4/3 X DEN LAGEN PRIJS TEN VOLLE WAARD HERMAN NYPELS, BINNENLAND. in prijzen vanaf 15.— t/m. 60 gld. Let daarbij op de goede pasvorm, de mooie kwaliteit onzer stoffen, de keurige solide afwerking welke onze kleeding het cachet van maatwerk geeft Zie thans de étalages DEN HELDER „W&amsï hebt u uw liaafsten wsartggwrw verlaten?" „Te bang, meneer," „Wat blieft u?" „Ja, bij kreeg bet op z'rt aenuwen, telken* ais de wagen, kapsefadie." Smyth's Weekiy, Sydmey. ten, verband houdend met de nachtuoht- post. Zoo zal nagegiaan worden, of voor brieven, die met de naohtucbtpost worden vervoerd, een extra tarief dient te wor den ingevoerd, dan we bet gewone tarief behouden kan worden. Van 17 tot 21 October wordt vervolgens nog een tweede congres van postadnxini- ^k-tttiea en vliegidiensten uit België, Ne derland, Frankrijk, DuitschLand en En geland gjehouden, met als voornaamste punt op de agenda de voorbereiding van een groot internationaal congres voor de nacht-luchtpost, dat in bet voorjaar van 1031 bjjieea aou komen. EEN „VLOQTAVOND". Spr. lic> érte dit toe met esn voorbeeld, waarbij hij uiteenzette hoe de gang van zaken zou zijn, wanneer Tarakan, waar de stookolie, zóó uit den grond, zonder eenige bewerking in de bunkers der sche pen kan worden geladen, door één der oorlogvoerenden zou worden genomen. Spr. toond biermede aan dat vooral in bet licht der Londensche Conferentie, waar eiken kruiser meer of minder, als bet ware in een goudschaaltje werd ge wogen, de kansen tot bereiking van bet hoofddoel van den oorlog voor een land als bijv. Japan zeer kan worden beïnvloed door de gevechtewaarde van de Neder- landsehe vloot in Indië. Voor ons is die vloot dus een dekking tegen risico's van neutraliteitsschending en bet geld daarvoor uitgegeven, de pre mie van de verzekering die wy sluiten voor het behoud van den band Neder land'Indië. Vervolgens stond spr. uitvoerig stil bij de waarde van bet voortbestaan van den band Nederland—Indië voor ons volks bestaan en bij de risico's, die wij in den toekomst loopen op bet verbreken van den band. Indien er één collectief instinct in het Nederlandsche volk moet heerschen, dat voortspruit uit de historie, welke bet achter zich heeft, dan is het dat van saamhoorigheid met Ned.-Indië, bet erf deel, dat onze vaderen ten koste van veel bloed en moeite hebben groot en vrucht dragend gemaakt, en dat wij ongerept weer aan onze kinderen behooren over te dragen. Geen weldenkend, onbevooroordeeld mensch kan ontkennen, dat een moreele band Nederland en Indië te zamen bindt. Door een ontijdig losmaken zou een ware oatastrophe over ons land en ook over Indië komen. Ieder, die nadenkt, zal hui veren voor den toestand, die dan in ons land zijn intrede zal doen. Het is een bekend verschijnsel, dat, als een gebied politiek voor een staat ver loren gaat, het ook economisch zich anders oriënteert. Wij' hebben zei spr. het aan den lijve gevoeld aan Trans vaal, waar de belangrijke Nederlandsche na de De Nederlandsche expeditie, die hier dezen zomer een gedenksteen plaatste aan de Noordzijde van de Walrusbaai, heeft het graf niet kunnen vinden. Wij hebben de kust dezer baai even wel systematisch afgezocht, aldus Olon- kin, en daarbij een terreinverhooging ge vonden, die eenigszins deed denken aan een oud-Noorschen grafheuvel. Toen wij op vermoeden hiervan begonnen te gra ven, vonden wij al spoedig een schedel, tanden, houten voorwerpen en ten slotte de kisten. Na verder onderzoek consta teerden wij, dat wij hier aan het Zuidelijk uiteinde der Walrusbaai, de laatste rust plaats hadden ontdekt der zeven moedige Hollandera, die in de zeventiende eeuw hun leven lieten bij een Noordpool-expe- ditie. IT BOUN FEN FRYSKE RELSKIPPEN OM UTENS. Inleidingen over het onderwijs ln de Friesche taal. De Bond van Friesche Veireenigingen huiten Friesland', die andere jaren zijn jaarvergadering in die maand October houdt, zal deze vergadering thans houden op 16 en 16 November te Amsterdam. Aan do jaarvergadering zal een oongires ver bonden worden over het onderwijs in de Friesche taal. Door het Selskip „Fryslto" te Amster dam zal dan aan de afgevaardigden een groote tooneeluitvoering worden1 aange boden. Het bestuur van den bond verwacht een groot bezoek van afgevaardigden en belangstellenden aan dit congres en zal trachten deze bezoekers bij de Amster- damsche Friezen onder dak te brengen. UITBREIDING VAN DE RADIO ZENDING TE KOOTWIJK. Groote zend-lnstallatles. Midden op het Kootrwijksche zand ver rijzen de torenhooge masten van Kootwijk Radio. De reizigers in den trein van Amersfoort naar Apeldoorn zeggen, naar de masten wijzend: „Dat is de telefoon verbinding met Indië" en daarmee is voor hen de kous af. Wij aanvaarden het feit als doodgewoon tegenwoordig: even spre ken met Indië; maar welk een titanenar- wellicht over een tiental jaren Nederland 7^den. 6n V6r door zijn militairen onmacht kan gedre- f om dat doodgewone leit wer- 1 kelykheid te doen zyn, ontgaat den mees ven worden in een richting, welke ons r" volk uit eigen vrijen wil nimmer, zou gaan. Sinds de vertegenwoordigster der open bare meening, de pers, in Juli 1928 Koot wijk bezocht, zyn daar midden op de Ve- luwe groote dingen tot stand gekomen, ten gebouwtje den ouden eentrapstelefo- nie-zender en de twee PCL-zenders. Te genwoordig is op een kwartier gaans afstand een nieuw centrum van kortegolf- zendtechniek gesticht. Drie steenen ge bouwtjes bieden plaats aan vier telefonie- xiiuMiYu v iuui TWi uua iiicci n- -juo uiuumaawoo vtiiaumiicuuc kccicu ccn onmisbaar dan ooit Spreker besloot met Jh 1 telegrafiezenders, methode van bestrijding hebben aange- Woensdag is in het gebouw „Excelsior" te 's-Gravenhage de „Vlootavond" gehou- den van het Nationaal Jongerenverbond. handel en invloed onmiddellijk De groote zaal was geheel bezet. Onder Britsohe verovering voor ons geheel ver- de belangstellenden waren eenige hoog-l°£fn Bij geplaatste- militairen. De toeloop voor ®.Pr- besloot met te zeggen dat in onze deze bijeenkomst was zoo groot, dat het sociaal, eoonomisch en politiek uit zijn bestuur der Haagsche afdeeling van het verband geraakte wereld hét besluit tot N.J.V. de zaal van „De Vereeniging" had ontwapening te nemen, beteekent, dat gehuurd, welke eveneens tot de laatste piaat3 bezet was. Met een autobus wer den tientallen bezoekers die in „Excel sior" geen plaats meer konden krijgen, naar de „Vereeniging" gebracht, totdat ook hier geen toegang meer kon worden I verleend. Na de pauze werden eenige marine- De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. vertoond. Ten slotte sprak de heer „Onze Vloot", de heer H. M. van Bemme- w- Inden, algemeen secretaris van het' 1 J geleden herbeigde len, sprak er zijn blijdschap over uit, dat Nationaal Jongeren Verbond, die er nog- het Nationaal Jongeren Verbond niet maflls den nadruk op legde, dat het geen meegaat met de algeheele verslapping vlootwet-avond, doch een vlootavond was. van onzen tijd. Dit is, zei spreker, geen De uit een strategisch oogpunt bekeken, vlootwet-avond, doch een vloot-avond. steeds moeilijker wordende positie van Hen propaganda-avond voor onze Marine. Ned.-Indië maakt een vloot voor ons meer Uitvoerig ging spr. na het belang dat wij bij Indië hebben; naar zijn overtuiging zal een oorlog in den Pacific in de toe komst onvermijdelijk zijn. Wij zuilen in dien oorlog betrokken worden indien wij niet de macht bezitten onze neutraliteit te handhaven. Spr. uitte zijn vreugde, dat minister Deckers de reorganisatie onzer marine zoo ernstig ter hand heeft geno men. Vervolgens was het woord aan den di recteur van de Hoogere Marine Krijgs school kapt. luit. ter zee J. Th. Fürstner, die een rede hield over „De Nederland sche Marine in de beide Indiën". Spr. begon met de taak onzer marine in hoofdzaak te onderscheiden in drie ge deelten, die in 'Nederland, die in Ned.- Indië en die in de West, waar hij de be scherming der Nederlanders, die infvreem de havenplaatsen hun levensbestaan vin den, aan vastknoopte. Omtrent de marine- taak in Nederland wilde spr. zoo kort mogelijk aanstippen, dat die bestaat in het afsluiten der toegangen van uit zee. door mijnversperringen met de daarbij behoorende bewakingsvaartuigen, de pa trouillegang in het territoriale zeegebied, waar ook in een tijdperk van neutrali- teitshandhaving de Nederlandsche regee ring haar jurisdictie,, dus ook haar aan sprakelijkheid behoudt en het verleenen van steun aan ons leger oon. door verken ning op zee en actie onzer onderzeebooten Wat de marinetaak in de West betreft, wilde spr. slechts zeggen, dat na den kaakslag, dien het Nederlandsche volk gekregen heeft in Juni 1929 bij den be kenden overval, wel niemand de noodza kelijkheid van maritieme machtsmiddelen in de West zal ontkennen. Voor de bescherming van Nederlanders in den vreemde wees spreker op het lang durig verblijf van Hr. Ms. ,/Tromp" ?n Sinyrna toen het door de Angora-troepen veroverd was; op den invloed van het bezoek van Hr. Ma „Java" te Djedda, waardoor vele duizenden Javaansche Mekkagangers de gevolgen ontgingen van den strijd tusschen de Wahabieten en den koning van de Hedjaz en op de verdediging der Jauitenlandsche conces sies door landingstroepen van Hr. Ms. „Sumatra" te Shanghai in 1926. rondgang over de terreinen den mensohen van de krant deed. In de eenzaamheid van het Kootwijksche zand werkt daar een schare toegewijde werkers onder leiding van knappe ingenieurs aan de volmaking van de telefoonverbinding van Neder land met de werelddeelen, die weken rei zen van ons verwijderd liggen. BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE ONDER HET RUNDVEE IN NOORD-HOLLAND. De vereeniging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noord Holland heeft ln het Landbouwhuis te Alkmaar verga derd onder leiding van den heer P. Stapel Lz., te Hoogkarspel. De voorzitter zeide, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar zeer in omvang is toegenomen. In den winter van het dienstjaar 19281929 waren aangeslóten 977 leden-veehouders, van wie 16,393 op runderen op tuberculose werden onder zocht, en in het boekjaar 19291930 waren aangesloten 1380 leden-veehouders met een onderzoek van 21,762 runderen. Een vooruitgang alzoo van 408 veehou- hers met 6369 onderzochte dieren. De vereeniging tot bevordering van de hygiënische melkwinning te Amsterdam verzocht als lid te worden toegelaten en om erkenning als organisatie voor be strijding van de rundertuberculose. Daar deze vereeniging uitsluitend voor Am sterdam werkt en dus niet in aanmerking komt al provinciale organisatie, valt zij niet in de termen voor het lidmaatschap. Over haar erkenning als bestrijders organisatie zal later, na nader onderzoek door het bestuur, een beslissing worden genomen. De rekening over het boekjaar 1929 1930 werd vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 42,171. Bij de begrooting werd meegedeeld, dat het bestuur, in verband met de klacht over onvoldoende tegemoetkoming bij bedrijfsschade, heeft besloten, aan de algemeene vargadering voor te stellen, het bedrag der uitkeering vo r de wegens open vurm van tubercu lose afgeslachte runderen, met f 2.000 te verhocgen en te brengen op f 8.000. De bedoeling van het bestuur is, dat naar gelang van de bedrijfsschade,boven het bedrag van f60, welke tezamen door Rijk en Provincie wordt gegeven, nog een bijslag zal worden verleend. Dit voorstel van het bestuur kreeg de goed keuring van de vergadering en de be grooting werdt vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van 65,276. Vanwege het bestuur werd opgemerkt, dat deze begrooting is gebaseerd op een bijdrage van het provinciaal bestuur van f 1 per onderzocht dier en f 26 voor elk afgeslacht rund en dat hierbij geen reke ning is gehouden met het maximum voor het toegezegde bedrag. In het jaarverslag werd gezegd, dat in de laatste 30 jaren de regeering en de organisaties verschillende keeren een Toonaangevend Is onze sorteering ULSTERS, WINTERJASSEN DEMI-SAISONS, JEKKERS en REGENJASSEN KLEEDINOMAOAZIJN een krachtige opwekking nationale zaak te strijden. Dezelfde sprekers voerden het woord in de „Vereeniging". VAN ONDERWIJS VERSTOKEN. De berichtgever te IJmuiden van het 'Handelsblad* schrijft: •Hier doet zich het zeldzaam voorkomend feit voor dat een tiental leerlingen van onderwijs verstoken blijven zonder dat de ouders volgens de wet ter verantwoor ding geroepen kunnen worden, De zaak is n.1. deze, dat wegens de overbevolking van ee^ bepaalde school een aantal leerlingen naar een naburige school verwezen werden. Van een tiental dezer overgeplaatste leerlingen namen de ouders geen genoegen met de wijziging en zij houden nu huu kinderen thuis. De vereen. 'Volksonderwijs* zond in verband hiermede een adree aan den ge meenteraad om over te gaan tot splitsing van twee klassen aan school J en als gevolg daarvan bij deze school een hulp- school te bouwen. In den raad van Dinsdagavond, maakten de heeren De Nobel (v.-d.) en Roelse (s.-d.) zieh tot telk van adressanten en pleitten «veneen» voor den bouw eener hulpsebool. Aan de hand van de statistieken wees de wethouder voor onderwijs, de heerTuse- nius, op de onmogelijkheid van inwilli ging van het verzoek, omdat de nu van onderwijs verstoken kinderen niet tot één terwijl er nog ruimte over is voor uit- j breiding. In Eindhoven werkt men thans aan een kortegolf-zender, die ook in Kootwijk een plaats zal vinden. Over de lange golf onderhoudt Kootwijk het verkeer met Spanje, Portugal, Italië en Polen. Aan de gezamenlijke vertegenwoordi gers van de dagblad- en radiopers, die in het nieuwe restaurant „Radio" plaats vonden, hebben dr. Koomans en hoofd ingenieur A. de Vos interessante inlich tingen verstrekt omtrent de zend-instal- laties, waarmee het verkeer met Indië wordt onderhouden. De vier telefonie-zen ders, die in een der steenen gebouwtjes zijn ondergebracht, werken alle met de respectabele energie van 80 Kilowatt, Het zijn de zenders PCK, die op 16.3 M. werkt, de PDK op een golflengte van 8.8 M., de PCV op 16.85 M. en ten slotte de PDV op 38.4 Meter. De zenders zijn waar lijk voorbeeldig van constructie, over zichtelijkheid en afwerking. Zij zijn alle vervaardigd door den Laborqtoriumdienst van de Rijkstelegraaf. De producten van dezen Rijksdienst kunnen in vele opzich ten tegen die van de beste particuliere fabrieken in de wereld concurreeren. De lampen zijn van Eindhovensche afkomst De kristal-gestuurde zenders bestaan uit 6 trappen, een aantal, dat Dr. Koomans terecht opvallend klein noemde, gezien de enorme eindenergie waarmee gewerkt wordt De beveiligingsinrichtingen zijn zeer De taak der Marine in O.-Indlë. Komende op het voornaamste deel der marinetaak, n.L die in Ned. Indië, be sprak spr. perst de vredestaak van het handhaven van ons gezag en de verzeke ring van rust en orde in samenwerking met het Ned.-Indische leger. De organisatie van onze weermacht ter zee wordt bepaald door haar taak tot handhaving eener strikte neutraliteit in conflichten. Spr. betoogde, dat er een harmonisch ontwikkelde vloot volgens het aanhan gige wetsontwerp over tien jaar in den archipel zal zijn. Onder een harmonisch ontwikkelde vloot verstaat men een vloot van onderzeebooten, lïiegtui en, jagers en kruisers in door de taktiek bepaalde getalsverhoudingen. NEDERLANDSCHE GRAVEN OP JAN MAYEN GEVONDEN. knop is het mogelijk alle hoogspanning van de leidingen te nemen. leerjaar behooren, doch over' verschil- lende klassen verdeeld waren. In school A, waartegen de ouders bezwaren maken, staan nog twee klassen ongebruikt, zoodat de gemeente zich de kosten van den bouw eener hulpsebool niet mag veroorloven. De bovengenoemde verdedigers van het verzoek durfden de consequentie van een inwilliging niet aan. De heer Roelse trok het voorstel dat hij had ingediend, om een hulplokaal te bouwen, in. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd met slechts 7 stemmen tegen aan genomen. Het verkeer met Indië. Imposant is het werk, dat door Koot wijk Radio is verricht voor het bouwen van de „beams". de installaties voor de gerichte telefonie. Tusschen een dertigtal 60 M. hooge palen hangen de gekruiste antenne-draden. Elke „beam" bestaat uit 32 horizontale doubletten van tweemaal een halve golflengte, in 4 rijen van 8 boven elkander gespannen tusschen hou ten masten van circa 60 M. hoogte. De „beams" zijn alle op Nederlandsch-Indië gericht. Ook de telegrafie-zenders beschikken over een viertal „beams", die tusschen 6 De „Nautilus" heeft ze onlangs houten masten.gespannen zijn. Deze zen- niet kunnen vinden. ders, 8 in getal, zijn ondergebracht in het tweede steenen gebouwtje. Vijf zijn er De correspondent van de „Tel." seint: reeds bedrijfsklaar, de overige drie zul- Olonkin, bekend als reisgezel van len spoedig gereed zijn. Van deze vijf zijn Amundsen op diens eerste Noordpool- er drie bestemd voor de afwikkeling van expeditie met de „Maud", die thans belast het verkeer met Noord-Amerika. De zen- is met de leiding van den radiodienst van ders wijken in zooverre van de telefonie- het Noorsche meteorologische étation op zenders af, dat zij alle slechts 2 lampen Jan Mayeneiland, heeft telegrafisch me- van 20 Kilowatt in de eindtrap bevatten, degedeeld, dat het graf der zeven Neder- De studio, die -den versterker en de landers, die bij een overwinteringspoging controlekamer bevat, is geheel met koper in het jaar 1634 daar omkwamen, ont- afgeschermd. Hier wordt de modula dekt is. tie-diepte gecontroleerd en hier bevinden Hun stoffelijk overschot is destijds zich alle apparaten, die noodig zijn voor klaarblijkelijk begraven in houten kisten, de controle van het in- en uitgaande van welke enkele nog aanwezig zijn. Van schri t der telegrafie-zenders. enkele dooden heelt men evenwel slechts Deze uiteraard vluchtige beschrijving de gedeeltelijke skelet-resten aangetrof- van het Kootwijksche wonder moge den ien. lezer hetzelfde ontzag inboezemen als de vat, en dat telken keer het resultaat niet beantwoord aan de verwachting, welke men hiervan koesterde. De tegenwoordige wijze van bestrijding van de runder tuberculose schijnt meer kans van slagen te hebben, gezien de gang van zaken en de medewerking, zoowel van de zijde der regeering en van het provinciaal bestuur, als van den kant van de veehouders en zuivelorganisatie. De bestrijding van de rundertuberculose is evenwel zeer moei lijk en zal nog vele teleurstellingen geven. Dit werd geïllustreerd met een voorbeeld van een der aangesloten veehouders. Verder werd gewezen op den vooruit gang betreffende de aansluiting van de veehouders bij de rijksbestrijding. Van de 21.762 onderzochte runderen vertoonden 4446 reactie-verschijnselen (20.4 pet.). Deze uitkomst is iets ongun stiger dan die van het voorgaande jaar, toen van de 16.398 onderzochte runderen 3079 stuks (18.8 pet.) reageerden. Echter is de uitkomst van het orderzoek van de Jonge dieren beneden 2 jaar vrij belangrijk gunstiger, nl. van de 5204 dieren, onderzocht in het afgeloopen jaar, reageerden 231 stuks (4.4 pet.). Het vorige jaar waren deze cijfers 4533 dieren met 416 reageerende (9.2 pet.). Het feit, dat de toestand juist bij het jongvee gunstiger is, mag als een hoopvol teekea worden beschouwd. Ook het aantal vrije stallen is naar de verhouding van het aantal aangesloten leden een tikje gunstiger dan het voor gaande jaar. Het verslag spreekt van de goede mee werking van de veehouders. Alleen werd erover geklaagd, dat sommige besturen van zuivelfabrieken zoo weinig mee werkten. VEREENIGING VOOR WATER- LEIDING BELANGEN IN NEDERLAND Vandaag heeft in het provinciaal water leidingbedrijf van Noord-Holland te Bloe- mendaal de 48ste algemeene vergadering plaats van de Vereeniging voor water- leidingsbelangen in Nederland. De leden zijn gisteravond in het provinciehuis te Haarlem door het provinciale bestuur van Noord-Holland ontvangen. Het was de eerste maal dat een dergelijk feit plaats had In de met enkele palmen versierde vergaderzaal van Gedeputeerde Staten werden de gasten begroet. De commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell heette de bezoekers namens het provinciale bestuur welkom. Hij zeide, dat de vereeniging voor Noord-Holland geen vreemde is, daar zij'steun verleent aan het provinciale waterleidingbedrijf. Dit bedrijf heeft zicli in zijn 10-jarig be-, staan krachtig uitgebreid en verspreidt zich regelmatig over geheel Noord-Hol land. Het werkplan, dat in 1930 opgemaakt is, nadert zijn voltooiing, Alle plaatsen, die in het plan waren opgenomen, worden nu van water voor zien. Voortgezet wordt thans ook de niet- rendabele plaatsen aan te sluiten en in de naaste toekomst zullen de Noord- Hollandsohe eilanden ook deel uitmaken van het net. Op het oogenblik is het buizennet reeds 1600 K.M. lang, waaruit af te leiden valt, dat het volksbelang op lofwaardige wijze wordt gediend. Op den tocht, dien de genoodigden door de pro vincie zullen maken, zullen zij bemerken, dat er niet op de lauweren gerust wordt.' Ten slotte sprak jhr. Röell den wensch uit, dat de vergadering moge bijdragen tot verwezenlijking van het doel, dat nagestreefd wordt. De voorzitter der vereeniging, Ir. 01- denborgh, directeur van het provinciale waterleidingbedrijf van Noord-Holland,* dankte den commissaris voor de schitte rende ontvangst. Het is een traditie van de vereeniging om tijdens een vergade ring officieel door een gemeentebestuur te worden ontvangen. Dan worden meestal ook gemeentewerken bezichtigd. Nu het .programma een bezoek aan provinciale werken bevat, meende het bestuur de traditie voort te zetten door aan het provinciale bestuur te vragen de vergadering officieel te ontvangen. Noord-Holland is het eerste gewest, ver volgde spr., dat het belang van drink- watervoorzieninginzag. Het bestuur heeft begrepen, dat het bedrijf voor de hygiëne naar de eischen des tijds bc Tiend moest worden. De provincie heeft echter haar aandacht aan vele zaken gewijd, zooals electriciteitsbedrijf enz., doch de pro vincie denkt niet alleen aan het mate- rieele voor haar bewoners, maar ook aan het ideëele. De duinen én bosschen b.v. blijven intact en zullen voor bet nage slacht behouden blijven. De heer Oldeu- borgh hoopte, dat het tegenwoordige provinciale bestuur nog langen tijd de belangen van de bewoners zal behartigen. Hierna werden nog eenige ververschin- gen gebruiki. WIJNKOOP EN DE O. P. H. Nog niet ln genade aangenomen. »De Tribune* geeft een uitvoerig com mentaar op de door den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer afgelegde verklaring. Het blad eindigt met te verklaren.dat het te betreuren is, „dat in de verklaring van Wijnkoop nog niet voldoende duide lijk is aangegeven aard en oorzakep, die hem hebben geleid tot een verkeerde politiek, waarvan hij de funeste gevolgen erkent. Juist bier kan de arbeidersklasse uit leeren om gesterkt te worden voor ver deren strijd. Want het hoeft geen betoogfouten worden niet erkend, omdat de Comma- nistische partijen zelfvernedering eischen of iets van dien aard, zooals »Het Volk* zijn lezers tracht veer te stellen. Eputen worden erkeDd, om in de toe komst bij nieuwen strijd te leeren en met meer ervaring de strrd beter te kunnen voeren. Daarom zal het voor Wijnkoop noodig zijn, zijn verklaring nader te preciseeren. Tot goed begrip voegen we hieraan toe, dat de laatste alinea van de verklaring niet beteekent, dat Wijnkoop als lid van de partij aangenomen zou zijn, Over zijn al of niet toelaten, is door het Ekki nog geen uitspraak gedaan. Zijn verklaring in de Kamer kan alleen beteekenen, dat hij, in samenwerking met onze parlement-vertegenwo'ordiger, zijn houding in de Tweede Kamer bij de ver schillende vraagstukken zal bepalen". Dat beteekent: Viermaal een ongewljzigdt advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant" tegen driemaal bere kening. Wij ervaren dikwijls, vooral Li] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dm, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig oider.tot herplaatsing tt geven. Om onze cliënten voor schade en last ten gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, adviser.en wij in den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoo dra men dan geslaagd is, deelt men ons zulk mede en wordt dan de overbodig gwardet advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig het aantal malen, dat zij Qe' adverteerd hebben. P 'obeert U dat ook eensl Deze bepaling geldt alleen voer advericn tién, welke niet volgens het goedkoope tariel voor havdels-advertentiën worden geplante

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6