Pastoor B. F. de Jong overleden. DERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS Om en bij de Marine-Manoeuvres VAN DONDERDAG 25SEPTEMBER1930 Zomertijd. Donderdag 25 Sept. 19.27 uur. Vrijdag 26 19.25 Onze vroegere stadgenoot, de iheer G. Troost, thans werkzaam als onderwij zer aan de Chr. School te Dirkshorn, is met ingang van 1 Januari 1931 benoemd als eerste onderwijzer aan de Chr. School te Hillegom. AFSCHEID A. B. DE KLOE. Dinsdag 23 September jj. had in de Pyrotechniache werkplaats der Marine «en kleine, maag treffende gebeurtenis plaats. De heer A. B. de Kloe, sinds ruim 45 jaar werkzaam als ernstvuurwerker bij de Rijkswerf, kwam, in verband met zijn aan staand ontslag uit 's rijks dienst, afscheid nemen van zijn collega's. Nadat hij door het hoofd der Pyroteoh- nische werkplaats was ontvangen en van deze autoriteit afscheid genomen had, werd hij, ten aanhoore van het verzamelde personeel, door den baas der werkplaats, die jaren lang met hem samenwerkte, har telijk toegesproken. Daarna werd de heer De Kloe, namens zijn collega's, door een van hen toegesproken en bood deze hem, hamens chefs en collega's, een fraaien wandelstok aan. Kennelijk ontroerd dankte de heer De Kloe allen voor hunne uiting van sympathie en voor het onverwachte geschenk, en nam van allen persoonlijk afscheid. POSTERIJEN. Met ingang van 1 October a.s. moeten aan te teekenen stukken bij de aanbie ding vergezeld zijn van een door of na mens den afzender ingevuld ontvangbe wijs. Deze ontvangbewijzen zijn ten post kan tore kosteloos verkrijgbaar. Ten behoeve van hen, die veel stukken ter aanteekening aanbieden, worden op verzoek kosteloos boekjes beschikbaar gesteld, waarin de stukken vóór de aan bieding aan het loket moeten worden in geschreven. De gelegenheid om bij gelijk tijdige aanbieding van ten1 minste vijf aan te teekenen stukken van lijsten ge bruik te inaken, blijft echter bestaan. VLIEG POST VOOR INDIË. Ook het gewone briefport verschuldigd. Het is gebleken dat ten postkantore verscheidene breven worden ontvangen, waarop wel verantwoord is het verschul digde luchtrecht, doch waarop niet is verantwoord het gewone briefport n.1, 6 cent voor de eerste 20 graun en 5 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat naast het luchtrech het bovengenoemde port verschuldigd is. TWEEHONDERD JONGEDAMES NAAR DEN HELDER. Morgen, Vrijdag 20 September, zullen een tweehonderd-tal jongedames een be zoek brengen aan onze stad. Het zijn leer lingen van de vakschool tot opleiding van verkoopsters, die gevestigd is in de Mar- nixstraat te Amsterdam. De meiskes zullen slechts kort in onze gemeente vertoeven, daar ze met den trein van 11.19 'hier aankomen en reeds om half twaalf op een der booten vhn de E.S.O.N.A, embarkeeren, om een bezoek te brengen aan de Zuiderzeewerken. Om 7.20 uur vertrekt deze schoone inval weer naar 'Amsterdam. Een en ander zal alleen plaats hebben bij gunstig weer. LAATSTE ORGELCONCERT FEIKE ASMA, Gisterenavond heeft de heer Feike As- ma het 10e en laatste orgelconcert van dit seizoen gegeven in de Geref. Kerk alhier. De belangstelling voor deze orgelbe speling was groot en dat zal niemand, die Feike Asma heeft hooren spelen, ver wonderen. Deze bekende organist ver dient alle belangstelling. De samenstelling van het programma was zoodanig dat de jeugdige orgelist zijn schier volmaakt technisch kunnen kon demonstreeren en ook blijk kon geven te beschikken over sentiment. Zeker, het gevoel, het diep doorleven van de muziek zal in de toekomst nog moeten winnen, doch de vertolking van deze nummers gaf blijk, dat Feike Asma de componisten kent, dat het niet is het vertolken van muziek door een technisch knap musicus, doch ook van een musicus, die iets ver staan en doorleefd heeft de diepe ontroe ring van den kunstenaarsziel. DaarvEin getuigen ook eigen composities. Met groote aandacht werd de vertol king van de verschillende nummers, over een bespreking waarvan wij ons zullen onthouden, gevolgd. Het was waarlijk een schoone en ge wijde ure en wij zijn er van overtuigd dat de concerten van Feike Asma, die een succes zijn geweest, volgend jaar een be langrijk grootere schare hoorders zullen trekken. ONDER DRANKINVLOED. Dinsdagavond liep een matroos in het Doolhof, die niet vrij was van sterken drank. De man was daardoor in een ruzie stemming waarom de politie het beter vond hem voorloopig op te bergen, ter geruststelling van de Doolhof-bevolking en ter ontnuchtering van den mhn in kwestie. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Fen boppeneamd Selskip wier op Freed 19 Sept 1930 in gearkomste bilein yn „Musis Sacrum" om te bisprekken de plannen dy it bestjür klaer makke hie for it oansteande winterhealjier. Fen it Selskip „Waling Om" to Schagen wier birioht binnen komt det men dêr fen plan wier om yn de twadde helte fen Slachtmoanne mei hjar toanielklub nei Helder to kommen. Troch „Waling Om" scil opfierd.wirde „Peaske" fen Canne. Hja dy it spyjjen fen It Selskip Scha gen sjoen ha witte det for de friezen en friezinnen to Den Helder wer in moaije joun oansteande is. Troch it Selskip „Gysbert Japiex" waerd bisluten om as earste toanalstik for dit winterhealjier to jaen „Greult Om" fen Geert Thys. Omdet de toanielklub fen it Selskip Schagen hjir yn Novimber spilit scille de leden fen „Gysbert Japiex" hjar spylders ed spylsters net earder op 'e planken sjên dan bigjin Jannewaris. Ek waerd op dyselde joun in ny op- makke karbrief behannele. Ny op- en oanmerkingen waerd dizze goedkard en bisluten det dizze tsjin de kostende prils de leden tastjürd wirde scil. Nel bistjürsforkiezing waerden de baentsjes fordeeld. Friezen en Friezinnen dy hjarren noch oanslute wolle skriuwe in kaert oan R. v. d. Vegt, Cronjéstraat 84. IV .(Bijzondere correspondentie). Een voortreffelijk diner. Optreden van .Het Volk" aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". De kok van de Gelderland is een mees ter in zijn vak. Wat Beethoven is onder de componisten, Goethe onder de dichters en Rembrandt onder dfi schilders, is onze kok onder de cuisiniers. Ik watertand nog als ik denk aan alle smakelijke gerechten, die uit zijn keuken in de longroom kwa men. Wat een kostelijke diners en wij journalisten troffen het bovendien ook nog, dat Woensdag „gaatjes"-dag, d.w.z. dat het etensgeld, dat van de afgeloopen week over is, opgemaakt wordt en er dus wat extra's op tafel komt En het was extra, extra fijn en extra goed verzorgd. Aan tafel heette de le officier met eeni- ge welgekozen woorden de pers hartelijk welkom en stelde een dronk in op de Ko ningin der Aarde. De heer Rochat beantwoordde de speech eni bracht, mede namens zijn collega's, dank voor de ontvangst, terwijl hij woor den van eerbiedige hulde wijdde aan het moedig gedrag van de redders bij het droevig ongeluk op de G. 2. Na het diner, of 'het tengevolge daarvan was zouden we niet gaarne beweren, zijn de verslaggever en teekenaar van „Het Volk" publiekelijk in de longroom opge treden met zang en voordracht. Het was ongetwijfeld een zeldzaam gebeuren en nog nie dagewesen, twee redactieleden van „Het Volk", die optreden voor de officie ren op een van Hr. Ms. oorlogsbodems. We slapen op een tafel Jet logies aan boord van een oorlogs bodem is uit den aard der zaak beperkt en P161, besten wil van de wereld had de in u!t'^er n'^ nieer dian één hut kunnen inrichten, de andere heeren moesten dan +J vorige artikel is opgenomen in net nummer van Dinsdag 23 September. maar voor goed. nemen een slaapplaats in het adelborsten verblijf op de tafel en een in de kamer van deni len officier op den divan. Slapen aan boord is voor land rotten echter maar zeer betrekkelijk. Het dreunen van het schip door het werken van de motoren, het onaangenaam deinen, het klotsen van de golven, zijn allemaal oorzaken, dat je zoo om en nabij de 100 keer in een nacht wakker wordt. Maar alles went, want toen we op een avond, zoo tegen half twaalf, het matrozenverblijf eens rond kropen, waar de kooien tegen elkaar aan, twee rijen boven elkaar hingen en waar „de lucht" te snijden was, maften de jongens als marmotten. Hoe dat moge lijk is, in zoo'n atmosfeer, is niet te be grijpen. Moeilijke navigatie. Om 12 uur dien eersten nacht zou de oorlogstoestand weder intreden en voor dien tijd moesten we dus zorgen buiten te zijn. Dat was niet gemakkelijk. Een don kere nacht en een ondiep en moeilijk vaar water. Op de brug stond kolonel Van Duim mot zijn officieren. Een felle licht bundel uit een zoeklicht viel vooruit op het donkore water, de tonnen zoekend. Aan stuurboordzijde stond de man met het lood. Vier en een h-a-i-l-e-f, klein, Telkens zingt monotoom zijn stem naar boven de vademdiepte van het water. Om voor 11 uur zijn we veilig buitem de gaten en kunnen we onze slaapplaatsen opzoeken, om in een welverdiende rust kracht te zoeken] voor den strijd van morgen. Maar Morpheus ontvangt ons niet in zijn armen en juist als we zoo'n beetje zijn ingedommeld voelen we iets zwaars op ons. Een zachte stem maant tot stilte, ssst, ssst, fluistert-ie. In het eerste begin den ken we aan een nachteljjk«n overval van FOTOGRAFISCH ATELIER P O W MODERNEN KUNSTPORTRETATïUER 60 Dinsdagmiddag te ongev. 2 u. overleed de Zeereerwaarde Heer B. F. de Jong, in leven pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus, alhier. Pastoor De Jong was reeds langen tijd lijdende aan een ernstige hartkwaal. Geboren in 1870, ontving hij de H. Pries terwijding in 1895 en werd op lateren leef tijd, in 1923 benoemd tot pastoor te Den Helder. Een oogenschijnUjk onbeduidende en in levenswandel stille onan, doch in waar heid een stoer werker en krachtige per soonlijkheid is weggerukt uit het midden van zijn geloofsgenooten. Veel, zeer veel, heeft Pastoor de Jong bereikt in de 7 jaar, dat hij als herder was aangewezen over de Parochie van de H.H. Petrus en Pau lus. Herinneren wij hier aan de tot stand- komdng van de R.K. scholen aan den Polderweg, het R.K. Kerkhof „St. Jozeph en vooral niet te vergeten: de oprichting van het ziekenhuis „St Lidwina", dat reeds spoedig na zijne opening het bewijs leverde irneen gevoelde behoefte te voor zien. „st: Lidwina" is wel geweest: de troef van zijn leven, de kroon op zijn werk. Bijna 7 jaar lang heeft Pastoor de Jong de heilige Lijderes „St. Lidwina" zich tot voorbeeld gesteld en haar nage volgd tot ook eindelijk hij van zijn lijden verlost werd en hem de welverdiende rust gegeven werd in het aanschijn van Hem, Dien hij zijn leven als Priester had opgedragen. Ondanks het weinige contact, dat de overledene wegens zijn lijden had met zijn Parochianen, was hij zeer gezien en bemind en werd alom als een goedhartig persoon geprezen, v Pastoor de Jong was geboren te Gouda op 23- Nov. 1870, studeerde te Hageveld en werd in 1895 tot Priester gewijd. Zijn standplaatsen waren achtereenvolgens: 30 Augustus 1895 tot kapelaan te Den Haag (parochie H. Jacobus); 3 Febr. 1896 te Beverwijk; 1 Juni 1902 te Purtmerend en 8 Nov. te Amsterdam (parochie van den H. Nioolaas binnen de Veste). Op 6 Aug. 1911 werd hij benoemd tot pastoor te Rhoon, op 18 Deo. 1910 te Heiloo,en' op 1 Oct. 1923 te Den Helder. De overledene was Voorzitter van het Kerkbestuur van de parochie van de HH. Petrus en Paulus, Gedelegeerd Commissa ris bij het Burg. Armbestuur, Voorzitter der stichting „R.K. Onderwijs" en Voor zitter der R.K. Ziekenverpleging „St Lidwina". Hij ruste in vrede 1 Wij vernemen nog, dat hedenavond van 1 half 0 tot half 7, alsmede na de „Metten"-, gelegenheid bestaat den overledene een laatsten groet te brengen. De plechtige uitvaartdienst zal Vrijdag morgen te half 10 ure worden gecele breerd door den Hoogeerwaarden Heer A. A. P. H. GuilOnard, Deken en Pastoor te Schagen, imiet assistentie van Diaken en Sub-diaken. den vijand, die ons om hals zal brengen voor onze desertie van Blauw naar Rood. We zijn daardoor toch des doods schuldig. Brrr, wat zal dat worden. We kunnen ons niet indenken dat een Nederlandsch matroos een slapenden vijand zoo maar zonder meer overhoop zal steken en dus kijken we eerst door 'n paar oogenspleetjes wat er aan de hand is en dan blijkt ge lukkig, dat het gevaar niet zoo dreigend is als we dachten. Door onze nachtelijke manoeuvre moeten we, veiligheidshalve, met geblindeerde lichten varen en nu maakt de matroos niets anders dan de patrijspoort dicht, die vlak boven onze slaapplaats is. We worden nogmaals vernietigd. Den voteend.cn dag herhalon we onze poging om het Haringvliet binnen te dringen en worden dan voor den tweeden keer vernietigd. De mededeeling aan de bittertafel werkt niets anders uit dan dat de stamgasten nog eens inschenken. 't Is waschdag vandaag. De matrozen en mariniers staan met opgestroopte hemdsmouwen) hun plunje te wasschen. lederen Maandag en Donderdag heeft dit feest plaats en onder het zingen van popu laire liedjes, waarbij de nog altijd vrijende Marie een voorname rol speelt, worden truien gewrongen en sokken geplast. Wat een practische huisvaders zullen dat zijn, die Hollandsche Jantjes. „Maar aan wal krijgt moeder de vrouw het zaakje te wasschen^ meneer", krijg ik ten ant woord, als ik mijn veronderstelling uit spreek. Het leven aan boord. is zeer gemoedelijk. De verhouding tus- schen officieren en minderen uitstekend. Veel minder militair dan men zou denken. De geest is van achter- tot voorschip goed en de eenigste klacht die wij voor (bij de matrozen) hoorden, was dat de dienst aan boord van de „Gelderland" zwaarder was dan op andere schepen. Maar dat kan niet anders, omdat de „Gelderland" een artil lerie-instructieschip is, waar uit den aard der zaak meer van het personeel gevraagd wordt dan op andere schepen, waar geen opleiding is. 't Is niet dan met weemoed dat we Vrij dagmorgen, na het ministerieel bezoek, in een sloepje stapten om van de „Gelder land" naar de Z. 5 geroeid te worden en aan boord hiervan de reis naar Rotterdam mee te maken. Dat tochtje naar Rotterdam was een attractie, die we niet gaarne gemist zou den hebben. Het varen in groepsverband, met een 18 rnijls vaart, was bizonder inte ressant. De ontvangst aan boord eveneens zeer hartelijk. We zouden nu, om niet vervelend te worden, hier een punt kunnen zetten, doch dan was ons verslag niet volledig. In de eerste plaats bent u natuurlijk nieuwsgie rig wat nu eigenlijk het resultaat van deze manoeuvres is geweest. Welnu, behalve dat deze oefeningen een zeer groot prac- tisoh nut voor officieren en beman ning hebben gehad, hebben ze ook bewe zen, dat onze Marine in tijd van nood zeer goede en onmisbare diensten kan bewijzen aan de vesting Holland in het Zuider- frontier. Want dat is ook het nut van deze manoeuvres geweest, dat geen dingen ge daan zijn, die in oorlogstijd niet gedaan kunnen worden. Tenslotte Laten we hier nog volgen een soort Ooilege van admiraal Quant over de maritieme verdediging van ons land, naar aanleiding van vragen door den verslaggever van „Het Volk" gesteld. Volgens den commandant van onze ma rine zijn de maritieme verdedigingsmid delen, die wij bezitten, voldoende. Natuur lijk is zoowel de maritieme als de leger- taak van ons land, altijd een defensieve en al was het misschien wenschelijk, dat we nog beschikten oveï een paar onder zeeërs meer dan het twaalftal dat we heb ben, onze marine is toch berekend voor haar taak. Voorop moet ook gested wor den dat een oorlog tusschen Nederland en een groote mogendheid ondenkbaar is. Wij zullen ons altijd trachten neutraal te houden. Loopt men ons echter onder den voet, dan kunnen we den eersten stoot opvangen en zulleni spoedig bijgestaan worden door een groote mogendheid. Een eventueelan oorlog zullen we dua altijd R. K. MIDDENSTANDSVEREEN. „DE HANZE". Bovengenoemde vereen, hield Woens dagavond een ledenvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. Voor zitter de heer P. Th. Luvckx. Bij de opening sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de goede opkomst.Verder wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan den overleden pastoor De Jong, die 'een warm hart toedroeg aan de sociale organisatie. De notulen wer den voorgelezen en goedgekeurd. De heer Zoetelief, die hierna het woord verkreeg voor een kort resumé over de feesten bij gelegenheid van de inwijding van de Kathedrale kerk te Haarlem, maakte tevens gebruik van deze gelegen heid om den voorzitter te feliciteeren bij zijn benoeming tot vice-voorzitter in het comité Katholiek Den Helder. Voorzitter deelde mede, dat weder 2 nieuwe leden zich hadden aangemeld. Op de vergadering van 8 Sept. werd f 5.uit de kas getrokken, terwijl er op de lijsten f 28.85 werd geofferd, welke som aan de R. K. steenzetters te Am sterdam is opgezonden. Ook deelde de voorzitter mede, dat in beginsel besloten is alhier te komen tot oprichting van een afdeeling van het Wit-Gele Kruis. Besprekingen daarover moeten nog worden gevoerd. Nadat nog enkele minder belangrijke mededeelingen de revue waren gepas seerd, deelde de voorzitter ten slotte nog mede, dat in het bestuur besloten was de feestvergadering te doen houden in de maand November. Op do vorige vergadering werd de op merking gemaakt over de hooge kosten voor de opleiding van R. K. ziekenver pleegsters. Deze kwestie is aanhangig gemaakt bij het H. B. van de Hanze, die het bestuur verwijst naar den Bond van R. K. ziekenverplegers, in wier handen deze zaak eerder thuis behoort. In verband met een ingekomen sahrij- ven van den R. K. Volksbond, in welk schrijven mededeeling werd gedaan van een bakker hier ter plaatse om het brood aan de leden tegen minderen prijs te leveren, werd dit na enkele besprekingen voorloopig aangehouden en in handen gesteld van het bestuur om daarover met de bakkerspatroons te confereeren. Hierna werd het woord verleend aan den heer J. Mol, propagandist van het Centraal Hanzebureau, die een uiteen zetting gaf over het Federatief Verband. Spr. toonde aan dat afdeeiingen als Den Helder moeten toetreden tot het Federa tief Verband. Wat een plaatselijke af deeling niet kan bereiken, kan wel be reikt worden in dat Verband. Hoe staat het b.v. met de vertegenwoordiging in de Kamer van Koophandel Met een voorbeeld toonde spr. aan de noodzake lijkheid van de oprichting van organisaties voor verschillende bedrijven. Het Federatief Verband zal medewer ken tot een meerdere waardeering van den Middenstand in het maatschappelijke voeren in combinatie mot een andere mogendheid. Onze grootste kracht, zjjn de onderzeebooten, Z9 hebben tot taak de bewaking van onze zeegaten, die in tijd van oorlog versperd zijn door tal van mij nen, welk mijnenveld door niet ingewijden zoo goed als niet te doorbreken is. De vijand zal natuurlijk mijnenvegers sturen om de velden op te ruimen, maar dan lig gen daar de onderzeebooten, de sluipmoor denaars, zou men ze gevoegelijk kunnen noemen, om dat te beletten. De mijnen] eggers, die natuurlijk zelf geen gevechtswaarde hebben, worden bij het uitoefenen van hun taak eveneens bij gestaan door de onderzeebooten, terwijl ook op de kust een verdedlgingsbatterij ia opgesteld om eventueelen bijstand te ver- leenen. Bij aanvallen van een of meer groote vijandelijke schepen; waarbij de eene onderzeeboot, die voor een bepaald zeegat ligt, niet alleen zijn taak zal kunnen volbrengen (hierbij dient vermeld, dat van de 12 onderzeebooten er maar zes in actie ven dienst zijn, terwijl het andere zestal als reserve dient) komt de vliegdienst in actie. De taak van het vliegwezen is voor onze defensie ook een zeer voorname. Een watervliegtuig (voor de veiligheid wordt uitsluitend van deze soort vliegtuigen ge bruik gemaakt), ziet de vijandelijke, sche pen naar een bepaald punt opstoomen en waarschuwt nu eenige andere onderzee- booten, die zich concentreeren op het ge vaarlijke punt. En voor een onderzeeboot heeft ook het grootste slagschip respect. Uit den oorlog zijn tal van voorbeelden be kend waarbij één duikboot een of mesr van de grootste slagschepen in den grond boorde. De vice-admiraal die ons deze populaire uiteenzetting van de verdediging van ons vaderland gaf, haalde daarbij eenige voor beelden uit de periode 1914—'18, ter illu stratie, aan. Ook mag niet onderschat wor den de natuurlijke verdediging, die wij in in onze kusten 'hebben, EINDÏL Licht op voor alle voertuigen!

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9