amsterdamsch^rjevenT^ De Amerikaansche automobiel-industrie DE AUTO VAK DEN OOSTENRIJKSCHEN V1CE-KANSELIER VERONGELUKT. Een auto, waarin de Oostenrijkfiche vlce-kanselier Vaugoin, de landskapitein van Neder-Oostenrijk, dr. Bureseh, en de nationale raad Kunsohak zaten, heeft bij Hagelsdorf bij St. Poelten een ongeluk gekregen. Kunschalk kreeg zware inwen dige kwetsuren en moest naar het zieken huis gebracht worden. De vlce-kanselier en de landskapitein konden zonder ver wondingen van belang met een anderen auto naar St. Poelten verder rijden. DE ZOEK GERAAKTE JUWEELEN. De diamanten thans grooten- deels terecht Naar wij dezer dagen reeds meldden, was de recherche te Vidhy een partijtje diamant ter waarde van ongeveer een kwart millioen francs, welke diamant tij dens het transport tusschen Antwerpen en Parijs was zoek geraakt, dank zij de aanwijzingen van den verzender, den heer Jacques Voet te Antwepren, op het spoor gekomen. Thans zijn de overige steenen te Nice terug gevonden. Zij waren daar door een te Toulon wonenden handelaar verkocht. Het onderzoek der politie wordt voort gezet De juwelier te Nice was te goeder trouw geweest. Tramongeluk te Odessa. Vfjf dooden, vijftig gewonden. Donderdag heeft te Odessa een ernstig tramongeluk plaats gehad, waarbij 5 pas sagiers gedood zijn en 60 gewond. De remmen van een vollen tramwagen wei gerden en de tram reed in razende vaart een heuvel at Daarop ontspoorde de Breidt ook Uw zaak uit door reclame! „Heldersche Courant" maar er wordt uitdrukkelijk in bevestigd, dat de noodlottige fout bij de behandeling van het serum niet te Parijs, maar te Ltlbeck werd gemaakt. De culturen van Oalmette waren geheel in orde, toen men ze uit Parijs ontving. Uitbarsting van de Stromboli. Dooden en gewonden. Uit Mesaina wordt gemeld, dat Donder dagmorgen een uitbarsting heeft plaats wagen en de passagiers kwamen er onder gehad van den vulkaan Stromboli. Het gehucht Bartolo werd bedolven en voor een groot deel verwoest. Volgens de Giornale d'Italla zouden in het dorp terecht NIEUWE ONLUSTEN IN ANNAJSL Stromboli en de naaste omgeving talrijke Uit Saigon wordt gemeld, dat in An- döoden en gewonden te betreuren zijn. nam nieuwe ongeregeldheden zijn uitge- Tegelijk met de uitbarsting is een hevige broken. De politie heeft op de betoogers aardbeving waargenomen. De bevolking geschoten. Dr vielen vijf dooden en vijf van het eiland Stromboli is zeer ontdaan, gewonden, l Onmiddellijk is om hulp geseind. Uit Mes- IsLna zijn eenige torpedobooten: met le vensmiddelen en dekens vertrokken, ter wijl ook een afdeeiing van de brandweer ter assistentie derwaarts is gezonden. Aan boord van een der hulpschepen be vindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. Volgens officieels mededeelingen is de Stromboli in den loop van den dag weer tot rust gekomen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, evenmin hoe groot de mate- Woensdag ls weer oen bomaanslag ge- rieele schade is. pleegd op het sowjetgezantschap te War-, schau. Een bom werd vlak voor de toe-1 Nader wordt gemeld, dat Donderdag- gangsdeur van het gebouw gelegd en wel morgen tegen 10 uur een door de Strom- zoo, dat bij het openen van de deur deboli veroorzaakt gerommel werd waarge- ontploffing moest worden veroorzaakt. nomen, terwijl tegelijkertijd een korte aardbeving werd waargenomen. TERECHTSTELLING VAN OOMMUNISTEN. De laatste drie dagen zijn te Hankou 29 (xxmmunisten terechtgesteld. WEER EEN BOMAANSLAG OP HET SOWJET-GEZANTSCHAP TE WARSCHAU. DE HULPVERLEENING VAN DE AREND AAN SANTO DOMINGO. Spoedig daarop zag men een dikke rookwolk uit den vulkaan opstijgen. Bij de uitbarsting is een scheur in den berg ontstaan. De laatste groote uitbarsting van den Stromboli heeft in het jaar 1919 plaats gehad. In de buurt van Florence werd Woens dag tegen één uur des middags een lichte aardschok waargenomen, waardoor zich van de bevolking een paniek meester maakte. Br was geen materieele schade. Een interessant proces. Eenlgen tijd geleden werd in Neukölln Aneta seint uit Wï'lemstad (Cura^ao): In het zwaar getroffen Santo Domingo wordt de assistentie, verleend door het marinervaartuig Arend, dat 7 dezer met levensmiddelen en verbandmiddelen en (met twee doktoren aan boord vertrok, zeer gewaardeerd. Het schip blijft op ver zoek van den president der republiek Trujiil, tot 20 September daar. Hierdoor is de reis, welke de gouverneur van Ou-I raqao, aan boord van den torpedojager' Van Galen naar de Bovenwindsohe Eilan- dien zou maken, uitgesteld tot 22 Sep- i arbeidster Jenny Bohn, wegens scnen tember, 'ding van den wettelijken onderhouds- De Arend seinde aan den commandantplicht, daarin bestaande, dat zij geweigerd van de Van Galen, dat de stad Santo Do- j had haar pasgeboren kind zeil te voeden, mingo bijna geheel werd verwoest. Alleen tot twee weken hechtenis veroordeeld.^ het centrum en de mooie gebouwen ble- haar bevalling in de gemeentelijke ven gespaard. Het aantal dooden be-kliniek had: zij, naar het „Berl. Tag." draagt 8000, dat der gewonden 28.000. meldt, verklaard te zwak te ztin om haar Stapels lijken worden verbrand. De ker-1 kind te voeden, waarmede de dokter en de ken warden ingericht voor daklozen en pleegzuster het niet eens waren. Deze gewonden. De stad biedt e?n allerdroe- wezen haar er op, dat voor het kind bi) vigsten aanblik. Overal liggen stukken kunstmatige voeding schadelijke gevolgen van de dakbedekking van gegolfd ijzer zouden kunnen optreden. Tevens ver- verspreid, welke door die lucht zijn ge- zekerden zij de jonge moeder, dat zij zich vlogen. Door deze stuikken ijzer zijn de i aan een strafbaar feit schuldig, maakte, in- meeste slachtoffers gevallen. dien zij weigerde het kind te voeden. Zij volhardde echter bij haar standpunt. j kliniek ontslagen en het kind in het wees- In het dorp Castellaimonta is een ge-kweekt. Het kreeg longontsteking, maar bouw, dat hersteld werd, gedeeltelijk hi-j werd weer beter en groeide daarna als gestort Twee arbeiders werden gedood kool Openingszitting van den Raad. Onze haven tn 1929. Rond van Gogh-tentoonstelUnjj. en vijf gewond. Bij: het departement van defensie is in gekomen een telegram van den comman dant van Hr. Ms. flottiljevaartulg Arend" uit Santo Domingo, dat als volgt luidt: Hoewel de moeder voor het levensonder houd bleef zorgen, werd een vervolging ingesteld, welke eindigde met de veroor deeling tot twee weken. Het O.M. in Neukölln ging in hooger be roep en eischte bestraffing van beklaagde „Bij aankomst hier alleen Amerikaan- wegens het toebrengen van lichamelijk sche sloop (kanonneerboot) aanwezig, letsel, daar volgens de meerling van het Thans ook Ehgelsche kruiser „Danae" O.M. een kind, hetwelk niet met moeder- aangekomen. toestand hier zeer ernstig.melk wordt gevoed, schade moet lijden. Bohesl verwoest. 8000 dooden,Thans is een wending gekomen in deze v+ °°r gebrek aan bed-geschiedenis, welke nogal opzien heeft ge- doktera nog veel baard. Het O.M. van het „Landsgerjcht" n.1. is het niet eens met den officier te i Neukölln en meent, dat 'beklaagde niet schuldig is aan het ten laste gelegde feit. De advocaat van de moeder staat op het DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LÜBECK. De font te Lilbock en niet te Parijs gemaakt. De sinds geruimen tijd verwachte offi- cieele verklaring over het resultaat van het door- den rjjksgozondheidsdienst ge voerde onderzoek naar aanleiding van het sterven van een zeer groot aantal zui gelingen te Lübeck, is Donderdag ver schenen. De vorklaring bevat wel is waar geen positieve gegevens aangaande de eigenlijke oorzaak van heit overlijden, standpunt, dat de strafbepaling inzake on derhoudsplicht slechts betrekking heeft op die gevallen, waarin financieel onder- houd wordt geweigerd. Tevens wil hij door medische deskundigen doen bewijzen, dat bij den huidigen stand van de wetenschap kinderen door voeding met andere midde len dan moedermelk, niet benadeeld wor den in de gezondheid., De vraag of een moeder gedwongen kan worden haar kind zelf te voeden, zal dus thans in beginsel door de rechtbank wor den beslist Als laatste teeken, dat het nieuwe stads- seizoen dan weer deugdelijk en goed aan den gang is, valt dezen keer het voor het eerst na de vacantie weer byeenokmen van onze stedelijke vroedschap te vermelden. Nog waren enkele leden niet aanwezig en blijkbaar nog niet voldoende uitgerust om de vermoeienissen van de komende be- grootingsperiode aan te durven; ook bur gemeester De Vlugt, door ongesteldheid aan huis gebonden, ontbrak op deze ope- nings-zitting, zoodat we deze nieuwe zit- tings-maanden ingingen onder leiding van den waarnemenden burgemeester wethou der Wibaut, die als invaller ijlings uit het buitenland, waar hiji nog even een fris- schen neus haalde, voor deze gelegenheid was teruggeroepen. Zijn eerste taak als voorzitter was ditmaal het herdenken van oud-burgemeester Van Leeuwen, wiens verscheiden in Amsterdam, dat altijd zijn stad was en gebleven is, in breede kringen betreurd werd en de gevoelens van dank bare erkentelijkheid, die hier in uitgebrei- den kring waren blijven leven, opnieuw op den voorgrond brachtenWethou der Wibaut heeft in eenvoudige korte woorden herdacht; voor velen ongetwijfeld wel wat al te sober, wat al te kort, wat al te „zakelijk" haast. Maar deze S.D.A.P.- leider, het moet erkend stond hier dan ook voor een nogal delicate opgave. Overbekend mag het heeten, dat mr. Van Leeuwen indertijd als burgemeester is af getreden voornamelijk omdat hij niet lan ger met de roode fractie in den Raad over weg kon. Van een wethouder van deze zelfde kleur kon men nu niet verwachten, dat ihjj aan de nagedachtenis van zulk een burgemeester gloeiend enthousiaste lof- woorden wijden zou. HJj bepaalde er zich toe te herinneren aan het feit hoe onder mr. Van Leeuwen's burgemeesterschap de eerste grondslagen werden gelegd voor de gemeente-bedrijven, grondslagen, die in de jaren daarna, tóen die bedrijven snel en krachtig gingen groeien en bloeien, van gezonde constructie en soliede bleken, zoodat zij den thans daarop rustenden machtigen bouw voortreffelijk blijven dra gen. Te wijzen op de fiere wijze, waarop mr. Van Leeuwen de waardigheid van burgemeester der hoofdstad, vooral tegen over de heeren in Den Haag, had weten hoog te houden, en op welke kalme, beza digde, maar niettemin wilskrachtige wijze hij het Koggeschip door moeilijk vaarwa ter, dat van het stakings-jaar 1903 in de eerste plaats, had weten heen te loodsen. Dan nog een enkel woord over hetgeen het hoofdstedelijk hooger onder wijs aan v. Leeuwen als cur. der Universi teit, - 'n functie tot z'n dood toe vervuld, - verschuldigd is, en daarmede was het uit. Zooals gezegd: 't was sober, zakelijk en waar, maar tenslotte wel het minimum wat over den ontslapene, die voor velen altijd nog is hèt prototype, het symbool van „dén" burgemeester van Amsterdam te zeggen viel. Misschien ook met de figuur van Van Leeuwen, die als raadsvoorzitter de vleu gels uiterst strak hield en meestal niet zoo heel toegeeflijk was, nog voor oogen en daarbij meteen bedenkend, dat van hem, Wibaut, als roode voorzitter, in tegenstel ling hiermede tenslotte wat meer mee gaandheid mooht verwacht worden, liet hij zich spoedig daarna door den Raad vermurwen nog 2 weken uitstel te geven, alvorens in de afdeellngen bijeen te komen ter bespreking van de begrooting. Nu de jaarverslagen van de belangrijkste dien sten nog niet verschenen waren, vonden verscheidene leden, in dezen aangevoerd door den heer Boissevain, den termijn van 17 Sept. as. te kort. Het afdeelings-onder- zoek zal den laatsten van deze maand aan vangen. Hopen wij nu maar, dat dit uitstel tijdens den begrootingsrit voor Kerstmis zal worden ingeredenl Heel veel belangrijks leverde overigens deze eerste agenda niet op. De aange vraagde subsidie door de N.-H. Tramweg maatschappijen in den vorm van een ren teloos voorschot ten behoeve van de elec- triflcatie der lijnen AmsterdamEdam en SchouwPurmerend, werd nog even aan gehouden: men wilde de zaak eerst nog wel eens in de commissies voor de finan ciën en de bedrijven bezien. Vervolgens moest de R.-K. fractie-leider dezen eersten keer een nederlaag lijden (iets wat hem in de vorige periode niet zoo heel vaak over kwam!) bij de subsldHe-aanvraag voor een bijzondere school, die B. en W. voorstelden te weigeren. Tenslotte bleek bij de behan deling van de voordracht om met den Kon. Holl. Lloyd een nieuwe overeenkomst aan te gaan betreffende het verleenen van voorschotten uit de gemeentekas, dat ons gemeentebestuur nog altijd van oprdeel is, dat het voortbestaan van den Lloyd nog altijd in onverminderde mate in1 het belang van Amsterdam is, ook al zal de directie in den vervolge gevoerd worden door de Rotterdamsche firma Müller en Oo. Van de zJg. pool-overeenkomst onlangs door den Lloyd met de Norddeutsche Lloyd ge sloten verwachten onze stadsbestuurderen gunstige reorganisatie-resultaten. Men beeft althans, naar de heer Wibaut zich voorzichtelijk uitliet, ten dezen „min of meer gemotiveerde verwachtingen". De verwachtingen voor den verderen groei en bloei van onze haven kan men in deze wankele malaise-tjjdeni helaas, voor de naaste toekomst, slechts min of meer motiveeren naar den lichtelijk pessimisti- sohen kant. Lichtpunten die voor al te veel zwart zien behoeden zijn: de nu toch dicht bij in het verschiet komende nieuwe Rijn verbinding en de „stijgende lijn", die de haven ook nog in 1929 te zien gaf. De cijfers over dit jaar zijn dezer diagen door de Gemeentehandelsinrichtingen gepubli ceerd. De vermeerdering van het aantal in 1929 binnengekomen sohepen bedraagt pl. m. 8 die van de netto-tormenmaat eveneens pl. m. 8 Tegenover de ooncur- reerende havens Rotterdam en Antwerpen slaan wij met deze cijfers geen slecht fi guur. Voor deze beide mededingers be droegen de genoemde percentages name lijk 8 en 4 (Rotterdam) en 2 en 3 (Ant werpen). We lijden echter, naar verder uit deze ciJferopgave 'blijkt, in toenemende mate onder een tekort aan retour-lading voor de zeeschepen, gevolg grootendeels van de onvoldoende verbinding met den Rijn. Als aanloophaven blijven we even wel vooruitgaan. Hetzelfde verslag geeft ook enkele inte ressante cijfers over de luchtvaar! Het aantal betalende passagiers dat in onze luchthaven geregistreerd werd, bedroeg in 1929: 18.770 tegen 18.690 in 1928. Het goe derenvervoer steeg van 798 ton tot 912 ton. In hoofdzaak bestonden de vervoerde goe deren ook dit jaar uit: bloemen en fruit (export) en modewaren, couranten, medi camenten, films (import). Het aantal per sonen dat van Schiphol uit luchttochtjes boven de stad maakte, liep van 7648 tot 6528 terug, een achteruitgang waarvan, naar het verslag zeg! »de oorzaak niet kan worden aangegeven". Het feit van de week bleef met dit al deze week ongetwijfeld de opening van de stedelijke Vir.cent van Gogh-ten toonstel ling, tot stand gekomen, zooals de catalo gus officieel vermeld! „met steun van het Rijk en met medewerking der Vereeniging VLwent van Gogh en zijn tijd" ter her denking van den sterfdag van Vincent van Gogh (29 Juli 1890). Zaterdag j.1. had de officieele opening plaats in het bijzijn van den Minister van Onderwijs, vele gemeentelijke en andere autoriteiten en een groot aantal andere belangstellenden, onder wie de kunsthan delaars, die in van Gogh de laatste jaren zulk een dankbaar handels-object vinden, een groote rol speelden. Ik vermeld dit laatste er speciaal bij, omdat hier dit keer, méér nog dan bij andere, in hun eigen tijd miskende kunstenaars, waar een soort gelijk verschijnsel steeds te zien valt, wel bijzonder bittere tragiek ligt in het fei! dat rijke verzamelaars en de kunsthandel zich hebben meester gemaakt van een groot deel van het werk van dezen mensoh, die bij he! in bittere eenzaamheid, schil deren nooit ergens anders aan dacht dan aan een publiek van eenvoudige men seden, aan het volk, aan zeelieden en boeren. Maar laat ons niet uitsluitend blijven staren op datgene wat, naar aanleiding van deze indexdaad groote en grootsche expositie, ergernis kan baren en tot een zekere opstandigheid aanleiding kan zijn. (Ook onze hoofdstedelijke kunstenaars toonden reeds, in een adres aan den Raad, hun bijzondere ergerals, bestaande in het feit, dat zij bij de officieele opening min of meer op den achtergrond gedrongen waren door een groot aantal, anders zich voor kunst, laat staan voor van Gogh, in het minst iiiert interesseerende „particulie ren" en in het bijkomende feit, dat hun, de collega's van den thans officieel be wierookten meester, geen vrijen toegang verleend wordt). Laat ons het lichtpunt zien: dat thans voor enkele weken altnans (tot 2 November as.) zij, voor wie van Gogh in de eerste plaats leed en streefde en werkte, gelegenheid hebben nader te komen tot deze kunst, die geen, van de wereld afzijdig staande, schoonheid is, maar veeleer een groot-menscheljjke stem. Deze tentoonstelling wordt door direc teur Baard genoemd een „daad van piëteit, van openbaar eerherstel en van buiten gewone cultureele beteekenis, 'n groot en groot ach huldebetoon aan de nagedachte nis van den lang onbegrepen en licht zinnig verguisden Meester, op den veer tigsten gedenkdag van zijn versoheiden". Zoo is het, al is er thans zeker het gevaar, dat men in, sommige kringen te koop gaat loopen met een nóg lichtzinniger ver eering en een al te gemakkelijk, voorge wend begrip! Ingezonden. „KERSTFEEST OP ZEE". Mogen wij evenals andere jaren weer rekenen op de hulp van velen, dde iets zenden willen voor de Kerstkisten der Ned. zeeschepen, welke In Novem ber en December vertrekken van Amster dam, Rotterdam, Zaandam, Schiedam en Vliaardingen en vóór Kerstfeest niet thuis kunnen zijn? iBehallve allerlei handwerken, dassen, latmpekapj.es, kadgordiijnftjeswantem enz. vallen mooie Hol. leesboeken, ver snaperingen, spelen, pijpen en tabak zeer dn den smaak. Wilt ge ons uw pakje liefst vóór 1 November zenden? Tot Kerstmis toe echter is alles nog welkom. Nadere inlichtingen verschaffen we imet het grootste genoegen. Mevrouw F. J. Jongman-v. <t Stroom, p. a. Waterschoutskantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam. Jomfcvr. J. W. Ortt, Tehuis voor Zeelieden, Veerhaven 17, Botterdam. Voor het Noorden heeft mevrouw O. Roeper-de Braai, den Burg, Texel, zich bereid verklaard pakjes in ontvangst te nemen. De eiectriciteit in Amerika. Verbazingwekkende cijfers over de ontwikkeling. Aan een lunch, die de Amerikaansche bankiersfirma Calvin Bullock in het Carl- toii Hotel te Amsterdam aan Nederland- sche financiers en vertegenwoordigers van de pers heeft aangeboden, heeft de heer C. M. Ripley van de Amerikaansche General Electric Company een redevoe ring gehouden ten betooge, dat de vooruit gang van de Vereenigde SJaten in een tijdsverloop van ongeveer een halve eeuw in liooge mate bevorderd is geworden door ue electricitei! Toen Edison zijn eerste electrlsche lamp construeerde, aldus spr. ongeveer, wierden de werkzaamheden op het land, in de fabrieken, de huishouding, in hoofd zaak verricht door menschelijke of dier lijke arbeidskrachten. Miilioenien arbeiders werkten 12 uur per dag en zeven dagen in de week. Het bestaan van de werklieden was zwaar, en armoede werd beschouwd als een onoverkomelijke noodzakelijkheid. Tijden van depressie duurden lange jaren achtere enen de loonsverlagingen waren aan de orde van den dag. De productie van alle mogelijke artike len en levensbenoodlgdheden was uiterst gering vergeleken met de hoeveelheden, die tegenwoordig worden voortgebracht. De staalproductie beliep toenmaals 85 lb. per inwoner per jaar, terwijl die thans 66 maal zooveel bedraagt. De petroleumop- brengst kwam overeen met 14 gallons per Inwoner per jaar, terwijl alleen voor bet tegenwoordige automobielverkeer een der gelijke hoeveelheid per dag benoodigd is. Een halve eeuw geleden waren slechts 35.000 telefoons in gebruik, terwijl dit aan tal thans 19^ millioen bedraagt en 60 mil lioen telefoongesprekken dagelijks worden gevoerd. Het duurde echter 28 jaar alvo rens 1.000.000 telefoontoestellen waren ge- plaats! terwijl nu in iedere 18 maanden 1.000.000 nieuwe aansluitingen worden tot stand gebracht. In 1881 verkocht Edison 86.000 electri- sche lampen, terwijl heden ten dage 600 millioen lampen per jaar worden verkocht. Voordat Edison het tot een verkoop van 1.000.000 lampen had gebracht, moesten echter 8 jaar verstrijken. In het eerste jaar dat Edison's Centrale in werking was, leed hij een verlies van 4000. De inkomsten van de electrische centrales beliepen in het afgeloopen jaar ongeveer 2 milliard dollars. Toen Edison met de aflevering van eiectriciteit begon, had hij 69 afnemers, terwijl de electriciteitsmaatschapptjen er op bet oogenblik 29 millioen hebben. Evenwel moesten er 22 jaar verloopen al vorens er 1.000.000 electriciteitsverbrui- kers konden worden geteld. Tegenwoor dig komen er 1A tot VA millioen afnemers per jaar bij. Het electriciteitsverbruik is in de laatste tien jaar verdrievoudigd en in de laatste 7 jaar verdubbeld, in 1980 zal een quantum van 90 milliard kilowattuur worden ver bruikt. De V. S. verbruiken dan ook even veel elctricitelt als het overige gedeelte van de wereld. De Amerikaansche electrlciteltsmaat- schappijen hebben het Amerikaansche volk het beste werktuig in handen gege ven dat het ooit heeft bezeten. Een groo- ter aantal turbines, goedkoope motoren en lampen maken het mogelijk van dit werk tuig gebruik te maken. De geweldige voor- uitgang van de V. S. in de laatste jaren is dan ook voor een zeer groot gedeelte aan de eiectriciteit te danken. Die voor uitgang voltrekt zich in een steeds sneller tempo. Het duurde 68 jaar alvorens 19 mil lioen telefoontoestellen in gebruik waren; 46 jaar om het te brengen tot 24 millioen electriciteitsverbruikers; zeven jaar om 13 millioen radio-toestellen te verkoopen; vier jaar om 20.000 mijl luchtvaartverbin dingen tot stand te brengen; een jaar om de luchtvaartindustrie in omvang te ver drievoudigen. Voor de eiectriciteit ligt echter nog een geweldig terrein braak. Voordat alle te genwoordige fabrieken electrisoh gedre ven zullen worden, moeten nog motoren met een capaciteit van 19.000.000 paarden krachten worden geïnstalleerd. Van de spoorwegen is nog slechts een zeer klein gedeelte geëlektrificeerd en 246.000 mijl spoorlijnen wachten op de nieuwe beweeg kracht Nog 10.000.000 huizen in de Ver eenigde Staten zijn niet op een electrisch net aangesloten en 6000 boerenhofsteden zijn nog niet van eiectriciteit voorzien. Wanneer al die huizen en boerderijen zul len zijn aangesloten, dqn zal het electrici teitsverbruik buitengewoon zijn toegeno men. Daarbij' kan niemand voorspellen voor welke doeleinden eiectriciteit in de toekomst nog kan worden aangewend. Voor verwarmingsdoeleinden wordt eiec triciteit hoe langer hoe meer aangewend, en de verkoopen van verwarmingstoestel len door de General Electric Company zijn in de laatste zes jaar met 660 toege nomen. De industrie gaat hoe langer hoe meer tot het verbruik van eiectriciteit over, om dat de productie daardoor kan worden op gevoerd en de qualiteit der artikelen kan worden verbeterd. De arbeiders hebben belang bi) electrificatle, omdat de arbeids voorwaarden daardoor worden verbeterd. Kortom, onder alle rangen' en standen moet het electriciteitsverbruik worden toe gejuicht, omdat daardoor betere toestanr den worden geschapen en het gemak door de eiectriciteit in hooge mate wordt ge diend, terwijl de kosten naar verhouding van de uitgaven, die voor andere levens behoeften worden gedaan, ultersit gering zijn. De electriciteitsindustrie 'beoogt massa productie als productie voor de massa, zoodat de diverse artikelen goedkoop kun nen worden betrokken. In acht jaar tijds zijn de prijzen van electrische lampen met de helft verminderd. Daardoor zal het elec triciteitsverbruik worden bevorderd. De electricitei! zoo besloot de spreker is de voornaamste der wereld geworden door adverteeren. Op een auto-congres te New- York is dit door den president der Hupp Motorcar Corpo ration, Charles D. Hartings, te verstaan gegeven. Het meeste effect bereikt U door te adverteeren in de die in alle kringen der be volking van Den Helder en Omstreken gelezen wordt. Onze regelprijs is billijk. In lichtingen worden gaarne door de Administratie ver strekt GEBOUW IN GESTORT De moeder werd na eenigen tijd uit de Twe* dooden vW «-wonden. huia opgenomen, waar het een min kreeg rwee aooüen, vijf gewonden. en v6rvoljren8 m,et koemelk werd opKe. Bescherm onze duinflora. Neem geen distels mee voor versiering van uw huis kamer.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6