelilksten dank. De inwoners van dit dorp staan bekend om hunne groote vaderlandsliefde en trouw aan het Vor stenhuis van Oranje; gij geeft hier thans het bewijs, dat die liefde niet is verflauwd; hetgeen gij' hier thans hebt bijeengebracht belooft voor heden ook weder iets goeds. Het zal Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin ongetwijfeld genoegen doen als men op zulke wijze feestviert ter barer eer©, als gij hier thans voornemens zijt te doen. Ik wenstóh u verder een genoegelij- ken dag. Na den Burgemeester sprak het ex- raadslid, d© heer De Vries (die als burge meester Van der Werff in het openlucht spel „Leidens Ontzet" zou fungeeren), een woordje tot de burgers zijner stad om moed en volharding te toonen bij de moei lijke dagen van strijd, die voor de inwo ners, bij het naderen der Spanjaarden, zouden komen. B© stoet trok daarop naar den dijk bi) Oost, waar op de boezemwaters van de polders Waalenburg en het Noorden het spel zou worden gegeven. Een groote me nigte 'had op de omringende dijken plaats genomen. Een „stad" was gebouwd tegen den dijk, waarover de weg loopt. •Het spel werd opgevoerd in 19 taferee- len, verdeeld als volgt: Hiermede was het morgenprogramma afgewerkt. Het muziekkorps maakte nog een omgang door het dorp, waarna de stoet ontbonden werd. Rust werd gehouden tot 's middags twee uur. 1. Leiden wordt belegerd door de Span jaarden onder aanvoering van Valdez. 2. Graaf Lodewijk valt de Spanjaarden in den rug aan en noodzaakt Valdez het beleg op te breken. 3. Graaf Lodewijk trekt met zijn man nen weg. 4. Leiden wordt opnieuw door de Span jaarden ingesloten, 5. Andries Allersz, de overste van Lei den, doet een uitval, die mislukt. Hijzelf sneuvelt Benige Leidenaars gevangen ge nomen, 6. Eenige bevreesde Leidenaars loopen naar den vijand over. Ze sporen Leiden aan zich over te geven. 7. Een poging, om levensmiddelen naar Leiden te brengen, wordt door de Spanjaarden verhinderd. 8. De Spanjaarden naderen Leiden nog dichterbij en werpen de schans te Lam men op. 9. Prins Willem van Oranje heeft met Admiraal Lodewijk van Boisot plannen gemaakt Leiden te ontzetten, door het land onder water te zetten. Platboomde vaartui gen worden gereed gemaakt en door de geuzen bemand. 10. De „springers" brengen d© tijding naar Leiden, dat de dijken doorgestoken zfjn en de Geuzen zich gereed houden om met hun schepen over het ondergeloopen land naar Leiden te varen. Dit 'brengt groote vreugde in de stad. 11. Door ongunstigen wind kunnen de Geuzen nog niet naderen. De „arke van Delft" loopt aan den grond. 12. Oproer in de stad. Burgemeester Van der Werff weet den opstand te stillen. 13. Het water wast. De Geuzen ver- drijv en de Spanjaarden. 14. Fort Lammen is nog in bezit der Spanjaarden en houdt de Geuzen tegen. Vanuit Leliden wil men een gracht gra ven rondom Lammen heen. 15. Een gedeelte van Leiden's stads muur stort in. De Spanjaarden slaan van schrik op de vlucht. 16. Een Leidsche jongen waagt zich in fort Lammen en vindt het geheel ver laten. Hij wenkt de Leidenaars, die voor alle veiligheid er eerst nog een man op uit zenden. Er moesten nog eens Spanjaarden in Lammen zijn. Maar er zijn heusch geen Spanjaarden meer, wel een groote pot met hutspot 17. D© Geuzenvloot kan nu met brood en haring de stad binnenvaren. 18. Prins Willem brengt een bezoek aan de ontzette stad. Feestelijk is zijn in tocht. (De terugtocht van Oost naar Oos terend is bedoeld als een vooretelling van den intocht van Prins WillemX 19. (Op 't feestterrein te Oosterend). Be Prins houdt een toespraak tot de Leidenaars, waarna burgemeester Van der Werff den Prins beantwoordt. Zeer gemakkelijk kon het talrijk publiek het spel volgen. De plaats, die men had uitgekozen, was bizonder geschikt; toen de Geuzenvloot de stad bereikte, steeg uit de menigte eep, groot gejuich op. Het slot van het spel werd, zooals uit het boven staande reeds is gebleken, te Oosterend gegeven. De geheele opvoering is een groot succes geworden, waarvoor de rege- lingsopmmissie allen lof moet worden ge bracht. 's Avonds was het dorp weder schitte rend verlicht, op het feestterrein werden onder begeleiding van het muziekgezel schap „Excelsior" een tiental vaderland- sche liederen gezongen; een slotnummer, dat uitnemend voldeed. Het geheele feest heeft ongetwijfeld bij1 de talrijke bezoekers een prettigen indruk achtergelaten. In het café van den heer Koppen' ver maakte m enzich na afloop der feestelijk heden nog enkele uren met den dans. Het feest werd door geen enkelen wanklank verstoord. Be Waal. BE VOGELTREK. Onze correspondent schrijft: De vogeltrek geschiedt volgens mijn meening om het voedsel. In het voorjaar zijn de wilde ganzen de eerste trekvogels, die hier aankomen; in 't begn van Maart komen ze gewoonlijk en blijven tot het eind van April. Het water heeft voor deze vogels niet zooveel aantrekkingskracht, doch wel 'het bovenland in Waalenburg met de groene spruitjes. Plotseling zijn ze meestal verdwenen, doch in October en November komen ze weer terug, enkel om zich te goed te doen. Na de ganzen komen de grutto's. Ge woonlijk half April, doch soms wel ln het laatst van Maart hoort men 't geroep dier vogelB, nadat ze zeven maanden een ander verblijf hebben gehad, bomen ze hier weer aanzetten. Daarna komen de kemphanen in het laatst van April aanzetten. Eerst zou men gaan denken, dat deze vogels tureluurs waren, maar k v:gzamerhand komen de mooie kragen vo den dag. Dikwijls heb ik mij afgevraaf waar deze vogels den winter doorbrengen, doch mr. Butler, een ornitholoog uit Londen, die hier vorig jaar vertoefde, deelde mij mede, dat zij in Zuid- Afrika overwinteren. Be vogels trekken niet over Engeland, want dan zouden daar licht eenige exemplaren achterblijven en dit is niet het geval. Vandaar dat zooveel Engelschen deze vogels bit ons komen waarnemen en bestudeeren. B. Burgerlijke Stand van Texel van 10—12 September. GEBOREN: Trijntje, d. v. Pieter Koop man en Johannetta Sophia Schaap; Jan, z. v. Jan Brak en Antje Oosterman. ONDERTROUWD: Jan Gerard Oele en Gornelia Welmoed Bruin. GEITROUUWD: Jaoob Gieles en Aagje de Graaf. POLITIE. Gevonden: 1 pr. olie-pijpen; 1 hor- logeglas met doublé rand; 1 portemon- naie; 1 pr. gummi-pijpen; 1 statief van fototoestel. ln de Ingezonden «tukken van den heer C. Boon Pzn. betreffende DA.T.S., werd herhaaldelijk ver wezen naar de statuten. Als slot betreffende deze Ingezonden stukken laten wij een gedeelte van de statuten volgen. Uittreksel uit de akte van Oprichting van de Stichting genaamd „De Algemeene Tesselsche So ciëteit (DA.T.S.)", gevestigd te den Burg (Texel), dd. 30 December 1929, kantoor van den notaris Mr. J. W. van der Helde, Alkmaar. Art. 1. De stichting draagt den naam: „De Algemeene Tesselsche Socletelt", DA.T.S., en is gevestigd te Den Burg op Texel. Art 2. Als vermogen wordt te haren name gesteld: een perceel welland, gelegen te den Burg op Texel, uitmakende een op het terrein afgepaald gedeelte van het kadastrale perceel gemeente Texel. Art 3. Het doel der stichting ls het bevorderen van de belangstelling der bewoners van Texel voor kunst-, wetenschappelijke- en andere cultureele uitingen en verschijnselen der samenleving en het doen aanschouwen en laten hooren dezer ver schijnselen en uitingen, waartoe op voormeld stichtingsterrein door de stichting dient te worden Ingericht een gebouw, ruimte biedend voor ten minste zeshonderjl toeschouwers, ln de eerste plaats voor na te melden, bijeenkomsten des Zon dagsmorgens bestemd, en verder ruimte biedend voor kegelbanen en gelegenheid naar de elschen des tljds voor biljard, dans en muziek, film en too- neel, tentoonstelling Jaarbeurs en fancy-falr, verga deringen, aanbestedingen en veilingen, benevens bijeenkomsten van sport- en andere clubs en voor alle vermakelijkheden, terwijl tot verdere dekking der uitgaven gelegenheid voor consumptie wordt geboden Ten einde dit doel op zekere wijze te verwezen lijken wordt door de stichting een vereenlging of socletelt gevormd, waarvan de leden, tegen een bepaalde contributie, recht hebben tot bijwoning van al hetgeen te zien en te hooren zal zijn ln voormelde zalen, alles op de wijze en onder de voorwaarden bij na te melden reglement te om schrijven, terwijl tevens een eigen orgaan van de stichting zal worden uitgegeven. Zoo noodig worden door de stichting nog an dere vereenlglngen of stichtingen ln het leven ge- roeren. Eiken Zondagmorgen ls voormelde sodeteltszaal gratis ter beschikking van de Duodora Wlllemlna Keijser en Sljbrand Keijser, Sljbrand Reljerszoon- stichtlng, voor sprekers door haar aan te wijzen en voor het doel, door haar te bepalen. Behalve voormeld gebouw met sodeteltszaal wordt door de stichting gebouwd een vereenigings- en pensiongebouw nabij de staatsbosschen, als ge zondheidsoord ln te richten, waartoe de noodlge terreinen en bosschen dienen te worden aange kocht door de stichting. (Reeds aangekocht een bosch bij Nieuwe Aanleg). De regelen van het beheer en de exploitatie van alle gebouwen der stichting worden bij na te mel den reglement vastgesteld. Art. 4. Het bestuur der stichting bestaat uit ten hoogste vijf leden, die worden benoemd door het bestuur der voormelde Duodora Wlllemlna Keijser en Slj brand Keijser Sljbrand Reljerszoonstlchtlng. Thans wordt aangewezen de comparant Cornells Boon Pieterszoon als eenlg bestuurder dezer stichting, etc. Het bestuur dezer stichting benoemt een Direc teur, die bevoegd ls de stichting ln en bulten rechte te vertegenwoordigen: hl) behoeft echter de machtiging van het bestuur dezer stichting tot nader omschreven handelingen. Indien het bestuur dezer stichting tijdelijk ont breekt, treedt als zoodanig op het bestuur van voormelde Duodora Wlllemlna Keijser en Sljbrand Keijser Sljbrand Reljerszoonstlchtlng. Art. 5. Het ls de wil der stichters, dat nimmer zal wor den afgeweken van den uitgedrukt en wensch om één Februari, Zaterdag voor Pinksteren, den vijf den Mei, twee en twintigsten September, dertigsten October en Oudejaarsavond als herdenkingsdagen een plechtig karakter te doen dragen, waarop door het bestuur van de Duodora WlUemina Keijser en Sljbrand Keijser Sljbrand Reljerszoonstlchtlng rege ling en leiding wordt gegeven en waarbij groote sprekers of spreeksters het woord zullen voeren, zonder verdere vermakelijkheden alzoo, doch waar bij van gedachten kan worden gewisseld. Verder zullen als volledige feestdagen gelden: den vier en twintigsten December, tweeden Kerst dag, de eerste Za terdag of Zondag na vijfden Januari, de eerste Zaterdag en Zondag na vijftien Februari, de eerste Zaterdag of Zondag na vijf tien Maart, de tweede Paaschdag, de laatste Zon dag in April, de tweede Pinksterdag, de laatste Zondag voor vier en twinüg Juni, den vier en twintigsten Juni als deze dag op Maandag valt en dag, de eerste Zaterdag of Zondag na vijftien Juni en wel gedurende acht dagen tot en met den Maandagavond daarna, de laatste Zaterdag ln Juli, den een en dertigsten Augustus, drie dagen ln begin van September, de laatste Zondag voor half October, de laatste Zondag voor half November, en den 12den December zal gelden als bijzondere feestdag en herdenkingsdag; hier tusschen worden nog drie zulke feestdagen bepaald. Op deze dertig feestdagen zullen de lokaliteiten geopend zijn van 's middags twaalf ure tot na middernacht vier ure en zal muziek gegeven wor den of een tooneelvoorstelling of eenige andere vermakelijkheden èn voor de leden der Socletelt, èn voor de inwoners van Texel, èn voor de men- schen van buiten Texel. Het bestuur beoordeele ol nlet-lnwoners van Texel ook kunnen worden toegelaten, hetzij om dat zij daar regelmatig zaken doen, hetzij om andere redenen. In de regeling der feestdagen kan door het be stuur dezer stichting zoo noodig wijziging worden aangebracht Van deze feestdagen geeft dit bestuur schriftelijk kennis en aan den Burgemeester van Texel en zoonoodig aan Gedeputeerde of Op andere bij de Wet vereischte wijze, alsmede ingevolge de arti kelen 21 en 22 der Algemeene Politieverordening der gemeente Texel. Bij het bouwen van het sociëteitsgebouw wordt mede gehandeld ln overeenstemming met gemelde Algemeen Politie-verordenlng (thans art 51) en de Drankwet (thans art 9a en b). Art. 6. Het bestuur der Duodora Wlllemlna Keijser en Sljbrand Keijser Sljbrand Reljerszoonstlchtlng ls bevoegd, ln overleg met het bestuur dezer stich ting een reglement vaat te stellen, waarbij worden geregeld de hiervoor reeds genoemde onderwerpen, de geldmiddelen, en alles, waarin op onvoldoende wijze is voorzien; het reglement mag geene bepalingen bevatten, ln strijd met deze statuten. Zie verder de advertentie in dit nummer. Rap.-luit. ter zee H. A. Gregory wordt bin nenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Inldië hier te lande terug verwacht. De bootsman J. W. Bol is met i Auguistus j.1. bevorderd' tot schipper. 7 September per Koningin der Nederlan den terugkeerd: Opperziekenverpl. J. Vreekem; schipper W. Brijer; sergt-telegrafist W. G. J. Dries; korp- telegrafiat J. K. Vantneijer; id. P. Tiessen; id. A. J. die Smit; barbier T. Breeuwer; maj.-tor- pedomaiker R. H. Oosterhof. De majoor-schrijver H. Vos wordt den zien October a.s. per s.s. P. Coen naar O.-I. uitgezonden. 13 Sept. adj.-o.-offic.maeh. H. Cornet vaii v. Speijk naar Gelderland. 215 Sepfc. serg.-schrijver J. de Vries van Wacht schip Willemsoord naar Onderzeekazerne. De bevolen overplaatsing naar Gelderland van den majoor-machinist J. P. van der Zee is ingetrokken. 3 Nov. maj.-torpedomaker R. H. Oosrterhoff van Schorpioen naar T. A. Hellevoet sluis; id. serg.-telegrafist W. G. J. Dries van Wachtschip Willemsoord naar M. K. W. A'dam. Aan den kwartiermeester J. Noorland is het brevet van duiker ie klasse toegekend. Aan onderstaande schepelingen is het bie- vet van seiner toegekend: Mafcroos ae kb C. J. Steketee, id. R. A. Meijer, id. P. M. Altorf, id. P. J. van Lier, id. M. Muller, id. G. F. J. Herié. Met ontslag uit den zeedienst: 17 Sept. stoker ie kl. J. W. Brunger. 2(3 Sept. mar. ie kl. J. Schamsrtra. 25 Sept stoker ie kl. J. de Vries. 29 Sept. matr. ie kl. J. Bakker; stoker ie kl. G. J. Boerboom; niatr. 2e kb J. W. v. Beert; id. id. P. Egt; id. id. W. H. van Kooten'; mar. ie kl. J. de Joode; matr. ie kl. P. v. d. Kraat®. 26 Sept. matr. ie kl. P. W. F. Posthuma. U it keering van loon bij verhindering om arbeid te verrichten ten gevolge van besmette lijke ziekte in het gezin. Bij L.O. 1930 No. 261 wondt bepaald, dat verhindering tot dienst- of arbeid sverrichting wegen# besmettelijke ziekte ten huize van d'e(n) betrokkene, voor wat de doorbetaling vani loon of de toekenning van ziekt euitkee- ring betreft, wondt gelijkgesteld met verhin dering wegens ziekte van de(n) betrokkene zeil. In dit geval van verhindering wordt steeds het volle loon uitbetaald'. Vrijaf op 16 September 193a Aan Rijkspersoneel, dat wenscht deel te nemen aan den Nationalen' Vaandelgroet aan Hare Majesteit de Koningin' öp 16 September 1930 te a-Graven.bage, kan vrijaf worden ge geven. Dit extra-verlof zal niet langer mogen duren, dan voor deelneming noodig is. Vrijwillige Landstorm te Den Helder. Bij d'ew Vrijwiilligen Landstorm te Dien Heb dier is een nieuwe klasse kust-artlllerie op gericht. Instelling Commissie voor GamlzoenjnaterieoL Door d'en Minister van Defensie is een commissie benoemd', bestaande uit den kapi tein der genie J. Zwart, den kapitetn-maga zijn - meester R. van' Eijle, en den commies B. J, van Tuil, allen werkzaam bij het Departement van Defensie te Den Haag, welke commissie een rapport zal uitbrengen nopens de inven tarisatie van het gendeimaterieeJ vain de Ko ninkl ijlke landmacht. Bij beslissing van dien Commandant van het Korps Politietroepen zijn de soldaten A. Slurink en J. Kap van den groep Politdetroie- pen' te Den Helder, te rekenen vanaf 8 Sep tember j.1. aangesteld tot korporaal. De korporaal D. Dam van de groep Politie troepen te Den' Helder slaagde op 10 Septem ber j.1. voor het politiediploma van den AJlge- meenen Nederlamdsche Politie Bond. Bij Kon. besluit is de eere-medaille, verbon den aan, de ordle van Or&nje-Nassau in zilver verleend aami: J. A. Muller, sergeant-majoor, instructeur vanj hot Korp» Politietroepen.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 21