reclame Heldersche Courant I C. DE BOER JR., Wat de vermag Het zeilde blad bericht: PLUIMVEETEELT. Ingezonden. LUCHTVAART. FAMILIE- DRUKWERK, VISITE-, VERLOVINGS-, ONDERTROUW-, GEBOORTE- en ROUWKAARTEN, Burgerlijke Stand van Den Helder Sport. UITSLAGEN DER PRIJSWINNAARS. •r De Californische drulvenkweekers hebben na de uitvoering van het drankverbod door een reclame' organisatie een geweldige propa ganda gevoerd voor rozijnen. Thans ontvangen zij voor hunne producten meer dan ooit tevoren, zoodat ook hier weer uit blijkt, dat geld, aan advertenties uitge geven, dubbel terug ontvangen wordt. Adverteer dus in de het meest gelezen blad van Den Helder en Omstreken. ïiiiiuiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiil boUenjhandelaren juichen het toe, dat de mankt op deze wijze van verkeerde elemen ten wondt gezuiverd. Ten gevolge van de vorstachade In den strengen winter van 19281929 ontston den er in den bloembollenihandel zeer vele geschillen. Het scheidsgerecht voor den bloembolleniuandel, aan welks arbitrage vrijwel alle bloembolenhpndelaren zich hebben te onderwerpen, kreeg het daar door overstelp end druk. Maandenlang hebben de tedien zich de grootste opoffe ringen moeten getroosten om door heit werk heen te komen. Twee volle dagen In de week was er zitting, en de overige tjjd werd besteed aan het bestudeeren der stukken. ■De groote waardeering, die de bloem bol] enhandel voor deze talrijke werkzaam heden heeft, kwaim gistermiddag tot uiting toen in een der zalen van het „Krelage- huis" het scheidsgerecht hulde werrd ge brachtDe heer Ernst H. Krelage sprak den voorzitter, secretaris en leden van het scheidsgerecht toe. Uit den boezem van de vergadering is het denkbeeld' opgerezen u te 'huldigen, aldus spreker, en ik doe dit gaarne. De Moemibolienhand'd dankt u voor uwe bemoeiingen. .Als herinnering bood de heer Krelage ieder lid een bLoe- menvaas met inscriptie aan. De voorzitter van het scheidsgerecht, de heer A. H. J. Merens, betuigde zijn erken telijkheid voor de hulde. LEGWEDSTRIJD TE BEEMSTER. De fokkers van pluimvee dat zijn zij, die fokstations of foktoomen houden, waarvan de eieren voor de broederij worden verkocht bezitten in den Legwedstrijd te Beemster een unieke gelegenheid' om te bewijzen, dat zij eerste klasse fokdieren bezitten door aan dezen 8sten wedstrijd' met een toom van 7 dieren deel te nemen, welke alsdan gedurende een geheel jaar vanaf 15 Oct. 1930 tot 10 Oct. 1931 op hun legprestaties worden gecontro leerd. Ook voor hen, die wel doelbewust hebben gefokt, doch geen gelegenheid hebben om de productie van ieder dier na te gaan, bestaat hier een sohoone gelegenheid om eens door anderen te laten nagaan, in hoeverre men ge slaagd is bij de selectie en het fokken der dieren. Al zoo een prachtige gelegenheid om te toonen, dat men iets goeds heeft. De wedstrijd omvat kippen er» eenden. De kippenwedstrijd omvat drie groepen, nj. een groep lichte rassen, één groep zware rassen en één groep iNoordhollandsche Blauwe. De eenden worden zoo mogelijk verdeeld in drie groepen, n.lt in p-preeuwkoppeq, Indische Loopeenden en in Kakhi's Campbell. Natuur lijk kunnen ook andere rassen worden inge zonden. Voor elke groep wordt beschikbaar gesteld een gouden medaille voor den toom, die in een groep de grootste waarde van eieren heeft ge produceerd, en een Vbrguld zilveren medaille voor de toom, die in die groep het grootste aantal eieren heeft gelegd. Bovendien wordt zoowel voor kippen als voor eenden een zil veren wisselbeker beschikbaar gesteld, welke gewonnen wordt door de toom, die van de onderscheidene groepen de grootste waarde van eieren heeft geproduceerd. Deze beker moet 3 maal achtereen of vijf maal in het ge heel gewonnen worden om het Blijvend eigen, dom van den fokker te worden, terwijl door de Nederlandsche Bluimveefederatie verder nog diverse diploma's worden uitgereikt. Het wedstrijdterrein voldoet technisch aan de hoogste eischen, terwijl de geheele wed strijd is erkend door de Nederlandsche Fede ratie van Vereenigingen voor Bedrijfspluim- veehoudérs en onder voortdurend toezicht en controle staat van het Rijkspluimveeteeltcon- sulentschap en zijn ambtenaren. De erken ning door de N. P. F. houdt o. m. in dat de resultaten maandelijks worden gepubliceerd in diverse pluimveecouranten, terwijl de wed- strijdcornmissie zorgt draagt dat deze publi caties mede verschijnen in de gewestelijke landbouwbladen. Het terrein is pracntlg ge legen in de Beemster op pl.m. 15 min. vanaf Purmerend, terwijl de wedstrijd onder dage. lijksche leiding staat van den heer P. Ott, aldaar. Aangezien in iedere groep, zoowel van kip pen als eenden een beperkt aantal toornen kun nen worden geplaatst en al reeds meerdere opgaven van deelneming zijn binnengekomen, zullen belanghebbenden goed doen zoo spoe dig mogelijk de voorwaarden van deelneming aan te vragen bij de heeren J. K. Velders, lecraar Rijkalaridbouwwirterschool te Scha llen «tl1 H. Prijs, 7.uid< rweg Beemster, post .iu.cs Purmerend. De Legwed9tiijdcommissie s samengesteld uit afgevaardigden van alle pluimveeorganisaties in Noord-Holland, te weten de Waterlandsche Pluimveeveieeniging, de Bond van Pluimveehouders in Noord-Hol land, de Centrale Pluimveecommissie uit de Holl. Mij. van Landbouw en de R. K. Land en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem. De eendenwedstrijd is nationaal, de kippen, wedstrijd tot nu toe provinciaal, doch pogin gen zijn in het werk gesteld om deze even eens mationaal te maken, zoodat uit een oog punt van reclame fokkers, die productieve dieren hebben en deze zijn er toch vele goed zullen doen om in hun eigen belang en in het belang der Noord-Hollandsche pluimvee stapel aan dezen wedstrijd deel te nemen. Vam zoo'n legwedstrijd gaat een flink stuk reclame uit, hetgeen de pluimveehouderij in haar geheel ten goede komt. Tot uiterlijk 20 September a.s. kan men zich voor deelname aanmelden bij bovenstaande adressen, doch wie het eerst komt, beloopt niet de kans, dat de groepen vol zijn. RARE MANIEREN!! Geadhte Redactie. In het nummer van 30 September j.1. komt onder .„Stadsnieuws" de mededeelinig voor, dat a.s. Vrijdagavond in, „Casino" een openbare vergadering zal worden ge houden met debat, terwijl aan het slot van deze mededeeling wordt verwezen naar een ito datzelfde nummer voorkomende advertentie. Uit die advertentie 'blijkt, dat de heer J. Groenendijk zal spreken over diverse onderwerpen en dat, met eernige andere corporaties en personen mede is uitgenoo- digd tot debat de S.D.A.P. Uit die adver tentie blijkt niet, welke politieke partij of andere vereeniging deze vergadering heeft uitgeschreven. Het zij mü echter vergund1 door middel van uw blad mede te deeleni: diait het bestuur van de afdeelinig Den Helder der S.D.AJP. van die onbekende vergadering-beleggers geen uitnoodiging heeft ontvanigeni, Ihoewal uit de redactie der advertentie blijlkt, dat vóór de plaat sing daarvan in uw blad die uitnoodiging reeds verzonden zou moeten zijn; dat voorts voornloemd bestuur alleen dan geneigd is te overwegen om een open baar dbbat te houden, indien door een ver antwoordelijk bestuur eener politieke partij of andere vereeniging met ons van te vo ren overleg wordt gepleegd over: den da tum, waarop de vergadering wordt gehou den; over de leiding der vergadering en de verdeeiing van den beschikbaren tijd voor de sprekers. Indien dus eventueel deze advertentie geplaatst mocht zijn door de R.-K. Staats^ party (hetgeen ik moeilijk kan aannemen, wyl het bestuur van deze party wel zal weten hoe het behoort), dan weet men dus nu, dat op deze zoo eigenaardig aangekon digde vergadering vanwege de S.D.A.P. niet zal worden gedebatteerd. Hoewel ons bestuur geen uitnoodiging zooals hierboven reeds is medegedeeld heeft ontvangen en dus ook niet ge antwoord behoeft te worden, meende ik toch wel even dloor middel van uw blad den ingezetenen met den misleidenden in houd der advertentie in kennis te moeten stellen. Met dank voor d!e plaatsing, Hoogachtend, D. C. A. DE ZWART, Voorzitter der afd. Den Helder der S.D.A.P. Een advertentie in het nummer van hedeni van de predikanten Ds. Van de Poel en Smidts bevat een geiykluidende ver klaring. Redactie Held. Crt. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Sport in Beeld, 30 Sept. De titelplaat is van den te Dordrecht gehouden' betrouwbaarheids- rit vam de M.A.D.O. Aardig zijn vier opnamen van mknatuur-goJfveldjes, die de Amerikanen thans in hun tuinen aanleggen. Van de Duin- digi-wedstrijden zijn er een tweetal mooie op namen en een drietal van den roei wed strijd AbcoudeAmsterdam. Het weekportret is dit maal ,van Erich Moeller, den Duitschen wiel renner. Er is voorts een opname va» aames- schermen in' de Amsterdanrsche Studenten club, modesnufjes voor de sportdames, oudé jachtgravures, diverse voetbalopnarnen, kaats wedstrijden te Haarlem, de ontvangst van den oceaanvlieger von Gronau in New-York. Dan twee pagina's filmgirls en -mannen. Van den tekst noemen wij een beschouwing over het sport in de komende dagen, J. H. van Dijk over Kanaalzwemmers, een artikel over een rit van 50.000 K.M. per auto die in Frankrijk gehoudlen is, van I^eo Lauer „Benzine-parfum", waarmede, bedoeld wordt een beschouwing over het verkeer, alsmede de gewone rubrieken. Revue der Sporten, 29 September. Adriani Engels houdt een beschouwing over de vraag of de Nederlandsche sportprestaties achter uitgaan. Er is, zoo zegt hij, een terugslag over bijna al,e linies. Onder de sterren' van het sportveld wordt deze week behandeld J. de Boer Jr., Aajax keeper. Groothoff bespreekt den wedstrijd' N.A.C.—P.S.V. Onder de ru briek „Onze Sportclubs" wordt behandeld „Be Quick", Groningen. „Blauw Wit" telt ook nog mee, beweert Adriani Engels en' Terego wijdt een beschouwing aan den keeper, welke is overgenomen uit „de Spartaan?'. Onder de ru briek „de Wielerwereld;" wordt Lucien Mi- chaitd berhandeld en Joop Liet, boks-kam- pioei>cabaratist, handelaar in tropische minia- tuurvischjes laat zich bewonderen in zijn torso. Adriani Engels wijdt een bespreking aan hem. Als ik Mussolini was.zegt Groothoff, dan zou er in de voetbalwereld nog wel een en ander te doen zijn. Verder is het slot opgenomen van de enquete hoelang een bestuurslid kt functie moet blijven. F N-Sports (Herstal bij Luik), Augustus- September. Inhoud: Sur les Routes, sur 1'eau et dans les airs par Victor Boin, Les mille et une fantaisies de la mode sportive, Jean Mas- son. Hierbij is een gecombineerd bad-, auto- en casino,.toilet" zullen we maar zeggen. Le Trophée international F N 1930, de Paris a Tottlouse par le massdf cenitral, F. et M. Rei- chel, L' auto, 1' émeute et le crime a Berdin, Robert Leurquin, Are hit eet ure et lumiere, Un Het gemak, vam sleutelgaten wanneer iemand zien wil zonder zelf gezien te willen worden. Buien! Humor, Madrid. voyage a mioto a travers la Scandinavië, L. W. Bierens de Haan, (traduit du Neerlandais) (het het zou jammer wezen als dit Belgische blaid het in 't Hollandsch publiceerde, niet waar?), Nécessis fait Loi, Eduard Hermes, Les reoprtages parles sportifs sont at la mode, Raoul Speed, La coordination des moyens de tramsports, Jules Hansez, Par Monts et bar Vaux. Een en ander rijk geïllusteerd. Actueel Wereldnieuws, Indië, heeft naar aanleiding van dien sosten verjaardag der ko ningin eeni speciaal Oranjenummer uitgegeven, dat ook typografisch zeer smaakvol voor den d'ag komt. Het ibevat o.a. bijdragen van den gep. luit.-generaal der cavalerie F. de Bas, van een tweetal leden van den Volksraad, 'dien re dacteur van Huut, een uitvoerig artikel over het Oranjehuis en onze stamverwanten door E. C. Godèe Molsbergen, over Jan. Willem Friso, Maria Louise van Hessen Kassei, Ko ning Wll'em I, C. G. van der Kop schrijft over Herinienringen aan 1913, terwijl ook de beide andere Oranjevorsten nog worden be handeld. M. A. van Huut schrijft over „Een Oranje in Nedlerlandsch-Indië", n.1. Prins Willem Frederik Hendrik, enz. Ai deze artike len zijn rijk geïllustreerd; de redactie heeft zich blijkbaar veel moeite gegeven het mate riaal hiervoor uit allerlei archieven op te diepen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ANDREE'S NOORDPOOL-EXPEDITIE. Met de Zweedsche kanonneerboot Svensksund dezelfde, die drieëndertig jaar geleden de expeditie uitgeleide deed, is thans het stoffelyk overschot weder te Gothenburg aangebracht. Zaterdagavond toen de schemering viel over de havens van Gothenburg, zagen de meer dan hflnderd-duizend menschen, die by en op de Masthuggskaj verzameld waren, de Svensksund langzaam de Göta-ëlv opstoomen, omgeven door tien tallen booten en bootjes. Heel langzaam gleed de zwarte kanon neerboot naar de kade, en ontroering maakte zich meester van de duizenden van wie velen misschien drieëndertig jaren geleden juichend en wuivend op dezelfde plaats gestaan hebben toen de zelfde boot koers zette naar Spitsbergen, met die drie mannen aan boord, wier stoffeiyk overschot eerst nu naar het vaderland terug is gevoerd Het gepraat verstomde. Men hoorde alleen het gebeier van de klokken en wat korte bevelen. Aan den waterkant stonden studenten geschaard, was een eenvoudige versiering van dennengroen en rouwfloers gemaakt. De Svenskund werd gemeerd, op dezelfde plaats waar het schip drie-en-dertig jaren geleden aan de kade lag. Op het achterdek stonden de drie kisten die het stoffelyk overschot van Andrée, Strindberg en Fraenkel be vatten. Kransen en bloemstukken van de bevolking der Noorsche visschers- plaatsen lagen op de met vlaggen gedekte kisten en de matrozen vormden er om heen een eerewacht. Nadat een met rouwfloers behangen loopplank was uitgelegd, ging de gouver neur van de provincie Gothenburg, Von Sydow aan boord, hy groette den bevel voerder van de Svenskund en de drie kisten, waarna hy een rede hield die, daar langs de kade verschillende luid sprekers waren opgesteld, door een ieder gevolgd kon worden. Men heeft de stoffelyke overschotten op alle mogelijk* wyze eerbetoon ge bracht met kransen, met toespraken, met liederen. Tenslotte werd, onder het plechtig zingen van »Een vaste burch is onze God« de touwen ingehaald, de muziek speelde een treurmarsch. De »Svensksund« is Maandagmorgen om tien uur Helsingborg gepasseerd en daarna langzaam de Sont ingevaren, be geleid door twee Deensche oorlogsschepen twee Zweedsche torpedojagers, een aantal vliegtuigen en tal van grootere en klei- re booten. Minister president Stauning en de minister van defensie Rasmussen waren aan boord van een der Deensche oorlogsschepen. MILITAIRE EN OOMMERCIEELE LUCHTVAART IN FRANKRIJK. Het groote aantal catastrofen. De talrijke vliegongelukken, welke in de jongste weken in Erankrijk zyn voor gevallen, hebben het vertrouwen in de Fransche luchtvaart danig geschokt. En in de bladen is aanstonds de polemiek hervat over het nut van het luchtvaart ministerie, dat in 1926 na den tragischen dood van minister Bokanowsky werd in gesteld en aan welks leiding Laurent- Eynac werd geplaatst. Er waren toen echter velen, die juist geen centralisatie, |maar decentralisatie wenschten, en de militaire luchtvaart bij het departement 'van oorlog, de maritieme luchtvaart bij het departement van marine en de handels- luohtvaart by het departement van trans portwezen willen zien ondergebracht. Dit geschiedde toen niet en sindsdien heeft Laurent-Eynac, de minister voor de lucht vaart, aan veel oritiek blootgestaan. Uit de beschouwingen in de bladen blijkt nu dat de „luchtkoopvaardy" over het algemeen wel aan de eischen beant woordt. Zij kan zich meten met die van andere landenalleen bestaat by haar het bezwaar dat de meeste toestellen ver bouwde militaire toestellen zijn. De Fransche vliegtuigbouwers krijgen geen enkele opdracht uit het buitenland, ter- wyl Fokker zelfs aan een Fransche maatschappy levert. Wat de militaire luchtmacht betreft, zoo hebben de rampen, die den laatsten tyd zyn voorgevallen, groote ontroering gewekt. Temeer omdat is gebleken dat ernstige nalatigheid en technische tekort komingen er de oorzaak van zyn ge weest, gelyk trouwens ook reeds by vorige gelegenheden het geval was. Blykens de statistieken zyn er in 1929 by den militairen vliegdienst 81 ernstige orgelukken voorgevallen,d.i, één ongeval op 2800 vlieguren. By de handelslucht- diensten bedroeg het aantal ongelukken 35 op de 1700 vlieguren. Zoodat hetgeen men niet verwachtte het aantal ongelukken, voor zoover het 1929 betreft, by de handelsluchtvaart grooter is geweest dan bij de militaire. Op de commercieeie lijnen wordt welis waar dagelyks en gedurende alle sei- soenen gevlogen, maar hier staat tegen over, dat de militaire vliegers dikwyis zeer hacheUjke vluchten hebben te doen. Na zorgvuldige bestudeering der kwes tie is men intusschen tot de conclusie gekomen, dat de regeering het zelf in de hand heeft om de veiligheid der luchtvaart te verhoogen. Frankrijk be schikt over bektyame piloten, maar niet over voldoende deugdelyk materiaal. Daarby komen een zekere zorgeloosheid, een laisser-aller, en de partypolitiek, die de ontwikkeling van het luchtwapen tegenhouden. Lied van den dag. EENHEID IN DE NATUUR. Naar aanleiding van de nieuwe tninirterieele bepalingen betreffende het geslacht der woorden Ziezoo, het is met de en den Voor altijd' nu gedaan; Je schrijft nu voortaan' wat je wilt, Geslacht is van de baan. Alleen schrijft de miniser voor. Dat een persoon of dier Gehoorzaam blijft aan het geslacht, Naar hooger Staatsbestier. Natuurlijk, 't was al te voorzien, Die eenheid, die nu komt; Loopt bijna heel de wereld niet Geslachtelijk vermolmd? Loopt niet de vrouw gekleed als man, De rok kort en het haar? En rookt zij niet, gelijk de man Al is het nog geen sigaar. Waarom dan steeds nog de en den Voor vrouw- en manlijk woord, Als toch de mensch integendeel Zich aan het verschil niet stoort? Als bij de mensch zelfs geen verschil Van man of vrouw bestaat, Dam past ook, dat het woordenboek Geen onderscheid toelaat. Maar de minister, die 't bevel Tot deze eenheid gaf, Zonderde toch een dierensoort Van dezen regel sf. Zoodra het vrouwtje van een man, Diens naam draagt, maar met in, Blijft zij het vrouwtje, hij de man, Zooals bij bet begin. Zoodoende staan nu de leeuwin. Apin en aap en leeuw, Op 't hoogste plan, zelfs boven ons, In deez' verlichte eeuw. Daar is 't natuurlijk onderscheid Nog enkel en alleen, Terwijl het tusschen menschenman En menschenvrouw verdween. Voor keurig verzorgd als zijn wij speciaal Ingericht. Groote verscheidenheid modellen aanwezig. Diverse lettersoorten. Onze modelboeken staan u ten dienste. N.V. Drukkerij voorheen Koningstraat - Den Helder. Elk gienlodi, dat bulten dei perken der matighiedd gaat, Is als een beek die uit droogt en Diets overlaat dan een modder poel van 30 Sept. en 1 Oct. ONDERTROUWD: R. Planjó en D. Ham; P. A. Jongepier en M. Kok; L. J. M. Fiévez en J. Kroon; G. Sont en J. Hoogvorst; J. van Straaten en O. de Munck; J. Zwagerman en A. Hoogsma; D. Lavell en M. O. Riedeman. BEVAELHN: N. Elshof—de Wit, <1 KAMPIOENSWEDSTRIJDEN DER MARINE IN ATHLETIEK EN ZWEMMEN 193a De wedstrijden om de kapmloenschtippen der Marine in athletiek en zwemmen, die werden ge houden op 26 en 27 Sept. j.1., behooren weer tot liet verleden. In verband met het feit, dat deze wedstrijden plaats vinden In het laatst van Septem ber, dit geschiedt de laatste jaren steeds met het oog op het verlof van personeel, adelborsten en vlootoefeningen is de kans op goed weer voor deze wedstrijden zeer gering, dit moesten wij vele malen ondervinden. Dit jaar hebben wij het zeer goed getroffen; beide dagen was het weer zeer mooi. Dat de weersgesteldheid, vooral bij atletiekwedstrijden, veel kan medewerken tot het behalen van goede resultaten, behoeft geen betoog. God Pluvius, die ons bijna altijd lastig viel met zijn milde gaven, had ditmaal kassian. Het verloop der wedstrijden was zeer goed. De wedstrijden werden geleld door deon kapitein der Mariniers M. R. de Bruyne, als scheidsrechter fun geerde de majoor-konstabel Th. P. Stam, terwijl de overige functies werden vervuld door sport- instructeurs der marine. Over de leiding niets dan goeds. De wedstrijden werden beide dagen bezocht door Z.Ex. den vlce-admiraal en de heeren officieren, onderofficieren en manschappen. Op Zaterdag n.m. was de werf toegankelijk voor publiek tot het bijwonen der finales, hiervan werd een ruim ge bruik gemaakt. Groot was de deelname, de miliciens van de pa» opgekomen lichting konden niet mededinaen, om dat zij met verlof waren. Hoewel de behaalde resultaten over het algemeen goed waren, zal, wan neer men meer aandacht besteed aan den Julsten vorm, nog veel beter resultaat behaald kunnen worden. In vrijwel alle nummers liet de stijl nog veel te wenschen over. Momenteel kunnen wij hierover niet in bijzonderheden treden, misschien komen wij hierop later terug. De instructeurs weten waar het hier om gaat, zij kunnen hiermede dus rekening houden. Het polsstokhoogspringen was ln vergelijking met andere Jaren minder goed, wij misten hier de krachten als Runia, Heinhuls, De Keyser en Nollen. De adelborsten Niesslnk en Schuitema hebben echter wel aanleg en zullen, zoo zij door oefenen, zeker goede resultaten kunnen bereiken. Door de commissie werd aan den bekerwinnaar een medaille toegezegd, terwijl de nummers 2 en 3 in aanmerking komen voor 2en en 3en prijs. Dus de bekernummers vormen tevens een driekamp, dit geldt ook voor andere Jaren. De snelloop rond de werf ondervond eenlge stagnatie, doordat de brug aan het Ankerpark open stond, waardoor de loopers pijn. 20 seconden ver traging ondervonden. Zoo dit niet was geschied, was deze loop zeker binnen de 10 minuten af gelegd; jammert Het wisselschlld voor de estafette rond de Werf, werd voor de 3e maal behaald door de afd. Mar.» Kazerne Amsterdam. Voorwaar een kranige pres tatie. Het schild wordt echter pas eigendom, wan neer alle schildjes gegraveerd zijn en komt dan aan het schip of Inrichting, die de meeste overwinnin gen heeft behaald. Het schild bevat 12 schildjes, waarvan er nu 4 gegraveerd zijn, dus nog slechts acht Jaren, dan zal het in definitief eigendom over gaan. De gemaakte tijd was 8 min. 29.3 sec. tegen 8 min. 25.3 sec. van het jaar 1929. Waarschijnlijk hebben de loopers eenigen tegenslag gehad, door dat op het tijdstip, dat de loop plaats vond er een A.V.R.O.-demonstratie was en er een groote massa volk op het Havenplein en de Hoofdgracht aan wezig was. De navolgende marine-records werden op deze wedstrijden verbeterd: 1500 meter hardloopen oud-record l.l.-monteur A. Mariens, 4 min. 37.5 sec. 1929, nieuw record J. de Groot, hlps.z.m„ 4 min. 36 sec. 1930. Kogelstooten, oud-record sergt.-konst. A. de Wolf 11 M. 10. 1926, nieuw record adelborst I. I. Nass 11 M. 12 1930. Discuswerpen, oud-record 35 M. 50, maj.-konst. Th. P. Stam 1920, nieuw record korp. d. mar. R. Stam 35 M. 53. 1930. 100 M. vrije slag zwammen, oud-record S. Koé Z.M., 1 min. 18.8 sec. 1928, nieuw record P. R. d'Arnoud Gerkens, adelb., 1 min. 14 sec. 1930. Volgende maal zullen wij een overzicht van al de bestaande marine-records publiceeren. De finales der wedstrijden werden opgeluisterd door het Stafmuziekcorps der K.M. onder leiding van den kapelmeester L. H. F. Leistikow, wat de aangename stemming, die reeds heerschte, nog verhoogde. Na afloop der wedstrijden werden in de G.S.S. de prijzen uitgereikt door den voorzitter van de Commissie tot organiseeren van kampioenswedstrij den der marie, den kapitein ter zee M. H. v. Duim. Spreker heet den vice-admiraal, commandant der marine te Willemsoord, de officieren, onderofficie ren en overige dames en heeren allen hartelijk welkom bij deze prijsuitreiking en zegt dank voor de belangstelling, ook bewezen gedurende de wed strijden. Deze belangstelling, aldus spr. Is voor de deelnemers een opwekking om zoo mogelijk nog meer te presteeren. De deelname was zeer groot voor deze wedstrijden, hetgeen tot voldoening stemt. Vorige jaren hadden wij eenige uitblinkers en voor de rest mindere krachten. Dit jaar vele uitblinkers en de rest der deelnemers boven het middelmatige: dit beteekent goede vooruitgang. Spr. apprecieert de goede geest, die heerschte en •de sportieve strijd, die werd geleverd bij deze wed strijden, en gaat hierna over tot het uitreiken der prijzen, die aan de deelnemers met handdruk en gelukwensch door den kolonel worden ter hand gesteld. De Marine kan terugzien op een buiten gewoon goed geslaagden wedstrijd. 100 Meter hardloopen. Minimum elsch voor het kampioenschap 11.8 sec. le prijs adelborst J. G. Nass 12 sec.; 2e prijs U-monteurH. Spoelstra 12.2 sec., 3e prijs sergt. „™r»„Th- i' W' v' d' Sel 113 >ec- 400 Meter hardloopen. Minimum eisch voor het kampioenschap 60 sec. Kapioen korp.-torpm. W. v. d. Tuin 56.7 sec.; a Purl,S m,Y' r& I' Postma 57A 3e prijs adelborst M. A. Niesslnk 57.7 sec. 1500 Meter hardloopen. Minimum eisch voor het kampioenschap 5 minuten. Kampioen hlps.-z.m. J. de Groot 4 min. 36 sec. 2e prijs korpl.-torpm. W. v. d. Tuin 4 min. 39 s.; 3e prils l.l.-monteur G. Plomp 5. min. 10 sec. Snelloop rond de Werf. Geen minimum elsch. Kampioen hlps.-z.m. J. de Groot 10 m. 23 en prijs korp.-torpm. W. v. d. Tuin 10 m. 46.3 s.; 3e prijs l.-matroos W. H. Borgstrom 10 m. 54.2 s. 110 Meter hordenloop. Geen kampioenschap. le prijs korp.-adelb. W. J. de Vries 21.6 sec.) 2* prijs korpL d. mars. R. Stam 23.1 sec.; 3e prijs

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11