Opening Herfst Winterseizoen J. J. H. KOOPMAN Bontmantels Bontvellen Bontkragen Vossen en Marters Stoffenmantels «oed, In het *U was de alt saxofoon fijntjes. De cadenza van de clarinet was mooi, jammer van het gansje. 4/i alle gretto'. signalen zeer flink, bariton goed van toon, triolen goed zoo. 3U zeer 8°ed> *U piston even angstig, anders goed, soms wat kleine foutjes. s/4 trombono solo prach tig, mooi gèluid en zuiver, dat is de hoofd zaak. tl* andante pp zeer mooi, piston eventjes mis. *U allegro, in het begin even mis voor bas en bariton. Summa summa rum een zeer mooie uitvoering, beschaafd en rustig. Nr. 7. Huldigingsmarsch van den kapi tein dirigent der militaire kapel van het regiment grenadiers, W. L. Boer. Ik dacht een prachtnummer te hooren, mis hoor, een klein, nietig marschje, wat signalen voor trompetten, een roffel, even een basloopje, uit. Wel goed gespeeld, maar dit is toch geen huldigingsmarsch? Het lijkt er niet naar. PAARD OP HOL. Donderdagmiddag schrok een paard dat in de Spoorstraat voor een kolen wagen stond, van een passeerende auto, zoodat het de beenen nam en op hol sloeg. De voerman kon het dier eehter gauw tot staan brengen. Ongelukken kwamen niet voor. Eenige kolenzakken tuimelden van den wagen. SLACHTOFFERS DER SAMENLEVING Morgen, Zondag, wordt door het vroe gere Spreekgezelschap uit Rotterdam in „Casino" het drama „Slachtoffers der samenleving" opgevoerd. Het onderwerp van dit aangrijpende stuk is „een bij^ drage tot den strijd tegen den geesel van onzen tijd: de geslachtsziekten". Het Rott. Nieuwsblad van 7 Juli schrijft over deze opvoering: ONZE DRUKWERK-ETALAGE. Onze drukwerk-étalage ls. een selzoenétalage. Evenals de mensdh bój de wisseling der jaargetijden van kleeding verandert en zich voorziet van luchtiger of warmer bekleeding, zoo ongeveer is het drukwerk voor zooner en winter, voor den leek mis schien niet merkbaar, doch voor den drukker overbekend, zeer verschillend van karakter. De tijd n.L van vergaderingen, bals, feestavonden, tooneelavonden nadert met rassche schreden. Wjj hebben daaroan gemeend het pu bliek en voornamelijk de Besturen van de zang- en tooneelvereenigingen te moe ten laten zien, wat wij op bet gebied van programma's, menu's en dergelijke voor hen kunnen maken. Menig aantrekkelijk en smaakvol ontwerpje bevindt zich er onder. De keuze is niet gering en zélfs de oppervlakkige kijker zal zien, dat wij de eenvoudige werkstukjes met evenveel accuratesse verzorgd hebben, als de rij kere, in mieer 'kleuren uitgevoerde ont werpen. SeptemberOctober is de maand waar op de winkelier zijn winterreclame inzet. Wij laten u zien, eenige reclame4»rochu- res, zooals de Heldersehe winkeliers dezer dagen thuis ontvingen. „Is een brochure als dit niet iets voor U?" Het laatste kwartaal' van het jaar doet den zakenman grijpen naar zijn voorraad kwitanties, teneinde zijn nog openstaande posten te kunnen afboeken. Zijn Uw kwi tanties op? Geen noodl Wij; maken voor U een kwitantie, welke Uw cliënt met plezier betaalt! Heeft u in het nieuwe jaar ldeé in leuk frisch briefpapier? Wij maken het voor U; eenvoudige smaakvolle ontwer pen in 1 of meer kleuren. De bibliophiel (d.i. boekenliefhebber) ziet met vreugde den wintertijd naderen. De avonden beginnen1 reeds aardig te lenigen en de tijd van boekenliefhebberij- en studie is weer daar. Wij hebben een kern-collectie „Ex Libris"-mod!ellen in 1, '2, 3 en 4 kleuren. Zou het niet staan: zoo'n „eigendomsbewijs" in Uw boeben? En de kosten zijn evenredig heusch niet zoo bezwaarlijk. Als gjj lezers, winkeliers, bestuurs leden van vereenigingen, zangers en acteurs, boekenvrienden en1 boekenlief hebbers, dit gelezen hebt, gaat dan 'x>k eens onize étalage zien en maak Uw plan nen op. Wjj, staan U hierbij met onze modellen en ontwerpen gaarne ten dienste. Adverteeren doet verkoopen HELDERSCHE COURANT De Marine-manoeuvres. (Vervolg van het in het 2e blad vermelde communiqué). Van Woensdag- op Donderdagnacht posten. Rood heeft hierbij zyn geleden verlie zen, door aanvulling uit de reserves, weder kunnen aanvullen en beschikt dus over de oorsoronkelyke sterkte. Blauw is hiertoe niet in staat geweest, omdat zij niet over reserves beschikt, zoodat zij het zonder den buiten gevecht gestelden mijnenlegger „Douwe Aukes" moet stellen, terwijl en kele van haar andere schepen niet de maximum vaart kunnen loopen tengevolge van machineavery. („Brinio" mist een ka non en heeft beperkte vaart tot 9 mijl, „Heemskerck" mist één van zyn kanonnen van 24 cM.). Te 12 uur 30 is de 'blauwe mijnenlegger „Medusa" er in geslaagd, om ongemerkt nog een mynversperring in het Siykgat te werpen. Voor Rood wordt het doordringen in dit vaarwater hierdoor weer bemoeiiykt, doch tevens is de voorraad beschikbare mijnen van Blauw nu uitgeput. De mymen- legger is teruggetrokken voor Hellevoet- sluis, teneinde behulpzaam te zijn bij luohtafweer, een blauwe panitserboot heeft een post achter de mijnversperxing be trokken, teneinde deze tegen mijnenvegers te beschermen. Verder verloopt de nacht rustig tot er ten kwart voor vier door een blauwe kust- wachtpost wordt gemeld, dat twee roode torpedojagers he<t SLijkgat binnenloopen, en dit verkennen. Ten 6 uur 45 volgen twee roode kruisers, beschermd door mynenvegers. Beschermd door jagers, tegen blauwe onderzeebootaanvallen., en voorafgegaan door eenige spannen mynenvegers en be gunstigd door regen en slecht zicht, waar door de onderzeebooten niet tot aanval kwamen, forceeren de roode kruisers ge- leideUjk het SLijkgat. Ten 8 uur 30 krijgt de blauwe pantser boot, welke achter de versperring ligt, order om haar post te verlaten en zich te begeven naar het Vuile Gat, teneinde al daar de bewaking van de myniversperrin- gen der Hellegaten, alwaar roode pantser booten met een vermoedeiyke transport- vloot zyn gesignaleerd, over te» nemen van het blauwe pantserschip „Heemskerck". Dit pantsersohip stoomt volle kracht naar het bedreigde SLijkgat. Intussohen is er een blauw watervlieg tuig, dat een verkenningsvlucht deed over de Hellegaten en het Volkerak, door een der aldaar kruisende roode kanormeerboo- ten neergeschoten, terwyi later nog een tweede blauw watervliegtuig door roode jachtvliegtuigen werd vernietigd. Een vol gende aanval van een groep jachtvliegtui gen had geen succes, aangezien de roode vliegtuigen zich aan den aanval wisten te onttrekken, door direct boven den zee spiegel te vliegen. Hun aanval op het blau we pantsersohip was daardoor afgewezen. Te 10 uur komt bericht in dat de blau we mynenlegger, welke reeds achter de versperringen in de Hellegaten op post lag, moet terugtrekken voor opstoomende roode kanonneerbooten, welke gebruik maken van de gelegenheid, welke ontstaan is, nadat het blauwe pantserschip naar het bedreigde Slykgat is vertrokken. De te hulp gezonden blauwe pantserboot onder vindt tengevolge van maohinesohade ver traging. De roode kanonneerbooten, tegen mij nen beschermd door uitstaande paravanes, stoomen door de Hellegaten op en berei ken ongestoord het Vuile Gat. Zy openen het vuur op de blauwe batterijen te Nu- mansdorp en op den blauwen mijnenveger, welke vernietigd worden. De roode pant serbooten loopen slechts1 onbeduidende schade op. De transportvloot met troepen voor een evenitueele landing op Beierland, stoomt op in het Volkerak. Intussohen heeft het blauwe pantser schip een post in het Rak van Scheerhoek bèreikt, en is in gunstige positie met zijn geheele breedezy batterij een vuurgevecht aangegaan met de in het Slykgat nade rende roode kruisers. Deze kunnen het vuur slechts uit hun voorste kanonnen be antwoorden. Na een gevecht van 35 minu ten is de voorste roode kruiser vernietigd, evenals drie span mynenvegers, terwy'1 omgekeerd de battery te Roekan,-je, die eveneens het vuur geopend had, vernietigd is. Het blauwe pantserschip liep evenwel belangrijke schade op. Drie kanonnen van 15 cM. werden buiten gevecht gesteld, be nevens alle kanonnen van 7.5 cM. Dq vuur leiding werd vernietigd, terwy'1 de vaart tot 8 mijl werd gereduceerd tengevolge van maohineschade. Na het buiten gevecht stellen van den eersten rooden kruiser, keert het pantser schip naar het Vuile Gat terug, teneinde een poging te doen, de opstoomende roode pantserbooten en transportschepen, zoo mogelijk tot terugkeer te dwingen. Na het naderende blauwe pantserschip verkend te hebben, wenden de roode sche pen in het Vuile Gat en Hellegaten inder daad den steven en trokken terug naar het Volkerak, waardoor de landingspoging, welke achteraf slechts een schijnmanoeu vre blijkt geweest te zyn, mislukt is. De overgebleven roode kruiser maakt gebruik van het vertrek van het blauwe pantserschip naar het Vuile Gat, om, met haar overgebleven span mijnenvegers, langzaam het zeegat van Hellevoetsluis binnen te dringen. Op dit oogenblik wordt door den alge- staakt11 ledd6r d0 oejtenin:K ^el-ijk ge- De laatste dag. Op Vrijdagmorgen 6 uur zijn de ma noeuvres der Koninklyke marine voort gezet op hetzelfde punt, waarop zy Donr GROOTE KEUZE Weststraat 17 derdag tijdelijk gestaakt waren. De over gebleven kruiser van Rood dringt, lang zaam voorafgegaan door een span mynen vegers en beschermd door twee torpedo jagers, dieper het vaarwater naar het Hol- landsche- Diep binnen. Het blauwe pant serschip dat Donderdag de roode actie by de Hellegaten had verijdeld, stoomt nu met sterk verminderde vaart, tengevolge van oDgeloopen averyen, de opdringende roode strijdkrachten tegemoet Binnen vuurafstand gekomen opent „Heemskerk" het vuur op de roode schepen, doch tenge volge van de opgeloopen averijen uit vo rige gevechten heeft dit weinig uitwerking en weldra wordt het pantserschip zelf bui ten gevecht gesteld door het vuur der vyandelyke schepen. Ook de blauwe bat tery aan den hoek van de Kwek, die even eens het vuur geopend had op de roode schepen en daarbij het span mynenvegers buiten gevecht stelde, werd tot zwijgen ge bracht. Rood ankerde ter hoogte van dezen hoek en liet zich daarby beschermen tegen eventueele onderzeebootaanvallen, door de twee torpedojagers met hooge vaart rond zich te laten stoomen» Hierbij liep oen dezer jagers op een door Blauw gelegde mynversperring en werd vernietigd. Onmiddellijk na het ankeren streek de roode kruiser alle sloepen en zette onder dekking van artillerievuur een landings divisie aan wal. 'Het tijdstip van deze landing, die in werkelijkheid o. a. met het oog op wegge nomen betonning e. a. pas na vele herhaal de doordringenspogingen en met groote verliezen door Rood zou kunnen zijn be reikt, werd door den algemeenen leider vervroegd met het oog op een beëindiging van de manoeuvres op Vrijdag. MINISTER DECKERS BIJ DE MARINE-MANOEUVRES. Hellevoetsluis, 19 Sept. De minister van Defensie, dr. Deckers, heeft in gezelschap van zijn adjudant, luit. ter zee Heydt en vice-admiraal mr. Jager, een bezoek ge bracht aan Hellevoetsluis, ten einde het laatste gedeelte der vlootmanoeuvres in oogenschouw te nemen. Minister Deckers, die den nacht te Hellevoetsluis had doorgebracht, begaf zich reeds vroeg in den morgen naar het debarkementsgebouw, waar vice-admiraal Quant Z.EIxc. verschillende explicaties gaf omtrent den verbindingsdienst. De minister werd daarna, per barkas naar Hr. Ms. pantserschip „Gelderland" gebracht, waarin Z.Exc. geruimen tyd vertoefde en zich door den commandant der roode party, Commandant Van Duim, liet voorlichten omtrent de situatie. Daar na volgde de minister de landingscom pagnie per sloep tot byna aan de kust. Nadat deze landing was uitgevoerd, werd nog naar Hr. Ms. „Heemskerck" gevaren, waar Z.Exc. zich evenwel niet aan boord begaf. Omstreeks half tien keerde het gezel schap wederom te Hellevoetsluis terug en begaf het zich naar Den Haag. Julianadorp. De heer O. Vader zal achter zyn woonhuis op het durp een ruime garage bouwen tot het bergen van zyn diverse auto's. Den laatsteu tyd bouwt de aannemer G. Hoornsman alhier, twee woonhuizen aan de Kooy voor de familie Slikker en een te Julianadorp voor den heer M. Minnes. Het Bestuur van de kortgeleden op gerichte Vereeniging „Julianadorp Voor uit" is als volgt samengesteld: J. de Vries, Voorzitter, T. Speur, Secretaris, J.Blaau- boer, Penningmeester en de heeren L. Tigchelaar en G, Hoornsman, Commis sarissen. De NV. Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang"' alhier behaalde deze week op de Landbouwtentoonstelling te Wie- ringen, voor hare Inzending kazen, een verguld zilveren medaille. Aan onze vroegere plaatsgenoote Mej. Gr. de Graaf Pd., thans te Alkmaar, werd Woensdag j.1. het diploma uitgereikt van den 5-jarigen cursus aan de Landbouw- huishoudschool te Behagen. Wieringen. VOORTZETTING LANDBOUW- FEESTEN. De rlngstekery. Concert Mandoline-club. Derde dag. Gisterenmiddag 2 uur had het aange kondigde bloemencorso voor auto's, kar ren, fietsen enz. plaats. De opstelling en regeling had plaats op het tentoonstel lingsterrein van den heer Dekker, onder leiding van de dames Witvliet, Van 't Hof en den heer Nicolaie. Tegen het aan gekondigde uur begon het te regenen hetwelk voor den optocht zeer te betreu ren viel, doch moed verloren, al verloren, dacht men. Maar hier was dat zoo niet en weer en wind werd getrotseerd toen de stoet zich dan ook weldra in beweging zette. De optocht was schitterend. Boeren en boerinnen te paard, in ouderwetsche klee- dy, weer anderen gekleed in moderne kleeren, een pracht-vexsierde auto, een bloemenwagen, een antieke jachtdagen zonder veeren d.cL 1831, een oogstwagen, een kinderwagen met baby, door de ouders getrokken, een groentenwagen met hondenbespanning, versierde fietsen, bloemenmeisjes enz. enz., ja een aller liefst meisje reed met haar dikke teddy beer in een versierde wagen mee. De stoet ging door Hippo's straten en de buitenwyken onder de vroolyke toonen van de „Harmonie" rond en bad begrij- peiyker wyze zeer veel bekyks en het was weer in Hippo waar de menschen waren toegestroomd en alles belangstellend ga desloegen. Ongeveer half 6 was dit feest 'afgeloopen. De keuringscommissie voor deze corso bestond uit de heeren Ringe ling, Obreen, Van Duin en Van der Mark met hunne respectieveiyke dames. De uitslag is als volgt: Groepen kinderen: le pr. Trieneke de Haan; 2e pr. Annie Bruul; 3e pr. C. Rot gans en H. Ottens; 4e pr. Clasiena Kooy; 5e pr. Nelly Hoogvorst; 6e pr. Nelly Lont; 7e pr. Geertje Jongkind; kinderen Rui tenburg, A. Berkhout en Nelie Witvliet ieder een troostprijs. Volwassenen: le pr. de h.h. Albert Lont; 2e pr. P. O. de Haan; 3e pr. de dames Nelie en Teetje Lont en Retje Dekker. Historische wagens: le pr. de heer J. Oz. Bosker. Komische wagens: le pr. de h»h. J. Bos ker Jz.; Jb. Bakker en mej. E. Luyt Oostwagen: le pr. de heer N. D. Mul der. Eerv. vermelding, paarden (historisch): mej. Oath. Bruul (te paard). Historische kleederdracht: imej. Oath. Bruul. De prijzen werden ln het tentoonstel lingslokaal door den heer Burgemeester met een toepasseiyk woord' uitgereikt. Verder kregen de schoolkinderen allen vrije toegang de inzendingen in de school te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. diphterie. zuiderzeewerken. PROMOTIE IR J. A. RINGERS. OPENING SCHUTSLUIS TE DEN OEVER. Naar -wij vernemen zal op Woensdag 15 Oct. a.s. te Den Haag, bij .voldoen^ deelneming, de groote protestvergau ring, uitgaande van het Oentraal-Lon inzake afsluiting en drooglegging Zuiderzee, worden gehouden. V°°r ne neming wendde men zich tot den 8e taris van D.E.T.V. te Hippolytuaho®1- een stuk dat, toen d'e heer Epree nog leefde, 'menige volle zaal heeft getrokken. Dit tooneel der verleiding werd zeer kiesch, maar niettemin suggestief ten tooneele ge- brach. En als een dreigend spook waarde reeds het gevaar voor de vreeselijke ziekte over het tooneel. Er komen ongetwijfeld span nende tooneelen in voor. Henk van Buren had in zijn smart en later, in zijn verstomping en verdoffing, wanneer hij uit het hui» van zijn vader, den rechter, is gegooid en terecht is gekomen in de wereld van tuchteloosheid en misdaad, uitstekende ©ogenblikken en bracht beklemming in de zaal. Henri Morriën» die de intonatie van spreken en het gebaar had van „den" medicus en het zelfbewuste over zich' had van den wetenschapsmensch is een knap acteur. Johain van Weert trachtte den in traditie's verstarden rechter zoo aanvaardbaar mogelijk te maken en dit gelukte hem door het „vieux jeu" te geven, dat deize figuur het best past.Goed van dictie en nobel van verschijnndng was de advocaat van Jan Kei ling, die ten slotte den verloren zoon te ver dedigen krijgt tegenover een rechtbank, waar van de vader deel uitmaakt. Een ontroerend bedrijf, het rechtbankbedrijf, dank zij het goe de spel. «iHinmiHmiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimmiiwiwiiiwuiiiiHwuHiiiiiiHiiiiiniiiiiminumimiiiiiHmiiiic Wilt ge Uw omzet vergrootea, adver teer dan in de In den nacht van Woensdag op Donder dag ten twaalf uur is de oorlogstoestand weder ingetreden, en lagen de roode en blauwe schepen op die voor hen bestemde met groote bontkragen en manchetten naar maat Solide modieuse stoffen en le klasse bewerking Dames-Kleedermaker Bontwerker Pelterij enhandel J.1. Donderdag v.m. 10 uur had in Hotel „Lont de Landbouwverloting plaats, waarbij veel publiek aanwezig was. Onder ademlooze stilte werd de verloting gade geslagen en bij het uitkomen van een grooten prijs hoorde men ecr)fl(2iiis opgewonden uitroepen: „dat is mijn nummer", of: „die heb ik," totdat ten slotte alle prijzen waren nultgetrokken. De hoofdprijzen vielen op nummer 3306, Deze was aangekocht op de tentoonstelling voor 480. Gelukkige winnaar was de heer G. Omls te H.Hoef e» op nummer 2432 een veulen, hetwelk werd gewonnen door den heer Joh. Lont in Polder Waard Nieuw land alhier. Verder kwamen een paar vette varkens, schapen, enz. enz. uit de bus, in totaal 134 prijzen. Des namiddags 2 uur had de opstelling plaats der deelnemers (sters) aan de ringstekerij te paard, waarbij een paar hindernissen moesten worden genomen, nJ. over een burg rijden en over een balk springen. Voorafgegaan door de muzmlekver. „Harmonie en 't bestuur der rijvereeniging (in autos), met daarachter de dames en heeren deelnemers te paard, werd eerst een kleine ommegang door ver schillende straten gemaakt. Na deze ommegang werd op 't Kerkplein de strijd gehouden, waaraan 26 paarden, bereden door verschillende dames en heeren, deelnamen. Inmiddels was weer veel, zeer veel publiek op de been gekomen om dezen strijd gade te slaan. Na vele mooie en soms de lachspieren nog al op wekkende ritten aanschouwd te hebben, was de uitslag als volgt: le prijs W. Jz. Kool], een hoofd stel met teugels; 2e prijs P. Jb. Dekker, een rij- deken; 3e prijs Meijert Mulder D.Nz., een paar beenkappen: 4e prijs N. J. Kater, een rijzweep: 5c prijs Marinus Mulder S.Jz., een paardenbit; 6e prijs G. Doesburg Hz„ een dekgordel: 7e prijs Nan Sz. Mulder, een dekgordel: 8e prijs P. D. Kaan, een rijzweep, terwijl aan den jongeheer Jac. Engel Jacz. nog een extra prijs werd toegekend voor het beste springpaard. Ook dit feest werd door de muziekver. „Har monie" opgeluisterd. De prljsuitdeeling had plaats ln t hötel Lont, door burgemeester Kolff. 's Avonds 7 uur werd door de mandolineclub „O.K.K." een goed geslaagd concert in het ten- toonstellngsgebouw gegeven, waar weer veel pu bliek aanwezig was. In de theetent was een dans gelegenheid gemaakt, en begrijpelijkerwijze werd op de vroolljke tonen der muziek van 't hier ge houden bal een druk gebruik gemaakt Naar men ons mededeelt, doet zich ln een der keeten bij den sluisput te Den Oever een geval van diphterie voor. POSTERIJEN. Wij vernemen, dat het hulppostkantoor te Den Oever is ingedeeld van de 4e naar de le klasse C. Vermoedelijk zal deze verandering wel het ge volg zijn van de grootere drukte aan genoemd kantoor, tengevolge van de Zuiderzeewerken. Bi) onderhandsche aanbesteding is aan de firma De Vries en Van den Bosch gegund het aanbren gen van bekleeding keileem op den Wleringer- meerdijk. In 't Hötel Lont had om 7.30 uur de gezellige avond voor de, leden van de'afd. der Holl. Mij. van Landbouw plaats. Ook hier een volle zaal. Burgemeester Kolff opende met het gebruikelijke welkom, resumeerende de, goed geslaagde tentoon stelling enz. Hierna las Z.E.A. de lijst van be kroningen voor, waarna het woord werd gegeven aan de muziekvereeniging „Harmonie die de be zoekers (sters) een prima concert, bestaande uit een -tal muzieknummers en een tooneelspel, ge- titeld „Pantoffelpljn", ln 3 bedrijven, vergastte en waarvoor zij behalve een daverend applaus, bi] sluiting door den burgemeester, nog een extra be dankje in ontvangst hadden te nemen. Verder hield een zeer gezellig bal de aanwezigen nog tot 2 uur bijeen, waarna allen voldaan huiswaarts gingen, en de 2e feestdag werd besloten. Onze lotendebitant Dolf Vroone had in zijn collectie verkochte Wleringer loten het geluk een vet varken, een vet schaap, een klok -en 15 klei nere prijzen te winnen. De heer D. Lont Kz.. analyst bij de M.U.Z. te Den Oever, welke tegen 1 Januari a.s. als over- copmleet eervol ontslag had gekregen, is benoemd als analyst op het kantoor der Dir. der Zuider zeewerken (cultiveeringen Wrjneerpolder)) stand plaats Alkmaar. Op Maandag 22 September a.s., om 2.30 uur n.m., zal tijdens de vergadering van den Senaat der Technische Hoogeschool, ln de Stads-Doelen aan den Werversdijk te Delft de eere-promotle plaats hebben van lr. J. A. Ringers tot Doctor Honoris-Causa ln de Technische Wetenschappen. Zooals ongetwijfeld ieder Wleringer bekend ls, was lr. Ringers Directeur-Hoofduitvoerder der N.V. Maatjchappi) tot Uitvoering van Zuiderzee werken en thans Dlrecteur-eneraal van den Wa terstaat. Naar wij vernemen, ligt het ln de bedoeling de schutsluis te Den Oever op 1 November 1930 officieel ln werking te stellen. Wij kunnen over deze schutsluis, waarvan de uitvoering werd opgedragen aan de Amsterdam se he Ballast-Maatschapplj, ln combinatie met D. Blankevoort, de volgende bijzonderheden vermel den: Deze schutsluis welke gebouwd ls ln den reeds bestaanden bouwput beoosten Wieringen, bestaat uit een buitenhoofd, een tusschenhoofd, een bln- nenhoofd en schutkolkmuren. Tegen het binnen- hoofd is een dok voor schipdeuren aangebouwd. Op de bestaande fundeerlngsplaten, welke wer den gemaakt door de N.V. Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerken, werden de mureu van de sluishoofden opgetrokken van stampbeton en aan de voorzijde boven het peil van 1.75 N.A.P. bekleed met tafelbasalt. In den dag van de sluishoofden werden de fun deerlngsplaten tusschen de slagdrempels en jok- dorpels afgedekt met metselwerk van klinkers. Aansluitende op de reeds bestaande ijzeren dam- wanden werden aan weerszijden van bulten- en tusschenhoofd en aan één zijde van het binnen- hoofd twee schermen lang 5 Meter van ijzeren dampwandplaten geheid; twee der schermen van het buitenhoofd (aan weerszijden één) reiken met hun bovenkant tot 2,30 M. -f- NA.P., de overige .tot N.A.P., terwijl alle schermen tot op een diepte van 9 M. NA.P. werden ingeheid en water dicht lngekast ln het beton der hoofd. In de sluishoofden werden de slagstijlen, de schotbalkopeningen, de hoeken van de deurkassen, de slagdrempels, de jokdorpels, de dekzerken en de ln den sluisvloer aangebrachte komplaten van graniet gemaakt. Achter de deurkassen werden kelders van ge wapend beton gemaakt; de vloer, de opstaande wanden en de plaat zijn 20 cM. dik en verkregen alle een dubbele netwapenlng. In de dekplaat werden afneembare platen van gewapend beton, lang 3,30 M., breed 1,50 M. en dik 10 cM., aan gebracht. De grondkeerende wand van de kelders van het bovenhoofd kreeg versterkingsribben me' een dikte van 20 cM. In de kelders werden ankerblokken van stamp- beton aangebracht. De toegangen naar de kelders zijn verkregen door trappen van stampbeton. De in de dekplaat uitgespaarde trapopeningen werden afgedekt met draaibare luiken met contragewichten en bronzen scharnieren. In de dekplaten werden gleizen vloertegels met behulp van cement-mortel en asphalt aangebracht. In de wanden der kelders maakte men ventilatie- lulkjes. De dokmuren zijn opgetrokken van stampbeton: aan de lnvaartzijde werden de hoeken verdedigd met graniet. In de muren werden trappen gemaakt, terwijl van den tweeden naar den derden rond gang. een ijzeren ladder is aangebracht. In het dok heeft men kielblokken van gewapend beton eQ achter de dekzerken een band van hetzelfde mate riaal aangebracht. De schutkolkmuren bestaan uit een onderbouw van gewapend beton, waarop een muur van stamp beton, die aan de voorzijde bekleed ls met tafel' basalt en afgedekt met granieten dekzerken. In de schutkolkmuren zijn trappen van grani en ijzeren ladders aangebracht. De overgangen van het buitenhoofd naar «je schutkolkmuren en van het tusschenhoofd naar e schutkolkmuren ls verkregen door trappen van stampbeton en granieten bloktreden. De afmetingen van de schutsluis zijn de volgende- Lengte buitenhoofd 22.40 Meter tusschenhoofd 18,60 binnen hoofd 21.40 groote schutkolk 66.60 kleine schutkolk 44.30 Doorvaartwijdte sluis 14.00

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 20