NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER Een Wonder der Techniek Junkeren RuhGaskookbrander VAN WILLIGEN IS ALTIJD GOEDICOOPER SAM EN ZIJN SCHAT Buitenlandsch overzicht. OOK VOOR DAMES No. 6862 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Het plan voor den financiëelen bijstand aan een aan gevallen staat. - Breitscheid over den uitslag der ver kiezingen in Duitschland. - Geen gevaar voor een staatsgreep in Duitschland. - Een nieuwe opmarsch in China. - De onderhandelingen tusschen Frankrijk Italië. en De derde oommissie van den Volken bond is Zaterdagavond met de discussies geëindigd over het ontwerp conventie voor de verleening van flnahcieéle hulp aan een aangevallen staat. De laatste twistpunten over de betrek king tusschen de conventie inzake den financieelen bijstand en de ontwapenings- oonrventie, werden thans, overeenkomstig een voorstel van de Duitsohe, Engelsche, Fransche, Italiaansche en Nederlandsche delegaties, aldus opgelost, dat alleen sta ten, die tot de eerste algemeene ontwape ningsconventie zullen toetreden, en deze zullen uitvoeren het recht zullen hebben in geval van een aanval een leening van den Volkenbondsraad te ontvangen. Nadat de discussies waren afgeloopen, hebben de gedelegeerden van Zwitserland, Britsch- Indië, NIeuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Hongarije verklaard, dat zij zich bij de eindstemming over de conventie van stem ming zullen onthouden. De Zwitsersche gedelegeerde lichtte dit besluit toe door er op te wjjzen, dat Zwitserland uitdrukkelijk zijn neutraliteit handhaaft en deze zou in gevaar kunnen komen, indien het tot de conventie toetrad. De Duitsohe sociaal-democratische afge vaardigde, dr. Breitscheid, die in verband mtt de -vergadering van den Volkenbond te Genève vertoeft, heeft aan een verte genwoordiger van het socialistische blad „Populaire" een onderhoud toegestaan waarin hi1 uitvoerig zijn meening mede deelde over het resultaat van de verkiezin gen voor den Dultschen Rijksdag en over de toekomstige groepeering in den Rijks dag. Hij keerde zich allereerst tegen de 1 ransche- en de Duitsche rerhtsche bla den, die hjj verweet over het karakter der verkiezingen onwaarheden te hebben ge zegd. De nationaal-socialisten zijn «.ver- ureven patriotten, die het geloof willen doen vestigen, dat het1 ijden van het Duit sohe volk een gevolg zou zijn van het Ver drag van Versailles. Dit is echter niet het geval, want ook Engeland en Italië herben onder de ec «romlsohe crisis en van de werkloosheid te lijden. Ook de sociaal-de mocraten wenschen een herziening dar verdragen, doch langs vreedzamen weg als bewijs van de verzoening aer volkeren. tegenwoordiger van „United Press" heeft rijkskanselier Brüning nogmaals de ge ruchten tegengesproken omtrent een aan staanden staatsgreep in Duitschland Hij zeide, dat ook in vorige jaren plaatselijke ongeregeldheden zijn voorgekomen, die echter door de politie in de kiem konden worden gesmoord. Er bestaat geen enkel gevaar voor een Putsch en de regeering heeft al haar energie kunnen concentree- ren op haar levenstaak. Ondanks den uit slag der verkiezingen wensoht de meer derheid der bevolking practisoh werk. De minister van Binnienlandsohe Zaken Wirth heeft eveneens verklaard, dat er geen Putschgevaar bestaat en dat de rijks- weer zich naar de bevelen van den presi dent richt. Ook de politie, behalve die van Thtlringen, is absoluut betrouwbaar. Volgens een Engelsoh conservatief blad, zouden de Fransch-ltaliaansche onderhan delingen mislukt zijn. Frankrijk moet Za terdag het laatste Italiaansche voorstel nopens een vloot-vacantie verworpen heb ben. Dit voorstel zou tot 1936 aan de Fran sche vloot een sterke meerderheid in ver gelijking met de Italiaansche verzekerd hebben, maar na 1936 zou de kwestie van de gelijkheid tusschen de vloten van Italië en Frankrijk onbeslist zijn gebleven. Het blad voegt eraan toe, dat er nu min der hoop dan ooit bestaat dat Frankrijk en Italië zich bij het vloottractaat van Londen in vollen omvang zullen aansluiten. De vertegenwoordiger van de „Sunday Times" te Genève, bevestigt, dat de Fransoh-Italiaansoh© onderhandelingen over de vlootbeperking zonder resultaat zijn gebleven. De diplomatieke medewerker van de „Sunday Times" vreest, dat het mislukken der onderhandelingen op drie manieren ziiii terugslag zal doen voelen: lo. zal een uitgebreid bouwprogramma van Frankrijk en Italië op het tusschen Amerika, Enge land en-Japan gesloten Driemogendheden» tractaat invloed -hebben, want het tractaat bevat een clausule volgens dewelke de drie staten- gerechtigd zijn te onderhandelen over een herziening, indien andere mari tieme mogendheden haar vloten verster ken; 2o. kan een terugslag op de Fransch- ltaliaansche onderhandelingen, welke eenigen tijd geleden te Rome zijn aange vangen en welke in het bizonder betrek king hebben op de Italiaansche aanspra ken in Noord-Afrika, niet uitblijven; 3o. is een spanning tusschen Frankrijk en Ialië te betreuren op een oogenblik, waar op het succes der nationaal-socialisten bij Een vertegenwoordiger van Tsjang Hsu- liang heeft zioh onverwijld npar Peking l»- begeven ten einde een regeling te treffen voor de vreedzame bezetting van deze stad. Naar verluidt zou Tsjang Hsu-liang van j plan zijn, 40.000 man te Peking te legeren 1 als waarborg voor de beëindiging van den burgeroorlog en het herstel van vreedzame toestanden. De vreedzame overgave van Tientain en Peking wijst er op, dat Jen en de jonge maarschalk het onderling eens zijn gewor den, en de regeering te Nanking schijnt dus al te goed van vertrouwen te zijn, als zij beweert, dat Tsjang Hsu-liang uit Mandsjoertje is gekomen om de vijanden van Nanking te vernietigen. Wat zijn wer kelijke bedoelingen zijn, ligt in het duister en de politieke situatie is nog steeds on ontwarbaar. In Mandsjoerije bestaat altijd vrees voor een Russischen aanval, doch niettemin brengt Tsjang de helft van zijn troepen Zuidwaarts. Wel geeft hij voor, dat hij De uitbreiding van hei, netionaal-aocia- Nanking wil steunen. Hij1 is echter eerst listische kiezerscorps kan men verkeren, wanneer men denkt aan den last van de economische crisis, die Duitschland op het oogenblik doormaakt met een ongehoorde werkloosheid. Er is in Duitschland een nieuwe klasse gevormd, die men de nieuwe armen zou kunnen noemen. FEUILLET ON tot interventie overgegaan, nadat de troe pen van1 Jen enorme sohade aan de regee ring hebben toegebracht en nadat hij, ge lijk nu blil-kt, vermoedelijk een regeling met Jen heeft getroffen. Welke nieuwe groepeering tusschen de generaals nu tot stand zal komen, moet nog worden afgewacht, doch intusschen krijgt China nu ook het leger van den Mandsjoerijsohen veldheer te onderhou den. Europa wil niet ontwapenen. Pessimlsiiacb beschouwingen van een Amerikaansehe politicus. Te Londen is bericht ontvangen uit New York over verklaringen aldaar afge legd door den voorzitter van de vloot- commissls uit het Huls van Afgevaardig den, Britten, die een iels ln Europa had gemaakt en wiens mededeelingen in enkele New Yorksche bladen zijn opgenomen. De slotsom, waartoe Britten door zijn ervaringen in Europa was gekomen, was, dat Europa weigert, zich te ontwapenen, doch daarentegen wil vechten. Aan oor- welke het gevaarlijke in-de-pljp- branden onmogelijk maakt. Verkrijgbaar bij logsvoorbereiding geeft Europa per dag 6.000.000 dollar uit. De „corridor" is een speerpunt in het vleesch van Duitschland. Rusland wacht op een kans om zijn zee havens in Estland, Letland en Litauen weer in te pakken en ook Besarabië te heroveren. Drie millioen Duitschers in Tsjechoslo- wakije zijn gereed op te komen voor hun eigen lotsbeschikking. Zuid Slavië en Italië staan al sinds drie jaar met getrokken zwaard tegenover elkaar. De Volkenbondscommissie voor de ont wapening is nu al vijf jaar in actie zonder ook maar het minste te hebben bereikt. Een kabinetscrisis in Oostenrijk? Een naspel van het proces Stra- fella-Arbelter Zeltung. De minis ter van koophandel biedt zijn ontslag aan. De correspondent van de »N. Rott. Ct.» te Weenen seint, dat er ln het kabinet Schober een crisis uitgebroken is tenge volge van het proces Strafella-Arbeiter Zeitung. De minister van koophandel biedt zijn ontslag aan, een daad die ge richt schijnt te zijn tegen Vaugoin, den vice-kanselier en minister van oorlog. Binnen enkele dagen moet de Nationale Raad, het Oostenrijksche parlement, bij eenkomen, dan zal dit muisje nog wel een staartje hebben. Het is echter ook mogelijk, dat Schober voordien een ont binding van het parlement zal uitlokken, daar er anders toch ln het begin van het nieuwe jaar verkiezingen zouden worden gehouden. NIEUWE INCIDENTEN AAN DE RU8SISCH-CHINEESCHE GRENS. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de Chlneesohe veiligheidspolitie op het station Mndsjoeli een huiszoeking ge daan bij den. Sowjet-Russlachm gevol machtigde van de Oost-Ohineesche Spoor wegen. Over de motieven en rsultaten van het onderzoek zijn voorloopig nog geen nadere mededeelingen verstrekt. In politieke kringen te Moskou wordt in verband hiermede verklaard, dat de Chlneesohe autoriteiten het Russisch Chlneesche verdrag van 21 December 1929 hebben geschonden. WESTSTRAAT Uit het Engolsoh door P. G. WODEHOUSB. ,Jk heb u alleen maar genomen terwllle van uw oom. Om uw eigen verdiensten hadt u nimmer Tilbury House kunnen betreden, zelfs niet als loopjongen. Ik herhaal," zeide hij met luider stem, „als er geen sprake was geweest van een dienst aan den heer Pynsent, dan zou ik u nog niet als loopjongen hebben aange nomen." Baan ontwaakte uit zijn droomtoestand. ,3en je daar nog?" vroeg hij kwaad. „Ja, ik ben hier nog. En iaat mij: u ver tellen. Iedier heeft eefi kwetsbare plaaits. Van alle dreigementen, die Sam gebruikt zou kunnen hebben, was dit het eenige, waarop Lord. Tilbury in zijn hoogst ge prikkelde stemming, ajoht sloeg. Een oogenblik stond hiji daar met een hoofd ala een luchtballonnetje, toen gleed hij de deur uit en sloeg deze achter zich toe. Een donkere gestalte doemde voor Lord Tilbury op, toen hij1 op het grintpad huiten stond. Naast deze gestalte hup pelde let» nog donkerder». „'ft Avond mjjnbswr." Lord Tilbury spiedde door de scheme ring, dat hij aoor een polltie-agent werd aangesproken. Hij gaf geen antwoord. Hij. was niet in de stemming om een ge sprek met politie-agenten aan te knoopen. „Ik breng uw hond terug," ze'ie de agent hartelijk. „Ze zwierf ginds in de straat" „Dat is mijn hond niet," 'zeide Lord Tilbury met samengeklemde tanden en Amy van zich afduwendde, die op haar hartelijke manier probeerde om op zijn schouders te klimmen. „O, u hoort niet bij heit gezin, zie ik, mijnheer? Zeker een buurvlsite. Zoudt u nu," zeide de politieman, „als een van mijn collega's het met u hebben zou over het ooncert van die liefdadige instelling, die op zich zelf heel verdienstelijk is, maar bovendien behoort aan een oorps, dat u als huisbezitter. „Ga..a", zeide Lord Tilbury. Hjj stormde het hek uit. Vaag, terwijl hij: Burberry Road afzwoegde, onder de muzikale begeleiding van het ritselen der broekspijpen langs het trottoir, drang nog de stem van den onvermoeibaren politie agent tot hem door. „De organisatie, waarop ik doel. Uit de duisternis gleed een taxi aan. Lord Tilbury heesoh zioh er. in en zonk uitgeput in de kussens. HOOFDSTUK XXVL Sam hoort goed nieuw». Kay kwam in den tuin van San Rafael. Het was nu heelemaal donker geworden en de lucht was vervuld van de zoete, vochtig» geuren, dia e*n herfstnacht vaak meebrengt Ze stond een oogenlblk stil en snoof d© atmosfeer in en zij kreeg een beetje heimwee. De tuin rook net als Mid- ways. Zoo was Midways in haar herinne ring gebleven, schaduwen, die over de bloembedden vielen, druipende boomen en de trouwe aarde, die haar wierrook opzond naar den sterrenhemel. Als zij baar oogen sloot kon zij, zich bijna verbeelden, dat ze weer daar terug was. Toen floot er iemand op den weg en een trein rommelde het station binnen en het visioen verdween. Een zwakke geur van brandende tabak kwam naar haar toe en op het grasveld bij de buren zag ze een pijp gloeien. „Saml" riep ze. Het kiezel kraakte onder zijn voet en hij kwam bij haar aan het hek „Je bent ook aardig!" zeide Kay. „Waarom ben je niet teruggekomen?" „Ik moest een beetje nadenken." „Wllloughby rende voor een minuut binnen en deed een onsamenhangend ver haal. Dus de man is ontsnapt?" „Ja." „Arme Lord1 Tilbury!" zeide Kay tmet een zilveren lachje. Sam antwoordde niet. „Wat kwam hij eigenlijk doen?" „Hij- kwam me vertellen, dat hij, een te legram van oom had, dat ik dadelijk moest thuiskomen." „Ol" zeide Kay en slikte even, toen hing er een1 korte stilte. „Weer naar Amerika?" „Ja „Dadelijk?" „Aanstaanden Woensdag, denk ik." „Dezen Woensdag toch niet?" „Ja." ïgen hartwater, hat zuur, galachtigheid, maag kwalen. gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoo> nissen. Het middel! f 0.65 per flacon. BINNENLAND. M. NOORDEWIER f Te Amsterdam Is Zondagochtend plotse ling overleden de fluitist Michel Noorde wier, de zoon van onze groot© zangeres Mevr. Noordewier-Reddingius. Hij is slechts 27 jaar oud geworden. Met diepe deernis zal de tijding van den plotselingen dood van den jongen musicus in ons land vernomen worden. HET CONFLICT IN DEN VISCH- HANDEL TE IJMUIDEN. Bericht van den Minister. Bij de vischhandelYereeniglng te LJmul- den is van den minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf bereid is over de oplossing van het bekende conflict te confereeren, indien de aangekondigde boycot niet door zal gaan. Verwacht wordt nu, dat deze boycot geen doorgang zal vinden en dat het ge schil langs vredelievenden weg opgelost zal kunnen worden. LUCHTVRACHT VOOR INDIË. Voorzoover het beschikbare laadvermo gen zulks toelaat, kunnen met den 14-daagschen luchtpostdienst, wlke op 26 September a.s. tusschen Amsterdam en Batavia geopend wordt, ook vrachtgoede ren worden verzanden. De mail heeft onder alle omstandig heden den voorrang, doch het ls aan te nemen, dat deze de laadruimte niet ten volle in beslag zal nemen. De vrachttarieven en de vervoerbepa- lngen zijn bij de kantoren deT KX.M. en bdj haar agenten verkrijgbaar. WEER EEN RADIOLEZING VERBODEN. Gisteravond zou mr. J. H. Sohultz van Haegen voor den Nederlandschen Om roep, algemeen programma, dat deze week verzorgd wordt door de V,A,R,A„ spreken over het onderwerp: noodzake lijke verbeteringen in bet gevangenis- en reclasseeringswezen. Deze lezing heeft echter niet plaats gehad, daar de uitzending door de Radio Omroep Controlecommissie is verboden. DE VLOOTPLANNEN. Het bestuur van Kerk en Vrede richt zich per omzendbrief tot predikanten en evangelisten met het verzoek, hun chris telijk protest te doen hooren tegen de vlootplamnen der regeering. Het wekt hen op, in de predikatie van Zondag 28 dezer eenige woorden te wijden ten gunste van het petitionnement van Kerk en Vrede. Weer een stilte. De nacht was zoo stil, alsof de tijden terug waren gegaan en Valley Flelds weer het vergeten hoekje van een paar eeuwen terug was. „Ga ie heusdb?" „Ik denk het wel!" Van heel ver weg, uitde duisternis, kwam het dotffe gerommel van een trein, die zich den stellen heuvel van Syden- ham opsleepte. Een vreemd gevoel van verlatenheid maakte zich van Kay meester. „Ja, dat zal dan wel moeten," zeide zij „Je kunt natuurlijk geen ruzie miet je oom1 maken." Sam bewoog onrustig en er klonk een schrapend geluid toen hij met zijn hand langs de heg streek. „Maar je oom is heel gefortuneerd, niet?" „Wat doet dat er toe?" Sam's stem beefde. „Lord Tilbury was zoo vriendelijk om mlij imiede te deelen, diat de eenige wijze om te kunnen leven voor rnlij was om te parasiteeren op mijn rijke familie leden., maar ik heb liever niet, dat 111 dat ook denkt" „Maar.maar waarom ga je dan weg?" Sam slikte. „Ik zal je zeggen, waarom. Eenvoudig, omdat ik net zoo goed in New York kan zijn, als ergens anders. Als ik ook maar de geringste hoop had dat ik dOor hier te blijven jou er toe kon brengen om. om met mij te trouwen.Zijn hanc wr?e lan£8 heg. „Ik weet immers wel, dat het niet zoo is. Je kunt me niet au sérieux neimen. Ik heb heusch geen Illusies omtrent mijzelf. Tic weet predea, hoe Je me ziet Zoo'n kereltje, dat rond- daast en struikelt over zijn eigen beenen en amusant is, als Je er in de rechte stem ming voor bent Maar ik tel niet mee. Ik ren niets waard." Kay bewoog even, maar zeide niets. „Je denkt, dat ik aldoor maar grapjes maak (maar ik wou je graag vertelen, dat het geen grapje is, zooals ik voor jou voel. Ik droomde altijd over die photo, eer ik je nog nooit gezien had. En toen ik je leerde kennen, wist ik maar één ding is zeker en dat was, dat jij voor altijd de eenige zou zijn. Ik weet wel, dat je niets om mij geeft en dat je dat nooit doen zult. Waarom ook? Wat ben ik ook voor iemand. Niets dan een Een klaterend laohje klonk door de schemering. „Arme, ouwe Sam!" zeide Kay. „Juist 1 Daar heb Je het precies! Ar- ime, ouwe Saml" f"het spijt mjj, dat ik gelachen heb. Maar bet is ook zoo gek om je jezelf zoo te hooren afkammen op die grootsche Wijze." „Precies. Gek!" „Nu, wat hindert diat, dat je grappig bent. Ik houd van grappige menschen. Ik wist niet, dat er zulke verborgen diepten in je waren, Sam. O, maar dat heeft de waarzegster toch immers gezegd." De trein was nu boven op den heuvel en het geluid stierf weg in de verte. Een geur van brandende dorre bladeren 'dreef in den tuin. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reap. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f I. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr p p 6 ct. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Post-Girorekeuing No. 16060. ADVERTENTIEN. 20 ct. p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 et. Uit China wordt gemeld: Zondag hebben vierduizend man Mandsjoerijscbe troepen, die in twee -gewone treinen en twee panti sertreinen waren aangevoerd, Tientsin be zet. De Sjansi-troepen zijn rustig afgetrok ken. De toestand te Tientsin is normaal; de politie en de andere openbare diensten de Duitsche verkiezingen aan de gunstige functionneeren als gewoonlijk; aan niets ontwikkeling der Duitsche buitenLandsche kan men merken, dat er een algeheele be- politiek in- den weg staat en tot zekere be windswijziging heeft plaats gehad. zorgdheid aanleiding geeft. Qeen gevaar voor een staatsgreep In Duitschland. In een Interview met een ver Is de nieuwe, uitneembare 64) „Hoor eens," zeidie Sam. „Als je nu niet in twee seoonden dit huis uit bent, dan neem ik de broek terug." „Dat is het niet," zeide hij. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1