VAN WILLIGEN ye/ikotd{^> nu (Z at. ucMW&rT Tweede Blad DE JACHT OP DE VEERTIG SCHEDELS BUITENLAND. VAN DONDERDAG 2 OCT. 1930 UB NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING. D<- samenstelling van het nieuwe Oos- tenrljksehe ministerie Is een uitdaging aan de socialisten door de opneming van twee mannen van de burgerwacht-be weging er in, aldus de N. Rott. Crt,. Starhemberg, de opperbevelhebber der vereenigde burgerwachten, heeft zelfs de allerbelangrijkste portefeuille, die van binnenlandsche zaken, gekregen, een ander leider der beweging Htlber is minister van justitie geworden. Behoudens een tot geen partij behoorend minister, die van financiën, zijn al de leden van het nieuwe kabinet christen-socialisten, die gerekend mogen worden tot den rechtervleugel van die partij. Richard Schmitz, de nieuwe minister van volkswelvaart, heeft zich vroeger als minister van Onderwijs be halve bij de socialisten ook bij de Groot- Duitschers onpopulair gemaakt door de stichting van de Roomsch-Katholieke universiteit te Salzburg. Gelijk voorspeld w as, is dr. Seipel de eerste minister van buitenlandsche zaken in de republiek Oostenrijk geworden. De nieuwe minderheidsregeeering had geen kans om haar verschijning in de Kamer te overleven en de ontbinding van den Nationalen Raad is daarom haar eerste daad geweest. De uitslag van de nieuwe verkiezing zal over haar voort bestaan moeten beslissen en de verkiezings strijd, die 'straks losbreekt, zalmetweer- galooze felheid gevoerd worden. DE TOESTAND IN SPANJE. De oorrespondent van de „N. Rott. Crt." schrijit aan zijn blad: Zooals te verwachten was vertoont de monarchie nog af en toe stuiptrekkingen, echter reeds zoo zwak dat zij ternauwer nood de aandacht trekken. Nadat in den aanvang van de dictatuur van Berenguer 'n bewind vqn Cambó (waarachter tevens het Engelsche kapitaal), en daarna dat van Santiago Alba (Fransch kapitaal) in het voor-uitzicht werd gesteld, welke op lossingen alle onmogelijk bleken, wordt er nu nog terloops gesproken over een liberaal-democratische concentratie, on der leiding van Miguel Villaneuva, waar mede dus feitelijk Alba aan het bewind zou zijn, en die er dan ook zijn mede werking aan zou verleenen. Dit zou dan in wezen een variatie zijn op het oude thema, n.1. de restauratie der monarchie, door middel van een pseudo- democratiseering van het regiem, ge paard gaande aan een uitbreiding der basis op de kleine bourgeoisie en een deel der arbeiders. Oplossingen van dit soort hadden, in dien het mogelijk ware geweest, onmid dellijk na den val van Primo de Rivera moeten plaats vinden, nu is het er waar schijnlijk te laat voor, terwijl bovendien evenmin denkbaar is dat de oude politici er na zekeren tijd in zouden slagen hun partijen te vormen, terwijl zij daartoe ge durende de laatste acht maanden' niet in staat bleken. De spanning neemt met den dag toe. De stakingen krijgen een steeds sterker politieke strekking, waarbij die in Gali- cië, het karakter begint te dragen van een burgerlijke ongehoorzaamheid, on der duidelijk republikeinsche leiding, die uit „onzichtbare" bronnen de stakende arbeiders materieel steunt. Het motief is de eisch tot aftreden van den burgerlijken gouverneur, waarvan de inwilliging voor de regeering natuurlijk onmogelijk is. Inderdaad is de Spaansche staat reeds uit elkaar gevallen, en is het wachten nog slechts op een doortastend optreden der republikeinen. De stakingswoede begint steeds grooter omvang aan te nemen van eenlg bewust verband in het optreden der autoriteiten is steeds minder sprake een politieleger tracht de orde te hand haven doch vertoont zioh, waar eenlgszius mogelijk, zoo weinig mogelijk op straat, zooals byv. In Gallcië, waar de ontwrloh- ting ln de voorziening der levensmiddelen, het handelsverkeer enz. reeds een be langrijken omvang gekregen hebben. Alle radicale partijen beginnen van den toestand profijt te trekken, en Andalusl* sohe syndicaten eiaohen de wettelijke er kenning van de oommunlstlsohe partij en de onmiddellijke nnnknooplng van diplo matieke betrekkingen met do Sowjet-Unle, waarvan te verwachten is, dat de eerste eisch binnen korten tijd zal worden inge willigd. Tegenover den zich ontwikkelden chaos weet Berenguer zich nog slechts door dwangmaatregelen der politie, voortzet ting van de censuur in Catalonlë, schor sing van tallooze bladen, vervolging van redenaars enz. te handhaven, en hij wordt onverbiddelijk, zoolang hij de mo narchie blijft verdedigen, den terroristi- schen kant opgedreven, waarmede een sneller en heftiger verzet gepaard gaat. HET NIEUWE DUITSCHE FINANHEELE PROGRAM. De „N. Rott. Crt." schrijft een beschou wing over het nieuwe finiantieele program, waarin het blad zich aldus uitlaat: Belangrijker echter dan alle technische bijzonderheden is de vraag, hoe het verwe zenlijkt zal worden. De sociaal-democrati sche „Vorwarts" is al op haar achtersten zolder over de voorgestelde verlaging der beambten-salarissen. De onmogelijkheid om het met deze grootste partij over de eerste financieels hervorming eens te wor den, heeft dezen zomer geleid tot de ont binding van den'ouden Rijksdag en het invoeren van het wetgevend program bij noodverordening. De vooruitzichten op een accoord met den nieuwen Rijksdag zijn nu nog slechter geworden, want de thans zoo geducht versterkte uiterste rech terzijde is het er om te doen in troebel water te visschen. De nieuwe Rijksdag kan reeds een crisis verwekken, als daarin een voorstel wordt ingediend en aangenomen, om de noodverordening te wraken. Brü- ning's nieuwe financieels ontwerp krijgt nu het karakter van een ultimatum aan den nieuwen Rijksdag waarin hij den par lementairen regeeringsmethoden de laatste kans biedt. De „Voss. Zeitung" schrijft: Er moet ook in Duitschland een vast beraden regeering zijn om de „overbrug- gings"-leening, die in elk geval noodig is om het nog resteerende tekort te dekken, te doen stagen. Men vertrouwt daarbij op de banken in het buitenland, maar als zij dit vertrouwen willen beantwoorden, moe ten zij de overtuiging hebben dat Duitsch land werkelijk kans heeft om uit den chaos te bomen. De overwinning der nationaal- socialisten bij de verkiezing heeft in tegen gestelden zin gewerkt. Het sterkste ele ment van vertrouwen in Duitschland is op het oogenblik de oude rijkspresident, die wellicht binnenkort voor de gewich tigste beslissingen van ztlrn geheelen ambtstijd zal komen te staan, maar wiens populariteit tegen een duwtje bestand is. Hij is de eenige man, die Duitschland een weg kan voorschrijven, wanneer het parle ment er geen meer weet be vindien. In regeeringskringen rekent men er klaarblijkelijk op, dat het zal gelukken het financieel program langs constltutloneelen weg met behulp van den Rijksdag uit te voeren. Men gelooft niet, dat de sociaal democraten zich tegen de gezondmaking der rijksfinanciën en dus ook niet tegen de vermindering van de ambtenaarssala rissen zullen verzetten op een oogenblik, dat een groot deel van het volk werkloos is. In politieke kringen wordt in het bizon- der het verdienstelijke werk van Steger- wald, dien rijksminister van arbeid, naar voren gebracht, dde met moed' en verant- FEÜILLETON onafbrandbaar gemoffeld groot warmte- vermogen goedkoop en on verwoestbaar WESTSTRAAT woordelijkheidsgevoel de onpopulaire be zuinigingsmaatregelen op zich genomen heeft. Er is echter ook bij de andere takken van dienst belangrijk bezuinigd. Bij bui tenlandsche zaken zijn b.v. de salarissen ;an de ambtenaren in het buitenland met 21 pet. verminderd. De grootste moeilijk heid van liet program ligt in de betrekkin gen tussohen rijk, landen en gemeenten. Maar in zijn geheel is de indruk in poli tieke kringen zeer gunstig, in het bijzon der omdat btlijkt, dat het kabinet den strijd tegen den grooten oeconomischerv nood met groote energie heeft aangepakt. EEN VORSTELIJKE VERLOVING? Het gerucht over een verloving van den prins van Asturië met prinses Maria Esperanza, de dochter van 'den infant Oarlos en de infante Louise vanOrleans wordt in Spanje met voorbehoud opge nomen. DE. ENGELSCH-RUSSISOHE SCHULDEN. Heden begint te Londen een Engelsch- Russische conferentie over de schulden kwestie. Engeland's vorderingen op Rus land bedragen ongeveer 4 milliard pond sterling, deels uit hoofde van leeningen, welke Engeland aan de tsaristische regee ring voor en gedurende den oorlog heeft I verstrekt, deels uit hoofde van schade vergoeding voor het onteigende bezit van Britsehe staatsburger» ln Rusland. De Sowjet-regeerlng stelt echter ee» tegenvorderingin-ult hoofde van de schade, welke Engeland haar door deelneming aan de tegen de Sowjets na den oorlog uitgeruste expedities heeft berokkend. De heden beginnende conferentie zal over de geldigheid van belde vorderingen onderhandelingen. Waarschijnlijk zal Henderson de oonferentle openen. ENGELAND EN CHINA. De overdracht van Wef-haUwel. Gisterenmorgen zijn op het Chineesohe minlsterio van buitenlandsche zaken de ratificatieoorkonden tussohen Engeland en China nopens de teruggave van Wel- hai-wnl- uitgewisseld. De inbezitneming van de haven Wei- hni-wei door de Chineesohe autoriteiten is reeds 80 September geschied met mede werking van Engelsche kruisers, torpedo jager en onderzeebooten en twee Chi neesohe oorlogsschepen. Een speciale commissaris der Chineesohe regeering heeft met 300 Chineesohe mariniers de contróle over Wei-hai-wei aanvaard. DE CRISIS IN DEN ENGELSCHEN LANDBOUW. De Morning Post luidt de alarmklok over den toèstand van de Engelsche lafldbouw. Volgens haar, zijn er alle aanwijzingen dat de Britsche landbouw aan een van de grootste crises in zijn geschiedenis het hoofd moet bieden. De redenen zijn de buitengewoon slechte graanoogstde daling van de prijzen voor binnenlandsche tarwe van 9 sh. 10 st. verjeden jaar tot 6 sh. 4 st. per 112 Engelsche ponden (50.8 K.G.) Maandag j.1. hoofdzakelijk tengevolge van het dumpen van Sowjet- tarwe op groote schaalhet niet her nieuwen van de contracten van de orga nisaties voor het distribueeren van melk voor het komende jaar. De oorrespondenten van het blad in landbouwdistricten verzekeren dat. de crisis zoo ernstig is dat het twijfelachtig is, of vele boeren tot Kerstmis hun be drijf aan den gang zullen kunnen houden. De boeren hadden totdusver geregelde inkomsten uit de levering van melk aan de organisaties voor het distribueeren daarvan. Daaruit konden zij hun arbei ders betalen en hun dagelijksche uitga ven bestrijden. Nu een groot aantal con tracten met de vaste! koopers niet her nieuwd zijn, komen zij in een moeilijk parket. De reden waarom zoovele con tracten niet hernieuwd zijn is de toene ming van de melkproductie, welke gevolgd is op de inkrimping van den graanver- bouw, en de jaarlijksche invoer van bijna 70 gallons machinaal afgeroomde melk in blik uit het buitenland, waarvan de hoedanigheid voldoende gekenschetst wordt door het opschrift op het etiket: «ongeschikt voor kleine kinderen*. De landbouwmedewerker van de Daily Teiegraph vestigt de aandacht op een nieuwen vorm van dumping ten nadeele van de Britsche boeren. In Duitschland worden bij den land bouw hoe langer hoe meer tractors in- Ëevoerd en daardoor paarden afgedankt. >eze paarden van zwaar slag gaan naar Engeland en worden voor lagere prijzen dan de Engelsche verkocht. De boeren in Oost-Yorkshire, die ongeveer 160 jaar ploegpaarden voor zwaren en lichten bodem en voor de straatreiniging in de steden gefokt hebben,klagen steen en been. DE STORM OP DE FRANSCHE KUST. Volgens mededeellng van het mlnlste' rie van marine ^hebben ongeveer 60 vis- schersbooten, met in totaal 800 man be manning, door den storm van de la.itste dagen hun havens nog niet kunnen be reiken. ymnmnm1" it'Tmillllinf EEN SPORTIEVE ONDERNEMING. Met een Pandervliegtulg naar IadSt, De heer Van Tijen, oud-leorllng van de Rotterdamsohe Luohtvaartsohool, heeft het voornemen, met een Pander-vliegtuig een tocht naar Nederlandsoh Oost-Indlë te maken. De heer Van Tijen, die ln dienst ls van de cacao-fabrieken O. J. van Houten en Zoon, moet voor zaken naar onze over- zeesche gewesten. Hij doet nu deze reis op deze voor zakenlieden nog wat onge wone wijze. Het ligt in zijn bedoeling 15 October te vertrekken, waarschijnlijk van Schip hol, waar hij ook zijn opleiding tot vlie ger heeft gekregen aan de Amsterdam- sche afdeeling van de Luchtvaartschool- Zijn brevet heeft hij in Mei of Juni van dit jaar eerst gehaald. De Pander van den hee: Van Tijen, zijn eigendom, heeft hij voor den tocht laten verbouwen, ten einde zooveel moge lijk benzine te kunnen meevoeren. DE „R 101". Gisterenmorgen vroeg is de R 101 uit de loods te Cardington gehaald en aan de ankermast bevestigd. Zij was uit de loods in den recordtijd van anderhalve minuut. Ze is des avonds opgestegen voor een proefvlucht van 24 uren en zal Zaterdag naar Britsch-Indië ver trekken. DRIE VLIEGTUIGEN TEGEN BOOMEN GEBOTST. Toestel verpletterd. Bij Arundel in het graafschap Sussex zijn drie Britsche militaire Bulldog-vlieg- tuigen ten gevolge van den mist in aan raking gekomen met boomtoppen op de helling van een heuvel en te pletter ge slagen. De bestuurder van een der vlieg tuigen, luitenant Armstrong, werd ge dood. De piloot van het tweede vliegtuig, sergeant Birkishaw, werd zoo zwaar ge wond, dat hij kort daarop aan de gevol gen overleed. De derde bestuurder, vlie ger-officier Pawson, werd slechts licht gekwetst. Er bevonden zich geen andere personen in de vliegtuigen. MONUMENT VOOR OOSTES EN BELLONTE. Op de plaats, waar Oostes en Bellonte voor hun Oceaanvlucht zijn opgestegen, op een K.M. afstand van de haven van Valery-en-Caux zal een monument wor den opgericht; lngeschrijvingen worden vanaf heden bij den burgemeester van Valery-en-Oaux ontvangen. LUCHTVAART IN CANADA. Naar de heer J. A. Wllson, inspecteur jij de burgerlijke luchtvaart, mededeelt, bezit Canada thans 900 mijl verlichte luchtvaartlijnen. Het plan bestaat in het komende jaar deze route met 800 mijl uit te breiden. DE ENGELSCHE VLIEGTOCHTEN. Mevrouw Victor Bruce is Dinsdag uit Konstantlnopel naar Aleppo vertrokken, waar zij< in den avond laat hoopte aan te komen. (THE LURE OFTHUNDER ISLAND) Uit het Engelsch door LEO WALMSLEY. 18) „Goed, ouwe jongen. Ik geloof Je ook zonder je eerewoord. Persoonlek zou 't me trouwens niets kunnen schelen, al was het ik weet niet wal Maar als ik 't wel heb, is 't je om mijn hulp ln mijn officieele capaciteit te doen?" „Ja. Dat wilde ik je voorstellen. Een zekere Mr. Achmed Ali, alias Dusl Khan, heeft op de Scottlsh Chlef, de boot die morgennacht naar Zanzlbar vertrekt, een hut besproken. De man is positief een misdadiger. Ik voor mü tien minste weet heel zeker dat hij geprobeerd heeft iemand te vermoorden, maar dat 's natuurlijk iets, dat voor iemand van de C. S. D. niet geldt. Als 't nu zoo kon.... als er een middel gevonden kon worden.... eh.... om te verhinderen....' Ik keek op. Nick zat me kalmpjes uit te lachen. „Je zou graag willen) hebben, dat ik hem liet arresteeren, wat?" „Dat zou een pak van mijn hart zijn, maar feitelijk was dat mijn bedoeling toch niet. Ik zou graag willen, dat hij de boot miste. En toen, vanavond dacht ik opeens, dat jij op je lijstje van' verdachte indi viduen allicht iemand zou hebben, die op hem leek. Ik weet wel, dat het nogal veel gevergd is, maar ik dacht, al zijn die be schrijvingen van iemands uiterlijk nu nog zoo nauwkeurig, toch zullen zulk soort vergissingen in jullie vak wel eens meer voorkomen, is 't niet?" Nick keek me scherp aan. „Dat heb je netjes bedacht, Cleveland", zei hii langzaam„keurig! mijn compliment...." Hij zweeg even; met af gewend hoofd, alsof hij over mijn plan nadacht, zat hij voor me. „Hoe ziet die vriend er uit?" vroeg hij dan opeens. Ik beschreef den Egyptenaar zoo goed als ik kon. „Je hoeft hem natuurlijk geen oogenblik langer vast te hóuden, dan strikt noodza kelijk ls", voegde ik aan mijn beschrijving toe. „Laten we zeggen: twee minuten na het afvaren van de boot mag je je vergis sing merken. En je hoeft niet bang te zijn, dat hij zich niet koest zal houden". „Schenk je nog eens in, ouwe jongen", zei ht)Even telefoneeren ben in eon wip weer terug". Na een minuut of vijf kwam hij met een lachend gezicht weer naar buiten. „Dacht wel d'at ik goed gehooid had. Drie Egyptienaien op de boot twee vluchtelingen uit Oaïmo, opsporing ge vraagd om politieke redenen. De derde heeft diamanten-smokkelen op zijn gewe ten. De beschrijving van een van de sa menzweerders komt vrij aardig met die van jou van jouw vriend bedoel ik overeen. De hiaten ln 't voorstellingsver mogen van een politieagent in aanmerking genomen zou een vergissing zeer begrij pelijk zijn. En merkwaardig genoeg ls hij het laatst ln Londen gezien. Op dlle manier zou 't mogelijk zijn- Maar ben je positief zöker dat hij zich koest zal houden? Ik zou mijn mensohien niet graag in moeilijk heden brengen." „Absoluut zeker", gaf ik met overtui ging ten antwoord. Een poos lang bleven we zwijgend zit ten rooken. Dan klopte hij zijn pijp uit en keek me aan. „Goed, ik zal 't doen.... en eventueele gevolgen neem ik voor mijn rekening". Ik viel hem bijna om zijn hals. „En nu gaan we de quaestie zakelijk bepraten", zei hij. toen mijn enthousiasme wat geluwd was,Het nummer van de hut van je vriend is 87. De boot vertrekt om twaalf uur. Precies op tijd, naar mijn ondervinding van de manleren van de havenautoriteiten te oordeelen. Op op z'n laatst tien voor twaalf moeten we dus zor gen, dat die poditieboot er ls Zelf zal 'lk waarschijnlijk niet kunnen gaan, maar lk zal drie agonjen blanken I in burger- kleeding sturen. Als alles goed gaat, loopt het dan in een minuut of vijf af. Jij blijft in je hut, maar maar ik' zal één van de drie ondier geven zich bü jou te melden, als de man veilig en wel in de boot zit. De reet kan je dan aan mij overlaten. In elk geval heb je veertien dagen voor sprong eerder kan hij Zanzlbar niet bereiken". „Schitterend, Nick! Verduiveld aardig van je, zeg!" bedankte ik hem, ln mijn schik met die oplossing, „Weines. Heel gewoon. Onder vrienden! Maar dlenk erom dlat Je op Je terugreis, als het.... plan uitgevoerd is en je zakken zitten stijf vol bankpapier, dlat je dan hier aan komt. Dan noodig ik wat lui uit en dan spelen we een spelletje poker...." Als Nick na zijn dood in' den hemel komit, begint hij beslist met den eersten den besten engel een partijtje poker om zijn harp voor te stellen. LUCHTPOSTCONGRESSEN TE BRUSSEL. Den 18den October-bomen te Brussel een aantal gedelegeerden bijeen van de verschillende landen in West- en Midden- Europa ter bespreking van enkele pun- Dt. Flint en ik gingen op dien dag van vertrek 's miiddlags ad aan boord. Kapitein Timms was nergens te zien. Zekerheids halve besloot ik hem te gaan zoeken. Ge holpen door mijn intuïtie en mijn bekend heid met het doen en laten van passagie rende zeelui vind ik hem dan ook spoedig in een van de bekende café's, waar hl. bezig was, voor een geïnteresseerd-toeluis terend' auditorium, bestaandeuit een neger-kellner en een corpulente Malelsche jonge dame een speech over die rassen quaestie te houden. „Wat ik zeggen wil is dit", zei hij, met een slag van zijn gebruinde, behaarde knuist op de tafel voor hem.„Wat ik zeggen wil is dit, en als hier soms iemand is die het tegendeel wil beweren, laat 'cm dan opkomen! Wat 'ik zeggen wil is dit: wit is wit en zwart ls zwart enne.Oost is Oost en West is West. Water en olie kan je ook niet mengen.... al doe je ze een heel jaar samen ln een flesch, dan zit- jaar nog op hun eigen plaats. Wat ik dus zeggeni wil tegen de dame hier, en lk hoop dat ze me niet kwallik zal ne men al» ik soms te vrij ben, is, dat zij water ls en ik olie. Daarmee wil ik niet beweren, dat olie zoo buitengewoon goed ia, en dat olie en olie altijd best samen gaan,, want dat is ook niet vaar, tusschen olie èn olie is dikwijls een groot verschil maar dat olie olie is en water water en.schei uit met dlat gejengel, Flossde, stroop het dlekzell van je ooren en lulsterl Je mot er geen dirama van. maken! Je bent een knappe meid met je heele leven nog voor je. Als je glad bent, begin je met de oenten, die je mijn gisteravoi <d lichter ge maakt hebt, opnieuw. Wat jij noodig hebt is dat je bekeerd wordit, je bent een ver doolde ziel, een heiden. Hij pauseerde om op adem te komen en den inwendigen mensch voor den zooveel- sten keer te versterken. Ik maakte van dat oogenblik van betrekkelijke stilte gebruik om hem voor be stellen samen het binnen ste van de Scottlsh Chlef te gaan bekijken. Hii gaf me ten antwoord, dat hij niets be ters verlangde, dat hi1 snakte om aan boord te komen, maar dlat ziln anker on klaar geraakt wasi En dat moest eerst ver holpen. J)e dame in quaestie simolt nu weg in tranen, een proces dat van hartver scheurende kreten vergezeld ging. Tlmma kreeg opeens een ingeving. Hi1 schonk hHar glas vol cognao en probeerde het smelten stop te zetten, door haar liefko zend over baar transpireerende schouders te strijken. „Hier, me lieve engel. Bevochtig daar je- niooie lipjes -eens mee..,. LatniHizaam-aan. denk om je spijsvertering.... Verdorie, Mg, .11.1 ken der wat meel" Met een bewon- (leronilon blik bekeek hij het leege llmo- tfWordt vervolgd). Surdiac Haarden

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5