NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, KANNEWASSER TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiteniandsch overzicht. ■S ALTIJD GOE SAM EN ZIJN SCHAT OOK VOOR DAMES - CONFECTIE Oost-lndië. GEMENGD NIEUWS Uw urine waarschuwt U! .RugpijnMeren Pillen t No. 6861 EERSTE BLAD. 58ste JAARGANG Spaansche woelingen. - Het ontwakende China! - De toestand in Brftsch-Indië. - De Duitsche verkiezin gen. Spanje heeft, zooala bekend is, vele jaren gezucht onder de dictatuur van Primo de Rivera. Alle politieke leven was onder dit.bewind onmogelijk. Nadat er een einde aan. gekomen was, werd de re geering gevoerd door den adjudant-gene raal van den koning, generaal Berenguer, en dit overgangsregime wordt al vele maanden gehandhaafd, zonder dat er vooruitzicht is op verandering. Trouwens, verandering kan slechts plaats vinden door nieuwe partijvorming en de ook in Spanje veldwinnende republikeinsche ge dachte belette een machtsherstel van de oude partijen. Pogingen, tot het vormen van nieuwe constellaties leden schip breuk, en de toestand bliji't onzeker. Fei telijk bestaat er nog dictatuur, zij het on der ietwat zachter vormen, en generaal Berenguer mag daarbij tevens den „vul len boel" van Primo de Rivera redderen. De wassende ontevredenheid over den zeer ongiuistigen finantieelen en eoono- misehen toestand in het land leidde tot allerlei conflicten, stakingen enz., en vooral in Barcelona schijnt de toestand zeer ernstig te' worden. Hier is een groote staking uitgebroken onder de bouwvak arbeiders, die op andere categorieën van arbeiders overslaat. Mede is de waarde daling der Spaansche peseta van invloed op den toestand. Onder den drang van het volk is thans reeds, na zeven jaren, de bestaande perscen&uur opgeheven. De volgende telegrammen werden de laatste dagen uit Barcelona ontvangen: De gemeentewerklieden hebben zich aangesloten bij1 de stakingsbeweging. Men vreest, dat de taxichauffeurs 6n het trampersoneel hetzelfde zullen doen. Tal rijke incidenten zijn voorgevallen. Later telegram: De toestand wordt steeds ernstiger. Fenige krachtdadige maatregelen van den oivielen gouverneur hadden tot ge volg, dat de algemeene staking reeds vroeger uitbrak. De directeur en de re dactie van een syndicalistisch blad, waar van de verkoop was verboden, worden gearresteerd en in de gevangenis gezet. Bevel werd: gegeven de gedelegeerden in het stakingscomité van de syndicaten v an de bouwvakken en het verkeersbedrfjf te arresteeren, maar zij hielden zich verbor gen en wezen plaatsvervangers aan- voor het geval zij toch gearresteerd zouden worden. De straten bieden een deaolaten aan blik. De bewoners der huizen werpen het vuil, dat niet wordt opgehaald, op de straten. Het heet, dat de militairen zullen zorgen voor den reinigingsdienst en het tramverkeer. De troepen zijn geconsigneerd. Honder den civiele garden zijn in Barcelona sa mengetrokken. De civiele gouverneur heeft volmacht gekregen. De studenten solidariseeren zich met de arbeiders. Een lid van de regeering verklaarde, dat de staking te Barcelona een poiitiek karak ter draagt. Hij voegde hieraan toe, dat de regeering geen wanordelijkheden zal dul den en elke agitatie op de hoogeschoo-1 zal beletten. Volgens een bericht van het B. T. A. uit Granada, waar de staking in de bouw FEUILLETON vakken voortduurt, is het daar herhaal delijk tot relletjes gekomen, zoodat de politie charges op de stakers moest uit voeren. China ontwaakt. De kolos in Azië, die zich eeuwen lang heeft laten vertrappen en exploiteer en, heeft zijn passieve hou ding opgegeven en r6eds jarenlang woelt en gist het in dit ontzaglijke land, en wordt er gestreden tusschen staatslieden, die elkander de macht betwisten. Nog on langs vermeldden wij- van de beide Chi- neesohe regeeringen, de eene, „echte", de andere, „onechte", die elkaar bestrijden. China heeft Ujdelijk moeten dulden, dat vier groote Eur-opeesche mogendheden de beste brokken uit zijn lichaam sneden en zich nestelden in zijn schoot. Rusland, het imperiale Rusland wel te verstaan, legde een spoorweg dwars door China aan naar Wladiwostok en pachtte het Chineesche gebied, waarop later de vesting Port Artbur werd gebouwd. Frankrijk kreeg gebiedsuitbreiding in Indo-China, DuitBCh land, op het toppunt van zijn glorie en macht, verkreeg Tslngtau met omgren zend gebied en Engeland, dat van een Russisch overwicht in Noord-Ohina niets moest hebben, zorgde vlak bij Pt. Arthur, namelijk in Wei Hai-wei een strategisch punt te bezetten. De heeren „pachters" installeerden zich dood op hun gemak in de respecievelijke gebieden en dachten er niet over er weer uit te gaan. China is ontwaakt, op hetzelfde oogen- blik waarin Europa, doodmoe en uitgeput van het vier jaar oorlogvoeren, blij is dat het'nog leeft en niet in de stemming om te „kiften" over die pachtgebieden. En China kwam al direct op de conferentie te Washington met den eisch van ophef fing der pachtgebieden. En Japan, dat Ts ngtau van de Duitschers had ver overd, en er zich had gevestigd, moest foetsie. En tenslotte heeit het, om het nu maar in het kort te zeggen, ook bij Enge land succes gehad, en Engeland heeft zich te Wei Hal-wei teruggetrokken onder be paalde voorwaarden. Op 1 October wordt het burgerlijk bestur aan China overge- l dragen, op 1 November verdwijnen de 1 laatste Britsche troepen. Uit het Engelsah door P. G. WODEHOUÖEL „Een prachtig Mee," zeida Sam hof felijk, „Een walgelijk denkbeeld! Het is tets ongehoords om van Iemand., die het zoo druk heeft, te eisch eri, dat hij' de zorg op atohi neemt van iemand!, die zoo onbe rekenbaar, zxx> on gedisciplineerd 200 excentriek.zoo na aan krankzinnig heid toe is, als u," „Ja, u. Het wais een schandelijk zware verantwoordelijkheid om iemand op te leggen en ik heb er ook alleen (maar in toegestemd omdat e. „Ja, dat weet ik. Dat heeft oom mij ver teld," zeide S-am om hem wat te gernoet te komen. „U hadt een zaak met hem' af wikkelen en u wilde bij hem1 in den pas komen." Maar Lord Tilbury toonde «lok «iets dankbaar voor deze kuip. China ontwaakt! Hoe zal het voor Engeland in Britsch- Indië afloopen? Eten Indisch politicus wij kunnen den naam wel noemen, maar de lezer heelt al werk met het uitspreken daarvan, laat staan dus met het onthou den heelt in Manchester een rede ge houden over den toestand. Hij zeide, dat het niet mogelijk was den toestand enkel met de sterke hand te beheerschen, daar voor is hij te geweldig gegroeid. De Con grespartij heelt methoden toegepast, die hij als liberaal betreurt en afkeurt, maar het Indische volk Is niet geneigd zich op een politiek peil te zien geplaatst dat lager is dan dat der andere zelfbesturen- de doelen van het Rijk. eenige berichten omtrent onregelmatig- Elders in dit nummer vindt men nog „Nu," xeide hij bitter. „Dan interesseert het u misschien te hooren, datde zaak, waarop u doelt, is afgesprongen." „Och, dat spijt mij," zeide Saam deelne mend. „Dat Is pech. Ik geloof, dat oom een moeilijk mensch i* om zaken mee te doen." „Ik ontving vanmiddag een telegram met de mededeeling, dat hij van Deal ui t veranderd, was en met mij in deze niet verder kon onderhandelen." „Dait is ellendig," zeide Salmi. „Het spijt mij heusch," „En dat komt alleen door u, dat Jfl u misschien aangenaam oan te vernemen." „Ik? Wat heb ik uitgevoerd?" „Dat zal Ik u vertellen. Het telegram van den heer Pynsent was een antwoord op hot mi,jne, waarin ik hem mededeelde^ dat u in do klauw en van «en meisje go- vallen v»a." „V/at?" „O, probeer niet het te ontkennen. Ik zag u met eigen- oogen in het Savoy-hotel lunchen w ik weet toevallig, dat u van middag met haar naar de komedie bent geweest." Sam keek hem verbijsterd aan. „U bedoelt toch nietu kunt freule Derrlok toch niet bedoelen?" „Natuurlijk bedoel ik fieuELe Derrick." Zoo stom van verbazing was Sam, dat iemand ter wereld! de grootste en moest romantische liefdesgeschiedenis zon kun nen aanduiden met „ln de klauwen van een meisje gevallen", dat hij met open mond bleef staren. „Wat daedt u?" Sam'» verstomd)» •var- heden. Hoe zal hét voor Engeland af loopen?. De Duitsche verkiezingen. Iets positiefs valt er nog niet te vermelden, het zijn be raadslagingen, discussies, debatten wat de klok slaat. In den Berlijnsehen ge meenteraad- hadden nationaal-socialisten een hoog woord en zeiden dat de samen stelling van den raad niet meer overeen komt met den wil van de meerderheid des volks. Zij hebben daarop de vergadering verlaten als protest. In parlementaire kringen verbaast men er zich over, dat dr. Bruning tot dusver nog geen aanstalten heeft gemaakt om besprekingen over een uitbreiding der regeeringsbasia te ope nen. Blijkbaar zetten de Hitlerianen alles op haren en snaren om de vrees te ont zenuwen, dat zij Putsch-planpen (d.i. staatsgreep of iets van dien aard) in het schild zouden voeren. En verder mani festen, mededeelingen. veronderstellin gen, waarschijnlijkhedf nAfwachten maar. DRUKKE BERAADSLAGINGEN VAN DE ENGELSCHE REGEEBING. Na Woensdag reeds vier uur lang ver gaderd te' zijn geweest, is het kabinet Donderdag opnieuw bijeengekomen en men voorziet dat dé zitting van heden den heelen dag zal duren, en morgen weer voortgezet zal worden. Deze week moet onder de bedrijvigste in de geschiedenis van de tegenwoordige regeering gerekend worden. Na de kabinetszitting zal MaoDonald met Lloyd George over het vraagstuk van de werkloosheid overleg houdfn. DE ONRUST IN BRITSCH-EVDIE. Toen Donderdag de verkiezing voor de Wetgevende Vergadering te Bombay be gon, wei-den in het district Zuid-Bombay 26 vrouwen in bechtp -is genomen die voor de stemlokalen als propagandisten van de Congres-partij posttten. Vijfhon derd andere vrouwen stonden klaar om in de gelederen van de postenden gesla gen bressen te vullen. Er was een groote 1 menigte in de buurt der lokalen samen gestroomd. Vijftig met lathi's (bamboe stokken) gewapends politieagenten hand haafden de orde. Dinesh Chandra Majumdar, de student in de rechten, die den 25sten Augustus 1 wegens den bomaanslag op den commis- 1 sar ia van politie, Sir Charles Tegart, in hechtenis was genomen, is tot levens lange deportatie veroordeeld. Een later bericht meldt dat de moeilijk heden zijn opgelost doordat een der vier candidaten voor de drie zetels zich terug getrokken heeft. Daardoor is de stem ming onnoodig geworden. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Voor 30 millloen gulden open bare werken. Ter bestrijding van de werkeloosheid zal de Italiaansehe regeering in den a.s. winter talrijke openbare werken doen uitvoeren. Nieuwe straatwegen en «poor- wegljjnen zullen., worden aangelegd. Woeste grond zal voor bebouwing wor den geschikt gemaakt. In totaal heeft de Italiaansehe regeering een bedrag van 80 millioen gulden beschikbaar gesteld. Door 't uitvoeren dezer werkzaamheden wordt aan 60.000 arbeiders werk verschaft. Ver der wordt medegedeeld-, dat verschillende groote steden eveneens open-bare werken zullen doen uitvoeren om het aantal werk- loozen te doen afnemen. Naar bekend is bedroeg het aantal werkloozen enkele maanden geleden 850.000 man. nadeele van bierbrouwerijen te Dussel- dorp, Aken en Gladbach, waarvoor hij gelden had te incasseeren, 120.000 mark verduisterd. Bovendien heeft hij zich aan vervalaching van wissels schuldig ge maakt WEER EEN OVERVAL. Gemaskerd-en moven 8000 rak. Donderdagmorgen drongen drio ge maskerde mannen, die met een auto waren gekomen, het filiaal te Porz bin nen van do Spaarkas van het district Keulen—Meulheim. Twee der bandieten hieMen met hun revolvers het personeel in bedwang, terwijl de derde ongeveer 8000 xnk, uit de kas roofde. De misdadigers wisten te ontkomen. AUTO DOOR D-TREEV VERPLETTERD. Afsluitbooonen open gelaten. Twee doodern Een ernstig auto-ongéluk heeft Woens dagmiddag bij Poechlaro plaats gehad. -LEEUWARDEN- DE PARTIJ RAJAT EVDONESIA OPGERICHT. De nieuwe nationalistische partij. Zondag is te Batavia opgericht de Par tij Rajat Indonesia, onder voorzitterschap van den journalist Tabranj. Doel: hebbe- reiken van de onafhankelijkheid 'vin Ned.-Indië langs wettelijke wegen. De vereeniging draagt geen non-coöperatief karakter. Een zestigtal aanwezigen tra den als lid toe. In verband met het feit, dat de actie der P.N.L bijna tot stilstand is gekomen, wordt door de oprichters een snelle groei der nieuwe partij verwacht. De naam der nieuwe party laat zich vertalen als Party van het volk (rajat) van Indië of Indische Volkspartij. D# P. R.I. verschilt hierin van de P.N.L: ten eerste, dat zij haar doel langs parlemen tairen weg wil nastreven en niet door machtsvorming; ten tweede, dat zy onder onafhankelijkheid verstaat den dominion- status met volledige autonomie onder In donesische leiding en niet een verbreking van den band met Nederland vooropstelt. bazing m-aakte plaats voor een dolle drift, die tot manslag zou kunnen lelden: )(U wiaa{gt het imh te zeggen, dat u den moed. de onbeschoftheid..!" Hij slikte. Aange zien hij oen jonge m-an was, die altyd -on- mlddleiiyik tot daden kwam, als hij -boos werd, keek hij verlangend maar Lord Til bury en betreurde het, dat leeftijd en iMiaam-sbouw -van dezen heer hem disqua- liflceerde. „Durft u mij, te vertellen.Hij slikte weer opnieuw. De gedachte, dat dit kleine mannetje Kay beispionneerde en haar verdiacht maakte door lage insinua ties, maakte dat hij geen woorden meer vinden kon. „Ik heb den heer Pynsent medegedeeld, dat u een geheime 1 J-efdo-sgesohledenls hadt, en ik vroeg heem. hoe ik moest han delen.'* Opeens herinnerde 9aim zich en- hij zegende dezen Inval een -tooneeltje, dat was voorga vallen1 aan boord van de vrachtboot „Araminta", toen dat schip twee dagen in zee was na New York. Een dpoom-erige, forsche zeebonk, wiens ge dachten door heimwee of door spiritualiën tijdelijk -afwezig waren, was per ongeluk aohteruiitwandelend op de voeten van een bootsman terecht gekomen, terwijl deze met een pot verf in zijn hand), het dek overstak. En toen de bootsman weer op adem was gekomen, had hij zijn gevoe lens geuit ln twee omschrijvingen, zoo juist en zoo teekenend, en zoo algemeen, dat ze, hoewel ze -een nauwkeurige be schrijving van een zeebonk waren, ook schenen! te geiden voor Lord Tilbury. In derdaad scheen het Sam toe, dat ze ex pres voor Lord Tilbury bedacht waren. Een oogenblik te voren, ma 14J hot nog Buitenland. VERDUISTERING DOOR EEN BURGEMEESTER. Op last van den officier van justitie van het Landgericht Milnchen-Gladbach is de vroegere burgemeester en wethou der Theodor Knauff uit Hemmerden ge arresteerd. Hij' heeft n.L gedurende twee jaar ten betreurd), dat woorden te kort schoten. Miaar dit waren geen woorden mee®. Dit was verwoord dynamiet. „Jij, hmhm!" zeide Saam „Jij, 1-a..la." Matrozen zijn bard do-or vroege 'oefe ning en lange gewoonte en blijven altijd kalm onder Scheldwoorden. Maar deze voordeelen had Lord Tilbury nimmer -ge had. Hij deinsde- terug, alsof hij, ineens gebrand werd door een scheut kokend w aitier. „Vergiftig stuk vee," zeide Sam. „Maak, dat je weg toomt.'1. Hij, schreed naar de deur en smeet die open. „Er uit." Als er ooit gelegenheid waia geweest, oan mijnheer ergens achter te voegen, dan was het nu, en al® hij in staat was ge weest «ra een woord te uiten, had Lord Tilbury het ook zeker geplaatst. Maar in die laatste vijf-en-twintlg jaren- was hy niet op deze wijze toegesproken en hy werd er door verdoofd. „Er uitl" herhaalde Sam. „Waarom voor den duivel," Informeerde hij onvrlende- lk, „toom jij Mer die atmosfeer verpes ten?" Lord Tilbury voelde niet de aninste nei ging oan in debat te treden, want hij scheen teigenover een1 geroutineerd vak man te staan. Versuft wankelde hy naar de vestibule, de grijs-flanellen broek flap perde om ziijn beenen. Bij- de voordeur drong het echter opeens tot heim door, dat hiji zijn gevaarlijkste projectiel nog. niet geworpen had. Hij' keerde zich tor ver dediging om. „Wacht eens," rl-ep hij uit..„Et ban er nog bJjtvoegen. „Neen, dot kas je sleti" zedde Sam. „Ik wil er bijvoegen „Loop door." „Ik sta er op -om u mee te deelen," brul de Lord Tilbury met een ze-emamsgebaar zy-n broek optrekkend, „dat uw oom- in zijn telegram beval, dat u met de eerste, de beste boot naar Amerika moest terug gaan." Het had niet ln Sam's plannen gelegen om zijn houding te la-ten verzachten, maar deze medledeeling had die uitwerking toch wel. Hij bleef midden in een beleedi- gend gesnuif steken, dat ten doel had om aan den ander een schilderachtige Illustratie te gaven van zijn den aethier verpestende eigenschappen en staarde heimi versuft aan. „Zei hy dlat?" „Ja." Sam streek eens nadenkend -over zijn Mn. „En," ging hij voort, „aangezien ito vermoed, dat leimand van uw intellec- tueela begaafdheden Weinig anders ln dit leven -zal kunnen uitrichten, dan te para- isiteeren op rijke -bloedverwanten, vermoed ito, dat u met dezen w-ensich zult instem men. Indien u nog valscheMjto mocht ver onderstellen' dat u nog behoort by den staf van Tilbury House, kan ik u uit uw dwaling helpen. Dat is niet meer zoo." Sam bleef zrwijgen; en Lord Tilbury, de weer hieeletmiaal op dreef was en begon te beseffen, dat er niets onaangenaams is in een woordenstrijd, Indien deze slechts op de juiste wijze gevoerd wordt, ging voort: (Wo*a» vervolgd). HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Helderache Courant f 1.50; voor Koegra», Anna Paulowna, Breezand «n Wieringen f 1,65; binnenland f .1,Ncd. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id, p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, fo.70, f0.70, f 1. Modeblad reep. f0.95, f t.25, f 1.25, f 1.35. Loeee nos. 4 ct.; fr p p 0 ct. VeEfichjjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/,h C. DE BOER JR. Bureau: Koningetraat .29 Telefoon: 50 ca 412 Post-Girore-keniite No. 16066. ADVERTENTIE»- 20 et. p. rogel (galjard). Ingez. meded. (kolombroedte Ate redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine ftdvert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d, blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot. 68) ..Krankzinnigheid?" zeide (Sam, Hij voelde zich diep gekwetst door de onre delijkheid van deze harde woorden. Van het begin tot het einde kon hij niets be denken, dat hij gedaan of gelaten had, wat niet gebaseerd was op gezond ver stand en logische redeneering. „Bedoelt u mij?" „Ik telegrafeerde naar mijinheer Pyn sent om hem alle» mede te doelen en mijn gedragslijn te laten bepalen." DRAISIJIAVAN-VALKEMBURQ'S- A •"iLEVERTR; AU gij eva b»nd«nd, pijnlijk gevoel bekt bij de toeging. <af aU uw wsUs dik la, bewolkt, «b«t bezinksel vJ zanderig, kan dit een gevolg ajjn van nier- of blaaaswakts. Ook voortdurends aandrong tot loozing, seae groote of zeer kleine hoeveelheden kunatn hierop wijzen. Stol behandeling niet uit kwalen kunnen beted vcsrkomca dan genezen worden. Mem Foeter'ê Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen ais Let middel tegon, rderzwakie, urine kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatisrhe pijnen. Verkrijgbaar bij alk drogisten enz. In glazen verpakking A f 1.75 p. flacon.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1