VERGEET RIET a.s. DINSDAGen WOENSDAG gesloten zi jn Fa. S. t. KANNEWASSEB 8 Jonen V. Evangelisatie^ Palmstraat. ALGEMEENE VERGADERING Musis Sacrum fiinken bezorger DOET BIJTIJDS OW INKOOPEN LEPELS en VORKEN GEMENGD NIEUWS Adverteeren doet verkoopen. opWoensdag24Sept. DIVERSEN BETREKKINGEN AANGEBODEN IBETREKKÏNGEN daar onze zaken wegens feestdagen VLEKVRIJ TAFELZILVER POETSEN OVERBODIG vanaf 45 ct. WESTSTRAAT Binnenland. AUTO MET DRIE PERSONEN TE WATER. De gevonden f 14.000. Aan den eerlijken vinder uitbe taald. DE DIEFSTAL UIT DEN POSTZAK TE HAARLEM. BIGAMIE. Het ongeluk bij Arnhem. Een verklaring Veeneman. van dien hoer Visscherij- en Zeevaartschool. boord is, zou hot voor do opvarenden gemakkelijk on van nut zijn, zoo zij mot do morsetoplamp kondon werkcn.Daarvoor ls noodig eenige opleiding ln hot morse seinen en van de morselamp nflezon. Voor dezo elementaire opleiding in het beroep van motorvisscher, zou aan de Zeevaartschool gelegenheid moeten ge geven worden om ook de vissoher mi t zijn tijd te doen medogaan en hem paraat te maken voor zijn beroep, dat evenals met de meeste vakken, meer gecompli ceerd wordt en technisch meer eischt. vlsflobers zelf on daarom Ja het zoo jam mer, dat hier geen krnohtlge vissohers- organlsatio bestaat, want eendrachtig kan men kloeke schouders onder een zaak zetten. Legeröerichtdn. Marine-berichten. Visscherij berichten. Burgerlijke Stand van Den Helder in gebouw U.S.0. Voortzetting van de gezell ge Dansavonden Zondag van 4-6 üansmlddfig GEVRAAGD een Bergplaats De N.V. P. de Gruyter Zoon vraagt uoor het thuisbezorgen van boodschappen. Leeftijd Persoonlijke aanmelding a.s. Dinsdag :r tusschen 12 en 2 uur in den winksl Spoorstraat, Den Helder. H." .JBLL WILLIGEN welke zeer belangrijke gegevens kan geven, is nog niets bekend, daar de vlieg- politie de film voorloopig in beslag beeft genomen. Vrijdagnacht ia op den Dsseldjjk, tus- achen Gouderak en Ouderkerk a. d. Us- sel, in de buurtschap De Nesse, onder de gemeente Ouderkrk, een auto met drie personen in den IJssel gereden. Een hun ner verdronk. Vrijdagmorgen te elf uur heeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, den eerlijken vinder, den heer Arie van Willigen, drie jaar geleden huisbediende bij een familie in de Prins Hendriklaan te Amsterdam, in zijn werkkamer ont vangen en hem de beslissing van de auto riteiten inzake de drie jaar geleden in het Vondelpark gevonden f 14.000 mede gedeeld. Deze beslissing luidde, dat aan den vinder het bedrag, vermeerderd met de in drie jaar gekweekte rente zou wor den uitbetaald. De hoofdcommissaris heeft daarop een bedrag van f 15.312.54, zijnde het op 6 Sep tember '27 gevonden bedrag van fl4„001.10 vermeerderd met een bedrag van f 1311.44 aan rente, aan den vinder uitbetaald. De heer Van Willigen heeft de door hem gevonden beide portefeuilles, een stuk wasdoek en een portemonnaie, waarin het door hem gevonden bedrag was ver pakt, op verzoek der politie afgestaan voor het Politiemuseum. Wel blijft bij, naar hem werd mede gedeeld, aansprakelijk voor,de som, voor het geval het geld binnen een termijn van 27 jaar wordt opgevraagd. Ujt het onderzoek is gebleken, dat de ontrouwe brievenbesteller J. D. te Haar lem zich heeft schuldig gemaakt aan dief stal van niet minder dan vier aangetee- kende brieven. De belangrijkste was een zending van 15.000 gulden en niet van 16.000 gld., zooals Donderdag gemeld, dan een met 000 gulden, een met effecten ter waarde van ongeveer 8500 gulden en de vierde waarvan de inhoud nog niet be kend is, omdat daaromtrent nog geen na vraag is gedaan. Er is totaal 14.425 gul den teruggevonden. Het vermiste bedrag zal de brievenbe steller nog te verantwoorden hebben. On willekeurig rijst de vraag hoe het moge lijk is geweest, dat de man dezen diefstal heeft kunnen plegen, doch het werd hem door de omstandigheden zeer vergemak kelijkt De zak wordt namelijk dichtge bonden met een touw, dat door ringen in den zak loopt en daarna wordt een label, bij de posterijen masker genaamd, er aan bevestigd en vervolgens wordt het lak- stempel daaraan gehecht. De man heeft, doordat het touw niet vast genoeg was aangehaald het gemakkelijk zoo kunnen verplaatsen dat door de opening in den zak waarin ook de gewone post was ge borgen, kon worden genomen het pakje aangeteekende stukken, dat vier gelds waardige brieven bevatte. Een verder on derzoek wordt door de politie ingesteld. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan tegen den 37-j. leeraar die wegens bigamie tweemaal gepleegd en een valsche aangifte in het geboortere- gj'Ster heeft terechtgestaan. Het vonnis imdde: een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Verdachte was in 1926 te Trinidad ge- Zij.n huwelÜk te Rotter- 1Q9Q l i? rjog met was ontbonden. In ifJï ™ede™m Behuwd. Toen was zyn eerste huwelijk wel ontbonden, maar het tweede niet. Bovendien heeft hij de geve° Van 6ei) ^nd valsch aange- De heer Veeneman is Vrijdagmorgen door de recherche te Arnhem gehoord over de toedracht van het noodlottige ongeluk bij den overweg bij resikhaaf. Zijn mededeelingen geven een geheel anderen kijk op het gebeurde dan de mededeelin gen, die aanvankelijk zijn gedaan Hieruit bleek, dat V., die van Arnhem naar het eenigszins afgelegen Presikhaaf reed, den weg met goed kende en dezen aan een agent had ge vraagd. HIJ zette zijn auto op den Velperwcq cn ging zelf een zijweg of, welke naur Prcslkhaul leidt. Hl) verklaarde later geen hekken op den overweg te hebben gezien. Ëenigcn tijd Intcr zei een agent tot mevrouw V., dat zl) beter deed den weg af te rijden ln verband met het drukke ver keer op den Velperweg. Mevrouw V., die ver klaarde. zelf te kunnen rijden, deed zulka. De agent riep haar nog achterna: „Denkt u om den over weg". Dat schijnt zij echter niet gehoord te heb ben. Het hek van den overweg stond open. Juist toen zl) er midden op was, kwatn de sneltrein, met de bekende noodlottige gevolgen. Ongeveer 300 M. schijnt de auto door den snel trein, die, komende uit het Noorden om kwart voor acht te Arnhem moet aankomen en waarin zich ook het gezelschap van Dajos Bela bevond, te zijn meegesleurd. Eerst toen kon de machinist de locomotief tot stilstand brengen. Het treinpersoneel schoot onmiddellijk te hulp en bewoners van Kleuterzorg, waar de heer Vene man eenigen tijd besprekingen had gevoerd, liepen op den harden slag, die door de botsing veroor zaakt was, naar bulten. Ook de heer V. snelde naar bulten en even later was het hem duidelijk, dat zijn vrouw, zijn zesjarig zoontje en zevenjarig dochtertje doodelijk waren gewond. De politie en het ziekenhuis werden direct ge waarschuwd en eenigen tijd later waren de sub stituut officier van justitie, mr. Lasonder, de waarnemende commissaris van politie, de heer Scheepmaker, en de inspecteurs van politie Goor- huis en Bros aanwezig. Verder kwamen twee zie kenauto's met personeel ter plaatse. De lijken wa ren eerst ln een goederenwagen neergelegd: daar na zijn zij naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. Den Helder is nu een schitterend in gerichte Zeevaartschool rijk en dat kan het onderwijs en daarmede de scheep vaart in het algemeen ten goede komen. Ondanks de malaise in de scheepvaart waar doet de malaise niet haar invloed gelden? zullen vele jongelui zich blijven aangetrokken gevoelen voor het zeemansvak. Want al is een financieel goed verzekerd bestaan in de toekomst wel een machtige factor, die meetelt bjj het kiezen van een werkkring, toch beheerscht die niet alles. Er is toch ook nog en gelukkig de factor van het zich voelen aange trokken tot een beroep, al is het daar dan ook alles niet louter botertje tot den bodem. Daarom zullen er, zooals gezegd, steeds jongelui gevonden worden, die zich het zeemansbestaan tot loopbaan zullen kiezen en een degelijke opleiding staat voor hen open op onze goed geoutilleerde Zee vaartschool. Dat geldt niet alleen de opleiding voor officier ter koopvaardij, doch dat zal ook straks gelden voor de opleiding tot scheepswerktuigkundige. Niet voor niets heeft het hoofdbestuurslid der Vereeni- ging voor Scheepswerktuigkundigen zijn leedwezen uitgedrukt, dat die opleiding, zooals die voor de a.s. scheepsofficieren reeds jaren bestaat, bij de opening der nieuwe Zeevaartschool nog niet was in gericht vooi de a.s. scheepswerktuigkun digen. Het was een extra-aansporing voor hen, die daartoe een steentje kunnen bijdragen, om de invoering van dien opleidings cursus te bespoedigen. Zijn we goed ingelicht, dan is het voor bereidende werk reeds lang daarvoor verricht en binnen afzienbaren tijd zal aan onze Zeevaartschool wel zoo'n cursus worden ingericht. Andere eischen worden er vooral ook aan de scheepswerktuigkundigen gesteld. De voortschrijding van de techniek, niet met schreden, doch met reuzensprongen, maakt het noodzakelijk, dat in de jonge' jaren reeds een stevig technisch, theore tisch en practisch fundament wordt gelegd. En het is dat Waarop het hoofdbestuurs lid van de scheepswerktuigkundigen doelde. Door de groote scheepvaartmaat schappijen wordt dat inzicht gedeeld en om »bij te blijven* is dat alles noodzake lijk, dringend noodzakelijk. Maar niet alleen de koopvaardijvloot heeft een goed onderlegde bemanning noodig, doch ook de visscherij vloot be gint langzamerhand behoefte te krijgen aan eenigszins technisch ontwikkeld per soneel. De motor heeft daartoe den stoot ge geven. Ervaring in het dagelyksch om gaan met den motor mag eenig inzicht geven in het wezen der machine en men krijgt behendigheid om de motorte drij ven, doch bij haperingen zal het van be lang zijn eeuige technische kennis er van te bezitten. Een cursus in motorkennis zal voor de jonge mannen en waarschijnlijk ook w l voor ouderen van groot nut kunnen zijn. Met dat motorvisschersvaartuig komen k andere behoeften tot uiting. Gedacht wordt in dit verband aan de verlichting aan boord. In het algemeen beschikt men over carbid-v^rlichting, die niet alleen betrekkelijk kostbaar is, doch ook gevaar oplevert voor explosie. Steeds meer komt men er toe op de stoom- en motorvischvaartuigen electrische verlich ting aan te brengen. De voordeelen zijn: men heeft beter licht, men kan het gemakkelijk daar aan- brengen, waar men tijdelijk licht noodig heeft (looplampen); het is minder gevaar lijk dan carbid en...-een voorname factor: het is minder kostbaar, omdat men op den toch loopenden motor kan schakelen eeri dynamotje, waardoor de verbruiks-1 kosten gering worden. Lr spruit uit voort, dat ook wat theo retische kennis van de clectriciteit voor de opvarenden van niet te onderschatten oeteekems is, vooral om kleine defecten zelf te herstellen. ïrr^aKf1- de Srootere schepen met steeds Krachtiger voortstuwing wordt het te be Meen niet, dat men kan volstaan met te zeggen, dat er vroeger ook een vis- scherijcursus was aav de Zeevaartschool. Toen voelde men mtsschien niet zoo de behoefte aan wat grondiger opleiding" Doch nu motorkracht algemeen is ge worden, beseft ook de visscher, dat hij te kort schiet in technische kennis en het lijkt ons toe, dat hij het ten hoogste zou apprecieeren als hem de gelegenheid wordt geschonken zich op weinig kost bare wijze al die genoemde kenois eigen te maken. Yoor den visscher is daarvoor ee beste tijd in de wintermaanden, als de visscherij zich in hoofdzaak dicht bij honk bevindt, zoedat menjvaak 's avonds toch in de haven is. Garnalen-, sardien- en haringvissch rij drijft hen niet ver van den wal. Is het voor de jongeren plicht, voor de ouderen kan het lang niet ondienstig zijn nog wat op 'de zeevaartschool wat prac- tisch-theoretische kennis te vergaren. Dat is heelemaal niet gek. Als we bijv. de winterlandbouwcursussen in landbouw centra nemen, dan vindt men daar man nen van 16 tot 60 jaar naast elkaar op de schoolbanken. En dat gaat uitstekend, want het vuurt elkaar aan: jong tegen oud, oud tegen jong. En voor de binnenscheepvaart kan het misschien van belang zijn. Wel is hier niet veel binnenschipperij, doch wat niet is, kan komen. Wie zal weten hoe het hier zal wor den als de afsluitdijk der Zuiderzee tot stand is gekomen Zal er niet wat binnenvrachtvaart ont staan; zal er geen kleine motorsleep dienst ontstaan? De tijd zal dat wel uitwijzen, doch dat er hier een zekere concentratie van een visschersvloot zal ontstaan, dat schijnt ons zeer waarschijnlijk. En dan is het noodig ter bevordering daarvan ook, dat men weet hier een zee vaartschool te bezitten, die tevens oplei ding geeft voor de technisch parate ken nis voor bet motorvisschersvaartuig. En waar het woordje boekhouding schering en inslag wordt in haast ieder bedrijf, kan ook voor den visscher in die richting wel iets worden gedaan. Ook dfi-r kan men niet meer volstaan met het kladboekje en het podloodje. Het aangesnedeae leek ons iets der overweging waard. De drang moet eigelijk uilgaan van de Individueel bereikt men soms weinig, doch ln organlsatieverband veel. De adl.o.o. 1. W. P. Overduljn en de sergeant G. J. de Klerk van het regiment kust-artillerle wor den op 3 November a.s, gedetacheerd bij de artillerie-Inrichtingen tot het volgen van een vuur- werkerij-cursus. Bij K.B. ls aan den officier van gezondheid der 2e kl. H. G. J. Wenslnk van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht een eer vol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst verleend. Zijn benoemd bi] het reserve-personeel der land"- macht, bl] het wapen der infanterie tot reserve-2e luitenant, bij zijn tegenwoordig korps, de vaandrig G. J. Schot, van het 15 R. I.; tot reserve-2e lult. voor spec. diensten, bij den vrljw. landst.; bij het vrljw. landst. korps luchtwachtdienst, de hecren M. H. Linthout en D. L. Asjes. De le lult. J. J. Fens van het regiment kust- artillerle, overgeplaatst bij het Leger in West- Indië ls bestemd voor de functie van adjudant van den Gouverneur. De reserve-luitenants C. A. R. de Jong, A. J. de Bruljne en Vaandrig H. du Prè van het regi ment kust-artillerle worden met ingang van 27 September ln het genot van groot verlof gesteld. De sergeant-majoor-admlnlstrateur W. F. M. Burger van het regiment kust-artillerle is bl] be schikking van den I. d. A. met ingang van 1 Oct. a.s. overgeplaatst bij het 1 R.O.A. te Gorlnchem, doch blijft voorshands gedetacheerd bij het Regi ment Kust-artillerle. SchadevergoedinKSCOmmlcsl*. BIJ beschikking van den M. v. D. is bij de oefe ningen welke in September 1930 onder leiding van den C. V. zullen worden gehouden aan een com missie opgedragen het opnemen van schade, moge lijk veroorzaakt door het betreden van terreinen enz. In deze commissie zullen zitting nemen: I. als lid, tevens voorzitter, de heer J. A. Pocls, lid van de Gedeputeerde Staten van Limburg; 2. als mili tair lid de luitenant-kolonel H. L. E. G. J. Wer- ner, commandant der le Divisie Kon. Marechaus see: 3 als landbouwkundige leden de heeeren: W. M. A. Galiart, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en P. D. M. Beckers, burgemeester, te Ubach-over-Worms. Voorts worden aan de commissie toegevoegd: 1. als plaatsvervangend militair Ud de luitenant kolonel J. H. G. Kappelhoff, commandant der 3e Divisie Kon. Marechaussee: 2e. als plaatsvervangend landbouwkundige leden de heeren W. P. Everts, burgemeester, te Sevenum en P. Smeets, te Swalmen. Als eventueel plaatsvervangend voorzitter treedt op de heer W. M. A. Galiart. Regeling inzake uitkeering bij ziekta. Aan de tijdelijke rijksambtenaren wordt bij onge schiktheid tot werken, gedurende 6 maanden 80% van het loon uitbetaald. J-i'.".. v Thnn» li bepaald, dat aan hulpschrijvers e.d„ die ln het genot zijn van wachtgeld of van wacht- geldvcrvangend pensioen, ln geval van ziekte ge durende de eerste maand de volle bezoldiging be hoort te worden uitbetaald. Vrouwelijke vrijwilligers. Door den Minister van Defensie ls bepaald, dat vrouwelijke personen ln normale tilden niet en in geval van oorlog, oorlogsgevaar, of andere buiten gewone omstandigheden slechts, nadat de Minis ter daartoe in het algemeen of voor iedere verbin tenis afzonderlijk de machtiging zal hebben ver leend, mogen worden toegelaten tot eene verbin tenis bij den Vrljwilligen Landstorm. Met Groot-Verlol. De dienstplichtigen van het Regiment Wielrijders, ingelijfd op 1 October 1929. worden op 30 Sept! a.s. ln het genot van groot-verlof gesteld, even eens vertrekken op dien datum huiswaarts de dienstplichtigen van de Bereden Artillerie, ingelijfd op 2 Januari 1930. Groote openbare vergadering van „Ons Belang" Op Zaterdag 4 October a.s. zal te Den Haag eene groote openbare vergadering worden gehou den onder leiding van het Hoofdbestuur van de Onderofficiersvereeniging der Landmacht „Ons Belang". Alle afdeelingen zijn ultgenoodlgd. Ge sproken zal worden over: bevordering, salarissen en rechtspositie. Off. van adim. 3e kl. der zeemacht M. Krauss, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 23 dezer per particuliere ge legenheid daarheen vrtrekken. 18 Maart: Aangebracht door korde»: 1207 tongen, p. st. 1733 kleine tongen, p. st. 33 kisten schol I, p. kist 42 kisten schol II, p. kist 83 kisten scharren, p. kist 19 Sept.: Aangebracht door korden: 2252 tongen, p. st. 3053 kleine tongen, p. st. 3 tarbotten, p. stuk 38 kisten schol I, p. kist 48 kisten schol II, p. kist 21 kisten scharren, p. kist 0.62035 0.150.06 11.50-7.50 4.00-2.75 3.00-1.75 1.65-0.48 1270.09 6.505.50 8.50—6.90 3.60-0.90 3.25—2.10 van 18 en 19 September. BEVALLEN: H. Schuurman-Oost, d.; W. G. v. Sluiters-Boogaard, d.; N. Bosch- Lelieveld, z. GETROUWD: J. G. Jacobs en J. G. Frederiks; O. Bontes en E. van Dok; J. Beezemer en J. M. Thijssen. OVERLEDENO. H. J. Goanes, 4 nmd.; Th. de Waard, 70 j.; J. Bakker, 76 j.; L. Dekker, 65 j. F. H. LATJES en A. LATJES—Bruin geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunnen Zoon HENDRICUS CORNELIS. Den Helder, 19 Sept. 1930. St. Lidwinastichting. Getrouwd JAN BEEZEMER en J0 THIJSSEN. Hiermede betuigen wij tevens onzen hartalijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden. Den Helder, 18 Sept. 1930 Hoogstraat 112. AUemeene kennisgeving. Heden overleed plotsling onze Oom en Zwager, de Heer THEUNIS DE WAARD, ln den ouderdom van ruim 70 jaar. Namens de Familie, K. DE WAARD. Den Helder, 18 Sept. '30. Breewaterstraat 49. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Maan dag 22 Sept a.s., des na middags 1 uur, van uit het sterfhuis Kerkgracht 33. DANKBETUIGING. O. BONTES en E. BONTES—vak Dok zeggen, mede namens weder- zijdsche Familie, hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. ZONDAG v.m. 10 uur en 'savonds half z®a: Ds. R. C. W. J. HOEK. V. S. V. Aanvang 8 uur. Het bestuur. Een net Meisje zoekt een leuke Vrl ndin, liefst kunnende dansen. Leeftijd 20 a 25 jaar. Adres: Kroonstraat 30. Een Meisje gevraagd, zelf standig kunnende werken, voor heele of voor halve dagen. Adres: Ankerpark 13. Mevr. KROM, Havenplein 14, vraagt een net MEISJê. Aanmelden: Buitenhaven 9, 's avonds van 7 tot 8 uur. Gevraagd in klein gezin een net MEISJE. Adres: P. KRAMER, Ruijghweg 85. Gevraagd eén net MEISJE. Adrer: Keizerstraat 112. Gevraagd een nette flinke dienstbode, voor dag en in klein gezin 2 p^rs. Brieven letter G. Boekhandel P. Spruit, Kanaalweg 161. dat wij alle merken en constructies naai machines repareeren, zoowel industrieele als machines voor huis houdelijk gebruik, on der volledige garantie. Levering van alle on- derdeelen. Spoorstraat 77, Den Helder, Tel. 449. ook 0 Z \TERDAO (liLLDEN) EN ZONDAG Dê Directie behoudt zich het recht voor, zonder opgave van redenen, introductie te weigeren zoorlfit0 ge,bied v°or den visscher grooter, nautische kennis hem ook 23 September tusschen zoodat wat ten goede kan komen" En als toch Bij een Dame alleen wordt een net Dagmeisje gevraagd. Adres: Kanaalweg 141. Gehuwd paar zonder kinderen zoekt plaatsing als Filiaalhonders. Goede getuigen beschikbaar. Brieven onder Nr. 728, aan het Bureau van dit blad. Net meisje biedt zich aan voor Werkster,4dagen per week. Adres: Kroonstraat 30. Te huur een Z t-Slaapkamor met pension. Liefst iemand van de Zeevaartschool. Adres: Bureau van dit blad. Te huur Waagstraat 10, bij de R. H.B.S. Aan het water gelegen. Te bevragen: Weststraat 46. Te huur een modern Heerenh is Dijkstraat 18. Huurprijs f 42.- p. m. Te aanvaarden 7 October. Te bevr, bij: II. VAN PELT, Keizerstraat 94. Te huur mooi WOONHUIS Hertzogstraat 10, electriciteit en closet, beneden kamers, suite, keuken, boven 3 mooie kamers. Te bevragen: Plantsoenstr. 3 Te huur, 1 Ottober a.s., het Hoerenhui» Stationsstraat 9. Te bevragenJanzenstraat 2 of Helder's Woning-Bureau. electriciteit eenmaal aan

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 16