GEMENGD NIEUWS Radiografisch Weerbericht. Dingen, uit Gastel, geraakten onder de machine en kregen ernstige brandwonden, veroorzaakt door den ontsnappenden stoom. Beiden bleken er ernstig aan toe te zijn. Zij zijn maar het St. Luciagasthuis te Princenhage vervoeaxi. Dr. Van der Kar verleemde de eerste hulp. De passagiers in het personenrijtuig, dat ernstig beschadigd werd, bleven onge deerd. Burgemeester Vermeulen, die onmiddel lijk 'aanwezig was, naim de eerste maatre gelen. Vani helt parket uit Breda was wel dra aanwezig de substituut-officier van justitie, graaf Van Limburg Stirum. Omtrent de oorzaak van het omgeval tast mem volkomen' im het duister. De materieele schadie Is zeer groot. Aangezien de straatweg geheel versperd was, werd het autoverkeer door de gemeen tepolitie omgelegd over Leur. Om 4 uur gistermiddag waren straat en lijn weer vrij. De toestand van dem machinist is zeer ernstig. HET GESTRANDE ITALIAANSCHE STOOMSCHIP „EDERA". Vlot Nadat het Italiaansche s.s. «Edera» Zondagnacht op het uitgebrachte anker meer naar diep water was gehiewd, is de firma L. Smit Co., te Rotterdam, met behulp van haar sleepbooten «Rotter dam*, «Blankenburg», «Kijkduin*, «Maas* en «Ganges* er gistermiddag in geslaagd het schip af te biengen. De sleepbooten hebben koers gezet naar de reede van Hellevoetsluis. Zooais men weet, strandde het stoom schip op 11 September, tijdens dichten mist, op de Hinderribben. Er is 2600 ton lading, bestaande uit graan, gelost, welke thans te Hellevoetsluis in lichters is op geslagen. De «Edera* zal in het dok worden onderzocht. ZIJN STIEFVADER DOODGE SCHOTEN. De 23-jarige chauffeur N. heeft Vrijdag avond in zijn woning aan de Wetering schans te Amsterdam zijn stiefvader H. doodgeschoten. De jongeman woonde daar met ziijn moeder en stiefvader; de beide mannen hadden dikwijls over klei nigheden verschil van meening en ook wel hootgiloopende ruzie. Vrijdagavond tegen 9 uur was dit weer het geval. De chauffeur heeft naderhand verklaard dat hij op een gegeven oogen'blik bang werd voor zijn stiefvader die hem te lijf wilde en toem een revolver trok, dat hij altijd bij zich droeg. Eenige schoten heeft hij toen gelost in de richting van H. De ge troffene deedi nog eenige passen in de richting van de d'eur en viel toen dood neer. De politie heeft N. opgesloten. Het lij'k is in beslag genomen. Het staat niet vast of twee of drie schoten gelost zijn. In de eveneens in beslag genomen revol ver zaten vijf hulzen^ waarvan drie ledig waren. ARREST IN MOORDZAAK-LANS. Het Haagsdhe Gerechtshof wees Maan dag arrest in de zaak tegen J. G. v. O., wien ten laste gelegd was, moord subs. doodslag'bp den heer P. C. Lans, direc teur van de N.V. De Haas Handel Mij. te Rotterdam op 29 November 1929 en ver duistering en valsohheid in geschrifte ten nadeele van genoemde N.V., waaraan ver dachte als procuratiehouder werkzaam was. Het hof veroordeelde verdachte tot twintig jaar gevangenisstraf wegens dood slag en voorts wegens valschheid in ge schrifte en verduistering, meermalen ge pleegd. De Rotterdamsche Rechtbank had ver dachte tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld, waartegen zoowel verdachte als het O.M. hooger beroep had aange- teekend. De proc.-gen. bij het Hof had veroor deeling tot twintig jaar gevangenisstraf geëisóht. Voor het arrest van het Hof bestond groote belangstelling. Toen te 10.20 uur het Hof binnentrad en de president, jhr. Von Weiier, met de voorlezing van het uitvoerig arrest zou beginnen, zei de pre sident tot verdachte, die zich zeer be- heerschte, dat hij veroordeeld was, zon der nochtans te zeggen tot welke straf. Verdachte ging daarop zeer zenwachtig zitten, doch wist zich verder buitenge woon goed te beheerschen. De voorlezing nam bijna een half uur in beslag. De veroordeeling tot twintig jaar hoorde verdachte uiterlijk onbewo gen aan en toen de president hem mede deelde, dat hij acht dagen had om cas satie aan te teekenen, mompelde verdach te slechts onverstaanbaar. Het arrest memoreert de voornaamste getuigenver klaringen en ooncludeert, dat verdachte op 29 November P. O. Lans met het oog merk hem van het leven te berooven, op i, j heeft geslagen, waardoor schedelbreuk ontstond en vervolgens hem nj u beeft afgesneden. Voorts dat verdachte drie jaar achter elkaar valsch- heid m geschrifte en verduistering heeft gepleegd. Buitenland. AARDBEVING IN NOORD-PERZIË. Groote schade en tal van slacht offers. Volgens een Reuterbericht uit Teheran hoeft een aardbeving groote schade aan gericht in de dorpen aan den voet van den uitgedoofden vulkaan Daimavend in Noord-Perzië. Er zo-u ook een aantal doo- den te betreuren zijn. Er is een vliegtuig op verkenning uit- maar door de groote hitte kon hot den vulkaan niet naderen. Bijzonder heden ontbreken, daar de verbindingen verbroken zijn. Storm in het Zwarte Woud. Sedert Zaterdag waait er boven het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud een hevige Zuidwester storm, welke een snel heid van 15 M. per seconde heeft. Inde hoogere streken is de temperatuur tot het vriespunt gedaald. In het telefoon verkeer zjjn ernstige storingen ontstaan. Ook de schade in de bosschen is groot. De storm ging met hevige regenbuien gepaard, zoodat het wassen der rivieren te verwachten is. Ongelukken zijn niet voorgekomen. EENE NIEUWE RELIG1EU8E 8ECTE. In Debreczen in Hongarije heeft eene arbeidster eene nieuwe religieuse secte gesticht, waarvan het grondbeginsel is, dat Christus niet het eeuwig berouw, maar integendeel vroolijkheid heeft ge predikt. Slechts diegenen kunnen tot ge lukzaligheid komen, die steeds glim lachen, onverschillig, of zij daarvoor reden hebben. Bij de bijeenkomsten wan delen de aanhangers glimlachend in de kamer rond en kussen den bijbel. DE VERVLAAMSCHING VAN DE BELGISCHE STRAATNAMEN. Kortrjjksch besluit en Brussel- srhe onwil. De oorrespondent te Brussel van de N. Rott. Ort. meldt: Het voorbeeld volgend van Aalst, Mechelen, Brugge en andere belangrijke Vlaamsche steden is nu ook door de West-Vlaamsche stad Kortrijk, een begin gemaakt met het vervangen van de be staande tweetalige straatnaamborden door ééntalig Nederlandsche. Daartegen over staat echter dat men, te Brussel, voortgaat met de, in vele gevallen, oor spronkelijk Vlaamsche straatnamen, ge leidelijk weg te moffelen. Door middel van straatnaambordjes met opschriften als „Rue de 1'Ecuyer-straat", „Rue du Midi-straat" enz. hoopt het stadsbestuur blijkbaar de Vlaamsche benamingen „Rid derstraat", „Zuidstraat", enz. in onbruik te zien komen wat toelaten zou, binnen enkele jaren, het laatste Nederlandsche woord, dat deze naambordjes nog ontsiert, eveneens te doen verdwijnen en in het grootendeels Vlaamschgebleven Brussel, met ééntalige Fransche bordjes uit te pak ken. Van Vlaamsche zijde is tegen deze handelwijze van het Brusselsche stadsbe stuur, dat ook. in vele andere gevallen, de Belgische taalwetten maar brutaal-weg negeert, herhaaldelijk geprotesteerd, welk protest, tot dusver echter zonder succes is gebleven. STOFFELIJKE RESTEN VAN ANDREE TE STOCKHOLM. Indrukwekkende plechtigheid. Zondag heeft Stockholm een plechtige ontvangst bereid aan het stoffelijk over schot van de drie Poolhelden Andrée, Strindberg en Fraenkel, wier lijken, zoo als men weet, eenigen tijd geleden op het Witte eiland zijn gevonden. De oude ka noneerboot „Svensksund", die de expedi tie in 1897 naar Spitsbergen bracht be ëindigde om 2 uur n.m. zijn tocht langs de kusten van Noorwegen en Zweden, en wel in het midden van de stad. Torpedo jagers escorteerden de jSvenskaund". Op de kade hadden zich tal van verwanten en intieme vrienden van de ontdekkingsrei zigers verzameld, zoonrede leden der re geering, vertegenwoordigers van het corps diplomatique en van een groot aan tal vereenigingen. Toen de „Svensksund" naderde werd door een koor een lied aangeheven. Daar na werden, terwijl kanonnen een eeresa- luut brachten, de kisten aan den wal ge bracht en hield de vertegenwoordiger der Zweedsche regeering 'n korte toespraak. Ondanks het regenachtige weer hadden zioh duizenden menschen naar de plaats van de aankomst begeven, waar uit de huizen vele vlaggen hingen en versierin gen van dennegroen waren aangebracht. Ook bij de kerk, waar de inzegening der lijken zou plaats hebben, stond een groo te menigte. Onder het luiden der kerkklokken, het gedreun der kanonnen en terwijl een koor liederen zong werd een groote stoet gevormd, waarin menschen van allerlei rang en stand, vertegenwoordigers van verschillende landen eto. meeliepen, en plechtig schreed men in den stroomenden regen naar de kerk. Hier werden de drie met Zweedsche vlaggen bedekte kisten, terwijl een gedeelte van de Eroica werd gespeeld, neergezet. Na de wijding der lijken hield bisschop Söderblom een in drukwekkende toespraak. Nadat eenige koralen waren gezongen werden tal van kransen op de kisten gelegd. De kisten blijven tot Donderdag in de kerk opgebaard. Dan zullen de stoffelijke resten der Poolreizigers, nu do bloedver wanten hun toestemming hebben ge geven, gecremeerd worden. De asch zal in een gemeenschappelijk graf op een be graafplaats te Stockholm worden bijgezet. Des avonds had in het stadhuis een herdenking plaats, waar verschillende redevoeringen werden gehouden. Binnenland. REGEN MAKEN. Gisterenmorgen zijn te Soheveningen de proeven voor het neerslaan van wolken herhaald. Te kwart voor vier verschenen boven de Pier twee F VlII-vllegtuigen van de K. L. M. en een driemotorlg vliegtuig van dc Luchtvaartafdeeling, beladen met on- dergekoeld ijs. Deze toestellen werden begeleid door een jager-verkenner van de Luchtvaartafdeeling, bestuurd door kapitein Van Weerden Poelman. In de vliegtuigen van de K. L M. berustte de leiding bij luitenant Visch en luitenanti Van Giessen, en in het driemotorige vliegtuig von de L.A. bij luitenant Coenen. De vliegtuigen zetten koers in Z.W. richting boven de Noordzee. Nadat het uitstrooien boven een der groote regen wolken was begonnen, zagen de op de Pier aanwezigen boven de zee in de richting Katwijk een grooten regenboog verschijnen, die gedurende 10 minuten zichtbaar bleef. Dit is een bewijs, dat de door de zon beschenen wolk boven zee in neerslag is overgegaan. Nog werden verschillende andere wol ken getroffen. Reeds tijdens de demonstratie kwamen verschillende berichten binnen omtrent gevallen regen. Alvorens in het a s. voorjaar in Ned. Oost-Indië proefnemingen te houden, wil de heer Veraart nog eenmaal in Neder land demonstreeren, zoodra hij de be schikking kan krijgen over eenige der nieuwe groote driemotorige toestellen, welke door de Fokkerfabriekeri voor de K. L. M., resp. de K. N. I. L. M-, worden gebouwd. Dit zal echter in geen geval vóór 1 Maart 1931 zijn. we noch mdt het een, noch met het ander iets uitstaande hebben en zeker zouden we, wanneer we meenden dat eir aanleiding bestond een debatavond te beleggen, pok weten, hoe deze behoort georganiseerd te wordien. Met beleefden dank voor opname, Voor de R.-K. Kieisvereen. „Een dracht" te Den Helder, D. J. SNEL, Voorzitter. Marine-berichten. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting op Maandag 6 October. Om lijfgoederen en de spaarpot verlegen. De heer Leendert Marlnus H., te Den Helder, was niet verschenen hoewel zijn komst met verlangen was tegemoet ge zien om hem nadere toelichting te hooren geven omtrent het snoode stukje, om van zijn patroon, den glazenwasscher H. An- gelon, te ontlasten van een kamgaren costuum en nog eenige meer intieme kle dingstukken, benevens wat nog veel erger was, den Inhoud van een spaarpotje, naar we vernemen 150 bestemd voor aankoop van een nieuwen glaswaschladder. Door den heer Officier werd tegen verdachte, die ongunstig bekend staat, 4 maanden gevangenisstraf gevorderd. Vonnis 8 maanden gevangenisstraf. Akeü'g lefvertoon. De heer Albert K., absent, had volgens dagvaarding In den nacht van 21 op 22 Juli op de kennis te Oudesluis zonder eenig gangbaar motief, den rijwielbewaar der, Jaoob Johannes, uit Wieringerwaard, een zoodanigen mep toegebracht, dat hem neus en mond aan bloeden sprongen. De heer K. stond ongunstig bekend en werd conform eisch veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen. Ingezonden. Den Helder, 4 October 1930. GEDENK DE GEVANGENEN! Geachte Plaatsgenootenl Aangezien ar elk jaar door Tante Wil- helmina, de correspondente van het Zoek licht, met het Kerstfeest Kerstpakketten door haar naar de ingeslotenen worden gezonden, wilde ik u vragen, indien u soms één of meer boeken in uw voorraad! over heeft, wilt dan de gevangenen gedenken. Ahe lectuur is welkom, indien het op bouwend of maar verheffende lectuur is. Wilt u het afstaan? Het adres is Califor- ndestraat 69. Wilt u het afgehaald hebben? Even een briefkaart en er wordt voor ge zorgd. Bij voorbaat vriendelijk dank. A. GOIJJER, Oud-Reclasseerings-sergeant Leger des Heils. Californiestraat 69, Den Helder. Mijnheer. Ik wil u er op attent maken, diat het berichtje over het ongeval van die heistel ling aan de Buitenhaven, Zaterdag jongst leden, niet juist is, daar de leerlingen van de Zeevaartschool niet juist naar binnen waren gegaan, maar er bü stonden toen helt gebeurde, zoodat het wel een wonder mag heeten, dat er geen ongelukken ge beurd' zijn. Het vrijkwartier van de Zeevaartschool is van 10.80 tot 10.45 uur. Hoogachtend, W. P. COOLHAAS. Geachte Redactie. Het is ons vrijwel onbegrijpelijk, fioe de heer D. C. A. de Zwart in het ingezonden stuk in uw blad van Donderdag l.L er toe komt, het weliswaar door hemzelf moeilijk aan te nemen vermoeden uit te spreken, dat de R.-K. Staatspartij- iets te maken zou hebben mét de advertentie in een uwer vorige nummers opgenomen over den be- wusten debatavond van den heer Groe nendijk, of met dien debatavo-nd zelf. Ons zij het vergund te verklaren, dat Marktberichten. Visscherijberichten. Legerberichten. Naar waarnemingen verricht in den imorgen van 7 October. Hoogste stand 767.5 te La Ooruna. Laagste stand 786.2 te Danzig. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteriologische Instituut te de Bilt. Verwachting: Matige, later wellicht weer toenemen- V.:,tot Z-W- wind> zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, iets zachter overdag. Laatste berichten. In de nabijheid van Den Hoorn' zijn gis termorgen een drietal personen, die zich in den omtrek van de duinen bevonden, door den bliksem 'bewusteloos geslagen. Het waren 2 zoons van dien heer DrUver en de heer G. Boon. Z« zijn later weer b«- gekomen, zoodat het ongeluk noc troed la afgeloopen. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in Uw blad. In het verslag van mijn lezing op Vrijdag j.1. en vermeld in het nummer van Zaterdag 4 Octo ber, komen nog enkele fouten voor, die ik langs dezen weg gaarne wil herstellen, daar ik misschien hier of daar minder duidelijk ben geweest. Eerstens heeft Mozes de wet niet aan Israël gegeven, doch God gaf deze wet op twee steenen tafelen aan Mozes op den berg Sinal. Tweedens staat de formatie van de dienstplichtwet niet in 1 Koningen 8, maar in het Eerste Boek van Samuel, hoofdstuk 8, en ten slotte heeft de groote Duitsche socialist Bebel niet gezegd, dat groote mogendheden alleen moeten ontwapenen, en de kleine gewapend blijven, maar hij heeft gezegd in het jaar 1911, aan de Zweedsche socialisten: zoo lang de groote mogendheden niet ontwapenen, de kleine dit in geen geval mogen doen. U bij voorbaat dankend voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dienaar, J. GROENENDIJK. P.S. Het voordeelig saldo dat ontstaan is op de vergadering van Vrijdag j.1., zal door mij aan een instelling van liefdadigheid worden uitbetaald. J. GROENENDIJK. Hr. Ms. polltiekrulser Vulcanus ls onder bevel van lult. t. zee le kl. der marine-reserve J. M. Moerdijk van het toezicht op de vlsscherjj in de Noordzee te Nieuwedlep teruggekeerd. Luitenant ter zee 3e kl. J. van Haga, dienende aan boord van het stoomloodsvaartulg no. 6, wordt 18 dezer ter beschikking gesteld en is be stemd voor den dienst in Oost-Indië. Officier van gezondheid le kl. der zeemacht F. J. A. Baden, die geplaatst was aan boord van Hr. Ms. pantserschip Heemskerck te Nleuwediep. is bestemd voor den dienst ln Oost-Indië. Luitenants ter zee G. IJ. C. Fraser der 2e en C. W. Krabbe der 3e kl. worden overgeplaatst naar Rotterdam bij de gereedmaking van den torpedobootjager Banckert op Burgerhout's ma chinefabriek en scheepswerf. Kapitein-luitenant ter zee J. van Reede en luitenant ter zee 2 kl. H. M. van Bemmelen, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen 7 deZer met de Marnlx van St. Aldegonde uit Amsterdam daarheen vertrekken. De off. van adm. 2e kl. S. Groot wordt 20 Oct. a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck. De off. van den M.S.D. 2e kl. H. de Vries, laatst behoord hebbende tot de Zeemacht ln Ned.- Indlë wordt den lOden Nov. geplaatst bij de Rijks werf te W.o. en toegevoegd aan den Chef van de Afd. Werktuigbouw, ter vervanging van zijn rang- genoot B. Zletse, die den 12en Nov. ter beschik king wordt gesteld en bestemd ls naar Ned.-Indië te worden uitgezonden. 6 Oct. stafmuzikant H. L. Zwitser van Heems kerck naar W.schlp W.oord. De sergt.-macht. N. Zijlstra, dienende a.b. Gel derland wordt den 8en Oct. geplaatst op de Mok. terwijl de overplaatsing van den maj.-macht. P. J. Deljl naar de Mok wordt ingetrokken. BEHOUDENS ZEER BIJZONDER OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per sonen vergund naar Nederland terug te keeren: Per s.s. Chr. Huygens, 17 Sept. van Priok: Majoor-ziekenverpl. J. J. van Kcssel. Per s,s. Johan v. Oldebarnevelt, 1 Oct. v. Priok: Kapt. ter z. A Vos, kapt.-luit. t. z. H. A. Gre- gorij, luit. t. z. 2e kl. W. S. van Braam, id. W. van Lier, bootsman A. v. d. Weijden, marn. le kl. A. Gorree. Per s.s. Slamat, 8 Oct. van Priok: Sergt.-macht. H. ten Bosch, korpl.-vIgt.m. (M.) A. de Vries, matr. le kl. A. H. G. J. van Glinste ren. Per s.s. Johan de Witt, 15 Oct. van Priok: Opper-schipper F. Groeneveld. Per s.s. Patria, 22 Oct. van Priok: Bootsman H. J. Stein, sergt.-konst. A. W. Ver ouden, sergt.-hofm. W. van Hall, sergt.-torp.m. O. van Os, maj.-macht. A. M. Havers, sergt.- macht. J. C. de Ligt, maj.-telegr. G. Ploeg, korp.- timmerman, G. Houtriet, korpLvIgtjn. (M) J. W. L. Munler, Kwartierm. W. v. d. Brand, barbier A. Bresier, matr. le kl. T. Steljn, korp.-vlgtun. (M) J. van Houten, ld. A. de Haan, Idem. J. J. v. d. Blom, stoker le kl. S. Veldman. Per s.s. P. C. Hooft, 29 Oct. van Priok: Opper-schipper W. A. Wahlers, opper-kost. P. G. Grendel. Opper-monteur. J. J. Reuvers, sergt.- kok J. B. Roels, ma).-torp.m. B. G. Kraanen, maj.- konst. H. J. D. Bootsma, sergt.-geschutm. J. J. Willemsen, sergt.-schr. M. Müller, sergt.-kok L. B. v. Beekhoven, maj.-macht. J. van der Loo, sergt. kok A. J. Storm, korp.-monteur, P. M. Goeman, korp-macht. G. Hoiting, kwartierm. G. P. Koning, id. W. van Roon, korp.-telegr. J. J. Sanders, korp.- konst. P. Mak, mar. le kl. J. H. Salfischbergen, id. J. G. de Vree, id. J. J. B. Tolud, id. J. W. L. v. d. Laak, id. A. H. N. v. Hunen, korp.-konst. D. Lap, korp.-mont. P. M. A. Wilder, korp.- bottelier J. Langeveld, matr. le kl. A. Mallle, id. J. v. d. Meijde, id. J. Franke, korp.-macht. J. A. Boon, id. L. L. P. van Horik, id. T. Gauw, id. H. Grand, korp.-stoker A. C. Warnaar, stoker-olie man P. J. Smit, id. J. Meijer, stoker le kL J. G Sturk, id. A. G Leeuw, id. H. P. Jansen, tamboer le kl. B. B. den Hoiting, mar. lc kL P. A. Dassen, id. J. J. v. Eenennaam. Per s.s. Sibajak, 5 Nov. van Priok: Oppertorpedist J. W. H. Plokhooij, sergt.-kok J. J. den Decker, maj.-torpedom. H. J. Trotsenburg, korp.-konst. P. Visser, korp.-mont. H. Meerbeek, korp.-bottelier G. Smit. korp.-schr. N. C. v. Dor drecht. korp.-hofm. J. Muste, korp.-kok G. G Meijer, matr. le kl. G. W. Thuis, id. S. v. d. Meij. id. J. v. Asperen, ld. A. Roskam, korp.-torp.rn. P. Bremer, korp.-macht. M. Strijbosch, id. C. Forrer. id. H. J. Emmen, id. P. Hendrikse, id. W. Leut- hoff, id. A J. Notenboom, korp.-macht. J. G Atte- velt, korp.-stoker R. van 't Hul, stoker-olieman D. G. G Schalken, ld. H. Piller, id. A. N. van Es, stoker le kl. H. T. Heeris, li N. Dijkshoorn, id. J. Labeur, ld. P. J. v. d. Beid, id. W. van Splun- der, tamboer le kl. J. van Pelt, mam. le kL A. M. Stoof, id. F. Schievlnk. Per s.s. Kon. der Nederlanden. 12 Nov. v. Priok: korp.-hofm. J. Steenhoek, korp.-kok J. de Rljcke, kwartierm. G. Hijman, matr. le kl. L. Verhage, id. D. P. Bal. korp.-torp.m. J. Nadert, korp.-macht. P. Huig. id. W. Bothof, stoker-olieman M. Talens stoker le kl. L. C. Zetten, ld. J. S. Berendsen, ld. C. A. van Bijnen, mar. le kl. W. Becks, id. J. Faas, ld. K. Artz, id. J. Koopmans. Per s.s. Indrapoera, 19 Nov. van Priok: Korp-schr. J. H. Dubach, korp.-hofm. W. Kalk ar-n, korp-kok C. v. Kleef. Per s.s. J. P. Coen, 10 Dec. van Priok: Matroos le kl. J. G. van de Rest. Met ontslag uit den Zeedienst: 16 Oct. mar. 3e kl. B. F. Baetens. Idem sergt. d .mars. H. A. Nieuwburg. 24 Oct. oppertorpedomaker J. van Bergen. De mar. 3e kl. P. Hesseling is 30 Sept. per s.s. Slmon Bolovar uit W.-I. ln Nederland terug gekeerd. Op 13 en 27 Oct. a.s. komen de dienstplichtigen van het le Regiment Huzaren, die op 1 Oct. 1.1. zijn overgegaan naar de treinafdeeling der Ile Artillerie-Brigade voor herhalingsoefeningen onder de wapenen telkens 1/3 van dat personeel. Vertrek met groot verlof resp. op 25 Oct. en 8 November. Salarissen voor onderofficieren. Door het Hoofdbestuur van de Onderofficiers- vereenlglng der Landmacht „Ons Belang ls aan den Minister van Defensie verzocht te willen be vorderen, dat een afdoende herziening van de sala rissen en bezoldigingsregeling voor de Landmacht worde ter hand genomen. Voorgesteld wordt da salarissen te doen zijn als volgt: Sergeant: 1200—/ 2400 (na 16 Jaren): sergeant met geschiktheid voor hoogeren rang: 1800— 2700 (na 20 jaren): Sergeant-majoor: 2300— 3000 (na 24 jaren): adjudant-onderoff.: 2700— 3200 (na 26 Jaren), Sanatoriumfonds „Ons Belang" Door den Minister van Justitie ls toestemming verleend tot het houden eener loterij ten bate van het Sanatoriumfonds van de Onderofflclersvereenl» glng der Landmacht „Ons Belang Leveringen. De levering van de o.a. voor het Garnizoen te Den Helder benoodlgde rijst ls door den Minister van Defensie opgedragen aan de N.V. Wessanens Kon. Fabrieken te Wormerveer. Aardappelenmarkt. AMSTERDAM, 6 Oct. 1930. Prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 850 H.L. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Octob. r 1930. Aanvoer; 6000 K.G. aardappelen: Schotsche mui zen 3.80—3.90. duken 2.30, bi. aardappelen 2.70, drielingen 5.40—6.20; 25.000 K.G. uien: uien 2.30—2.80, drielingen 1.30—1.50, grove 2.302.50. gele nep 2.30 tot 3.90: 3400 K.G. peen, 1.701.90; 715 K.G. spercleboonen, f 4.40 —21.60; 15.200 K.G. roode kool, 1.503.80; 32.000 K.G. witte kool 0.60—1.80; 2800 K.G. gele kool, 1.10—3; 3500 K.G. Deensche witte kool, 1.60—2.10. alles per 100 K.G.; 600 ati-ks witkrop, 1.902.7C; 10.400 stuks bloemkool: l»t« soort 9.8015.10, 2e soort 1.201.90 reuze bloemkool 11.5013.70, per 100 atuki. NOORD-SCHARWOUDE. 6 October 1930. Aangevoerd: 10.000 K.G. aardappelen: gr. Schot sche muizen 2.70 tot 3, duken 2.60, drielingen 4.60; 8100 K.G. uien: uien 2.703, drielingen 11.30, grove 2.30 tot 2.50, gele nep 2.30 3.20; 165 K.G. spercieboonen, 8.7015.40; 600 K.G. roode kool, 1.501.60; 24.200 K.G. witte kool, 0.90—1.10; 4200 K.G. gele kool, 0.60— 2.80, alles per 100 K.G, SCHAGEN, October-paardenmarkt. Aangevoerd 228 stuks. Veulens 85J85, li-jarige paarden 160 260; 3-jarige paarden 200315; rljtulgpaardea 300500; werkpaarden 225375; Slachtpaat- den 180—305; hitten 120—280. Handel vrij goed. TEXEL, 6 Oct. 1930. Eierveiling Pluimvee en Tuinb. Vereen. Texel W.A. Aangevoerd 50400 eieren. 4.80, alles per 100 stuks. 58—62 7—7.70; 62—66 7.30—8.10; 66-70 7.708.40; kleine eieren 4.807.30; eendeieren 4.80; ales per 100 stuks. Oude kippen 0.580.65 p. K.G.; gewogen jonge hanen 0.800.90 per K.G. TEXEL, 6 October 1930. 12 koeien 250—275; 9 kalveren 80—150; 1 pink; 5 nucht. kalveren 1222; 18 rammen 35 80; 27 schapen 3240; 4 lammeren; 1 geit; 6 biggen 18—24; 62 korven oude kippen 0.80 1.20. PURMEREND 7 Oct. 655 koeien: 460 vette koelen 1.101.18; 8j gelde 190—330; 40 melk 270440; 45 stie ren 8090; 16 paarden 100250; 16 vette kalveren 1.101.40, vlug; 110 nuchtere kal veren v. d. slacht 13—44: 80 nuchtere kal veren v. d. ok 12—26; 100 vette varkens v. zemterij 4955, matig; 237 vette varkens r. d. slacht 5460; 27 magere varken» iS— 38; 217 biggen 16—123; 1383 schapen 3^— 45, id.; 55 bokken; 8—17, id. Eeierenveiling. Kipeieren 7.258.25. Eenddiereni 4. Piepkuikens 0.503. 60 ganzen: 4.505.50. 6 October. Aangebracht door korders: 2523 tongen p. »t. 0.48—0.3S 1189 kleine tongen „0.140.07 3 ta-rbotten „7.005.50 53 kisten schol 1 p. k. „8.00—5.60 44 kisten schol II „2.50—1.45 24 kisten schar „2.35—1.75 Door garnalenvisschers: 134 kg. gekookte garnalen p. kg. „0.16—0.14 Aan de opleiding tot reserve-officieren onbereden artillerie zal door een vijftal dienstplichtigen van het regiment kust-artillerie worden deelgenomen. De dienstplichtige korporaal J. Kamermans van het regiment kust-artlllerie wordt met Ingang van 8 October a.s. bevorderd tot dienstplichtig sergeant- titulair. De dienstplichtigen, aangewezen voor de onder- officiersopleiding niet voorgeoefenden Infanterie He Divisie, met uitstel van eerste oefening komen in het tijdvak van 1—10 Nov. a.s. onder de wape nen voor eerste oefening.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7