eiselin|i De Landbouwfeeslen te Wieringen Tweede Blad Om en bij de Marine-Manoeuvres STADSNIEUWS VAN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 Dinsdag 23 Sept19-27 uur. Woensdag 24 19.^,6 uitsluitend uit verzoeknummers. Niet aan alle aanvragen kon worden voldaan, doch met de wenschen van het publiek is zoo veel mogelijk rekening gehouden, en zelfs is het programma eenigszins uitgebreid, zoodat het concert duurt van 8.15 u. tot half tien. Voor dit laatste concert zai zeker nog groote belangstelling zijn. Het programma luidt: 1. Lied-Cyclus Feike Asma. a. „Vrees niet o mijn ziele"; ib. Neem Heer mijn beide handen"; c. „Geluckig is het layd" 2. a. Scherzo W. T. Best. b. Andante A. Mailly. c. Toccata J. Gallaerts. 3. Lamentation (weeklacht) A. Guilmant. 4.2 Orgelpsailmen Jan Zwart. a. Psalm 118; 4. Psalm 25. 5. le deel Concerto in F G. F. Hfindel. (Koekoek en nachtegaal). 6. a. Menuetto A Olaussmann. b. Scherzo 7. a. Vox-Céleste E. Batiste. b. Toccata (5e Symph.) Ch. M. Widor. 8. Koraal-Cyclus Feike Asma. a. „Geef dan eeuwig eer" (Psalm 99); b. „Verlosser, Vriend, o Hoop, o Lust' (Ev. Gezang); o. „U alleen, U loven wij" (Psalm 75). De speciale trein met post- en passa giers in aansluiting op het stoomschip „Prins der Nederlanden" zal Vrijdagoch tend 26 September te 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 27 September 10 u. 43 Amsterdaim-CH. De A.V.R.O. auto- en fietstocht zal worden gehouden op Baterdag 27 Septem ber a.a FOTOGRAFISCH ATELIER P O L D E R W E Q MODERN- EjN KUNSTPORTRET ATELIER 60 Verzamelen: Hoofdgracht (Havenplein) te 3 uur, vertrek 3.30 uur. De route is ais volgt samengesteld: Hoofdgracht, Kanaal weg, W estplelh, Singel, Walvisohstraat, Laan, Ddjkstraat, Middenstraat, Langeistruat, Singel, Km- gerstraat, Van Galenstraat, Hertzogstraat, PoJderwog, Koningsplein, Koningstraat, Spoorstraat, Gravenstraat, Slulsdijkstraat, en Mej. Cath. Bruul. iii (Bijzondere eornwpondentle). Van een tocht met de «Drente" en eoü hachelijke overgang op de «Gelderland". De verslaggever en, teekenaar van „Het Volk" kwamen puffend en hilgend, als het stoomtrammet je HeLlevoetsluisRot terdam, over de koopvaarderssluis aange rend. Kapitein Kuiper van de „Drente gaf een< paar stooten op de stoomfluit, op Inspiratie van „Vaderland" en „Utreohtsch Dagblad", die „Het Volk" wel eens een volle krachtproef wilden zien afleggen. Ze hadden succes. Tot ver buiten de 'haven van Hellevoet/sluis hadden de journalisten noodig om op verhaal te komen. Op zoek naar de „Gelderland". Het doel va» dezen vroegen tocht met de Drente", we zijn om 7 uur uit de ha ven van Hellevoetsluis vertrokken, is de „Gelderland". Maar waar dit artillerie-in structieschip zich bevindt is niet bekend en dus zal de radio dienst moeten doen om het op, te sporen. Aan boord1 heersoht oen opgewekte stemming. Tal van moppen worden getapt en journalistieke wederwaardigheden ver haald. Het weer is aanvankelijk niet zoo mooi als gisteren, er hangt een donkere regenlucht en een tamelijk sterke Westen wind doet het water beven, wat tot gevolg beeft, dat ook de Drente", als een kin derhobbelpaard, op en neer gaat. Van „Drente" naar „Gelderland" blijkt nog niet zoo gemakkelijk als wij aanvan kelijk dachten). De vijftig of 60 meter, die de beide schepen van elkaar scheiden, kunnen niet anders dan met een vlet over brugd worden. Als wy vragen waarom, haalt kapitein Kuip eb geheimzinnig zijn schouders op. >,Jaaaa, als de heeren dat wisten". Kapitein Kuiper is niet erg mededeel zaam vandaag. Hij heeft bepaald niet veel met de persmuskieten op. Als er drie stooten op de stoomfluit gegeven worden, beet het: „er is een hittegolf op komst" en alle vragen worden met een ontwijkend antwoord afgemaakt. We zijn nu zoo ver van de „Gelderland" dat de scheepsroeper dienst kan doen. Na den morgengroet aan kolonel Van Duim, de commandant van Hr. Ms. „Gel derland", roept de kapitein van onze sleep boot: „Ik heef journalisten aan boord!" Ha, dat zie ik", is het antwoord van den overkant. „Wanneer kunt u ze hebben?" „Direct, ik zal een sloep zenden". Niet lang daarna komt-ie aanhuppelen, aan de riemen zes sterke matrozen, aan het roer een sergeant-adelborst. Aanhup pelen is eigenlyk veel te zacht gezegd. Nu eens rust de sloep op den kop van een golf, dan smakt-ie naar de diepte. Alleen het kijken naar de sloep maakt een der verslaggever» al wit om den neus. Wat moet dat worden. Wij hebben er allen een zwaar hoofd in als we den dollen dans van de sloep zien. Het overstappen van Drente" in de sloep gaat nogal voorspoedig, dank zij de hulp van de zes Jantjes. Maar wee ons! We zijn nog niet los van de sleepboot of onze oollega van het „Handelsblad" moet lol in het spelletje hebben, maakt hem over de verschansing. Het „Utrechtsoh Dagblad" is er nog slechter aan toe. Een angstaanval heeft den journalist aange grepen en het lachen der anderen, die nog lol. in het spelletje hebben, maakte hem heelemaal van streek. „Niet lachen heeren en niet praten! Hou je mond nou. Sohei nou uit", roept het slachtoffer. En het begint ook waarlijk ernst te worden. Waanzinnig danst het kleine scheepje op de golven, wordt heen en weer geslingerd en als je je niet stevig met beide handen vasthoudt, sla je zon der twijfel tegen de verschansing of over boord. „O! meneer, wat moet dat worden!" wordt uit de diepte gekermd. „Kom, kom, meneer", stelt de stuurman gerust^ „er is geen gevaar". Doch de toe stand wordt hachelijker als het sloepje op zij van de „Gelderland" komt. Doordat de „Gelderland'" juist de Heemskerck" on der vuur heeft (donderende schoten getui gen dat het geen kinderspel is), moeten we aan loefzijde aan boord klimmen en dat blijkt zoo goed als niet mogelijk. De dan sende sloep maakt het overstappen wer kelijk levensgevaarlijk. Telkens botst het bootje tegen de „Gelderland" en sinakt er dan direot weer twee meter af. Wie zal het eerst den sprong van de sloep op het „dronkemanstrapije", zooals het in de scheepsterminologie heet, wagen? Het dronkemanstrapje zijn wat ijzeren treden tegen de schuipshuid. Men moet nu, juist als de sloep op den kop van een golf zit, de treden vast grijpen en dan zoo snel mogelijk zijn voeten houvast geven, opdat bij een volgende golf de sloep de nog tegen den scheepswand slingerende voeten niet vermorzelt. De eerste die den sprong zal wagen is de verslaggever van ,Het Volk". Daar wordt de sloep hoog opgenomen, de ver slaggever grijpt, doch te laat, reeds valt de sloep weer in een diep dal ën de jour nalist valt terug, in de armon van de ma trozen. Nogmaals waagt hij een poging, doch weer tevergeefs en na oen derde maal geeft hit het, met verschrikt» en angstige oogen, op. De teekenuar zal het wagen. „Het Volk" wil nu eenmaal het eerst aan boord van een Nederlandschen oorlogs bodem zyn. Met spanning worden de pogingen van de „Gelderland" af door officieren en be manning, gevolgd'. Zes matrozen grijpen den teekenaar in zijn manchester jasje. „Ja meneer, springen!" 't Lukt, langs de dronkemanstrap stijgt Funke, met triomphantelijken glimlach, omhoog. In onze sloep wordt de positie gevaar lijker. De „Gelderland" moet, om eenige schoten op den vijand te lossen* een paar slagen achteruit maken, met gevolg dat de sloep van het schip raakt en de touwen zoo gespannen' worden dat de mgoelijkheid van volslaan of omslaan ernstiger wordt. Een der matrozen staat met ©en mes ge reed om de touwen door te snijden. bij de eerst» poging. De verslaggever heeft het geluk direct vast te grijpen en dan volgen ook spoedig „Handelsblad!" en uw dienstwillige dienaar. Het „Utreohtsch Dagblad" wordt met sloep en al aan boord geheschen. Gelukkig, we zijn binnen en door de hartelijke ontvangst van den commandant en zijn lsten officier, luitenant ter zee der le kl. J. B. H. Blom, zijn we de gevaren en angsten spoedig te boven, vooral als we bij een gezellig babbeltje, de vischkoffie (hdk welkomstkopje) gebruiken. En nu trekken we op naar den vijand. We varen weer langs 't Slijkgat. Achter de duinen steekt de toren van Goeree trotsoh zyn vierkanten steenen kop omhoog. De teekenaar heeft den commandant reeds onder schot genomen en ondertus- sohen varen we den vijand tegemoet. Tel kens donderen kanonschoten. Voor ona uit zijn twee mijnenvegers om eyentueele mijnenvelden op te ruimen. Wie zal het gevecht winnen? De bedoeling van onzen aanval is om het Haringvliet binnen te dringen en daar een positie in te nemen om de „Heems kerck" in den grond te boren. Niet vrien delijk, zegt u? Ja, waarde lezer(es), 't j» oorlog. Als de „Heemskerck" echter voor het Bokkegat blijft liggen is het onmogelijk voor ons om verder door te dringen en dus moet getracht worden het schip weg te krijgen. Daarvoor is een schijnlandlng met transportmateriaal op Zuid-Beierland in elkaar gezet in de hoop (oorlogvoeren is geraffineerd), dat de Heemskerck", daar door misleid, met allen spoed zal trachten deze landing te verhinderen en zich daar om in het Haringvliet terug trekken, zoo dat wy vrij spel hebben. De blauwen laten zich echter niet mis leiden en mijn vadlerlanidsch hart gloeit eigeniyk van trota "m 3 uur komt er een telegrammetje, nat onze bodem in den grond is geboord en de tegenpartij den strijd heeft gewon nen. Een tijdelijke wapenstilstand is in- ge reden. Om 12 uur Woensdagnacht zal ue stryd weer worden aangebonden. De torpedeering en vernietiging van óna schip sluit echter niet uit, dat we weer zee waarts kunnen stoomen eni zoo gaan we, onder de yroolijke klanken van de adelr torsten-pathéfoon, het Slijkgat tegemoet. ®lu* «ais). Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Ds. P. H. Borgers, Herst. Evang. Luth. predikant, alhier, heelt bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. Ger meente te Nijmegen. Bij het dezer dagien gehouden examen voor le officier groote vaart, slaagde onze stadgenoot de heer, O. U. Kampman. NAAI- EN HANDWERKVEREEN. „DORCAS". In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt dat de cursussen vpn bovengenoemde vereeniging Woensdag 1 October weer aanvangen. Voor bizonder- beden zie men de advertentie. EERSTE ORGELCONCERT LUTHERSCHE KERK. In grootere plaatsen kende men reeds eenige jaren het genot van kerkorgel- coneerte», vooral Haarlem, met het be roemde St. Bavo-orgel. Wij zijn dat voorbeeld op waardige wijze nagevolgd, dank zij de talenten van onze bekende organisten, mej. A. Kamp en de» heer F. Asma. De heer Asma heeft reeds eenige bespelingen gegeven op het orgel der Geref. Kerk. Het plan tot het geven van eoneerten ls ongeveer tegelijkertijd gerezen, doch de Geref. Kerk had eerder de gelegen heid om de bespelingen te beginnen. Wij deelden reeds in ons nummer van Zaterdag mede, dat mej. Kamp, bij baar benoeming tot organiste (1 Januari) reeds het pla» geopperd had. Het is er dus nu van gekomen e», laten we direct zeggen, het is een succes geworden. Het kerkgebouw was goed bezet, terwijl met volle aandacht de nummers werden ge volgd. Het ls niet onze bedoeling om een eritisch verslag er van te maken, want, al zouden we het kunnen, het zou geheel overbodig zijn, daar men gelegenheid genoeg zal krijgen het mooie spel van Aafje Kamp te bewonderen. Het is n.1. de bedoeling regelmatig de concerten te geven. Wij twijfelen er niet aan of het bezoek zal goed blijven, want werke lijk heeft ieder wel eens behoefte aan een goed stuk orgelmuziek. Het is ot men zijn gedachten eenigen tijd geheel in de muziek verliest, vooral als het stuk goed gespeeld wordt. Endèt zijn we gewénd II Want het spel van beide jeug dige orgelkunstenaars doet niet onder voor dat der beroepsorganisten, althans wij kunnen er zeer weinig verschil in merken. Men moet hierbij natuurlijk rekening houden met het materiaal. De Luthersohe kerk bezit in haar orgel, dat eerst 6 jaar geleden geplaatst werd, een praeht-instrument, waarop de orga niste geheel „thuis" is en waarin ze haar gansche ziel kan leggen. Het programma, we zeided het reeds, werd uitstekend uitgevoerd. Vooaal het laatste gedeelte van de le Sonate van Mendelssohn was moeilijk, terwijl no. 5 ook niet meeviel, maar alles werd even goed gespeeld. Ds. Borgers sprak de aanwezigen, tegen het einde van het concert, met een kort woord toe, waarbij hij zijn groote dank baarheid uitsprak over het feit dat deze concerten tot stand zijn gekomed. Het laatste stuk was een bewerking over »Houdt Gij mijd handen beide» en »Geef dan eeuwige eer« door Aafje Kamp. Uit beide stukken sprak wel duidelijk het muzikale talent dat bij haar steekt. Mej. Kamp, die haar opleiding ook grootendeels van den heer Joh. F. Asma ontving, wenschen w\j veel succes met haar bespelingen. LAATSTE ORGELBESPELING FELKE ASMA. Morgen (Woensdag) heeft de laatste orgelbespeling van den heer Feike Asma, in de Geref. Kerk alhier, plaats. Het pro gramma voor dit laatste concert bestaat INDISCHE MAIL. Zaterdag In ons land. A.V.R.O. AUTO- EN FIETSTOCHT. De eersteprljs-wlnnaar van den hlstorischen optocht „Oud-Wlerlngen". De heer J. Bosker Oz. en Mw. G. de Haan- Bósker. De wagen dateert van 1831. Het winnend paar van het ringsteken van Zondag, de heer O. Maars, te Anna-Paulowna en Mej. Guartje Kort, te Wieringen. De derdeprljs-wlnnaar van denzelfden optocht, de heer P. C. de Haan De eerateprljs-winnaar van den reclame-optocht van Zaterdag, de heer A. Veltman, te Wieringen, met Fisk-autobanden. Door Haringvliet en Bokkegat varen we tot aan het Slijkgat, waar zoowaar de „Gel derland" wordt gevonden. Het vorige artikel is opgenomen in bet nummer van Zaterdag 20 September. Van de Drente naar do Gelder land. De pers in doodsnood. „Het Vaderland" ls gered Op 't oorlogspad.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5