HEEFT HOS NIEÏ BESLOTEN UIT DE WIJDE WERELD abonné te worden van de Helder- sche Courant? Verzuim dan niet ons blad van Dinsdag a.s. in te zien. een oude bekende verdwijnt. goed afgeloofen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld waar ligt het eenzaamhiüdseii-and? een record appeloogst. t„4" 17° M0 k.G. appels, waar- va^ uï8 0,2 insectenschade ver- riechta 0.2 pet. nseotensclxade ver Uit het huis met de blauwe stoep de zieke mussolinl een diamant zonder waarde. de zigeuner voor de rechtbank. Ingezonden. henry phipps. t zonder een paar natte voeten te krijgen. De weg, die dezen zomer reeds veel als wandelweg dienst deed, is thans een modderpoel. Doch wij twijfelen niet, of ook binner. korten tijd zal dezen weg flink onder handen genomen worden, en als men dan ook met de bloemenbeplan- ting door blijft gaan, zal 't resultaat stel lig schitterend zijn. De oude gele schuur in de Koogerstraat, waarin vroeger altijd de »deli's« stalden, en waarin menige reiziger bij regenachtig weer op 't uitrijden van die omnibussen gewacht heeft, is thans ten doode opge schreven. De schuur, die in de laatste jaren dienst deed als autogarage voor den heer D. Kievit zal thans worden afgebroken en door een moderne autogarage worden vervangen. Door den architect Schermer is dezer dagen na aanbesteding de bouw hiervan opgedragen aan I. Voigt te de Waal (metselwerk) voor f 1780.Gebr Schoen maker, (timmerwerk) voor f 1395. (Loodgieterswerk, Poele voor f 165en schilderwerk aan P. Boon voor f 93. Een paar jongens reden Dinsdag met een handkar in de Koogerstraat te den Burg toen zij schrokken van een hond die plotseling tegen! hen blafte. Van de sohrik lieten ze de kar los, die door de sterke hel ling in do straat .aan het rijden ging, waardoor mej. O. Roos en haar kar met kruidenierswaren op den igrond. werden geworpen. Mej. R. werd een nabijzijnde woning binnengebracht, waar bleek, dat zij, hoe wel buiten bewustzijn door den schrik, slechte een weinig aan een der armen ge wond was. De kar was vrij! rnstig be schadigd, terwijl de kruidenierswaren overal verspreid lagen. Den Hoorn. ROODVONK. Te den Hoorn zijn drie gevallen van Roodvonk geconstateerd. Tengevolge hier van zijn de twee laagste k'assen der O. L, school op advies van dr. Boswijk ge sloten. te smeeren, was de zoo taaie bloedlula verdwenen. Indien een boom overvloedig draagt, verdient het aanbeveling de vruchten, zoodra deze goed gezet zijn, uit te dunnen. Men verkrijgt daardoor groote vruchten. Men denke hierbij aan het kren ten der druiven. Bij deze vruchten wordt een groot deel der jonge vruchten weggenomen; de blijvende kunnen zich dan veel beter ontwikkelen. Sommige liefhebbers vinden het zonde een deel der vruchten te verwijderen en loopen daardoor de kans, dat de takken afbreken, terwijl de vruchten klein blijven. Beroepskweekers denken hier anders over en pas sen het uitdunnen, vooral bi) lelboomen, zeer vaak toe. De bemesting laat bij vruchtboomen nog al eens te wenschen over. Indien men weet, dat deze hoo rnen zeer veel voedsel uit den grond halen, ligt het voor de hand, dat bemest moet worden. Bij steenvruchten verzuime men niet ook kalk te geven (10—20 K.G. per Are). Overigens verlangen deze boomen per Are gemiddeld 12 K.G. Slakken- meel of Superfosfaat, 4 5 K.G. kallzout 40% en 68 K.G. chllisalpeter; soms worden deze hoe veelheden nog grooter genomen. Het slakkenmeel heeft een gunstigen invloed op de vruchtzetting; kali bevordert den groei van het hout en de sui kervorming in de vrucht, terwijl door de chili de bladeren en de vruchten tot grooter ontwikkeling komen. Neemt men al deze voorschriften goed in acht, dan zal een mislukking van den oogst minder voorkomen, dan dikwijls het geval is. P. verschenen medeverdachte, Abram Br., hadden op 29 Juni te Scbagen tijdens de kermis in of nabij, het care van Iges op de Markt zekeren heer P., 'n Zeeuw uit Barsingerborn, die aldaar uit de water plaats kwaim, onet vereende krachten af getakeld, door hem op hoofd en aange zicht te slaan en te stompen. Volgens den heer Gl., die mede optrad voor zijn afwe zigen vriend, was getuige begonnen met hen uit te schelden en te bedreigen met 'n ro a Daarop had vriend Br. den eersten opstopper uitgedeeld. Eisch en vonnis 20 boete of 20 dagen voor lederen ver dachte. Vruchtboomen. De vruchtboomen elschen. Indien men een goe den oogst verlangt, een degelijke behandeling. In de eerste plaats wijzen wij op den snoei- die vooral bij vormboomen (lelboomen, piramiden, struiken enz.) van groote beteekenis is. Het snoeien dient te worden uitgevoerd door een zeer deskundig vakman. Een leek, die het snoeimes hanteert, kan meer bederven dan goedmaken. Ook hier geldt het spreekwoord: „Het zijn niet allen koks. die lange messen dragen." Wij willen niet in bizonderheden treden, doch wijzen er met nadruk op, dat door den snoei de boom lucht en licht moet krijgen. Het snoeien moet altijd geschieden op een buitenoog. Bij vormboomen moet zoodanig ge snoeid worden, dat de gesteltakken zich op den vereischten afstand en zoo regelmatig mogelijk kunnen ontwikkelen. Bij den zomersnoei bepaalt men zich in hoofdzaak tot het innijpen van de jonge scheuten. Van niet minder belang Is het besproeien. In den winter sproeit men met carbolineum, tengevolge waarvan men o.a. bij appels en pruimen in het volgende jaar minder last zal hebben van luis, ter wijl de stammen en takken der boomen gezuiverd worden van allerlei ongerechtigheden en een glad en gezond voorkomen verkrijgen. Een onmiddel lijk gevolg hiervan is, dat de boomen minder vat baar zijn voor sommige ziekten. In het vroege voorjaar en dan nog één of twee maal daarna wordt besproeid met Bordeausche of Californlsche pap. Ook hierdoor wordt zeer veel schade voorkomen en de kans op gaaf fruit zeer veel vergroot. Wij zagen hiervan onlangs in de Haarlemmermeer nog een schitterend voorbeeld. Ervaring heeft ons geleerd, dat bloedluis met Uitnemend gevolg kan worden bestreden met vloei stoffen, welke ook gebruikt worden voor het ver delgen van andere insecten (R.I.D.S., A.B.I.S, Flyosan, Shell Tox en dergelijke). Door slechts één keer overvloedig hiermede met een kwastje in Op weg naar Noordland is de Sedof om het Eenzaamheidseilaud, althans om de plek, waar bet volgens de kaart zou liggen, heengevaren. Nu, op de terugreis, hield de ijsbreker reebt op bet eiland aan, maar, meldde de verslaggever van de Isweztija op 4 September aan zijn blad, .vannacht deed zich een interes eante gebeurtenis voor: de Sedofis over de plaats heengevaren, waar op de kaar ten van de heele wereld de ligging van het Eenzaamheidseiland is aangegeven, zonder ook maar iets bemerkt te hebben dat op land leek. Er was geen tijd om t« zoeken, en bovendien hadden we hin der van mist en ijs. Het is moeilijk te zeggen, waar dit onbewoonde eiland is, maar in elk geval niet daar waar het op de zeekaarten staat aangegeven.* In do gemeente Recsok In het Hon- Kaarsotie oomfitaat Heves produceerde, naar e Boedapester oorrespondent van oe N ,v. Rot.t Crt. meldt; een grondbezit- POLITIERECHTER ALKMAAR. Een geschikt patroon tot Heilige voor glazenmakers. De 16-jarige heer Jan Hendrik M. te Texel, niet op het appèl verschenen, had op 16 Juli te den Burg met het harde einde van een zweep een café-ruit ver nield. De eigenaar stelde heden een civiele vordering in en de officier vorderde 25 boete of 26 dagen. Vonnis 25 boete of 15 dagen en toezegging der vordering tot een bedrag van 3.76. Weer ben eau se sélèbre v»n ouderwetsche constructie. Het wais voor de variatie thans een daim», die de verclachtenbank stofferde. Mevr. Hendrika M., hutevrouw Anton K., stoker le kl. K. N. M. te Den Helder, oom- pareerde naar aanleiding van een door haar in het openbaar gedane uitlating omtrent den lichamelijken toestand van haar plaatsgenoote, mevrouw B., waar door deze dame zich in haar eer en goe den naam aangetast gevoelde en een klacht deed bij den commissaris, hulp officier van justitie. De aard der beleedi- ging te niet voor publicatie in de courant geschikt Een tweetal andere dames, tegen wie verdachte haar wijsheid had gelucht, traden bij de behandeling der zaak mèt de beleedigde op als getuigen. De dame op den verdachtenbank ontken de en qualifioerde deze getuigenverkla ringen als leugens. De politierechter ver klaarde op deze vieze zaak niet nader te willen ingaan. Verdachte had daaromtrent een walgelijken brief geschreven. Me vrouw K. is reeds eenmaal te Alkmaar ter zake beleediging veroordeeld. Zij kreeg van de politierechter, alvorens de officier requisitoir nam, een duchtig» re primande. 'Eisch 25 boete of 26 dagen. Vonnis in zake smaad 20 boete subs. 20 dagen. De dame deelde daarop fier mede met dit vonnis niet aoooord en in hooger beroep te zullen gaan. Het eerbiedwaardig politiebureau voor de Heldersche Jeugd. De 18-jarige loopjongen Jan Kr. te Den Helder had zich te verantwoorden wegens het op 7 Juli, Zaterdag voor Pinksteren, gepleegd feit, dat hij de deur van het politiebureau aan de Zuidstraat had open- getrapt. De brugwachter merkte in den vroegen morgen dat de deur openstond en waarschuwde den agent Nijhof. Dien morgen werd met veel animo het feest van luilak, dat gewoonlijk gepaard gaat met baldadigheden, gevierd. Verdachte erkende de telastolegging. De schade be droeg 1.50. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis oomform eisch. Zij twijfelden geen minuut om er op los te meppen. De heer Barth. Simon Gl., 'ji 21-jarig landbouwer uit Oude Niedorp en zijn niet toonde. De geheel© oogst werd voor 90,000 pengö verkocht, evenveel ais men op een paar duizend H.A. met het verbouwen van tarwe maakt, schrijft de Pester Lloyd, De MiskOlezer kamer van landbouw or ganiseerde een studiereis naar deze oott- teélt, waaraan ook de secretarissen-gene raal van het ministerie Van landbouw deelnamen. Wij lezen in het Journal des Débats: Maandagochtend zijn de Romeinsche journalisten, vergezeld van het hoofd van het persburau van den minister-president, den gouverneur van Rome en andere overheidspersoneel op de villa Torlonia ontvangen door den Duce. In het park van zijn villa heeft Mussolinl in bijzijn van zijn bezoekers verschillende oefe ningen te paard uitgevoerd. Daarna steeg hij af en zeide tot de journalisten: „Zie zoo, ga nu maar vertellen, dat ik ziek bent" Diamond, de bekende bende-figuur en groote dranksmokkelaar, die „tot herstel van gezondheid" een kuur in Europa had willen doen, maar zoomin in België als in Duitschland gewenscht werd, is weer in „Gods oiwn oountry" terug. Maar ook daar heeft mem wat tegen dezen diamant zonder-waarde. De politie van Philadelphia heeft hem ingerekend als „verdacht sujet" ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Strafzitting van Dinsdag 23 September. Uitspraken zaken vorige zitting. H. de G„ Castricum. Mishandeling, f 25 boete of 25 dagen volgens eisoh. Hub. R., Noordwijk. Hooger beroepzaak, aangehouden tot 28 Oct. Hendrik B., Bergen, thans in Duitsch land. Dooden of verduistering van kippen. Hervatting onderzoek op 22 Oct. H. S„ C. K., H. K„ O. M. en D. B., Enk huizen. Mishandeling in vereeniging, Ieder 25 boete of 25 dagen. H. H., Velzen, Verduistering. Onder zoek hervat Klaasje L., huisvrouw J. K„ Den Helder. Verduistering. Hervatting op 28 Oct. B. J. A. S., zonder vaste woonplaats, ge detineerd. Oplichting. Vrijgesproken. ALKMAAR. VOOR DEN PUMTIEREOHTMR Vreemd recept voor duitennood. Een 44-jarig winkeliertje uit Broek op Langendijk, genaamd Aldert M., die nog niet de groote levenskunst had geleerd om de tering naar de nering te zetten, bevond zich omtrent Augustus' van dit jaar in minder gunstige financieele omstandig heden en om uit deze moeilijkheden te ge raken, bedacht hij een wonderlijk en ge vaarlijk middel door in den nacht van 7 op 8 Augustus uit de weide een aan den veeliouder Gootjes te St. Pancras toebe hoord.de flinke melkkoe weg te nemen. Aangezien hij echter voor deze onver wachte logé in zijn winkeltje geen plaats had, verzocht hij den veerijder Pieter Bies- boer te Oudkarspel het rund tot nader order mede te nemen en sta'ling te geven. De lieei Biesboer, die van den prins en ook van de koe geen kwaad wist, had geen bezwaar aan deze opdracht te voldoen. Maar natuurlijk nam vader Gootjes geen genotgen met de mysterieuze verdwijning van de koe en de justitie, wiens hand ook wel eens vlug en goed raak slaat, had den excentrieken winkelier, die zoo veel ver dachte belangstelling koesterde voor din gen, die geheel buiten zijn milieu lagen, weldra hij zijn kraag gepakt en hem een plaats bereid ter overweging en voorberei ding voor den dag zijner terechtstelling. De heer Aldert M. stond dan ook Dins dag voor de vierschaar en het moet ter zijner eer dan ook gezegd worden: hij er kende nederig zijn schuld, hoewel het op gegeven motief voor zijn roekelooze daad, dat zijn zuster, van wie hij geld had ge leend, hem daarover had lastig gevallen, beslist onwaar was. De oorzaak van zijn geldnood scheen meer te zijn gelegen in zijn ongebreidelde zucht naar de genietin gen des levens. Het uitgebrachte reclas- seeringsrapport was dan ook ver van gun stig en gaf den officier kennelijk geen vrijheid iets anders dan 1 jaar gevange nisstraf te vorderen. De zondaar had het voorrecht over een zeer sympathieken verdediger te mogen beschikken in den persoon van mr. Be- longe, die niet bepaald zijn voldoening uitsprak over het reclasseeringsrapport en er op wees, dat door een beslagname op zijn verwarde zaken te stellen. Pleiter ver dachte, het zeer gewenscht zou zijn, dat hij in de gelegenheid werd gesteld, orde op zijn verware zaken te stellen. Pleiter ver zocht als waardig slot van zijn pleidooi om herziening van bedoeld rapport, dat naar zijn meening wol eenige gelijkenis vertoonde met een gebrekkig proces-ver baal van een verlengde instructie, bene vens veroordeeling van zijn cliënt tot een voorwaardelijke straf. Boerekermlsviering in drank en bloed. De gezellige, of wat dan in dergelijke niet al te veelei schend© kringen als ge zellig wordt aam, imerkt, stemming op 12 Augustus, den lat; sten dag van de kennis te Egmond aan de Hoef heerschte, werd eensklaps wreed verstoord door een ver vaarlijke vecht- eni snij partij, waarbij eenige kermisklanten werden gewond en veel bloed vloeide. Het was een bleeke 20- jarige trollervisscher Oornelis Gr., een telg uit het gezin van een overleden vis- scher, bekend onder den naam Olipoli, die deze consternatie teweegbracht Deze jon geling was sinds kort ontslagen uit een sanatorium voor longlijders en deed nu een voor zijn toestand ongetwijfeld zeer nuttige nakuur pp de Hoever kermis. Blijkbaar was hij mog niet geheel gewend aan de booze prikkeling van den alcohol, althans, toen hij met eenige plaatselijke jongelieden wat men noemt heibel kreeg, maakte hij onmiddellijk gébruik van zijn scherp on puntig knipmes en stak hij daarmede ais een razende in 't wilde rond, zoodat verschillende kermisvierders ge wond werden en ter afwisseling van den dans, drank- en sohreeuwgénoegens, door den dorpsarts moesten worden gekramd en verbonden. Vooral de heer Jacob Bru- nenberg had ruimschoots zijn deel beko men in den strijd met den heer Olipoli Junior en een messteek in hals, arm, rug en linkerzijde opgeloopen, zoodat de dok ter heel wat te doen had om hem weer bij te werken. Door uitputting en bloedverlies was Jacob dan ook gedwongen om een drietal dagen het bed te houden en na te denken over de wisselvalligheden des Eg- mond aan den Hoever levens. Gelukkig voor hem, zijn lotgenooten en medeslachtoffers van de amokmakerij van Oornelis Gr., deden op de kermis eenige flinke veldwachters dienst en de reusach tige brigadier-titulair Gerrit Mineë, die om zijn geweldige kracht en enorm lange en ylugge beenen door alle stroopers en vechtersbazen uit den omtrek gevreesd wordt, had met medewerking van zijn col lega's weldra een eind aan het spectakel gemaakt. De jonge heer Gr., die vanwege den ernst van het feit maar direct werd opgeborgen en vastgehouden werd, stond Dinsdag terecht, zich zooveel mogelijk ver schuilend achter zijn dronkenschap en zijn verontwaardiging, dat zijn broeder Hui- bert werd mishandeld. De heer officier, die sterk scheen te twijfelen of van den patiënt op de zon- daarsbank in de naaste toekomst een broeder van Joannes de Deo of een trom melslager van het Heilssoldatenorchest was te maken, requireerde nog heel wel willend het bagatelletje van 7 maanden bruine boonen menu. Mr. v. d. Loos, de verdediger, was niet zoo overtuigd van de goede gezindheid des officiers en stelde een belangrijke reductie op die straf en leverde daarna nog een opgewekt juridisch bekgevecht met den officier over het be grip: „ernstig lichamelijk letsel", waarover de heeren het absoluut niet eens konden worden. Voorzlchtlgheid met benzine is sterk aan te bevelen. In den nacht van 8 op 9 Juli ontstond brand in de garage van den heer Fr. Groot, expediteur te Hoorn, een brand die zóó toenam, dat verschillende automobie len een prooi der vlammen werden en zelfs gevaar ontstond voor de belendend» perceelen, waaronder een kaaspakhuis. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht naar voren, dat de oorzaak was te wijten aan de verregaande onvoorzichtig heid van twee werknemers van den heer Groot, de 21-jarige chauffeur. Gerardus B. en de 48-jarige loopknecht, die in de ga rage maar knusjes, onder het licht van een petroleum stormlamp het benzine reservoir van een der aanwezige vracht auto's hadden gevuld. Men begrijpt na tuurlijk, dat mama Justitia dit grapje maar niet zonder meer onder haar sjarretelletjes bond en aLzoo een vervolging werd inge steld ter zake brandstichting door onvoor zichtigheid en zij- j.1. Dinsdag te dier zake hetgeen men trouwens reeds weet uit het nummer van Dinsdag. Deze arres tatie hangt samen met een algemeen kraohtig optreden der overheid tegen de bandieten in de groote steden van het Oosten en Midden Westen. Het werd tijd. Een later bericht meldt, dat Diamond weer is losgelaten op verzoek van zijn advocaat, die beloofde, dat hij, Diamond, reeds heden voor den rechter zal verschij nen. De inhechtenisneming was trouwens niet al te officieel in haar werk gegaan. Bij de landing van het schip was Diamond aangeklampt door geheime politie-agen- ten, die zeiden, dat hij mee moest naar het stadhuis, want „zij wilden eens praten om te weten te komen waar het allemaal om was". Diamond zelf beweerde, dat alles een relletje was, door bepaalde Londensohe kranten tegen hem op touw gezet. In ieder geval was de ontvangst in het eigen land al net zoo onhartelijk als in Eqropa. Wanneer een Zigeuner voor de recht bank komt, schrijft de „Nernzeti Ujsóg", werkt dat steeds op de lachspieren van pu bliek en rechters, met zoo'n ernstige ge laatsuitdrukking, met zulke heilige eeden zegt hij n.1. de grootste leugens. De Zigeu ner, die ditmaal voor de Boedapester straf- de bekende bokkebank moesten sieren. Van deze beide verdachten, die beiden om andere buiten den brand staande redenen, inmiddels uit 's heeren Groot's dienst wa ren ontslagen, had alleen de heer Pieter Gr. aan de invitatie gevolg gegeven, zoo dat de zaak tegen den chauffeur bij ver stek moest worden behandeld. De aan wezige verdachte maakte echter absoluut niet den indruk een onverschillig roeke loos individu te zijn, doch meer een zielig mannetje, dat tobde over zijn chronische werkeloosheid. Hij werd dan ook door den heer Groot sterk geprezen als een gewil lige en betrouwbare werkkracht, doch de heer Groot had zijn diensten niet meer noudig, vandaar zijn ontslag. Het gebeurde was trouwens wel eeniger- mat» toe te schrijven aan een noodlottige samenloop. Er was dien dag een vracht auto hopeloos defect geraakt, die dus nog laat moest worden overgeladen. Ook de verlichting was onbruikbaar en er werden toen een paar stormlamp en gebezigd. Tot overmaat van ramp was het benzin er eser- volr van de pomp leeg en moest, toen men om gauw klaar te zijn voor den komenden dag, en het reservoir van een andere auto wilde vullen, een vat benzine worden aan geslagen en een gedeelte worden overge goten in een benzineblik. Al deze werk zaamheden geschiedden bij een onbe trouwbaar voor luchttoevoer vatbare pe troleumlamp en het noodlottig gevolg bleef niet uit Gedurende het onderzoek op de zitting kwam echter wel stevig vast te staan, dat de ter zake onkundige loopknecht geheel had vertrouwd op de vakkennis van den chauffeur en hèm dus al zeer weinig schuld trof. Ook de officier bleek deze meening toe gedaan, zooals bleek uit zijn requisitoir strekkende tot veroordeeling van Piet tot 50 boete of 50 dagen en 100 boete of 100 dagen voor den chauffeur. Een advocaat uit Amsterdam, mr. Van Zutphen, opponeerde speciaal voor den loopknecht en concludeerde vrijspraak of bij eventueel» veroordeeling een uiterst lichte geldboete voor dezen behoeftigen werkelooze, die de dupe werd van een ander. rechtbank kwam, 'had juist een maand te voren zijn achtste straf voor diefstal uit gezeten. Het nieuwe ongeluk geschiedde dadelijk nadat weni hem uit de gevan genis had ontslagen. „Ik ben Istvdn Szilégyi, daglooner. Achtmaal werd ik gstraft, echter alle koe ren bij vergissing. Toen ik den 25en Juli uit de gevangenis ontslagen werd en te voet op weg ging naar Rakos om werk te zoeken, kwam ik onderweg eene losloo- pende koe tegen. Die koe werd mijn onge luk. Ik wilde die naar het een of andere politiebureau brengen, maar onderweg kregen imjj de gendarmes te pakken en beweerden, dat ik de koe gestolen had". De president wees Szilègyi erop, dat hij de koe uit den stal van een boer had ge haald, waartegen deze met kracht protes teerde. De rechter, die genoeg dergelijke zaakjes bij de hand had gehad, kon toch weten, dat men slechts dat placht te stelen, wat men onder zijn jas kon steken. Een blinde kon begrijpen, dat men geen koe stal. Terwijl de rechtbank zich terugtrok, maakte de Zigeuner den gevangenbewaar- der duidelijk, dat hij onschuldig was, maar dat de rechtbank hem zeker zou veroor- deelen, aangezien de politie het op hem gemunt had. Hij bleek gelijk te hebben, want hy werd tot 8 maanden veroordeeld, loen de president hem vroeg, of hij in hooger beroep wilde gaan, verklaarde hij, dat hij wel is waar onschuldig in 't cachot zou zitten, echter wilde hij toch niet in hooger beroep gaan. Want. zoo zedde hij HET BOSCHJE ACHTER HET PALEIS Toen In 1910 de Raad besloten had tot verandering van het Plantsoen, had on- dergeteekende, tijdens die verandering, de gelegenheid met den tuinarchitect, den heer Leonard Springer, eene wandeling door de gemeente te maken, ten einde een oordeel te verkrijgen over de beplantingen langs de Marinewerf, langs het Heldersche Kanaal, enz. Behalve een ongunstig oor deel over de geheele beplanting werd, bij de bezichtiging van het Boschje achter het Paleis, een ernstige beschuldiging geuit tegen de verregaande verwaarloozing van de boomen in dit Boschje. De toen in dienst zijnde vice-admiraal Wentholt had er ooren naar en alras werd advies ge vraagd aan Staats-boschbeheer, onder wiens leiding het geheel grondig is opge knapt geworden met oordeelkundige be handeling van den grond en verwijdering van een 150-tal boomen, die totaal ver waarloosd waren. Die verandering is fei telijk buiten het publiek om gegaan; zij, die eenige maanden later in het boschje kwamen, zullen de geduchte wijziging heb ben gezieq, Het is inderdaad een aardig plekje, „de Bossies", zooals ik ze altijd hoor noemen. Het is niet groot, lang 126 meter, breed 75 meter, gesticht in 1815 of daaromtrent, tegelijk met het Paleis zelve. Het is bestemd als afzonderlijk park voor de Paleis-autoriteiten, die ook nog een eigen tuin hebben. De ligging is zeer gun stig, vrij van schadelijke winden en prach tig gelegen voor de afwatering in het werf- kanaal. Helaas weinig gebruikt was het boven dien voor het publiek ontoegankelijk, dat het steeds als een soort „heiligdom" heeft beschouwd en het slechts van de Hoofd gracht af kon bekijken. Gelukkig is het, dat de opvatting van zulke piekjes „Rijks eigendom" zich de laatste jaren wijzigt. Als men eens naar andere steden in Ne derland kijkt, om nog maar niet eens over het was reeds herfst en een Zigeuner werkte niet graag in de kou. Den winter bracht hij gaarne tusschen vier muren en met voeding van staatswege door. Op die manier was het nog goed, dat hij die koe op den straatweg, was tegen gekomen. Zoo kon hij het in ieder geval zonder zorgen tot het voorjaar uitzingen. D© rijkste man van de wereld? Wij hebben zoo menigmaal lijstjes onder de oogen gehad van lieden die door gingen voor »de rijkste mensohen ter wereld*, dat wij de zaak wat onbelangrijk gaan vinden. Want hoe de lijsten ook varieerden, onze eigen naam stond er nooit eens tusschen de andere. Maar wij mogen toch niet verzwijgen, dat alweer uit de Ver. Staten het bericht kwam, dat »de rijkste man der wereld* is overleden. Niet een van de Rockefellers, niet Ford; het is de heer Henry Phipps, die naar men voorloopig schat 275.000.000 bezat. Dit zou het grootste vermogen zijn, ooit door óón mensch bij zijn dood nage- laten. Vroegere exorbitante nalatenschappen waren die van W. H. Vanderbilt n 1 200.000.000 en van Harry Payne Whit- noy met 8 190.000.000. Phipps had den grondslag van zijn fortuin gelegd in de staalindustrie. In het begin van zijn loopbaan was Phipps klork op een loon van twee gulden per dag.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 13